ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
AGAPI252525
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 28, 2019 9:00 am

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό AGAPI252525 » Παρ Μαρ 29, 2019 9:03 am

Καλημέρα !! Ευχαριστώ για την αποδοχή ! Διορίστηκα πριν από 2 χρόνια σε δήμο με προκήρυξη του 2008 σε θέση ΔΕ. Οι πίνακες επιτυχόντων είχαν βγει από το 2009 η πρόσληψη έγινε το 2017. Το 2010 πήρα το πτυχίο μου σαν ΤΕ. Η ερώτηση μου είναι: το πτυχίο μου για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο αναγνωριζεται μετά την δόκιμη περίοδο αμέσως, η πρέπει να περάσουν 7 χρόνια; Ευχαριστώ!!!

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Μαρ 29, 2019 9:50 am

AGAPI252525 έγραψε:Καλημέρα !! Ευχαριστώ για την αποδοχή ! Διορίστηκα πριν από 2 χρόνια σε δήμο με προκήρυξη του 2008 σε θέση ΔΕ. Οι πίνακες επιτυχόντων είχαν βγει από το 2009 η πρόσληψη έγινε το 2017. Το 2010 πήρα το πτυχίο μου σαν ΤΕ. Η ερώτηση μου είναι: το πτυχίο μου για μετάταξη σε ανώτερο κλάδο αναγνωριζεται μετά την δόκιμη περίοδο αμέσως, η πρέπει να περάσουν 7 χρόνια; Ευχαριστώ!!!

Καλημέρα...Επειδή το θέμα ενδιαφέρει ΚΑΙ εμένα, θα απαντήσω στο ερώτημα σου.....Μετά την διετή δόκιμη περίοδο πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 6 ακόμη έτη για να αποκτήσεις το δικαίωμα στην μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία και με την προϋπόθεση να υπάρχει η κατάλληλη για σένα θέση στην υπηρεσία , διότι υφίσταται το ενδεχόμενο να περιμένεις ακόμη περισσότερα χρόνια...Συνολικά πρέπει να περάσουν οκτώ έτη από την ημερομηνία πρόσληψης σου για να γίνει και με τον νόμο κατορθωτή η μετάταξη που επιθυμείς..Αν όμως το πτυχίο το λάμβανες μετά την πρόσληψη σου , δεν θα χρειάζονταν οκτώ αλλά μόνο πέντε χρόνια για το δικαίωμα σου στην αναβάθμιση..
Το πτυχίο όμως το έλαβες ΜΕΤΆ την ανάρτηση των τελικών αποτελεσμάτων και δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο "παραθυράκι" που σου δίνει κάποιο δικαίωμα που εγώ αγνοώ μα που αν όμως κάποιος άλλος σχολιαστής γνωρίζει, να κατατοπίσει και εμένα παρακαλώ!!Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα πιθανό όμως....

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό THL » Παρ Μαρ 29, 2019 11:34 pm

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 4440 (ΦΕΚ 224 Α΄ 2/12/2016
Άρθρο 17 Σύντμηση οκταετίας για τη μετάταξη διοριστέων του ΑΣΕΠ μετά την 1.1.2009
"Για τους περιλαμβανομένους σε πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ ή των φορέων του άρθρου 14 του Ν. 2190/1994 που εκδόθηκαν μετά την 1.1.2009, ανεξαρτήτως τυχόν μεταβολής του φορέα διορισμού, το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί από τη λήξη της προθεσμίας των τεσσάρων (4) μηνών που προβλέπεται στο άρθρο 15 του Υπαλληλικού Κώδικα και στο άρθρο 22 του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων ο οποίος κυρώθηκε με το άρθρο πρώτο του Ν. 3584/2007 (Α΄ 143), έως την κατάρτιση της υπαλληλικής σχέσης, συνυπολογίζεται στο οριζόμενο στην παράγραφο 2 του άρθρου 70 του Υπαλληλικού Κώδικα και στην παράγραφο 2 του άρθρου 76 του Κώδικα Κατάστασης Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων (διάστημα της οκταετίας). Τα ως άνω ισχύουν ανάλογα και για τους περιλαμβανομένους σε πίνακες διοριστέων του ΑΣΕΠ ή των φορέων του άρθρου 14 του Ν. 2190/1994 που εκδόθηκαν μετά την 1.1.2009, σε φορείς για τους οποίους προβλέπονται αντίστοιχες ρυθμίσεις".

ΝΟΜΟΣ 3528/2007 (ΦΕΚ 26 Α΄ 9-2-2007
Άρθρο 70: Μετάταξη σε κλάδο ανώτερης κατηγορίας
"1. Μετάταξη υπαλλήλου σε κενή θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας του ίδιου Υπουργείου ή της ίδιας δημόσιας υπηρεσίας ή του ίδιου νομικού προσώπου δημοσίου δικαίου αντίστοιχα, επιτρέπεται μετά από αίτηση του υπαλλήλου και ύστερα από γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται.
Ο μετατασσόμενος πρέπει να κατέχει τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο στον οποίο μετατάσσεται.
2. Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας πριν από τη συμπλήρωση οκταετίας από το διορισμό του.
3. Ο υπάλληλος μετατάσσεται με το βαθμό που κατέχει. Αν ο εισαγωγικός βαθμός του κλάδου στον οποίο μετατάσσεται είναι ανώτερος του βαθμού που κατέχει, μετατάσσεται με τον εισαγωγικό αυτό βαθμό. Ο χρόνος υπηρεσίας που έχει διανυθεί στο βαθμό με τον οποίο ο υπάλληλος μετατάσσεται, θεωρείται ότι έχει διανυθεί στο βαθμό της θέσης στην οποία μετατάσσεται, εφόσον έχει διανυθεί με τον τίτλο σπουδών που απαιτείται για τον κλάδο αυτόν.
4. Σε περίπτωση που υπάρχουν περισσότεροι υποψήφιοι για μετάταξη, προηγούνται αυτοί που κατέχουν τον προβλεπόμενο τίτλο σπουδών και ακολουθούν οι υποψήφιοι που κατέχουν τίτλο σπουδών που προβλέπεται ως επικουρικό προσόν διορισμού.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Φεβ 18, 2021 3:05 pm

Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το πτυχίο του μισθολογικά και σαν κλάδος, να το έχει "αναγνωρισμένο" και έπειτα να κάνει τις διαδικασίες που προβλέπονται για μετάταξη; Μπορεί να μην τα λέω καλά, αλλά έτσι μου τα εξήγησαν...

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Φεβ 18, 2021 3:52 pm

lux aeterna έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το πτυχίο του μισθολογικά και σαν κλάδος, να το έχει "αναγνωρισμένο" και έπειτα να κάνει τις διαδικασίες που προβλέπονται για μετάταξη; Μπορεί να μην τα λέω καλά, αλλά έτσι μου τα εξήγησαν...



Η μετάταξη είναι άλλο πράγμα, εκεί μπορεί να φας και άκυρο για υπηρεσιακούς λόγους.

Για αναγνώριση πτυχίου δεν θα φας άκυρο.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Φεβ 18, 2021 8:16 pm

dionisis1925 έγραψε:
lux aeterna έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα. Μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει το πτυχίο του μισθολογικά και σαν κλάδος, να το έχει "αναγνωρισμένο" και έπειτα να κάνει τις διαδικασίες που προβλέπονται για μετάταξη; Μπορεί να μην τα λέω καλά, αλλά έτσι μου τα εξήγησαν...



Η μετάταξη είναι άλλο πράγμα, εκεί μπορεί να φας και άκυρο για υπηρεσιακούς λόγους.

Για αναγνώριση πτυχίου δεν θα φας άκυρο.


Παλαιότερα μου είχαν πει ότι δεν γίνεται να αναγνωρίσουν το πτυχίο μου εάν δεν πάρω μετάταξη στον κλάδο αυτόν... Ό,τι ναι το δημόσιο. Έχεις μήπως κάποιον νόμο να με παραπέμψεις;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Φεβ 20, 2021 10:24 am

Δεν γνωρίζω τον νόμο , το γνωρίζω γιατί έχει γίνει σε υπάλληλο ΝΠΔΔ, απευθύνσου στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας που ανήκεις.

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Σάβ Φεβ 20, 2021 3:49 pm

dionisis1925 έγραψε:Δεν γνωρίζω τον νόμο , το γνωρίζω γιατί έχει γίνει σε υπάλληλο ΝΠΔΔ, απευθύνσου στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας που ανήκεις.


Η απάντηση που έχω λάβει είναι ότι δεν μπορεί να αναγνωριστεί το πτυχίο μισθολογικά και βαθμολογικά εάν δεν πάρω μετάταξη.

Εδώ και λίγες ημέρες ακούω πολύ συχνά ότι άτομα αναγνώρισαν το πτυχίο τους χωρίς να πάρουν μετάταξη και αμοίβονται για αυτό! Για αυτό αρχίζω και το αναζητώ. Αν καταφέρεις να μάθεις οποιαδήποτε σχετική νομοθεσία, θα με βοηθήσεις πάρα πολύ!

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Μαρ 04, 2021 1:01 pm

lux aeterna έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:Δεν γνωρίζω τον νόμο , το γνωρίζω γιατί έχει γίνει σε υπάλληλο ΝΠΔΔ, απευθύνσου στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας που ανήκεις.


Η απάντηση που έχω λάβει είναι ότι δεν μπορεί να αναγνωριστεί το πτυχίο μισθολογικά και βαθμολογικά εάν δεν πάρω μετάταξη.

Εδώ και λίγες ημέρες ακούω πολύ συχνά ότι άτομα αναγνώρισαν το πτυχίο τους χωρίς να πάρουν μετάταξη και αμοίβονται για αυτό! Για αυτό αρχίζω και το αναζητώ. Αν καταφέρεις να μάθεις οποιαδήποτε σχετική νομοθεσία, θα με βοηθήσεις πάρα πολύ!

Τι αναγνώρισαν τότε άμα δεν έκαναν μετάταξη; Αναγνώριση πτυχίου γίνεται μόνο μέσα από μετάταξη, δεν προβλέπετε άλλου είδους αναγνώριση πτυχίου. Μόνο παράλληλα καθήκοντα μπορεί να σου ανατεθούν εφόσον έχεις και άλλα προσόντα συναφή πάντα με την ειδικότητα σου συν βέβαια τα καθήκοντα της θέσης που κατέχεις και για 6 μήνες το πολύ

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Πέμ Μαρ 04, 2021 1:57 pm

theod75 έγραψε:Τι αναγνώρισαν τότε άμα δεν έκαναν μετάταξη; Αναγνώριση πτυχίου γίνεται μόνο μέσα από μετάταξη, δεν προβλέπετε άλλου είδους αναγνώριση πτυχίου. Μόνο παράλληλα καθήκοντα μπορεί να σου ανατεθούν εφόσον έχεις και άλλα προσόντα συναφή πάντα με την ειδικότητα σου συν βέβαια τα καθήκοντα της θέσης που κατέχεις και για 6 μήνες το πολύ


Θα δώσω ένα παράδειγμα. Μία συνάδελφος ΤΕ της αναγνωρίστηκε το πτυχίο ΠΕ σε άσχετη ειδικότητα. Ας πούμε ότι το ΤΕ είναι νοσηλευτικής και το ΠΕ κοινωνιολογίας. Αμείβεται ως ΠΕ αλλά εξακολουθεί να εργάζεται ως ΤΕ νοσηλεύτρια γιατί στην υπηρεσία της δεν προβλέπεται θέση κοινωνιολόγου.

Ίσως δεν το χαρακτήρισα σωστά λέγοντας αναγνώριση. Ίσως υπάρχει κάποιος άλλος όρος (εξέλιξη; αναβάθμιση; στην τύχη τα λέω, δεν ξέρω). Η ουσία είναι ότι παρότι εξακολουθεί να εργάζεται ως νοσηλεύτρια (ΤΕ) αμείβεται ως κοινωνιολόγος (ΠΕ) και έχει αλλάξει και κλιμάκιο απ' όσο γνωρίζω.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Παρ Μαρ 05, 2021 4:23 pm

lux aeterna έγραψε:
theod75 έγραψε:Τι αναγνώρισαν τότε άμα δεν έκαναν μετάταξη; Αναγνώριση πτυχίου γίνεται μόνο μέσα από μετάταξη, δεν προβλέπετε άλλου είδους αναγνώριση πτυχίου. Μόνο παράλληλα καθήκοντα μπορεί να σου ανατεθούν εφόσον έχεις και άλλα προσόντα συναφή πάντα με την ειδικότητα σου συν βέβαια τα καθήκοντα της θέσης που κατέχεις και για 6 μήνες το πολύ


Θα δώσω ένα παράδειγμα. Μία συνάδελφος ΤΕ της αναγνωρίστηκε το πτυχίο ΠΕ σε άσχετη ειδικότητα. Ας πούμε ότι το ΤΕ είναι νοσηλευτικής και το ΠΕ κοινωνιολογίας. Αμείβεται ως ΠΕ αλλά εξακολουθεί να εργάζεται ως ΤΕ νοσηλεύτρια γιατί στην υπηρεσία της δεν προβλέπεται θέση κοινωνιολόγου.

Ίσως δεν το χαρακτήρισα σωστά λέγοντας αναγνώριση. Ίσως υπάρχει κάποιος άλλος όρος (εξέλιξη; αναβάθμιση; στην τύχη τα λέω, δεν ξέρω). Η ουσία είναι ότι παρότι εξακολουθεί να εργάζεται ως νοσηλεύτρια (ΤΕ) αμείβεται ως κοινωνιολόγος (ΠΕ) και έχει αλλάξει και κλιμάκιο απ' όσο γνωρίζω.

Προφανώς από αυτά που μου γράφετε η κυρία έκανε μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ΠΕ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΊΑΣ για αυτό άλλαξε και ο μισθό της και επειδή έχει πτυχίο νοσηλευτικής της έχουν ανατεθεί και τα καθήκοντα του νοσηλευτή με απόφαση της προϊσταμένη της.( άρθρου 30 του Υ.Κ .Ο υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητας του.Σε περιπτώσεις επιτακτικής υπηρεσιακής ανάγκης που δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλον τρόπο, επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο καθήκοντα άλλου κλάδου ή ειδικότητας. Σε όμοιες περιπτώσεις επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο εργασίες συναφείς με την ειδικότητα ή τα καθήκοντα του ή για τις οποίες έχει την απαιτούμενη εμπειρία ή ειδίκευση.
3. Η κατά την προηγούμενη παράγραφο ανάθεση επιτρέπεται για χρονικό διάστημα έως δύο (2) μηνών με αιτιολογημένη απόφαση του οικείου προϊσταμένου. Παράταση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος έως έξι (6) μήνες ακόμη επιτρέπεται μετά από αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. ), έχει γίνει και σε άλλες υπηρεσίες , συνήθως υπάρχει συμφωνία διοίκησης και εργαζομένου και παρατείνετε η ανάθεση και πέρα από το εξάμηνο. Αλλαγή κατηγορίας εκπαίδευσης από ΥΕ σε ΔΕ, από ΔΕ σε ΠΕ, από ΤΕ σε ΠΕ γίνετε μόνο με μετάταξη δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν δεν υπάρχει κενή οργανική θέση μπορεί να γίνει η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία με μεταφορά της οργανικής θέση π.χ. μεταφέρετε η θέση ΤΕ Νοσηλευτική σε ΠΕ Κοινωνιολογίας

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Παρ Μαρ 05, 2021 5:47 pm

theod75 έγραψε:Προφανώς από αυτά που μου γράφετε η κυρία έκανε μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ΠΕ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΊΑΣ για αυτό άλλαξε και ο μισθό της και επειδή έχει πτυχίο νοσηλευτικής της έχουν ανατεθεί και τα καθήκοντα του νοσηλευτή με απόφαση της προϊσταμένη της.( άρθρου 30 του Υ.Κ .Ο υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητας του.Σε περιπτώσεις επιτακτικής υπηρεσιακής ανάγκης που δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλον τρόπο, επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο καθήκοντα άλλου κλάδου ή ειδικότητας. Σε όμοιες περιπτώσεις επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο εργασίες συναφείς με την ειδικότητα ή τα καθήκοντα του ή για τις οποίες έχει την απαιτούμενη εμπειρία ή ειδίκευση.
3. Η κατά την προηγούμενη παράγραφο ανάθεση επιτρέπεται για χρονικό διάστημα έως δύο (2) μηνών με αιτιολογημένη απόφαση του οικείου προϊσταμένου. Παράταση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος έως έξι (6) μήνες ακόμη επιτρέπεται μετά από αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. ), έχει γίνει και σε άλλες υπηρεσίες , συνήθως υπάρχει συμφωνία διοίκησης και εργαζομένου και παρατείνετε η ανάθεση και πέρα από το εξάμηνο. Αλλαγή κατηγορίας εκπαίδευσης από ΥΕ σε ΔΕ, από ΔΕ σε ΠΕ, από ΤΕ σε ΠΕ γίνετε μόνο με μετάταξη δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν δεν υπάρχει κενή οργανική θέση μπορεί να γίνει η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία με μεταφορά της οργανικής θέση π.χ. μεταφέρετε η θέση ΤΕ Νοσηλευτική σε ΠΕ Κοινωνιολογίας


Ας αφήσουμε την άσκηση αλλότριων καθηκόντων, όπου και αν βασίστηκε, γιατί δεν με προβληματίζει τη δεδομένη στιγμή.

Έκανε λοιπόν αλλαγή κατηγορίας, από ΤΕ σε ΠΕ, αλλά και κλάδου, από Νοσηλευτική σε Κοινωνιολογία. Σωστά; Γιατί φαντάζομαι θα μπορούσε να γίνει αλλαγή κατηγορίας χωρίς να γίνει αλλαγή κλάδου, αν τα πτυχία της ήταν ΤΕ Νοσηλευτικής και ΠΕ Νοσηλευτικής.

Πώς μπόρεσε λοιπόν να γίνει αυτή η αλλαγή, δεδομένου ότι δεν προβλέπεται θέση κοινωνιολόγου στην υπηρεσία; Γιατί αυτή είναι η απάντηση που έχω λάβει για εμένα. Ότι εφόσον το πτυχίο μου δεν προβλέπεται, δεν μπορώ να πάρω τη μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (ή/και κλάδο) ούτε με μεταφορά θέσης.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Παρ Μαρ 05, 2021 9:56 pm

lux aeterna έγραψε:
theod75 έγραψε:Τι αναγνώρισαν τότε άμα δεν έκαναν μετάταξη; Αναγνώριση πτυχίου γίνεται μόνο μέσα από μετάταξη, δεν προβλέπετε άλλου είδους αναγνώριση πτυχίου. Μόνο παράλληλα καθήκοντα μπορεί να σου ανατεθούν εφόσον έχεις και άλλα προσόντα συναφή πάντα με την ειδικότητα σου συν βέβαια τα καθήκοντα της θέσης που κατέχεις και για 6 μήνες το πολύ


Θα δώσω ένα παράδειγμα. Μία συνάδελφος ΤΕ της αναγνωρίστηκε το πτυχίο ΠΕ σε άσχετη ειδικότητα. Ας πούμε ότι το ΤΕ είναι νοσηλευτικής και το ΠΕ κοινωνιολογίας. Αμείβεται ως ΠΕ αλλά εξακολουθεί να εργάζεται ως ΤΕ νοσηλεύτρια γιατί στην υπηρεσία της δεν προβλέπεται θέση κοινωνιολόγου.

Ίσως δεν το χαρακτήρισα σωστά λέγοντας αναγνώριση. Ίσως υπάρχει κάποιος άλλος όρος (εξέλιξη; αναβάθμιση; στην τύχη τα λέω, δεν ξέρω). Η ουσία είναι ότι παρότι εξακολουθεί να εργάζεται ως νοσηλεύτρια (ΤΕ) αμείβεται ως κοινωνιολόγος (ΠΕ) και έχει αλλάξει και κλιμάκιο απ' όσο γνωρίζω.

Μπορείτε να κάνετε αίτηση για μετάταξη σε ανωτερη κατηγορία είναι δύσκολο να σας την αρνηθή το υπηρεσιακό συμβούλιο

lux aeterna
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τρί Απρ 07, 2009 4:37 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό lux aeterna » Σάβ Μαρ 06, 2021 9:14 pm

theod75 έγραψε:Μπορείτε να κάνετε αίτηση για μετάταξη σε ανωτερη κατηγορία είναι δύσκολο να σας την αρνηθή το υπηρεσιακό συμβούλιο


Σε ανώτερη κατηγορία με ή χωρίς αλλαγή κλάδου; Γιατί όπως σας είπα, η απάντηση που μου έδωσαν είναι ότι η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία σημαίνει να αλλάξω και κλάδο και να ασκώ καθήκοντα της θέσης αυτής. Υπενθυμίζω ότι στην υπηρεσία μου δεν προβλέπεται θέση σχετική με το πτυχίο μου.
Έχετε κάποιον νόμο πέραν του δημοσιοϋπαλληλικού που να το διευκρινίζει;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΤΥΧΙΟΥ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΤΑΤΑΞΗ

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Μαρ 09, 2021 11:10 am

lux aeterna έγραψε:
theod75 έγραψε:Προφανώς από αυτά που μου γράφετε η κυρία έκανε μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία ΠΕ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΊΑΣ για αυτό άλλαξε και ο μισθό της και επειδή έχει πτυχίο νοσηλευτικής της έχουν ανατεθεί και τα καθήκοντα του νοσηλευτή με απόφαση της προϊσταμένη της.( άρθρου 30 του Υ.Κ .Ο υπάλληλος εκτελεί τα καθήκοντα του κλάδου ή της ειδικότητας του.Σε περιπτώσεις επιτακτικής υπηρεσιακής ανάγκης που δεν μπορεί να καλυφθεί με άλλον τρόπο, επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο καθήκοντα άλλου κλάδου ή ειδικότητας. Σε όμοιες περιπτώσεις επιτρέπεται να ανατίθενται στον υπάλληλο εργασίες συναφείς με την ειδικότητα ή τα καθήκοντα του ή για τις οποίες έχει την απαιτούμενη εμπειρία ή ειδίκευση.
3. Η κατά την προηγούμενη παράγραφο ανάθεση επιτρέπεται για χρονικό διάστημα έως δύο (2) μηνών με αιτιολογημένη απόφαση του οικείου προϊσταμένου. Παράταση του ανωτέρω χρονικού διαστήματος έως έξι (6) μήνες ακόμη επιτρέπεται μετά από αιτιολογημένη γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου. ), έχει γίνει και σε άλλες υπηρεσίες , συνήθως υπάρχει συμφωνία διοίκησης και εργαζομένου και παρατείνετε η ανάθεση και πέρα από το εξάμηνο. Αλλαγή κατηγορίας εκπαίδευσης από ΥΕ σε ΔΕ, από ΔΕ σε ΠΕ, από ΤΕ σε ΠΕ γίνετε μόνο με μετάταξη δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Αν δεν υπάρχει κενή οργανική θέση μπορεί να γίνει η μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία με μεταφορά της οργανικής θέση π.χ. μεταφέρετε η θέση ΤΕ Νοσηλευτική σε ΠΕ Κοινωνιολογίας


Ας αφήσουμε την άσκηση αλλότριων καθηκόντων, όπου και αν βασίστηκε, γιατί δεν με προβληματίζει τη δεδομένη στιγμή.

Έκανε λοιπόν αλλαγή κατηγορίας, από ΤΕ σε ΠΕ, αλλά και κλάδου, από Νοσηλευτική σε Κοινωνιολογία. Σωστά; Γιατί φαντάζομαι θα μπορούσε να γίνει αλλαγή κατηγορίας χωρίς να γίνει αλλαγή κλάδου, αν τα πτυχία της ήταν ΤΕ Νοσηλευτικής και ΠΕ Νοσηλευτικής.

Πώς μπόρεσε λοιπόν να γίνει αυτή η αλλαγή, δεδομένου ότι δεν προβλέπεται θέση κοινωνιολόγου στην υπηρεσία; Γιατί αυτή είναι η απάντηση που έχω λάβει για εμένα. Ότι εφόσον το πτυχίο μου δεν προβλέπεται, δεν μπορώ να πάρω τη μετάταξη σε ανώτερη κατηγορία (ή/και κλάδο) ούτε με μεταφορά θέσης.

Έκανε μετάταξη σε ΠΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ που γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία ΑΕΙ και από το ΕΑΠ


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες