3Κ/2018 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
jimtsili
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: 3Κ/2018 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΡΧΑΡΙΩΝ

Δημοσίευσηαπό jimtsili » Τετ Μαρ 07, 2018 11:04 pm

η βεβαιωση που θα παρω απο το ικα πρεπει να αναγραφει μονο τις ημερες ασφαλισης απο τοτε που εβγαλα την αδεια αχιτεχνιτη (που ζητανε να εχω οι θεσεις που δηλωσα), ετσι ωστε οι συνολικες μερες ασφαλισης να συμπιπτει με την εμπειρια που δηλωνω ή και τις προηγουμενες???

pgeorgo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pgeorgo » Παρ Μαρ 09, 2018 7:43 am

geo76 έγραψε:στην λίστα με τα δικαιολογητικά που θα ταχυδρομειθούν πρέπει να συμπεριλάβουμε και την ίδια την αίτηση?

Kαλημερα, νομίζω ότι καπου λεει στη προκύρηξη ότι η αίτηση πρεπει να εκτυπωθεί να υπογραφει και να ταχυδρομηθεί.

pgeorgo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pgeorgo » Παρ Μαρ 09, 2018 7:47 am

Καλημερα, θα ήθελα να ρωτησω, αν ξερετε, στις θεσεις Υ.ε μετραει ως γενική εμπειρία αν καποιος ήταν ελευθερος επαγγελματίας (με βεβαιωση χρόνου ασφάλισης απο ΤεΒε). επισης μια άλλη ερώτηση, την ειδικη ε

chrysa1990
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό chrysa1990 » Δευ Μαρ 12, 2018 3:40 pm

καλησπέρα, σχετικά με την 3κ/2018 γνωριζει κανεις αν Ετησιο Προγραμμα Παιδαγωγικης Καταρτισης(ΕΠΠΑΙΚ) της Ασπαιτε μετραει σα δευτερο πτυχιο;

gimo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό gimo » Τετ Μαρ 14, 2018 7:41 pm

Καλησπέρα κι απο εμάνα και καλώς σας βρήκα! Χρειάζομαι κι εγώ την βοήθεια των εμπειρότερων σε κανα δυο απορίες. Είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση μέσω ΑΣΕΠ (στην κατηγορία ΥΕ) και ομολογώ οτι είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάαταση. Λοιπόν, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) Η εργασιακή εμπειρία αποδεικνύεται με τα ένσημα, σωστά; Θα πρέπει αυτή την κατάαταση να πάω στο ΙΚΑ να την πάρω ή είναι η ίδια κατάαταση που μπορώ να εκτυπώσω απο μόνος μου, την οποία βρίσκουμε στο site του ΙΚΑ (ο Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης δλδ) ;

β) Στην Υπεύθυνη Δήλωση Εργασιακής Εμπειρίας στο πεδίο "Φορέας Απασχόλησης / Εργόδότης τί ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω; Να πω ότι όλη η εργασιακή μου εμπειρία (απο το 2000, ζωή να΄χω :) ) εως και σήμερα είναι αποκλειστικά στον Ιδ. Τομέα. Πρέπει να γράψω το ονοματεπώνυμο του εργοδότη; Το ΑΦΜ του;

γ) Υπολογίζω έναν αριθμό μορίων γύρω στα 1000. Υπάρχει καμιά ελπίδα ή θα χαρίσω 3 ευρώ στο κράτος; :)

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Τετ Μαρ 14, 2018 10:59 pm

gimo έγραψε:Καλησπέρα κι απο εμάνα και καλώς σας βρήκα! Χρειάζομαι κι εγώ την βοήθεια των εμπειρότερων σε κανα δυο απορίες. Είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση μέσω ΑΣΕΠ (στην κατηγορία ΥΕ) και ομολογώ οτι είναι αρκετά μπερδεμένη η κατάαταση. Λοιπόν, οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

α) Η εργασιακή εμπειρία αποδεικνύεται με τα ένσημα, σωστά; Θα πρέπει αυτή την κατάαταση να πάω στο ΙΚΑ να την πάρω ή είναι η ίδια κατάαταση που μπορώ να εκτυπώσω απο μόνος μου, την οποία βρίσκουμε στο site του ΙΚΑ (ο Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης δλδ) ;

β) Στην Υπεύθυνη Δήλωση Εργασιακής Εμπειρίας στο πεδίο "Φορέας Απασχόλησης / Εργόδότης τί ακριβώς πρέπει να συμπληρώσω; Να πω ότι όλη η εργασιακή μου εμπειρία (απο το 2000, ζωή να΄χω :) ) εως και σήμερα είναι αποκλειστικά στον Ιδ. Τομέα. Πρέπει να γράψω το ονοματεπώνυμο του εργοδότη; Το ΑΦΜ του;

γ) Υπολογίζω έναν αριθμό μορίων γύρω στα 1000. Υπάρχει καμιά ελπίδα ή θα χαρίσω 3 ευρώ στο κράτος; :)

Α) Θα πας ΙΚΑ να παρεις μια βεβαίωση ενσήμων για ΑΣΕΠ, αν έχεις πριν το 2005 ένσημα θα τα πας στο ΙΚΑ να στα μετρήσουν για να τα συμπεριλάβουν κι αυτά σε άλλη βεβαίωση.
Β) Όταν θα παρεις τη βεβαίωση θα αναγράφεται το διάστημα που είσαι ασφαλισμένος όποτε θα το γράψεις στο πρώτο πίνακα. Στο δεύτερο πίνακα θα υπολογίσεις βάση των ημερών εργασίας που λέει η βεβαίωση του ΙΚΑ για ΑΣΕΠ τους μήνες θα βάλεις την επωνυμία όπως το γράφει η συγκεκριμένη βεβαίωση, θα βάλεις Ιδ. Τομέας στην επόμενη στήλη και τέλος θα περιγράψεις την εργασία που έκανες.
Γ) Θεωρώ ότι ισως έχεις πιθανότητες αλλά να δηλώσεις όσες περισσότερες θέσεις μπορείς βα πας.

al606
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό al606 » Πέμ Μαρ 15, 2018 9:36 am

Καλημέρα σε όλους. Έχω δύο ερωτήσεις και μία παρατήρηση για την εργασιακή εμπειρία και το παράβολο, καθώς στο ΑΣΕΠ δεν έβγαλα άκρη.

1. Στην υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας, στον αναλυτικό πίνακα της δεύτερης σελίδας κάποιος που υπήρξε ελεύθερος επαγγελματίας, τι συμπληρώνει στη στήλη "Φορέας Απασχόλησης - Εργοδότης"; Μήπως "Αυτοαπασχολούμενος"; (Δυστυχώς στις οδηγίες στο κάτω μέρος της σελίδας δεν αναφέρει κάτι σχετικό με αυτήν τη στήλη...)
2. Κάποιος που πλήρωσε το ηλεκτρονικό παράβολο με κάρτα μέσα από την εφαρμογή του taxisnet, τι θα πρέπει να επισυνάψει ως απόδειξη πληρωμής;

Και κάτι σχετικό με το ηλεκτρονικό παράβολο, που μου ανέφεραν στο ΑΣΕΠ, για όσους δεν το έχουν πληρώσει ακόμη: Ο πιο ασφαλής -με την έννοια του να μην μπορεί να αμφισβητηθεί- τρόπος πληρωμής είναι το ταμείο της τράπεζας. (Έτσι θα έχει κανείς και κάποια απόδειξη πληρωμής να επισυνάψει...) Σε περιπτώσεις πληρωμής με κάρτα, έχουν υπάρξει παρατράγουδα, π.χ. περιπτώσεις στις οποίες τελικά δεν είχε διεκπεραιωθεί η πληρωμή, χωρίς να το γνωρίζει ο αιτών...

gimo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό gimo » Πέμ Μαρ 15, 2018 10:41 am

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Δδλ η ηλεκτρονική βεβαίωση που παίρνουμε είτε απο το site του ΙΚΑ είτε απο το ΗΔΙΚΑ δεν είναι το ίδιο με αυτό που θα πάρω αν πάω ο ίδιος στο ΙΚΑ; Ρωτάω γιατί διάβασα πως η ηλεκτρονική βεβαίωση ασφάλισης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρήση.

DTINFINITY
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό DTINFINITY » Πέμ Μαρ 15, 2018 6:39 pm

al606 έγραψε:Καλημέρα σε όλους. Έχω δύο ερωτήσεις και μία παρατήρηση για την εργασιακή εμπειρία και το παράβολο, καθώς στο ΑΣΕΠ δεν έβγαλα άκρη.

1. Στην υπεύθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας, στον αναλυτικό πίνακα της δεύτερης σελίδας κάποιος που υπήρξε ελεύθερος επαγγελματίας, τι συμπληρώνει στη στήλη "Φορέας Απασχόλησης - Εργοδότης"; Μήπως "Αυτοαπασχολούμενος"; (Δυστυχώς στις οδηγίες στο κάτω μέρος της σελίδας δεν αναφέρει κάτι σχετικό με αυτήν τη στήλη...)
2. Κάποιος που πλήρωσε το ηλεκτρονικό παράβολο με κάρτα μέσα από την εφαρμογή του taxisnet, τι θα πρέπει να επισυνάψει ως απόδειξη πληρωμής;

Και κάτι σχετικό με το ηλεκτρονικό παράβολο, που μου ανέφεραν στο ΑΣΕΠ, για όσους δεν το έχουν πληρώσει ακόμη: Ο πιο ασφαλής -με την έννοια του να μην μπορεί να αμφισβητηθεί- τρόπος πληρωμής είναι το ταμείο της τράπεζας. (Έτσι θα έχει κανείς και κάποια απόδειξη πληρωμής να επισυνάψει...) Σε περιπτώσεις πληρωμής με κάρτα, έχουν υπάρξει παρατράγουδα, π.χ. περιπτώσεις στις οποίες τελικά δεν είχε διεκπεραιωθεί η πληρωμή, χωρίς να το γνωρίζει ο αιτών...

1. Θα βάλεις ελεύθερος επαγγελματίας, να έχεις όμως τα απαραίτητα δικαιολογητικά, βεβαίωση ΤΕΒΕ και αποδείξεις ή συμβάσεις για το χρονικό διάστημα.
2. Απλώς μια φωτοτυπία το παράβολο θα βάλεις. Για να είσαι σίγουρος θα δεις να λέει πληρωμένο στη σελίδα του Gsis και θα τσεκάρεις τις κινήσεις της κάρτας σου ότι πληρώθηκε όντως.
gimo έγραψε:Καλημέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Δδλ η ηλεκτρονική βεβαίωση που παίρνουμε είτε απο το site του ΙΚΑ είτε απο το ΗΔΙΚΑ δεν είναι το ίδιο με αυτό που θα πάρω αν πάω ο ίδιος στο ΙΚΑ; Ρωτάω γιατί διάβασα πως η ηλεκτρονική βεβαίωση ασφάλισης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ χρήση.

Η βεβαίωση για ΑΣΕΠ που θα παρεις από το μητρώο του ΙΚΑ είναι κάτι άλλο και δεν έχει καμία σχέση με την αναλυτική κατάσταση ενσήμων ή τη βεβαίωση ασφάλισης που παίρνεις ηλεκτρονικά.
Αυτη τη συγκεκριμένη βεβαίωση ζητάνε στους διαγωνισμους ότι άλλο στείλεις αν διαβάσεις μέσα στο φόρουμ έχουν συμβεί τέτοια κατά το παρελθόν υπάρχει περίπτωση να μη γίνει δεκτό.

giorgos1974
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giorgos1974 » Παρ Μαρ 16, 2018 8:38 am

καλημερα
θα ηθελα να ρωτήσω διαβάζοντας τα δικαιολογητικα είδα για την ΥΕ οτι σε καποιο σημειο αναφερει πως απολυτηριο γυμνασιου
χρειάζεται μονο απο καποιες χρονικες περιοδους μεχρι το 1980 όντος ισχύει κατι τετοιο????αναφέρω για ειδικότητες γενικόν καθηκόντων
στις καθαριότητες

al606
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό al606 » Παρ Μαρ 16, 2018 10:29 am

Ευχαριστώ DTINFINITY για τις απαντήσεις. Όσον αφορά στην ηλεκτρονική πληρωμή του παραβόλου με κάρτα, να αναφέρω επίσης ότι μετά από σχετική συνομιλία που είχα με το ΑΣΕΠ, μου είπαν ότι μπορούν να δουν αυτοί την πληρωμή άμεσα, ωστόσο καλό θα ήταν να συμπεριλάβω στα χαρτιά μία εκτύπωση είτε του σχετικού μέιλ επιβεβαίωσης που στέλνει το Taxisnet είτε της σχετικής οθόνης που εμφανίζει το Taxisnet μετά την πληρωμή...

mples
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mples » Παρ Μαρ 16, 2018 11:32 am

καλήμερα να κανω και εγω κανα δυο ερωτήσεις ο άσχετος για την ΥΕ

η κοινωφελής εργασια μετραει στην ειδική εμπειρία ? [βοηθος πρασινου ενα οκτάμηνο ]

και θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καμια πιθανότητα με 550 μορια η κοντα στα 700 αν μετραει και η κοινοφελης εργασια

η τσαμπα το τρεξιμο

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

mples
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mples » Παρ Μαρ 16, 2018 6:46 pm

mples έγραψε:καλήμερα να κανω και εγω κανα δυο ερωτήσεις ο άσχετος για την ΥΕ

η κοινωφελής εργασια μετραει στην ειδική εμπειρία ? [βοηθος πρασινου ενα οκτάμηνο ]

και θα ηθελα να σας ρωτησω αν υπαρχει καμια πιθανότητα με 550 μορια η κοντα στα 700 αν μετραει και η κοινοφελης εργασια

η τσαμπα το τρεξιμο

ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα

Λάθος 738 μόρια έχω και 818 αν μετραει η κοινοφελης εργασια

gimo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό gimo » Παρ Μαρ 16, 2018 10:21 pm

Βρε παιδιά, βοηθήστε αν μπορείτε γιατί θα κάνω χαρακίρι. Οριστικοποίησα την αίτηση, πήρα αριθμό πρωτοκόλλου, μου ήρθε mail επιβεβαίωσης απο το ΑΣΕΠ, όλα καλά . ΟΜΩΣ! Πατάω εκτύπωση για να βγάλω ένα αρχείο pdf το οποίο θα το γράψω σε ένα usb και θα το τυπώσω απο Δευτέρα κ το αρχείο που μου βγάζει είναι το 1/3 της αίτησης. Φαίνονται δλδ μόνο τα στοιχεία μου κ μερικές ακόμα γραμμές (μέχρι εκεί που λέει για τις ξένες γλώσσες). Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που το φτωχό μου το μυαλό αδυνατεί να συλλάβει; Πρώτη φορά μου συμβαίνει κάτι τέτοιο.

alexmelina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό alexmelina » Κυρ Μαρ 18, 2018 12:19 pm

Καλησπέρα σας, Για τις θέσεις ΥΕ 3Κ2018 ειναι απαραίτητη η προσκόμιση ΥΔ εργασιακής εμπειρίας;

Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες