ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δικαιολογητικά, διορισμοί, προσλήψεις, διαγωνισμοί ΑΣΕΠ.
oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό oaee » Δευ Φεβ 19, 2018 7:40 pm

Η ανίψια μου εχει πτυχιο επαλ κομμωτικής τέχνης , μπορει να κανει αιτηση στην 3κ/2018;
Στην κατηγορια ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΔΕ;
Πηρε στο ΑΣΕΠ και της ειπαν μπορεις λεει ..
Ειμαστε στα καλα μας; Διοικητικοί ΔΕ με πτυχιο κομμωτικής ;;
Μιλήστε ρε παιδια να ξέρουμε ΟΤΙ κανουμε χαρτιά σε θέση γιατρού με χαρτί υδραυλικού !
ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ;;
Έλεος

georgekn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 5:38 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό georgekn » Τετ Φεβ 21, 2018 11:41 am

Νομίζω πως έχεις πάθει παράκρουση , βεβαίως και μπορεί γιατί το πτυχίο επαλ προϋποθέτει ότι ολοκλήρωσε και το λύκειο κανονικά (είτε επαλ είτε γενικό) , αν ήταν το παλιό ΕΠΑΣ δεν θα μπορούσε παρά μόνο στην ειδικότητα της και για να τα λέμε τα πράγματα σωστά αν έχει ecdl τι καλύτερο έχουν οι άλλοι απέναντι της ? Μιλάμε για ΔΕ όχι για επιστημονικό προσωπικό .

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό oaee » Πέμ Φεβ 22, 2018 11:05 am

Και ξαναλέω σε όλους τους αρμοδίους του ΑΣΕΠ, καταθέτουν με πτυχίο ΕΠΑ.Λ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ σε θέσεις διοικητικών ΔΕ;; .. είναι άδικο για τα παιδιά της οικονομίας και διοίκησης(IEK,ΕΠΑΛ,ΤΕΛ,ΤΕΕ ΚΤΛ) . πρέπει να αλλάξει το καθεστώς αυτό.
Να στείλουμε όλοι επιστολές -καταγγελία στο ασεπ .
ευχαριστώ

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Φεβ 22, 2018 12:35 pm

oaee έγραψε:Και ξαναλέω σε όλους τους αρμοδίους του ΑΣΕΠ, καταθέτουν με πτυχίο ΕΠΑ.Λ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ σε θέσεις διοικητικών ΔΕ;; .. είναι άδικο για τα παιδιά της οικονομίας και διοίκησης(IEK,ΕΠΑΛ,ΤΕΛ,ΤΕΕ ΚΤΛ) . πρέπει να αλλάξει το καθεστώς αυτό.
Να στείλουμε όλοι επιστολές -καταγγελία στο ασεπ .
ευχαριστώ


Δεν νομιζω να εξαρταται απ το ασεπ.. Δυστυχώς όντως ειναι αδικο να εξισωνονται οι ειδικοτητες λες και η διοικηση ειναι κατι που δεν χρειάζεται γνωσεις και επειδη ειναι βαθμιδα δε μπορει να διεκπεραιωθει απ τον οποιονδηποτε. Τοτε να κανει κι ο καθένας με το όποιο απολυτηριο τη δουλειά του κομμωτη του σεφ του τεχνικου υπολογιστων. Στις θεσεις πε αυτο στο μεγαλυτερο ποσοστό δεν ισχυει. Ζητούνται εξειδικευμενα πτυχια, τωρα τελευταία αυτο έχει αρχίσει να αλλαζει οπως ειδαμε στην 1κ/18, στη 15κ/18 επειδή υπαρχουν πιεσεις απο πτυχιουχους που η ειδικοτητα τους δεν συμπεριλαμβανεται συχνα σε προκηρυξεις. Δικιο εχουν κι αυτοι... Γενικα οσο κι αν ακουγεται περιεργο το δικαιο ειναι κ αυτο υποκειμενικο.. Σου λεει κι ο φιλολογος εχει να γινει διαγωνισμος εκπαιδευτικων εδω και κατι χρονια, τι να κανουν κ αυτοι με τοση ανεργια.. Το ιδιο και μαθηματικοι που τωρα τελευταία βλεπω οτι τους περιλαμβανουν εξ ορισμου στα διοικητικα πτυχια σε αρκετους κωδικους.. Γενικα ο τομεας της διοικησης ολους τους καλους χωράει.. Τι να πουν κι οι αποφοιτοι ιεκ που δινουν εξετασεις πιστοποιησης για ν αποκτησουν διπλωμα επιπεδου 5 και ολο αυτο ωστε να μην διαχωριζονται καθολου στην ουσια απ τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση και εξισωνονται με ενα απλο επαλ τεε παλιοτερα τελ που συχνα δινονται/αν αθρόα υψηλες βαθμολογιες.. Αντε να βρεις πιστοποιησεις με αναλογους βαθμους.. Υπαρχουν πολλες παραμετροι και τελικα και η αποψη περι δικαιου δεν είναι κατι τελειως αντικειμενικο

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Πέμ Φεβ 22, 2018 1:56 pm

Υπάρχουν θέσεις που ζητάνε συγκεκριμένα απολυτήρια για τους ΔΕ και άλλες που είναι γενικές, όποιος έχει απολυτήριο Λυκείου μπορεί να κάνει.
Το ίδιο ίσχυσε και για την 1Κ/2017, στους ΠΕ Γραμματείς στα δικαστήρια μπορούσε να κάνει αίτηση πρακτικά όποιος είχε οποιοδήποτε πτυχίο Πανεπιστημίου.

Συμφωνώ πάντως με τον georgekn, ΔΕ Διοικητικός θα είσαι όχι υπεύθυνος πυρηνικού αντιδραστήρα! Όποιος έχει τελειώσει το Λύκειο και έχει και γνώσεις υπολογιστών (π.χ. ECDL) υποθέτω μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντα της θέσης.

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Πέμ Φεβ 22, 2018 7:11 pm

Σ αυτό το θέμα μπορει κανείς να επιχειρηματολογεί και από τις δύο πλευρές..με την ίδια λογική και η δουλεια του βρεφονηπιοκομου δεν ειναι πυρηνικη φυσικη. όποιος έχει λίγο εξοικειωθεί με τη φροντίδα μωρών μπορεί να το αναλάβει.Αν το πάμε έτσι τότε για ποιό λόγο υφίστανται οι ειδικότητες? είναι όπως στα σχολεία που διδάσκανε υπολογιστές όταν υπήρχε έλλειψη πτυχιουχων, φιλολογοι, θεολογοι με κατι σεμιναρια ωρών που τους έκαναν..Φυσικά υπάρχει και η αντίθετη άποψη κι ο καθένας ανάλογα με το σκεπτικό του εκφράζει τη γνώμη του

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣω

Δημοσίευσηαπό oaee » Πέμ Φεβ 22, 2018 10:06 pm

[quote="vasilis_patra"]Υπάρχουν θέσεις που ζητάνε συγκεκριμένα απολυτήρια για τους ΔΕ και άλλες που είναι γενικές, όποιος έχει απολυτήριο Λυκείου μπορεί να κάνει.
Το ίδιο ίσχυσε και για την 1Κ/2017, στους ΠΕ Γραμματείς στα δικαστήρια μπορούσε να κάνει αίτηση πρακτικά όποιος είχε [b]οποιοδήποτε[/b] πτυχίο Πανεπιστημίου.

Συμφωνώ πάντως με τον georgekn, ΔΕ Διοικητικός θα είσαι όχι υπεύθυνος πυρηνικού αντιδραστήρα! Όποιος έχει τελειώσει το Λύκειο και έχει και γνώσεις υπολογιστών (π.χ. ECDL) υποθέτω μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντα της θέσης.[/quote]

Μου φαίνεται τα εχεις μπερδέψει λιγο στο μυαλό σου, δεν λεω για απολυτήριο λύκειο που εχει υπόβαθρο ετσι ;
Μιλάω για τα Επαλ πτυχιο κομμωτικής τέχνης , δηλαδη ατομα τα οποία αράζουν όλη μερα φτιάχνονταν βαφές και ανταβιες στα μαλλιά τους να μπορούν να δουλεύουν ως ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ στο δημοσιο. Έλεος πια

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Παρ Φεβ 23, 2018 11:55 am

Οτι και να λες φιλε μου και εσυ και εγω, σημασια εχει τι λεει το ΦΕΚ ;)
Απο τη στιγμη που στο ΦΕΚ δεχονται ολα τα πτυχια... Τελος.

Τωρα αν για μια θεση ΔΕ Διοικητικου ειναι επι της ουσιας σωστο αυτο ή όχι, ειναι αλλη κουβεντα.

oaee
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2013 1:28 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό oaee » Παρ Φεβ 23, 2018 4:42 pm

[quote="vasilis_patra"]Οτι και να λες φιλε μου και εσυ και εγω, σημασια εχει τι λεει το ΦΕΚ ;)
Απο τη στιγμη που στο ΦΕΚ δεχονται ολα τα πτυχια... Τελος.



Κατάλαβα ... κουρέας ;;;
Τωρα πες οτι ειναι αξιοκρατικό ; Πτυχιο επαλ κομμωτών για δε διοικητικού/λογιστικού ;; 3κ/2018 .. Κράτος σου λεει μετα !

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Φεβ 23, 2018 5:49 pm

oaee έγραψε:Και ξαναλέω σε όλους τους αρμοδίους του ΑΣΕΠ, καταθέτουν με πτυχίο ΕΠΑ.Λ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ σε θέσεις διοικητικών ΔΕ;; .. είναι άδικο για τα παιδιά της οικονομίας και διοίκησης(IEK,ΕΠΑΛ,ΤΕΛ,ΤΕΕ ΚΤΛ) . πρέπει να αλλάξει το καθεστώς αυτό.
Να στείλουμε όλοι επιστολές -καταγγελία στο ασεπ .
ευχαριστώ

Μα τι λετε; αφου οι θεσεις ΔΕ ειναι γι αποφοιτους λυκειου. Που κολλαει αν καποιος εχει μετα κανει κομμωτικη, μαγειρικη η διοικητικο ιεκ, τει η πανεπιστημιο; Ολοι με το απολυτηριο λυκειου πανε! Δεν ειναι θεσεις για αποφοιτους ιεκ...

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣω

Δημοσίευσηαπό Dimil » Παρ Φεβ 23, 2018 5:52 pm

oaee έγραψε:
vasilis_patra έγραψε:Υπάρχουν θέσεις που ζητάνε συγκεκριμένα απολυτήρια για τους ΔΕ και άλλες που είναι γενικές, όποιος έχει απολυτήριο Λυκείου μπορεί να κάνει.
Το ίδιο ίσχυσε και για την 1Κ/2017, στους ΠΕ Γραμματείς στα δικαστήρια μπορούσε να κάνει αίτηση πρακτικά όποιος είχε οποιοδήποτε πτυχίο Πανεπιστημίου.

Συμφωνώ πάντως με τον georgekn, ΔΕ Διοικητικός θα είσαι όχι υπεύθυνος πυρηνικού αντιδραστήρα! Όποιος έχει τελειώσει το Λύκειο και έχει και γνώσεις υπολογιστών (π.χ. ECDL) υποθέτω μπορεί να ανταποκριθεί στα καθήκοντα της θέσης.


Μου φαίνεται τα εχεις μπερδέψει λιγο στο μυαλό σου, δεν λεω για απολυτήριο λύκειο που εχει υπόβαθρο ετσι ;
Μιλάω για τα Επαλ πτυχιο κομμωτικής τέχνης , δηλαδη ατομα τα οποία αράζουν όλη μερα φτιάχνονταν βαφές και ανταβιες στα μαλλιά τους να μπορούν να δουλεύουν ως ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΙ στο δημοσιο. Έλεος πια


Καταννοω την παρακρουση σου δεδομενου πως κι εγω με πανεπιστημιο δε μπορω να διοριστω και με αριστο απολυτηειο λυκειου παλι με περνάνε τα επαλ αλλα δυστυχωε ετσι ειναι το συστημα

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Παρ Φεβ 23, 2018 8:16 pm

Αγαπητέ oaee δεν υπάρχει 100% δίκαιο σύστημα. Απλά ο ΑΣΕΠ δείχνει να είναι το λιγότερο άδικο.

Στην 3κ/2018 για παράδειγμα:
- Άλλες θέσεις θέλουν πολύ καλή γνώση αγγλικών, άλλες απλά καλή, άλλες βάζουν και τα ιταλικά μαζί, άλλες βάζουν και γερμανικά. Ότι να' ναι
- Στους ΠΕ οικονομικών, άλλες θέσεις θέλουν ταυτότητα λογιστή Α τάξης, άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες, απλά σε άλλη πόλη, όχι!
- Η πιο κραχτή βέβαια περίπτωση το bonus προϋπηρεσίας σε ανταποδοτικές υπηρεσίες καθαριότητας. Και, ΟΚ, πες χαλάλι αυτός που δούλευε 24 μήνες με σύμβαση όντως στην αποκομιδή των σκουπιδιών, να το πάρει. Ο ΤΕ λογιστής, που ήταν στο λογιστήριο μιας αντίστοιχης υπηρεσίας, γιατί να το πάρει??

Θες επιπλέον αδικίες που μου έρχονται έτσι πρόχειρα στο μυαλό?
- Παλαιότερα, στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ, οι απόφοιτοι Πληροφορικής ΑΕΙ είχαν διαφορετικά θέματα και διαφορετικές θέσεις από τους απόφοιτους Πληροφορικής ΤΕΙ! Γιατί? Στα ίδια σχολεία δε θα δούλευαν?!
- Υπάρχουν παλαιότερα θέσεις για ΠΕ στατιστικής όπου απόφοιτοι Μαθηματικού δε μπορούσαν να κάνουν αίτηση! Ότι ο Μαθηματικός δεν ξέρει στατιστική δηλαδή?!
- Σε πρόσφατη προκήρυξη Πληροφορικής, αν είχες τελειώσει πληροφορική από Πολυτεχνείο αλλά δεν είχες κάνει εγγραφή στο Τεχνικό Επιμελητήριο (επειδή απλά γράφτηκες στο τότε ΤΕΒΕ και δεν ήθελες τα χαράτσια του ΤΣΜΕΔΕ) δε μπορούσες να κάνεις καν αίτηση! Όσοι είχαν τελειώσει τμήμα που είναι 4 χρόνια, κανένα θέμα. Λες και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού Η/Υ λέει κάτι... Μια υπογραφή χωρίς κανένα επαγγελματικό δικαίωμα, χωρίς καμία αξία, που στο ΤΕΕ μας έχουν ως Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς... (αλλά τα 55 ευρώ κάθε χρόνο συνδρομή μας τα τσιμπάνε)
- Κάτσε να δεις φωτογραφικές μόνιμες θεσούλες που θα βγουν στην προκήρυξη του ΕΑΠ για 200 άτομα, τις επόμενες εβδομάδες...

Μην το ψάχνεις! :roll:

Γενικά, για να επανέλθω στην 3Κ, αν δεις τη λίστα με τα απαραίτητα προσόντα, θα δεις ότι υπάρχει μία ύποπτη ανομοιογένεια σε αντίστοιχες θέσεις. Ο ΑΣΕΠ κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να το δεχτεί!
Προσωπικά, πιστεύω ότι έγινε από τους φορείς καθώς θέλουν να "προμοτάρουν" (όσο είναι δυνατό στο πλαίσιο του ΑΣΕΠ) κάποιους δικούς τους... :?:

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Κυρ Φεβ 25, 2018 12:27 am

vasilis_patra έγραψε:Αγαπητέ oaee δεν υπάρχει 100% δίκαιο σύστημα. Απλά ο ΑΣΕΠ δείχνει να είναι το λιγότερο άδικο.

Στην 3κ/2018 για παράδειγμα:
- Άλλες θέσεις θέλουν πολύ καλή γνώση αγγλικών, άλλες απλά καλή, άλλες βάζουν και τα ιταλικά μαζί, άλλες βάζουν και γερμανικά. Ότι να' ναι
- Στους ΠΕ οικονομικών, άλλες θέσεις θέλουν ταυτότητα λογιστή Α τάξης, άλλες αντίστοιχες υπηρεσίες, απλά σε άλλη πόλη, όχι!
- Η πιο κραχτή βέβαια περίπτωση το bonus προϋπηρεσίας σε ανταποδοτικές υπηρεσίες καθαριότητας. Και, ΟΚ, πες χαλάλι αυτός που δούλευε 24 μήνες με σύμβαση όντως στην αποκομιδή των σκουπιδιών, να το πάρει. Ο ΤΕ λογιστής, που ήταν στο λογιστήριο μιας αντίστοιχης υπηρεσίας, γιατί να το πάρει??

Θες επιπλέον αδικίες που μου έρχονται έτσι πρόχειρα στο μυαλό?
- Παλαιότερα, στους διαγωνισμούς εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ, οι απόφοιτοι Πληροφορικής ΑΕΙ είχαν διαφορετικά θέματα και διαφορετικές θέσεις από τους απόφοιτους Πληροφορικής ΤΕΙ! Γιατί? Στα ίδια σχολεία δε θα δούλευαν?!
- Υπάρχουν παλαιότερα θέσεις για ΠΕ στατιστικής όπου απόφοιτοι Μαθηματικού δε μπορούσαν να κάνουν αίτηση! Ότι ο Μαθηματικός δεν ξέρει στατιστική δηλαδή?!
- Σε πρόσφατη προκήρυξη Πληροφορικής, αν είχες τελειώσει πληροφορική από Πολυτεχνείο αλλά δεν είχες κάνει εγγραφή στο Τεχνικό Επιμελητήριο (επειδή απλά γράφτηκες στο τότε ΤΕΒΕ και δεν ήθελες τα χαράτσια του ΤΣΜΕΔΕ) δε μπορούσες να κάνεις καν αίτηση! Όσοι είχαν τελειώσει τμήμα που είναι 4 χρόνια, κανένα θέμα. Λες και η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος Μηχανικού Η/Υ λέει κάτι... Μια υπογραφή χωρίς κανένα επαγγελματικό δικαίωμα, χωρίς καμία αξία, που στο ΤΕΕ μας έχουν ως Ηλεκτρονικούς Μηχανικούς... (αλλά τα 55 ευρώ κάθε χρόνο συνδρομή μας τα τσιμπάνε)
- Κάτσε να δεις φωτογραφικές μόνιμες θεσούλες που θα βγουν στην προκήρυξη του ΕΑΠ για 200 άτομα, τις επόμενες εβδομάδες...

Μην το ψάχνεις! :roll:

Γενικά, για να επανέλθω στην 3Κ, αν δεις τη λίστα με τα απαραίτητα προσόντα, θα δεις ότι υπάρχει μία ύποπτη ανομοιογένεια σε αντίστοιχες θέσεις. Ο ΑΣΕΠ κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να το δεχτεί!
Προσωπικά, πιστεύω ότι έγινε από τους φορείς καθώς θέλουν να "προμοτάρουν" (όσο είναι δυνατό στο πλαίσιο του ΑΣΕΠ) κάποιους δικούς τους... :?:


Ισχύουν όλα αυτά που λες..Προς επίρρωση των παραπάνω θα σου πω ότι πέρασα χτες απ τον ασεπ και μια κυρια που εξυπηρετουσε στις πληροφορίες γιατί γινοταν λιγο χαμουλης.πρωτη φορα ειδα εκει τοσο κοσμο ολοι ρωτουσαν για την 3κ..αφου λοιπον ρωτησα για κατι βεβαιωσεις ξενογλωσσων τιτλων και αλλες διευκρινισεις τη ρωτάω γιατι μου φανηκε συζητησιμη...και στη συνεχεια μου αποκαλυψε ότι ειναι η προισταμενη του τμηματος που απανταει στα ηλεκτρονικα μας ερωτηματα..της λεω θα πριμοδοτηθουν ολες οι κατηγοριες με το 24μηνο? φυσικα μου λεει με την αντιστοιχη βεβαιωση..τη ρωταω ειναι συννομο αυτο? και μου χαμογελαει λεγοντας αυτό μας ζητησε το υπουργειο...συνεχιζω και της λεω καλα για καποιες ειδικοτητες αλλα για όλες?...αλλωστε επειδη εχω διαβασει το νομο μιλα μονο για την υε κατηγορια ή για την δε όπου αρκει το απολυτηριο υποχρεωτικης εκπαιδευσης...μου λεει τι να σας πω θα δουμε τι θα γινει και σε συννενοηση με το υπουργειο θα δουμε πως θα αποφασισει το συμβουλιο που κανει τον ελεγχο..δηλαδη τα μασανε γιατι γνωριζουν οτι παραβιαζεται η ιση ευκαιρια.η συγκεκριμενη ειχε λιγο τσιπα και ουσιαστικα παραδεχοταν τη λαμογια που γινεται..βεβαια ένας άλλος που μου απαντησε τηλεφωνικα όταν πρωτοεκδοθηκε η προκηρυξη και το εχω ξαναγραψει και στο σχετικο θρεντ εδω μεσα,μου έδωσε την εξης "αποστομωτικη" :mrgreen: απάντηση:ο ασεπ δεν ειναι ουτε δικτατορια ουτε επαναστατικο κινημα για να παει εναντια σε νομο ψηφισμενο απ την κυβερνηση..αντε γεια..κι εγω ρωταω εσενα και οσους άλλους δε θελουν να το ανεχτουν τι πρεπει να κανουμε...θα βγει και το εαπ όπως λες που βρίσκεται και στην πολη μου γιατι κ εγω απο πατρα ειμαι και θα αποτραχυνθει το πραγμα..ειναι οπως το ειπες ακριβως.. με τον ασεπ απλα τα πραγματα διαφυλάσσονται ως ενα βαθμο για να ειναι οι διαδικασιες λιγοτερο αδικες..για να φτασουμε στο αμιγως δικαιο απεχουμε καμποσο..και σ αυτο δε βοηθαει η αγαστη συνεργασια του με την εκαστοτε κυβερνηση, παντα βεβαια με την επιφαση της τυπικης νομιμοτητας ωστε να μην μπορει να του προσαψει κανεις πως παραβιαζει τη δεοντολογια

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Κυρ Φεβ 25, 2018 12:32 am

Dimil έγραψε:
oaee έγραψε:Και ξαναλέω σε όλους τους αρμοδίους του ΑΣΕΠ, καταθέτουν με πτυχίο ΕΠΑ.Λ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ σε θέσεις διοικητικών ΔΕ;; .. είναι άδικο για τα παιδιά της οικονομίας και διοίκησης(IEK,ΕΠΑΛ,ΤΕΛ,ΤΕΕ ΚΤΛ) . πρέπει να αλλάξει το καθεστώς αυτό.
Να στείλουμε όλοι επιστολές -καταγγελία στο ασεπ .
ευχαριστώ

Μα τι λετε; αφου οι θεσεις ΔΕ ειναι γι αποφοιτους λυκειου. Που κολλαει αν καποιος εχει μετα κανει κομμωτικη, μαγειρικη η διοικητικο ιεκ, τει η πανεπιστημιο; Ολοι με το απολυτηριο λυκειου πανε! Δεν ειναι θεσεις για αποφοιτους ιεκ...


Μάλλον αναφερεται στις ειδικοτητες των επαλ...υπαρχουν κι εκει τμημα διοικησης κ οικονομιας κομμωτικης και γενικα διαφορες κατευθυνσεις στα πλαισια της δευτεροβαθμιας παντα εκπαιδευσης..το ιεκ ειναι μεταδευτεροβαθμια αλλα στην ουσια δεν παρεχει κανενα περαιτερω δικαιωμα :wink:

vasilis_patra
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Μάιος 19, 2014 2:09 pm

Re: ΠΤΥΧΙΟ ΕΠΑΛ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ 3κ/2018 ΩΣ ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό vasilis_patra » Δευ Φεβ 26, 2018 9:11 am

Ioanna222 έγραψε:της λεω θα πριμοδοτηθουν ολες οι κατηγοριες με το 24μηνο? φυσικα μου λεει με την αντιστοιχη βεβαιωση..


Ακριβώς όπως τα μεταφέρεις.
Άνοιξε σήμερα η αίτηση των ΠΕ, έχει κανονικά πεδίο για να βάλεις και ειδική εμπειρία μέχρι 24 μήνες...


Επιστροφή σε “ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ - ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ - ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΑΣΕΠ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες