ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τετ Μαρ 10, 2021 7:25 pm

LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.
γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο είναι ο μισθός για ΠΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ αν προσληφθεί σαν επικουρικός σε νοσοκομείο?
Με full εμπειρία και 2 ανήλικα παιδιά?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Το είχα γράψει και σε άλλο θέμα, το γράφω κι εδώ για ενημέρωσή σας:
"Όσο αφορά τους μισθούς, ο μισθός διπλωματούχου ΠΕ Μηχανικού χωρίς εμπειρία στο Δημόσιο είναι 880Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις πρώην ΤΣΜΕΔΕ, 1092Ε μικτά). Ο αντίστοιχος μισθός πτυχιούχου ΤΕ Μηχανικού είναι 870Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις ΙΚΑ, 1037Ε μικτά).
Εάν υπάρχουν παιδιά, για ένα παιδί επιπλέον 40Ε καθαρά (50Ε μικτά) και για δύο 55Ε καθαρά (70Ε μικτά).
Μεταπτυχιακό συναφές, όταν αναγνωριστεί από το Υπηρεσιακό, προσθέτει 80Ε καθαρά (110Ε μικτά).
Προϋπηρεσία όταν υπάρχει μόνο από Δημόσιο (δεν αναγνωρίζεται ούτε μήνας από τον ιδιωτικό τομέα), προσθέτει 43Ε καθαρά (55Ε μικτά) αν συμπληρωθούν τα δύο (2) χρόνια, π.χ. τρεις (3) οκτάμηνες συμβάσεις. Τα επτά (7) χρόνια του ιδιωτικού τομέα αναγνωρίζονται μόνο για προώθηση σε βαθμολογική κατάταξη (αφορά μόνιμους υπαλλήλους) και όχι μισθολογική κατάταξη.
Στα καθαρά μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις, καμία όμως απόκλιση στις μικτές αποδοχές."

Αυτά ισχύουν σε όλο το Δημόσιο, άρα και σε ΥΠΕ, Νοσοκομεία, κτλ."
Επίσης, αν έχετε μπλοκάκι στη Εφορία, θα πρέπει να προβείτε σε διακοπή πριν την τοποθέτηση, καθώς οι θέσεις των επικουρικών είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης. Μεγάλη αδικία, αλλά έτσι είναι...

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Μαρ 10, 2021 11:12 pm

galoz έγραψε:Καλησπέρα.Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σχετικά με την συνάφεια για τις θέσεις ΔΕ διοικητικού . Έχω εργαστεί ως υπάλληλος γραφείου στον ιδιωτικό τομέα. Να το περάσω σαν εμπειρία;ή θα θεωρηθεί μη συναφές και θα απορρίψουν την αίτηση;

Να σου απορρίψουν την αίτηση δεν γίνεται , ίσως να μην σου μετρήσουν την εμπειρία σε μόρια.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Μαρ 10, 2021 11:13 pm

Mr.Green έγραψε:
LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.
γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο είναι ο μισθός για ΠΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ αν προσληφθεί σαν επικουρικός σε νοσοκομείο?
Με full εμπειρία και 2 ανήλικα παιδιά?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Το είχα γράψει και σε άλλο θέμα, το γράφω κι εδώ για ενημέρωσή σας:
"Όσο αφορά τους μισθούς, ο μισθός διπλωματούχου ΠΕ Μηχανικού χωρίς εμπειρία στο Δημόσιο είναι 880Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις πρώην ΤΣΜΕΔΕ, 1092Ε μικτά). Ο αντίστοιχος μισθός πτυχιούχου ΤΕ Μηχανικού είναι 870Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις ΙΚΑ, 1037Ε μικτά).
Εάν υπάρχουν παιδιά, για ένα παιδί επιπλέον 40Ε καθαρά (50Ε μικτά) και για δύο 55Ε καθαρά (70Ε μικτά).
Μεταπτυχιακό συναφές, όταν αναγνωριστεί από το Υπηρεσιακό, προσθέτει 80Ε καθαρά (110Ε μικτά).
Προϋπηρεσία όταν υπάρχει μόνο από Δημόσιο (δεν αναγνωρίζεται ούτε μήνας από τον ιδιωτικό τομέα), προσθέτει 43Ε καθαρά (55Ε μικτά) αν συμπληρωθούν τα δύο (2) χρόνια, π.χ. τρεις (3) οκτάμηνες συμβάσεις. Τα επτά (7) χρόνια του ιδιωτικού τομέα αναγνωρίζονται μόνο για προώθηση σε βαθμολογική κατάταξη (αφορά μόνιμους υπαλλήλους) και όχι μισθολογική κατάταξη.
Στα καθαρά μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις, καμία όμως απόκλιση στις μικτές αποδοχές."

Αυτά ισχύουν σε όλο το Δημόσιο, άρα και σε ΥΠΕ, Νοσοκομεία, κτλ."
Επίσης, αν έχετε μπλοκάκι στη Εφορία, θα πρέπει να προβείτε σε διακοπή πριν την τοποθέτηση, καθώς οι θέσεις των επικουρικών είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης. Μεγάλη αδικία, αλλά έτσι είναι...

Στα 3 χρόνια ανεβαίνεις Μισθολογική κλίμακα, τουλάχιστον στα νοσοκομεία αυτό ισχύει.

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Πέμ Μαρ 11, 2021 12:11 pm

dionisis1925 έγραψε:
Mr.Green έγραψε:
LIZA7 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα.
γνωρίζει κάποιος να μου πει πόσο είναι ο μισθός για ΠΕ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ αν προσληφθεί σαν επικουρικός σε νοσοκομείο?
Με full εμπειρία και 2 ανήλικα παιδιά?
σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Το είχα γράψει και σε άλλο θέμα, το γράφω κι εδώ για ενημέρωσή σας:
"Όσο αφορά τους μισθούς, ο μισθός διπλωματούχου ΠΕ Μηχανικού χωρίς εμπειρία στο Δημόσιο είναι 880Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις πρώην ΤΣΜΕΔΕ, 1092Ε μικτά). Ο αντίστοιχος μισθός πτυχιούχου ΤΕ Μηχανικού είναι 870Ε καθαρά x 12 μήνες (κρατήσεις ΙΚΑ, 1037Ε μικτά).
Εάν υπάρχουν παιδιά, για ένα παιδί επιπλέον 40Ε καθαρά (50Ε μικτά) και για δύο 55Ε καθαρά (70Ε μικτά).
Μεταπτυχιακό συναφές, όταν αναγνωριστεί από το Υπηρεσιακό, προσθέτει 80Ε καθαρά (110Ε μικτά).
Προϋπηρεσία όταν υπάρχει μόνο από Δημόσιο (δεν αναγνωρίζεται ούτε μήνας από τον ιδιωτικό τομέα), προσθέτει 43Ε καθαρά (55Ε μικτά) αν συμπληρωθούν τα δύο (2) χρόνια, π.χ. τρεις (3) οκτάμηνες συμβάσεις. Τα επτά (7) χρόνια του ιδιωτικού τομέα αναγνωρίζονται μόνο για προώθηση σε βαθμολογική κατάταξη (αφορά μόνιμους υπαλλήλους) και όχι μισθολογική κατάταξη.
Στα καθαρά μπορεί να υπάρχουν μικρές αποκλίσεις, καμία όμως απόκλιση στις μικτές αποδοχές."

Αυτά ισχύουν σε όλο το Δημόσιο, άρα και σε ΥΠΕ, Νοσοκομεία, κτλ."
Επίσης, αν έχετε μπλοκάκι στη Εφορία, θα πρέπει να προβείτε σε διακοπή πριν την τοποθέτηση, καθώς οι θέσεις των επικουρικών είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης. Μεγάλη αδικία, αλλά έτσι είναι...

Στα 3 χρόνια ανεβαίνεις Μισθολογική κλίμακα, τουλάχιστον στα νοσοκομεία αυτό ισχύει.


σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας..έχω κλείσει βιβλία από το 2019. εμπειρία έχω από το 2008.απλά θεωρούσα ότι αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία έστω και από το μπλοκάκι.αφού ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας.τι να πω...

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Πέμ Μαρ 11, 2021 3:06 pm

Οι ΠΕ και ΤΕ "ανεβαίνουν" κλιμάκιο κάθε δύο (2) χρόνια, οι ΔΕ και ΥΕ κάθε τρία (3).
Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση για την αίτηση, δωρεάν είναι.
Αν σας καλέσουν, μπορείτε να περάσετε από το λογιστήριο της ΥΠΕ ή του Νοσοκομείου να ρωτήσετε λεπτομέρειες πριν υπογράψετε.
Καταγραφή προτιμήσεων γίνεται στις θέσεις. Οι προσλήψεις αφορούν 1000 θέσεις συνολικά... (έτσι ανακοίνωσαν)

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Μαρ 11, 2021 3:48 pm

Mr.Green έγραψε:Οι ΠΕ και ΤΕ "ανεβαίνουν" κλιμάκιο κάθε δύο (2) χρόνια, οι ΔΕ και ΥΕ κάθε τρία (3).
Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση για την αίτηση, δωρεάν είναι.
Αν σας καλέσουν, μπορείτε να περάσετε από το λογιστήριο της ΥΠΕ ή του Νοσοκομείου να ρωτήσετε λεπτομέρειες πριν υπογράψετε.
Καταγραφή προτιμήσεων γίνεται στις θέσεις. Οι προσλήψεις αφορούν 1000 θέσεις συνολικά... (έτσι ανακοίνωσαν)


Καλά γράψε λάθος ούτε που το σκέφτηκα αυτό για τις βαθμίδες

eleni147
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 25, 2021 6:35 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό eleni147 » Σάβ Μαρ 13, 2021 12:50 pm

dionisis1925 έγραψε:
galoz έγραψε:Καλησπέρα.Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σχετικά με την συνάφεια για τις θέσεις ΔΕ διοικητικού . Έχω εργαστεί ως υπάλληλος γραφείου στον ιδιωτικό τομέα. Να το περάσω σαν εμπειρία;ή θα θεωρηθεί μη συναφές και θα απορρίψουν την αίτηση;

Να σου απορρίψουν την αίτηση δεν γίνεται , ίσως να μην σου μετρήσουν την εμπειρία σε μόρια.

Ποιά πρέπει να είναι η ειδικότητα για ΔΕ Διοικητικού δηλαδή τα ένσημα ποιό κωδικό πρέπει να έχουν?

marykit
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2008 12:38 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό marykit » Σάβ Μαρ 13, 2021 8:43 pm

Κάτι σαν το υπάλληλοι γραφείου κάνει νομίζω. Και η αίτηση, ναι, μπορεί να απορριφθεί συνολικά, δεν ισχύει ό,τι ισχύει στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εδώ! ΠΡΕΠΕΙ η δηλωμένη εμπειρία να είναι συναφής!

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Μαρ 13, 2021 11:01 pm

marykit έγραψε:Κάτι σαν το υπάλληλοι γραφείου κάνει νομίζω. Και η αίτηση, ναι, μπορεί να απορριφθεί συνολικά, δεν ισχύει ό,τι ισχύει στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εδώ! ΠΡΕΠΕΙ η δηλωμένη εμπειρία να είναι συναφής!
Μια αίτηση απορρίπτεται μόνο για μη κατάθεση αντίστοιχου πτυχίου και όχι για λάθος δήλωση προϋπηρεσίας, σε περίπτωση δήλωση λάθους εμπειρίας δεν παίρνεις μόρια.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τρί Μαρ 16, 2021 11:33 am

dionisis1925 έγραψε:
marykit έγραψε:Κάτι σαν το υπάλληλοι γραφείου κάνει νομίζω. Και η αίτηση, ναι, μπορεί να απορριφθεί συνολικά, δεν ισχύει ό,τι ισχύει στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εδώ! ΠΡΕΠΕΙ η δηλωμένη εμπειρία να είναι συναφής!
Μια αίτηση απορρίπτεται μόνο για μη κατάθεση αντίστοιχου πτυχίου και όχι για λάθος δήλωση προϋπηρεσίας, σε περίπτωση δήλωση λάθους εμπειρίας δεν παίρνεις μόρια.


Παιδιά, όχι!! Ισχύει αυτό που είπε η marykit για το επικουρικό προσωπικό!
Μη συναφής ή λάθος δηλωμένη προϋπηρεσία οδηγεί στην απόρριψη της αίτησης. Το έχουν πάθει γνωστοί μου και το ξέρω με βεβαιότητα. Να έχει αλλάξει κάτι στην προσέγγιση αυτή τη φορά? Δε νομίζω... Έχω την εντύπωση ότι το γράφει σαφώς και στην 'προκύρηξη'

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τρί Μαρ 16, 2021 3:40 pm

melimeli έγραψε:
dionisis1925 έγραψε:
marykit έγραψε:Κάτι σαν το υπάλληλοι γραφείου κάνει νομίζω. Και η αίτηση, ναι, μπορεί να απορριφθεί συνολικά, δεν ισχύει ό,τι ισχύει στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ εδώ! ΠΡΕΠΕΙ η δηλωμένη εμπειρία να είναι συναφής!
Μια αίτηση απορρίπτεται μόνο για μη κατάθεση αντίστοιχου πτυχίου και όχι για λάθος δήλωση προϋπηρεσίας, σε περίπτωση δήλωση λάθους εμπειρίας δεν παίρνεις μόρια.


Παιδιά, όχι!! Ισχύει αυτό που είπε η marykit για το επικουρικό προσωπικό!
Μη συναφής ή λάθος δηλωμένη προϋπηρεσία οδηγεί στην απόρριψη της αίτησης. Το έχουν πάθει γνωστοί μου και το ξέρω με βεβαιότητα. Να έχει αλλάξει κάτι στην προσέγγιση αυτή τη φορά? Δε νομίζω... Έχω την εντύπωση ότι το γράφει σαφώς και στην 'προκύρηξη'


Ο χρόνος εμπειρίας που δηλώνει ο κάθε υποψήφιος πρέπει να συμφωνεί με
τον χρόνο που προκύπτει από τη βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα.
Ο χρόνος εμπειρίας που περιέχεται στην Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση του
υποψηφίου υπολογίζεται σε ακέραιο αριθμό μηνών - ΔΕΝ
στρογγυλοποιείται - πρέπει να καλύπτεται από τις αντίστοιχες ασφαλιστικές
εισφορές και το αντίστροφο, διαφορετικά δεν λαμβάνεται υπόψη και
ακυρώνεται η αίτηση.

Εγώ γνωρίζω από φίλο που έκανε την προηγούμενη φορά για ΔΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΥ δεν του μέτρησαν την εμπειρία επειδή τελικά ο κωδικός δεν ήτανε σωστός,τέλος πάντων μην πάρουμε και κανέναν στον λαιμό μας.

Poly1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Δευ Οκτ 01, 2018 12:42 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Poly1 » Τρί Μαρ 16, 2021 7:49 pm

dionisis1925 έγραψε:
galoz έγραψε:Καλησπέρα.Να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σχετικά με την συνάφεια για τις θέσεις ΔΕ διοικητικού . Έχω εργαστεί ως υπάλληλος γραφείου στον ιδιωτικό τομέα. Να το περάσω σαν εμπειρία;ή θα θεωρηθεί μη συναφές και θα απορρίψουν την αίτηση;

Να σου απορρίψουν την αίτηση δεν γίνεται , ίσως να μην σου μετρήσουν την εμπειρία σε μόρια.


Από προσωπική εμπειρία, να σας ενημερώσω ότι μου απεστάλη απόφαση ακύρωσης της ηλεκτρονική αίτησης (ως ΠΕ κοινωνιολόγος στις αιτήσεις Νοεμβρίου) διότι δεν αποδέχτηκαν τα ένσημα υπαλλήλου γραφείου - ήμουν κοινωνιολόγος στην προηγούμενη δουλειά και μου κολλούσαν ένσημα λοιποί υπάλληλοι.
Επίσης, σε συγγενικό μου πρόσωπο, δήλωσε 20,8 μήνες προυπηρεσία αντί για 20 στην υπέυθυνη δήλωση εμπειρίας, και επίσης την ακύρωσαν.

Επομένως δεν κρατάνε την αίτηση σου, και σου αφαιρούν την προυπηρεσία που δεν αντιστοιχεί στα ένσημα που θέλουν, αλλά απορρίπτεται όλη η αίτηση!!!!!!! :x

Michailia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2021 6:05 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό Michailia » Τρί Μαρ 16, 2021 8:03 pm

Καλησπέρα σας. Γνωρίζει κανείς σε ποσό καιρό βγαίνουν οι πίνακες με την σειρά κατάταξής μας; Και σε ποιο site; Έκανα αίτηση πριν λίγες μέρες (με την πιο πρόσφατη προκήρυξη).

galoz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 09, 2021 12:29 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό galoz » Τετ Μαρ 17, 2021 7:44 am

Σχετικά με τα ένσημα πως μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την ειδικότητα που τα κολλούσε η κάθε επιχείρηση;;Στην βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα δεν το αναφέρει.

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: ΛΟΙΠΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ 2020

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Μαρ 17, 2021 5:53 pm

galoz έγραψε:Σχετικά με τα ένσημα πως μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς την ειδικότητα που τα κολλούσε η κάθε επιχείρηση;;Στην βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα δεν το αναφέρει.



Θέλεις την καρτέλα ενσήμων εκεί αναφέρει τον κωδικό.


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες