Προσωπικά δεδομένα σε ΣΟΧ και διαφάνεια

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Προσωπικά δεδομένα σε ΣΟΧ και διαφάνεια

Δημοσίευσηαπό thourios » Πέμ Σεπ 05, 2019 12:01 pm

Δυστυχώς μετά και το τελευταίο Φεκ Α137-29. 08.2010, Ν. 4624 /2019 περί Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, δεν εμφανίζονται πλέον τα ονοματεπώνυμα στους πίνακες κατάταξης μαζί με τα μόρια του κάθε συμμετέχοντα υποψήφιου.
Εμφανίζεται μόνο ο αριθμός πρωτοκόλλου και ο αριθμός ταυτότητας του υποψηφίου. Οπότε από εδώ και πέρα διευκολύνονται οι κακοήθης αφού δυσκολεύει ο εντοπισμός τους από συνυποψήφιους. Η ένσταση στο ΑΣΕΠ γίνεται προς αριθμούς και όχι προς πρόσωπα.
Έχω την εντύπωση ότι με αυτήν την προστασία προσωπικών δεδομένων έχουμε βρεθεί στο άλλο άκρο και οποιαδήποτε διαφάνεια πάει περίπατο.
Πέρσι για πρώτη φορά τα αποτελέσματα της πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ δεν αναρτήθηκαν δημόσια αλλά ο καθένας μπορούσε να δει το δικό του αποτέλεσμα διαδικτυακά.
Κατά την άποψη μου οι συμμετέχοντες σε τέτοιες διαδικασίες διαγωνισμούς προσλήψεις δημοσίου κτλ θα έπρεπε να αποδέχονται την ανάρτηση των στοιχείων τους δημόσια αλλιώς αφού το γνωρίζουν να μην συμμετέχουν στην διαδικασία.
Δυστυχώς όλα αυτά ευνοούν το πελατειακό κράτος και τον γνωστό μπάρμπα στην Κορώνη.
Τελικά αυτή η προστασία προσωπικών δεδομένων σε λίγο καιρό θα μας γυρίσει μπούμερανγκ.
Οι πρώτοι που θα την πληρώσουν είναι όσοι επιθυμούν την διαφάνεια και θα επωφεληθεί το κάθε λαμόγιο.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Προσωπικά δεδομένα σε ΣΟΧ και διαφάνεια

Δημοσίευσηαπό fanmor » Παρ Σεπ 06, 2019 6:10 pm

thourios έγραψε:Δυστυχώς μετά και το τελευταίο Φεκ Α137-29. 08.2010, Ν. 4624 /2019 περί Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα, δεν εμφανίζονται πλέον τα ονοματεπώνυμα στους πίνακες κατάταξης μαζί με τα μόρια του κάθε συμμετέχοντα υποψήφιου.
Εμφανίζεται μόνο ο αριθμός πρωτοκόλλου και ο αριθμός ταυτότητας του υποψηφίου. Οπότε από εδώ και πέρα διευκολύνονται οι κακοήθης αφού δυσκολεύει ο εντοπισμός τους από συνυποψήφιους. Η ένσταση στο ΑΣΕΠ γίνεται προς αριθμούς και όχι προς πρόσωπα.
Έχω την εντύπωση ότι με αυτήν την προστασία προσωπικών δεδομένων έχουμε βρεθεί στο άλλο άκρο και οποιαδήποτε διαφάνεια πάει περίπατο.
Πέρσι για πρώτη φορά τα αποτελέσματα της πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ δεν αναρτήθηκαν δημόσια αλλά ο καθένας μπορούσε να δει το δικό του αποτέλεσμα διαδικτυακά.
Κατά την άποψη μου οι συμμετέχοντες σε τέτοιες διαδικασίες διαγωνισμούς προσλήψεις δημοσίου κτλ θα έπρεπε να αποδέχονται την ανάρτηση των στοιχείων τους δημόσια αλλιώς αφού το γνωρίζουν να μην συμμετέχουν στην διαδικασία.
Δυστυχώς όλα αυτά ευνοούν το πελατειακό κράτος και τον γνωστό μπάρμπα στην Κορώνη.
Τελικά αυτή η προστασία προσωπικών δεδομένων σε λίγο καιρό θα μας γυρίσει μπούμερανγκ.
Οι πρώτοι που θα την πληρώσουν είναι όσοι επιθυμούν την διαφάνεια και θα επωφεληθεί το κάθε λαμόγιο.


Εδω και χωρίς απόκρυψη ονομάτων γινόταν πάρτυ λαμογιας, φανταστείτε όλοι τώρα τι έχει να γίνει.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι πάμε στο άλλο άκρο, και να φανταστείς ότι έχω διαμαρτυρηθεί ουκ ολίγεςφορές εγγράφως στο υπουργείο για διάφορες παρατυπίες ή παραθυράκια σε προκυρηξεις κυριως σοχ, που αδικούν τους τυπικούς και τιμιους υποψηφίους και το μόνο που κέρδισα ήταν ένα σύνολο απαντητικων επιστολών προς εμένα που μου απαντούσαν κοκοψινια. ( Ότι σύμφωνα με τον νόμο τάδε ισχύει αυτό κ δηλαδή άμα σ αρέσει )

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 418
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2005 9:52 am

Re: Προσωπικά δεδομένα σε ΣΟΧ και διαφάνεια

Δημοσίευσηαπό thourios » Δευ Δεκ 16, 2019 5:30 pm

Τα αποτελέσματα της ΣΟΧ2/2019 του Γενικού Νοσοκομείου Νίκαιας εκδόθηκαν με απόκρυψη των ονοματεπώνυμων και αριθμών ταυτότητας λόγω προσωπικών δεδομένων.
Έτσι άντε να βγάλεις άκρη με τα αποτελέσματα. Μπορείς βέβαια να κάνεις ένσταση στον «αριθμό πρωτοκόλλου» και όχι στο πρόσωπο.

Σε άλλους χώρους δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα.
Τελικά τι ισχύει;


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες