ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Απρ 30, 2018 10:14 pm

Παιδιά καλησπέρα! Με πήραν σε οχτάμηνο στη ΔΕΗ. Τα αποτελέσματα βγήκαν πριν δύο ημέρες. Ξέρει κανείς μετά από πόσο καιρό γίνεται η πρόσληψη? Δηλ μετά από πόσο καιρό θα μας καλέσουν να πιάσουμε δουλειά? Και ποιος είναι ο μισθός (καθαρά)?
Σας ευχαριστώ! :)

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μάιος 01, 2018 12:09 pm

Θα προσπαθήσω να σε κατατοπίσω εγώ που έχω εργαστεί με ΣΟΧ σε θυγατρική της ΔΕΗ , στον ΔΕΔΔΗΕ, που πάνω κάτω ισχύουν τα ίδια!

Λογικά σε ειδοποίησαν τηλεφωνικά ότι έχεις πετύχει και τους απάντησες ΝΑΙ στο ερώτημα αν αποδέχεσαι την θέση!

Είπες ότι εδώ και δύο τρεις ημέρες έχουν βγει τα αποτελέσματα!!Έτσι λοιπόν αναφορικά με την γνωστοποίησης της ημέρας που θα αρχίσεις να εργάζεσαι, λογικά θα σε καλέσουν στο τηλέφωνο εντός της τωρινής εβδομάδας , μετά την Τετάρτη μάλλον..Αυτό διότι περιμένουν πιθανές ενστάσεις επι των αποτελεσμάτων και έτσι δεν σε προσλαμβάνουν αμέσως όπως γίνεται στους δήμους πχ.Το χρονικό διάστημα των ενστάσεων είναι όπως γνωρίζεις δέκα ημέρες .....

Εν ολίγοις να υπολογίζεις ότι θα πρέπει να παρέλθουν το λιγότερο 10 ημέρες μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, για να αρχίσεις εργασία...

Εμένα με είχαν πάρει τηλέφωνο 19 Μαίου να με ρωτήσουν αν αποδέχομαι την θέση και πέντε ημέρες έπειτα με ξανά πήραν και μου είπαν να πάω για δουλειά στις 1 Ιουνίου....

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μάιος 01, 2018 12:19 pm

Επίσης ο ΣΟΧ καθαρός μισθός πχ για ΔΕ Ηλεκτροτεχνικού δικτύων ή ΔΕ τεχνικού σταθμών/υποσταθμών είναι 596.77 ευρώ, ενώ μεικτά είναι όπως θυμάμαι 750.18 .......Ευτυχώς όμως με τις υπερωρίες, τις έκτακτες εκτός ωραρίου βλάβες , το δώρο Χριστουγέννων και άλλα,, αυξανόταν αρκετά!!Έχω όμως την εντύπωση ότι δεν είσαι τέτοιας ειδικότητας συνεπώς δεν θα διακινδυνεύσω να σου πω για κάτι άλλο που έχω άγνοια,πχ για άλλη ειδικότητα και άλλο επίπεδο εκπαίδευσης..

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Τρί Μάιος 01, 2018 7:12 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ Ιωάννη Μπάκα!!! Με κατατόπισες σε όλα τα θέματα!!!
Όχι δεν με πήραν τηλέφωνο!!!! Ελπίζω να μη βιάστηκα να χαρώ.....!!! :oops: Αλλά είδα το όνομά μου στους επιτυχόντες!! Ελπίζω να με πάρουν τηλέφωνο!!! Βασικά σκεφτόμουν να τους πάρω εγώ τηλέφωνο.....!!! Εγώ είμαι σε θέση ΠΕ Διοικητιού Οικονομικού (στη Διεύθυνση Πωλήσεων Αττικής έγραφε η προκήρυξη). Είδωμεν....... :roll:

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τρί Μάιος 01, 2018 8:49 pm

H ΔΕΗ έχει βγάλει δελτίο τύπου στις 16 Ιανουαρίου 2018 που ενημερώνει αναλυτικότατα:


Αναπροσαρμογή αποδοχών έκτακτου προσωπικού

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Επιχείρησης, στο μέτρο των υφιστάμενων δυνατοτήτων, ως έμπρακτη αναγνώριση του έργου που προσφέρουν οι εργαζόμενοι με συμβάσεις εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου οχτάμηνης διάρκειας, αποφάσισε την αναπροσαρμογή των μηνιαίων αποδοχών τους ως εξής:

Oι προσλαμβανόμενοι, από 1.1.2018, σε θέσεις:
Υποχρεωτικής Εκπαίδευσης θα λαμβάνουν μηνιαίο μισθό (μικτά) 700 ευρώ, αντί 644,69 ευρώ
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (εκτός τεχνιτών) 750 ευρώ, αντί 685,71 ευρώ
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (τεχνιτών) 800 Ευρώ, αντί 750,18 ευρώ
Τεχνολογικής Εκπαίδευσης 850 Ευρώ, αντί 791,21 ευρώ
Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης 900 Ευρώ αντί 826,37 ευρώ και
Διπλωματούχων Μηχανικών ΠΕ 1050 Ευρώ αντί 949,45 ευρώ.

’Οσοι εκ των ως άνω εργαζόμενων προσλήφθηκαν από 01.05.2017 και εντεύθεν, θα λάβουν αναδρομικά για έκαστο των μηνών απασχόλησής τους
έως 31.12.2017 τριάντα (30) ευρώ μεικτά.

Κατά τα λοιπά (επιδόματα εορτών – αδείας, προσαυξήσεις λόγω προϋπηρεσίας) εφαρμόζονται οι διατάξεις της ισχύουσας νομοθεσίας.

Καλή σταδιοδρομία...

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Μάιος 03, 2018 11:59 am

Άρα οι αλλαγές αυτές αφορούν και τον ΔΕΔΔΗΕ;;Γι αυτό είδα στην προτελευταία πληρωμή μου σχεδόν εξωπραγματικό για τα δεδομένα ενός ΔΕΔΔΗΕ τεχνίτη μισθό που πλησίαζε τα 1000 ευρώ καθαρά;;

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Μάιος 07, 2018 12:20 pm

Παιδιά με πήραν τηλ!!! Και με ρώτησαν αν δέχομαι τη θέση! Μου είπαν να περάσω την επόμενη εβδομάδα από τα κεντρικά, πλ. Κοραή, να τους καταθέσω κάτι χαρτιά (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ....) και να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι τη θέση! Άραγε εκεί θα πηγαίνουμε για δουλειά? Ή θα μας στείλουν και σε άλλες περιοχές? Ξέρει κανείς?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Δευ Μάιος 07, 2018 2:13 pm

kate_1 έγραψε:Παιδιά με πήραν τηλ!!! Και με ρώτησαν αν δέχομαι τη θέση! Μου είπαν να περάσω την επόμενη εβδομάδα από τα κεντρικά, πλ. Κοραή, να τους καταθέσω κάτι χαρτιά (ΑΦΜ, ΑΜΚΑ....) και να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι τη θέση! Άραγε εκεί θα πηγαίνουμε για δουλειά? Ή θα μας στείλουν και σε άλλες περιοχές? Ξέρει κανείς?


Λογικά θα σου πούνε να πας για εργασία στο μέρος που αναφέρει η προκήρυξη....

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Μάιος 07, 2018 3:01 pm

Η προκήρυξη έγραφε " Νομός Αττικής, τμήμα Πωλήσεων"!

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Μάιος 07, 2018 7:24 pm

Εγώ απ όλα αυτά συμπεραίνω ότι θα είναι στο κέντρο! Μάλλον όλους στο κέντρο θα τους παίρνουν! Δεν ξέρω τι να πω.....

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Τετ Μάιος 09, 2018 2:45 pm

Παιδιά έμαθα!!! Στο κέντρο θα μας πάρουν! Αριστείδου 5 Αθήνα. Μιλάμε γίνεται χαμός....Κάτι ουρές από κόσμο δεν χώραγα να περάσω!!! :oops: Ελπίζω να τα καταφέρω! Είπαν θα με πάρουν τηλ να μου πουν πότε ξεκινάμε! :D

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Πέμ Μάιος 10, 2018 1:02 pm

kate_1 έγραψε:Παιδιά έμαθα!!! Στο κέντρο θα μας πάρουν! Αριστείδου 5 Αθήνα. Μιλάμε γίνεται χαμός....Κάτι ουρές από κόσμο δεν χώραγα να περάσω!!! :oops: Ελπίζω να τα καταφέρω! Είπαν θα με πάρουν τηλ να μου πουν πότε ξεκινάμε! :D


Εχει ουρες εκει αλλα εσυ προσπαθησε να κανεις τη δουλειά σου σκεπτομενη οτι θα κατσεις 8 μηνες θα παρεις τα λεφτακια σου κ προσπαθησε να αποδιδεις χωρις να αγχωνεσαι κ χωρις να σε εκμεταλλευονται οι μονιμοι που μερικοι θεωρουν οτι επειδή οι ιδοχ ειναι αναλωσιμοι δεν εχουν δικαιωμα να αντιμετωπιζονται ως εργαζομενοι... Μπορεί αλλωστε ως πε να τοποθετηθεις εκτος κοινου και να ειναι πολυ πιο διαχειρισιμη η κατασταση... Καλη αρχη και οταν τακτοποιηθεις και μπορεις ενημερωσε μας για τη φυση της δουλειάς και φυσικα για το μισθό!!! Καλο οκταμηνο λοιπον!!! :lol: :lol:

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Πέμ Μάιος 10, 2018 9:51 pm

Αυτό θα κάνω ersilyk!!! Θα προσπαθήσω να μην αγχώνομαι!!! :shock: Και θα σκέφτομαι ότι ήμουν άνεργη κοντά δύο χρόνια!!! Θα σε ενημερώσω όταν ξεκινήσω (μισθό, συνθήκες....)!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!! :D

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Μάιος 11, 2018 11:15 am

kate_1 έγραψε:Αυτό θα κάνω ersilyk!!! Θα προσπαθήσω να μην αγχώνομαι!!! :shock: Και θα σκέφτομαι ότι ήμουν άνεργη κοντά δύο χρόνια!!! Θα σε ενημερώσω όταν ξεκινήσω (μισθό, συνθήκες....)!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!! :D


Αυτο ακριβώς... Ψυχραιμα παιρνε τα λεφτακια σου κ γραψε ολους αυτους που μπορεί ν σε ταραξουν.. Ενα οκταμηνο ειναι... Καλη επιτυχια

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΟΧΙΚΩΝ ΔΕΗ

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Κυρ Μάιος 13, 2018 10:46 am

ersilyk έγραψε:
kate_1 έγραψε:Αυτό θα κάνω ersilyk!!! Θα προσπαθήσω να μην αγχώνομαι!!! :shock: Και θα σκέφτομαι ότι ήμουν άνεργη κοντά δύο χρόνια!!! Θα σε ενημερώσω όταν ξεκινήσω (μισθό, συνθήκες....)!!! Σ' ευχαριστώ πολύ!!!! :D


Αυτο ακριβώς... Ψυχραιμα παιρνε τα λεφτακια σου κ γραψε ολους αυτους που μπορεί ν σε ταραξουν.. Ενα οκταμηνο ειναι... Καλη επιτυχια


Ευχαριστώ!!!!!!! :D :D :D


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες