ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΧ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
ice
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τετ Ιαν 01, 2014 4:55 pm

Re: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό ice » Κυρ Απρ 29, 2018 1:22 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
Ioanna222 έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:Ας μου επιτραπεί μιά διόρθωση φράσης!:

@.....Μα αν την έχεις επικαλεστεί την ανεργία που σου δίνει μόρια και προσληφθείς στο ενδιάμεσο ακόμη και σε ιδιώτη , την στιγμή της πρόσληψης σου,θα δουν ότι έχει διακοπεί η ανεργία σου όταν τα χαρτιά σου πάνε στον ΟΑΕΔ και θα μεταβληθούν τα μόρια σου ........

Τα υπόλοιπα όπως τα έγραψα τσεκαρισμένα!!


Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα θεωρω οτι κατι εχεις καταλαβει λαθος. Αν πριν πας να υπογραψεις τη συμβαση σοχ δεν παραιτηθεις απο την ιδιωτικη δουλεια και ακολουθως δεν εκδοσεις καρτα ανεργιας ωστε κατα τη νεα προσληψη να θεωρεισαι ανεργος, τοτε δεν μεταβαλλονται, μειωνονται οπως λες τα μορια της ανεργιας διοτι μεχρι την ημερομηνια υποβολης υφισταντο, ασχετως αν κατοπιν επιασες δουλειά.. Δε σου μεταβαλλουν την ανεργια, απλα δε σε προσλαμβανουν, σε βγαζουν εκτος. Γι αυτο λεμε οτι αν καποιος επιασε δουλεια ιδιωτικη στο μεσοδιαστημα, οταν με το καλο δει οτι ειναι στους επιτυχοντες και τον καλεσουν τοτε σπευδει να παραιτηθει ωστε να εγγραφει στο συστημα του οαεδ ως ανεργος για να μπορει να προχωρησει στη σοχ με το δημοσιο. Αυτους δεν τους νοιαζει αν μετα απ την ημερομηνία υποβολης εχασες προσωρινα την ανεργια κι επιασες δουλειά. Τους ενδιαφερει τη στιγμή που θα πας να υπογραψεις να εχεις καρτα ανεργιας σε ισχυ και να μην φαίνεται οτι εργαζεσαι.. Σορρυ για την αναλυτικοτητα, αλλα για να ξερει τι γινεται κι ο ανθρωπος που ρωτησε πιο πανω και να καταλαβεις και συ πως ειναι η διαδικασια


Ευχαριστώ Ιωάννα για την τεκμηριωμένη απάντηση !!Άρα η αλήθεια είναι κάπου στην μέση, δηλαδή μπορεί κάποιος να εργαστεί σε ιδιώτη στο μεσοδιάστημα,αλλά αν πετύχει σε ΣΟΧ αφού παραιτηθεί να σπεύσει να εγγραφεί εκ νέου σαν άνεργος για να μην φαίνεται ότι εργάζεται.....

ΥΓ1
Αυτή είναι απάντηση ευγενική και πάλι ευχαριστώ!!Ορκίζομαι όμως ΔΕΝ το ξανακάνω το λάθος να πω την γνώμη μου σε τέτοια θέματα και να βρω πάλι τον μπελά μου!!

ΥΓ2
Αν κάποιος είναι άνεργος και κατα την διάρκεια της ανεργίας του κολλήσει εργόσημα (Έστω ένα) χωρίς να ειδοποιήσει τον ΟΑΕΔ και αργότερα πετύχει σε ΣΟΧ, θα διατηρήσει τα μόρια της ανεργίας μεν, αλλά μετά το πέρας του οκταμήνου ο ΟΑΕΔ θα διαπιστώσει ότι εργάστηκε σε χρονική στιγμή που ίσχυε ανεργία και ΔΕΝ ΘΑ ΛΑΒΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ!! Αυτό το λέω με απόλυτη σιγουριά,γι' αυτό προσοχή......


Ιωάννη επειδή πολλές φορές ορισμένα ζητήματα ειναι συγκεκριμενα και δεν χρήζουν "ερμηνειας" ή αποψης ή γνωμης θα ήταν καλύτερο να μην είναι κάποιος απόλυτος. Έγραψες 5 σχόλια παίρνοντας θέση , στη συνέχεια άνοιξες νέο post ρωτώντας ακριβώς το ίδιο και τελικα "αναδιπλώθηκες"!
Δεν είναι θέμα ποιος έχει δικαιο και ποιος άδικο άλλα που υπάρχει η συγκεκριμένη πληροφορια ή απάντηση σε κάτι ή όχι

ΥΓ. Το δελτιο ανεργιας έχει "συγκεκριμένη" ισχυ και διαγράφεται (μη περιοριστικα) όταν το ατομο "δεν ειναι διαθεσιμο για εργασια" -υπο αυστηρες προυποθεσεις αναγνωριζεται συνεχομενο διαστημα κατοπιν αιτησης κτλ κτλ
Το επιδομα ανεργιας έχει συγκεκριμενους όρους για κάθε "περιπτωση" ανθρωπου και εργασιακη σχεση και εξαρταται απο πολλους περισσοτερους άλλους παράγοντες απο το διαστημα ανεργιας

Ioanna222
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 27, 2018 10:38 am

Re: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό Ioanna222 » Κυρ Απρ 29, 2018 2:06 am

Παιδιά είναι λογικό σε τόσο λεπτά κ ολιγον ασαφη θεματα να νομιζουμε οτι εχουμε ολη την εικονα και τελικα να βλεπουμε οτι μπορει να μας εχει διαφυγει κατι..χωρίς να θέλω να περιπλέξω ακόμη το ζήτημα και θεωρώντας ότι αυτά που ειπαμε πιο πανω ειναι ετσι και συνεχιζουν να ισχυουν περι εκδοσης νεας καρτας ωστε να εμφανιζεσαι ανεργος την ωρα της υπογραφής, (άλλωστε σε παλαιότερες προκηρυξεις εξ εμπειριας γνωριζω ότι αυτο γινοταν,σε βαζανε δηλ να υπογραψεις υπευθυνη δηλ οτι εισαι ανεργος κατα την υπογραφη της συμβασης, μπηκα στο τριπακι να ξαναδιαβασω το παραρτημα 30/3/17 μεχρι και στο 2015 ανετρεξα για τις παλαιοτερες εκδοσεις του παραρτηματος και η αληθεια ειναι οτι οπως λεει κι ο ice και το επιβεβαιωνω πουθενα δεν αναφερεται οτι κατα τη στιγμη της υπογραφής ο ενδιαφερομενος πρεπει να διαθετει καρτα ανεργιας,ποσο μαλλον την παλια με τα δεδομενα βασει των οποιων προσελήφθη(την ανεργια δηλ που ειχε εως την τελευταια μερα υποβολης).Και όμως παλαιοτερα είτε στην ιδια την προκηρυξη ειτε στο σχετικο παραρτημα θα ορκιζομουν οτι υπηρχε ειδικη αναφορα σ αυτο ακριβως το θεμα,οτι δηλ εφοσον για την προσληψη του υποψηφίου μετρησε το κριτηριο της ανεργίας θα πρεπει κατα την ωρα προσελευσης για να υπογραψει να συντρεχει αυτο ακριβως δηλ το ατομο να τελει τη δεδομενη στιγμη εν ανεργία διαφορετικά δε γινεται η προσληψη...αλλωστε οπως ειπα το εχω δει να εφαρμοζεται ως συνηθης πρακτικη απο γνωστους μου που δουλεψαν με σοχ σε διαφορους δημοσιους φορεις οι περισσοτερι εκ των οποιων ζητουσαν την εν λογω υπευθυνη δηλωση..Άρα 2 τινα συμβαινουν:1)θεωρειται κατι σαν αγραφος νομος να κατεχεις δελτιο ανεργιας κατα την προσληψη, και ως ευκολως εννοουμενο δεν αναγραφεται ουτε στις προκηρυξεις,ουτε(κακως γιατι να τωρα ψαχνομαστε)στα σχετικα παραρτηματα.2) Ίσχυε παλαιότερα και τώρα φαίνεται ακόμη κι αν εμφανιζεσαι να εργαζεσαι, με την καινουρια προσληψη παυεσαι αυτοδικαια απ την προηγούμενή σου συμβαση και όλα καλα..λιγο κουλο αλλά οπως πολύ σωστα λες ice πουθενα δε λεει οχι μονο για το οτι υποχρεούσαι να διαθετεις την παλιά καρτα ανεργίας ,να μην εχεις κανει δηλ ουτε ενα ενσημο μεχρι να σε φωναξουν στη σοχ,αλλά ούτε καν οτι πρεπει πριν υπογραψεις να διαθετεις σε ισχυ δελτιο ανεργιας εστω και μιας ημερας..σε καθε περιπτωση για να μη σε μπερδεψω περισσοτερο εγω στη θεση σου δεν θα ειχα κανεναν ενδοιασμο να πιασω ιδιωτική δουλεια κι αφου με ειδοποιησουν παραιτουμαι, βγαζω καρτα και παω να υπογραψω..πιστεψε με αυτο μπορω να στο πω με σιγουρια 1000%..αν κρατησεις αυτη την πισινη και βγαλεις καρτα στην ωρα της δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα..πουθενα δεν αναφερεται και δεν ισχυει αυτο περι μεταβολης ή μειωσης των μοριοδοτηθεντων μηνων ανεργιας που υπολογιστηκαν βασει του τι ισχυε κατα την ημερομηνια υποβολης. Επισης για το ερωτημα αν υποχρεωτικα πρεπει να εισαι ανεργος ακριβως πριν τη συναψη της συμβασης σοχ, οπως ειδαμε πουθενα δε διευκρινιζεται επαρκως,παρα μονο δια της υποθεσης οτι εφοσον στην προσληψη σου μοριοδοτηθηκε το κριτηριο της ανεργιας το εν λογω κριτηριο θα πρεπει να συντρεχει και κατα την ωρα που υπογραφεις..ακομη και στο φορεα ν απευθυνθεις αν τα ατομα ειναι ασχετα σαφη απαντηση δεν προκειται να λαβεις..εγω θ απευθυνόμουν πρωτα ασεπ και μετα οαεδ,ειναι υποχρεωμενοι να σου πουν τι ισχυει..θα προσπαθησω κι εγω να μαθω γτ νομιζα οτι το ειχα, αλλα με προβληματισε οτι στο παραρτημα δεν αναφερεται πουθενα..παιδα ελπιζω να βοηθησα και να μην σας μπερδεψα περισσοτερο

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Κυρ Απρ 29, 2018 10:59 am

Απλά "στηρίχθηκα" σε ένα σχόλιο από το topic "ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΑΠΟ ΣΟΧ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΣΟΧ" το οποίο προφανώς δεν ήταν και τόσο σωστό, όχι ότι δεν έκανα και εγώ λάθος, mea culpa!!

Εφόσον λοιπόν έχουμε το δεδομένο που ΔΕΝ μου πέρασε από τον νου καν , αυτό της έγκαιρης επανεγγραφής στα μητρώα του ΟΑΕΔ ως ανέργου θέλω ,για όσους δεν γνωρίζουν, να επισημάνω δύο πράγματα, από δική μου προσωπική εργασιακή εμπειρία!!
Είχα πετύχει σε ΟΤΑ οκτάμηνο!!Αν στο επίμαχο μεσοδιάστημα άρχισα να εργάζομαι σε ιδιώτη μέχρι και την ημέρα που βγήκαν τα αποτελέσματα, ΔΕΝ θα προλάβαινα με τίποτε να κάνω επανεγγραφή ω άνεργος γιατί ,25 Ιουλίου μετά το μεσημέρι δύο η ώρα με πήραν τηλέφωνο από τον ΟΤΑ και ακριβώς την επόμενη ημέρα τα χαρτιά μου ήταν στον ΟΑΕΔ....
Το δεύτερο οκτάμηνο ήταν στον ΔΕΔΔΗΕ ....Στην περίπτωση αυτή από την ημέρα που με πήραν τηλέφωνο αν δέχομαι την θέση, οπότε και τους απάντησα ΝΑΙ, μέχρι την αναγγελία στον ΟΑΕΔ πέρασε μια ολόκληρη εβδομάδα, οπότε είχα άφθονο χρόνο να προλάβω εγκαίρως να επανεγραφώ στον ΟΑΕΔ σε περίπτωση απασχόλησης μου σε ιδιώτη στο μεσοδιάστημα.....

ΥΓ
Εκφράσεις τύπου "διαδικτυακά τρολς" πιστεύω ΔΕΝ έχουν θέση σε κάποιον διάλογο που εκφράζονται απλές απόψεις,ακόμη και αν κάποιες είναι λάθος, και στο τέλος βγαίνουν συμπεράσματα για πιθανά προβλήματα και πως να αντιμετωπίζονται.....

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΕΧΡΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΟΧ

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Κυρ Απρ 29, 2018 11:31 am

Είχα την εντύπωση μέχρι τώρα ότι όσοι ασχολούνται με Δημόσιο, έχουν τη γνώση να μπορούν να διαβάζουν μια προκήρυξη και να καταλαβαίνουν αυτό που διαβάζουν. Πρέπει λοιπόν να κάνουμε φροντιστήριο με συγκεκριμένα παραδείγματα. Ένας κύριος που γνωρίζω πήγε σε ΣΟΧ (κεντρική υπηρεσία υπουργείου) για 8μηνη σύμβαση. Ημερομηνία πρόσληψης 2/10/2017 με ενεργή κάρτα ανεργίας. Πέτυχε σε άλλη ΣΟΧ (σε κοινωνικές δομές χωρίς κώλυμα 8μήνου και με δικαίωμα ανανέωσης) και ξεκίνησε εργασία 1/12/2017, χωρίς προφανώς ενεργή κάρτα ανεργίας (αλλά με περισσότερα μόρια από την κάρτα του, καθώς την ημερομηνία αίτησης είχε περάσει ένας μήνας περισσότερος από ό,τι στην αρχική ΣΟΧ). Το έκανα "λιανά" μέχρι εδώ? Όταν λοιπόν έπιασε δουλειά στη δεύτερη ΣΟΧ (1/12/2017) του είπαν από το τμήμα προσωπικού να ενημερώσει στην υπηρεσία του (στα κεντρικά του υπουργείου που εργαζόταν) ώστε να τον βγάλουν από την ΕΡΓΑΝΗ. Είχε στείλει επιστολή παραίτησης με ημερομηνία 30/11/2017 που έγραφε ότι "η σημερινή είναι και η τελευταία εργάσιμη ημέρα στην υπηρεσία σας". Μέχρι στιγμής όλα καλά μετά από 5 μήνες. Ούτε να καλέσουν τον επόμενο, ούτε να του πουν ότι έχει άλλα μόρια. Τον ρώτησα τι αναγράφει στον ΟΑΕΔ όταν μπαίνει με τους κωδικούς του. Μου απάντησε επί λέξη "το δελτίο ήταν ενεργό μέχρι και τις 01/10/2017, λόγω πρόσληψης". Κανένα κενό διάστημα ή δεύτερη εγγραφή για την ημέρα αλλαγής από φορέα σε φορέα. Και με ρωτάτε τώρα αν πιάσει δουλειά ο άνθρωπος σε ιδιωτικό τομέα. Κάνουμε πλάκα? Ήμαρτον δηλαδή...
ΥΓ:Το επίδομα ανεργίας έχει συγκεκριμένα κριτήρια και δίνεται όταν κάποιος χάσει τη δουλειά του μετά από αρκετό διάστημα. Θα μπείτε στο site του ΟΑΕΔ να τα δείτε. Ειδικά για να επιδοτηθείς για πρώτη φορά, πρέπει να συντρέχουν προϋποθέσεις που δύσκολα καλύπτονται με απλά οκτάμηνα... Επίσης, ο ΟΑΕΔ θέλει κι ενθαρρύνει στο να έχουν οι άνθρωποι εργασία, ΟΧΙ να σκέφτονται πώς να μην εργαστούν μήπως χάσουν κάτι, που θα κέρδιζαν μένοντας άνεργοι...


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες