ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΟΧ 3/2017

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΟΧ 3/2017

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Πέμ Αύγ 31, 2017 1:36 pm

Μόλις είδα την προκήρυξη ΣΟΧ 3/2017 για την Υπηρεσία Υποδοχής και Ταυτοποίησης σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία.
Μου κάνει εντύπωση ο πολύ μεγάλος αριθμός των θέσεων, ήτοι 118 πανελλαδικά.
Επίσης, στις περισσότερες των θέσεων, απαιτείται εξειδικευμένη εμπειρία τεσσάρων (4) τουλάχιστο μηνών σε συγκεκριμένο αντικείμενο, που μπορεί να έχουν μόνο όσοι εργάζονται ή εργάστηκαν στη συγκεκριμένη υπηρεσία. Τι έμαθαν δηλαδή σε 4 μήνες που δεν μπορούν να μάθουν και όλοι οι άλλοι?
Παράλληλα, ως διάρκεια της σύμβασης αναγράφεται παντού "Από την ημερομηνία υπογραφής της σύμβασης και έως 31-12-2017 με δυνατότητα ανανέωσης σε περίπτωση εξασφάλισης των πιστώσεων".
Δηλαδή, όσοι προσληφθούν θα εργαστούν μόνο για τρεις μήνες? Εντύπωση μεγάλη μου κάνει. Μήπως έχει γραφεί για να μη γίνουν πολλές αιτήσεις? Μήπως, με ανανεώσεις συνεχείς, μιλάμε για μόνιμες θέσεις και κομματικό στρατό? Παράλληλα, δεν υπάρχει για πρώτη φορά στα χρονικά σε ΣΟΧ προκήρυξη το κώλυμα 8μηνης απασχόλησης!!! Δηλαδή, μπορεί να κάνει αίτηση και να μοριοδοτηθεί, ακόμα και κάποιος που ήδη εργάζεται εκεί ή αλλού στο Δημόσιο! Δεν θέλω να τους πάρω τηλέφωνο για να μη συγχιστώ... Αν κάποιος εργάζεται ήδη εκεί (ή τηλεφωνήσει), ας μας ενημερώσει...
ΥΓ: Η Ύπατη Αρμοστεία έχει χρήματα για φαγητό, περίθαλψη και πλήρη στέγαση όλων των προσφύγων και δεν θα βρει για τους ανθρώπους που εργάζονται στις δομές αυτές και τους πιστοποιούν?!?!

gelly
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 1:05 am

Re: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΟΧ 3/2017

Δημοσίευσηαπό gelly » Τετ Οκτ 18, 2017 7:10 pm

Καλησπέρα! Η ΣΟΧ 3/2017, ανακοινώθηκε πρόσφατα πάλι με λήξη σύμβασης 31/17/17 (???θα παραταθεί αν βρουν χρήματα) και μάλιστα αυτούσια, μόνο που στη θέση των μηχανολόγων ζητά ηλεκτρολόγους. Μήπως έμαθες κάτι?

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΟΧ 3/2017

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Πέμ Οκτ 19, 2017 10:30 am

Μην ανησυχείτε. Λεφτά υπάρχουν! Εδώ πέρυσι τους πλήρωναν μετά από τρεις και βάλε μήνες!
Αν κάνετε μια έρευνα στο διαδίκτυο, θα καταλάβετε τι συμβαίνει!Βασικά αργούν οι εκταμιεύσεις...
Για παρατάσεις, εννοείται ότι θα δώσουν. Λες και τους πληρώνουν από την τσέπη τους? Ευρωπαϊκά κονδύλια είναι και, αν κατάλαβα καλά από την εξειδικευμένη προϋπηρεσία που ζητάνε, θα προσπαθήσουν να τακτοποιήσουν κάποια δικά τους άτομα. Θα μπουν και κάποιοι άσχετοι, όπως π.χ. στις θέσεις μηχανικών, μιας και δεν μπορούν οι δικοί τους να τα κάνουν όλα! Έχω την εντύπωση πάντως ότι θα είναι θέσεις επί της ουσίας μόνιμες, μιας και πρόσφυγες θα έρχονται για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστο... Εννοείται ότι και οι ίδιοι καταλαβαίνουν ότι δεν θα πάει κάποιος να αναλάβει για ένα μήνα, μιας και τα οριστικά αποτελέσματα (μετά και τις ενστάσεις) θα βγουν προς το τέλος Νοεμβρίου.
Όσο για τις επιπτώσεις που αναφέρατε κι αλλού, αν φύγει κάποιος από σύμβαση να πάει σε άλλη σύμβαση, δεν έχει καμιά επίπτωση. Πληρώνεται μέχρι το διάστημα που παρείχε έργο. Θα καλέσουν τον επόμενο. Ως προς την άδεια για θέματα υγείας, δεν γνωρίζω τίποτε. Περαστικά να είναι πάντως! Είναι το σημαντικότερο αγαθό! Δεν νομίζω όμως να μην εμφανίζεται κάποιος στη θέση του για ένα-δύο μήνες και να διατηρεί το δικαίωμα να επανέλθει. Μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο, για προκήρυξη ΣΟΧ. Όμως η ίδια η υπηρεσία, το τμήμα προσωπικού, θα σας κατευθύνει για τον τρόπο ελιγμού, αν υπάρχει.
Ως προς τις θέσεις της συγκεκριμένης προκήρυξης, δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτε. Ζητάνε ακριβώς τις ίδιες ειδικότητες και τα ίδια προσόντα σε καθεμία από αυτές. Αυτό που σας μπερδεύει είναι ότι στις θέσεις ΠΕ Μηχανολόγων και ΠΕ Μηχανολόγων μπορεί να κάνει κάποιος με πτυχίο ΠΕ Μηχανολόγων Ηλεκτρολόγων. Τέτοιοι είναι όσοι τέλειωσαν τη σχολή τους πολύ παλιά και πήραν τον αντίστοιχο τίτλο (με δικαίωμα και στις δύο κατηγορίες), πριν χωρίσει η σχολή τους στα δύο επιμέρους τμήματα. Μιλάμε για άτομα σαφώς άνω των 60 ετών, που σίγουρα δεν σας απειλούν!
Καλή επιτυχία σε όλους σας!!!


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες