Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Πέμ Αύγ 10, 2017 7:11 pm

Καλησπέρα σας,εργάζομαι σε δημόσιο νοσοκομείο με ατομική σύμβαση έργου (Ν.4368/2016) από τις 1-6-2016 έως και 31-12-2017,μέχρι και τον προηγούμενο μήνα παίρναμε κανονικά υπερωρίες (νυχτερινά-αργίες) έχοντας υπόψη την συγκεκριμένη τροπολογία, ξαnφνικά χτες που πληρώθηκα ο μισθός ήτανε μειωμένος και ο δικός μου και των συναδέλφων,σήμερα το πρωί όταν ρωτήσαμε γιατί..μας είπανε πως δεν ανήκουμε στην παραπάνω τροπολογία και για τους επόμενους 2-3 μήνες θα μας αφαιρούν και το αντίστοιχο ποσό που δεν δικαιούμαστε..θα ήθελα να μάθω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο..γιατί όπως καταλαβαίνεται πάθαμε σοκ.. να ξέρεις πως παίρνεις έναν καθορισμένο μισθό και ξαφνικά να τον βλέπεις μειωμένο..ευχαριστώ εκ των προτέρων..και περιμένω συμβουλές..

Υ.Γ Κάποιοι από τους συναδέλφους πήγανε να ρωτήσουν στα αρμόδια γραφεία αλλά δεν έβγαλαν άκρη..εμένα με απασχολεί αν όντως είναι νόμιμο αυτό..διότι αν δεν είναι θα κινηθούμε νομικά.
Υ.Γ.1 Η απόφαση αυτή πάρθηκε από την Διοίκηση του Νοσοκομείου..δεν καταλαβαίνω πως μετά από τόσους μήνες τώρα το ανακάλυψαν αυτό.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό fanmor » Σάβ Αύγ 12, 2017 2:54 pm

dionisis1925 έγραψε:Καλησπέρα σας,εργάζομαι σε δημόσιο νοσοκομείο με ατομική σύμβαση έργου (Ν.4368/2016) από τις 1-6-2016 έως και 31-12-2017,μέχρι και τον προηγούμενο μήνα παίρναμε κανονικά υπερωρίες (νυχτερινά-αργίες) έχοντας υπόψη την συγκεκριμένη τροπολογία, ξαnφνικά χτες που πληρώθηκα ο μισθός ήτανε μειωμένος και ο δικός μου και των συναδέλφων,σήμερα το πρωί όταν ρωτήσαμε γιατί..μας είπανε πως δεν ανήκουμε στην παραπάνω τροπολογία και για τους επόμενους 2-3 μήνες θα μας αφαιρούν και το αντίστοιχο ποσό που δεν δικαιούμαστε..θα ήθελα να μάθω αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο..γιατί όπως καταλαβαίνεται πάθαμε σοκ.. να ξέρεις πως παίρνεις έναν καθορισμένο μισθό και ξαφνικά να τον βλέπεις μειωμένο..ευχαριστώ εκ των προτέρων..και περιμένω συμβουλές..

Υ.Γ Κάποιοι από τους συναδέλφους πήγανε να ρωτήσουν στα αρμόδια γραφεία αλλά δεν έβγαλαν άκρη..εμένα με απασχολεί αν όντως είναι νόμιμο αυτό..διότι αν δεν είναι θα κινηθούμε νομικά.
Υ.Γ.1 Η απόφαση αυτή πάρθηκε από την Διοίκηση του Νοσοκομείου..δεν καταλαβαίνω πως μετά από τόσους μήνες τώρα το ανακάλυψαν αυτό.


αντιγραφο της συμβασης που έχεις υπογραψει έχεις? τι λέει η συμβασή σου?
στο λεω γιατι καποτε που δουλευα σε συμβαση σε ΔΕΚΟ , ειχαν απαιτηση να δουλευω υπερωριες χωρις αμοιβη, λογω εκτακτων αναγκων της επιχειρησης , και τους πηγα τη συμβαση μου (που έλεγε άλλα) και βρηκα το δίκιο μου

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Σάβ Αύγ 12, 2017 7:19 pm

Δεν λέει τίποτα που να τους καλύπτει..το ζήτημα θα λυθεί διαφορετικά...σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση.

ΕΛΛΗΝΑΣ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2016 12:49 am

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό ΕΛΛΗΝΑΣ » Παρ Αύγ 25, 2017 12:41 am

Καλησπέρα σας.Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες τη βδομάδα εργάζονται οι φύλακες στα νοσοκομεία στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που γίνονται αυτό το διάστημα στα δημόσια νοσοκομεία;Αναφέρουν επίσης όλα για 8ωρη εργασία.Ισχύει αυτό ή θα είναι αμέτρητες οι απλήρωτες υπερωρίες;

dionisis1925
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 10, 2017 4:41 pm

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό dionisis1925 » Τετ Σεπ 20, 2017 6:24 pm

ΕΛΛΗΝΑΣ έγραψε:Καλησπέρα σας.Γνωρίζει κανείς πόσες μέρες τη βδομάδα εργάζονται οι φύλακες στα νοσοκομεία στις συμβάσεις ορισμένου χρόνου που γίνονται αυτό το διάστημα στα δημόσια νοσοκομεία;Αναφέρουν επίσης όλα για 8ωρη εργασία.Ισχύει αυτό ή θα είναι αμέτρητες οι απλήρωτες υπερωρίες;



Καλησπέρα φίλε,δυστυχώς δεν μπαίνω συχνά στο φόρουμ..εργάζομαι σε νοσοκομείο με σύμβαση,σε εμάς ισχύει κανονικά το πενθήμερο/8ωρο..για νυχτερινή υπηρεσία παίρνεις παραπάνω λεφτά..όπως και για Σ/Κ.

Vene40
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 11:15 am

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό Vene40 » Τετ Οκτ 25, 2017 9:03 am

Γεια σας έχω κανει αίτηση στην προκυρηξη της ευαθ και κάνανε λάθος στον απολυτήριο βαθμο μου με αποτέλεσμα να είμαι χαμηλά στην καταταξη αλλιως θα ήμουν επιτυχών.Εχων κανει ένσταση καιρωταω μήπως ξέρει κάποιος σε ποσο καιρό ενημερωνεσε για το αποτέλεσμα και αν με καλεσουνε για δουλειά θα συνεχίσω το υπόλοιπο χρονο της συμβάσεις ή όλο το 8μηνο;Αν είναι μονο το υπόλοιπο τι μπορω να κανω για δουλεψω 8μηνο γιατί είναι αδικία το λάθος δεν ηταν δικο μου Ευχαριστω

Vene40
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2017 11:15 am

Re: Σύμβαση Ορισμένου Χρόνου και Υπερωριακή εργασία

Δημοσίευσηαπό Vene40 » Σάβ Οκτ 28, 2017 6:06 pm

Vene40 έγραψε:Γεια σας έχω κανει αίτηση στην προκυρηξη της ευαθ και κάνανε λάθος στον απολυτήριο βαθμο μου με αποτέλεσμα να είμαι χαμηλά στην καταταξη αλλιως θα ήμουν επιτυχών.Εχων κανει ένσταση καιρωταω μήπως ξέρει κάποιος σε ποσο καιρό ενημερωνεσε για το αποτέλεσμα και αν με καλεσουνε για δουλειά θα συνεχίσω το υπόλοιπο χρονο της συμβάσεις ή όλο το 8μηνο;Αν είναι μονο το υπόλοιπο τι μπορω να κανω για δουλεψω 8μηνο γιατί είναι αδικία το λάθος δεν ηταν δικο μου Ευχαριστω


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες