Καινούρια πεντάμηνα

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
nansouko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 4:39 pm

Δημοσίευσηαπό nansouko » Δευ Απρ 07, 2014 12:04 am

Καλησπέρα!
Έχω προληφθεί και εγώ με τα κοινωφελής από τέλη Φεβρουαρίου. Και σχετικά με τη πληρωμή, μιας και έχω τοποθετηθεί στο τμήμα μισθοδοσίας της υπηρεσίας, και έτυχε να έχω ανάλογη εμπερία, για την πληρωμή μας εξαρτάται ως επί το πλείστον η υπηρεσία. Δηλαδή εγώ πληρώνομαι κανονικά μέσα στο πρώτο τριήμερο του επόμενου από το μήνα αναφοράς.
Η διαδικασία είναι η εξής: στο τέλος του μήνα συλλέγονται όλα τα παρουσιολόγια (να σημειωθεί ότι δε δικαιούμαστε καμία άδεια, ούτε καν ασθενείας-καλύτερα μη το σχολιάσουμε-, αλλά επειδή άκουσα ότι σε ορισμένες υπηρεσίες δε πληρώνουν τις άδειες, τούτο δεν ισχύει, πληρώνεται). Στη συνέχεια, υπολογίζεται ο μισθός, ανάλογα με τις ημέρες εργασίας (Όταν παρουσιάστηκε όλες τις εργαζόμενες του μήνα25 Χ 19,60) 19,6 για άνω των 25 και αντίστοιχα (Όταν παρουσιάστηκε όλες τις εργαζόμενες του μήνα 25 Χ 17,10) 17,10 για κάτω των 25. Μαζί με ένα συγκεκριμένο υπόδειγμα - λίστα των οφελουμένων (τα γνωστά γραφειοκρατικά του ελληνικού δημοσίου) και την προσωρινή ΑΠΔ του ΙΚΑ για τα ένσημα αποστέλονται στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ. Αφού ο ΟΑΕΔ κάνει τον έλεγχο των στοιχείων, ΑΜ ΙΚΑ, ΑΜΚΑ, ΙΒΑΝ, ΑΦΜ. Αν είναι όλα ΟΚ, παίρνει έγκριση από τα κεντρικά του Αλίμου και δίνεται η εντολή για τη πίστωση.
Δυστυχώς ορισμένες υπηρεσίες δε καταλαβαίνουν τη δεινη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε και τη θέση μας σχετικά με τις συνθήκες με τις οποίες εργαζόμαστε (μα, ούτε αδεια ασθενείας, αφού πληρώνουμε κανονικό ένσημο!!) και δε κάνουμε το κόπο να στείλουν στον ΟΑΕΔ.

George_D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 11:40 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΟΑΕΔ ΣΕ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό George_D » Δευ Απρ 07, 2014 2:02 am

evelina30 έγραψε:
George_D έγραψε:
evelina30 έγραψε:καλημέρα παιδιά. Δουλεύω στα κοινωφελή προγράμματα με τις 7.400 θέσεις σε σχολείο απο 8 Ιανουαρίου.Μέχρι σήμερα 5/4/2014 δεν έχει γίνει καμία πληρωμή . Εδώ και ένα μήνα με πάνε από Παρασκευή σε Παρασκευή το γραφείο του ΟΑΕΔ όπου ανήκει το νησί που εργάζομαι. Μέχρι που χθες με είπαν ότι και καλά έχουν πολλά εντάλματα πληρωμών και δεν προλαβαίνουν να τα στείλουν για να πληρωθούμε.Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποια είναι ακριβώς η διαδικασία πληρωμής από τη στιγμή που παίρνει ο ΟΑΕΔ τα παρουσιολόγια μας απο τον φορέα όπου τα στέλνουμε κάθε μήνα.Σας παρακαλώ απαντήστε όσοι γνωρίζετε γιατί η κατάσταση ειναι πλέον άκρως εκνευριστική.Έ χουμε μπει στον 4ο μήνα εργασίας δίχως ούτε μία απουσίας και λεφτά δεν βλέπουμε .. οι ανάγκες όμως τρέχουν καθημερινά, όπως και τα χιλιόμετρα που κάνουμε κάθε μέρα για να πάμε στην εργασία μας.Ευχαριστω.


μαλακιες λενε, απλα τα ατομα που εχουν υπο την ευθυνη τους τα χαρτια για τη πληρωμη δεν τα εχουν ετοιμασει
γιώργο γνωρίζεις ακριβώς τη διαδικασία που ακολουθούν από τη στιγμή που παίρνουν τα παρουσιολόγια στα χέρια τους?


και βεβαια τη γνωριζω γιατι εκει που ειμαι εχω αναλαβει εγω τη διδαδικασια και κανω εγω τα χαρτια για να πληρωθουμε.
Απο τη στιγμη που εχουν το παρουσιολογιο, συμπληρωνεται μια βεβαιωση που λεει οτι το προγραμμα στον ταδε φορεα υλοποιειται συμφωνα με τα προβλεπομενα και επισης μια συγκεντρωτικη κατασταση με τα στοιχεια των ωφελουμενων (ονοματεπωνυμο, αφμ, αμκα, ατ ) και τα ποσα του καθαρου μισθου και των ασφ εισφορων. (και τα δυο εντυπα υπαρχουν στη σελιδα του οαεδ σαν υποδειγμα)

nansouko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 4:39 pm

Δημοσίευσηαπό nansouko » Δευ Απρ 07, 2014 2:42 pm

Καλησπέρα
Βρε παιδιά μήπως ξέρετε σε εσάς τι κωδικό ειδικότητας για το ένσημα του ΙΚΑ σας βάζουν;; Διότι εμάς, λέει ανεξαρτήτα από την ειδικότητα με την οποία προσληφθήκαμε (ΠΕ Ψυχολόγοι, Νοσηλευτές, Πληροφορικής, Οικονομικού. κτλ) μας βάζουν υπάλληλου γραφείου (κωδικός 419000). Πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ ( όπως και ο οδηγός εφαρμογής του προγράμματος του ΟΑΕΔ αναφέρει) και λέει ότι ασφαλιζόμαστε στο αυτό το κωδικό ειδικότητας που είναι πιο κοντινός με την ειδικότητα για την οποία προσληφθήκαμε και φυσικά με το πακέτο κάλυψης 101 ( το απλό).
Αν ξέρει κάποιος, θα εκτιμούσα, αν μου απαντήσει, διότι δε μπορώ να βγάλω άκρη.

THL
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 489
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό THL » Δευ Απρ 07, 2014 3:45 pm

nansouko έγραψε:Καλησπέρα!
Έχω προληφθεί και εγώ με τα κοινωφελής από τέλη Φεβρουαρίου. Και σχετικά με τη πληρωμή, μιας και έχω τοποθετηθεί στο τμήμα μισθοδοσίας της υπηρεσίας, και έτυχε να έχω ανάλογη εμπερία, για την πληρωμή μας εξαρτάται ως επί το πλείστον η υπηρεσία. Δηλαδή εγώ πληρώνομαι κανονικά μέσα στο πρώτο τριήμερο του επόμενου από το μήνα αναφοράς.
Η διαδικασία είναι η εξής: στο τέλος του μήνα συλλέγονται όλα τα παρουσιολόγια (να σημειωθεί ότι δε δικαιούμαστε καμία άδεια, ούτε καν ασθενείας-καλύτερα μη το σχολιάσουμε-, αλλά επειδή άκουσα ότι σε ορισμένες υπηρεσίες δε πληρώνουν τις άδειες, τούτο δεν ισχύει, πληρώνεται). Στη συνέχεια, υπολογίζεται ο μισθός, ανάλογα με τις ημέρες εργασίας (Όταν παρουσιάστηκε όλες τις εργαζόμενες του μήνα25 Χ 19,60) 19,6 για άνω των 25 και αντίστοιχα (Όταν παρουσιάστηκε όλες τις εργαζόμενες του μήνα 25 Χ 17,10) 17,10 για κάτω των 25. Μαζί με ένα συγκεκριμένο υπόδειγμα - λίστα των οφελουμένων (τα γνωστά γραφειοκρατικά του ελληνικού δημοσίου) και την προσωρινή ΑΠΔ του ΙΚΑ για τα ένσημα αποστέλονται στον αντίστοιχο ΟΑΕΔ. Αφού ο ΟΑΕΔ κάνει τον έλεγχο των στοιχείων, ΑΜ ΙΚΑ, ΑΜΚΑ, ΙΒΑΝ, ΑΦΜ. Αν είναι όλα ΟΚ, παίρνει έγκριση από τα κεντρικά του Αλίμου και δίνεται η εντολή για τη πίστωση.
Δυστυχώς ορισμένες υπηρεσίες δε καταλαβαίνουν τη δεινη κατάσταση στην οποία βρισκόμαστε και τη θέση μας σχετικά με τις συνθήκες με τις οποίες εργαζόμαστε (μα, ούτε αδεια ασθενείας, αφού πληρώνουμε κανονικό ένσημο!!) και δε κάνουμε το κόπο να στείλουν στον ΟΑΕΔ.


Αν ο δικαιούχος παρουσιάστηκε όλες τις εργάσιμες ημέρες του μήνα αλλά οι ημερολογιακές εργάσιμες είναι λιγότερες από 25, θα πληρωθεί για 25 ημέρες;

George_D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό George_D » Δευ Απρ 07, 2014 4:52 pm

nansouko έγραψε:Καλησπέρα
Βρε παιδιά μήπως ξέρετε σε εσάς τι κωδικό ειδικότητας για το ένσημα του ΙΚΑ σας βάζουν;; Διότι εμάς, λέει ανεξαρτήτα από την ειδικότητα με την οποία προσληφθήκαμε (ΠΕ Ψυχολόγοι, Νοσηλευτές, Πληροφορικής, Οικονομικού. κτλ) μας βάζουν υπάλληλου γραφείου (κωδικός 419000). Πήρα τηλέφωνο στον ΟΑΕΔ ( όπως και ο οδηγός εφαρμογής του προγράμματος του ΟΑΕΔ αναφέρει) και λέει ότι ασφαλιζόμαστε στο αυτό το κωδικό ειδικότητας που είναι πιο κοντινός με την ειδικότητα για την οποία προσληφθήκαμε και φυσικά με το πακέτο κάλυψης 101 ( το απλό).
Αν ξέρει κάποιος, θα εκτιμούσα, αν μου απαντήσει, διότι δε μπορώ να βγάλω άκρη.


ναι σε ολους το ιδιο ειναι, υπαρχει οδηγια

nansouko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Φεβ 03, 2012 4:39 pm

Δημοσίευσηαπό nansouko » Δευ Απρ 07, 2014 6:06 pm

George_D

Αλήθεια, υπάρχει κάποια συμπληρωματική οδηγία για το ζήτημα της ειδικότητας, διότι είχα ρωτήσει τις πρώτες ημέρες σε κάποιο ΟΑΕΔ και μου είχε απαντήσει το αντίθετο. Στον αρχικό Οδηγός Εφαρμογής του Προγράμματος Κοινωφελούς Χαρακτήρα του ΟΑΕΔ στη σελίδα 4 ανέφερε το εξής:

Ο Επιβλέπων Φορέας έχει την ευθύνη της το̟οθέτησης των ωφελουμένων σε
τομείς δραστηριότητας και περιοχές αρμοδιότητάς του, σύμφωνα με την
σχετική ̟αράγραφο των Δημοσίων Προσκλήσεων και σύμφωνα με τις
περιγραφόμενες προϋποθέσεις των σχετικών ειδικοτήτων στο πλαίσιο του
ασφαλιστικού πακέτου κάλυψης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ & ΕΤΕΑ με κωδικό 101.


Έχει εκδοθεί κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος από τον ΟΑΕΔ, που αναφέρει για τον 419000. Μήπως έχεις υπόψη σου πού μπορώ να τη βρω; [/i]

Ευχαριστώ για την απάντηση σου

George_D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό George_D » Τρί Απρ 08, 2014 12:12 am

nansouko έγραψε:George_D

Αλήθεια, υπάρχει κάποια συμπληρωματική οδηγία για το ζήτημα της ειδικότητας, διότι είχα ρωτήσει τις πρώτες ημέρες σε κάποιο ΟΑΕΔ και μου είχε απαντήσει το αντίθετο. Στον αρχικό Οδηγός Εφαρμογής του Προγράμματος Κοινωφελούς Χαρακτήρα του ΟΑΕΔ στη σελίδα 4 ανέφερε το εξής:

Ο Επιβλέπων Φορέας έχει την ευθύνη της το̟οθέτησης των ωφελουμένων σε
τομείς δραστηριότητας και περιοχές αρμοδιότητάς του, σύμφωνα με την
σχετική ̟αράγραφο των Δημοσίων Προσκλήσεων και σύμφωνα με τις
περιγραφόμενες προϋποθέσεις των σχετικών ειδικοτήτων στο πλαίσιο του
ασφαλιστικού πακέτου κάλυψης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ & ΕΤΕΑ με κωδικό 101.


Έχει εκδοθεί κάποια αντίστοιχη εγκύκλιος από τον ΟΑΕΔ, που αναφέρει για τον 419000. Μήπως έχεις υπόψη σου πού μπορώ να τη βρω; [/i]

Ευχαριστώ για την απάντηση σου


το 101 ειναι το πακετο καλυψης, οχι η ειδικοτητα. Οσον αφορα τον κωδικο 419000 στο ΙΚΑ που ειμαι εγω ηρθε οδηγια απο τη διοικηση να καταχωρηθουν ολοι οι ωφελουμενοι με αυτον τον κωδικο.

anna888
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 4:34 pm

Δημοσίευσηαπό anna888 » Παρ Απρ 25, 2014 10:37 pm

Γεια σας.

Είμαι μία απ΄τους επιτυχόντες των 4.413 θέσεων πληροφορικής,στο ΤΕΑΥΕΚ Θεσ/νίκης.Πριν 3 περίπου εβδομάδες ανακάλυψα ότι όλα τα ΤΕΑΥΕΚ της Ελλάδας,εκτός των Αθηνών,έχουν κλείσει.Ούτε η παραμικρή ενημέρωση από ΟΑΕΔ,χρεώθηκα ούτε που θέλω να θυμάμαι πόσα υπεραστικά τηλ. σε Αθήνα για να μάθω τί γίνεται.Τα τελευταία νέα που έχω είναι πως έστειλαν απ'την Ψηφιακή Σύγκλιση (το τί τράβηξα για να βρω το τηλέφωνό τους...) επίσημη ανακοίνωση στα κεντρικά του ΟΑΕΔ σχετικά με το θέμα και τώρα πρέπει ο ΟΑΕΔ να μας τακτοποιήσει σε άλλες θέσεις.Στον ΟΑΕΔ που υπάγομαι είπαν πως δεν μπορούν να ξεκινήσουν διαδικασία αναζήτησης άλλων φορέων που θα μας προσλάβουν (το ΤΕΑΥΕΚ Θεσ/νίκης είναι 25 θέσεις) αν δεν έρθει επίσημη οδηγία απ'το κεντρικό της Αθήνας.Από τις άπειρες κλήσεις που έκανα στο δοιηκητικό τμήμα (του κεντρικού ΟΑΕΔ Αθ.) δεν απάντησε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ καμία απ'αυτές.

Έχω αγανακτήσει απίστευτα με την όλη υπόθεση! :evil:
Μας έχουν καταντήσει να είμαστε ευγνώμονες που θα δουλέψουμε για 5 μήνες με ένα ψωρομισθό,και τώρα μας πετάνε έξω και απ'αυτό;;;

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι νεώτερο σχετικά με το όλο θέμα;

npta42
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Τετ Ιαν 06, 2010 9:09 pm

Δημοσίευσηαπό npta42 » Παρ Απρ 25, 2014 11:56 pm

[quote="anna888"]Γεια σας.

Είμαι μία απ΄τους επιτυχόντες των 4.413 θέσεων πληροφορικής,στο ΤΕΑΥΕΚ Θεσ/νίκης.Πριν 3 περίπου εβδομάδες ανακάλυψα ότι όλα τα ΤΕΑΥΕΚ της Ελλάδας,εκτός των Αθηνών,έχουν κλείσει.Ούτε η παραμικρή ενημέρωση από ΟΑΕΔ,χρεώθηκα ούτε που θέλω να θυμάμαι πόσα υπεραστικά τηλ. σε Αθήνα για να μάθω τί γίνεται.Τα τελευταία νέα που έχω είναι πως έστειλαν απ'την Ψηφιακή Σύγκλιση (το τί τράβηξα για να βρω το τηλέφωνό τους...) επίσημη ανακοίνωση στα κεντρικά του ΟΑΕΔ σχετικά με το θέμα και τώρα πρέπει ο ΟΑΕΔ να μας τακτοποιήσει σε άλλες θέσεις.Στον ΟΑΕΔ που υπάγομαι είπαν πως δεν μπορούν να ξεκινήσουν διαδικασία αναζήτησης άλλων φορέων που θα μας προσλάβουν (το ΤΕΑΥΕΚ Θεσ/νίκης είναι 25 θέσεις) αν δεν έρθει επίσημη οδηγία απ'το κεντρικό της Αθήνας.Από τις άπειρες κλήσεις που έκανα στο δοιηκητικό τμήμα (του κεντρικού ΟΑΕΔ Αθ.) δεν απάντησε ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΣ καμία απ'αυτές.

Έχω αγανακτήσει απίστευτα με την όλη υπόθεση! :evil:
Μας έχουν καταντήσει να είμαστε ευγνώμονες που θα δουλέψουμε για 5 μήνες με ένα ψωρομισθό,και τώρα μας πετάνε έξω και απ'αυτό;;;

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι νεώτερο σχετικά με το όλο θέμα;[/quote]

Είμαι επιτυχών με τις 4.413 θέσεις σε άλλο φορέα, ήταν να μας πάρουν μετά τις 14/4 και ακόμη δεν ξέρουν τίποτα στον ΟΑΕΔ. Παίρνω κι εγώ τηλέφωνο στα κεντρικά και δεν το σηκώνει κανείς...


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες