Επιτυχόντας σε 2 ΣΟΧ

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Δευ Ιαν 30, 2012 3:06 pm

les favues τουλαχιστον στις σοχ που υπαρχει κωλυμα 8μηνου δεν ειναι και τοσο ασχημο,την απελπισια του κοσμου σκεφτηκαν,,δεν φτανουν οι σμε και οτι αλλο εκτος ασεπ?
φαντασου ο ιδιος υποψηφιος που ετυχε να εχει πολλα μορια καποια στιγμη να δουλευει απο κανενα μηνα σε 5 ή 6 προκηρυξεις που βγηκαν συγχρονως και να μη μενει κανενα ολοκληρο 8μηνο για τον επομενο..
κατι αντιστοιχο γινοταν με θεσεις μονιμου προσωπικου πιο παλια που υπηρχαν θεσεις,,,,,ο ιδιος υποψηφιος αλλαζε φορεις επειδη ειχε πολλα μορια και η θεση ποτε δεν αναπληρωνονταν ..ελεος δηλαδη,,αυτα μας εφαγαν,,ας δουλεψει και κανενας αλλος ,,μονο αυτος αυτος που εχει 2000 μορια πρεπει να δουλεψει?

giorgalis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Απρ 11, 2011 7:51 pm

Δημοσίευσηαπό giorgalis » Δευ Ιαν 30, 2012 8:02 pm

εγω αυτο που εχω καταλαβει στον ΑΣΕΠ ξερουν μονο να εκβιαζουν!

κανενας φορεας δεν σου ζηταει την ημερα της προσληψης βεβαιωση ανεργιας γιατι την ειχες παει οταν εδωσες τα δικαιολογητικα!
στον πρωτο φορεα που εχω κανει προσληψη τωρα μου ζητησαν μονο ταυτοτητα,αμκα,και λογ τραπεζας

στον οαεδ δεν κοιτανε αλλα και αλλα αυτο θα δουνε!απλως το οαεδ σε σβηνει απο τα μητρωα ανεργων για να μην βγαζεις βεβαιωση μονο αυτο νομιζω

μονο αν γινει ενσταση πιστευω χανεις την θεση

με εχουν βαλει εξυπηρετηση στον φορεα που ειμαι τωρα και επειδη δεν εχω ξαναδουλεψει τα εχω παιξει....γιαυτο θελω να παω στον αλλον φορεα

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: επιτυχωντας σε 2 σοχ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Νοέμ 07, 2017 5:34 pm

Για όποιον θέλει να κρύψει το κώλυμα του.....να το σκεφτεί πολύ καλά,τα δεδομένα έχουν αλλάξει.......

Πρώτον.....Αν παραιτηθεί από ΣΟΧ με σκοπό να αναλάβει υπηρεσία σε άλλον φορέα του Δημοσίου σε άλλη ΣΟΧ τότε ισχύουν τα παρακάτω!:

Πρώτον τα μόρια της ανεργίας έχουν μεταβληθεί ΔΕΝ ισχύουν και αυτό θα γίνει γρήγορα αντιληπτο από τον δεύτερο φορέα που θα πάει τα απαραίτητα χαρτια στον ΟΑΕΔ!! Εκεί θα αντιληφθεί ότι ο μισθωτός ....ήδη κάπου λίγο πριν έχει προσληφθεί,επομένως μισθωτός...καπούτ και ανάληψη υπηρεσίας από τον πρώτο επιλαχόντα...Το 2012 που δημοσιεύτηκε το παρόν θέμα δεν το έψαχναν αλλά πλέον αυτό δεν ισχύει εκεί ψάχνουν τα πάντα πλέον
ΔΕΝ θα μπορέσει λοιπόν να επικαλεστεί τα μόρια της ανεργίας...εως 800 μείον.

Δεύτερον δεν θα μπορέσει να επικαλεστεί ούτε την εμπειρία ειδικά στην περίπτωση που ο προηγούμενος δημόσιος φορέας έχει προλάβει να του κολλήσει ένσημα και αυτά να φαίνονται στο ΙΚΑ..Εώς και 420 μόρια μείον...Διαφορετικά θα φανεί ότι εργάστηκε στο δημόσιο τους προηγούμενους 4 μήνες και θα τον εξοστρακίσουν στην τελευταία θέση ακόμη και αν βάσει μορίων έρχεται πρώτος, άρα θα χάσει ΚΑΙ τις δύο συμβάσεις!!

Τρίτον...εν πάση περιπτώσει τον φορέα μπορεί να μην τον ενδιαφέρει που και πότε προηγούμενα εργάστηκε, δεν είναι υποχρεωμένος να ψάξει και να βρει τους παλαιότερους εργοδότες του αν δεν του παει κάποια βεβαίωση ενσήμων ΙΚΑ για ΑΣΕΠ(Ή βεβαίωση που θα επικαλεστεί ΔΕΝ αποκαλύπτει το κώλυμα ) , όμως ακόμη και στην σχεδόν απίθανη περίπτωση να καταφέρει δίχως μόρια ανεργίας και εμπειρίας να πετύχει σε ΣΟΧ με εσκεμμενη απόκρυψη του κωλύματος του και να υπάρχει έστω ένας δίχως κώλυμα επιλαχων ..Ρισκάρει πολύ.....Απαξ και τον ανακαλύψουν οι έχοντες έννομο συμφέρον, πχ ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ, ακόμη και έπειτα από την παρέλευση της περιόδου των ενστάσεων,πχ με καταγγελία και μήνυση από τον πρώτο επιλαχόντα, τότε θα βρεθεί αντιμέτωπος με τις παρακάτω κατηγορίες!:
Όποιος εν γνώσει του δηλώνει ψευδή γεγονότα ή αρνείται ή αποκρύπτει τα αληθινά με έγγραφη υπεύθυνη δήλωση του άρθρου 8 τιμωρείται με φυλάκιση τουλάχιστον τριών μηνών. Εάν ο υπαίτιος αυτών των πράξεων σκόπευε να προσπορίσει στον εαυτόν του ή σε άλλον περιουσιακό όφελος βλάπτοντας τρίτον ή σκόπευε να βλάψει άλλον, τιμωρείται με κάθειρξη μέχρι 10 ετών.
Αυτό το τελευταίο διότι η ευθύνη της ορθής συμπλήρωσης των στοιχείων του υποψηφίου και της υποβολής των απαιτούμενων εγγράφων ανήκει αποκλειστικά στον υποψήφιο που λαμβάνει μέρος σε ΣΟΧ διαγωνισμό......

ΘΕΛΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΛΛΙΩΣ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΝΑ ΜΠΛΕΞΕΙΣ ΑΣΧΗΜΑ..


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες