Συμβαση εργου και stage

Εποχικό προσωπικό, συμβάσεις έργου ορισμένου χρόνου.
arlekinos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Τρί Σεπ 29, 2009 2:05 pm

Συμβαση εργου και stage

Δημοσίευσηαπό arlekinos » Τετ Οκτ 21, 2009 9:58 pm

Μια ερωτηση,

Εχω ολοκληρωσει μια 6μηνη συμβαση εργου με ειδικοτητα "Συμβουλος μπλα, μπλα" και τωρα ειμαι σε ενα προγραμμα stage με ειδικοτητα ΠΕ Διοικητικος. Αν ολοκληρωσω το stage παιρνω μορια και προσαυξηση (λογω διετιας) ή επειδη ειναι διαφορετικες ειδικοτητες, τιποτα?

Ευχαριστω!

librarian
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό librarian » Κυρ Νοέμ 01, 2009 10:50 am

τίποτα ουτως ή αλλως γιατι η προσαυξηση καταργήθηκε από όλους

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Κυρ Νοέμ 01, 2009 6:15 pm

μην εισαι και τοσο σιγουρος

librarian
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 30, 2007 7:55 pm

Δημοσίευσηαπό librarian » Κυρ Νοέμ 01, 2009 6:32 pm

όσο δεν φανταζεσαι

kyklos
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 394
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 26, 2005 2:55 pm

Δημοσίευσηαπό kyklos » Κυρ Νοέμ 01, 2009 6:36 pm

καλυτερα να περιμενεις 1 μηνα για τις επισημες ανακοινωσεις, αυτη τη στιγμη ολα παιζονται

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Κυρ Νοέμ 01, 2009 9:32 pm

οντως ολα παιζονται ετσι κ εγω πιστευω.ετυχε τις προαλλες να γνωρισω απο σποντα ζευγαρι που παντρευτηκε και ειναι κ οι 2 stage.φανταστειτε τι εχει να γινει αν παρουν ποδι ολοι αυτοι που λογικα εκατσαν τοσο καιρο μονο και μονο για τη προσαυξηση και οχι για τα λιγα λεφτα.ασε που θα αδειασει ο δημοσιος τομεας και θα υπαρχει λειτουργικο προβλημα σοβαρο.αυτο δεν θα αρεσει στους πολιτες.το ενα θα φερει το αλλο και μου φαινεται αργα ή γρηγορα ή θα υπαρχει μια μεση λυση ή θα ξαναγινουν εκλογες συντομα πριν τη τριετια..
η λυση να διωξουν πασης φυσεως συμβασιουχους ακουγεται δικαια αλλα εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο να αναπληρωθουν μεσω ασεπ αυτοι γρηγορα ειτε μιλαμε για μονιμοτητα ειτε για συμβαση μεσω ασεπ.οι καθυστερησεις του ασεπ ειναι της παση γνωστες.
ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει ειλικρινα.

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Κυρ Νοέμ 01, 2009 10:58 pm

α δεν ειμαι stager μην παρεξηγηθω αν και δεν εχω προβλημα με τα παιδια προσωπικα.απλα αναρωτιεμαι τι θα γινει οταν αδειασουν οι δημοσιες υπηρεσιες απο ατομα τη στιγμη που ηδη υπαρχουν μεγαλες ελλειψεις προσωπικου.

plablas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 2:11 pm

Δημοσίευσηαπό plablas » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:01 pm

npir έγραψε:οντως ολα παιζονται ετσι κ εγω πιστευω.ετυχε τις προαλλες να γνωρισω απο σποντα ζευγαρι που παντρευτηκε και ειναι κ οι 2 stage.φανταστειτε τι εχει να γινει αν παρουν ποδι ολοι αυτοι που λογικα εκατσαν τοσο καιρο μονο και μονο για τη προσαυξηση και οχι για τα λιγα λεφτα.ασε που θα αδειασει ο δημοσιος τομεας και θα υπαρχει λειτουργικο προβλημα σοβαρο.αυτο δεν θα αρεσει στους πολιτες.το ενα θα φερει το αλλο και μου φαινεται αργα ή γρηγορα ή θα υπαρχει μια μεση λυση ή θα ξαναγινουν εκλογες συντομα πριν τη τριετια..
η λυση να διωξουν πασης φυσεως συμβασιουχους ακουγεται δικαια αλλα εμενα μου φαινεται πολυ δυσκολο να αναπληρωθουν μεσω ασεπ αυτοι γρηγορα ειτε μιλαμε για μονιμοτητα ειτε για συμβαση μεσω ασεπ.οι καθυστερησεις του ασεπ ειναι της παση γνωστες.
ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει ειλικρινα.


Δε μου λες, κουμπάρος τους ήτανε ο βουλευτής που τους έβαλε στο stage;
Και θες να πεις ότι θα στεναχωρηθούν που οι άλλοι είναι νιόπαντροι και θα πάρουν πόδι έτσι; Αν στεναχωρηθούν για αυτούς, για μένα και τη κοπέλα μου τι θα πρέπει να κάνουν που είμαστε άνεργοι όσο καιρό είναι αυτοί σε Stage; Να μας χαρίσουν μερικά εκατομύρια ευρώ; Για να σοβαρευτούμε λίγο....
Θα αδειάσει ο δημόσιος τομέας...Μήπως είχε παραγεμίσει; Λειτουργικό πρόβλημα θα υπάρχει από την τεμπελιά των υπάρχοντων.
Επίσης, μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα διαχωρισμό. Όταν λες τους πολίτες, ποιους εννοείς; Μάλλον εννοείς εσένα και τους Stagers. Γιατί ΜΟΝΟ σε εσάς και στις οικογένειές σας δεν αρέσει που δε θα διοριστείτε με ρουσφέτι. Ακόμη και η ΝΔ που λέει ότι σας στηρίζει παρακαλά να μη διοριστείτε για να φαίνονται σκιές για το ΠΑΣΟΚ. Γιατί και αν ήθελε θα σας είχε διορίσει. Πρέπει ωστόσο να ξέρεις πως υπάρχουν και άλλοι που λέγονται πολίτες, είναι και μάλιστα η πλειοψηφία και δε σας πάνε καθόλου. Και εδώ που τα λέμε, ακόμη δε κυβερνήσανε, για εκλογές θα μιλάμε; Σιγά μη κάνουν και πραξικόπημα οι Stagers που δε τους διορίσανε!
Και τέλος, να ξέρεις, αν είναι εύκολο να παίρνουν παράνομα και βυσματικά δεκάδες χιλιάδες με Stage που δε χρειάζονται, ακόμη πιο εύκολο είναι να πάρουν χιλιάδες που χρειάζονται αξιοκρατικά και νόμιμα. Το θέμα είναι τι θέληση υπάρχει.Απλά.

ntoni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 615
Εγγραφή: Παρ Φεβ 29, 2008 1:09 pm

Δημοσίευσηαπό ntoni » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:18 pm

plablas
+10000

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:36 pm

το οτι δεν εχω σχεση με stage κανεις οτι δεν το ειδες ή σου ξεφυγε?
τοτε τι μου το καταλογιζεις?
το οτι παιχτηκε κατι στις πλατες καποιων παιδιων δε φταινε τα ιδια τα παιδια για μενα.
εχω συναδελφο που εργαζεται στο νατ και εχουν να κανουν προσληψεις απο το 85.
ελειψη προσωπικου να ξερεις καμια φορα σημαινει οτι οι ηδη υπηρετουντες ειναι μεγαλης ηλικας μη εξοικιωμενοι με τη νεα τεχνολογια που δε τραβανε,για μενα πρεπει να αντικατασταθουνμε νεους και ας δωσουν κινητρα εθελουσιας...

απο τι βλεπω εισαι των ακρων και δε το ενστερνιζομαι.
χρειαζεται να δοθει μια μεση λυση σε τετοια θεματα για μενα ή εστω μεταβατικη.πρακτικα δηλ το βλεπω το πραγμα οτι ειναι δυσκολοτατο να γινει.

επειδη πριν μαλλον σχολιασες μερος του συλλογισμου μου και οχι το συνολο δες καλυτερα οτι ειπα οτι αυτο που παει να γινει ειναι δικαιοτερο αλλα παρατηρω οτι δεν υπαρχουν δυνατα μετρα για το μετα...δε περιμενω το ασεπ να κανει ταχυτερες τις διαδικασιες.

ni_knight
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 5:51 pm

Δημοσίευσηαπό ni_knight » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:38 pm

Πολύ σωστά τα είπε ο plablas. Δεν λέω, μεγάλο ανθρώπινο δράμα να μην μπορέσει να σε βολέψει με ρουσφέτι το βύσμα σου, για όλη σου την ζωή, σε θέση που δεν σου άξιζε.

Αλλά μεγαλύτερο δράμα να μην μπορείς να διεκδικήσεις θέσεις που σου αξίζουν, επειδή δίνεται προτεραιότητα στο κάθε βύσμα που δεν τις άξιζε. :wink:

ni_knight
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 5:51 pm

Δημοσίευσηαπό ni_knight » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:40 pm

npir έγραψε:απο τι βλεπω εισαι των ακρων και δε το ενστερνιζομαι.
χρειαζεται να δοθει μια μεση λυση σε τετοια θεματα για μενα ή εστω μεταβατικη.πρακτικα δηλ το βλεπω το πραγμα οτι ειναι δυσκολοτατο να γινει.


Ουδέν μονιμότερο του "μεταβατικού" και "προσωρινού". Έτσι "μεταβατικά" μονιμοποίησε τα ρουσφέτια των συμβασιούχων του ΠΑΣΟΚ η ΝΔ το 2004, για να προχωρήσει στην διεξαγωγή των δικών της ρουσφετιών.

Ή το πράγμα θα κοπεί ριζικά, ή δεν θα κοπεί καθόλου.

XAI
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 843
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 02, 2008 6:50 pm

Δημοσίευσηαπό XAI » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:45 pm

ΚΑΛΩΣ ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΜΑΣ ΤΟΝ ni_knight,,ΚΑΙ ΕΛΕΓΑ ΘΑ ΓΑΡΨΕΙΣ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙΣ,,ΜΕ ΕΙΧΕ ΦΑΕΙ ...........ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΤΕΛΕΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΧΤΥΠΗΣΕΙ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ,,,,,,,npir δε περιμενω το ασεπ να κανει ταχυτερες τις διαδικασιες.ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ

npir
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 27, 2007 4:04 pm

Δημοσίευσηαπό npir » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:47 pm

στο συγκερκιμενο τοπικ γραφω τελειως φιλολογικα. μαλλον εχει γινει προσωπικο και εχω παρεξηγηθει.

ni_knight
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2009 5:51 pm

Δημοσίευσηαπό ni_knight » Κυρ Νοέμ 01, 2009 11:48 pm

Βρε φουκαράκο, μήπως έχεις αποκτήσει μια μικρή ψύχωση με μένα?

Δωρεάν σύστημα υγείας έχουμε, συμπεριλαμβάνει και τις επισκέψεις σε ψυχιατρεία. Πέρασε μια βόλτα γιατί δεν μου φαίνεται φυσιολογική η εμμονή σου. :lol:


Επιστροφή σε “ΕΠΟΧΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΕΡΓΟΥ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης