ΔΕΗ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dark
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 255
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 9:28 pm

Δημοσίευσηαπό Dark » Τετ Απρ 06, 2011 8:23 pm

aderfia endiaferomai gia thisayro dramas.opoios zitaei amoivaia.alla ego mikono.opoios thelei as m apantisei

mariathe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2010 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό mariathe » Πέμ Απρ 07, 2011 10:30 am

Bily T3A έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ελπίζω ακόμα να παρακολουθούμε το φόρουμ και να δώσει όποιος θέλει κάποιες πληροφορίες από την κατάσταση που συναντά.
Εγώ το τελευταίο διάστημα βλέπω ότι υπάρχει μεθοδευμένη κίνηση από το ανθρωπίνων πόρων να δημιουργεί σύγχυση στους νεοπροσλαμβανόμενους.
Την Τετάρτη που μας πέρασε κάλέσανε δυο από τους συναδέλφους Τ4Δ στο ανθρωπίνων πόρων και τους ανακοινώσανε απλά πόσο χρόνο χρειάζονται για να πάνε στο Θησαυρό Δράμας. Σίγουρα πέσανε από τα σύννεφα δημιουργώντας μεγάλη σύγχυση σε αυτούς και τις οικογένειες τους.
Ο ένας μάλιστα από τους δυο είπε δώστε μου τη μετάθεση και να σας υπογράψω την παραίτηση μου….. και θα γίνει με μαθηματική ακρίβεια διότι ο άνθρωπος αυτός πέρα από την εμπειρία που έχει, έχει οικογένεια και συμφέροντα που δεν των αφήνουν μα φύγει από των τόπο του.
Σας ρωτώ αυτός καλά που έχει και άλλα έσοδα …εάν σκάσει η μετάθεση σε μας τι θα κάνουμε?
Έρχονται δύσκολες μέρες παιδιά και να περιμένετε μεταθέσεις αστραπή.
Η κ. Κουμνιώτου που βρίσκεται στο ανθρωπίνων πόρων μαζί με τους άλλους φωτισμένους πέρα από το ότι δεν έχουν κανένα επιχειρησιακό πλάνο …λόγω αναγκών μεταθέτουν τους νέους χωρίς να ακούσουν την πλευρά μας .
Ενεργοποιηθείτε όλοι γιατί δεν μας βλέπω καλά..


Καλημέρα! να κανω μια ερώτηση. Πως γίνεται και που γίνεται μετάθεση νεοπροσλαμβανομένων όταν δεν το αιτούνται και εγώ που εχω υπογράψει απο τον δεκέμβριο και εχω κάνει αίτηση μετάθεσης, ήρθε αρνητική με δικαιολογία οτι είμαι νεοπροσλαμβανόμενη; Υποψιν, πρώτον είμαι παντρεμενη με δυο παιδία και η οικογένεια μένει μακρια και δεύτερον ήταν και για την μετάφορα που υποτίθεται ότι έχει έλλειψη προσωπικού. :?

darios65
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Παρ Φεβ 12, 2010 12:08 pm

Δημοσίευσηαπό darios65 » Πέμ Απρ 07, 2011 12:28 pm

mariathe έγραψε:Καλημέρα! να κανω μια ερώτηση. Πως γίνεται και που γίνεται μετάθεση νεοπροσλαμβανομένων όταν δεν το αιτούνται και εγώ που εχω υπογράψει απο τον δεκέμβριο και εχω κάνει αίτηση μετάθεσης, ήρθε αρνητική με δικαιολογία οτι είμαι νεοπροσλαμβανόμενη; Υποψιν, πρώτον είμαι παντρεμενη με δυο παιδία και η οικογένεια μένει μακρια και δεύτερον ήταν και για την μετάφορα που υποτίθεται ότι έχει έλλειψη προσωπικού. :?


Εάν θυμάσαι καλά στο τριήμερο ενημερωτικό μας είχαν πει ότι δεν δικαιούμαστε μετάθεση μέχρι να γίνουμε τακτικό προσωπικό (δηλαδή μετά από 2 χρόνια υπηρεσίας στη ΔΕΗ).
Αντίθετα η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα ανάλογα με τις υπηρεσιακές της ανάγκες να μας μεταθέσει όπου θέλει και όποτε θέλει (το γράφει και η σύμβαση που υπόγραψες).
Αυτό που δεν θυμάμαι όμως, είναι εάν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αμοιβαία μα κάποιον άλλο. Ψάξε το.
Ελπίζω να βοήθησα.

mariathe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2010 12:14 pm

Δημοσίευσηαπό mariathe » Παρ Απρ 08, 2011 12:05 pm

darios65 έγραψε:
mariathe έγραψε:Καλημέρα! να κανω μια ερώτηση. Πως γίνεται και που γίνεται μετάθεση νεοπροσλαμβανομένων όταν δεν το αιτούνται και εγώ που εχω υπογράψει απο τον δεκέμβριο και εχω κάνει αίτηση μετάθεσης, ήρθε αρνητική με δικαιολογία οτι είμαι νεοπροσλαμβανόμενη; Υποψιν, πρώτον είμαι παντρεμενη με δυο παιδία και η οικογένεια μένει μακρια και δεύτερον ήταν και για την μετάφορα που υποτίθεται ότι έχει έλλειψη προσωπικού. :?


Εάν θυμάσαι καλά στο τριήμερο ενημερωτικό μας είχαν πει ότι δεν δικαιούμαστε μετάθεση μέχρι να γίνουμε τακτικό προσωπικό (δηλαδή μετά από 2 χρόνια υπηρεσίας στη ΔΕΗ).
Αντίθετα η ΔΕΗ έχει το δικαίωμα ανάλογα με τις υπηρεσιακές της ανάγκες να μας μεταθέσει όπου θέλει και όποτε θέλει (το γράφει και η σύμβαση που υπόγραψες).
Αυτό που δεν θυμάμαι όμως, είναι εάν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αμοιβαία μα κάποιον άλλο. Ψάξε το.
Ελπίζω να βοήθησα.


Αυτα τα ξερω και τα έχω ψάξει; απλά αναρωτιέμαι πως μεταθέτουν ανθρώπους που δεν θέλουν και κοιτένε μηπως μπορούν να χρησιμοποιήσουν τους συναδέλφους που θέλουν!

Gogoka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 3:41 pm

Δημοσίευσηαπό Gogoka » Κυρ Απρ 10, 2011 6:04 pm

Καλησπέρα,

Είμαι η επιτυχούσα Τ3/Α στο νομό Αιτωλ/νίας. Την εβδομάδα που μας πέρασε ήρθε ένας άλλος υπομηχανικός που θα είναι ο δεύτερος επιτυχών και με έψαχνε στον Υ/Σ Τριχωνίδας. Μήπως είναι κανείς από εδώ μέσα?

lefty
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2009 11:00 am

Δημοσίευσηαπό lefty » Τρί Απρ 12, 2011 6:00 pm

επειγον παιδια οποιος ξερει ας βοηθησει θα ηθελα να μαθω ποσος ειναι ο μισθος Τ4Α βασικος και επιδοματα χωρις χρονοεπιδομα ?

exorgismenos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Φεβ 23, 2010 12:15 pm

Δημοσίευσηαπό exorgismenos » Σάβ Απρ 23, 2011 9:21 pm

emeis stis apergies poy tha ginoyn exoyme dikaiwma na paroyme meros?
k ota lew "emeis", ennow oloys emas poy den exoyme symplirwsei akoma to 7mino k eimaste sox....

kali anastasi k xronia polla.

paul73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2011 7:31 pm

Δημοσίευσηαπό paul73 » Τρί Μάιος 03, 2011 11:06 am

Καλημέρα μπορεί κάποιος να μου πει ποιος είναι ο μισθός σε νεοδιοριζόμενο ΔΟ2 παντρεμένο με παιδί τρία χρόνια προϋπηρεσία σε αντίστοιχη θέση στο δημόσιο.

vgogan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 25, 2008 12:29 pm

Δημοσίευσηαπό vgogan » Τρί Μάιος 03, 2011 9:24 pm

Λοιπόν έχουμε και λέμε,οι ΔΟ2 ξεκινούν από το 10ο κλιμάκιο που είναι 451,54Ε και με συμπληρωμένα 3 χρόνια προϋπηρεσίας (με ένσημα) έχουν επιπλέον 18% χρονοεπίδομα δηλαδή 81,28Ε. Ο βασικός διαμορφώνεται στα 532,82Ε. Πάνω στον βασικό υπολογίζονται 10% επίδομα γάμου ήτοι 53,28Ε και 5% επίδομα παιδιού ήτοι 26,64Ε. Σύνολο μέχρι τώρα 612,74Ε μικτά. Αν έχεις απολυτήριο λυκείου μόνο, το επίδομα σπουδών είναι 62% επί του βασικού μισθού των 532,82Ε δηλαδή 330,35Ε επιπλέον, αν έχεις τελειώσει ΤΕΙ, το επίδομα σπουδών είναι 70% ήτοι 372,97Ε και αν είσαι με πτυχίο ΑΕΙ 72% ήτοι 383,63Ε επί του βασικού. Οπότε έχουμε τρείς περιπτώσεις μισθού: ΔΟ2 με απολυτήριο λυκείου 863,17Ε μικτά, ΔΟ2 με πτυχίο ΤΕΙ 905,79Ε και ΔΟ2 με πτυχίο ΑΕΙ 916,45Ε. Οι κρατήσεις διαμορφώνονται στο 20% του μισθού οπότε καθαρά στο χέρι θα παίρνεις 690,54Ε ή 724,63Ε ή 733,16Ε ανάλογα το πτυχίο που έχεις όπως είπαμε. Αν ανήκεις στην Εμπορία πχ δεν έχεις υπερωρίες, ούτε εξτρά επιδόματα οπότε τα λεφτά είναι λίγα, αν είσαι σε κανένα σταθμό παραγωγής τότε αλλάζει το πράγμα γιατί μπαίνουν στη μέση και άλλα επιδόματα (ανθυγιεινά κτλ) και ο μισθός αυξάνεται, αλλά δεν ξέρω να σου πω πόσα είναι συνολικά. Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.

paul73
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2011 7:31 pm

Δημοσίευσηαπό paul73 » Τρί Μάιος 03, 2011 9:51 pm

vgogan έγραψε:Λοιπόν έχουμε και λέμε,οι ΔΟ2 ξεκινούν από το 10ο κλιμάκιο που είναι 451,54Ε και με συμπληρωμένα 3 χρόνια προϋπηρεσίας (με ένσημα) έχουν επιπλέον 18% χρονοεπίδομα δηλαδή 81,28Ε. Ο βασικός διαμορφώνεται στα 532,82Ε. Πάνω στον βασικό υπολογίζονται 10% επίδομα γάμου ήτοι 53,28Ε και 5% επίδομα παιδιού ήτοι 26,64Ε. Σύνολο μέχρι τώρα 612,74Ε μικτά. Αν έχεις απολυτήριο λυκείου μόνο, το επίδομα σπουδών είναι 62% επί του βασικού μισθού των 532,82Ε δηλαδή 330,35Ε επιπλέον, αν έχεις τελειώσει ΤΕΙ, το επίδομα σπουδών είναι 70% ήτοι 372,97Ε και αν είσαι με πτυχίο ΑΕΙ 72% ήτοι 383,63Ε επί του βασικού. Οπότε έχουμε τρείς περιπτώσεις μισθού: ΔΟ2 με απολυτήριο λυκείου 863,17Ε μικτά, ΔΟ2 με πτυχίο ΤΕΙ 905,79Ε και ΔΟ2 με πτυχίο ΑΕΙ 916,45Ε. Οι κρατήσεις διαμορφώνονται στο 20% του μισθού οπότε καθαρά στο χέρι θα παίρνεις 690,54Ε ή 724,63Ε ή 733,16Ε ανάλογα το πτυχίο που έχεις όπως είπαμε. Αν ανήκεις στην Εμπορία πχ δεν έχεις υπερωρίες, ούτε εξτρά επιδόματα οπότε τα λεφτά είναι λίγα, αν είσαι σε κανένα σταθμό παραγωγής τότε αλλάζει το πράγμα γιατί μπαίνουν στη μέση και άλλα επιδόματα (ανθυγιεινά κτλ) και ο μισθός αυξάνεται, αλλά δεν ξέρω να σου πω πόσα είναι συνολικά. Ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός.


Ευχαριστώ πολύ ήσουν κατατοπιστικός.

Bily T3A
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 02, 2011 11:32 am

Δημοσίευσηαπό Bily T3A » Κυρ Μάιος 08, 2011 10:59 pm

Θέλω να ρωτήσω εμείς που είμαστε από την προκήρυξη του 2007 και δεν έχουμε υπογράψει ακόμα την σύμβαση μπορούμε να κάνουμε απεργία.
Μας καλύπτει η ΓΕΝΟΠ?

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Σάβ Αύγ 13, 2011 7:07 pm

Aκόμη δεν μπήκες απεργία θέλεις να κάνεις; Τι να σε καλύψει; Θα πληρώνεις το κόστος κάθε ημέρας.
Στην απεργία του Ιουνίου 2011 εγώ ας πούμε που δεν έχω υψηλό μισθό ούτε περιουσία, αναγκάστηκα να γράψω αναρρωτική άδεια γιατί μας έκλεισαν τις πόρτες. Φυσικά το ίδιο έκαναν και αυτοί που κομπάζουν για την περιουσία τους και τα ταξιδάκια, σπιτάκια, αυτοκινητάκια τους.
Ελπίζω οι προσληφθέντες από το ΑΣΕΠ να είναι σοβαροί άνθρωποι.
Αν μου έλεγαν όταν διορίσθηκα τι παίζει, θα είχα μείνει στην Γερμανία όπου ήμουν πριν.
Οι μηχανικοί ίσως είναι καλύτερα από άποψη μισθού και εργασίας.
Η ΔΕΗ δεν νομίζω να έχει δει διορισμούς από ΑΣΕΠ ή διαγωνισμό.
Έχει πια μεγάλο μέσο όρο ηλικίας των εργαζομένων και αυτοί βγαίνουν στη σύνταξη στα 45 και 50 ιδίως οι γυναίκες. Για τους προσληφθέντες μετά το 1993 δεν ισχύουν αυτά (δεν νομίζω ότι είναι και πολλοί,60-70 άτομα με τον νόμο για ΑΜΕΑ και πολύτεκνους).
Καλό κουράγιο και μην περιμένετε από ΓΕΝΟΠ και σια.
Μιλάμε για αίσχος προσωπικό κατά το πλείστον κομματικά διορισμένο και με αναθέσεις καθηκόντων (τομεάρχες κλπ.) να γίνονται με κριτήριο το πολιτικό μέσο.

Linda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2011 2:45 pm

Δημοσίευσηαπό Linda » Δευ Αύγ 15, 2011 11:33 am

Ξέχασα επίσης να γράψω για τις περικοπές μισθών και δώρων.
Τα κλιμάκια όπως είχαν διαμορφωθεί με τις ΕΣΣΕ μειώθηκαν κατά 10%. Το χρονοεπίδομα υπολογίζεται ως ποσοστό επί των παλιών κλιμακίων μόνο. Τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, Αδείας καταργήθηκαν για όσους έχουν πάνω από 3000 ευρώ μικτά και οι υπόλοποι παίρνουν μετά τις κρατήσεις 350 τα Χριστούγεννα, 188 το Πάσχα και 230 επίδομα αδείας.
Είμαι στην κατηγορία ΔΟ2 αν και αναμένω να πάω στην κατηγορία Τ2.
Για εμένα που έπαιρνα 1000 ευρώ καθαρά περίπου τον μήνα και δεν έχω καμία άλλη περιουσία αυτό μου φάνηκε χυδαίο. Αν ήρθα όχι μόνο στη ΔΕΗ αλλά και στην ελλάδα, ήταν για να έχω κάποιο μισθό. Δεν ξυπνάμε κάθε μέρα για να θαυμάσουμε τις κυρίες της ΔΕΗ, πως κάνουν ταξιδάκια στην ευρώπη, πως πάνε στη μύκονο κλπ.
Στην κατηγορία ΔΟ2 γενικώς υποφέρεις. Εν τω μεταξύ η εξυπηρέτηση πελατών έχει μείνει χωρίς προσωπικό γιατί όλες οι κυρίες της πέμπτης δέσμης με τα εξιδεικευμένα προσόντα έχουν πιάσει άλλα γραφεία με μέσο όπως συμβαίνει παντού στο δημόσιο.
Γράφω πέμπτη δέσμη γιατί όταν τελείωσα το λύκειο αντιμετώπισα μεγάλο οικονομικό πρόβλημα λόγω οικογενειακών λόγων.
Μαζί με τις πανελλήνιες θα ήθελα να έχω την δυνατότητα να δώσω για θέση στο δημόσιο ώστε να χρηματοδοτήσω τις σπουδές μου, όχι να μου έρχεται η άλλη από την πέμπτη δέσμη και να διορίζεται με μέσο και να μου λέει από πάνω ότι πήγε πέμπτη δέσμη για να βγάλει 18 στο απολυτήριο.
Κυρία μου θα συναγωνιστείς εμένα για να πάρεις αυτή τη θέση όπως γίνεται ακόμη και στις ΗΠΑ.

thmmy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2007 8:57 am

Δημοσίευσηαπό thmmy » Τετ Αύγ 24, 2011 8:44 am

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς για τις αποδοχές Τ1/Α σε ΑΗΣ ?
Με καλέσανε μετα από καιρό γιατί ήμουνα επιλαχών...

thmmy
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Δευ Δεκ 17, 2007 8:57 am

Δημοσίευσηαπό thmmy » Τετ Αύγ 24, 2011 11:25 am

Καλημέρα σε όλους,

υπάρχει κάποιος εδω που να γνωρίζει για την ειδικότητα Τ1/Α σε ΑΗΣ?
Με καλέσανε για διορισμό( !!!) και ψάχνομαι...

Ευχαριστώ!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 1 επισκέπτης