ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
marcel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:14 pm

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό marcel » Παρ Μαρ 08, 2024 4:54 pm

Καλησπέρα σας,
Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται να αναφερθεί προκειμένου να δοθεί η παράταση των 6 μηνών για την αποδοχή διορισμού σε υπουργείο?
Αφορά θέση μόνιμου υπαλλήλου και όχι ΙΔΑΧ, και οι λόγοι είναι επαγγελματικοί.
Είναι πολύ σημαντικό.

Σας ευχαριστώ πολύ.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Μαρ 09, 2024 12:28 pm

marcel έγραψε:Καλησπέρα σας,
Γνωρίζει κανείς τι χρειάζεται να αναφερθεί προκειμένου να δοθεί η παράταση των 6 μηνών για την αποδοχή διορισμού σε υπουργείο?
Αφορά θέση μόνιμου υπαλλήλου και όχι ΙΔΑΧ, και οι λόγοι είναι επαγγελματικοί.
Είναι πολύ σημαντικό.

Σας ευχαριστώ πολύ.


Καλημέρα,
το να δοθεί η παράταση διορισμού είναι στη διακριτική ευχέρεια της υπηρεσίας. Όσο περισσότερο
πειστικός είναι κανείς στους λόγους που επικαλείται βοηθάει. Όμως υπάρχουν και εσωτερικές παράμετροι
της υπηρεσίας, π.χ. να θέλει να εμφανίσει πως επείγεται για την κάλυψη της θέσης ... ώστε αν δεν πάει
ο διοριζόμενος να ζητήσει κάλυψη με άλλο τρόπο, π.χ. επικουρικό προσωπικό. Συνήθως δίνουν
μια παράταση διορισμού για δυο μήνες άνετα. Αλλά για περισσότερο ίσως δυσκολεύει το πράγμα.
Π.χ. είχα ζητήσει 6 μήνες με σοβαρά επιχειρήματα και μου έδωσαν μόνο τρεις. Σε άλλη περίπτωση έδωσαν
τέσσερεις. Όσο περισσότερο σημαντική είναι η θέση τόσο πιο δύσκολο είναι να δοθεί μεγάλη παράταση.
Π.χ. για ένα γραφιά σε υπουργείο, όπου υπάρχει και προσωπικό, θα δοθεί πιο εύκολα το εξάμηνο.

marcel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό marcel » Κυρ Μαρ 10, 2024 1:56 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Είχατε ζητήσει για επαγγελματικούς λόγους? Εγώ για επαγγελματικούς λόγους σκέφτομαι και θα χρειαστώ το εξάμηνο διότι θα είμαι στο εξωτερικό.
Αφορά υπουργείο η θέση. Επίσης, παρόλο που έχω διδακτορικό και μετρήθηκε σχετικά με την πρόσληψη ο εισαγωγικός βαθμός είναι Δ και το ΜΚ 1. Πώς γίνεται αυτό?

Σας ευχαριστώ πολύ.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Μαρ 10, 2024 8:31 pm

marcel έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Είχατε ζητήσει για επαγγελματικούς λόγους? Εγώ για επαγγελματικούς λόγους σκέφτομαι και θα χρειαστώ το εξάμηνο διότι θα είμαι στο εξωτερικό.
Αφορά υπουργείο η θέση. Επίσης, παρόλο που έχω διδακτορικό και μετρήθηκε σχετικά με την πρόσληψη ο εισαγωγικός βαθμός είναι Δ και το ΜΚ 1. Πώς γίνεται αυτό?

Σας ευχαριστώ πολύ.


Και εγώ για επαγγελματικούς λόγους. Στο υπουργείο πιστεύω να δώσουνε. Το διδακτορικό, εφόσον δεν ήταν
απαραίτητο για την πρόσληψη, πρέπει να αναγνωριστεί ως συναφές με τη θέση από το υπηρεσιακό
συμβούλιο μετά από σχετική (θετική) εισήγηση του προισταμένου. Η συνάφεια που δίνει το ασεπ είναι άλλο πράγμα.
Η αναγνώριση γίνεται αναδρομικά από την ημέρα της αίτησης , συνήθως την ημέρα της ορκωμοσίας.

Για την παράταση διορισμού ίσως είναι μια καλή ιδέα να επικοινωνήσετε από τώρα με την υπηρεσία. Σε κάποια
περίπτωση μου είχαν πει να την κάνω μαζί με την κατάθεση των δικαιολογητικών πρόσληψης (ενώ συνήθως γίνεται
όταν βγει το φεκ διορισμού). Μια επαφή με τον προιστάμενο της υπηρεσίας που διορίζεται κάποιος πιστεύω θα
είναι χρήσιμη, αν και εγώ δεν τον είχα βρει... Άλλωστε μπροστά του θα τον έχει ...

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό THP » Δευ Μαρ 11, 2024 12:38 pm

Η μόνη περίπτωση για να υπάρξει άμεσα αλλαγή ΜΚ είναι να υπάρχει προϋπηρεσία στον δημόσιο τομέα. Εάν υπάρχει, καλώς. Όλα τα υπόλοιπα (συνάφεια ΜΔΕ ή διδακτορικού τίτλου σπουδών) απαιτούν έγκριση από το αρμόδιο υπηρεσιακό συμβούλιο.

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όσα είπε και ο gery.

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό Rini » Πέμ Μαρ 21, 2024 2:15 pm

Καλησπέρα σας. Είμαι στα οριστικά αποτελέσματα της 3Κ/2022 σε θέση ΙΔΑΧ σε υπουργείο. Βρίσκομαι στο 9 μηνό μητρότητας του ΟΑΕΔ καθώς το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να πάρω το υπόλοιπο της άδειας που δικαιούμαι για να συνεχίσω να φροντίζω το μωρό μου? Και αν υπάρχει και κάποια επιπλέον άδεια για την ανατροφή τέκνου?

marcel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μαρ 01, 2023 2:14 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό marcel » Παρ Μαρ 22, 2024 11:04 am

Καλησπέρα σας,
Όταν πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους πως πρέπει να είναι η διατύπωση του εντύπου? Πρέπει να αναφέρεται εταιρεία αντικείμενο κτλ? Υπάρχει κάποια αίτηση ή απλό word? Και ονομάζεται παράταση ορκωμοσίας ή παράταση αποδοχής διορισμού? Ζητάμε εμείς το χρονικό διάστημα που θέλουμε ή είναι στάνταρ οι 6 μήνες?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό gery » Σάβ Μαρ 23, 2024 9:06 am

marcel έγραψε:Καλησπέρα σας,
Όταν πρόκειται για επαγγελματικούς λόγους πως πρέπει να είναι η διατύπωση του εντύπου? Πρέπει να αναφέρεται εταιρεία αντικείμενο κτλ? Υπάρχει κάποια αίτηση ή απλό word? Και ονομάζεται παράταση ορκωμοσίας ή παράταση αποδοχής διορισμού? Ζητάμε εμείς το χρονικό διάστημα που θέλουμε ή είναι στάνταρ οι 6 μήνες?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.


Όπως και να το γράψει κανείς το ίδιο είναι. Εγώ έγραψα "Αίτηση παράτασης διορισμού" , σε απλό χαρτί. Μπορείς να
ζητήσεις μέχρι έξι μήνες, όσο χρειάζεσαι. Για να είναι κάποιος πειστικός μπορεί να αναφερθούν κάποια στοιχεία, π.χ.
απασχόληση στο τάδε ερευνητικό πρόγραμμα γα το επόμενο εξάμηνο, που δεν μπορεί να αναβληθεί γιατί είναι απαραίτητη
για την ολοκλήρωση του ερευνητικού έργου. Π.χ. πρέπει να μεταβεί κανείς στο εξωτερικό για να συμμετάσχει σε κάποιο
κομμάτι ερευνητικής εργασίας. Ή το πρόγραμμα τελειώνει και δεν υπάρχει δυνατότητα παράτασης. Ακόμα και αν
το διάστημα είναι μικρότερο του εξαμήνου , μπορείς να επικαλεστείς και προσωπικούς λόγους ώστε να ζητήσεις το μέγιστο.
Άλλωστε έστω πως σου δίνουν έξι μήνες παράταση. Δεν απαγορεύεται να πας στους τέσσερεις μήνες και να πεις :
Είμαι έτοιμος να αναλάβω ! Τελείωσα με τις εκκρεμμότητες . Θα ορκιστείς αμέσως. Οπότε το να ζητήσεις έξι μήνες δε
δεσμεύει πως πρέπει να πας την τελευταία μέρα του εξαμήνου, που θα γράφεται στην απόφαση αποδοχής της
αίτησης παράτασης διορισμού.

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό THP » Σάβ Μαρ 23, 2024 3:44 pm

Rini έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι στα οριστικά αποτελέσματα της 3Κ/2022 σε θέση ΙΔΑΧ σε υπουργείο. Βρίσκομαι στο 9 μηνό μητρότητας του ΟΑΕΔ καθώς το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να πάρω το υπόλοιπο της άδειας που δικαιούμαι για να συνεχίσω να φροντίζω το μωρό μου? Και αν υπάρχει και κάποια επιπλέον άδεια για την ανατροφή τέκνου?


Για το τελευταίο ερώτημά σας, θα πρέπει να ανατρέξετε στη νομοθεσία και να τη μελετησετε προσεκτικά (π.χ. Ν. 4674/2020).

Ως προς το προτελευταίο ερώτημά σας, δεν υπάρχει ακριβής απάντηση. Όλα εξαρτώνται από το πόσο γρήγορα θα κινηθούν οι διαδικασίες από τον Φορέα (ήτοι από την ημερομηνία ανάρτησης οριστικών αποτελεσμάτων έως την κλήση σας για ορκωμοσια). Μπορεί φερ' ειπείν όταν θα κληθείτε για ορκωμοσία, να έχει ολοκληρωθεί το 9μηνο του ΟΑΕΔ. Μπορεί και όχι βέβαια. Σε αυτή την περίπτωση, εγώ θα ζητούσα παράταση διορισμού (ανατρέξτε στα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ για να δείτε σε ποιά φάση γίνεται αυτό) έως ότου παρέλθει η καταπληκτική ημερομηνία του 9μηνου, επικαλούμενη μάλιστα τον πραγματικό λόγο (δηλ. το καθεστώς στο οποίο έχετε υπαχθεί, λόγω άδειας προστασίας μητρότητας από τον ΟΑΕΔ).

loumpaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιαν 02, 2023 12:31 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό loumpaki » Κυρ Μαρ 24, 2024 9:29 am

Μόλις ορκιστείτε δικαιούστε ως δημόσιος υπάλληλος 9 μήνη άδεια ανατροφής τέκνου με πλήρεις αποδοχές ως το παιδί να γίνει 4 ετών.Αν εινσι το 3ο παιδί της οικογένειας δικαιούστε επιπλέον 3 μήνες.
Δεν ξέρω αν θα συγκρούεται που πηρατε την αδεια του ΟΑΕΔ...
Επίσης δικαιούται 4 μήνες ανατροφής ανευ αποδοχων που όμως 2 μήνες πληρώνεστε τον κατώτατο μισθό αλλά τους υπόλοιπους 2 μήνες όχι.Αλλα μετράνε και οι 4 μήνες κανονικά ως προϋπηρεσία.

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό Rini » Δευ Μαρ 25, 2024 5:49 pm

THP έγραψε:
Rini έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι στα οριστικά αποτελέσματα της 3Κ/2022 σε θέση ΙΔΑΧ σε υπουργείο. Βρίσκομαι στο 9 μηνό μητρότητας του ΟΑΕΔ καθώς το μωράκι μου είναι 4 μηνών. Μπορεί να μου πει κάποιος αν γνωρίζει τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να πάρω το υπόλοιπο της άδειας που δικαιούμαι για να συνεχίσω να φροντίζω το μωρό μου? Και αν υπάρχει και κάποια επιπλέον άδεια για την ανατροφή τέκνου?


Για το τελευταίο ερώτημά σας, θα πρέπει να ανατρέξετε στη νομοθεσία και να τη μελετησετε προσεκτικά (π.χ. Ν. 4674/2020).

Ως προς το προτελευταίο ερώτημά σας, δεν υπάρχει ακριβής απάντηση. Όλα εξαρτώνται από το πόσο γρήγορα θα κινηθούν οι διαδικασίες από τον Φορέα (ήτοι από την ημερομηνία ανάρτησης οριστικών αποτελεσμάτων έως την κλήση σας για ορκωμοσια). Μπορεί φερ' ειπείν όταν θα κληθείτε για ορκωμοσία, να έχει ολοκληρωθεί το 9μηνο του ΟΑΕΔ. Μπορεί και όχι βέβαια. Σε αυτή την περίπτωση, εγώ θα ζητούσα παράταση διορισμού (ανατρέξτε στα αντίστοιχα θέματα του φόρουμ για να δείτε σε ποιά φάση γίνεται αυτό) έως ότου παρέλθει η καταπληκτική ημερομηνία του 9μηνου, επικαλούμενη μάλιστα τον πραγματικό λόγο (δηλ. το καθεστώς στο οποίο έχετε υπαχθεί, λόγω άδειας προστασίας μητρότητας από τον ΟΑΕΔ).



Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό THP » Τρί Μαρ 26, 2024 12:12 pm

Τίποτα, να είστε καλά.

Συμπληρωματικά, δώστε μεγάλη βαρύτητα και στην εγκύκλιο ΔΙΔΑΔ/Φ.69/215/οικ. 14695/20-09-2022 με θέμα "Διευκρινίσεις για τη χορήγηση αδειών ανατροφής τέκνου σε νεοδιοριζόμενο/η και άνευ αποδοχων για ανατροφή τέκνου". Υπάρχει διατύπωση παραπάνω, από άλλον κύριο/α που αναφέρεται σε ατόφιο εννιάμηνο. Τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι : είναι άλλο ο νεοδιοριζόμενος να έχει τέκνο 1 έτους, άλλο 2 ετών και άλλο 3 ετών (έως τα 4 που προβλέπει μέριμνα υπό μορφή άδειας μετ' αποδοχών ο Νόμος). Σας το αναφέρω γιατί ενδέχεται να σας μπερδέψει περισσότερο. Για αυτό και χρειάζεται πολύ καλή μελέτη της Νομοθεσίας.
Εναλλακτικά της άδειας μετ' αποδοχών ισχύει βεβαίως και το μειωμένο ωράριο (2 ώρες από 0<2 ετών και 1 ώρα από 2<4 ετών).

Rini
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2022 4:02 pm

Re: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ

Δημοσίευσηαπό Rini » Τρί Μαρ 26, 2024 2:34 pm

loumpaki έγραψε:Μόλις ορκιστείτε δικαιούστε ως δημόσιος υπάλληλος 9 μήνη άδεια ανατροφής τέκνου με πλήρεις αποδοχές ως το παιδί να γίνει 4 ετών.Αν εινσι το 3ο παιδί της οικογένειας δικαιούστε επιπλέον 3 μήνες.
Δεν ξέρω αν θα συγκρούεται που πηρατε την αδεια του ΟΑΕΔ...
Επίσης δικαιούται 4 μήνες ανατροφής ανευ αποδοχων που όμως 2 μήνες πληρώνεστε τον κατώτατο μισθό αλλά τους υπόλοιπους 2 μήνες όχι.Αλλα μετράνε και οι 4 μήνες κανονικά ως προϋπηρεσία.


Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες