5Κ/2022

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό THP » Τετ Φεβ 28, 2024 7:29 pm

Θα προσπαθήσω να καλέσω (και) αύριο στα κεντρικά (Μπουμπουλίνας), μήπως καταφέρω και μάθω κάτι.

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό THP » Πέμ Φεβ 29, 2024 10:50 am

Κατάφερα και επικοινώνησα με τη Διεύθυνση Διοικητικού και ενημερώθηκα ότι αναμένουν την έκδοση του ΦΕΚ κατανομής από το Υπ.Εσ. (νόμιζα ότι είχε εκδοθεί τον Αύγουστο του '23, προκειμένου να επισπευθούν οι διαδικασίες° εντούτοις, είναι άλλο το ένα και άλλο το άλλο). Μια πρόχειρη εκτίμηση της υπαλλήλου ήταν γύρω στις πενήντα ημέρες, από τη δημοσίευση του ΦΕΚ στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ (σελίδα ΑΣΕΠ). Η εκτίμηση στηρίζεται σε αντίστοιχη, προηγούμενη εμπερία (εικάζω ότι αναφερόταν στους ΤΕ της ίδιας προκήρυξης).
Από τη στιγμή που εκδοθεί, τότε θα αποσταλούν και οι επιστολές σχετικά με τα δικαιολογητικά, εξετάσεις κ.λπ.

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Παρ Μαρ 01, 2024 6:08 pm

Δηλαδή το ΦΕΚ που βγήκε στις 15/2/2024 με τον πίνακα διοριστέων (Τεύχος Γ΄555) δεν είναι το ΦΕΚ κατανομής;
Άλλο είναι το ΦΕΚ κατανομής;

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό THP » Σάβ Μαρ 02, 2024 1:20 pm

Το ΦΕΚ που αναφέρετε, αφορά στους διοριστέους και εκδόθηκε από το ΑΣΕΠ. Το ΦΕΚ κατανομής αφορά στην κατανομή των θέσεων μόνιμου προσωπικού και με δεδομένο ότι πρόκειται για οργανικές θέσεις. Αυτό εκδίδεται από το Υπουργείο Εσωτερικών.

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Δευ Μαρ 04, 2024 9:50 am

Για να σας βοηθήσω, αντίστοιχο ΦΕΚ κατανομής (για τους ΤΕ της 5Κ/2022), θα βρείτε στο 3681 του 3ου τεύχους. Από εκεί προκύπτουν και οι πενήντα ημέρες (σαράντα επτά εν προκειμένω) που μου ανέφεραν και στο Υπ.Πο.Α. (χρονικό διάστημα 20.04.2023 - 06.06.2023).

Στην απόφαση αυτή, θα δείτε ότι μνημονεύεται και το ΦΕΚ του πίνακα των οριστικά προσληπτέων στον Φορέα.

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Δευ Μαρ 04, 2024 12:45 pm

THP έγραψε:Το ΦΕΚ που αναφέρετε, αφορά στους διοριστέους και εκδόθηκε από το ΑΣΕΠ. Το ΦΕΚ κατανομής αφορά στην κατανομή των θέσεων μόνιμου προσωπικού και με δεδομένο ότι πρόκειται για οργανικές θέσεις. Αυτό εκδίδεται από το Υπουργείο Εσωτερικών.


Μίλησα κι εγώ με άτομο από τη Διεύθυνση Διοικητικού και μου είπαν ότι αναμένουν το ΦΕΚ κατανομής, αλλά μετά μου είπε ότι μπορεί και να μην το χρειστούν σε περίπτωση που δεν έχει γίνει κάποια αλλαγή και να κάνουν το έλεγχο μόνοι τους. Μετά μου είπε ότι μπορεί όλη αυτή η διαδικασία μέχρι τον διορισμό να πάρει κανένα 6μηνο. Δεν μπορώ να πω ότι ήταν πολύ ξεκάθαρο το χρονικό όριο και οι διαδικασίες που πρόκειται να γίνουν από εδώ και πέρα. Νομίζω απλώς ότι πρέπει να τους παίρνουμε τηλέφωνο για να επισπεύσουν τις διαδικασίες γιατί είναι πάρα πολύ αργά όλα...

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό THP » Δευ Μαρ 04, 2024 3:14 pm

Αλλαγή - όπως τουλάχιστον την κατανοώ εγώ, με βάση τα όσα μας μεταφέρατε ότι σας είπαν - δεν υπήρξε ούτε στους ΤΕ. Εάν συγκρίνετε προσωρινά και οριστικά της εν λόγω εκπαιδευτικής βαθμίδας για την 5Κ/2022, θα το διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι. Οπότε, μου ακούγεται κάπως, το να πάρουν πρωτοβουλία χωρίς ΦΕΚ κατανομής και να αρχίσουν να καλούν κόσμο. Τίποτα δεν αποκλείεται όμως απ' την άλλη, πολλά έχουν δει τα μάτια μας.

Δυστυχώς πίεση από τη μεριά μας δεν μπορεί να υπάρξει, γιατί πολύ απλά αυτοί τηρούν τα προβλεπομενα. Και λέω δυστυχώς, γιατί πολύ απλά ούτε εμάς εξυπηρετεί η καθυστέρηση αυτή, ούτε όμως και αυτούς (ειδικά σε ό,τι αφορά την περίπτωση των υποστελεχομένων από ΠΕ μηχανικούς, υπηρεσιών).

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Πέμ Απρ 18, 2024 4:29 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Από τη στιγμή που καταθέσαμε τα δικαιολογητικά γνωρίζετε πόσο καιρό παίρνει συνήθως μέχρι την ανάληψη υπηρεσίας; Μου είπαν ότι μπορεί να παγώσει η διαδικασία λόγω ευρωεκλογών. Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο;
Επίσης βάσει του δημοσιουπαλληλικού κώδικα δεν ισχύει το παρακάτω;

Άρθρο 15
Υποχρέωση διορισμού
Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων.

Ευχαριστώ!


THP έγραψε:Αλλαγή - όπως τουλάχιστον την κατανοώ εγώ, με βάση τα όσα μας μεταφέρατε ότι σας είπαν - δεν υπήρξε ούτε στους ΤΕ. Εάν συγκρίνετε προσωρινά και οριστικά της εν λόγω εκπαιδευτικής βαθμίδας για την 5Κ/2022, θα το διαπιστώσετε ιδίοις όμμασι. Οπότε, μου ακούγεται κάπως, το να πάρουν πρωτοβουλία χωρίς ΦΕΚ κατανομής και να αρχίσουν να καλούν κόσμο. Τίποτα δεν αποκλείεται όμως απ' την άλλη, πολλά έχουν δει τα μάτια μας.

Δυστυχώς πίεση από τη μεριά μας δεν μπορεί να υπάρξει, γιατί πολύ απλά αυτοί τηρούν τα προβλεπομενα. Και λέω δυστυχώς, γιατί πολύ απλά ούτε εμάς εξυπηρετεί η καθυστέρηση αυτή, ούτε όμως και αυτούς (ειδικά σε ό,τι αφορά την περίπτωση των υποστελεχομένων από ΠΕ μηχανικούς, υπηρεσιών).

THP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 02, 2023 11:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό THP » Παρ Απρ 19, 2024 7:57 pm

Όχι, δεν μπορεί να παγώσει η διαδικασία λόγω ευρωεκλογών (βλέπε και παρ.3 του αρθρ. 27 του Ν.5043/2023 που ρυθμίζει τις εξαιρέσεις του Ν.2190/1994).

Καταντάει λίγο κουραστικό πάντως, να δίνουν λάθος πληροφορίες και οι υπόλοιποι να τις υιοθετούν. Φιλικά θα σας συμβουλέψω το εξής : επειδή θα δουλέψετε στο Δημόσιο, καλό θα ήταν να αρχίσετε να αποκτάτε μια τριβή με την νομοθεσία.

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Δευ Απρ 22, 2024 2:52 pm

THP έγραψε:Όχι, δεν μπορεί να παγώσει η διαδικασία λόγω ευρωεκλογών (βλέπε και παρ.3 του αρθρ. 27 του Ν.5043/2023 που ρυθμίζει τις εξαιρέσεις του Ν.2190/1994).

Καταντάει λίγο κουραστικό πάντως, να δίνουν λάθος πληροφορίες και οι υπόλοιποι να τις υιοθετούν. Φιλικά θα σας συμβουλέψω το εξής : επειδή θα δουλέψετε στο Δημόσιο, καλό θα ήταν να αρχίσετε να αποκτάτε μια τριβή με την νομοθεσία.



Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σας. Κατά συνέπεια αφού η διαδικασία δεν παγώνει να φανταστώ ότι ισχύουν και τα χρονικά πλαίσια που δίνει ο δημοσιουπαλληλικός κώδικας βάσει του Άρθρου 15 που είχα παραθέσει δηλ. "Οι επιτυχόντες που περιλαμβάνονται στον πίνακα διοριστέων διορίζονται υποχρεωτικά μέσα σε τριάντα (30) ημέρες από τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών και το αργότερο μέσα σε τέσσερις (4) μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων".

Άρα βάσει του παραπάνω με λήξη προθεσμίας υποβολής δικαιολογητικών που είχαμε στις 12/4, θα πρέπει ο διορισμός να έχει ολοκληρωθεί στις 12/5 και το αργότερο μέχρι τις 15/6, δηλαδή 4 μήνες από την έκδοση των πινάκων διοριστέων, καθώς το ΦΕΚ των διοριστέων βγήκε στις 15/2.

Υπάρχει, λοιπόν, περίπτωση να αργήσει πέρα από αυτό;

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό gery » Δευ Απρ 22, 2024 8:07 pm

Οι προθεσμίες για ενέργεια των υπηρεσιών είναι ενδεικτικές. Μπορεί η όλη διαδικασία να
κρατήσει αρκετά περισσότερο... ιδίως αν απαιτείται αλληλογραφία μεταξύ διαφόρων
υπηρεσιών . Μπορεί όμως όλα να γίνουν με γρήγορους ρυθμούς. Κάποια στιγμή πάντως
θα βγουν τα φεκ ατομικού διορισμού ... τότε ενεργοποιούνται
οι προθεσμίες για τους διοριζόμενους ... και πρέπει να ενεργήσουν για να αναλάβουν υπηρεσία ή
να ζητήσουν παράταση διορισμού ... έτσι δουλεύει το σύστημα !


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες