5Κ/2022

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
maryman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 10:15 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό maryman » Τρί Σεπ 12, 2023 10:22 am

Καλημέρα, αν κάποιος αναλάβει υπηρεσία με τα προσωρινά στο τμήμα "ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΜΕΛΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΩΝ ΑΝΑΣΤΗΛΩΣΗΣ ΤΜΗΜΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΕΩΝ, ΓΕΩΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟΥ" και μπορεί ας μας ενημερώσει για τις συνθήκες και γενικά για τη κατάσταση που επικρατεί.

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό georpapad » Τρί Σεπ 12, 2023 11:30 am

NinaS έγραψε:Εμένα μου μίλησαν για 8μηνη σύμβαση με άμεση έναρξη. Άρα ναι εκτείνεται και στο 2024. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια εξαίρεση από τη στιγμή που προβλέπεται από την προκήρυξη.


Σκέφτεσαι να πας; Εμένα με προβληματίζει πολύ η αβεβαιότητα του 8μηνου. Κι αν αλλάξουν τα οριστικά; Τι κλαδό είσαι, αν επιτρέπεται;

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Πέμ Σεπ 14, 2023 10:03 pm

georpapad έγραψε:
NinaS έγραψε:Εμένα μου μίλησαν για 8μηνη σύμβαση με άμεση έναρξη. Άρα ναι εκτείνεται και στο 2024. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποια εξαίρεση από τη στιγμή που προβλέπεται από την προκήρυξη.


Σκέφτεσαι να πας; Εμένα με προβληματίζει πολύ η αβεβαιότητα του 8μηνου. Κι αν αλλάξουν τα οριστικά; Τι κλαδό είσαι, αν επιτρέπεται;


Όχι δεν θα πάω, θα περιμένω τα οριστικά Στο ΑΣΕΠ μου είχαν πει ότι μπορεί τέλη Σεπτεμβρίου να βγουν τα οριστικά. ΠΕ Πολιτιστική Διαχείριση

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Πέμ Σεπ 28, 2023 3:38 pm

Παιδιά κοντά στον Δεκέμβρη τα οριστικά, έτσι μου είπαν από το ΑΣΕΠ.
Έχει κανείς άλλος κάποια άλλη πληροφορία;

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό georpapad » Δευ Οκτ 02, 2023 11:53 am

Τα Χριστούγεννα για 100 θέσεις;; Τόσο πολύ καιρό χρειάζονται για αυτή την 5Κ/2022;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Πέμ Οκτ 12, 2023 2:13 pm

NinaS έγραψε:Παιδιά κοντά στον Δεκέμβρη τα οριστικά, έτσι μου είπαν από το ΑΣΕΠ.
Έχει κανείς άλλος κάποια άλλη πληροφορία;


Είναι αρκετά βάσιμη η πληροφορία.

Η δική μου πληροφόρηση (αξιόπιστη, όχι τηλεφωνική πληροφόρηση) λέει ότι οι ενστάσεις θα αρχίζουν να εξετάζονται από Νοέμβριο. Οπότε, ίσως να είναι και κάπου εκεί χρονικά - εξαρτάται πάντα, από το πλήθος των ενστάσεων -.

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό georpapad » Πέμ Οκτ 12, 2023 5:44 pm

Μάλιστα. Ευχαριστούμε που μοιράστηλες την πληροφορία, πολύ χρήσιμη. Νόμιζω πως κάποιος έγραψε ότι είχαν αρκετές ενστάσεις, η λογική λέει πως γύρω στα Χριστούγεννα ίσως έχουμε και οριστικά.
Γνωρίζουμε για συνθήκες εργασίας στο ΥΠ.ΠΟ.;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τρί Οκτ 24, 2023 7:32 am

georpapad έγραψε:Μάλιστα. Ευχαριστούμε που μοιράστηλες την πληροφορία, πολύ χρήσιμη. Νόμιζω πως κάποιος έγραψε ότι είχαν αρκετές ενστάσεις, η λογική λέει πως γύρω στα Χριστούγεννα ίσως έχουμε και οριστικά.
Γνωρίζουμε για συνθήκες εργασίας στο ΥΠ.ΠΟ.;


Το ερώτημα σχετίζεται με την υπηρεσία διορισμού. Μεταξύ ίδιων αρμοδιοτήτων υπηρεσιών, μπορούν να υπάρχουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες εργασίας, κάτι που έχει να κάνει ως επί το πλείστον με τους προϊστάμενους.

NinaS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 02, 2023 9:43 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό NinaS » Πέμ Νοέμ 23, 2023 12:49 pm

Soulis_Soularas έγραψε:
NinaS έγραψε:Παιδιά κοντά στον Δεκέμβρη τα οριστικά, έτσι μου είπαν από το ΑΣΕΠ.
Έχει κανείς άλλος κάποια άλλη πληροφορία;


Είναι αρκετά βάσιμη η πληροφορία.

Η δική μου πληροφόρηση (αξιόπιστη, όχι τηλεφωνική πληροφόρηση) λέει ότι οι ενστάσεις θα αρχίζουν να εξετάζονται από Νοέμβριο. Οπότε, ίσως να είναι και κάπου εκεί χρονικά - εξαρτάται πάντα, από το πλήθος των ενστάσεων -.


Καλησπέρα σε όλους,

Οι ενστάσεις για ΠΕ είναι 57 και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η εξέτασή τους... Ίσως να πάμε και στο 2024 για τα τελικά δυστυχώς. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο αργές οι διαδικασίες για μια τόσο μικρή προκήρυξη στην οποία μάλιστα οι ΤΕ έχουν ήδη προσληφθεί εδώ και και καιρό...

Υπάρχει κάποιος από εδώ που αποδέχτηκε την 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου να μας δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας στο ΥΠΠΟ;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Παρ Νοέμ 24, 2023 8:03 am

NinaS έγραψε:[...] Υπάρχει κάποιος από εδώ που αποδέχτηκε την 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου να μας δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας στο ΥΠΠΟ;


Καλημέρα σας.

Έχω δουλέψει περίπου έξι χρόνια σε διάφορες υπηρεσίες του ΥΠ.ΠΟ.Α., είτε με σύμβαση έργου είτε με Σ.Ο.Χ. (ως ΠΕ Μηχανικός). Γενικά, θεωρώ ότι γνωρίζω αρκετά καλά τον συγκεκριμένο φορέα. Σε κάθε περίπτωση ωστόσο, ισχύει ό,τι γράφτηκε και παραπάνω [...] Το ερώτημα σχετίζεται με την υπηρεσία διορισμού. Μεταξύ ίδιων αρμοδιοτήτων υπηρεσιών, μπορούν να υπάρχουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες εργασίας, κάτι που έχει να κάνει ως επί το πλείστον με τους προϊστάμενους.[...]). Εάν θέλετε, μπορείτε να αναφέρετε την υπηρεσία και να σας δώσω ορισμένες πληροφορίες (εφόσον τη γνωρίζω).

georpapad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 9:36 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό georpapad » Παρ Νοέμ 24, 2023 3:34 pm

NinaS έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους,

Οι ενστάσεις για ΠΕ είναι 57 και δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η εξέτασή τους... Ίσως να πάμε και στο 2024 για τα τελικά δυστυχώς. Δεν ξέρω γιατί είναι τόσο αργές οι διαδικασίες για μια τόσο μικρή προκήρυξη στην οποία μάλιστα οι ΤΕ έχουν ήδη προσληφθεί εδώ και και καιρό...

Υπάρχει κάποιος από εδώ που αποδέχτηκε την 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου να μας δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας στο ΥΠΠΟ;


Λες και κάτι έχει γίνει με τον ΑΣΕΠ.. Ανέκαθεν οι διαδικασίες ήταν αργές, τους τελευταίους μήνες όμως ειδικά, οι διαδικασίες είναι λες και έχουν απλά σταματήσει. Κάποιος κακοπροέραιτος θα μπορούσε να υποθέσει πως έχουν εντολές από πιο.. ψηλά και οι διαδικασίες είναι τόσο αργές. Προσπάθεια να απαξιωθεί για να "πρέπει" να αλλάξει προς όφελος κάποιων; Ποιος ξέρει;

Αν πάντως δεν ισχύει τίποτα από όλα αυτά, θα πρέπει να είναι η δουλεία των όνείρων όλου του κόσμου. Οι τύποι ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 26, 2023 3:32 pm

Soulis_Soularas έγραψε:
NinaS έγραψε:[...] Υπάρχει κάποιος από εδώ που αποδέχτηκε την 8μηνη σύμβαση ορισμένου χρόνου να μας δώσει πληροφορίες για τις συνθήκες εργασίας στο ΥΠΠΟ;


Καλημέρα σας.

Έχω δουλέψει περίπου έξι χρόνια σε διάφορες υπηρεσίες του ΥΠ.ΠΟ.Α., είτε με σύμβαση έργου είτε με Σ.Ο.Χ. (ως ΠΕ Μηχανικός). Γενικά, θεωρώ ότι γνωρίζω αρκετά καλά τον συγκεκριμένο φορέα. Σε κάθε περίπτωση ωστόσο, ισχύει ό,τι γράφτηκε και παραπάνω [...] Το ερώτημα σχετίζεται με την υπηρεσία διορισμού. Μεταξύ ίδιων αρμοδιοτήτων υπηρεσιών, μπορούν να υπάρχουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες εργασίας, κάτι που έχει να κάνει ως επί το πλείστον με τους προϊστάμενους.[...]). Εάν θέλετε, μπορείτε να αναφέρετε την υπηρεσία και να σας δώσω ορισμένες πληροφορίες (εφόσον τη γνωρίζω).


Συμφωνώ φυσικά με την επισήμανση για τους προϊσταμένους. Ωστόσω υπάρχει διαφορά στη δουλειά ανάμεσα στις διευθύνσεις ;
Δηλαδή η διεύθυνση Αρχαίων μνημείων έχει πιο απαιτητική εργασία (περισσότερα τα μνημεία, έχουν μεγαλύτερο ενδιαφέρον για διάφορους λόγους) ; Στη διεύθυνση Βυζαντινών Μνημείων, που ειχα επισκεφτεί ,
μου είχαν πει πως τα μνημεία είναι παραμελημένα ... λόγω και έλλειψης προσωπικού.
Στα Νεώτερα Μνημεία πάλι μου είπαν πως έχουν έλλειψη... θα μπορούσατε να μας δώσετε μια εικόνα σχετικά με τις κατηγορίες αυτές ;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Δευ Νοέμ 27, 2023 9:37 am

Θα πρέπει καταρχάς να προσδιορίσετε εάν αφορά στη Διεύθυνση Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων (ΔΙΠΚΑ) ή τη Διεύθυνση Αναστήλωσης Αρχαίων Μνημείων (ΔΑΑΜ). Το ίδιο ισχύει και για τα βυζαντινά (άλλο Διεύθυνση Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Μνημείων - ΔΒΜΑ - και άλλο Διεύθυνση Αναστήλωσης Βυζαντινών και Μεταβυζαντινών Αρχαιοτήτων - ΔΑΒΜΜ -). Οι μεν (χωρίς τον όρο αναστήλωση) αφορούν σε υπηρεσίες όπου απασχολούνται ως επί το πλείστον Αρχαιολόγοι. Οι δε, αφορούν σε τεχνικές υπηρεσίες και απασχολούν ως επί το πλείστον τεχνικό προσωπικό (μηχανικούς). Αυτό άλλωστε ορίζεται και από τον Οργανισμό του Υπ.Πο.Α.

Εάν υποθέσουμε ότι αναφέρεστε στη β' περίπτωση (τεχνικές υπηρεσίες), οι φήμες λένε ότι οι δύο υπηρεσίες (ΔΑΑΜ και ΔΑΒΜΜ) θα συγχωνευτούν σε μία (κατ' αντιστοιχία δηλαδή, των παλιών ΕΠΚΑ και ΕΒΑ, που έγιναν Εφορείες Αρχαιοτήτων, ενώ οι αντίστοιχες Εφορείες Νεωτέρων μετανομάστηκαν σε Υπηρεσίες Νεωτέρων). Συνεπώς, ο προϊστάμενος θα είναι κοινός και για τις δύο (τώρα εκτελεί διπλά καθήκοντα). Οι εν λόγω υπηρεσίες συσσωρεύουν όλα τα μνημεία της ελληνικής επικράτειας (Προϊστορικά, Κλασικά, Ρωμαϊκά για τη μεν ΔΑΑΜ και Παλαιοχριστιανικά, Βυζαντινά και έως Μεταβυζαντινά για τη δε ΔΑΒΜΜ). Αυτές οι υπηρεσίες εισηγούνται προς το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο (μαζί προφανώς και με τις ΔΙΠΚΑ και ΔΒΜΑ) και εγκρίνουν όλες τις μελέτες αναστήλωσης ή/και αποκατάστασης, που εκπονούν είτε οι Εφορείες είτε ιδιώτες μηχανικοί (με ανάθεση δηλαδή, είτε από τις ίδιες τις Εφορείες/Διευθύνσεις είτε από άλλους - π.χ. Μητροπόλεις για τη β' περίπτωση). Επίσης, δημοπρατούν έργα, ως προϊόν των προαναφερθέντων μελετών και προφανώς αφού τα δημοπρατούν, καλούνται να τα επιβλέψουν κιόλας.

Ως εκ τούτου, το αντικείμενο είναι αρκετά μεγάλο και εξειδικευμένο, με αρκετό μάλιστα φόρτο εργασίας. Κάποιος που δεν έχει επαφή με αυτό (το κομμάτι των αναστηλώσεων δηλαδή), ίσως να σοκαριστεί σε πρώτη φάση και ενδεχομένως να χρειαστεί αρκετό καιρό μέχρι να κατανοήσει πλήρως όλες τις παραπάνω διαδικασίες που μεσολαβούν.

Σε ό,τι αφορά τα Νεώτερα Μνημεία και εφόσον αναφέρεστε στην κεντρική διεύθυνση (ΔΠΑΝΣΜ), ίδια κατάσταση επικρατεί και εκεί (εξ όσων γνωρίζω, τρέχει το έργο του Τατοΐου αυτή τη στιγμή και ο φόρτος είναι εξίσου μεγάλος).

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό gery » Δευ Νοέμ 27, 2023 3:56 pm

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Από αυτές να συμπεράνω πως η μετακίνηση μηχανικών (ή και γενικότερα ) από
μια Διεύθυνση σε άλλη είναι κάτι συνηθισμένο ; (αφού ίσως θα γίνει και συγχώνευση, όπως γράφετε ...)
Άρα η περιγραφή της προκήρυξης για τις θέσεις ανά διεύθυνση είναι μάλλον τυπική ;

Όσο αφορά την απασχόληση σε μελέτες και έργα , καταλαβαίνω πως επεκτείνεται η γενικότερη τάση
που υπάρχει στο δημόσιο , να μην εκπονούν πλέον τις μελέτες οι δημόσιες υπηρεσίες, αλλά ιδιώτες
και οι δημόσιες υπηρεσίες μόνο εγκρίνουν και επιβλέπουν την εκτέλεση... Οπότε, όσο αφορά τα
καθήκοντα των υπαλλήλων της κεντρικής υπηρεσίας , αυτά περιλαμβάνουν και επιτόπιες επισκέψεις ,
συνεργασία με τις οικείες υπηρεσίες (π.χ. Μητροπόλεις ) ; Γενικά υπάρχουν αρκετές μετακινήσεις
για τους υπαλλήλους της κεντρικής υπηρεσίας σε όλη τη χώρα ; Βέβαια ο καθένας μπορεί να το δει
αυτό , αν υπάρχει ή όχι, από διαφορετική σκοπιά, αλλά καλή θα ήταν μια ενημέρωση ...

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Δευ Ιαν 18, 2010 2:08 pm

Re: 5Κ/2022

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τρί Νοέμ 28, 2023 10:16 am

Επίσημα και με βάση την έως τώρα εμπειρία μου, όχι, δεν είναι κάτι σύνηθες (επίσημα). Ας μην ξεχνάμε ότι η οργανική θέση είναι σε συγκεκριμένη υπηρεσία. Ανεπίσημα ωστόσο, ναι συμβαίνει και μάλιστα συχνά, ακριβώς λόγω της έλλειψης προσωπικού.

Δύο απλά παραδείγματα με βάση τις δύο προαναφερθείσες Διευθύνσεις (ΔΑΑΜ και ΔΑΒΜΜ όπου ο προϊστάμενος εκτελεί διπλά καθήκοντα) :

1. Υπάλληλος του οποίου η οργανική θέση είναι π.χ. στην ΔΑΒΜΜ (τμήμα Έργων), καλείται να συνδράμει στον φόρτο ελέγχου μελετών από τρίτους (που αποτελεί πρακτικά, υποχρέωση του τμήματος Μελετών). Ναι, συμβαίνει.
2. Υπάλληλος του οποίου η οργανική θέση είναι π.χ. στη ΔΑΑΜ (οποιοδήποτε τμήμα), καλείται να συνδράμει στο φόρτο ελέγχου μελετών προς τρίτους, στη ΔΑΒΜΜ (που αποτελεί πρακτικά, υποχρέωση μόνον της πρώτης Διεύθυνσης). Ναι, συμβαίνει.

Ο μεγαλύτερος όγκος των μελετών πράγματι, παράγεται από ιδιώτες μηχανικούς ή μικρά/μεγάλα μελετητικά γραφεία. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει περίπτωση να εκπονηθούν μελέτες από τους μηχανικούς της Διεύθυνσης/Εφορείας/Υπηρεσίας. Θα σας δώσω ένα απλό -πρόσφατο- παράδειγμα, το οποίο ήταν/είναι τα γνωστά σε όλους έργα ΕΣΠΑ : πολλά έργα είχαν ενταχθεί στο πρόγραμμα με μία υποτυπώδη μελέτη ωρίμανσης (αρχιτεκτονική) και ως εκ τούτου προέκυπτε συνεχώς ανάγκη, είτε για σειρά επικαιροποιημένων μελετών - αφού οι αρχιτεκτονικές μπορεί να είχαν ήδη μείνει στο συρτάρι πολύ καιρό - είτε για συμπληρωματικές (στατικές, Η/Μ, μουσειολογικές συνήθως ή ακόμα και μουσειογραφικές). Τα ΕΣΠΑ ωστόσο, είχαν περιοριστικό όρο, σε επίπεδο ποσοστού κατανομής της οικονομικής χρηματοδότησης, για ανάθεση σε τρίτους (εξωτερικοί, είτε αυτοί ήταν μελετητές είτε κατασκευαστές). Εάν δηλαδή, τα ποσά αναθέσεων προς τρίτων υπερέβαιναν τα ποσά εκτέλεσης του έργου δια αυτεπιστασίας (μισθοδοσία προσωπικού, υλικά κ.λπ.), αυτομάτως η δαπάνη ήταν επιλέξιμες ως διακριτές δαπάνες (κοινώς, δεν μπορούσαν να πληρώσουν). Συνεπώς, η εκπόνηση μελετών (ή και η εκτέλεση ακόμα μέρους του έργου) ήταν υποχρεωτικό να γίνει με ίδια μέσα. Στην περίπτωσή μου, είχε τύχει να συνδράμω μελετητικά μέχρι και σε έξι ταυτόχρονα, έργα (πάντοτε ανεπίσημα), ως υπάλληλος της Υπηρεσίας απασχολούμενος σε ένα μόνο έργο.

Το ζήτημα της μετακίνησης έχει να κάνει ως επί το πλείστον, με την οργανική θέση : προφανώς τα τμήματα Έργου έχουν περισσότερες από τα τμήματα Μελετών (μιλώντας πάντα, για κεντρικές Διευθύνσεις). Σε ό,τι αφορά τις Εφορείες Αρχαιοτήτων ή τις Υπηρεσίες Νεωτέρων, εκεί κινούνται όλοι αναλόγως φόρτου (εντός προφανώς των ορίων της χωρικής αρμοδιότητας της κάθε Διεύθυνσης/Εφορείας/Υπηρεσίας).


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες