ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
stressed
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Απρ 13, 2023 7:36 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό stressed » Παρ Απρ 19, 2024 4:04 pm

να ρωτήσω, ΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ αναγνωρίζουν προϋπηρεσία υπάλληλου γραφείου ; τι σας αναγνωρισαν εσάς τους ΠΕ ως προϋπηρεσία;

Terminator
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Απρ 04, 2021 2:02 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό Terminator » Παρ Απρ 19, 2024 6:36 pm

Εννοείς ότι τα έστειλες σε άλλη Κ;


Τα έστειλα στην 4κ/2022. Ειμαι στους διοριστεους σαν ΤΕ και με κάλεσαν να στείλω δικαιολογητικά.

Zimath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2023 8:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό Zimath » Παρ Απρ 19, 2024 7:17 pm

bra1 έγραψε:Ακριβώς στην ίδια περίπτωση είμαι και εγώ.Να ξέρετε οτι έχουν και μια προσωπική διάφορα την οποία την παίρνουν μόνο οι παλιοί.Ο Προεδρος όμως μαζεύει τα ονόματα των νέων και μια φορά το χρόνο τα στέλνει στο Υπουργείο Οικονομικών και εντάσσονται και αυτοί.

Δεν έχουμε καμία ιδέα πότε θα μας καλέσουν.Εγω αποδέχθηκα διορισμό σε άλλη Κ και όταν μας καλέσουν θα πάω.


Αυτό με την προσωπική διαφορά είναι θετικό!Είναι κάποιο ποσό που δίνεται σαν επιδόμα κάθε χρόνο?Γιατί με βάση το ενιαίο μισθολόγιο και χωρίς επιδόματα οι μισθοί είναι απογοητευτικοι..

achos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 06, 2023 9:36 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό achos » Παρ Απρ 19, 2024 7:33 pm

bra1 έγραψε:Ακριβώς στην ίδια περίπτωση είμαι και εγώ.Να ξέρετε οτι έχουν και μια προσωπική διάφορα την οποία την παίρνουν μόνο οι παλιοί.Ο Προεδρος όμως μαζεύει τα ονόματα των νέων και μια φορά το χρόνο τα στέλνει στο Υπουργείο Οικονομικών και εντάσσονται και αυτοί.

Δεν έχουμε καμία ιδέα πότε θα μας καλέσουν.Εγω αποδέχθηκα διορισμό σε άλλη Κ και όταν μας καλέσουν θα πάω.


Γνωρίζετε πως υπολογίζεται αυτή η διαφορά? Ή έστω την τάξη μεγέθους για νεοδιοριστο ΠΕ με μεταπτυχιακό?

bra1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 3:12 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό bra1 » Σάβ Απρ 20, 2024 8:49 am

Δες εδώ για το μισθό elke.uoc.gr/payroll/calculator.html?v=221220102925

Για την προσωπική διαφορά δεν γνωρίζω.
Λογικά εμάς τους ΠΕ θα μας καλέσουν περίπου Σεπτέμβριο.

Σχετικά με την προϋπηρεσία αν αυτήν δεν έχει γίνει στο δημόσιο δεν μετράει μισθολογικά αλλά βαθμολογικά.

Καλό θα ήταν αν είχαμε μια εικόνα για το τι γίνεται υπηρεσιακά.

Zimath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2023 8:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό Zimath » Πέμ Απρ 25, 2024 6:17 pm

Τι σημαίνει ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει βαθμολογικά και όχι υπηρεσιακά?
Επίσης ακούγεται ότι θα μας καλέσουν Ιούνιο,το οποίο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει τόσο σύντομα.

achos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 06, 2023 9:36 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό achos » Παρ Απρ 26, 2024 1:48 am

Zimath έγραψε:Τι σημαίνει ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει βαθμολογικά και όχι υπηρεσιακά?
Επίσης ακούγεται ότι θα μας καλέσουν Ιούνιο,το οποίο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει τόσο σύντομα.

Από πού ακούγεται αυτό?

Zimath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2023 8:54 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό Zimath » Παρ Απρ 26, 2024 10:25 am

Μάλλον είναι ράδιο αρβύλα.Σε ένα άλλο θέμα που μιλούσαν για ελστατ το ανέφερε κάποιος και επειδή μου φάνηκε πολύ περίεργο ήθελα να ρώτησω αν έχει κάποιος επίσημη ενημέρωση.

bra1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 3:12 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό bra1 » Πέμ Μάιος 02, 2024 1:09 pm

Zimath έγραψε:Τι σημαίνει ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει βαθμολογικά και όχι υπηρεσιακά?
Επίσης ακούγεται ότι θα μας καλέσουν Ιούνιο,το οποίο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει τόσο σύντομα.



Η προϋπηρεσία δεν μετράει μισθολογικά δηλ οι ΠΕ έχουν 13 μισθολογικά κλιμάκια.Το εισαγωγικό είναι το ΜΚ1.


Βαθμολογικά σημαίνει κρίσεις για προϊσταμενους και βαθμούς

bra1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 3:12 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό bra1 » Παρ Μάιος 03, 2024 9:18 am

bra1 έγραψε:
Zimath έγραψε:Τι σημαίνει ότι η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μετράει βαθμολογικά και όχι υπηρεσιακά?
Επίσης ακούγεται ότι θα μας καλέσουν Ιούνιο,το οποίο μου φαίνεται πολύ δύσκολο να γίνει τόσο σύντομα.



Η προϋπηρεσία δεν μετράει μισθολογικά δηλ οι ΠΕ έχουν 13 μισθολογικά κλιμάκια.Το εισαγωγικό είναι το ΜΚ1.


Βαθμολογικά σημαίνει κρίσεις για προϊσταμενους και βαθμούς


Συγγνώμη εκ παραδρομής έγραψα λάθος ΠΕ καιΤΕ μέχρι το ΜΚ19

achos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 06, 2023 9:36 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό achos » Δευ Μάιος 06, 2024 11:18 pm

Επικοινώνησε με κανέναν ΠΕ διοριστέο ο φορέας; Έχουν περάσει πάνω από 15 μέρες και δεν έχει επικοινωνήσει κανένας μαζί μου από την ΕΛΣΤΑΤ. Είναι φυσιολογικό ή να επικοινωνήσω εγώ μαζί τους; Το πρώτο βήμα από ότι ξέρω στη διαδικασία μετά τα οριστικά είναι να μας ενημερώσει επίσημα ο φορέας, έτσι δεν είναι;

mariapapaz1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Μάιος 06, 2024 2:13 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό mariapapaz1980 » Τρί Μάιος 07, 2024 11:09 am

Από τώρα;; Είναι νωρίς ακόμη.

Σε ένα πιο γενικό πλαίσιο, τι θεωρείτε πως είναι καλύτερο από άποψη μισθολογική; Η Ελστατ ή ένα Υπουργείο;

bra1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 19, 2017 3:12 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό bra1 » Σάβ Μάιος 11, 2024 5:19 pm

mariapapaz1980 έγραψε:Από τώρα;; Είναι νωρίς ακόμη.

Σε ένα πιο γενικό πλαίσιο, τι θεωρείτε πως είναι καλύτερο από άποψη μισθολογική; Η Ελστατ ή ένα Υπουργείο;


Συμφωνώ.Θα πάρει κανένα 3μηνο να μας καλέσουν.

Την ίδια απορία έχω και εγώ σχετικά με την μισθοδοσία.Νομιζω εξαρτάται το Υπουργείο.Καποια δίνουν επιδόματα ή υπερωρίες.

Αν μπορούσε να μας ενημερώσει κάποιος ΤΕ που ήδη τους έχουν καλέσει θα είχαμε κάποια άποψη.

achos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Δεκ 06, 2023 9:36 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 4Κ/2022 ΕΛ.ΣΤΑΤ

Δημοσίευσηαπό achos » Κυρ Μάιος 12, 2024 10:38 am

bra1 έγραψε:
mariapapaz1980 έγραψε:Από τώρα;; Είναι νωρίς ακόμη.

Σε ένα πιο γενικό πλαίσιο, τι θεωρείτε πως είναι καλύτερο από άποψη μισθολογική; Η Ελστατ ή ένα Υπουργείο;


Συμφωνώ.Θα πάρει κανένα 3μηνο να μας καλέσουν.

Την ίδια απορία έχω και εγώ σχετικά με την μισθοδοσία.Νομιζω εξαρτάται το Υπουργείο.Καποια δίνουν επιδόματα ή υπερωρίες.

Αν μπορούσε να μας ενημερώσει κάποιος ΤΕ που ήδη τους έχουν καλέσει θα είχαμε κάποια άποψη.

Εννοείτε 3 μήνες για να αναλάβουμε υπηρεσία; Ή 3 μήνες απλώς για να μας καλέσουν και να μας ενημερώσουν επίσημα ότι διοριζόμαστε; Διότι απ' ότι ξέρω το πρώτο βήμα της διαδικασίας διορισμού από εδώ και πέρα είναι η ενημέρωση μας επίσημα από το φορέα (ΕΛΣΤΑΤ στην προκειμένη περίπτωση).


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες