Δεδδηε 2/2021

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Τρί Απρ 18, 2023 1:01 pm

Την κάρτα θα ερθουν κάποια στιγμή να μας την δώσουν ή θα πρέπει να πάμε να την ζητήσουμε?

Kozel91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 07, 2022 10:53 am

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Kozel91 » Τρί Απρ 18, 2023 5:21 pm

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά! Υπάρχει μήπως κάποιος που είναι στα οριστικά των ΔΕ; Του έχει σταλεί κάποιο email από τη διεύθυνση προσωπικού;

dimitrios1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 20, 2023 7:42 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό dimitrios1981 » Πέμ Απρ 20, 2023 10:12 pm

καλησπέρα σας,

είχα συνέντευξη 10 Απριλίου 2023 για την προκήρυξη 2/2021 για τη θέση ΤΕ Διοικητικού - λογιστικού και ρώτησα στην συνέντευξη αν είχαν καλυφθεί οι θέσεις από τους οριστικούς πίνακες για τις 31 θέσεις που είχαν σε αυτήν την ειδικότητα για μόνιμο προσωπικό και μου είπαν ότι δεν έχουν καλυφθεί. γνωρίζει κανείς αφού έκανε συνέντευξη αν υπάρχουν πιθανότητες διορισμού; και πότε θα με καλέσουν εφόσον είμαι επιτυχών ή που πρέπει να καλέσω στον ΔΕΔΔΗΕ για να το μάθω.

σας ευχαριστώ πολύ!!

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Παρ Απρ 21, 2023 8:57 am

Cactus έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Cactus έγραψε:Καλησπέρα σας.
Με καλέσανε σε συνέντευξη για τη 2/2021 ως ΠΕ. Έχω προσληφθεί με άλλη προκήρυξη στη ΔΕΗ ως ΔΕ. Ο μισθός έχει διαφορά 100ευρώ καθαρά από συζητήσεις που έχω κάνει. Πιστεύετε είναι καλύτερα ο Δεδδηε από τη Δεη;

Αν μπήκες παλιότερα στη ΔΕΗ με την ΕΣΣΕ και όχι την ατομική σύμβαση που κάνουν τώρα θα πρέπει να είσαι τρελός αν θες να αλλάξεις.Κατά τα άλλα αν δεν είσαι σε εργοστάσιο της ΔΕΗ όπου μπορείς να παίρνεις υπερωρίες και νυκτερινά και βαρέα(οι προνομιούχοι του Ομίλου) ταυτόχρονα δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Όχι έχω μπει με την ατομική σύμβαση που κάνουν τώρα γι' αυτό έχω ενδοιασμούς.

Αν είσαι σε εργοστάσιο τεχνικός μη φύγεις,φαντάζομαι διορίστηκες με τη ΔΕΗ 1/2021.Αν είσαι σε γραφείο πήγαινε όπου θα παίρνεις καλύτερα λεφτά.Σαν ΠΕ έχεις πολύ μεγαλύτερο ταβάνι εξέλιξης με τις αντίστοιχες βέβαια ευθύνες από ΔΕ.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Παρ Απρ 21, 2023 9:14 am

Nikolas96 έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Τα τελευταία χρόνια ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε εθελούσιες για τους παλιούς που έχουν θεμελιώσει δικαίωμα σύνταξης. Υποθέτω ότι όλοι αυτοί είναι με τις παλιές συμβάσεις. Στην περίπτωσή μας με τις αορίστου χρόνου δεν θα κάνει ούτε αυτό. Θα προχωρήσει απευθείας σε απολύσεις. Το λέω σωστά ή κάνω λάθος;


Εάν κάνει απολύσεις πριν την σύνταξη κάποιου εργαζομένου θα χρειαστεί να τον αποζημιώσει και λογικά το ποσό θα είναι αρκετά μεγάλο εάν αναλογιστούμε ότι ο εργαζόμενος θα δουλεύει πάρα πολλά χρόνια στην εταιρεία. Μην σκεφτόμαστε τόσο μακριά τα πράγματα στην Ελλάδα αλλάζουν στο αψε σβήσε. Επίσης δεν βρίσκω λόγο η εταιρεία να θέλει να απολύσει κάποιον με το έτσι θέλω. Μπορεί να μην ισχύει η μονιμότητα με βάση το παλιό καθεστώς, αλλά δεν σημαίνει ότι κάποιος που είναι σωστός στην δουλειά του θα απολυθεί επειδή πλησιάζει η ώρα της σύνταξης. Θεωρώ πως είναι διαφορετικό το γεγονός ανάλογα με την κατάσταση που θα επικρατεί στην χώρα να γίνονται αυξομειώσεις στον μισθό δηλαδή αν υπάρχει ανάπτυξη φαντάζομαι τα χρήματα θα ανέβουν σε όλους τους τομείς ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και αν υπάρχει κρίση ίσως τα χρήματα να μειωθούν με περικοπές κτλ όπως γινόταν και στο παρελθόν. Αλλά το να σε απολύσει με το έτσι θέλω και χωρίς λόγο νομίζω είναι χαζό.


Ναι έχει αυτό το δικαίωμα να σε στείλει σπίτι σου όποτε θέλει όπως και κάθε άλλος εργοδότης στην Ελλάδα.Το να φαντάζεσαι όμως τι θα γίνει σε 35 χρόνια,αν θα πάρεις εθελούσια ή αν θα φας απόλυση ή αν είμαστε ακόμη ζωντανοί είναι άκυρο,η ζωή είναι ρευστή και χωρίς εγγυήσεις εκτός αν είσαι προφήτης.ΣΗΜΕΡΑ η Εταιρεία δίνει εθελούσια για να ξεφορτωθεί άτομα που δουλεύουν τόσο χαλαρά και με τόσο καλές απολαβές που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΟΥΝ ενώ μπορούν και τους δωροδοκεί για να ξεκουμπιστούν.Πως το αξιολογείς αυτό,θα ήθελες να δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα στα γεράματα ενώ μπορείς να είσαι σε σύνταξη ή θα υπήρχε πιθανότητα για εθελούσια από το αφεντικό σου?Τι σύνταξη θα έπαιρνες στον ιδιωτικό τομέα που δεν είσαι ασφαλισμένος στο ΤΑΠ-ΔΕΗ?Ναι τα πράγματα είναι πολύ χειρότερα από τους παλαιότερους εργαζόμενους αλλά αυτό ισχύει με την χώρα γενικότερα ,κάθε χρόνο και χειρότερα.Καλά κάνετε και συγκρίνετε με τους παλιούς συγκρίνετε όμως και με τους γύρω σας και εκεί ο ΔΕΔΔΗΕ υπερτερεί.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Παρ Απρ 21, 2023 9:19 am

Mecheng έγραψε:Την κάρτα θα ερθουν κάποια στιγμή να μας την δώσουν ή θα πρέπει να πάμε να την ζητήσουμε?

Ποια κάρτα ρε φιλαράκι?Την προπληρωμένη του τροφείου,την κάρτα του εταιρικού κινητού ή την κάρτα εισόδου στο κτίριο?Ελπίζω να ρωτάς σαν διορισμένος πλέον.

Taki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2023 10:59 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Taki » Σάβ Απρ 22, 2023 6:47 pm

Παιδιά είμαι στα οριστικά αποτελέσματα ΔΕ ηλεκτροτεχνικων δικτύων σε απομονωμένο νησί
Γνωρίζει κανείς αν θα μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω μετάθεση και αν ναι σε πόσα χρόνια περίπου ;;;

dimitrios1981
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Απρ 20, 2023 7:42 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό dimitrios1981 » Κυρ Απρ 23, 2023 12:06 am

Στην προκήρυξη γράφει ρητά ότι καλύπτεις πάγιες ανάγκες οπότε δεν μπορείς να μετατεθεις αλλού σε καμμία περίπτωση...Αλλά επίσης γράφει ότι αναλόγως τις ανάγκες του δεδδηε μπορεί να σε στείλει σε άλλη περιφέρεια.....Όπως καταλαβαίνεις θεωρώ πως εκ των έσω όλα γίνονται...αρχικά αποδεξου τη θέση και ια δεις στη συνέχεια τι χρειάζεται για να μπορέσεις να φύγεις ή να έρθει κάποιος άλλος στη θέση σου κτλ

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Δευ Απρ 24, 2023 8:07 am

Taki έγραψε:Παιδιά είμαι στα οριστικά αποτελέσματα ΔΕ ηλεκτροτεχνικων δικτύων σε απομονωμένο νησί
Γνωρίζει κανείς αν θα μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω μετάθεση και αν ναι σε πόσα χρόνια περίπου ;;;


Αν δεν έχεις πολύ δυνατό βύσμα για να φύγεις θα πάρεις σύνταξη από εκεί.Να προσπαθήσεις ξανά με άλλη προκήρυξη αποκλείεται γιατί το σταματήσανε με την 1/2023 αν είσαι ήδη αορίστου δεν μπορείς να κάνεις αίτηση σε νέες προκηρύξεις.Αμοιβαία μετακίνηση ξέχασε το δεν θα βρεθεί ποτέ κανείς να κάνετε τράμπα.Όταν λες απομονωμένο νησί εννοείς ακριβό και δημοφιλές νησί?Έχεις οικογένεια και θα την ξεριζώσεις ή είσαι μόνος σου κι αν είσαι μόνος σου το χειμώνα στο νησί που θα είναι άδειο τι ζωή θα κάνεις?Οι ντόπιοι είναι φιλόξενοι ή παράξενοι?Θα συμβούλευα στο 99% των ανθρώπων να μπει στο ΔΕΔΔΗΕ και να το δοκιμάσει κι ας παραιτηθεί αργότερα αν δεν του αρέσει.Εσύ όμως θα είσαι εναερίτης ή υπογίτης η δουλειά σου θα είναι πολύ ζόρικη και να ξέρεις θα είστε ελάχιστα άτομα σε σχέση με το τι θα έπρεπε να ισχύει.Αν είναι Μύκονος,Πάρος,Σαντορίνη μην πας φίλε θα είναι εφιάλτης.Για τα άλλα νησιά κάνε έρευνα τα ενοίκια και τον πληθυσμό τους και τα αεροπορικά και τα ναύλα των πλοίων γιατί ο μισθός μας δεν είναι κάτι τρελό σε σχέση με τα έξοδα.Ζω σε νησί φίλε και ξέρω τι λέω,όλα είναι πιο ακριβά,βενζίνες,τρόφιμα και άλλος τρόπος ζωής.Αν είναι το όνειρο σου πήγαινε έτσι κι αλλιώς.Αλλιώς σκέψου το καλά,αν το μετανιώσεις θα έχεις χάσει και χρόνο και μπόλικο χρήμα και θα κρεμάσεις συναδέλφους που ανυπομονούν να λάβουν βοήθεια από τον καινούργιο.Πρέπει να είσαι αποφασισμένος πριν πας.

tasosgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2022 4:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό tasosgeo » Δευ Απρ 24, 2023 9:18 pm

Καλησπέρα παιδιά, Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά.

Ενόψει της 1/2023 θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.
1)Για Αθήνα πιστεύετε ότι ειναι καλύτερη επιλογή η Διεύθυνση Περιφέρειας Αττικής ή η Διεύθυνση Περιφέρειας Νήσων.
2)Στη Διεύθυνση Περιφέρειας Νήσων πιστεύετε ότι πρόκειται να σε τοποθετήσουν αργότερα σε κάποιο νησί?
3)Γνωρίζετε πως λειτουργούν τα ΚΕΔ και τι αρμοδιότητες έχει ένας Τ1/Α Ηλ/Μηχ και αν έχει αρκετά έξτρα λόγω βαρδιών και εκτός έδρας?
4)Για τις μεταθέσεις ρε παιδιά τα έχω ακούσει όλα. Εϊμαι με 8μηνο και γνωρίζω άτομα που στα 4-5 χρόνια πήραν μεταθέσεις. Θεωρείτε ότι είναι πιο εύκολο να πάρει κανείς μετάθεση από μια περιφέρεια σε μια περιοχή της, παρά από μια άσχετη περιφέρεια σε μια περιοχή που δεν σχετίζονται?

Ευχαριστώ πολύ!

Taki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2023 10:59 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Taki » Τρί Απρ 25, 2023 2:35 pm

raziel35 έγραψε:
Taki έγραψε:Παιδιά είμαι στα οριστικά αποτελέσματα ΔΕ ηλεκτροτεχνικων δικτύων σε απομονωμένο νησί
Γνωρίζει κανείς αν θα μπορέσω κάποια στιγμή να πάρω μετάθεση και αν ναι σε πόσα χρόνια περίπου ;;;


Αν δεν έχεις πολύ δυνατό βύσμα για να φύγεις θα πάρεις σύνταξη από εκεί.Να προσπαθήσεις ξανά με άλλη προκήρυξη αποκλείεται γιατί το σταματήσανε με την 1/2023 αν είσαι ήδη αορίστου δεν μπορείς να κάνεις αίτηση σε νέες προκηρύξεις.Αμοιβαία μετακίνηση ξέχασε το δεν θα βρεθεί ποτέ κανείς να κάνετε τράμπα.Όταν λες απομονωμένο νησί εννοείς ακριβό και δημοφιλές νησί?Έχεις οικογένεια και θα την ξεριζώσεις ή είσαι μόνος σου κι αν είσαι μόνος σου το χειμώνα στο νησί που θα είναι άδειο τι ζωή θα κάνεις?Οι ντόπιοι είναι φιλόξενοι ή παράξενοι?Θα συμβούλευα στο 99% των ανθρώπων να μπει στο ΔΕΔΔΗΕ και να το δοκιμάσει κι ας παραιτηθεί αργότερα αν δεν του αρέσει.Εσύ όμως θα είσαι εναερίτης ή υπογίτης η δουλειά σου θα είναι πολύ ζόρικη και να ξέρεις θα είστε ελάχιστα άτομα σε σχέση με το τι θα έπρεπε να ισχύει.Αν είναι Μύκονος,Πάρος,Σαντορίνη μην πας φίλε θα είναι εφιάλτης.Για τα άλλα νησιά κάνε έρευνα τα ενοίκια και τον πληθυσμό τους και τα αεροπορικά και τα ναύλα των πλοίων γιατί ο μισθός μας δεν είναι κάτι τρελό σε σχέση με τα έξοδα.Ζω σε νησί φίλε και ξέρω τι λέω,όλα είναι πιο ακριβά,βενζίνες,τρόφιμα και άλλος τρόπος ζωής.Αν είναι το όνειρο σου πήγαινε έτσι κι αλλιώς.Αλλιώς σκέψου το καλά,αν το μετανιώσεις θα έχεις χάσει και χρόνο και μπόλικο χρήμα και θα κρεμάσεις συναδέλφους που ανυπομονούν να λάβουν βοήθεια από τον καινούργιο.Πρέπει να είσαι αποφασισμένος πριν πας.
στην Νίσυρο είναι φίλε

Taki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2023 10:59 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Taki » Τρί Απρ 25, 2023 7:48 pm

Για ηλεκτροτεχνικοι δικτύων ΔΕ ποιός είναι ο μισθός;;;μετράνε τριετίες και αν κάνεις παιδιά, ανέβει ο μισθός δηλαδή η είναι σταθερός μια ζωή;;;

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Απρ 26, 2023 7:46 am

Taki έγραψε:Για ηλεκτροτεχνικοι δικτύων ΔΕ ποιός είναι ο μισθός;;;μετράνε τριετίες και αν κάνεις παιδιά, ανέβει ο μισθός δηλαδή η είναι σταθερός μια ζωή;;;

Μετράνε εως 3 τριετιες πριν το 2012 όπως παντού.Ο μισθός χωρίς να υπολογίζω τα έξτρα βάρδιες,νύκτες,αργίες,υπερωρίες θα είναι 870 καθαρά στο περίπου,αν ήσουν πρωινό 5νθημερο 8ωρο που δεν θα είσαι ευτυχώς ή δυστυχώς.Λόγω ατομικής σύμβασης δεν υπάρχουν επιδόματα παιδιών,στύλου κτλ.που προβλέπονται από τις ΕΣΣΕ.Ο μισθός ανεβαίνει με τα κλιμάκια τα οποία περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει στην περίπτωση μας.Το 2024 θα διαπραγματεί η νέα ΕΣΣΕ,θα είμαστε μέσα κι εμείς,είτε θα είμαστε 2 ταχυτήτων με ξεχωριστό μισθολόγιο για εμάς?Δεν το ξέρω.Πάντως θεωρώ αδύνατον να παίρνεις τα ίδια λεφτά όλη σου τη ζωή.Προς το παρόν δεν έχουν καθοριστεί κλιμάκια και τα λεφτά θα είναι αυτά ''μέχρι τη διαμόρφωση νέου μισθολογίου στην Εταιρεία'',όπως γράφει η σύμβαση.Δεν θα πλουτίσεις πάντως.

Kozel91
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 07, 2022 10:53 am

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Kozel91 » Πέμ Απρ 27, 2023 9:29 pm

Καλησπέρα σας θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τη γονική άδεια αν γνωρίζει κάποιος... υπάρχει περίπτωση να δικαιούμαι κάποιους μήνες άδειας και να παρουσιαστώ αργότερα στη πόλη που έχω τοποθετηθεί; Και σε αυτή τη περίπτωση πληρώνομαι κανονικά; Είμαι ΔΕ

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Μάιος 02, 2023 11:35 am

Taki έγραψε: στην Νίσυρο είναι φίλε


Στη Νίσυρο;;Εκεί είχα κάνει οκτάμηνο φίλε μου πριν 5-6 χρόνια μια και είναι τόπος καταγωγής της μητέρας μου!
Εκεί έχει ΚΑΙ τα υπέρ που τα θεωρώ σημαντικά αλλά έχει και τα κατά!
Πρώτον ο μόνιμος υπάλληλος εκεί είναι ένα πολύ καλό,ευχάριστο και τίμιο παιδί που θα σε βοηθήσει να προσαρμοστείς αν το αποφασίσεις να πας τελικά!Δεύτερον τα ενοίκια εκεί δεν είναι τόσο ακριβά όσο στα δημοφιλέστερα κυκλαδονήσια αλλά και αν δεν μπορέσεις στην αρχή να βρεις στέγη ήδη υπάρχει δωματιάκι στον χώρο της υπηρεσίας εκεί!Τρίτον η πλειοψηφία των ντόπιων είναι ευγενικοί και πραγματικά θα νιώσεις σαν το σπίτι σου!Τέταρτον αναγκαστικά θα πας για περίπου 3,5(Ως αορίστου χρόνου εσύ) υποχρεωτική εκπαίδευση σε εκπαιδευτική μονάδα του ΔΕΔΔΗΕ κοντά στο Κρυονέρι Αττικής, νομίζω στη Δροσιά με μεγάλες απολαβές καθημερινά ως εκτός έδρας!Πέμπτον το δίκτυο συντηρείται συχνά και επιβλέπεται η αντοχή του, τουλάχιστον ανά τρία έτη αν δεν κάνω λάθος , άρα λιγότερες βλάβες στο δίκτυο και συνήθως μόνο σε κακοκαιρίες!Έκτον θα γνωρίσεις πολύ και αξιόλογο κόσμο μια και τα καλοκαίρια εκεί γίνεται χαμός από τους τουρίστες αλλά όχι τόσο όσο στη Σαντορίνη!Έβδομον όμορφα τοπία!
Στα κατά όμως!Κατά μέσο όρο θα έχει 6-8 βλάβες το μήνα!Θα είσαι 24ωρη επιφυλακή διότι,πέραν των άλλων, από εκεί ρευματοδοτείται αποκλειστικά ΚΑΙ η Τήλος και δεν θα μπορείς να πηγαίνεις ούτε απέναντι στην Κω εκτός και αν πάρεις άδεια!Τον χειμώνα υφίσταται σχετική ερημιά!Από δύσκολο έως παντελώς αδύνατον να βρεις κάποιον για αμοιβαία μετάταξη από εκεί αλλά αν σου αρέσει δεν θα σε νοιάζει !!
Χαιρετισμούς από Καλαμάτα και,επίσης πανέμορφο, Ταύγετο!!


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες