Δεδδηε 2/2021

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Τετ Μαρ 22, 2023 2:01 pm

raziel35 έγραψε:
nackt έγραψε:
raziel35 έγραψε:Ο τομέας υποστήριξης σου κάνει την αίτηση για όλα αυτά.Τι εννοείς στην είπαν,τι σου είπαν δηλαδή?


Λόγω που δικαιούμαι κάποιες άδειες κλπ και δεν γνώριζαν πως και τι λόγω που για εμάς ισχύουν άλλα πράγματα πήρα να ρωτήσω μήπως μπορούσαν να με βοηθήσουν από Αθήνα. Σχεδόν με "έβρισε" η αρμόδια λόγω που την "ενόχλησα" ενώ θα έπρεπε ότι είναι να το βρω με το δικό μου τομέα υποστήριξης. Όταν δε της εξήγησα ότι δε γνώριζαν κλπ άρχισε να μου λέει ότι και για εμάς πρωτόγνωρα είναι όλα αυτά κλπ κλπ. Τέλος πάντων.....

Την πύλη μισθοδοσίας την κάνεις και μόνος σου εύκολα ρώτα οδηγίες από τους συναδέλφους.Την ιδιωτική ασφάλιση την κάνεις πάλι μόνος σου κάνε ένα λογαριασμό με το προσωπικό σου μέιλ στην ιστοσελίδα της ασφαλιστικής εταιρείας και θα σε συσχετίσουν με το ομαδικό πρόγραμμα ασφάλισης του ΔΕΔΔΗΕ.Τα ρούχα τα χρεώνεσαι από την αποθήκη που έχετε.Τα υπόλοιπα από τομέα υποστήριξης αναγκαστικά και δυστυχώς στην περίπτωση σου έχεις πέσει σε ακατάλληλο αν σε χώνουν εσένα για πράγματα που έπρεπε να ρωτήσουν αυτοί.Δεν είναι δουλειά σου να ενημερωθείς και θα ήταν πρωτόγνωρα αυτά αν δεν είχε προηγηθεί η 1/2021 με τα 100 άτομα που είχαν ήδη διοριστεί.Έπρεπε να ξέρουν.


Εταιρικό κινητό δίνουν νομίζω όχι μόνο αριθμό κινητού που αναφέρεις πιο πάνω.

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Δευ Απρ 03, 2023 8:04 pm

Την ιδιωτική ασφάλιση μας την κρατάνε οπωσδήποτε ή μπορούμε να πούμε δε θέλουμε?

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Απρ 05, 2023 7:21 am

Mecheng έγραψε:Την ιδιωτική ασφάλιση μας την κρατάνε οπωσδήποτε ή μπορούμε να πούμε δε θέλουμε?

Είναι παροχή από την εταιρεία,δεν στην ''κρατάνε'' ούτε θα έπαιρνες παραπάνω λεφτά αν δεν την είχες.Και είναι για να καλύψουν τον εαυτό τους αν γίνεις ψητός.Οπότε θα την έχεις.

john79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2014 9:31 am

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό john79 » Τετ Απρ 05, 2023 9:09 am

Mecheng έγραψε:Την ιδιωτική ασφάλιση μας την κρατάνε οπωσδήποτε ή μπορούμε να πούμε δε θέλουμε?


δεν σου κρατάνε κάτι, είναι δωρεάν, μόνο αν θες να βάλεις πχ παιδιά σου κρατάνε ένα ποσό

Cactus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2022 8:40 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Cactus » Τετ Απρ 05, 2023 6:46 pm

Καλησπέρα σας.
Με καλέσανε σε συνέντευξη για τη 2/2021 ως ΠΕ. Έχω προσληφθεί με άλλη προκήρυξη στη ΔΕΗ ως ΔΕ. Ο μισθός έχει διαφορά 100ευρώ καθαρά από συζητήσεις που έχω κάνει. Πιστεύετε είναι καλύτερα ο Δεδδηε από τη Δεη;

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Πέμ Απρ 06, 2023 7:59 am

Cactus έγραψε:Καλησπέρα σας.
Με καλέσανε σε συνέντευξη για τη 2/2021 ως ΠΕ. Έχω προσληφθεί με άλλη προκήρυξη στη ΔΕΗ ως ΔΕ. Ο μισθός έχει διαφορά 100ευρώ καθαρά από συζητήσεις που έχω κάνει. Πιστεύετε είναι καλύτερα ο Δεδδηε από τη Δεη;

Αν μπήκες παλιότερα στη ΔΕΗ με την ΕΣΣΕ και όχι την ατομική σύμβαση που κάνουν τώρα θα πρέπει να είσαι τρελός αν θες να αλλάξεις.Κατά τα άλλα αν δεν είσαι σε εργοστάσιο της ΔΕΗ όπου μπορείς να παίρνεις υπερωρίες και νυκτερινά και βαρέα(οι προνομιούχοι του Ομίλου) ταυτόχρονα δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Cactus
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Σεπ 14, 2022 8:40 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Cactus » Πέμ Απρ 06, 2023 4:53 pm

raziel35 έγραψε:
Cactus έγραψε:Καλησπέρα σας.
Με καλέσανε σε συνέντευξη για τη 2/2021 ως ΠΕ. Έχω προσληφθεί με άλλη προκήρυξη στη ΔΕΗ ως ΔΕ. Ο μισθός έχει διαφορά 100ευρώ καθαρά από συζητήσεις που έχω κάνει. Πιστεύετε είναι καλύτερα ο Δεδδηε από τη Δεη;

Αν μπήκες παλιότερα στη ΔΕΗ με την ΕΣΣΕ και όχι την ατομική σύμβαση που κάνουν τώρα θα πρέπει να είσαι τρελός αν θες να αλλάξεις.Κατά τα άλλα αν δεν είσαι σε εργοστάσιο της ΔΕΗ όπου μπορείς να παίρνεις υπερωρίες και νυκτερινά και βαρέα(οι προνομιούχοι του Ομίλου) ταυτόχρονα δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Όχι έχω μπει με την ατομική σύμβαση που κάνουν τώρα γι' αυτό έχω ενδοιασμούς.

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Πέμ Απρ 06, 2023 10:01 pm

raziel35 έγραψε:
Kozel91 έγραψε:
raziel35 έγραψε:Εκεί που είσαι επιτυχών εκεί παρουσιάζεσαι για ανάθεση καθηκόντων και υπογραφή της σύμβασης.Η εκπαίδευση αργότερα.


Πόσο αργότερα; Μήπως υπάρχει κάποιος που ήδη δουλεύει να μας πει; Γιατί έχω ακούσει ότι μπορεί και μετά από έξι μήνες η ένα χρόνο να σε καλέσουν για εκπαίδευση ανάλογα με τις ανάγκες τις υπηρεσίες την εκάστοτε περίοδο.


Δουλεύω ήδη από τη 2/2021 και δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,χρονοδιάγραμμα .Ότι κάτσει.Συνάδελφος από προηγούμενη προκήρυξη τους πήραν εκπαίδευση μετά από 2 χρόνια ,άλλοι πήγαν σε 2 γύρους αντί τρίμηνο στη σχολή ΔΕΔΔΗΕ 1,5 και 1,5 μήνα.Τώρα έχουν φάει και κόλλημα με την τηλεκπαίδευση στα σεμινάρια. Πάρε το ΧΑΛΑΡΑ. Όλα θα γίνουν αρκεί να μπεις.


raziel35 τι ειδικότητα είσαι;
Μόλις σήμερα έλαβα τον φάκελο και προσλαμβάνομαι ως επιλαχών (ΤΕ Ηλεκτρολόγος). Βέβαια από το 2021 μέχρι και σήμερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην προσωπική μου πορεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε εταιρία και αμείβομαι με 1010€ καθαρά και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο μισθός για εμάς τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους στον ΔΕΔΔΗΕ; Μετά από πόσα χρόνια ανεβαίνεις μισθολογικά; Γενικώς αυτό που με αγχώνει λίγο είναι ότι η θέση δεν είναι μόνιμη με την παλιά έννοια του όρου. Έχω μάθει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε συνθήκες ανταγωνισμού αλλά γνωρίζοντας όμως ότι θα αμειφθώ ανάλογα και δεν θα αδικηθώ στην εταιρία που είμαι. Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας μεγάλος οργανισμός. Όλα είναι απρόσωπα; Πως σε βλέπουν στον οργανισμό; Ως ακόμη μία μονάδα ή ως άτομο που όταν χρειαστεί ηθική επιβράβευση θα την έχει; Για χρηματική επιβράβευση δεν το συζητώ, εκεί τα πράγματα είναι προκαθορισμένα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.
Γι' αυτό εδώ θα ήθελα την άποψή σας όσοι ξεκινήσατε να εργάζεστε στον οργανισμό και όσοι εργάζεστε από παλαιότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Παρ Απρ 07, 2023 10:20 am

giannis1908 έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Kozel91 έγραψε:
Πόσο αργότερα; Μήπως υπάρχει κάποιος που ήδη δουλεύει να μας πει; Γιατί έχω ακούσει ότι μπορεί και μετά από έξι μήνες η ένα χρόνο να σε καλέσουν για εκπαίδευση ανάλογα με τις ανάγκες τις υπηρεσίες την εκάστοτε περίοδο.


Δουλεύω ήδη από τη 2/2021 και δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,χρονοδιάγραμμα .Ότι κάτσει.Συνάδελφος από προηγούμενη προκήρυξη τους πήραν εκπαίδευση μετά από 2 χρόνια ,άλλοι πήγαν σε 2 γύρους αντί τρίμηνο στη σχολή ΔΕΔΔΗΕ 1,5 και 1,5 μήνα.Τώρα έχουν φάει και κόλλημα με την τηλεκπαίδευση στα σεμινάρια. Πάρε το ΧΑΛΑΡΑ. Όλα θα γίνουν αρκεί να μπεις.


raziel35 τι ειδικότητα είσαι;
Μόλις σήμερα έλαβα τον φάκελο και προσλαμβάνομαι ως επιλαχών (ΤΕ Ηλεκτρολόγος). Βέβαια από το 2021 μέχρι και σήμερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην προσωπική μου πορεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε εταιρία και αμείβομαι με 1010€ καθαρά και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο μισθός για εμάς τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους στον ΔΕΔΔΗΕ; Μετά από πόσα χρόνια ανεβαίνεις μισθολογικά; Γενικώς αυτό που με αγχώνει λίγο είναι ότι η θέση δεν είναι μόνιμη με την παλιά έννοια του όρου. Έχω μάθει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε συνθήκες ανταγωνισμού αλλά γνωρίζοντας όμως ότι θα αμειφθώ ανάλογα και δεν θα αδικηθώ στην εταιρία που είμαι. Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας μεγάλος οργανισμός. Όλα είναι απρόσωπα; Πως σε βλέπουν στον οργανισμό; Ως ακόμη μία μονάδα ή ως άτομο που όταν χρειαστεί ηθική επιβράβευση θα την έχει; Για χρηματική επιβράβευση δεν το συζητώ, εκεί τα πράγματα είναι προκαθορισμένα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.
Γι' αυτό εδώ θα ήθελα την άποψή σας όσοι ξεκινήσατε να εργάζεστε στον οργανισμό και όσοι εργάζεστε από παλαιότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είμαι την ίδια ειδικότητα με εσένα.'Ολα που γράφω είναι προσωπική άποψη και εμπειρία.Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας απρόσωπος κολοσσός στον οποίο είσαι ένα γρανάζι,δεν πρόκειται ποτέ να είσαι μεγάλο ψάρι σε μικρή λίμνη(εκτός αν πας προϊστάμενος πρακτορείου).Ηθική επιβράβευση ξέχασε το δεν είναι τοπικό μαγαζάκι είναι ο δυσκίνητος Όμιλος ΔΕΗ.Είναι όμως ένα παράξενο υβρίδιο,ιδιωτικός τομέας με νοοτροπία Δημοσίου,όπως άλλες ημικρατικές εταιρείες ΕΛΠΕ,ΔΕΣΦΑ.Έχεις όλα τα δικαιώματα σου,προνόμια και ανθρώπινη αντιμετώπιση,υπάρχει συναδελφικότητα.Όσον αφορά την μισθολογική εξέλιξη προς το παρόν τα πράγματα είναι ρευστά,δεν ξέρουμε τι θα γίνει με εμάς ακόμη όσον αφορά κλιμάκια κτλ.Και εκεί που είσαι όμως τώρα με ατομική σύμβαση είσαι και εννοείται ότι δεν έχεις κλιμάκια αν πάρεις 50 ευρώ έξτρα είναι με διαπραγμάτευση με το αφεντικό και ''συμφωνία αναλόγως των προσόντων''.Αυτό που λέμε μονιμότητα έχει εξαφανιστεί με το νόμο Χατζηδάκη και στο δημαρχείο να δούλευες θα ήσουν ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου.Το αντικείμενο είναι τρομερά εξειδικευμένο και ενδιαφέρον,μπορείς να έχεις εξέλιξη μελλοντικά μιας και ο ΔΕΔΔΗΕ έχει κλίμακα 5500 άτομα,διαρκή επέκταση στην αγορά με ΑΠΕ,οπτικές ίνες,ταχυφορτιστές,υπογειώσεις κτλ. και εγγυημένο εισόδημα περίπου 1 δις απο τα πάγια των λογαριασμών ρεύματος.Όποιος έχει δουλέψει για τον Όμιλο ΔΕΗ με σύμβαση/μπλοκάκι έχει ερωτευτεί και το κυνηγάει να μπει να το ξέρεις,είναι δύσκολο να εξηγηθεί σε κάποιον εκτός δουλειάς μας αυτό το μικρόβιο.Το μέλλον στην εργασία είναι θολό στην Ελλάδα γενικότερα αλλά το συνδικάτο μας ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ είναι ισχυρό προς το παρόν,είμαστε συντεχνία.Και να ιδιωτικοποιηθεί πλήρως η εταιρεία παραμένει φυσικό μονοπώλιο.Το άγχος σου θα πέσει δραματικά γιατί δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός του ιδιωτικού τομέα μεταξύ των συναδέλφων,απλήρωτες υπερωρίες,ο φόβος της απόλυσης.Από τα λεφτά τα μικτά 1250 ευρώ του μισθού θα σου μένουν 940 καθαρά λόγω υψηλών κρατήσεων.Αν δουλέψεις 23 μέρες κατά μέσο όρο έναν μήνα με 6 ευρώ ανά μέρα θα φορτιστεί (η προπληρωμένη κάρτα που θα σου χορηγηθεί) με 138 ευρώ για σουπερμάρκετ,εστιατόρια κτλ.Μέσω το 30% της έκπτωσης του ρεύματος θα γλιτώνεις κάθε μήνα λεφτά για όσο είσαι υπάλληλος.Αν βγαίνεις εκτός έδρας με διανυκτέρευση δίνονται συν 120 ευρώ.Δεν το λες και άσχημα για πενθήμερο,40 ώρες την εβδομάδα.Σε κάθε περίπτωση παραδεισένια δεν είναι,δεν ξέρω πόσο καλά είσαι εκεί που είσαι και το τι θέλει ο καθένας,όντως παραιτούνται άτομα και δεν σε κρατάνε αλυσοδεμένο μπορείς να φύγεις.Ξέρω ότι αν πεις όχι τώρα πολύ πιθανόν να μην σου δοθεί ξανά ευκαιρία.Επιλαχών σημαίνει ότι δεν είχες τα προσόντα που θέλουν και είσαι ξεκάθαρα πάρα πολύ τυχερός.Δεν θα έμπαινες κανονικά.Σε συμβουλεύω να διαβάσεις όλες τις σελίδες από την αρχή και τις 25 μέχρι τώρα του forum και θα έχεις καλύτερη εικόνα.Τώρα μπορεί να παίζονται τα υπόλοιπα 35 χρόνια της επαγγελματικής σου ζωής.

GK96
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 18, 2023 6:10 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό GK96 » Παρ Απρ 07, 2023 2:04 pm

raziel35 έγραψε:
giannis1908 έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Δουλεύω ήδη από τη 2/2021 και δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,χρονοδιάγραμμα .Ότι κάτσει.Συνάδελφος από προηγούμενη προκήρυξη τους πήραν εκπαίδευση μετά από 2 χρόνια ,άλλοι πήγαν σε 2 γύρους αντί τρίμηνο στη σχολή ΔΕΔΔΗΕ 1,5 και 1,5 μήνα.Τώρα έχουν φάει και κόλλημα με την τηλεκπαίδευση στα σεμινάρια. Πάρε το ΧΑΛΑΡΑ. Όλα θα γίνουν αρκεί να μπεις.


raziel35 τι ειδικότητα είσαι;
Μόλις σήμερα έλαβα τον φάκελο και προσλαμβάνομαι ως επιλαχών (ΤΕ Ηλεκτρολόγος). Βέβαια από το 2021 μέχρι και σήμερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην προσωπική μου πορεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε εταιρία και αμείβομαι με 1010€ καθαρά και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο μισθός για εμάς τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους στον ΔΕΔΔΗΕ; Μετά από πόσα χρόνια ανεβαίνεις μισθολογικά; Γενικώς αυτό που με αγχώνει λίγο είναι ότι η θέση δεν είναι μόνιμη με την παλιά έννοια του όρου. Έχω μάθει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε συνθήκες ανταγωνισμού αλλά γνωρίζοντας όμως ότι θα αμειφθώ ανάλογα και δεν θα αδικηθώ στην εταιρία που είμαι. Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας μεγάλος οργανισμός. Όλα είναι απρόσωπα; Πως σε βλέπουν στον οργανισμό; Ως ακόμη μία μονάδα ή ως άτομο που όταν χρειαστεί ηθική επιβράβευση θα την έχει; Για χρηματική επιβράβευση δεν το συζητώ, εκεί τα πράγματα είναι προκαθορισμένα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.
Γι' αυτό εδώ θα ήθελα την άποψή σας όσοι ξεκινήσατε να εργάζεστε στον οργανισμό και όσοι εργάζεστε από παλαιότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είμαι την ίδια ειδικότητα με εσένα.'Ολα που γράφω είναι προσωπική άποψη και εμπειρία.Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας απρόσωπος κολοσσός στον οποίο είσαι ένα γρανάζι,δεν πρόκειται ποτέ να είσαι μεγάλο ψάρι σε μικρή λίμνη(εκτός αν πας προϊστάμενος πρακτορείου).Ηθική επιβράβευση ξέχασε το δεν είναι τοπικό μαγαζάκι είναι ο δυσκίνητος Όμιλος ΔΕΗ.Είναι όμως ένα παράξενο υβρίδιο,ιδιωτικός τομέας με νοοτροπία Δημοσίου,όπως άλλες ημικρατικές εταιρείες ΕΛΠΕ,ΔΕΣΦΑ.Έχεις όλα τα δικαιώματα σου,προνόμια και ανθρώπινη αντιμετώπιση,υπάρχει συναδελφικότητα.Όσον αφορά την μισθολογική εξέλιξη προς το παρόν τα πράγματα είναι ρευστά,δεν ξέρουμε τι θα γίνει με εμάς ακόμη όσον αφορά κλιμάκια κτλ.Και εκεί που είσαι όμως τώρα με ατομική σύμβαση είσαι και εννοείται ότι δεν έχεις κλιμάκια αν πάρεις 50 ευρώ έξτρα είναι με διαπραγμάτευση με το αφεντικό και ''συμφωνία αναλόγως των προσόντων''.Αυτό που λέμε μονιμότητα έχει εξαφανιστεί με το νόμο Χατζηδάκη και στο δημαρχείο να δούλευες θα ήσουν ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου.Το αντικείμενο είναι τρομερά εξειδικευμένο και ενδιαφέρον,μπορείς να έχεις εξέλιξη μελλοντικά μιας και ο ΔΕΔΔΗΕ έχει κλίμακα 5500 άτομα,διαρκή επέκταση στην αγορά με ΑΠΕ,οπτικές ίνες,ταχυφορτιστές,υπογειώσεις κτλ. και εγγυημένο εισόδημα περίπου 1 δις απο τα πάγια των λογαριασμών ρεύματος.Όποιος έχει δουλέψει για τον Όμιλο ΔΕΗ με σύμβαση/μπλοκάκι έχει ερωτευτεί και το κυνηγάει να μπει να το ξέρεις,είναι δύσκολο να εξηγηθεί σε κάποιον εκτός δουλειάς μας αυτό το μικρόβιο.Το μέλλον στην εργασία είναι θολό στην Ελλάδα γενικότερα αλλά το συνδικάτο μας ΓΕΝΟΠ/ΔΕΗ είναι ισχυρό προς το παρόν,είμαστε συντεχνία.Και να ιδιωτικοποιηθεί πλήρως η εταιρεία παραμένει φυσικό μονοπώλιο.Το άγχος σου θα πέσει δραματικά γιατί δεν υπάρχει ο ανταγωνισμός του ιδιωτικού τομέα μεταξύ των συναδέλφων,απλήρωτες υπερωρίες,ο φόβος της απόλυσης.Από τα λεφτά τα μικτά 1250 ευρώ του μισθού θα σου μένουν 940 καθαρά λόγω υψηλών κρατήσεων.Αν δουλέψεις 23 μέρες κατά μέσο όρο έναν μήνα με 6 ευρώ ανά μέρα θα φορτιστεί (η προπληρωμένη κάρτα που θα σου χορηγηθεί) με 138 ευρώ για σουπερμάρκετ,εστιατόρια κτλ.Μέσω το 30% της έκπτωσης του ρεύματος θα γλιτώνεις κάθε μήνα λεφτά για όσο είσαι υπάλληλος.Αν βγαίνεις εκτός έδρας με διανυκτέρευση δίνονται συν 120 ευρώ.Δεν το λες και άσχημα για πενθήμερο,40 ώρες την εβδομάδα.Σε κάθε περίπτωση παραδεισένια δεν είναι,δεν ξέρω πόσο καλά είσαι εκεί που είσαι και το τι θέλει ο καθένας,όντως παραιτούνται άτομα και δεν σε κρατάνε αλυσοδεμένο μπορείς να φύγεις.Ξέρω ότι αν πεις όχι τώρα πολύ πιθανόν να μην σου δοθεί ξανά ευκαιρία.Επιλαχών σημαίνει ότι δεν είχες τα προσόντα που θέλουν και είσαι ξεκάθαρα πάρα πολύ τυχερός.Δεν θα έμπαινες κανονικά.Σε συμβουλεύω να διαβάσεις όλες τις σελίδες από την αρχή και τις 25 μέχρι τώρα του forum και θα έχεις καλύτερη εικόνα.Τώρα μπορεί να παίζονται τα υπόλοιπα 35 χρόνια της επαγγελματικής σου ζωής.



Φίλε καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας που δουλεύεις είδη και θα ξέρεις. Γνωρίζεις για ηλεκτρολόγο μηχανικό ΤΕ ωράρια εργασίας, εάν μπαίνει σε βάρδιες εάν δουλεύει νυχτερινά και Σαββατοκύριακα;
Σε ευχαριστώ

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Παρ Απρ 07, 2023 8:40 pm

raziel35 έγραψε:
giannis1908 έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Δουλεύω ήδη από τη 2/2021 και δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο,χρονοδιάγραμμα .Ότι κάτσει.Συνάδελφος από προηγούμενη προκήρυξη τους πήραν εκπαίδευση μετά από 2 χρόνια ,άλλοι πήγαν σε 2 γύρους αντί τρίμηνο στη σχολή ΔΕΔΔΗΕ 1,5 και 1,5 μήνα.Τώρα έχουν φάει και κόλλημα με την τηλεκπαίδευση στα σεμινάρια. Πάρε το ΧΑΛΑΡΑ. Όλα θα γίνουν αρκεί να μπεις.


raziel35 τι ειδικότητα είσαι;
Μόλις σήμερα έλαβα τον φάκελο και προσλαμβάνομαι ως επιλαχών (ΤΕ Ηλεκτρολόγος). Βέβαια από το 2021 μέχρι και σήμερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην προσωπική μου πορεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε εταιρία και αμείβομαι με 1010€ καθαρά και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο μισθός για εμάς τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους στον ΔΕΔΔΗΕ; Μετά από πόσα χρόνια ανεβαίνεις μισθολογικά; Γενικώς αυτό που με αγχώνει λίγο είναι ότι η θέση δεν είναι μόνιμη με την παλιά έννοια του όρου. Έχω μάθει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε συνθήκες ανταγωνισμού αλλά γνωρίζοντας όμως ότι θα αμειφθώ ανάλογα και δεν θα αδικηθώ στην εταιρία που είμαι. Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας μεγάλος οργανισμός. Όλα είναι απρόσωπα; Πως σε βλέπουν στον οργανισμό; Ως ακόμη μία μονάδα ή ως άτομο που όταν χρειαστεί ηθική επιβράβευση θα την έχει; Για χρηματική επιβράβευση δεν το συζητώ, εκεί τα πράγματα είναι προκαθορισμένα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.
Γι' αυτό εδώ θα ήθελα την άποψή σας όσοι ξεκινήσατε να εργάζεστε στον οργανισμό και όσοι εργάζεστε από παλαιότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είμαι την ίδια ειδικότητα με εσένα.'Ολα που γράφω είναι...


Σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες την πλήρη εικόνα. Και ναι, είναι απόφαση ζωής. Δεν περίμενα ότι θα έρθει η πρόσληψη μιας και τα μόρια που χάνω τα χάνω επειδή το πτυχίο το πήρα πριν από 13 χρόνια...

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Δευ Απρ 10, 2023 8:11 am

GK96 έγραψε:
raziel35 έγραψε:
giannis1908 έγραψε:
raziel35 τι ειδικότητα είσαι;
Μόλις σήμερα έλαβα τον φάκελο και προσλαμβάνομαι ως επιλαχών (ΤΕ Ηλεκτρολόγος). Βέβαια από το 2021 μέχρι και σήμερα έγιναν κάποιες αλλαγές στην προσωπική μου πορεία. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι σε εταιρία και αμείβομαι με 1010€ καθαρά και αναρωτιέμαι ποιος είναι ο μισθός για εμάς τους ΤΕ Ηλεκτρολόγους στον ΔΕΔΔΗΕ; Μετά από πόσα χρόνια ανεβαίνεις μισθολογικά; Γενικώς αυτό που με αγχώνει λίγο είναι ότι η θέση δεν είναι μόνιμη με την παλιά έννοια του όρου. Έχω μάθει να δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα σε συνθήκες ανταγωνισμού αλλά γνωρίζοντας όμως ότι θα αμειφθώ ανάλογα και δεν θα αδικηθώ στην εταιρία που είμαι. Ο ΔΕΔΔΗΕ είναι ένας μεγάλος οργανισμός. Όλα είναι απρόσωπα; Πως σε βλέπουν στον οργανισμό; Ως ακόμη μία μονάδα ή ως άτομο που όταν χρειαστεί ηθική επιβράβευση θα την έχει; Για χρηματική επιβράβευση δεν το συζητώ, εκεί τα πράγματα είναι προκαθορισμένα.
Αυτή είναι η αίσθησή μου.
Γι' αυτό εδώ θα ήθελα την άποψή σας όσοι ξεκινήσατε να εργάζεστε στον οργανισμό και όσοι εργάζεστε από παλαιότερα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Είμαι την ίδια ειδικότητα με εσένα...

Φίλε καλησπέρα θα ήθελα και εγώ να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις μιας που δουλεύεις είδη και θα ξέρεις. Γνωρίζεις για ηλεκτρολόγο μηχανικό ΤΕ ωράρια εργασίας, εάν μπαίνει σε βάρδιες εάν δουλεύει νυχτερινά και Σαββατοκύριακα;
Σε ευχαριστώ


Συνήθως είναι 7πμ-3μμ αλλά εξαρτάται από το που διορίστηκες και τι ανάγκες υπάρχουν.Κατά 80% πιθανότητα θα έχεις αυτό το ωράριο.Αν βρεθείς στις Περιοχές σε Κέντρα Ελέγχου Δικτύου Διανομής έχουν βάρδιες και βαριές ευθύνες και αργίες,νύκτες κτλ. γιατί είσαι προσωπικό ασφαλείας.Αν βρεθείς σε Διεύθυνση Ειδικών Εγκαταστάσεων Δικτύου(εμείς το λέμε στο νησί διαφορετικά) σε συνεργείο υποσταθμών θα έχεις εκτός έδρας και Σαββατοκύριακα και απρόβλεπτες βλάβες αλλά άσχημα δεν είναι προσωπικά το θεωρώ καλό πόστο και σίγουρα προτιμώ το συνεργείο από πελάτες και εργολάβους και πονοκεφάλους.Εγώ είμαι σε ΜΔΝ(χωρίς ΑΔΜΗΕ για τώρα),επαρχία οπότε δεν ξέρω τι γίνεται στην Αττική με τις Διευθύνσεις αν ξέρεις κάποιος άλλος ας το πει.Προσωπικά έχω περάσει από Τομέα Λειτουργίας σε εργοστάσιο ΔΕΗ,από Τομέα δικτύου σε Περιοχή και στην αντίστοιχη ΔΕΕΔ του νησιού που λέγεται Υπηρεσίες Κρήτης-Ρόδου(με οκτάμηνα στο παρελθόν).

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Τετ Απρ 12, 2023 2:44 pm

Την κάρτα θα ερθουν κάποια στιγμή να μας την δώσουν ή θα πρέπει να πάμε να την ζητήσουμε?

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Σάβ Απρ 15, 2023 10:09 am

Τα τελευταία χρόνια ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε εθελούσιες για τους παλιούς που έχουν θεμελιώσει δικαίωμα σύνταξης. Υποθέτω ότι όλοι αυτοί είναι με τις παλιές συμβάσεις. Στην περίπτωσή μας με τις αορίστου χρόνου δεν θα κάνει ούτε αυτό. Θα προχωρήσει απευθείας σε απολύσεις. Το λέω σωστά ή κάνω λάθος;

Nikolas96
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Δευ Δεκ 12, 2022 4:17 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Nikolas96 » Σάβ Απρ 15, 2023 3:33 pm

giannis1908 έγραψε:Τα τελευταία χρόνια ο ΔΕΔΔΗΕ έκανε εθελούσιες για τους παλιούς που έχουν θεμελιώσει δικαίωμα σύνταξης. Υποθέτω ότι όλοι αυτοί είναι με τις παλιές συμβάσεις. Στην περίπτωσή μας με τις αορίστου χρόνου δεν θα κάνει ούτε αυτό. Θα προχωρήσει απευθείας σε απολύσεις. Το λέω σωστά ή κάνω λάθος;


Εάν κάνει απολύσεις πριν την σύνταξη κάποιου εργαζομένου θα χρειαστεί να τον αποζημιώσει και λογικά το ποσό θα είναι αρκετά μεγάλο εάν αναλογιστούμε ότι ο εργαζόμενος θα δουλεύει πάρα πολλά χρόνια στην εταιρεία. Μην σκεφτόμαστε τόσο μακριά τα πράγματα στην Ελλάδα αλλάζουν στο αψε σβήσε. Επίσης δεν βρίσκω λόγο η εταιρεία να θέλει να απολύσει κάποιον με το έτσι θέλω. Μπορεί να μην ισχύει η μονιμότητα με βάση το παλιό καθεστώς, αλλά δεν σημαίνει ότι κάποιος που είναι σωστός στην δουλειά του θα απολυθεί επειδή πλησιάζει η ώρα της σύνταξης. Θεωρώ πως είναι διαφορετικό το γεγονός ανάλογα με την κατάσταση που θα επικρατεί στην χώρα να γίνονται αυξομειώσεις στον μισθό δηλαδή αν υπάρχει ανάπτυξη φαντάζομαι τα χρήματα θα ανέβουν σε όλους τους τομείς ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και αν υπάρχει κρίση ίσως τα χρήματα να μειωθούν με περικοπές κτλ όπως γινόταν και στο παρελθόν. Αλλά το να σε απολύσει με το έτσι θέλω και χωρίς λόγο νομίζω είναι χαζό.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες