Δεδδηε 2/2021

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Παρ Ιούλ 15, 2022 6:04 pm

john79 έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Πως διαμορφώνονται τα ωράρια εργασίας για τους Ηλ. ΤΕ; Σπανε σε τρεις βάρδιες ημερησίως όπως στα εργοστάσια; Δουλεύουν τις νύχτες με προσωπικό ασφαλείας που το καλούν όταν χρειαστεί;


οι Τ3/Α σε σπάνιες περιπτώσεις μπαίνουν στην βάρδια. Αυτό που περιγράφεις γίνεται από εργοδηγούς Τ4/Α.

giannis1908 έγραψε:Μπορεί να δουλεύεις Σάββατο, μπορεί και Κυριακή; Και σε αυτές τις περιπτώσεις αμείβεσαι επιπλέον;


Τυπικά είναι 5μερο. Αλλά ανάλογα με τις ανάγκες του τμήματος που είσαι μπορεί να χρειαστεί να δουλέψεις Σάββατο ή Κυριακή ή και καμιά καθημερινή υπερωρία. Ναι, αμείβεσαι επιπλέον (ρεπό συν/ή χρήμα)


Αν και είδα ότι στην προκήρυξη αναφέρει πως η σύμβαση εργασίας δεν θα έχει σχέση με την σύμβαση των παλαιότερων (Κανονισμός Προσωπικού ΔΕΗ κ.λπ. κ.λπ.), μπορεί να εικάσει κανείς την μισθολογική εξέλιξη ανά τα χρόνια; Δεν είναι σίγουρα ιδιωτικός τομέας, που εκεί ο εργοδότης αν θέλει σου δίνει και αν διαπραγματευτείς κάτι το παίρνεις, είναι μια ιδιωτικοποιημένη δημόσια επιχείρηση... αλλά κάτι στάνταρ θα υπάρχει. Για μένα πάντως - είναι υποκειμενικό αυτό - ο μισθός θα πρέπει να είναι 900+ καθαρά για να αφήσεις τον ιδιωτικό τομέα και με την προϋπόθεση μιας συγκεκριμένης μισθολογικής κλίμακας...

IceCube
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 04, 2021 1:11 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό IceCube » Παρ Ιούλ 15, 2022 11:13 pm

giannis1908 έγραψε:Γενικά, όσοι εργάζεστε στον ΔΕΔΔΗΕ, πως τον αξιολογείτε ως εργασιακό περιβάλλον;
Λειτουργούν ως σύγχρονη εταιρία με συναδελφικότητα όλα τα τμήματα ή όταν χρειαστείς κάτι δεν θα βγάλεις άκρη και θα παίρνεις τηλέφωνα ή θα στέλνεις e-mail για να λύσεις ένα ζήτημα (π.χ. άδειας κ.ο.κ.) χωρίς αντίκρισμα;
Τώρα, συγνώμη που ανοίγω τέτοιο θέμα σε αυτό το thread που σχετίζεται με την προκήρυξη 2/2021 αλλά νομίζω θα βοηθήσει εμένα και άλλους συναδέλφους.


Αναλόγως πού θα πέσεις. Εμένα σχεδόν όλοι με υποδέχτηκαν και υπάρχουν 1-2 εργοδηγοι που ξεκίνησανε να μου δείχνουν πολλά κόλπα της δουλειάς.

Για το ωράριο για τους ΔΕ είναι ότι δουλεύουν πενθήμερο σε βάθος βδομαδας, αν πέσει βάρδια Σάββατο παίρνεις ρεπό μεσοβδόμαδα το ίδιο και για την Κυριακή, αλλά με την νόμιμη προσαύξηση της Κυριακής. Για τους ΤΕ και ΠΕ δεν γνωρίζω.

Όσο για τα χρήματα επειδή είμαστε οι πρώτοι που μπαίνουμε μετά την ιδιωτικοποιηση και εκτός της ΣΣΕ γίνεται ένα μπάχαλο. Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά πράματα από έναν παλιό τεχνίτη, από προϊστάμενο μέχρι Διευθυντή... Του τουτέστιν? Να μην ξέρουν ούτε αυτοί να σε απαντήσουν.

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 3:02 pm

IceCube έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γενικά, όσοι εργάζεστε στον ΔΕΔΔΗΕ, πως τον αξιολογείτε ως εργασιακό περιβάλλον;
Λειτουργούν ως σύγχρονη εταιρία με συναδελφικότητα όλα τα τμήματα ή όταν χρειαστείς κάτι δεν θα βγάλεις άκρη και θα παίρνεις τηλέφωνα ή θα στέλνεις e-mail για να λύσεις ένα ζήτημα (π.χ. άδειας κ.ο.κ.) χωρίς αντίκρισμα;
Τώρα, συγνώμη που ανοίγω τέτοιο θέμα σε αυτό το thread που σχετίζεται με την προκήρυξη 2/2021 αλλά νομίζω θα βοηθήσει εμένα και άλλους συναδέλφους.


Αναλόγως πού θα πέσεις. Εμένα σχεδόν όλοι με υποδέχτηκαν και υπάρχουν 1-2 εργοδηγοι που ξεκίνησανε να μου δείχνουν πολλά κόλπα της δουλειάς.

Για το ωράριο για τους ΔΕ είναι ότι δουλεύουν πενθήμερο σε βάθος βδομαδας, αν πέσει βάρδια Σάββατο παίρνεις ρεπό μεσοβδόμαδα το ίδιο και για την Κυριακή, αλλά με την νόμιμη προσαύξηση της Κυριακής. Για τους ΤΕ και ΠΕ δεν γνωρίζω.

Όσο για τα χρήματα επειδή είμαστε οι πρώτοι που μπαίνουμε μετά την ιδιωτικοποιηση και εκτός της ΣΣΕ γίνεται ένα μπάχαλο. Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά πράματα από έναν παλιό τεχνίτη, από προϊστάμενο μέχρι Διευθυντή... Του τουτέστιν? Να μην ξέρουν ούτε αυτοί να σε απαντήσουν.


Αν και στην προκήρυξη και μετά σε συγκεκριμένο νόμο που σε παραπέμπει, λέει ότι αυτά τα θέματα ρυθμίζονται από την πολιτεία κ.λπ. κ.λπ... Υποθέτω όμως ότι θα υπάρχει κάποιο διοικητικό συμβούλιο (με πλειοψηφία ΔΕΔΔΗΕ) που αποφασίζει και ρυθμίζει κάποια θέματα...

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Κυρ Ιούλ 17, 2022 12:27 pm

Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;

andrapos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 12:04 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό andrapos » Δευ Ιούλ 18, 2022 1:47 pm

giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τρί Ιούλ 19, 2022 8:04 am

andrapos έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου


Νομίζω ότι μόνο ένα συμπέρασμα μπορεί να βγει.Εσύ κι ο καθένας παρά αυτό το γεγονός οφείλει στον εαυτό του να προσπαθήσει άσχετα του αποτελέσματος για να μη το μετανιώσει.Σε συζήτηση μου με ''παλιό'' όπου του ανέφερα ότι έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα γιατί βασίζομαι ότι κανείς δεν θα θέλει να γίνει ακρίτας μου απάντησε αποστομωτικά ''φίλε το λένε απόσπαση ποιος σου είπε ότι επειδή τον διορίσανε εκεί θα πάει κι όλας;''.Πήγαινε λοιπόν και κράτα τις προσδοκίες σου χαμηλά.Εκτός αν έχεις κάποιο από τα 3Μ,οπότε αξιοποίησε τα κι όποιος σου πει ότι είναι υπεράνω ή ότι μπήκε με την αξία του σου λέει ψέματα.Απλά είναι σαν κι εμένα ρομαντικός και αφελής.

john79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2014 9:31 am

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό john79 » Τρί Ιούλ 19, 2022 12:45 pm

IceCube έγραψε:Όσο για τα χρήματα επειδή είμαστε οι πρώτοι που μπαίνουμε μετά την ιδιωτικοποιηση και εκτός της ΣΣΕ γίνεται ένα μπάχαλο. Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά πράματα από έναν παλιό τεχνίτη, από προϊστάμενο μέχρι Διευθυντή... Του τουτέστιν? Να μην ξέρουν ούτε αυτοί να σε απαντήσουν.


ακριβώς...

john79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 25, 2014 9:31 am

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό john79 » Τρί Ιούλ 19, 2022 12:50 pm

andrapos έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου


τι κατηγορία/ειδικότητα είσαι;

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Τρί Ιούλ 19, 2022 7:05 pm

john79 έγραψε:
andrapos έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου


τι κατηγορία/ειδικότητα είσαι;


Αν ρωτάς εμένα, είμαι Ηλεκτρολόγος ΤΕ.

giannis1908
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 23, 2009 9:05 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό giannis1908 » Τρί Ιούλ 19, 2022 7:25 pm

john79 έγραψε:
IceCube έγραψε:Όσο για τα χρήματα επειδή είμαστε οι πρώτοι που μπαίνουμε μετά την ιδιωτικοποιηση και εκτός της ΣΣΕ γίνεται ένα μπάχαλο. Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά πράματα από έναν παλιό τεχνίτη, από προϊστάμενο μέχρι Διευθυντή... Του τουτέστιν? Να μην ξέρουν ούτε αυτοί να σε απαντήσουν.


ακριβώς...


Όσον αφορά τα χρήματα, επειδή δαπάνησα πολλές ώρες να ψάχνω τί έχει γίνει με τον ΔΕΔΔΗΕ μετά την πώληση του 49% και το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση της ενέργειας του νόμου Χατζηδάκη, κατάλαβα τα εξής.
Οι προσλήψεις θα γίνονται πάντα με βάση προκήρυξη που θα ετοιμάζεται από μια επιτροπή του ΔΕΔΔΗΕ, συνεπώς δεν μπορεί να προσλάβει αύριο απ' το "παράθυρο" κόσμο ένας γιατί το αποφάσισε ότι πρέπει να γίνει. Οι αμοιβές και παροχές θα καθορίζονται με βάση τις αποφάσεις που λαμβάνει η ειδική επιτροπή αμοιβών και παροχών που έχει συσταθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ. Από το προηγούμενο που ανέφερα και το λέει στο νομοσχέδιο που εφαρμόζεται, συμπεραίνω ότι δεν θα αποφασίζει το κράτος για το ύψος των μισθών και την μισθολογική κλίμακα αλλά η αρμόδια επιτροπή. Το θέμα είναι ποιοι θα συμμετέχουν στην επιτροπή και ποια γραμμή θα έχουν, γιατί μην ξεχνάμε ότι θα υπάρχει επιρροή από την Macquarie που εξαγόρασε το 49% και επίσης ποια θα είναι η επιρροή των εργαζομένων στην επιτροπή. Προσωπικά δεν βλέπω οι εργαζόμενοι να έχουν επιρροή. Οι συμβάσεις εργασίας θα είναι ατομικές και θα μπορούν να καταγγελθούν από τον εργοδότη, που σημαίνει ότι και πάλι αυτή η επιτροπή θα αποφασίζει για την απόλυση προσωπικού.

Άλλο ερώτημα είναι τί θα γίνει στο μέλλον με τον ΔΕΔΔΗΕ, δηλαδή αν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψουν να εξαγοραστεί μεγαλύτερο ποσοστό και το κράτος πάψει να έχει τον πρώτο λόγο (που μεταφράζεται σε μειοψηφία στο διοικητικό συμβούλιο). Και αν γίνει αυτό - που δύσκολο το βλέπω, γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ θα πρέπει να έχει δημόσιο χαρακτήρα, διακυβεύεται η λειτουργικότητα του δικτύου και το βασικό αγαθό - αν λοιπόν συμβεί αυτό, ποιο θα είναι το μέλλον των εργαζομένων.

Αυτές είναι κάποιες σκέψεις που έχω κάνει και τις διατυπώνω πολύ πρόχειρα.

andrapos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 12:04 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό andrapos » Τρί Ιούλ 19, 2022 9:48 pm

raziel35 έγραψε:
andrapos έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου


Νομίζω ότι μόνο ένα συμπέρασμα μπορεί να βγει.Εσύ κι ο καθένας παρά αυτό το γεγονός οφείλει στον εαυτό του να προσπαθήσει άσχετα του αποτελέσματος για να μη το μετανιώσει.Σε συζήτηση μου με ''παλιό'' όπου του ανέφερα ότι έχω δηλώσει όλη την Ελλάδα γιατί βασίζομαι ότι κανείς δεν θα θέλει να γίνει ακρίτας μου απάντησε αποστομωτικά ''φίλε το λένε απόσπαση ποιος σου είπε ότι επειδή τον διορίσανε εκεί θα πάει κι όλας;''.Πήγαινε λοιπόν και κράτα τις προσδοκίες σου χαμηλά.Εκτός αν έχεις κάποιο από τα 3Μ,οπότε αξιοποίησε τα κι όποιος σου πει ότι είναι υπεράνω ή ότι μπήκε με την αξία του σου λέει ψέματα.Απλά είναι σαν κι εμένα ρομαντικός και αφελής.


Συμφωνώ μαζί σου..αυτό θα κάνω εννοείται..απλά αυτή η ταλαιπωρία τόσων μηνών έχει αρχίσει και κουράζει..επίσης σε έχασα εκεί που λες για 3Μ :)

andrapos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 12:04 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό andrapos » Τρί Ιούλ 19, 2022 9:49 pm

john79 έγραψε:
andrapos έγραψε:
giannis1908 έγραψε:Γνωρίζει κάποιος, μετά την συνέντευξη, πόσος χρόνος μεσολαβεί για για ανακοίνωση των αποτελεσμάτων και τις προσλήψεις;


Καλό ανέκδοτο αυτό..δώσαμε συνέντευξη τον Δεκέμβριο του 2021 και 7 μήνες μετά αντί να βγάλουν προσωρινά βγάζουν
συμπληρωματικό πίνακα για συνέντευξη..τα συμπεράσματα δικά σου


τι κατηγορία/ειδικότητα είσαι;


Εγω Ηλεκτρολόγος ΠΕ

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Ιούλ 20, 2022 10:41 am

giannis1908 έγραψε:
john79 έγραψε:
IceCube έγραψε:Όσο για τα χρήματα επειδή είμαστε οι πρώτοι που μπαίνουμε μετά την ιδιωτικοποιηση και εκτός της ΣΣΕ γίνεται ένα μπάχαλο. Έχω ακούσει πολλά και διαφορετικά πράματα από έναν παλιό τεχνίτη, από προϊστάμενο μέχρι Διευθυντή... Του τουτέστιν? Να μην ξέρουν ούτε αυτοί να σε απαντήσουν.


ακριβώς...


Όσον αφορά τα χρήματα, επειδή δαπάνησα πολλές ώρες να ψάχνω τί έχει γίνει με τον ΔΕΔΔΗΕ μετά την πώληση του 49% και το νομοσχέδιο για την απελευθέρωση της ενέργειας του νόμου Χατζηδάκη, κατάλαβα τα εξής.
Οι προσλήψεις θα γίνονται πάντα με βάση προκήρυξη που θα ετοιμάζεται από μια επιτροπή του ΔΕΔΔΗΕ, συνεπώς δεν μπορεί να προσλάβει αύριο απ' το "παράθυρο" κόσμο ένας γιατί το αποφάσισε ότι πρέπει να γίνει. Οι αμοιβές και παροχές θα καθορίζονται με βάση τις αποφάσεις που λαμβάνει η ειδική επιτροπή αμοιβών και παροχών που έχει συσταθεί από τον ΔΕΔΔΗΕ. Από το προηγούμενο που ανέφερα και το λέει στο νομοσχέδιο που εφαρμόζεται, συμπεραίνω ότι δεν θα αποφασίζει το κράτος για το ύψος των μισθών και την μισθολογική κλίμακα αλλά η αρμόδια επιτροπή. Το θέμα είναι ποιοι θα συμμετέχουν στην επιτροπή και ποια γραμμή θα έχουν, γιατί μην ξεχνάμε ότι θα υπάρχει επιρροή από την Macquarie που εξαγόρασε το 49% και επίσης ποια θα είναι η επιρροή των εργαζομένων στην επιτροπή. Προσωπικά δεν βλέπω οι εργαζόμενοι να έχουν επιρροή. Οι συμβάσεις εργασίας θα είναι ατομικές και θα μπορούν να καταγγελθούν από τον εργοδότη, που σημαίνει ότι και πάλι αυτή η επιτροπή θα αποφασίζει για την απόλυση προσωπικού.

Άλλο ερώτημα είναι τί θα γίνει στο μέλλον με τον ΔΕΔΔΗΕ, δηλαδή αν υπάρχει περίπτωση να επιτρέψουν να εξαγοραστεί μεγαλύτερο ποσοστό και το κράτος πάψει να έχει τον πρώτο λόγο (που μεταφράζεται σε μειοψηφία στο διοικητικό συμβούλιο). Και αν γίνει αυτό - που δύσκολο το βλέπω, γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ θα πρέπει να έχει δημόσιο χαρακτήρα, διακυβεύεται η λειτουργικότητα του δικτύου και το βασικό αγαθό - αν λοιπόν συμβεί αυτό, ποιο θα είναι το μέλλον των εργαζομένων.

Αυτές είναι κάποιες σκέψεις που έχω κάνει και τις διατυπώνω πολύ πρόχειρα.


Από όταν εισήχθησαν στο Χρηματιστήριο οι εταιρείες του Ομίλου ΔΕΗ θεωρούνται εκτός ευρύτερου δημοσίου τομέα.Κι όσο για το δημόσιο χαρακτήρα αυτό είναι παρελθόν εδώ και καιρό.Αντίθετα με τον ΑΔΜΗΕ που η πλειοψηφία των μετοχών ανήκει στο Δημόσιο, ο ΔΕΔΔΗΕ είναι θυγατρική της ΔΕΗ Α.Ε. στην οποία ανήκει το 51% των μετοχών του.Όμως η ίδια η ΔΕΗ ανήκει στο δημόσιο κατά 34,12% οπότε το Δημόσιο έχει απωλέσει την πλειοψηφία/έλεγχο του ΔΣ. Να αναφέρω για παράδειγμα ότι το Δημόσιο έχει μεγαλύτερο ποσοστό συγκεκριμένα 35,5% των ΕΛ.ΠΕ. και προφανώς δεν ελέγχεται από το κράτος.Για αυτό και η προκήρυξη ονομάζεται 2/2021 και όχι 2Κ/2021.Όσον αφορά το μέλλον τα πράγματα είναι ρευστά και άγνωστα.Αν κρίνουμε ότι οι νεοδιόριστοι είναι εκτός ΕΣΣΕ αυτό προμηνύει πλήρη ιδιωτικοποίηση οπότε οι εργαζόμενοι θα είναι όπως οι εργαζόμενοι σε άλλους ιδιωτικούς μεγάλους ομίλους πρώην ΔΕΚΟ όπως π.χ. ΟΤΕ.Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι το να δουλεύεις σε έναν ενεργειακό μονοπώλιο και βιομηχανία κολοσσό δεν είναι καλό από μόνο του.Απλά δεν θα είσαι πια δημόσιος υπάλληλος με ότι αυτό συνεπάγεται.

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Δευ Ιούλ 25, 2022 1:06 am

Αυτοί που έχετε μπει πρόσφατα στο δεδδηε ποιος είναι ο πρώτος μισθός για μηχανικούς ΠΕ?

andrapos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 12:04 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό andrapos » Τρί Ιούλ 26, 2022 11:54 am

Απο αυτούς που ήσασταν στους συμπληρωματικούς πίνακες ΠΕ για συνέντευξη την περασμένη εβδομάδα,
μήπως έμαθε κανένας πότε περίπου θα βγουνε προσωρινά; Είπε τίποτα η επιτροπή των συνεντεύξεων;


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: achos και 22 επισκέπτες