Δεδδηε 2/2021

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
andrapos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 12, 2022 12:04 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό andrapos » Τρί Μαρ 14, 2023 11:23 pm

Mecheng έγραψε:
raziel35 έγραψε:
andrapos έγραψε:Καλημέρα σας,

Απευθυνόμενος σε όσους έχουν ξεκινήσει να εργάζονται ήδη με την 1/2021 και την 2/2021,
θα ήθελα να ρωτήσω μετά απο πόσο διάστημα σας ήρθε η κάρτα του τροφείου;


20 ημέρες μετά την πρόσληψη.'Ηταν ήδη φορτισμένο με λεφτά για τον πρώτο μήνα εργασίας.Η ιδιωτική ασφάλιση ισχύει από την πρώτη ημέρα,κάνε λογαριασμό στην ασφαλιστική τις πρώτες ημέρες.

Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?


Λογικά θα πρέπει να σε ενημερώσουν από τον τομέα υποστήριξης σου. Ωστόσο έχουν σταλεί πρόσφατα εκ νέου οδηγίες σε όλους. Αν έχεις υπηρεσιακό email δες τα μηνύματα σου στις 9 Μαρτίου. Έχει σταλεί mail μου αναφέρει αναλυτικά τη διαδικασία εγγραφής στην πλατφόρμα της ασφαλιστικής.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Μαρ 15, 2023 9:56 am

Taki έγραψε:Από την στιγμή πού θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα σε πόσο καιρό περίπου γίνεται η πρόσληψη; Επίσης γνωρίζει κανείς αν οι ηλεκτροτεχνικοι δικτύων ΔΕ πάνε πρώτα για εκπαίδευση και μετά στην μονάδα τους;;;

Μέχρι Ιούνιο όλοι θα έχουν προσληφθεί.Μέχρι τώρα 1,5 μήνα μετά τα οριστικά ξεκινάνε οι προσλήψεις όχι όμως ταυτόχρονα για όλους.Πρώτα πιάνεις δουλειά μετά θα πας για εκπαίδευση.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Μαρ 15, 2023 10:04 am

Mecheng έγραψε:
raziel35 έγραψε:
andrapos έγραψε:Καλημέρα σας,

Απευθυνόμενος σε όσους έχουν ξεκινήσει να εργάζονται ήδη με την 1/2021 και την 2/2021,
θα ήθελα να ρωτήσω μετά απο πόσο διάστημα σας ήρθε η κάρτα του τροφείου;


20 ημέρες μετά την πρόσληψη.'Ηταν ήδη φορτισμένο με λεφτά για τον πρώτο μήνα εργασίας.Η ιδιωτική ασφάλιση ισχύει από την πρώτη ημέρα,κάνε λογαριασμό στην ασφαλιστική τις πρώτες ημέρες.

Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?


Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Τετ Μαρ 15, 2023 4:39 pm

raziel35 έγραψε:
Mecheng έγραψε:
raziel35 έγραψε:
20 ημέρες μετά την πρόσληψη.'Ηταν ήδη φορτισμένο με λεφτά για τον πρώτο μήνα εργασίας.Η ιδιωτική ασφάλιση ισχύει από την πρώτη ημέρα,κάνε λογαριασμό στην ασφαλιστική τις πρώτες ημέρες.

Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?

portal μισθοδοσίας
Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας ,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.


Εγώ δεν έχω προσληφθεί ακόμα στα οριστικά είμαι. Γι'αυτό λέω κάποιος δεν πρέπει να στα πει αυτά τα πράγματα? Που να τα ξέρεις από πριν? Αριθμό κινητού? Κινητό κανονικά δε σου δίνουν? Ρούχα παίρνουν και οι μηχανικοί ΠΕ ?

Taki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιαν 24, 2023 10:59 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Taki » Τετ Μαρ 15, 2023 9:53 pm

raziel35 έγραψε:
Taki έγραψε:Από την στιγμή πού θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα σε πόσο καιρό περίπου γίνεται η πρόσληψη; Επίσης γνωρίζει κανείς αν οι ηλεκτροτεχνικοι δικτύων ΔΕ πάνε πρώτα για εκπαίδευση και μετά στην μονάδα τους;;;

Μέχρι Ιούνιο όλοι θα έχουν προσληφθεί.Μέχρι τώρα 1,5 μήνα μετά τα οριστικά ξεκινάνε οι προσλήψεις όχι όμως ταυτόχρονα για όλους.Πρώτα πιάνεις δουλειά μετά θα πας για εκπαίδευση.

Μπορεί να είναι βλακεία αυτό πού θα ρωτήσω απλά επειδή πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου και είμαι στα προσωρινά ηλεκτροτεχνικων δικτύων ΔΕ (είμαι λίγο άσχετος με τό αντικείμενο) θα με στείλουν πρώτα για δουλειά χωρίς να ξέρω τίποτα και μετά για εκπαίδευση αντί να γίνει το αντίθετο;;;

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Πέμ Μαρ 16, 2023 7:18 am

Mecheng έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Mecheng έγραψε:Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?

portal μισθοδοσίας
Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας ,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.


Εγώ δεν έχω προσληφθεί ακόμα στα οριστικά είμαι. Γι'αυτό λέω κάποιος δεν πρέπει να στα πει αυτά τα πράγματα? Που να τα ξέρεις από πριν? Αριθμό κινητού? Κινητό κανονικά δε σου δίνουν? Ρούχα παίρνουν και οι μηχανικοί ΠΕ ?


Συνάδελφε,εφόσον δεν έχεις μπει έχεις πολύ ψωμί ακόμη.Μην αγχώνεσαι και όλα θα γίνουν αφού μπεις.Ρούχα δικαιάσαι εφόσον βγαίνεις εκτός γραφείου.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Πέμ Μαρ 16, 2023 7:24 am

Taki έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Taki έγραψε:Από την στιγμή πού θα βγούνε τα οριστικά αποτελέσματα σε πόσο καιρό περίπου γίνεται η πρόσληψη; Επίσης γνωρίζει κανείς αν οι ηλεκτροτεχνικοι δικτύων ΔΕ πάνε πρώτα για εκπαίδευση και μετά στην μονάδα τους;;;

Μέχρι Ιούνιο όλοι θα έχουν προσληφθεί.Μέχρι τώρα 1,5 μήνα μετά τα οριστικά ξεκινάνε οι προσλήψεις όχι όμως ταυτόχρονα για όλους.Πρώτα πιάνεις δουλειά μετά θα πας για εκπαίδευση.

Μπορεί να είναι βλακεία αυτό πού θα ρωτήσω απλά επειδή πρώτη φορά έκανα τα χαρτιά μου και είμαι στα προσωρινά ηλεκτροτεχνικων δικτύων ΔΕ (είμαι λίγο άσχετος με τό αντικείμενο) θα με στείλουν πρώτα για δουλειά χωρίς να ξέρω τίποτα και μετά για εκπαίδευση αντί να γίνει το αντίθετο;;;

Δεν είναι βλακεία αλλά δεν θα ανέβεις στο στύλο από την πρώτη μέρα.Θα μαθαίνεις βλέποντας.Ούτε θα γίνεις μάστορας επειδή σε στείλανε για μια εκπαίδευση.Να απολαύσεις τους πρώτους χαλαρούς μήνες.Έχεις δεκαετίες ζόρια μπροστά σου.Γενικά παρατηρώ ότι έχετε όλοι τους ρυθμούς του ιδιωτικού τομέα στο μυαλό σας.Θα προσαρμοστείτε γρήγορα στα καλύτερα δεδομένα.

Stefanosxa26
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 4:14 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό Stefanosxa26 » Παρ Μαρ 17, 2023 11:35 am

Η προκήρυξη λέει ότι από όταν βγουν τα οριστικά έχουμε 10 μέρες για αποδοχή της θέσης. Ξέρει κάποιος με ποιον τρόπο γίνεται αυτή η διαδικασία?

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Δευ Μαρ 20, 2023 10:23 am

Stefanosxa26 έγραψε:Η προκήρυξη λέει ότι από όταν βγουν τα οριστικά έχουμε 10 μέρες για αποδοχή της θέσης. Ξέρει κάποιος με ποιον τρόπο γίνεται αυτή η διαδικασία?

Περίμενε σε σύντομο χρονικό διάστημα έναν συστημένο φάκελο από ΔΕΔΔΗΕ,μόλις τον παραλάβεις θα έχει αναλυτικές οδηγίες και τηλέφωνα και θα ξεκινήσει η προθεσμία των 10 ημερών κτλ.

nackt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 12:55 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό nackt » Δευ Μαρ 20, 2023 3:46 pm

raziel35 έγραψε:
Mecheng έγραψε:
raziel35 έγραψε:
20 ημέρες μετά την πρόσληψη.'Ηταν ήδη φορτισμένο με λεφτά για τον πρώτο μήνα εργασίας.Η ιδιωτική ασφάλιση ισχύει από την πρώτη ημέρα,κάνε λογαριασμό στην ασφαλιστική τις πρώτες ημέρες.

Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?


Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.

Που γράφει ότι τα δικαιούμαστε όλα αυτά;;
Στο δικό μας τομέα υποστήριξης όλοι έχουν άγνοια... Και όταν μίλησα με Αθήνα μου την είπαν κιόλας..

baska
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Μαρ 06, 2023 7:41 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό baska » Δευ Μαρ 20, 2023 8:13 pm

Γνωρίζει κανείς αν με τη σύμβαση που υπογράφουμε έχουμε το δικαίωμα να δραστηριοποιηθούμε και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες;

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τρί Μαρ 21, 2023 7:31 am

baska έγραψε:Γνωρίζει κανείς αν με τη σύμβαση που υπογράφουμε έχουμε το δικαίωμα να δραστηριοποιηθούμε και σαν ελεύθεροι επαγγελματίες;

Μπορείς με άδεια του διευθυντή να κάνεις κάτι άσχετο με το αντικείμενο σου,π.χ. ωρομίσθιος σε ΙΕΚ.Τα υπόλοιπα ξέχασε τα.

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τρί Μαρ 21, 2023 7:32 am

nackt έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Mecheng έγραψε:Τι εννοείς λογαριασμό?Δε θα μας τα πουν οι αρμόδιοι αυτά?


Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.

Που γράφει ότι τα δικαιούμαστε όλα αυτά;;
Στο δικό μας τομέα υποστήριξης όλοι έχουν άγνοια... Και όταν μίλησα με Αθήνα μου την είπαν κιόλας..

Ο τομέας υποστήριξης σου κάνει την αίτηση για όλα αυτά.Τι εννοείς στην είπαν,τι σου είπαν δηλαδή?

nackt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Δεκ 13, 2021 12:55 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό nackt » Τρί Μαρ 21, 2023 6:03 pm

raziel35 έγραψε:
nackt έγραψε:
raziel35 έγραψε:
Αν περιμένεις συνάδελφε τους αρμόδιους για να σε ενημερώσουν το πότε θα πάρεις υπηρεσιακό e-mail,την πρόσβαση στο portal μισθοδοσίας,το εταιρικό λάπτοπ και αριθμό κινητού,την εγγραφή στην ιδιωτική ασφαλιστική,τα ρούχα σου από την αποθήκη,το γραφείο σου και το σταθερό σου τηλέφωνο θα τα πάρεις μαζί με τη σύνταξη.Εγώ που τα έχω πάρει σχεδόν όλα(μένει το laptop) σου λέω πίεσε το δικό σου τομέα υποστήριξης.Γενικά θέλουν κυνήγι όλα.

Που γράφει ότι τα δικαιούμαστε όλα αυτά;;
Στο δικό μας τομέα υποστήριξης όλοι έχουν άγνοια... Και όταν μίλησα με Αθήνα μου την είπαν κιόλας..

Ο τομέας υποστήριξης σου κάνει την αίτηση για όλα αυτά.Τι εννοείς στην είπαν,τι σου είπαν δηλαδή?


Λόγω που δικαιούμαι κάποιες άδειες κλπ και δεν γνώριζαν πως και τι λόγω που για εμάς ισχύουν άλλα πράγματα πήρα να ρωτήσω μήπως μπορούσαν να με βοηθήσουν από Αθήνα. Σχεδόν με "έβρισε" η αρμόδια λόγω που την "ενόχλησα" ενώ θα έπρεπε ότι είναι να το βρω με το δικό μου τομέα υποστήριξης. Όταν δε της εξήγησα ότι δε γνώριζαν κλπ άρχισε να μου λέει ότι και για εμάς πρωτόγνωρα είναι όλα αυτά κλπ κλπ. Τέλος πάντων.....

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: Δεδδηε 2/2021

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Τετ Μαρ 22, 2023 9:32 am

nackt έγραψε:
raziel35 έγραψε:
nackt έγραψε:Που γράφει ότι τα δικαιούμαστε όλα αυτά;;
Στο δικό μας τομέα υποστήριξης όλοι έχουν άγνοια... Και όταν μίλησα με Αθήνα μου την είπαν κιόλας..

Ο τομέας υποστήριξης σου κάνει την αίτηση για όλα αυτά.Τι εννοείς στην είπαν,τι σου είπαν δηλαδή?


Λόγω που δικαιούμαι κάποιες άδειες κλπ και δεν γνώριζαν πως και τι λόγω που για εμάς ισχύουν άλλα πράγματα πήρα να ρωτήσω μήπως μπορούσαν να με βοηθήσουν από Αθήνα. Σχεδόν με "έβρισε" η αρμόδια λόγω που την "ενόχλησα" ενώ θα έπρεπε ότι είναι να το βρω με το δικό μου τομέα υποστήριξης. Όταν δε της εξήγησα ότι δε γνώριζαν κλπ άρχισε να μου λέει ότι και για εμάς πρωτόγνωρα είναι όλα αυτά κλπ κλπ. Τέλος πάντων.....

Την πύλη μισθοδοσίας την κάνεις και μόνος σου εύκολα ρώτα οδηγίες από τους συναδέλφους.Την ιδιωτική ασφάλιση την κάνεις πάλι μόνος σου κάνε ένα λογαριασμό με το προσωπικό σου μέιλ στην ιστοσελίδα της ασφαλιστικής εταιρείας και θα σε συσχετίσουν με το ομαδικό πρόγραμμα ασφάλισης του ΔΕΔΔΗΕ.Τα ρούχα τα χρεώνεσαι από την αποθήκη που έχετε.Τα υπόλοιπα από τομέα υποστήριξης αναγκαστικά και δυστυχώς στην περίπτωση σου έχεις πέσει σε ακατάλληλο αν σε χώνουν εσένα για πράγματα που έπρεπε να ρωτήσουν αυτοί.Δεν είναι δουλειά σου να ενημερωθείς και θα ήταν πρωτόγνωρα αυτά αν δεν είχε προηγηθεί η 1/2021 με τα 100 άτομα που είχαν ήδη διοριστεί.Έπρεπε να ξέρουν.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot], gpt147689 και 16 επισκέπτες