Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Τετ Δεκ 15, 2021 11:35 pm

Στα ερωτήματα που θέτετε εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σας απαντήσω. Να διευκρινίσω πως είμαι μόνιμος υπαλλήλος και το μόνο που γνωρίζω σχετικά με το ΥΠΕΞ είναι πως εξαιρείται από την κινητικότητα. Από το 2016 που εφαρμόζεται η κινητικότητα, δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ στο σύστημα θέσεις από και προς το ΥΠΕΞ. Επίσης, για το τμήμα προσωπικού που αναφέρατε, πολύ φοβάμαι ότι θα σας παραπέμψουν στο κείμενο της προκήρυξης.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Πέμ Δεκ 16, 2021 10:48 am

Darkstar10 έγραψε:Στα ερωτήματα που θέτετε εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να σας απαντήσω. Να διευκρινίσω πως είμαι μόνιμος υπάλληλος και το μόνο που γνωρίζω σχετικά με το ΥΠΕΞ είναι πως εξαιρείται από την κινητικότητα. Από το 2016 που εφαρμόζεται η κινητικότητα, δεν έχουν εμφανιστεί ποτέ στο σύστημα θέσεις από και προς το ΥΠΕΞ. Επίσης, για το τμήμα προσωπικού που αναφέρατε, πολύ φοβάμαι ότι θα σας παραπέμψουν στο κείμενο της προκήρυξης.


Καλή σας μέρα κι ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ αυτή τη στιγμή εργάζομαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου στο δημόσιο τομέα και είμαι επιτυχών σε 2 διαφορετικές προκηρύξεις Κ του ΑΣΕΠ μεταξύ των οποίων η μία είναι η επίμαχη της συζήτησης μας. Είμαι σε δίλημμα λοιπόν για μια απόφαση με βάση όση γνώση μπορεί να επιστρατευτεί προκαταρκτικά. Υπάρχουν συν και πλην απ' ότι καταλαβαίνω. Προσωπικά δε μ' ενοχλεί ιδιαίτερα το χαρακτηριστικό της "μη κινητικότητας" όσο η ασάφεια σε σχέση με τη μετάθεση στο εξωτερικό (προορισμοί, κριτήρια τοποθέτησης) και το όλο πλέγμα αμοιβής/αποζημίωσης που σχετίζεται μ' αυτήν. Είναι οξύμωρο να κληθείς να αποδεχθείς μια θέση με βάση την περιορισμένη γνώση για μια σειρά παραμέτρους οι οποίες είναι σε μεγάλο βαθμό αδιαμόρφωτες.

Marilena79
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Δευ Ιαν 05, 2009 10:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό Marilena79 » Πέμ Δεκ 16, 2021 12:15 pm

Αναζητήστε τον Οργανισμό του Υπουργείου Εξωτερικών και μελετήστε τον.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Πέμ Δεκ 16, 2021 1:33 pm

Marilena79 έγραψε:Αναζητήστε τον Οργανισμό του Υπουργείου Εξωτερικών και μελετήστε τον.

Σας ευχαριστώ

trac256
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 7:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό trac256 » Πέμ Δεκ 23, 2021 3:08 pm

Μίλησα σήμερα με μια κυρία στο γραφείο προσωπικού και μου είπε ότι οι Διοικητικοί υπάλληλοι θα πρέπει να ετοιμάζονται για το εξωτερικό.Οι επιμελητές είναι αυτοί που έχουν τις λιγότερες μεταθέσεις.
Υπογράφουμε ένα χαρτί κατά την πρόσληψη μας που λέει ότι είμαστε στην διάθεση της υπηρεσίας.

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Πέμ Δεκ 23, 2021 5:40 pm

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο σχόλιο, για να αποδεχθεί κάποιος μια θέση στο ΥΠΕΞ θα πρέπει να είναι πραγματικά αποφασισμένος. Θα πρέπει να ζήσει στο εξωτερικό μέχρι την συνταξιοδότησή του και να μετακινείται συνεχώς σε διαφορετικές χώρες και όχι μόνο στην Ευρώπη. Οι υπάλληλοι όλων των κλάδων ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ (διοικητικοί, πληροφορικής κτλ) είναι σίγουρο ότι έχουν υποχρεωτικές μεταθέσεις όπου υπάρχει υπηρεσιακή ανάγκη και όχι όπου επιθυμούν συνεπώς και τίθονται στην διάθεση της υπηρεσίας όπως ανέφερε ο trac256 παραπάνω. Προφανώς για τους ΥΕ επιμελητές δεν υπάρχει υποχρέωση μετάθεσης για ευνόητους λόγους.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Παρ Δεκ 24, 2021 8:07 am

trac256 έγραψε:Μίλησα σήμερα με μια κυρία στο γραφείο προσωπικού και μου είπε ότι οι Διοικητικοί υπάλληλοι θα πρέπει να ετοιμάζονται για το εξωτερικό.Οι επιμελητές είναι αυτοί που έχουν τις λιγότερες μεταθέσεις.
Υπογράφουμε ένα χαρτί κατά την πρόσληψη μας που λέει ότι είμαστε στην διάθεση της υπηρεσίας.


Καλή σας μέρα κι ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Εκτός από τον κανονισμό του ΥΠΕΞ, σας ενημέρωσε μήπως αν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης αναφορικά με το σχήμα αμοιβών, αποζημίωση μετάθεσης, βαθμό και μισθό πρωτοπροσλαμβανόμενου, κ.λπ;

trac256
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 7:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό trac256 » Παρ Δεκ 24, 2021 4:12 pm

hitch591 έγραψε:
trac256 έγραψε:Μίλησα σήμερα με μια κυρία στο γραφείο προσωπικού και μου είπε ότι οι Διοικητικοί υπάλληλοι θα πρέπει να ετοιμάζονται για το εξωτερικό.Οι επιμελητές είναι αυτοί που έχουν τις λιγότερες μεταθέσεις.
Υπογράφουμε ένα χαρτί κατά την πρόσληψη μας που λέει ότι είμαστε στην διάθεση της υπηρεσίας.


Καλή σας μέρα κι ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Εκτός από τον κανονισμό του ΥΠΕΞ, σας ενημέρωσε μήπως αν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης αναφορικά με το σχήμα αμοιβών, αποζημίωση μετάθεσης, βαθμό και μισθό πρωτοπροσλαμβανόμενου, κ.λπ;


Το πρώτο μέλημα μου ήταν να ρωτήσω για τον τόπο που θα εργαστούν οι επιτυχόντες.Για αποδοχές δεν ρώτησα.
Προφανώς και θα πρέπει να ενημερωθείς ώστε να πάρεις την απόφαση να πας η όχι.
Φανταστείτε έναν άνθρωπο με οικογένεια πως θα πάρει μια απόφαση να αλλάξει όλη του την ζωή εάν δεν έχει όλα τα στοιχεία για τα οικονομικά δεδομένα στην νέα εργασία του.
Το μόνο που μου είπε στο τέλος η κυρία που μίλησα είναι ότι
"Καλώς να μας έρθετε".

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Παρ Δεκ 24, 2021 7:03 pm

trac256 έγραψε:
hitch591 έγραψε:
trac256 έγραψε:Μίλησα σήμερα με μια κυρία στο γραφείο προσωπικού και μου είπε ότι οι Διοικητικοί υπάλληλοι θα πρέπει να ετοιμάζονται για το εξωτερικό.Οι επιμελητές είναι αυτοί που έχουν τις λιγότερες μεταθέσεις.
Υπογράφουμε ένα χαρτί κατά την πρόσληψη μας που λέει ότι είμαστε στην διάθεση της υπηρεσίας.


Καλή σας μέρα κι ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Εκτός από τον κανονισμό του ΥΠΕΞ, σας ενημέρωσε μήπως αν υπάρχει κάποια άλλη πηγή πληροφόρησης αναφορικά με το σχήμα αμοιβών, αποζημίωση μετάθεσης, βαθμό και μισθό πρωτοπροσλαμβανόμενου, κ.λπ;


Το πρώτο μέλημα μου ήταν να ρωτήσω για τον τόπο που θα εργαστούν οι επιτυχόντες.Για αποδοχές δεν ρώτησα.
Προφανώς και θα πρέπει να ενημερωθείς ώστε να πάρεις την απόφαση να πας η όχι.
Φανταστείτε έναν άνθρωπο με οικογένεια πως θα πάρει μια απόφαση να αλλάξει όλη του την ζωή εάν δεν έχει όλα τα στοιχεία για τα οικονομικά δεδομένα στην νέα εργασία του.
Το μόνο που μου είπε στο τέλος η κυρία που μίλησα είναι ότι
"Καλώς να μας έρθετε".


Καλησπέρα σας και Καλά Χριστούγεννα! Σας ευχαριστώ για την απάντηση. Καλοσύνη της κυρίας η οποία φαίνεται να έδειξε επαγγελματισμό. Διάβασα τον κανονισμό σε ότι αφορά τους υπαλλήλους Διοικητικού/Προξενικού και παρέχει ένα γενικό πλαίσιο πληροφόρησης που δείχνει σε γενικές γραμμές ότι οι θέσεις ενσωματώνουν το συναφές γόητρο περιβάλλει μια θέση στο ΥΠΕΞ αλλά πέραν αυτού καμμία αριθμητική λεπτομέρεια αναφορικά με τις αποζημιώσεις, κ.λπ. Επομένως μια διεξοδική διερεύνηση πριν την αποδοχή της θέσης είναι επιβεβλημένη και πιστεύω ότι θα ήταν αναμενόμενη και από την πλευρά του φορέα. Δεν γνωρίζω κατά πόσο σε μια προκαταρκτική φάση ο φορέας θα μπορούσε ή θα ήθελε να μπει σε λεπτομέρειες αλλά κάποια ενδεικτικά σενάρια μετάθεσης στην Α ή στη Β χώρα ή ήπειρο θα μπορούσαν να μπουν στο τραπέζι. Έτσι κι αλλιώς έχουμε καιρό ακόμα για τα οριστικά αποτελέσματα, δημοσιεύσεις στα προβλεπόμενα Μέσα, κ.ο.κ. οπότε μπορούμε να συλλέξουμε όση πληροφόρηση μπορούμε.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Παρ Δεκ 24, 2021 9:32 pm

Το γόητρο είναι ότι αξιολογήσαι κάθε χρόνο στις πρεσβείες; Δηλαδή καμία σχέση με άλλες θέσεις στον δημόσιο κλάδο. Αντέχεται τις συναδελφικές ίντριγκες, τις διαφθορές εντός πρεσβειών; Οτι θα παιρνεις 3,500 χιλ. και θα σου μένουν σκάρτα 500; Οτι θα κάνεις υπομονή για 3 χρόνια και αν τοποθετηθείς σε πολιτισμένη χώρα για άλλα 3; Και αν σε στείλουν Λατινική Αμερική ,Αυστραλία, Αφρική ,Ασία θα θέλεις μια περιουσία για να δεις Ελλάδα; Σε όλες τις χώρες δεν μιλάνε αγγλικά , η καθημερινότητα θα είναι κάπως στην απομόνωση. Δεν θα σκέφτηκα απο μόνη μου, μου τα είπε πρώην υπάλληλος!
Αν έχετε άλλη θέση στην Ελλάδα κρατήστε την,δεν είναι αμελητέα η σιγουριά μιας θέσης στο σπίτι σας.
Καλά Χριστούγεννα!

thunder7child
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Δεκ 11, 2007 8:35 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό thunder7child » Σάβ Δεκ 25, 2021 10:39 am

ele-75 έγραψε:Το γόητρο είναι ότι αξιολογήσαι κάθε χρόνο στις πρεσβείες; Δηλαδή καμία σχέση με άλλες θέσεις στον δημόσιο κλάδο. Αντέχεται τις συναδελφικές ίντριγκες, τις διαφθορές εντός πρεσβειών; Οτι θα παιρνεις 3,500 χιλ. και θα σου μένουν σκάρτα 500; Οτι θα κάνεις υπομονή για 3 χρόνια και αν τοποθετηθείς σε πολιτισμένη χώρα για άλλα 3; Και αν σε στείλουν Λατινική Αμερική ,Αυστραλία, Αφρική ,Ασία θα θέλεις μια περιουσία για να δεις Ελλάδα; Σε όλες τις χώρες δεν μιλάνε αγγλικά , η καθημερινότητα θα είναι κάπως στην απομόνωση. Δεν θα σκέφτηκα απο μόνη μου, μου τα είπε πρώην υπάλληλος!
Αν έχετε άλλη θέση στην Ελλάδα κρατήστε την,δεν είναι αμελητέα η σιγουριά μιας θέσης στο σπίτι σας.
Καλά Χριστούγεννα!


Νομίζω πως βλέπετε το θέμα λίγο μονοδιάστατα. Για παράδειγμα, συναδελφικές ίντριγκες και διαφθορά υπάρχουν σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες, όχι μόνο στις πρεσβείες. Από την άλλη, υπάρχουν και βαλκανικές χώρες όπου μπορεί να τοποθετηθεί κάποιος (πχ Βουλγαρία, ΠΓΔΜ) και τα 3500 ευρω που αναφέρετε να έχουν μεγαλύτερη αξία από την Ελλάδα. Ειδικά δε αν κάποιος είναι απο την βόρεια Ελλάδα, τότε ίσως το σπίτι του να είναι και πιο κοντά από την Αθήνα. Γενικά πέρα από τις χώρες με πολύ υψηλό κόστος ζωής που αναφέρετε και τις "μη πολιτισμένες" υπάρχει και μια μεσαία κατηγορία όπου το βιοτικό επίπεδο δεν είναι κακό και παράλληλα μπορεί κάποιος να εξοικονομεί ένα σεβαστό ποσό το μήνα, εάν είναι διατεθειμένος να μείνει μακριά από τη χώρα του και τους συγγενείς/φίλους του. Το κακό είναι πως δεν μπορείς να ξέρεις πριν αποδεχτείς τη θέση ποιά θα είναι η χώρα τοποθέτησής σου, τουλάχιστον για την πρώτη μετάθεση.
Από την άλλη, σκεφθείτε λίγο πως ένας νεοδιόριστος στην Αθήνα εάν είναι από επαρχία θα πρέπει να τα βγάλει πέρα με 700-900 ευρώ στην πρωτεύουσα, όπου μόνο για ένα αξιοπρεπές σπίτι πια χρειάζονται τουλάχιστον 450 ευρώ το μήνα. Και πάλι δεν θα είναι κοντά στους δικούς του.
Είναι σίγουρα μια πολύ δύσκολη επιλογή που πρέπει κάποιος να σκεφτεί καλά πριν την κάνει. Απαιτεί μεγάλες θυσίες. Και σαφέστατα δεν μπορεί να την κάνει κάποιος με δική του οικογένεια.
Καλά Χριστούγεννα και από μένα!

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Δεκ 25, 2021 1:17 pm

Να μας πει ενας ΠΕ πόσος είναι ο μισθός του νεοδιόριστου πλέον. 1.000-1.200? Και αν έχεις Μαστερ πόσα παραπάνω. Τα Σκόπια και η Βουλγαρία δεν έχουν γόητρο, συγγνώμη. Οπότε αν περιμένεις την μεγάλη ζωή στη ΝΥ/Λονδίνο/Αμστερνταμ θα ξοδευτείς . Με αναφορές έχουν κλείσει Πρεσβεία δεν θα πώ χώρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Θυμίστε μου σε ποια Πρεσβεία "δώσανε" τον Οτσαλάν. Τέτοιες καταστάσεις λέω

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Δεκ 25, 2021 1:37 pm

Διευκρίνηση:Ο μισθός είναι προσαρμοσμένος σε συνάρτηση με το μέρος. Καλά θα ήταν 3.500 ευρω στα Σκόπια αλλα αντικειμενικά υπάρχει διαβάθμηση

trac256
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2016 7:05 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό trac256 » Κυρ Δεκ 26, 2021 12:56 am

ele-75 έγραψε:Διευκρίνηση:Ο μισθός είναι προσαρμοσμένος σε συνάρτηση με το μέρος. Καλά θα ήταν 3.500 ευρω στα Σκόπια αλλα αντικειμενικά υπάρχει διαβάθμηση

Την συγκεκριμένη πληροφορία που δίνετε την γνωρίζετε ή εικάζεται?
Εάν γνωρίζετε συγκεκριμένα ποσά και μισθούς παρακαλώ ενημερώστε και εμάς για να γνωρίζουμε.

hitch591
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Σεπ 27, 2021 3:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 3Κ/2021

Δημοσίευσηαπό hitch591 » Κυρ Δεκ 26, 2021 6:05 am

ele-75 έγραψε:Να μας πει ενας ΠΕ πόσος είναι ο μισθός του νεοδιόριστου πλέον. 1.000-1.200? Και αν έχεις Μαστερ πόσα παραπάνω. Τα Σκόπια και η Βουλγαρία δεν έχουν γόητρο, συγγνώμη. Οπότε αν περιμένεις την μεγάλη ζωή στη ΝΥ/Λονδίνο/Αμστερνταμ θα ξοδευτείς . Με αναφορές έχουν κλείσει Πρεσβεία δεν θα πώ χώρα δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Θυμίστε μου σε ποια Πρεσβεία "δώσανε" τον Οτσαλάν. Τέτοιες καταστάσεις λέω


Καλή σας μέρα και σας ευχαριστώ για την παροχή της «άλλης» πλευράς. Είναι χρήσιμο ν’ ακούγονται όλες οι απόψεις. Για την πληροφόρηση σας πάντως, ο μισθός του πρωτοδιόριστου ΠΕ είναι €1092 μικτά (€750 περίπου καθαρά) ως δόκιμου υπαλλήλου για μια (υποχρεωτική) διετία (ανεξαρτήτως ύπαρξης Master’s, παιδιών ή ακόμα και προϋπηρεσίας στο ίδιο το δημόσιο σε άλλη θέση). Αν αναγνωριστούν τα παραπάνω, θα δει άνοδο στο μισθό του/της μετά τη διετία και θα λάβει τη διαφορά (αναδρομικά), κανένα κατοστάρικο το μήνα για το μεταπτυχιακό, πενήντα για το κάθε παιδί και κανένα εξηντάρι από τη διαφορά κλίμακας για τη διετία εμπειρίας στο δημόσιο, από την ημερομηνία που έκανε την αίτηση. Να πούμε λοιπόν ότι πάει στα σκάρτα €1400 μικτά το μήνα (εφόσον διαθέτει τουλάχιστον όλα τα παραπάνω), μετά την υποχρεωτική διετία; Δε το λες και «μου τρέχουν από τα μπατζάκια» πάντως….Εναλλακτικά θα ήταν ενδιαφέρον να μάθουμε τον αντίστοιχο μισθό του δόκιμου πρωτοδιόριστου ΠΕ στο ΥΠΕΞ (εν Ελλάδι, καταρχήν). Είμαι σίγουρος ότι θα είναι καλύτερος από το χιλιάρικο, γιατί αν δεν είναι θα συμφωνήσω μαζί σας ότι δεν αξίζει το κόπο ή ακόμα και το χρόνο ενός τηλεφωνήματος για αναζήτηση πρόσθετης πληροφόρησης.

Τέλος, κατανοώ τα ρίσκα αλλά θα διαφωνήσω ως προς τη «καμαρίλα» η οποία άλλωστε είναι σύμφυτη του Έλληνα αλλά και άλλων μεσογειακών λαών και απαντάται εξίσου στο Δημόσιο και τον ιδιωτικό τομέα (χειρότερα εκεί, πιστέψτε με). Είμαι ήδη ΠΕ ΣΟΧ σε μεγάλο και νεοσύστατο υπουργείο και γνωρίζω τα περί «μαχαιρωμάτων» από τη καλή και την ανάποδη. Έχω ζήσει εξίσου και το καλό και το λιγότερο καλό περιβάλλον ακόμα και στο ίδιο υπουργείο, από διεύθυνση σε διεύθυνση ή ακόμα-ακόμα και από το ένα γραφείο στο άλλο. Ο εκάστοτε χειρισμός είναι συνδυασμός γνώσης, εμπειρίας αλλά και φιλοσοφίας ζωής. Είναι προφανώς προσωπική επιλογή η ξενιτιά και ο καθένας/καθεμία ζυγίζει στόχους/προσδοκίες με ανάγκες και φιλοδοξίες.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες