1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vagvou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Σεπ 04, 2018 6:33 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό vagvou » Τετ Μάιος 25, 2022 1:05 pm

Γεια σας είχα πληροφορίες από έναν που μπήκε με την 1/2021 μου είπε: 1050 είναι μικτα, δεν πληρώνεται έξτρα το Σάββατο, ούτε το απόγευμα, ούτε το εκτός έδρας, ούτε επίδομα τέκνου γάμου κλπ. Μόνο έξτρα αποτελεί Κυριακή και αργίες αυτά για Δ.Ε. σταθμούς υποσταθμους και ότι δικτύων είναι ένα 50ρικο κάτω γιατί έχει υπερβαρεα και είναι 5 εβδομαδες εκπαίδευση στην άνοιξη Αττικής με πληρωμένα έξοδα αυτά προς το παρών

Sbiotech
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Ιαν 15, 2020 2:15 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Sbiotech » Πέμ Μάιος 26, 2022 9:39 pm

vagvou έγραψε:Γεια σας είχα πληροφορίες από έναν που μπήκε με την 1/2021 μου είπε: 1050 είναι μικτα, δεν πληρώνεται έξτρα το Σάββατο, ούτε το απόγευμα, ούτε το εκτός έδρας, ούτε επίδομα τέκνου γάμου κλπ. Μόνο έξτρα αποτελεί Κυριακή και αργίες αυτά για Δ.Ε. σταθμούς υποσταθμους και ότι δικτύων είναι ένα 50ρικο κάτω γιατί έχει υπερβαρεα και είναι 5 εβδομαδες εκπαίδευση στην άνοιξη Αττικής με πληρωμένα έξοδα αυτά προς το παρών


Σάββατα και απογεύματα δεν πληρώνεται κανένας, ούτε οι παλιοί, ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Για Σάββατο παίρνεις ρεπό που πρέπει να πάρεις μέσα σε 100 μέρες.

Άρα επιβεβαιώνει αυτό που λες στο που είχαμε ακούσει εκ των έσω. Πήραν τη Συλλογική και δίνουν σε όλους όσα θα έδιναν μέσω Συλλογικής σε νεαρό με μηδέν εμπειρία άγαμο ατεκνο.

Όντως λοιπόν για τους μηχανικούς θα είναι γύρω στα 1100-1150 καθαρα (14μισθοι) + τροφειο 6€/ημέρα + ο,τι μεταβλητά (υπερωρίες, Κυριακές, νυχτες).

Όσο για το εκτός έδρας τι εννοεις; δουλεύει Ελαίδα τον στέλνει η Υπηρεσία λχ Κρήτη και δεν του δίνει τα εκτός εδρας γισ ξενοδοχείο και φαγητο; ψιλοδυσκολο μου φαίνεται.

SotosTs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 3:35 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό SotosTs » Παρ Μάιος 27, 2022 10:20 am

vagvou έγραψε:Γεια σας είχα πληροφορίες από έναν που μπήκε με την 1/2021 μου είπε: 1050 είναι μικτα, δεν πληρώνεται έξτρα το Σάββατο, ούτε το απόγευμα, ούτε το εκτός έδρας, ούτε επίδομα τέκνου γάμου κλπ. Μόνο έξτρα αποτελεί Κυριακή και αργίες αυτά για Δ.Ε. σταθμούς υποσταθμους και ότι δικτύων είναι ένα 50ρικο κάτω γιατί έχει υπερβαρεα και είναι 5 εβδομαδες εκπαίδευση στην άνοιξη Αττικής με πληρωμένα έξοδα αυτά προς το παρών


Σάββατο μονο ρεπο
Κυριακή κανονικά ρεπο ,μεροκάματο συν 75 %
Για επιδόματα δεν γνωρίζω λόγο ότι είναι καινούργια η σύμβαση
Η εκπαίδευση από την προκυρηξη 2/2021 σίγουρα είναι παραπάνω απο 5 βδομαδες με έξοδα πληρωμένα από την υπηρεσία και εκτός έδρας όσοι δεν δουλεύετε στον τόπο που γίνεται η εκπαίδευση ..
Αναμένετε αύξηση μισθού σε όλες τις κατηγορίες είτε ΔΕ,ΤΕ,ΠΕ.
Ερωτηματικό είναι αν θα έχετε τροφειο .

SotosTs
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 12, 2020 3:35 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό SotosTs » Παρ Μάιος 27, 2022 12:08 pm

Sbiotech έγραψε:
vagvou έγραψε:Γεια σας είχα πληροφορίες από έναν που μπήκε με την 1/2021 μου είπε: 1050 είναι μικτα, δεν πληρώνεται έξτρα το Σάββατο, ούτε το απόγευμα, ούτε το εκτός έδρας, ούτε επίδομα τέκνου γάμου κλπ. Μόνο έξτρα αποτελεί Κυριακή και αργίες αυτά για Δ.Ε. σταθμούς υποσταθμους και ότι δικτύων είναι ένα 50ρικο κάτω γιατί έχει υπερβαρεα και είναι 5 εβδομαδες εκπαίδευση στην άνοιξη Αττικής με πληρωμένα έξοδα αυτά προς το παρών


Σάββατα και απογεύματα δεν πληρώνεται κανένας, ούτε οι παλιοί, ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Για Σάββατο παίρνεις ρεπό που πρέπει να πάρεις μέσα σε 100 μέρες.

Άρα επιβεβαιώνει αυτό που λες στο που είχαμε ακούσει εκ των έσω. Πήραν τη Συλλογική και δίνουν σε όλους όσα θα έδιναν μέσω Συλλογικής σε νεαρό με μηδέν εμπειρία άγαμο ατεκνο.

Όντως λοιπόν για τους μηχανικούς θα είναι γύρω στα 1100-1150 καθαρα (14μισθοι) + τροφειο 6€/ημέρα + ο,τι μεταβλητά (υπερωρίες, Κυριακές, νυχτες).

Όσο για το εκτός έδρας τι εννοεις; δουλεύει Ελαίδα τον στέλνει η Υπηρεσία λχ Κρήτη και δεν του δίνει τα εκτός εδρας γισ ξενοδοχείο και φαγητο; ψιλοδυσκολο μου φαίνεται.




Εγώ κανονικά δουλεύω Σάββατο και παίρνω μόνο το ρεπο που πρέπει να το πάρεις μέσα σε 75 ημέρες δεν είπα ότι πληρώνεται το Σάββατο .
Εκτός έδρας παίρνει κανονικά είπα ο κάθε εργαζόμενος αυτή την στιγμή ακόμα και σε εκπαίδευση να σε στείλουν

John21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 11:03 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό John21 » Παρ Μάιος 27, 2022 7:11 pm

Καλησπέρα. Μήπως έχει ακούσει κάποιος ποτέ περίπου θα βγουν τα οριστικά των Ηλεκτροτεχνικων της 2/2021?
Ευχαριστώ

John21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 11:03 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό John21 » Παρ Μάιος 27, 2022 9:46 pm

Καλησπέρα.
Μήπως έχετε ακούσει κάτι για το ποτε περίπου θα βγουν οι οριστικοί των Ηλεκτροτεχνικων...?
Ευχαριστώ

tasosgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2022 4:05 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό tasosgeo » Τετ Ιουν 22, 2022 12:02 pm

Καλημέρα σε όλους,

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός ΠΕ και ενόψει των επικείμενων προκηρύξεων της ΔΕΔΔΗΕ έχω κάποιες απορίες στις οποίες δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει.

1) Δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες αναφορικά με τις μισθολογικές απολαβές ενός μηχανικού και την μισθολογική εξέλιξη που έχει και την συσχέτιση. Έχω διαβάσει πολλές απόψεις και έχω καταλήξει ότι ο μισθός για τους νεοδιορισθέντες ΠΕ είναι γύρω στα 1100 καθαρά. Επίσης, δεν έχω καταλάβει πόσο ανεβαίνεις μελλοντικά και ανά πόσο χρονικό διάστημα.

2) Από όσο γνωρίζω το μεγαλύτερο μέρος του ΔΕΔΔΗΕ έχει ιδιωτικοποιηθεί, συνεπώς οι εργαζόμενοι δικαιούνται τον 13 και 14 μισθό?

3) Γνωρίζετε αν επιτρέπεται παράλληλη απογευματινή απασχόληση και αν υπάρχει κάποιος περιορισμός με βάση τις ώρες?

4) Διάβασα ότι υπάρχει ιδιωτική ασφάλιση. Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να υπάρχει ασφάλεια τύπου ΤΣΜΕΔΕ για να παίρνει και δουλείες μόνος του εξωτερικά?

Ευχαριστώ πολύ!!

KostasPapd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 7:53 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό KostasPapd » Τετ Ιουν 22, 2022 1:28 pm

Καλησπέρα

1. Περίπου τόσες είναι οι καθαρές απολαβές για ΠΕ Μηχανικό + το τροφείο (6€/εργάσιμη ) Εξέλιξη ιεραρχική μετά τα τρία χρόνια Πιο εύκολα σε Περιοχές Δύσκολο αν δουλεύεις σε Περιφέρεια.

2.Οι μισθοί είναι 14

3.Δεν επιτρέπεται ειδικά αν πρόκειται για ίδιο αντικείμενο. Πρέπει να ζητήσεις ειδική άδεια και να εγκριθεί από την Διεύθυνσή που δεν γίνεται γενικά.

4.Υπάρχει και ιδιωτική ασφάλεια Δεν επιτρέπεται να έχεις παράλληλα μπλοκάκι

tasosgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2022 4:05 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό tasosgeo » Τετ Ιουν 22, 2022 7:16 pm

KostasPapd έγραψε:Καλησπέρα

1. Περίπου τόσες είναι οι καθαρές απολαβές για ΠΕ Μηχανικό + το τροφείο (6€/εργάσιμη ) Εξέλιξη ιεραρχική μετά τα τρία χρόνια Πιο εύκολα σε Περιοχές Δύσκολο αν δουλεύεις σε Περιφέρεια.

2.Οι μισθοί είναι 14

3.Δεν επιτρέπεται ειδικά αν πρόκειται για ίδιο αντικείμενο. Πρέπει να ζητήσεις ειδική άδεια και να εγκριθεί από την Διεύθυνσή που δεν γίνεται γενικά.

4.Υπάρχει και ιδιωτική ασφάλεια Δεν επιτρέπεται να έχεις παράλληλα μπλοκάκι



Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!

Διάβασα επίσης ότι υπάρχει επίδομα οδήγησης 5€/εργάσιμη. Ισχύει για όλες τις ειδικότητες ή για μερικές?

Επίσης για το κομμάτι της εξέλιξης κατά πόσο ανεβαίνει περίπου το ποσό ανά τρια χρόνια και δεν κατάλαβα αυτό για τις περιοχές και την περιφέρεια.
Εννοείται υπάρχει πιο εύκολη εξέλιξη αν κάποιος δουλεύει σε κάποια σε θέση που δεν αναγράφεται ως "Διεύθυνση Περιφέρειας Ατιικής" π.χ. και για πιό λόγο?

Ευχάριστω και πάλι και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις

KostasPapd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 7:53 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό KostasPapd » Πέμ Ιουν 23, 2022 1:59 pm

Το επίδομα οδήγησης δεν ισχύει για ΠΕ Μηχανικούς Δεν ξέρω επίσης αν τα επιδόματα αυτά γενικά ισχύουν για όσους μπουν εκτος ΕΣΣΕ
Όταν λέω για εξέλιξη αναφέρομαι σε θέση ευθύνης (υποτομεαρχη κλπ) όπου τα χρήματα είναι περισσότερα αλλά είναι δυσκολότερο να γίνει σε Περιφέρεια λόγω του ότι υπάρχουν περισσότερα άτομα εκεί. Σε Περιοχές όπου οι μηχανικοί είναι λίγοι αναβαθμιζεται κάνεις πιο εύκολα

tasosgeo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2022 4:05 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό tasosgeo » Παρ Ιουν 24, 2022 12:15 pm

KostasPapd έγραψε:Το επίδομα οδήγησης δεν ισχύει για ΠΕ Μηχανικούς Δεν ξέρω επίσης αν τα επιδόματα αυτά γενικά ισχύουν για όσους μπουν εκτος ΕΣΣΕ
Όταν λέω για εξέλιξη αναφέρομαι σε θέση ευθύνης (υποτομεαρχη κλπ) όπου τα χρήματα είναι περισσότερα αλλά είναι δυσκολότερο να γίνει σε Περιφέρεια λόγω του ότι υπάρχουν περισσότερα άτομα εκεί. Σε Περιοχές όπου οι μηχανικοί είναι λίγοι αναβαθμιζεται κάνεις πιο εύκολα


Ευχαριστώ και πάλι! Και μια ακόμη ερώτηση. Σχετικά με την κινητικότητα, δηλάδη πόσο εύκολο είναι να αλλάξει πόλη. Υπάρχει ένα minimum χρονικό διάστημα?

KostasPapd
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ Απρ 15, 2021 7:53 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό KostasPapd » Παρ Ιουν 24, 2022 8:41 pm

Πολύ δύσκολα να γίνει μετακίνηση. Το ελάχιστο χρονικό διάστημα που πρέπει να περάσει, από οσο ξέρω για όσους μπήκαν με ασεπ, είναι 8 χρόνια.

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Παρ Ιούλ 15, 2022 2:20 pm

Στο κομμάτι των συνεντεύξεων στη ΔΕΗ και στη ΔΕΔΔΗΕ πώς είναι ακριβώς τα πράγματα? Στη προκήρυξη της ΔΕΗ 1/2022 πιάνει 300 μόρια από την εμπειρία που έχετε όσοι έχετε δώσει συνέντευξη τι περίπου ρωτάνε, βάζουν καλές βαθμολογίες δηλαδή παίζει σημαντικό ρόλο η συνέντευξη στην τελική βαθμολογία?

raziel35
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 9:12 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό raziel35 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 10:29 am

Mecheng έγραψε:Στο κομμάτι των συνεντεύξεων στη ΔΕΗ και στη ΔΕΔΔΗΕ πώς είναι ακριβώς τα πράγματα? Στη προκήρυξη της ΔΕΗ 1/2022 πιάνει 300 μόρια από την εμπειρία που έχετε όσοι έχετε δώσει συνέντευξη τι περίπου ρωτάνε, βάζουν καλές βαθμολογίες δηλαδή παίζει σημαντικό ρόλο η συνέντευξη στην τελική βαθμολογία?

Παίζει τον απόλυτο ρόλο στον ΔΕΔΔΗΕ γιατί σαν πολλαπλασιαστής επί των μορίων των τυπικών σου προσόντων μπορεί να σου προσθέσει έως 490 μόρια.Στη ΔΕΗ φτάνει έως 300 το οποίο είναι και αυτό σημαντικότατο.Σκέψου ότι η εντοπιότητα ήταν πάντα καθοριστικό προσόν-προβάδισμα για πρόσληψη εκτάκτων και μονίμων στα εργοστάσια της ΔΕΗ και παίρνει μόλις 50 μόρια.Επίσης βλέπε τα post για ΔΕΗ 1/2021 και ΔΕΔΔΗΕ 2/2021 και θα σου λυθούν απορίες.

Mecheng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 14, 2022 4:57 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Mecheng » Τετ Αύγ 17, 2022 1:04 pm

raziel35 έγραψε:
Mecheng έγραψε:Στο κομμάτι των συνεντεύξεων στη ΔΕΗ και στη ΔΕΔΔΗΕ πώς είναι ακριβώς τα πράγματα? Στη προκήρυξη της ΔΕΗ 1/2022 πιάνει 300 μόρια από την εμπειρία που έχετε όσοι έχετε δώσει συνέντευξη τι περίπου ρωτάνε, βάζουν καλές βαθμολογίες δηλαδή παίζει σημαντικό ρόλο η συνέντευξη στην τελική βαθμολογία?

Παίζει τον απόλυτο ρόλο στον ΔΕΔΔΗΕ γιατί σαν πολλαπλασιαστής επί των μορίων των τυπικών σου προσόντων μπορεί να σου προσθέσει έως 490 μόρια.Στη ΔΕΗ φτάνει έως 300 το οποίο είναι και αυτό σημαντικότατο.Σκέψου ότι η εντοπιότητα ήταν πάντα καθοριστικό προσόν-προβάδισμα για πρόσληψη εκτάκτων και μονίμων στα εργοστάσια της ΔΕΗ και παίρνει μόλις 50 μόρια.Επίσης βλέπε τα post για ΔΕΗ 1/2021 και ΔΕΔΔΗΕ 2/2021 και θα σου λυθούν απορίες.

Μήπως γνωρίζεις τι ισχύει μισθολογικά σε ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ για νεοπροσλαμβανόμενους ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους μηχανικούς ΠΕ? Από διάφορα φορουμε έχω συμπεράνει γύρω στα 1100-1200 καθαρά συν το τροφείο ισχύει ?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες