1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό soible87 » Τετ Μάιος 26, 2021 9:02 am

100 Θέσεις ΔΕΔΔΗΕ.

Είναι η πρώτη προκύρηξη του ομίλου ΔΕΗ εκτός ΑΣΕΠ.
deddie.gr/el/deddie/apasxolisi/theseis-ergasias/prosliphseis-prosopikou-me-symvasi-aoristou-xronou/prokirixi-1-2021/

Leonel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2021 5:23 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Leonel » Τετ Μάιος 26, 2021 5:42 pm

Διάβασα την προκυρηξη και το λιγότερο που μπορώ να πω ότι είναι επιεικώς απαράδεκτοι.Χρονος κτήσης τίτλου σπουδών έως 10 ετη?και οσο νωρίτερα εχεις πάρει το πτυχίο τόσα πολλά μόρια θα έχεις.. καλα πιτσιρικάδες με λίγη εμπειρία θέλουν?..για γέλια και για κλάματα..αα ξέχασα εχει και συνέντευξη..πανηγύρι

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό aldpn » Πέμ Μάιος 27, 2021 12:56 pm

Είμαι συμβασιούχος του ΔΕΔΔΗΕ και περίμενα την προκύρηξη για να κάνω αίτηση.

Αν και πάνω κάτω περίμενα ότι θέλουν νέους σε ηλικία, αυτό όμως πια ξεφεύγει...

Δεν μοριοδοτούν ούτε μεταπτυχιακό, ούτε διδακτορικό, ούτε εμπειρία, ούτε δεύτερη γλώσσα !! Τίποτα !!

Από ότι καταλαβαίνω αυτό είναι για να μην υπάρχουν απαιτήσεις μετά από τους προσληφθέντες. Από ότι έμαθα οι μισθοί θα είναι εξευτελιστικοί (γύρω στα 800 Ευρώ) και με σύμβαση ατομική που σημαίνει ανά πάσα στιγμή παίρνεις πόδι (όχι στη συλλογική σύμβαση)

Προσωπικά απογοητεύτηκα γιατί περίμενα άδικα τόσο καιρό και απέριψα σημαντικές προτάσεις. Δεν πρόκειται να κάνω αίτηση και αμφιβάλλω αν βρεθούν κορόιδα για ένα ξεροκόματο :twisted: :evil: :evil: :evil:

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό soible87 » Πέμ Μάιος 27, 2021 3:03 pm

Leonel έγραψε:Διάβασα την προκυρηξη και το λιγότερο που μπορώ να πω ότι είναι επιεικώς απαράδεκτοι.Χρονος κτήσης τίτλου σπουδών έως 10 ετη?και οσο νωρίτερα εχεις πάρει το πτυχίο τόσα πολλά μόρια θα έχεις.. καλα πιτσιρικάδες με λίγη εμπειρία θέλουν?..για γέλια και για κλάματα..αα ξέχασα εχει και συνέντευξη..πανηγύρι


Και εμένα μου έκανε εντύπωση. Μήπως τα μπερδέψαν; Γιατί στους ΔΕ όσο περισσότερα χρόνια τόσο περισσότερα μόρια.

Επίσης μου κακοφάνηκε οτι δεν μετράει η εμπειρία στους ΠΕ/ΤΕ.

Μεταπτυχιακά, διδακτορικά και επιπλέον προσοόντα που δεν απαιτούνται για την θέση, κατά την άποψη μου καλώς δεν μοριοδοτούνται

Μισθολογικά γνωρίζει κανείς τι γίνεται; Θεωρητικά οι νέεοι υπάλληλοι θα είναι εκτός ΕΣΣΕ.

Anna198
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:05 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Anna198 » Πέμ Μάιος 27, 2021 3:48 pm

Καλησπέρα και καλή τύχη σε όποιον συμμετέχει. Είναι περίεργη προκήρυξη και μου κάνει εντύπωση πως βγήκε εκτός ορίων ασεπ με συνέντευξη και με μοριοδοτηση. Αποκλείει πολλούς και στην ουσία είναι σαν να παίρνει κάποιος που δουλεύουν ήδη εκεί.

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό aldpn » Πέμ Μάιος 27, 2021 5:48 pm

soible87 έγραψε:
Leonel έγραψε:
Μισθολογικά γνωρίζει κανείς τι γίνεται; Θεωρητικά οι νέεοι υπάλληλοι θα είναι εκτός ΕΣΣΕ.


850-900 μάξιμουμ για ΠΕ ηλ/μηχ.

soible87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Παρ Μαρ 13, 2015 2:27 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό soible87 » Παρ Μάιος 28, 2021 8:05 pm

Anna198 έγραψε:Καλησπέρα και καλή τύχη σε όποιον συμμετέχει. Είναι περίεργη προκήρυξη και μου κάνει εντύπωση πως βγήκε εκτός ορίων ασεπ με συνέντευξη και με μοριοδοτηση. Αποκλείει πολλούς και στην ουσία είναι σαν να παίρνει κάποιος που δουλεύουν ήδη εκεί.


Ο όμιλος ΔΕΗ εξαιρείται πλέον των διαδικασιών ΑΣΕΠ και έχει την ευχέρεια να θέτει τα κριτήρια και την μοριοδότηση όπως επιθυμεί

LIZA7
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 02, 2010 12:26 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό LIZA7 » Σάβ Μάιος 29, 2021 12:34 pm

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί οι μηχανολογοι αεροναυπηγοι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση,από την στιγμή που αναφέρει ότι παίρνει ηλεκτρολόγους/μηχανολόγους,έναν τίτλο δηλαδή που έχει διαχωριστεί εδώ και χρόνια?και με βάση την ηλικία που έχει σαν όριο από 40 και κάτω όλοι έχουν βγάλει ή την μια σχολή ή την άλλη?δεν μπορώ να καταλάβω
Γιατί δεν ζητάνε ξεκάθαρα ηλεκτρολόγος κΙ μόνο?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Μάιος 29, 2021 2:51 pm

Επιτρέπεται όμιλος ΔΕΗ θυγατρική ΔΕΔΔΗΕ ως ΔΕΚΟ και οι 2 να κάνουν μόνιμες προσλήψεις με κριτήρια που θέλει ο φορέας και οχι με τα νόμιμα κριτήρια μοριοδότησης ΑΣΕΠ;
Εξαιρετικά φωτογραφική φαίνεται η διαδικασία. Έχει συνέντευξη και δεν μοριοδοτεί καν την κατοχή μεταπτυχιακού, διδακτορικού ή δεύτερου συναφούς τίτλου σπουδών.
Απο την άλλη τι κριτήριο είναι αυτό να πριμοδοτεί με μόρια κατόχους πτυχίου πριν την 10ετια;;
Επίσης, απ όσο γνωρίζω στο ΔΕΔΔΗΕ εργάζονται πολλά άτομα εργολαβικά και καλύπτουν πάγιες ανάγκες της εταιρείας. ΠΟυ είναι η εξειδικευμένη εμπειρία ώστε να μπουν αυτά τα άτομα που υπηρετούν χρόνια με εργολάβους και τους λένε κάντε υπομονή θα γίνεται μόνιμοι;
Χάλια μαύρα. Πάμε πίσω εργασιακά αντί να πάμε μπροστά.
Διαβάστε και τον όρο σε μη δικαίωμα μετάθεσης απόσπασης απο τη θέση διορισμού παρά μόνον αν θέλει ο ΔΕΔΔΗΕ για υπηρεσιακή ανάγκη να σε πάει όπου θέλει αυτός. Κρίμα.

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό aldpn » Κυρ Μάιος 30, 2021 9:52 am

sotinela έγραψε:Απο την άλλη τι κριτήριο είναι αυτό να πριμοδοτεί με μόρια κατόχους πτυχίου πριν την 10ετια;;
Επίσης, απ όσο γνωρίζω στο ΔΕΔΔΗΕ εργάζονται πολλά άτομα εργολαβικά και καλύπτουν πάγιες ανάγκες της εταιρείας. ΠΟυ είναι η εξειδικευμένη εμπειρία ώστε να μπουν αυτά τα άτομα που υπηρετούν χρόνια με εργολάβους και τους λένε κάντε υπομονή θα γίνεται μόνιμοι;
Χάλια μαύρα. Πάμε πίσω εργασιακά αντί να πάμε μπροστά.


Σε αυτή την κατηγορία ανήκω !!
Τα τελευταία χρόνια υποστηρίζω ένα τομέα όταν όλοι οι μόνιμοι έφυγαν με συντάξεις και εθελούσιες. Για περίπου ένα χρόνο ήμουν ο μόνος Ηλ.Μηχ ΠΕ σε έναν ολόκληρο τομέα ~10 ατόμων !!! Υποτίθεται με την προκύρηξη αυτή τουλάχιστον εμάς που καλύπταμε πάγιες ανάγκες θα μας απορροφούσαν και γι αυτό απέρριψα καλές προτάσεις στον ιδιωτικό τομέα.

Με τη μοριοδότηση αυτή που κάνουν, ενώ είμαι <40 και έχω κτήση πτυχίου <10 έτη με περνάνε σε μόρια άτομα 25 και 26 χρονών χωρίς μεταπτυχιακό, χωρίς εμπειρία, χωρίς δεύτερη γλώσσα !!! Προφανώς εγώ που κάλυπτα πάγιες ανάγκες θα μείνω απέξω !!

Υπό αυτές τις συνθήκες δεν πρόκειται να μείνω. Θα φύγω και θα πάρω μαζί μου όλη την τεχνογνωσία !!

Συγχαρητήρια για τους μεγάλους εγκεφάλους που σκαρφίστηκαν αυτή την προκύρηξη !!!! :evil:

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Κυρ Μάιος 30, 2021 12:32 pm

Προς ενημέρωσή σας, με τον νόμο 4765/2021 για το ΑΣΕΠ η ειδική εμπερία καταργήθηκε. Πλέον η εμπειρία μοριοδοτείται με 7 μόρια χ 84 μήνες = 588 μόρια. Επίσης, πλέον δεν αναγνωρίζονται οι πάγιες και διαρκείς ανάγκες για την μονιμοποίηση συμβασιούχων καθώς δεν υπάρχει η ειδική εμπειρία.

Η ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ και άλλες ΔΕΚΟ (ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, ΕΛΤΑ κτλ) δεν υπάγονται στον συγκεκριμένο νόμο, άρα θέτουν τα δικά τους κριτήρια για την πρόσληψη προσωπικού, χωρίς να δεσμεύονται από τα γνωστά κριτήρια που θέτει το ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ απλά ελέγχει τα δικαιολογητικά και βγάζει τα αποτελέσματα, όπως έγινε και με τους προσφατους διαγωνισμούς της ΣΤΑΣΥ και της ΟΣΥ.

Όποιος ενδιαφέρεται για δημόσιο θα ήταν καλό να διαβάσει τον νόμο 4765/2021 για το νέο ΑΣΕΠ γιατί έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό aldpn » Δευ Μάιος 31, 2021 9:31 am

Darkstar10 έγραψε:Προς ενημέρωσή σας, με τον νόμο 4765/2021 για το ΑΣΕΠ η ειδική εμπερία καταργήθηκε. Πλέον η εμπειρία μοριοδοτείται με 7 μόρια χ 84 μήνες = 588 μόρια. Επίσης, πλέον δεν αναγνωρίζονται οι πάγιες και διαρκείς ανάγκες για την μονιμοποίηση συμβασιούχων καθώς δεν υπάρχει η ειδική εμπειρία.

Η ΔΕΗ, ο ΔΕΔΔΗΕ και άλλες ΔΕΚΟ (ΕΥΔΑΠ, ΕΥΑΘ, ΕΛΤΑ κτλ) δεν υπάγονται στον συγκεκριμένο νόμο, άρα θέτουν τα δικά τους κριτήρια για την πρόσληψη προσωπικού, χωρίς να δεσμεύονται από τα γνωστά κριτήρια που θέτει το ΑΣΕΠ. Το ΑΣΕΠ απλά ελέγχει τα δικαιολογητικά και βγάζει τα αποτελέσματα, όπως έγινε και με τους προσφατους διαγωνισμούς της ΣΤΑΣΥ και της ΟΣΥ.

Όποιος ενδιαφέρεται για δημόσιο θα ήταν καλό να διαβάσει τον νόμο 4765/2021 για το νέο ΑΣΕΠ γιατί έχουν αλλάξει πολλά πράγματα.

Δε ζήτησε κανείς να μπεί ειδική εμπειρία.

Όμως δεν μπορούμε να μην τονίσουμε ότι πρώτη φορά στα χρονικά τεχνική εταιρία προσλαμβάνει μηχανικούς με κριτήριο την απειρία !

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Μάιος 31, 2021 6:42 pm

aldpn έγραψε:
sotinela έγραψε:Απο την άλλη τι κριτήριο είναι αυτό να πριμοδοτεί με μόρια κατόχους πτυχίου πριν την 10ετια;;
Επίσης, απ όσο γνωρίζω στο ΔΕΔΔΗΕ εργάζονται πολλά άτομα εργολαβικά και καλύπτουν πάγιες ανάγκες της εταιρείας. ΠΟυ είναι η εξειδικευμένη εμπειρία ώστε να μπουν αυτά τα άτομα που υπηρετούν χρόνια με εργολάβους και τους λένε κάντε υπομονή θα γίνεται μόνιμοι;
Χάλια μαύρα. Πάμε πίσω εργασιακά αντί να πάμε μπροστά.


Σε αυτή την κατηγορία ανήκω !!
Τα τελευταία χρόνια υποστηρίζω ένα τομέα όταν όλοι οι μόνιμοι έφυγαν με συντάξεις και εθελούσιες. Για περίπου ένα χρόνο ήμουν ο μόνος Ηλ.Μηχ ΠΕ σε έναν ολόκληρο τομέα ~10 ατόμων !!! Υποτίθεται με την προκύρηξη αυτή τουλάχιστον εμάς που καλύπταμε πάγιες ανάγκες θα μας απορροφούσαν και γι αυτό απέρριψα καλές προτάσεις στον ιδιωτικό τομέα.

Με τη μοριοδότηση αυτή που κάνουν, ενώ είμαι <40 και έχω κτήση πτυχίου <10 έτη με περνάνε σε μόρια άτομα 25 και 26 χρονών χωρίς μεταπτυχιακό, χωρίς εμπειρία, χωρίς δεύτερη γλώσσα !!! Προφανώς εγώ που κάλυπτα πάγιες ανάγκες θα μείνω απέξω !!

Υπό αυτές τις συνθήκες δεν πρόκειται να μείνω. Θα φύγω και θα πάρω μαζί μου όλη την τεχνογνωσία !!

Συγχαρητήρια για τους μεγάλους εγκεφάλους που σκαρφίστηκαν αυτή την προκύρηξη !!!! :evil:



Αν υπάρχει κάποιο email να επικοινωνήσουμε. Είμαστε στην ίδια μοίρα χαχαχ

makisvil
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 02, 2020 12:36 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό makisvil » Κυρ Ιούλ 04, 2021 2:28 am

Υπάρχει και περιπτωση ακομα πιο σκανδαλώδης! Νομιμοποιείται μια ΑΕ του Ελληνικού Δημοσίου (Ελληνικη Ανατπυξιακη Τραπεζα) να προσλαμβάνει προσωπικο εκτός ΑΣΕΠ?Ειναι νομιμη η στελεχωση της Ελληνικης Αναπτυξιακης Τραπεζας απο εταιρεια ανθρωπινου δυναμικου και οχι απο τον ΑΣΕΠ?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: 1/2021 ΔΕΔΔΗΕ 100 Θέσεις Αορίστου χρόνου

Δημοσίευσηαπό sotinela » Κυρ Ιούλ 04, 2021 10:41 pm

makisvil έγραψε:Υπάρχει και περιπτωση ακομα πιο σκανδαλώδης! Νομιμοποιείται μια ΑΕ του Ελληνικού Δημοσίου (Ελληνικη Ανατπυξιακη Τραπεζα) να προσλαμβάνει προσωπικο εκτός ΑΣΕΠ?Ειναι νομιμη η στελεχωση της Ελληνικης Αναπτυξιακης Τραπεζας απο εταιρεια ανθρωπινου δυναμικου και οχι απο τον ΑΣΕΠ?


Μα και ΕΛΤΑ-ΔΕΗ-ΔΕΔΔΗΕ είναι ΑΕ με μετοχές ελληνικού δημοσίου και αντί να κάνουν στελέχωση με ΑΣΕΠ κάνουν πλέον προσλήψεις με εργολαβικές εταιρείες ώστε να επιλέγουν όποιους θέλουν. Ολοι οι υπάλληλοι πλέον στις ΔΕΚΟ που ανέφερα είναι εργολαβικοί. Ελάχιστοι είναι με συμβάσεις στους ίδιους τους φορείς. Το αισχρό στο όλο θέμα εργολαβίας είναι οτι ενώ ο εργαζόμενος τιμολογείται πχ με 1000 ευρώ ως δαπάνη για τον φορέα, ο εργολάβος δίνει τα 500 στον εργαζόμενο και τα άλλα 500 τα παίρνει ως εργολαβική προμήθεια. Καταλαβαίνετε σε τι αισχρό σύστημα έχουμε φτάσει. Δουλεύει ενας εργαζόμενος ως μόνιμος για να μοιράζεται τα λεφτά του με έναν εργολάβο.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες