8κ 2017 αναπλήρωση θέσης

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: 8κ 2017 αναπλήρωση θέσης

Δημοσίευσηαπό Libesam » Πέμ Νοέμ 05, 2020 10:22 am

Mktacc έγραψε:
dob έγραψε:
Libesam έγραψε:
Επανέρχομαι και πάλι και θα θελα να ρωτήσω για τις καθαρές αποδοχές νεοδιόριστου κατηγορίας (Τ.Ε).
Επίσης έχω ακούσει ότι υπάρχουν extra κρατήσεις για την δόκιμη περίοδο ?. Γνωρίζει κανείς πόσες είναι οι κρατήσεις και αν αφορά μόνο το πρώτο έτος ή και το δεύτερο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποία απάντηση, θα είναι χρήσιμη γιατί θα ρθω από επαρχία και κάθε πληροφορία για τις αποδοχές είναι πάρα πολύ χρήσιμη και απαραίτητη!

Περίπου οι επιπλεον κρατήσεις ανέρχονται στα 220 τον πρώτο χρόνο.
Στο δεύτερο χρόνο μειώνονται περίπου 100-150

είστε σίγουροι γι αυτό το 220? γιατί νομιζω οτι ειναι γύρω στο 30?% καιρό ψάχνω αλλά δδεν μπορώ να βρω με σιγουριά!

Εγώ είμαι στις αναπληρώσεις και ακόμα δεν έχω διοριστεί αλλά από μία έρευνα που έκανα στο ίντερνετ και με βάση μία εγκύκλιο που δημοσίευσε ο εφκα πριν Περίπου ένα μήνα ,για μένα οι καθαρές αποδοχές , χωρίς να έχω μεταπτυχιακό, χωρίς να έχω οικογενειακή παροχή (τέκνα) και χωρίς να έχω καθόλου προϋπηρεσία στο Δημόσιο, Δηλαδή ο κατώτερος εισαγωγικός μισθός για κατηγορία ΤΕ πρέπει να είναι όπως ο παρακάτω πίνακας. παρακαλώ αν κάποιος νεοδιόριστος έχει κάποια απόδειξη μισθοδοσίας ας μας πει αν οι υπολογισμοί που έχω κάνει είναι σωστοί ή όχι !!

Μισθολογικό Κλιμάκιο 1
Κύρια σύνταξη 6,67%
επικουρικό 3,25%
υγειονομική περίθαλψη 2,55%
πρόνοια 4,00%
οεκ 0,85%
συνεισπραττόμενα 2,86% Βασικός Μισθός 1.037,00 €
Συνολικές κρατήσεις 20,18% Συνολικές κρατήσεις 209,27 €
Μετοχικό Ταμείο των Πολιτικών Υπαλλήλων (ΜΤΠΥ), Ένας μισθός / 12 για το πρώτο ΕΤΟΣ 86,42 €

Μηνιαία παρακράτηση από φόρο εισοδήματος (χωρίς τέκνα) 1,97

Τελικό πληρωτέο ποσό 739,35 €

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Σάβ Δεκ 26, 2020 2:41 pm

Libesam έγραψε:
Mktacc έγραψε:
dob έγραψε:
Περίπου οι επιπλεον κρατήσεις ανέρχονται στα 220 τον πρώτο χρόνο.
Στο δεύτερο χρόνο μειώνονται περίπου 100-150

είστε σίγουροι γι αυτό το 220? γιατί νομιζω οτι ειναι γύρω στο 30?% καιρό ψάχνω αλλά δδεν μπορώ να βρω με σιγουριά!

Εγώ είμαι στις αναπληρώσεις και ακόμα δεν έχω διοριστεί αλλά από μία έρευνα που έκανα στο ίντερνετ και με βάση μία εγκύκλιο που δημοσίευσε ο εφκα πριν Περίπου ένα μήνα ,για μένα οι καθαρές αποδοχές , χωρίς να έχω μεταπτυχιακό, χωρίς να έχω οικογενειακή παροχή (τέκνα) και χωρίς να έχω καθόλου προϋπηρεσία στο Δημόσιο, Δηλαδή ο κατώτερος εισαγωγικός μισθός για κατηγορία ΤΕ πρέπει να είναι όπως ο παρακάτω πίνακας. παρακαλώ αν κάποιος νεοδιόριστος έχει κάποια απόδειξη μισθοδοσίας ας μας πει αν οι υπολογισμοί που έχω κάνει είναι σωστοί ή όχι !!

Μισθολογικό Κλιμάκιο 1
Κύρια σύνταξη 6,67%
επικουρικό 3,25%
υγειονομική περίθαλψη 2,55%
πρόνοια 4,00%
οεκ 0,85%
συνεισπραττόμενα 2,86% Βασικός Μισθός 1.037,00 €
Συνολικές κρατήσεις 20,18% Συνολικές κρατήσεις 209,27 €
Μετοχικό Ταμείο των Πολιτικών Υπαλλήλων (ΜΤΠΥ), Ένας μισθός / 12 για το πρώτο ΕΤΟΣ 86,42 €

Μηνιαία παρακράτηση από φόρο εισοδήματος (χωρίς τέκνα) 1,97

Τελικό πληρωτέο ποσό 739,35 €

Από τα άτομα που ήταν στις αναπληρώσεις που είχε δημοσιεύσει ο ΑΣΕΠ τέλος Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου για δ.ε. και τ ε έχει ειδοποιηθεί κανείς σχετικά με διορισμό ή έχει μάθει κάποιες πληροφορίες για το πόσος χρόνος ακόμα θα απαιτηθεί.;;;

je123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό je123 » Κυρ Δεκ 27, 2020 5:49 pm

Από την εμπειρία μου στο διορισμό των ΠΕ της 1κ/2017, χρειάζεται περίπου 2 με 3 μήνες το πολύ από την απόφαση του ΑΣΕΠ μέχρι την έκδοση του ΦΕΚ διορισμού. Μόλις βγει το ΦΕΚ διορισμού, η υπηρεσία σε καλεί για ορκωμοσία και αναλαμβάνεις αμέσως εργασία την ίδια μέρα. Μπορείς να ζητήσεις κάποια παράταση στην ορκωμοσία για λίγο, 1 ή 2 εβδομάδες και για σοβαρό λόγο περισσότερο.
Για την κατηγορία ΤΕ πρώτος μισθός χωρίς παιδιά που είναι 70 ευρώ μεικτά για τα δύο και χωρίς προηγούμενη εμπειρία ή μεταπτυχιακό, δηλαδή στο ΜΚ1 ο μισθός είναι 1037 ευρώ μεικτά, με βάση το Ενιαίο Μισθολόγιο που ισχύει για όλους και πληρωτέα 830 ευρώ περίπου. Στους δικαστικούς υπαλλήλους δεν υπάρχουν κρατήσεις για ΜΤΠΥ, γιατί δε συμμετέχουν σε αυτό που είναι ένας μισθός δια 12 μήνες για το 1ο έτος και ισχύουν για όλους τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Οπότε ούτε 30% υπάρχει, ούτε 220 ευρώ.

IANOS
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό IANOS » Δευ Δεκ 28, 2020 2:13 am

MariaMaria12 έγραψε:Καλημέρα,

σήμερα θα αναζητήσω κι εγώ τηλέφωνα. Είναι κάποιος παλαιότερος να μας πει πώς είναι τα πράγματα;
Επίσης γνωρίζετε που θα πρέπει να απευθυνθώ για συνυπηρέτηση με σύζυγο στρατιωτικό;

Ευχαριστώ

Καλησπερα λοιπον συνηπηρετηση με στρατιωτικο γινεται οκ παντα υπαρχει ενα αλλα.... στον κωδικα δικαστικων υπαλληλων προβλεπεται αποσπαση μετα τα 2 πρωτα χρονια και μεταθεση μετα τα 3 πρωτα...
Συγκεκριμενα απο την στιγμη που διοριζεσαι μετρας 2 χρονια αιτηση αποσπασης κ πας..( η αποσπαση στους δικαστικους υπ. με ενστολο συζυγο ισχυει οσο ο συζυγος υπηρετει εκει που ειναι οποτε σαν μεταθεση ειναι! Ισως κ καλυτερα απο μεταθεση γιατι αν φυγει ο συζυγος τον ακολουθεις ενω μεταθεση σε μεταθεση ειναι χρονοβορο)...

MariaMaria12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MariaMaria12 » Δευ Δεκ 28, 2020 1:46 pm

IANOS έγραψε:
MariaMaria12 έγραψε:Καλημέρα,

σήμερα θα αναζητήσω κι εγώ τηλέφωνα. Είναι κάποιος παλαιότερος να μας πει πώς είναι τα πράγματα;
Επίσης γνωρίζετε που θα πρέπει να απευθυνθώ για συνυπηρέτηση με σύζυγο στρατιωτικό;

Ευχαριστώ

Καλησπερα λοιπον συνηπηρετηση με στρατιωτικο γινεται οκ παντα υπαρχει ενα αλλα.... στον κωδικα δικαστικων υπαλληλων προβλεπεται αποσπαση μετα τα 2 πρωτα χρονια και μεταθεση μετα τα 3 πρωτα...
Συγκεκριμενα απο την στιγμη που διοριζεσαι μετρας 2 χρονια αιτηση αποσπασης κ πας..( η αποσπαση στους δικαστικους υπ. με ενστολο συζυγο ισχυει οσο ο συζυγος υπηρετει εκει που ειναι οποτε σαν μεταθεση ειναι! Ισως κ καλυτερα απο μεταθεση γιατι αν φυγει ο συζυγος τον ακολουθεις ενω μεταθεση σε μεταθεση ειναι χρονοβορο)...

ευχαριστώ πολύ,

και πάλι είναι μεγάλο το διάστημα για μένα που είμαι μαμά 3 παιδιών. Πριν τα δυο χρόνια αποκλείεται ε; (δεν μιλάω εαν έχεις μέσον, εαν έχεις όλα γίνονται, εγώ δεν έχω).

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τρί Δεκ 29, 2020 4:19 pm

je123 έγραψε:Από την εμπειρία μου στο διορισμό των ΠΕ της 1κ/2017, χρειάζεται περίπου 2 με 3 μήνες το πολύ από την απόφαση του ΑΣΕΠ μέχρι την έκδοση του ΦΕΚ διορισμού. Μόλις βγει το ΦΕΚ διορισμού, η υπηρεσία σε καλεί για ορκωμοσία και αναλαμβάνεις αμέσως εργασία την ίδια μέρα. Μπορείς να ζητήσεις κάποια παράταση στην ορκωμοσία για λίγο, 1 ή 2 εβδομάδες και για σοβαρό λόγο περισσότερο.
Για την κατηγορία ΤΕ πρώτος μισθός χωρίς παιδιά που είναι 70 ευρώ μεικτά για τα δύο και χωρίς προηγούμενη εμπειρία ή μεταπτυχιακό, δηλαδή στο ΜΚ1 ο μισθός είναι 1037 ευρώ μεικτά, με βάση το Ενιαίο Μισθολόγιο που ισχύει για όλους και πληρωτέα 830 ευρώ περίπου. Στους δικαστικούς υπαλλήλους δεν υπάρχουν κρατήσεις για ΜΤΠΥ, γιατί δε συμμετέχουν σε αυτό που είναι ένας μισθός δια 12 μήνες για το 1ο έτος και ισχύουν για όλους τους υπόλοιπους δημοσίους υπαλλήλους. Οπότε ούτε 30% υπάρχει, ούτε 220 ευρώ.

Μακάρι να ισχύει αυτό που λες

MariaMaria12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MariaMaria12 » Τρί Δεκ 29, 2020 7:26 pm

Καλησπέρα, σήμερα μου επιδόθηκε έγγραφο με θέμα "υποβολή δικαιολογητικών διορισμού". Θα πρέπει μέσα σε 10 μέρες να στείλω δικαιολογητικά . Βεβαίωση από παθολόγο, βεβαίωση από ψυχίατρο, αντίγραφα των δικαιολογητικών που υπέβαλα στο ΑΣΕΠ και μια ΥΔ. Όλα αυτά μαζί με μια αίτηση πρέπει να σταλούν στο Υπουργείο Δικαιοσύνης.
Εάν δεν αποδέχομαι το διορισμό θα πρέπει μέσα σε 30 ημέρες να στείλω σχετική ΥΔ. Εάν δεν στείλω θεωρείται ότι δεν αποδέχομαι τον διορισμό.

Σημ. : Ήμουν στις αναπληρώσεις του Νοέμβρη

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τρί Δεκ 29, 2020 10:51 pm

MariaMaria12 έγραψε:Καλησπέρα, σήμερα μου επιδόθηκε έγγραφο με θέμα "υποβολή δικαιολογητικών διορισμού". Θα πρέπει μέσα σε 10 μέρες να στείλω δικαιολογητικά . Βεβαίωση από παθολόγο, βεβαίωση από ψυχίατρο, αντίγραφα των δικαιολογητικών που υπέβαλα στο ΑΣΕΠ και μια ΥΔ. Όλα αυτά μαζί με μια αίτηση πρέπει να σταλούν στο Υπουργείο Δικαιοσύνης.
Εάν δεν αποδέχομαι το διορισμό θα πρέπει μέσα σε 30 ημέρες να στείλω σχετική ΥΔ. Εάν δεν στείλω θεωρείται ότι δεν αποδέχομαι τον διορισμό.

Χρόνια πολλά!
σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, εγώ τουλάχιστον που ήμουν στις αναπλήρωση Νοεμβρίου δεν έχω ειδοποιηθεί για κάτι ! προφανώς η επίδοση σου έγινε από το Πρωτοδικείο της περιοχήςσου ? να υποθέσω ??

MariaMaria12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MariaMaria12 » Τετ Δεκ 30, 2020 9:23 am

Libesam έγραψε:
MariaMaria12 έγραψε:Καλησπέρα, σήμερα μου επιδόθηκε έγγραφο με θέμα "υποβολή δικαιολογητικών διορισμού". Θα πρέπει μέσα σε 10 μέρες να στείλω δικαιολογητικά . Βεβαίωση από παθολόγο, βεβαίωση από ψυχίατρο, αντίγραφα των δικαιολογητικών που υπέβαλα στο ΑΣΕΠ και μια ΥΔ. Όλα αυτά μαζί με μια αίτηση πρέπει να σταλούν στο Υπουργείο Δικαιοσύνης.

Χρόνια πολλά!
σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, εγώ τουλάχιστον που ήμουν στις αναπλήρωση Νοεμβρίου δεν έχω ειδοποιηθεί για κάτι ! προφανώς η επίδοση σου έγινε από το Πρωτοδικείο της περιοχήςσου ? να υποθέσω ??

Χρόνια πολλά!

Ακριβώς με ειδοποίησαν από το πρωτοδικείο της πόλης μου.
Σύντομα θα έχετε νέα, το έγγραφο μου έχει ημερομηνία 09/12/20.
Απο κει και πέρα (δηλ. αφού στείλεις δικαιολογητικά δεν ξέρω την διαδικασία)

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Δεκ 30, 2020 9:27 pm

MariaMaria12 έγραψε:
Libesam έγραψε:

Χρόνια πολλά!

Χρόνια πολλά!

Ακριβώς με ειδοποίησαν από το πρωτοδικείο της πόλης μου.
Σύντομα θα έχετε νέα, το έγγραφο μου έχει ημερομηνία 09/12/20.
Απο κει και πέρα (δηλ. αφού στείλεις δικαιολογητικά δεν ξέρω την διαδικασία)

Τελικά και εμένα σήμερα με ειδοποίησαν από το πρωτοδικείο και πήγα και Παρέλαβα το σχετικό έντυπο. Τις υπεύθυνες δηλώσεις θα τις εκδώσετε μέσω gov ή θα πάτε σε κάποιο ΚΕΠ ?

KARA2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό KARA2007 » Σάβ Ιαν 02, 2021 10:26 pm

Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω για τις αναπληρώσεις της 8Κ/2017 εάν γνωρίζετε αν κάποιοι δεν αποδέχτηκαν. Γιατί είμαστε και εμείς που αναμένουμε όντας παρακάτω στους πίνακες. Ειδικότερα είμαι στον πίνακα πολυτέκνων. Όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Κυρ Ιαν 03, 2021 3:59 pm

KARA2007 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω για τις αναπληρώσεις της 8Κ/2017 εάν γνωρίζετε αν κάποιοι δεν αποδέχτηκαν. Γιατί είμαστε και εμείς που αναμένουμε όντας παρακάτω στους πίνακες. Ειδικότερα είμαι στον πίνακα πολυτέκνων. Όποιος γνωρίζει ας μας διαφωτίσει...Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα Καλή χρονιά ! Σχετικά με αυτό που ρωτάς την παρούσα στιγμή μάλλον είναι δύσκολο( νωρίς) να υπάρχουν άτομα τα οποία δεν έχουν αποδεχτεί ! Και εγώ στις αναπληρώσεις ήμουνα από την 8κ/2017 και η διαδικασία ήταν ως εξής : με είχαν πάρει από τον ΑΣΕΠ τηλέφωνο τον Οκτώβριο ότι είμαι ο επόμενος που θα εξετάσουν τα δικαιολογητικά μου και θα έπρεπε εντός 10 ημερών να τους απαντήσω εάν αποδέχομαι ή όχι την θέση, έτσι ώστε να εξετάσουν τα δικαιολογητικά του επόμενου υποψήφιου εάν εγώ δεν αποδεχόμουν!!
Άρα με το σκεπτικό αυτό θεωρώ ότι τα άτομα τα οποία βρίσκονται στους πίνακες αναπληρώσεων που δημοσιεύτηκαν τέλος Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου , έχουν όλα θεωρητικά, αποδεχτεί τη συγκεκριμένη θέση και άρα δεν υπάρχουν κενά !
τώρα Βέβαια στην πορεία μπορεί να προκύψουν διάφορα (π.χ. αλλαγή απόφασης υποψηφίου που αρχικά είχε αποδεχθεί τη θέση αλλά άλλαξε γνώμη κ.τ.λ. )
Τώρα εμείς την δεδομένη χρονική στιγμή είμαστε στο στάδιο που στέλνουμε δικαιολογητικά στο Υπουργείο Δικαιοσύνης. Και πάλι το χαρτί του υπουργείου λέει ότι εάν δεν αποδεχόμαστε την θέση θα πρέπει να τους στείλουμε σχετική υπεύθυνη δήλωση εντός 30 ημερών ή εάν δεν του στείλουμε καθόλου δικαιολογητικά αυτό συνεπάγεται αυτόματα ότι δεν αποδεχόμαστε τη θέση!! άρα και σε αυτό το στάδιο Που βρισκόμαστε μπορούν να προκύψουν άτομα τα οποία τελικά αρχικά είχαν αποδεχθεί τη θέση αλλά τώρα πλέον δεν θα την αποδεχτούν!! Άρα μπορεί να προκύψουν θέσεις που τελικά δεν θα καλυφθούν από τα υπάρχοντα άτομα τα οποία βρίσκονται στις δύο αποφάσεις αναπληρώσεων Οκτωβρίου και Νοεμβρίου!!

KARA2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό KARA2007 » Κυρ Ιαν 03, 2021 8:30 pm

Libesam σ´ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Παρακινήθηκα για να συμμετάσχω στη συζήτηση διότι βλέποντας τον πίνακα κατάταξης διαπίστωσα ότι η σειρά κατάταξης των διοριστέων έχει κατέβει αριθμητικά πολύ σε σχέση με άλλες προκηρύξεις και σε συνδυασμό και με την απόφαση του υπουργείου για νέες προσλήψεις από επιλαχόντες του διαγωνισμού.

Xpik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Xpik » Πέμ Ιαν 07, 2021 1:45 pm

Καλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι!!

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου αρχείο (ενημερωμένο) όπου μπορούμε να δούμε σε ποια φάση των αναπληρώσεων βρισκόμαστε αυτή τη στιγμη, σε σχέση με τη συγκεκριμένη προκήρυξη.
Ίσως σε ποιον αριθμό της λίστας, βρίσκονται αυτή τη στιγμή τα άτομα που έχουν κληθεί τον τελευταίο καιρό?! Κάτι δηλαδή που να μας βοηθήσει στο να να έχουμε μια ιδέα για το αν είμαστε κοντά σε αυτές τις πολυπόθητες αναπληρώσεις. Έτσι για την ελπίδα που λέμε... :P

Libesam
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Libesam » Τετ Ιαν 13, 2021 7:23 pm

Xpik έγραψε:Καλησπέρα και καλή χρονιά εύχομαι!!

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάπου αρχείο (ενημερωμένο) όπου μπορούμε να δούμε σε ποια φάση των αναπληρώσεων βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή, σε σχέση με τη συγκεκριμένη προκήρυξη.
Ίσως σε ποιον αριθμό της λίστας, βρίσκονται αυτή τη στιγμή τα άτομα που έχουν κληθεί τον τελευταίο καιρό?! Κάτι δηλαδή που να μας βοηθήσει στο να να έχουμε μια ιδέα για το αν είμαστε κοντά σε αυτές τις πολυπόθητες αναπληρώσεις. Έτσι για την ελπίδα που λέμε... :P

Πέρα από τις αναπληρώσεις υπάρχουν και 100 επιπλέον θέσεις που θα γίνουν με τους ήδη υπάρχοντες πίνακες (8Κ/2017)!! Αν θυμάμαι καλά θα είναι μόνο από τους πίνακες ΔΕ !! Άρα για όσους είναι σχετικά ψηλά στους σχετικούς πίνακες υπάρχουν αρκετές πιθανότητες για επιτυχία!! Ενώ από αναπληρώσεις την δεδομένη χρονική στιγμή είναι δύσκολο να προκύψει αξιόλογος αριθμός θέσεων προς αναπλήρωση….

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες