Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
teokat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 10:20 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό teokat » Τρί Σεπ 22, 2020 2:27 am

Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου για τις διευκρινήσεις του τι γράφουμε στις μέρες ασφάλισης. Θεωρούσα ότι πρόκειται για το σύνολο των ημερών ασφάλισης όπως αναγράφεται στην βεβαίωση για ΑΣΕΠ που εκδίδει ο ΕΦΚΑ. Τελικά στις "Μέρες Ασφάλισης" μπαίνουν μόνο τα ...περισσεύματα από μη-πλήρεις μήνες εργασίας/ασφάλισης ενώ στο αμέσως προηγούμενο πεδίο με τους "Μήνες Ασφάλισης" οι πλήρεις μήνες. Σωστά μου απάντησαν και από το ΑΣΕΠ τελικά, αλλά ήμουν τόσο σίγουρος ότι οι μέρες ασφάλισης αφορούσαν το σύνολο όπως υπάρχει στις βεβαιώσεις ΕΦΚΑ, που δεν το έψαξα περισσότερο. Ευκαιρία να κάνουμε και μερικές διαιρέσεις/πολλαπλασιασμούς...

Πάντως Owl192839 δεν βλέπω γιατί να μην περάσεις στο μητρώο εγγραφές από κάθε ξεχωριστό εργοδότη. Έτσι για πληρότητα στοιχείων και για να υπάρχουν έτοιμα αν και όποτε τα χρειαστείς στο ΑΣΕΠ. Έτσι και αλλιώς απ' ο,τι έχω δει όταν κάνεις επίκληση στοιχείων από το μητρώο, δεν επιλέγονται αυτόματα και όλες οι εγγραφές του μητρώου αλλά τσεκάρεις σε κάθε κατηγορία (όπως εκείνη της εμπειρίας) εκείνη/ες τις εγγραφές που αφορούν τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Σεπ 22, 2020 12:51 pm

Καλησπέρα οσον αφορά την καταχώριση εμπειρίας στο μητρώο ,εννοείται πως όποιος επιθυμεί μπορεί να καταχωρίσει οποιαδήποτε προυπηρεσία
εχει, ακόμη και την μη συναφή(ως προς τις επιδιωκόμενες θέσεις)..Απλά στο β στάδιο της διαδικασίας(αν του ζητηθεί απο το Ασεπ) θα κάνει επίκληση την σχετικη εμπειρία..
.

js82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 10:36 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό js82 » Τρί Σεπ 22, 2020 5:03 pm

Παιδιά τόσο εύκολα που περνάς την εμπειρία μέσα στο μητρώο πρώτη φορά το βλέπω(!) Πέρα από την πλάκα, κολλάει όλη την ώρα, δεν μπορείς να σβήσεις τα πεδία, πολλές φορές πρέπει να τα ξανακάνεις 2 φορές γιατί δεν στα αποθηκεύει, μιλάμε τόσο εύκολο σύστημα πρώτη φορά στην Ελλάδα!!!!! :P :P :P :P

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Τρί Σεπ 22, 2020 8:24 pm

js82 έγραψε:Παιδιά τόσο εύκολα που περνάς την εμπειρία μέσα στο μητρώο πρώτη φορά το βλέπω(!) Πέρα από την πλάκα, κολλάει όλη την ώρα, δεν μπορείς να σβήσεις τα πεδία, πολλές φορές πρέπει να τα ξανακάνεις 2 φορές γιατί δεν στα αποθηκεύει, μιλάμε τόσο εύκολο σύστημα πρώτη φορά στην Ελλάδα!!!!! :P :P :P :P



Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ να σου πω εδώ τι αναφωνούσα συνεχώς την ώρα που πάλευα να περάσω τις εγγραφές! Δε νομίζω να επιτρέπεται! Πιο δυσλειτουργική ιστοσελίδα δεν ξέρω αν έχω ξαναδεί! :D :D :D :D

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Τρί Σεπ 22, 2020 8:27 pm

teokat έγραψε:Να ευχαριστήσω και εγώ με τη σειρά μου για τις διευκρινήσεις του τι γράφουμε στις μέρες ασφάλισης. Θεωρούσα ότι πρόκειται για το σύνολο των ημερών ασφάλισης όπως αναγράφεται στην βεβαίωση για ΑΣΕΠ που εκδίδει ο ΕΦΚΑ. Τελικά στις "Μέρες Ασφάλισης" μπαίνουν μόνο τα ...περισσεύματα από μη-πλήρεις μήνες εργασίας/ασφάλισης ενώ στο αμέσως προηγούμενο πεδίο με τους "Μήνες Ασφάλισης" οι πλήρεις μήνες. Σωστά μου απάντησαν και από το ΑΣΕΠ τελικά, αλλά ήμουν τόσο σίγουρος ότι οι μέρες ασφάλισης αφορούσαν το σύνολο όπως υπάρχει στις βεβαιώσεις ΕΦΚΑ, που δεν το έψαξα περισσότερο. Ευκαιρία να κάνουμε και μερικές διαιρέσεις/πολλαπλασιασμούς...

Πάντως Owl192839 δεν βλέπω γιατί να μην περάσεις στο μητρώο εγγραφές από κάθε ξεχωριστό εργοδότη. Έτσι για πληρότητα στοιχείων και για να υπάρχουν έτοιμα αν και όποτε τα χρειαστείς στο ΑΣΕΠ. Έτσι και αλλιώς απ' ο,τι έχω δει όταν κάνεις επίκληση στοιχείων από το μητρώο, δεν επιλέγονται αυτόματα και όλες οι εγγραφές του μητρώου αλλά τσεκάρεις σε κάθε κατηγορία (όπως εκείνη της εμπειρίας) εκείνη/ες τις εγγραφές που αφορούν τη συγκεκριμένη προκήρυξη. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.


Κι εγώ το ίδιο με σένα νόμιζα αρχικά κι ευτυχώς με βοήθησαν πολύ εδώ, και τους ευχαριστώ πολύ!

Ναι, μάλλον αυτό θα κάνω, εφόσον υπάρχει η επιλογή, γιατί πραγματικά δε θέλω να ξαναμπλέξω με τα πεδία της εμπειρίας. Με ταλαιπώρησαν πολύ την πρώτη φορά!

js82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 10:36 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό js82 » Τρί Σεπ 22, 2020 9:51 pm

Owl192839 έγραψε:
js82 έγραψε:Παιδιά τόσο εύκολα που περνάς την εμπειρία μέσα στο μητρώο πρώτη φορά το βλέπω(!) Πέρα από την πλάκα, κολλάει όλη την ώρα, δεν μπορείς να σβήσεις τα πεδία, πολλές φορές πρέπει να τα ξανακάνεις 2 φορές γιατί δεν στα αποθηκεύει, μιλάμε τόσο εύκολο σύστημα πρώτη φορά στην Ελλάδα!!!!! :P :P :P :P



Συμφωνώ απόλυτα! Δεν μπορώ να σου πω εδώ τι αναφωνούσα συνεχώς την ώρα που πάλευα να περάσω τις εγγραφές! Δε νομίζω να επιτρέπεται! Πιο δυσλειτουργική ιστοσελίδα δεν ξέρω αν έχω ξαναδεί! :D :D :D :D


Πρέπει να την διορθώσουν σύντομα γιατί αμα είναι να τα βάζεις όλα ηλεκτρονικά μετά από κάποια στιγμή εκνευριζεσαι που δεν τα ανεβάζει ευκολα, δεν μπορείς και να τσεκάρεις ευκολα αν τα χεις επισυναψει όλα, με τα κουτακια που πρεπει να πατας..

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Σεπ 22, 2020 11:25 pm

Συνήθως ή σχεδόν πάντα σε περιόδους υψηλής επισκεψιμότητας(πχ αιτήσεις σε μεγάλη προκήρυξη) η ιστοσελίδα του Ασεπ σέρνεται.(στην καλύτερη περίπτωση)..Αν μπείτε οταν δεν φορτώνεται υπερβολικά θα είναι καλύτερα..

Zetiko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 2:55 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Zetiko » Δευ Σεπ 28, 2020 4:37 pm

Καλησπέρα σε όλους να κάνω μια ερώτηση... Για να κάνουμε την αίτηση πρέπει να έχουμε τα δικαιολογητικά στα χέρια ή μπορούμε να τα βγάλουμε και αργότερα? Π.χ. έχω εντοπιοτητα (αυτό δεν αλλάζει) πρέπει να βγάλω από τώρα το πιστοποιητικό ή αν μου ζητηθεί φάκελος?

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Τρί Σεπ 29, 2020 9:48 am

Όπως ειπώθηκε και πιο πριν, θα πρέπει τα δικαιολογητικά που θα χρησιμοποιηθούν να υπάρχουν μέχρι την τελευταία ημέρα αιτήσεων. Η εντοπιότητα όπως νοείται πλέον φυσικά και αλλάζει. Δεν είναι όπως παλιά. Πλέον είναι βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που βγαίνει με βάση λογαριασμό ή εκκαθαριστικό από το Δήμο κατοικίας σου, οπότε αν αλλάξεις διεύθυνση αλλάζει και η εντοπιότητα.

Zetiko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 26, 2020 2:55 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Zetiko » Τρί Σεπ 29, 2020 1:39 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Έπιασα επιτέλους γραμμή στον ΑΣΕΠ και μου ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα με την ημερομηνία που θα εκδοθούν τα δικαιολογητικά αρκεί τα προσόντα να υπάρχουν μέχρι την λήξη της προκήρυξης.

Amidas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2020 7:53 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Amidas » Πέμ Δεκ 17, 2020 12:35 pm

Καλησπέρα σας.
Ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρονική αίτηση που θα στείλουμε για την προκήρυξη 6κ, στο τέλος δεν μας αφήνει να βάλουμε υπογραφή, όπως κάναμε στην εκτυπωμενη μορφή της.
Χρειάζεται η υπογραφή ή τα στέλνουμε έτσι με τα επισυναπτομενα δικαιολογητικά?

Lazos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 12, 2020 9:03 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Lazos » Πέμ Δεκ 17, 2020 4:16 pm

Amidas έγραψε:Καλησπέρα σας.
Ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρονική αίτηση που θα στείλουμε για την προκήρυξη 6κ, στο τέλος δεν μας αφήνει να βάλουμε υπογραφή, όπως κάναμε στην εκτυπωμενη μορφή της.
Χρειάζεται η υπογραφή ή τα στέλνουμε έτσι με τα επισυναπτομενα δικαιολογητικά?

Μόνο με επισυναπτόμενα έγγραφα

Amidas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2020 7:53 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Amidas » Πέμ Δεκ 17, 2020 8:59 pm

Lazos έγραψε:
Amidas έγραψε:Καλησπέρα σας.
Ερώτηση σχετικά με την ηλεκτρονική αίτηση που θα στείλουμε για την προκήρυξη 6κ, στο τέλος δεν μας αφήνει να βάλουμε υπογραφή, όπως κάναμε στην εκτυπωμενη μορφή της.
Χρειάζεται η υπογραφή ή τα στέλνουμε έτσι με τα επισυναπτομενα δικαιολογητικά?

Μόνο με επισυναπτόμενα έγγραφα





Σε ευχαριστώ πολύ

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Τετ Απρ 28, 2021 11:40 pm

Παιδιά τελικά στην β φάση η ταυτότητα που επισυναπτεται; στο μητρώο;

Leonel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 27, 2021 5:23 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Leonel » Πέμ Απρ 29, 2021 7:57 pm

dhmosio85 έγραψε:Παιδιά τελικά στην β φάση η ταυτότητα που επισυναπτεται; στο μητρώο;

Στην 6κ 2020 εχει ολοκληρωθεί η β Φαση επισύναψη των εγγράφων.
Τώρα όσον αφορά την ταυτότητα την εχεις ηδη στο πεδίο "Αλλο" Και την επισυνάπτεις από εκεί.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες