Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Δευ Σεπ 14, 2020 3:39 pm

Owl192839 καλησπέρα και παλι...
Όσον αφορά για την βεβαίωση ικα και γω παλιότερα είχα αυτό το ερώτημα ..οτι δεν φαίνεται δηλαδή η ειδικότητα εργαζομένου(μην σε απασχολεί ομως ΜΟΝΟ αυτό θέλει το ΑΣΕΠ) 100% ομως..
Τώρα για την αίτηση επειδΉ δεν κάνουμε επίκληση απο το μητρώο στην εργασιακή εμπειρία σημειώνεις το ΄'ΝΑΙ' και τιποτα άλλο,αν τυχόν σε καλέσουν για δικαιολογητικά θα ανοίξει πάλι η αίτηση για επεξεργασία. Θα κάνεις τότε επίκληση απο το μητρώο και θα εμφανίζεται στην αίτηση αυτά που έχεις γράψει στο μητρώο -εργοδότης,θέση,ασφαλιστικος φορέας,μήνες ασφάλισης,αντικείμενο απασχόλησης κτλ..

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό fanmor » Δευ Σεπ 14, 2020 5:11 pm

Mackxxgr έγραψε:Παιδιά βοήθεια. Έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό μου (έχω παρουσιάσει και τη διπλωματική) από τον Ιούλιο. Λόγω κορνοϊού, διακοπών κλπ η συνέλευση του τμήματος δεν έχει συνεδριάσει ακόμα και ενώ ξέρω ότι έχω περάσει γνωρίζω ακόμα και το βαθμό, δεν έχω βεβαίωση στα χέρια, ούτε αναλυτική βαθμολογία. Αν η βεβαίωση βγει μετά τις 22/9 θα απορριφθεί?

Όλα τα προσόντα που επικαλείσαι και όλα τα δικαιολογητικά πρέπει είναι υπαρκτα/ενεργά ή όπως αλλιώς θέλεις πες το , μέχρι τη λήξη της προθεσμίας. Φαντάζομαι έχεις διαβάσει την προκυρηξη . Τώρα αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, , που εμεις δε γνωρίζουμε, μίλα με τη γραμματεία της σχολής σου

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Δευ Σεπ 14, 2020 7:12 pm

fanmor έγραψε:
Mackxxgr έγραψε:Παιδιά βοήθεια. Έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό μου (έχω παρουσιάσει και τη διπλωματική) από τον Ιούλιο. Λόγω κορνοϊού, διακοπών κλπ η συνέλευση του τμήματος δεν έχει συνεδριάσει ακόμα και ενώ ξέρω ότι έχω περάσει γνωρίζω ακόμα και το βαθμό, δεν έχω βεβαίωση στα χέρια, ούτε αναλυτική βαθμολογία. Αν η βεβαίωση βγει μετά τις 22/9 θα απορριφθεί?

Όλα τα προσόντα που επικαλείσαι και όλα τα δικαιολογητικά πρέπει είναι υπαρκτα/ενεργά ή όπως αλλιώς θέλεις πες το , μέχρι τη λήξη της προθεσμίας. Φαντάζομαι έχεις διαβάσει την προκυρηξη . Τώρα αν υπάρχει κάποια άλλη λύση, , που εμεις δε γνωρίζουμε, μίλα με τη γραμματεία της σχολής σου

Αυτό έχω καταλάβει διαβάζοντας την προκύρηξη. Απλά έχω στεναχωρηθεί και αγχωθεί με αυτό το θέμα και είπα να ρωτήσω. Είναι χαζό για γραφειοκρατικούς λόγους (για να μην αναφέρω άλλους λόγους) να χάνω τόσα μόρια. Ευχαριστώ για την απάντηση πάντως.

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Δευ Σεπ 14, 2020 7:16 pm

dino77 έγραψε:Owl192839 καλησπέρα και παλι...
Όσον αφορά για την βεβαίωση ικα και γω παλιότερα είχα αυτό το ερώτημα ..οτι δεν φαίνεται δηλαδή η ειδικότητα εργαζομένου(μην σε απασχολεί ομως ΜΟΝΟ αυτό θέλει το ΑΣΕΠ) 100% ομως..
Τώρα για την αίτηση επειδΉ δεν κάνουμε επίκληση απο το μητρώο στην εργασιακή εμπειρία σημειώνεις το ΄'ΝΑΙ' και τιποτα άλλο,αν τυχόν σε καλέσουν για δικαιολογητικά θα ανοίξει πάλι η αίτηση για επεξεργασία. Θα κάνεις τότε επίκληση απο το μητρώο και θα εμφανίζεται στην αίτηση αυτά που έχεις γράψει στο μητρώο -εργοδότης,θέση,ασφαλιστικος φορέας,μήνες ασφάλισης,αντικείμενο απασχόλησης κτλ..


Α, κατάλαβα. Επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση, δεν έχω γράψει τίποτα στο μητρώο μου. Θα φροντίσω να αναγράψω αυτά που είπες. Ευχαριστώ πολύ! :)

BILLY.T
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 456
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2007 12:45 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό BILLY.T » Τρί Σεπ 15, 2020 7:22 pm

να ρωτήσω κάτι ρε παιδιά αν είμαι στους διοριστεους μπορώ να μην πάω στην θέση και να κάνω κατευθείαν μετάταξη για άλλη υπηρεσία για την ίδια ειδικότητα?

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Παρ Σεπ 18, 2020 1:13 pm

Ουφ... μετά από πολλά τηλέφωνα και email κατάφερα και πήρα βεβαίωση ολοκλήρωσης σπουδών και αναλυτική βαθμολογία! Στην εκπνοή!

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Κυρ Σεπ 20, 2020 5:33 pm

dino77 έγραψε:Owl192839 καλησπέρα και παλι...
Όσον αφορά για την βεβαίωση ικα και γω παλιότερα είχα αυτό το ερώτημα ..οτι δεν φαίνεται δηλαδή η ειδικότητα εργαζομένου(μην σε απασχολεί ομως ΜΟΝΟ αυτό θέλει το ΑΣΕΠ) 100% ομως..
Τώρα για την αίτηση επειδΉ δεν κάνουμε επίκληση απο το μητρώο στην εργασιακή εμπειρία σημειώνεις το ΄'ΝΑΙ' και τιποτα άλλο,αν τυχόν σε καλέσουν για δικαιολογητικά θα ανοίξει πάλι η αίτηση για επεξεργασία. Θα κάνεις τότε επίκληση απο το μητρώο και θα εμφανίζεται στην αίτηση αυτά που έχεις γράψει στο μητρώο -εργοδότης,θέση,ασφαλιστικος φορέας,μήνες ασφάλισης,αντικείμενο απασχόλησης κτλ..


Dino77, καλησπέρα και πάλι.
Θα μπορούσα να σε ρωτήσω και κάτι ακόμα; Χρειάζεται να αναγράψω ακόμα και την εμπειρία που είναι άσχετη με τη θέση ή μόνο ό,τι είναι σχετικό;

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Κυρ Σεπ 20, 2020 5:52 pm

Καλά προσπαθώ εδώ και ώρα να γράψω την εμπειρία μου στο μητρώο και μου έχουν σπάσει τα νεύρα! :x Πρέπει να βάζουμε τον κάθε μήνα ξεχωριστά; Νόμιζα ότι μπορούμε να βάλουμε το σύνολο της εμπειρίας σε έναν εργοδότη σε μία εγγραφή. Παρότι γράφω όμως, φερ'ειπείν, μήνες ασφάλισης 3, μόλις γράφω ημέρες ασφάλισης 63 (αφού έτσι αναγράφεται στη βεβαίωση που έχω πάρει), το σύστημα μου το βγάζει ως σφάλμα και μου γράφει το ακόλουθο μήνυμα: Σφάλμα
Οι μέρες δεν μπορούν να είναι περισσότερες από 29
Εισάγετε έναν αριθμό μικρότερο από ή ίσο με 9999.

Πραγματικά, πάνε καλα; Ενώ μπορείς να γράψεις υποτίθεται έναν αριθμό μικρότερο ή ίσο με 9999, γιατί μου βγάζει το 63 ωσ σφάλμα; Έλεος σήμερα, πραγματικά! :roll:

annaPy
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 17, 2020 9:44 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό annaPy » Κυρ Σεπ 20, 2020 6:47 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω επίσης, για την 6κ/2020 σε ποιο πεδίο εισάγεται η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας κατά την επόμενη φαση

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Σεπ 20, 2020 8:01 pm

Καλησπέρα θα συμπληρώσεις την σχετική(συναφή) προυπηρεσία...
Όσον αφορρά με τις ημέρες ασφάλισης προσωπικά ποτέ δεν τις γράφω.
Συμπληρώνω πχ 150 μήνες απασχόλησης και 150 ασφάλισης και ημέρες ασφάλισης 0.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Σεπ 20, 2020 8:38 pm

Αλλα θα σε συμβουλευα να ανατρέξεις και σε παλιότερες αναρτήσεις (στο φόρουμ)πάνω σ συτό το θέμα..είναι άκρως κατατοπιστικές.

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό fanmor » Κυρ Σεπ 20, 2020 8:54 pm

Owl192839 έγραψε:Καλά προσπαθώ εδώ και ώρα να γράψω την εμπειρία μου στο μητρώο και μου έχουν σπάσει τα νεύρα! :x Πρέπει να βάζουμε τον κάθε μήνα ξεχωριστά; Νόμιζα ότι μπορούμε να βάλουμε το σύνολο της εμπειρίας σε έναν εργοδότη σε μία εγγραφή. Παρότι γράφω όμως, φερ'ειπείν, μήνες ασφάλισης 3, μόλις γράφω ημέρες ασφάλισης 63 (αφού έτσι αναγράφεται στη βεβαίωση που έχω πάρει), το σύστημα μου το βγάζει ως σφάλμα και μου γράφει το ακόλουθο μήνυμα: Σφάλμα
Οι μέρες δεν μπορούν να είναι περισσότερες από 29
Εισάγετε έναν αριθμό μικρότερο από ή ίσο με 9999.

Πραγματικά, πάνε καλα; Ενώ μπορείς να γράψεις υποτίθεται έναν αριθμό μικρότερο ή ίσο με 9999, γιατί μου βγάζει το 63 ωσ σφάλμα; Έλεος σήμερα, πραγματικά! :roll:

Κατ αρχήν σε αυτή τη φάση δε χρειάζεται να ανεβάσεις προϋπηρεσία.
Κατά δεύτερον ορθώς σου βγάζει σφάλμα. Διότι πρέπει να κάνεις μια εγγραφή ανα εργοδότη, από...έως τάδε ημ/νια , στη συνέχεια τους μήνες που δούλεψες στον εργοδότη αυτόν, και στη συνέχεια τις μέρες που περισσεύουν από τα 25αρια.

Δηλ αφού η προϋπηρεσία σου είναι 63 μέρες,
Έχεις 2 μήνες (25+25=50) και μένουν 13 μέρες.

Βάζεις 2 μήνες και 13 μέρες
Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά

teokat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 10:20 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό teokat » Κυρ Σεπ 20, 2020 9:29 pm

Μάλλον δεν θα είναι εύκολη η διόρθωσή του λανθασμένου περιορισμού στις μέρες ασφάλισης αν δεν βγει off-line το σύστημα για συντήρηση. Είχα στείλει δύο ερωτήματα στο τεχνικό τμήμα μήπως και δεν είχαν δει το πρόβλημα, έβαλα και screenshot για να τους πείσω... Με παρέπεμψαν στο τμήμα εξυπηρέτησης πολιτών. Στα δύο δε σχετικά ερωτήματα που έστειλα στο τμήμα εξυπηρέτησης πολιτών του ΑΣΕΠ πήρα την ίδια copy-paste μη-απάντηση:
Σας ενημερώνουμε ότι οι μήνες απασχόλησης αφορούν το χρονικό διάστημα απασχόλησης όπως αυτό προκύπτει από τη βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα.
Οι μήνες ασφάλισης αφορούν το χρονικό διάστημα κατά το οποίο απασχοληθήκατε σε κάποιον εργοδότη και προκύπτουν από τη διαίρεση των ενσήμων σας με τον αριθμό 25. Ο τυχόν δεκαδικός αριθμός, πολλαπλασιαζόμενος με το 25, δίνει τις ημέρες ασφάλισης.

Και εγώ έχω να δηλώσω 300 μέρες ασφάλισης (12 μήνες) που σημαίνει θα έπρεπε να δημιουργήσω 12 ξεχωριστές καταχωρίσεις για την ίδια εργασία με τους περιορισμούς που έχουν μπει. Τελικά άφησα το σχετικό πεδίο κενό αφού διέγραψα και ξαναδημιούργησα την καταχώριση (γιατί αν περαστεί τιμή, το σύστημα δεν σε αφήνει να την διαγράψεις εντελώς). Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα, αφού έτσι και αλλιώς στον έλεγχό τους τα επισυναπτόμενα είναι που έχουν σημασία αλλά αν θέλουν πραγματικά να κάνουν πλήρως ηλεκτρονικές τις διαδικασίες τέτοια λάθη πρέπει να τα διορθώνουν γρήγορα (όπως και την αδυναμία δια-σύνδεσης με άλλες υπηρεσίες όπως ΙΚΑ, ΟΑΕΔ κ.λπ.)

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Δευ Σεπ 21, 2020 8:24 pm

dino77 έγραψε:Καλησπέρα θα συμπληρώσεις την σχετική(συναφή) προυπηρεσία...
Όσον αφορρά με τις ημέρες ασφάλισης προσωπικά ποτέ δεν τις γράφω.
Συμπληρώνω πχ 150 μήνες απασχόλησης και 150 ασφάλισης και ημέρες ασφάλισης 0.


Ευχαριστώ πολύ! :)

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Δευ Σεπ 21, 2020 8:30 pm

fanmor έγραψε:
Owl192839 έγραψε:Καλά προσπαθώ εδώ και ώρα να γράψω την εμπειρία μου στο μητρώο και μου έχουν σπάσει τα νεύρα! :x Πρέπει να βάζουμε τον κάθε μήνα ξεχωριστά; Νόμιζα ότι μπορούμε να βάλουμε το σύνολο της εμπειρίας σε έναν εργοδότη σε μία εγγραφή. Παρότι γράφω όμως, φερ'ειπείν, μήνες ασφάλισης 3, μόλις γράφω ημέρες ασφάλισης 63 (αφού έτσι αναγράφεται στη βεβαίωση που έχω πάρει), το σύστημα μου το βγάζει ως σφάλμα και μου γράφει το ακόλουθο μήνυμα: Σφάλμα
Οι μέρες δεν μπορούν να είναι περισσότερες από 29
Εισάγετε έναν αριθμό μικρότερο από ή ίσο με 9999.

Πραγματικά, πάνε καλα; Ενώ μπορείς να γράψεις υποτίθεται έναν αριθμό μικρότερο ή ίσο με 9999, γιατί μου βγάζει το 63 ωσ σφάλμα; Έλεος σήμερα, πραγματικά! :roll:

Κατ αρχήν σε αυτή τη φάση δε χρειάζεται να ανεβάσεις προϋπηρεσία.
Κατά δεύτερον ορθώς σου βγάζει σφάλμα. Διότι πρέπει να κάνεις μια εγγραφή ανα εργοδότη, από...έως τάδε ημ/νια , στη συνέχεια τους μήνες που δούλεψες στον εργοδότη αυτόν, και στη συνέχεια τις μέρες που περισσεύουν από τα 25αρια.

Δηλ αφού η προϋπηρεσία σου είναι 63 μέρες,
Έχεις 2 μήνες (25+25=50) και μένουν 13 μέρες.

Βάζεις 2 μήνες και 13 μέρες
Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά


Ναι, το ξέρω ότι δε χρειάζεται η προϋπηρεσία τώρα, αλλά προτίμησα να την αναγράψω για την περίπτωση που θα χρειαστεί στην πορεία.
Για το άλλο θέμα, ευχαριστώ πολύ. Αφού έγραψα το ερώτημα, έκανα μία έρευνα στο google και είδα τελικά με ποιο τρόπο να αναγράψω τις ημέρες, εφόσον χρειαστεί,αλλά ευχαριστώ πολύ που μου το επιβεβαιώνεις. Βέβαια, μάλλον θα χρειαστεί να διαγράψω κάποιες εγγραφές, γιατί εγώ είχα αναγράψει όλην την εμπειρία μου αλλά μου είπαν πιο πάνω ότι μόνο η σχετική προϋπηρεσία χρειάζεται να αναγραφεί. :)


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες