Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Alexandrosg84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 6:05 pm

Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Alexandrosg84 » Τρί Σεπ 08, 2020 1:44 pm

Καλησπέρα, έχω μια απορία με την ηλεκτρονική αίτηση του ΑΣΕΠ, αν μπορει κάποιος να μου την λύσει γιατί είχαν περάσει χρόνια απο τότε που έκανα αίτηση στο ΑΣΕΠ. Παλιότερα οταν έκανα αίτηση στο ΑΣΕΠ υπήρχε κατευθείαν σύνδεση με το μητρώο και "τράβαγε" οτι άρχεια είχα ανεβάσει απο εκεί. Στην αίτηση που έκανα χτές αφού την συμπλήρωσα και την υπέβαλα, δηλαδή πάτησα οριστικοποιήση, αντί να βγάλει ως αποτέλεσμα υποβλειθήσα μου έβγαλε υπεβλείθει χωρίς δικαιολογητικά. Αυτό είναι νορμάλ; Διότι δεν είδα κάποια διασύνδεση με το μητρώο κατά την διάρκεια της αίτησης. Έχω κάνει κάποιο λάθος;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια εκ των προτέρων.

EliasP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 12:02 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό EliasP » Τρί Σεπ 08, 2020 2:40 pm

Μια χαρά έκανες τη διαδικασία. Αν πας στο τέλος της προκήρυξης, στο παράρτημα ΣΤ, θα δεις ότι η επίκληση στο μητρώο θα γίνει σε δεύτερο στάδιο (όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά από το ΑΣΕΠ), καθώς η αποστολή των δικαιολογητικών θα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά και όχι μέσω ταχυδρομείου.

Δηλαδή όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά από αυτούς που έχουν προκριθεί βάσει των μορίων τους, θα ανοίξει ξανά η αίτηση ώστε να μπορέσουν οι επιλαχόντες να κάνουν επίκληση από το αρχείο.

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι στο μητρώο όπου έχουμε ανεβάσει τα δικαιολογητικά μας, δεν έχουμε ανεβάσει επίσης και την ταυτότητα μας. Και δεν υπάρχει κάποια κατηγορία που να αφορά την ταυτότητα. Αυτή δεν θα ανεβεί στο μητρώο ώστε να γίνει επίκληση της κατά το 2ο στάδιο επιλογής; Θα ανεβαίνει σαν .pdf ή .jpg κατευθείαν από τον υπολογιστή μας;

Επίσης για την Υπεύθυνη Δήλωση για την προϋπηρεσία. Θα πρέπει να την ανεβάσουμε και αυτήν υπογεγραμμένη μαζί με την Βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ, στην καρτέλα "Εμπειρία" στο μητρώο;

Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε όταν ανοίξει το δεύτερο στάδιο επιλογής στις αιτήσεις, να δούμε τι επιπλέον επιλογές θα εμφανιστούν στην αίτηση.

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Τρί Σεπ 08, 2020 3:46 pm

Η ταυτοτητα ειναι ενα σημειο που και γω δεν έχω καταλαβει πως την ανεβαζεις αφου δεν εχει πεδίο.
Υπάρχει και η Γ' φαση που ζητανε να αποσταλούν αιτηση υπογεγραμμενη και δικαιολογητικα ταχυδρομικά

Alexandrosg84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 6:05 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Alexandrosg84 » Τρί Σεπ 08, 2020 4:08 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, με καλύψατε, πέραν όμως των ψηφιακών αρχείων νομίζω ότι θα χρειαστεί να στείλουμε τα δικαιολογητικά και σε χαρτί, γιαυτό νομίζω ότι δεν υπάρχει πεδίο για την ταυτότητα. Για την εμπειρία θα σας γελασω. Ευχαριστώ και παλι

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Σεπ 08, 2020 4:42 pm

Καλησπέρα για την ταυτότητα θα κάνετε εγγραφή στο πεδίο ως "Αλλο" και θα την επισυνάψετε..δε θα στείλουμε φάκελο με δικαιολογητικά..(εκτός αν αλλάξει κατι)..όλα πλεον ηλεκτρονικά..

fanmor
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 162
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2007 6:12 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό fanmor » Παρ Σεπ 11, 2020 1:54 pm

EliasP έγραψε:Μια χαρά έκανες τη διαδικασία. Αν πας στο τέλος της προκήρυξης, στο παράρτημα ΣΤ, θα δεις ότι η επίκληση στο μητρώο θα γίνει σε δεύτερο στάδιο (όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά από το ΑΣΕΠ), καθώς η αποστολή των δικαιολογητικών θα γίνεται πλέον ηλεκτρονικά και όχι μέσω ταχυδρομείου.

Δηλαδή όταν ζητηθούν τα δικαιολογητικά από αυτούς που έχουν προκριθεί βάσει των μορίων τους, θα ανοίξει ξανά η αίτηση ώστε να μπορέσουν οι επιλαχόντες να κάνουν επίκληση από το αρχείο.

Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι στο μητρώο όπου έχουμε ανεβάσει τα δικαιολογητικά μας, δεν έχουμε ανεβάσει επίσης και την ταυτότητα μας. Και δεν υπάρχει κάποια κατηγορία που να αφορά την ταυτότητα. Αυτή δεν θα ανεβεί στο μητρώο ώστε να γίνει επίκληση της κατά το 2ο στάδιο επιλογής; Θα ανεβαίνει σαν .pdf ή .jpg κατευθείαν από τον υπολογιστή μας;

Επίσης για την Υπεύθυνη Δήλωση για την προϋπηρεσία. Θα πρέπει να την ανεβάσουμε και αυτήν υπογεγραμμένη μαζί με την Βεβαίωση ενσήμων από το ΙΚΑ, στην καρτέλα "Εμπειρία" στο μητρώο;

Λογικά θα πρέπει να περιμένουμε όταν ανοίξει το δεύτερο στάδιο επιλογής στις αιτήσεις, να δούμε τι επιπλέον επιλογές θα εμφανιστούν στην αίτηση.



Θα πρέπει να τα ανεβάσουμε από τώρα, και στη δεύτερη φάση να κάνουμε επίκληση? Ή όταν έρθει εκείνη η ώρα (αν έρθει) κάνουμε ανέβασμα Και επίκληση? Έχει σημασία?

EliasP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 13, 2020 12:02 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό EliasP » Σάβ Σεπ 12, 2020 2:05 am

fanmor έγραψε:Θα πρέπει να τα ανεβάσουμε από τώρα, και στη δεύτερη φάση να κάνουμε επίκληση? Ή όταν έρθει εκείνη η ώρα (αν έρθει) κάνουμε ανέβασμα Και επίκληση? Έχει σημασία?


Έτσι σκεφτόμουν να κάνω σε περίπτωση που ήμουν στη λίστα με τα άτομα που θα προχωρήσουν στο 2ο στάδιο. Δηλαδή να τα ανεβάσω τότε, πράττοντας αναλόγως τι θα μας ζητάνε. Όμως τελικά ακολουθώντας τις συμβουλές των προηγούμενων, ανέβασα την ταυτότητα μου στην καρτέλα "Άλλο". Φαντάζομαι θα χρειαστεί και στο μέλλον.

Επίσης έκανα καινούργια εγγραφή και ανέβασα νέα βεβαίωση ενσήμων ΕΦΚΑ για το ΑΣΕΠ μαζί με την Υπεύθυνη Δήλωση εμπειρίας μαζί. Μπορείς κάτω από την καρτέλα "Εμπειρία" να δημιουργήσεις εγγραφή (νέα γραμμή) όπου σε αυτήν να προσθέσεις παραπάνω από ένα αρχεία. Έτσι τύπωσα μία Υπεύθυνη Δήλωση, την συμπλήρωσα, την υπέγραψα, τη σάρωσα ως .pdf και την ανέβασα μαζί με την βεβαίωση ΕΦΚΑ στην ίδια εγγραφή.

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Σάβ Σεπ 12, 2020 4:49 pm

Επειδή είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση, στην υπεύθυνη δήλωση που αφορά την εμπειρία βάζουμε μόνο την εμπειρία που είναι σχετική με τη θέση για την οποία κάνουμε αίτηση; Παρεμπιπτόντως, η αίτησή μου αφορά θέση ΔΕ. Επίσης, στη βεβαίωση που παρέχει ο ΕΦΚΑ δεν αναγράφεται η θέση στην οποία υπάρχει η εμπειρία παρά μόνο οι ημέρες και τα λοιπά στοιχεία. Επομένως, αυτό έρχεται στην ουσία να καλύψει η υπεύθυνη δήλωση; Δεν χρειάζονται κάποια άλλη επιπλέον βεβαίωση;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. :)

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Σεπ 13, 2020 9:39 am

Καλημέρα θα βάλεις(επισύναψη στο μητρώο ) ΜΟΝΟ την βεβαίωση του ΙΚΑ για χρήση απο το Ασεπ...Δεν γράφουμε καποια υπευθυνη δήλωση, το διάβασα και παραπάνω σε αναρτήσεις και δεν ξέρω απο που προκύπτει...(υπευθυνη δήλωση μονο για την 3κ/2018 συμπληρώναμε)..
100% λοιπόν μονο βεβαίωση ΙΚΑ(ΕΦΚΑ)..χρήση απο το Ασεπ αυτο τιποτα αλλο..

elenpe
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2020 7:21 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό elenpe » Κυρ Σεπ 13, 2020 11:47 am

Καλημέρα σε όλους με υγεία!

Επειδή στην 6κ η διαδικασία υποβολής δικαιολογητικών γίνεται με διαφορετικό τρόπο σε σχέση με την προηγούμενη 3Κ που έκανα την έχω μπερδευτεί λιγάκι και χρειάζομαι την βοηθειά σας.
Εγώ στην προηγούμενη προκύρηξη 3Κ είχα συμπληρώσει στο μητρώο όλα τα απαραίτητα δικαιλογητικά, εργασιακή εμπειρία, ξένες γλώσσες, τίτλοι σπουδών, γνώση Η/Υ, κτλ...τώρα βλέπω δεν ζητάει επίκληση, τι πρέπει να κάνω ? Για την εργασιακή εμπειρία που πρέπει να βάλω την "Βεβαίωση για Ασεπ"? Την αίτηση υπεύθυνη δήλωση εμπειρίας που την βρίσκω? Επίσης έχουν αυξηθεί και οι μηνες ασφάλισης απο την προηγούμενη αίτηση. Πώς μπορώ να δηλώσω αυτή την αλλαγή? Επίσης τα πτυχίο και όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά πρέπει να είναι επικυρωμένα απο δικηγόρο?
Σας παρακαλώ βοηθήστε με λίγο γιατί έχω μπλεχτεί..
Ευχαριστώ

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Κυρ Σεπ 13, 2020 1:55 pm

dino77 έγραψε:Καλημέρα θα βάλεις(επισύναψη στο μητρώο ) ΜΟΝΟ την βεβαίωση του ΙΚΑ για χρήση απο το Ασεπ...Δεν γράφουμε καποια υπευθυνη δήλωση, το διάβασα και παραπάνω σε αναρτήσεις και δεν ξέρω απο που προκύπτει...(υπευθυνη δήλωση μονο για την 3κ/2018 συμπληρώναμε)..
100% λοιπόν μονο βεβαίωση ΙΚΑ(ΕΦΚΑ)..χρήση απο το Ασεπ αυτο τιποτα αλλο..


Το ζητάει στη σελίδα 699 του ΦΕΚ (δες το επόμενο κείμενο). Νομίζω δεν είναι για όλες τις ειδικότητες.

Χρονική διάρκεια της εμπειρίας.
Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για όλες τις περιπτώσεις είτε ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία είτε όχι.
(1) Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική
διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας
της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Σεπ 13, 2020 2:42 pm

Καλησπέρα στην αίτηση-υπευθυνη δήλωση(ηλεκτρονική) δεν κάνουμε επίκληση απο το μητρώο οπως όλοι διαπιστώσατε..
Αρχικά μας ζητάει τρόπο ταυτοποίησης βάζουμε αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο κτλ..όποιος θέλει μπορεί να το περάσει και στο μητρώο του..στο πεδίο "Αλλο" και επισυνάπτει πχ την φωτοτυπία ταυτότητας..για να το έχει έτοιμο..όταν και αν του ζητηθεί για την β φάση(στάδιο).
Τα υπόλοιπα πεδία είναι τα ιδια και κάνουμε απλή καταχώριση χωρίς επίκληση..
Οσον αφορά την εμπειρία μπορείτε να βγάλετε και online πλέον βεβαιωση ικα για ασεπ ετσι δεν χρειάζεται να πάτε σε καποιο υποκατάστημα του ικα..
Επίσης καλο είναι να ενημερώσετε το μητρώο σας ωστε να το έχετε ετοιμο..Για παράδειγμα καποιος που θέλει να βάλει νέα βεβαιωση ασεπ(γιατι έχει περισσότερους μήνες εμπειρίας) δημιουργεί νέα εγγραφή στο πεδίο "εμπειρία" και κάνει καταχωριση..και στο τέλος επισυνάπτει την βεβαιωση ικα για ασεπ...(που οπως ανέφερα μπορει ανα πασα στιγμή να την εκτυπωσει online)..
Τέλος υπευθυνη δήλωση εργασιακής εμπειρίας δεν συμπληρώνουμε γιατι απλά δεν χρειάζεται..

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Σεπ 13, 2020 7:30 pm

Επειδή πολλοί βλέπω μπερδευετε την αιτηση- υπευθυνη δήλωση(ηλεκτρονική που είναι στην ουσία η ίδια η αίτηση και εμπεριέχει και υπευθυνη δήλωση) με την υπευθυνη δήλωση εργασιακης εμπειρίας (την οποια συμπληρώσαμε στην 3κ /2018 και δεν την χρησιμοποιούμε πουθενά) .. το γράφω τρίτη φορά...
δεν την επισυνάπτουμε πουθενά και δεν το αναφέρει επισης πουθενά...Βέβαια αν επιμένετε και επιθυμείτε να την επισυνάψετε κάντε το..

Owl192839
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Αύγ 17, 2020 7:27 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Owl192839 » Κυρ Σεπ 13, 2020 11:41 pm

dino77 έγραψε:Επειδή πολλοί βλέπω μπερδευετε την αιτηση- υπευθυνη δήλωση(ηλεκτρονική που είναι στην ουσία η ίδια η αίτηση και εμπεριέχει και υπευθυνη δήλωση) με την υπευθυνη δήλωση εργασιακης εμπειρίας (την οποια συμπληρώσαμε στην 3κ /2018 και δεν την χρησιμοποιούμε πουθενά) .. το γράφω τρίτη φορά...
δεν την επισυνάπτουμε πουθενά και δεν το αναφέρει επισης πουθενά...Βέβαια αν επιμένετε και επιθυμείτε να την επισυνάψετε κάντε το..


Ναι, αλλά στην αίτηση-υπεύθυνη δήλωση (ηλεκτρονική) δεν είχε κανένα πεδίο για να αναγράψουμε την ακριβή εργασιακή εμπειρία και τα στοιχεία των εργοδοτών, όπως λέει στη σελίδα 699. Και αντίστοιχα, η δήλωση από το ΕΦΚΑ για το ΑΣΕΠ δεν αναγράφει πουθενά τι είδους ειδικότητα είχαμε στον κάθε εργοδότη. Οπότε αυτά πώς τα αποδεικνύουμε αν δεν επισυνάψουμε κανένα άλλο έγγραφο;

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Ηλεκτρονική αίτηση 6Κ/2020

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Δευ Σεπ 14, 2020 12:18 pm

Παιδιά βοήθεια. Έχω τελειώσει το μεταπτυχιακό μου (έχω παρουσιάσει και τη διπλωματική) από τον Ιούλιο. Λόγω κορνοϊού, διακοπών κλπ η συνέλευση του τμήματος δεν έχει συνεδριάσει ακόμα και ενώ ξέρω ότι έχω περάσει γνωρίζω ακόμα και το βαθμό, δεν έχω βεβαίωση στα χέρια, ούτε αναλυτική βαθμολογία. Αν η βεβαίωση βγει μετά τις 22/9 θα απορριφθεί?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες