Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
euanastasiou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό euanastasiou » Παρ Φεβ 12, 2021 12:30 pm

Καλημέρα,

γνωρίζει κανείς πότε αναμένονται τα προσωρινά αποτελέσματα για ΤΕ?

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Δευ Φεβ 15, 2021 10:56 am

Τα αποτελέσματα δυστυχώς θα αργήσουν να βγουν, με βάση την εμπειρία και από αντίστοιχες μεγάλες προκηρύξεις. Πιθανολογώ μέσα στο Καλοκαίρι τα προσωρινά. Μακάρι βέβαια να βγουν νωρίτερα και να διαψευστώ. Επίσης, νομίζω πως είναι γενικός κανόνας να μην βγαίνουν ξεχωριστά τα αποτελέσματα ΠΕ, ΤΕ κλπ.

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Τρί Μαρ 02, 2021 2:45 pm

Καλησπέρα. Επειδή δεν έχω δει κάποια άλλη αναφορά από κοινωνιολόγους για να έχουμε μία εικόνα προς το αν έχουμε ελπίδες για τις θέσεις χωρίς ειδική εμπειρία σε τι ύψος κυμαίνονται τα δικά σου μόρια;

evrialon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό evrialon » Σάβ Μαρ 13, 2021 10:09 am

Μην περιμένετε άμεσα αποτελέσματα. Η προκήρυξη είναι μεγάλη και έχει και ειδική εμπειρία, γεγονός το οποίο καθυστερεί ακόμη περισσότερο τη διαδικασία. Ο ΑΣΕΠ δεν έχει χρονοδιάγραμμα έκδοσης των αποτελεσμάτων και αυτή τη στιγμή επεξεργάζεται άλλες προκηρύξεις. Φανταστείτε ότι για την 3Κ/2020 που αφορά 187 θέσεις, έχει ζητήσει δικαιολογητικά από τον Οκτώβριο και δεν έχουν βγει ακόμη τα προσωρινά αποτελέσματα.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Κυρ Μαρ 21, 2021 8:05 pm

evrialon έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπλήρωση προϋπηρεσίας στο βοήθεια. Εγώ έκανα για θέσεις κοινωνιολογου. Σε όλες τις θέσεις έβαλα θέση κοινωνιολογος και έβαλα σχετική περιγραφή αντικειμένου.Σε λίγες εργασίες μου όμως αναφέρομαι ως κοινωνιολογος στη σύμβαση. Αλλού με αναφέρει ως κοινωνικό επιστήμονα ενώ σε εξαρτημένη εργασία με μπλοκάκι που ήμουν τρία χρόνια η σύμβαση με αναφέρει ως εργασιακό σύμβουλο και αλλού υπεύθυνο κοινωνικής δικτύωσης. Στον δε οαεε είχα βάλει έναν κωδικό που θα μου επέτρεπε να μην έχω ΦΠΑ"παροχή υπηρεσιών χωρίς κσταλυμστα" . Θέλω να πω αν γίνει αυτεπαγγελτος μετά τα οριστικά έλεγχος υπάρχει περίπτωση να με απολύσουν επειδή δεν αναφέρεται ακριβώς η λέξη κοινωνιολογος πιθανά στο σύστημα του εφκα η αλλού; φαντάζομαι όλοι θα έχουν αυτό το θέμα. Ελπίζω η περιγραφή αντικειμένου να βοηθά να γίνει κατανοητό ότι όντως εργαζόμουν σε αντικείμενα που άπτονται της κοινωνιολογιας.Τέλος, έχω μια προϋπηρεσία έξι μηνών όπου ήμουν διοικητικός καθαρά αλλά εγώ το προσαρμοσα γιατί όντως άσκουσα κοινωνικά καθήκοντα.Το ρωτάω γιατί μου είπαν ότι το ασεπ ζητάει από το εφκα κωδικούς θέσεων. Αν όμως αυτοί δεν συμπίπτουν απόλυτα τι γίνεται;; Φαντάζομαι για αυτό υπάρχει η περιγραφή αντικειμένου. Τι λέτε;

Για να μετρήσει η προϋπηρεσία θα πρέπει να έχεις δηλωθεί στον ΕΦΚΑ με τον κωδικό της ειδικότητάς σου. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα μετρήσει δυστυχώς.

Δεν ισχύει αυτό που λέτε. Ο ασεπ πιάνει αυτό που δηλώνεις στο κουτάκι όχι τι γράφουν τα ένσημα.

AORISTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό AORISTAS » Τρί Μαρ 23, 2021 11:26 am

dhmosio85 έγραψε:
evrialon έγραψε:
dhmosio85 έγραψε:Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπλήρωση προϋπηρεσίας στο βοήθεια. Εγώ έκανα για θέσεις κοινωνιολογου. Σε όλες τις θέσεις έβαλα θέση κοινωνιολογος και έβαλα σχετική περιγραφή αντικειμένου.Σε λίγες εργασίες μου όμως αναφέρομαι ως κοινωνιολογος στη σύμβαση. Αλλού με αναφέρει ως κοινωνικό επιστήμονα ενώ σε εξαρτημένη εργασία με μπλοκάκι που ήμουν τρία χρόνια η σύμβαση με αναφέρει ως εργασιακό σύμβουλο και αλλού υπεύθυνο κοινωνικής δικτύωσης. Στον δε οαεε είχα βάλει έναν κωδικό που θα μου επέτρεπε να μην έχω ΦΠΑ"παροχή υπηρεσιών χωρίς κσταλυμστα" . Θέλω να πω αν γίνει αυτεπαγγελτος μετά τα οριστικά έλεγχος υπάρχει περίπτωση να με απολύσουν επειδή δεν αναφέρεται ακριβώς η λέξη κοινωνιολογος πιθανά στο σύστημα του εφκα η αλλού; φαντάζομαι όλοι θα έχουν αυτό το θέμα. Ελπίζω η περιγραφή αντικειμένου να βοηθά να γίνει κατανοητό ότι όντως εργαζόμουν σε αντικείμενα που άπτονται της κοινωνιολογιας.Τέλος, έχω μια προϋπηρεσία έξι μηνών όπου ήμουν διοικητικός καθαρά αλλά εγώ το προσαρμοσα γιατί όντως άσκουσα κοινωνικά καθήκοντα.Το ρωτάω γιατί μου είπαν ότι το ασεπ ζητάει από το εφκα κωδικούς θέσεων. Αν όμως αυτοί δεν συμπίπτουν απόλυτα τι γίνεται;; Φαντάζομαι για αυτό υπάρχει η περιγραφή αντικειμένου. Τι λέτε;

Για να μετρήσει η προϋπηρεσία θα πρέπει να έχεις δηλωθεί στον ΕΦΚΑ με τον κωδικό της ειδικότητάς σου. Σε αντίθετη περίπτωση δεν θα μετρήσει δυστυχώς.

Δεν ισχύει αυτό που λέτε. Ο ασεπ πιάνει αυτό που δηλώνεις στο κουτάκι όχι τι γράφουν τα ένσημα.

Καλημέρα. Πάνω στο τι γράφουν τα ένσημα στηρίζεται η επικύρωση των στοιχείων που δηλώνει κάποιος στο κουτάκι. Εάν δεν υπάρχει αντιστοιχία στην ειδικότητα (ΚΑΔ) που φαίνεται στη βεβαίωση ΑΣΕΠ με αυτό που δηλώνει ο καθένας στα κουτάκια της αίτησης δεν μπορεί να θεωρηθεί χρόνος προϋπηρεσίας στο αντικείμενο. Διαφορετικά ο κάθε εργαζόμενος σε μία επιχείρηση στο ιδιωτικό τομέα, θα μπορούσε να περιγράψει το αντικείμενο της εργασίας του με τρόπο που να τον εξυπηρετεί ώστε κάθε φορά να θεωρηθεί χρόνος προϋπηρεσίας. Εκεί έρχεται η βεβαίωση ενσήμων που δείχνει ως τι έχει ο καθένας προσληφθεί ή ποιο το αντικείμενο του εάν εργάζεται με δελτίο παροχής υπηρεσιών.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Anna198 και 4 επισκέπτες