Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Andkai
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2020 4:57 pm

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Andkai » Δευ Μάιος 25, 2020 10:11 pm

Θέλω τα φώτα σας, βλέπω ότι οι μισές θέσεις είναι με ειδική εμπειρία, που σημαίνει ότι θα καλυφθούν από τους ήδη υπηρετούντες, οι άλλες μισές, σωστά βλέπω ότι είναι με απλή εμπειρία; Ισχύει; Ρωτάω καθώς είναι η μητέρα μου ΥΕ, δουλεύει με ετήσιες συμβάσεις από το 2002, με το ανάλογο άγχος, με το να είναι μήνες απλήρωτη και τώρα που επιτέλους βγαίνει η προκύρηξη, διαπιστώνω ότι τις μισές θέσεις τις διεκδικούν όλοι; Έχετε εικόνα; Γνωρίζει κάποιος;

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τρί Μάιος 26, 2020 12:19 pm

Andkai έγραψε:Θέλω τα φώτα σας, βλέπω ότι οι μισές θέσεις είναι με ειδική εμπειρία, που σημαίνει ότι θα καλυφθούν από τους ήδη υπηρετούντες, οι άλλες μισές, σωστά βλέπω ότι είναι με απλή εμπειρία; Ισχύει; Ρωτάω καθώς είναι η μητέρα μου ΥΕ, δουλεύει με ετήσιες συμβάσεις από το 2002, με το ανάλογο άγχος, με το να είναι μήνες απλήρωτη και τώρα που επιτέλους βγαίνει η προκύρηξη, διαπιστώνω ότι τις μισές θέσεις τις διεκδικούν όλοι; Έχετε εικόνα; Γνωρίζει κάποιος;

Δεν είναι έτσι . στις θέσεις χωρίς εμπειρία μετράει η ειδική εμπειρία. διαβάστε το νόμο και την προκηρύξη

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Τρί Μάιος 26, 2020 1:01 pm

όπως και στην 2κ\2019, στις θέσεις χωρίς εμπειρία παίρνουν τα μόρια της ειδικής εμπειρίας όσοι δούλευαν ως επικουρικοί. Εντελώς φωτογραφικές διαδικασίες δυστυχώς.

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Παρ Ιουν 05, 2020 10:02 pm

Καλησπέρα σας. Ηθελα να ρωτήσω σχετικά με την συμπλήρωση προϋπηρεσίας στο βοήθεια. Εγώ έκανα για θέσεις κοινωνιολογου. Σε όλες τις θέσεις έβαλα θέση κοινωνιολογος και έβαλα σχετική περιγραφή αντικειμένου.Σε λίγες εργασίες μου όμως αναφέρομαι ως κοινωνιολογος στη σύμβαση. Αλλού με αναφέρει ως κοινωνικό επιστήμονα ενώ σε εξαρτημένη εργασία με μπλοκάκι που ήμουν τρία χρόνια η σύμβαση με αναφέρει ως εργασιακό σύμβουλο και αλλού υπεύθυνο κοινωνικής δικτύωσης. Στον δε οαεε είχα βάλει έναν κωδικό που θα μου επέτρεπε να μην έχω ΦΠΑ"παροχή υπηρεσιών χωρίς κσταλυμστα" . Θέλω να πω αν γίνει αυτεπαγγελτος μετά τα οριστικά έλεγχος υπάρχει περίπτωση να με απολύσουν επειδή δεν αναφέρεται ακριβώς η λέξη κοινωνιολογος πιθανά στο σύστημα του εφκα η αλλού; φαντάζομαι όλοι θα έχουν αυτό το θέμα. Ελπίζω η περιγραφή αντικειμένου να βοηθά να γίνει κατανοητό ότι όντως εργαζόμουν σε αντικείμενα που άπτονται της κοινωνιολογιας.Τέλος, έχω μια προϋπηρεσία έξι μηνών όπου ήμουν διοικητικός καθαρά αλλά εγώ το προσαρμοσα γιατί όντως άσκουσα κοινωνικά καθήκοντα.Το ρωτάω γιατί μου είπαν ότι το ασεπ ζητάει από το εφκα κωδικούς θέσεων. Αν όμως αυτοί δεν συμπίπτουν απόλυτα τι γίνεται;; Φαντάζομαι για αυτό υπάρχει η περιγραφή αντικειμένου. Τι λέτε;

dhmosio85
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ Οκτ 04, 2017 4:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό dhmosio85 » Παρ Ιουν 05, 2020 11:21 pm

Πιο συγκεκριμένα σε σχέση με το παραπάνω μήνυμα :είδα στον ατομικό λογαριασμό ασφάλισης πως σε μια εργασία 12 μηνών με έχουν με ΚΑΔ υπάλληλο γραφείου εγω όμως έβαλα στην προκηρυξη θέση κοινωνιολογος και σχετική περιγραφή αντικειμένου με υπηρεσίες βοήθειας σε ευπαθείς ομάδες. Πιστεύετε θα έχω κάποιο θέμα; γινεται έλεγχος ταυτοποίησης της θέσης με τους ΚΑΔ; Υπάρχει τέτοια διαδικασία η μόνο γνησιότητα δικαιολογητικων ελέγχουν;Αρκούνται στην ύπαρξη ενσήμων και στην περιγραφή αντικειμένου;Γιατί στην τελική αφού ο ασεπ λαμβάνει υπόψη την ατομική δήλωση υποψήφιου για την περιγραφή αντικειμένου γιατί να ελέγχει αυστηρά τους ΚΑΔ; Ξέρουμε ότι σε πολλές δουλειές δεν κάνουμε αυτό που γράφει ακριβώς ο ΚΑΔ η σύμβαση κλπ. Τέλος αν γίνεται έλεγχος πότε ακριβώς γίνεται; Υπάρχει περίπτωση να βρεθούμε ξεκρέμαστοι ξαφνικά ενώ έχουμε προσληφθεί;

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό mylw » Σάβ Ιουν 06, 2020 7:48 pm

Για τις θέσεις ΤΕ διοικητικού λογιστικού βλέπω δε ζητάει κανένα απαραίτητο πρόσθετο προσόν. Είναι δυνατόν? ούτε lower δεν έχουν οι κύριοι?

xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Πέμ Ιουν 11, 2020 8:44 pm

Καλησπέρα, έχω 2 απορίες: 1η/ Πλέον δεν χρειάζεται να μεταφράσουμε τα πτυχία των αγγλικών; Μόνο επικύρωση φωτοαντίγραφου από δικηγόρο;
και 2η/ η ειδική εμπειρία αφορά όσους δούλευαν ως επικουρικοί ανέφερε ένα μέλος εδώ, αυτό τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Πέμ Ιουν 11, 2020 9:45 pm

xrisaki23 έγραψε:Καλησπέρα, έχω 2 απορίες: 1η/ Πλέον δεν χρειάζεται να μεταφράσουμε τα πτυχία των αγγλικών; Μόνο επικύρωση φωτοαντίγραφου από δικηγόρο;
και 2η/ η ειδική εμπειρία αφορά όσους δούλευαν ως επικουρικοί ανέφερε ένα μέλος εδώ, αυτό τι σημαίνει;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Στην δεύτερη απορία σου η ειδική εμπειρία ειναι οσοι δουλεύουν ή δούλευαν στο βοήθεια στο σπιτι θα πάρουν 17 μόρια ανα μήνα ενώ αυτός που έχει απλή εμπειρία θα πάρει 7 μόρια ανα μήνα.Το λεει μέσα η προκήρυξη.Οσο για την πρώτη απορία σου δε το ξέρω αλλά ψαχτο γτ είναι σημαντικό και είναι λόγος απόρριψης της αίτησης.

xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Παρ Ιουν 12, 2020 1:00 am

Kleos99 έγραψε:Στην δεύτερη απορία σου η ειδική εμπειρία ειναι οσοι δουλεύουν ή δούλευαν στο βοήθεια στο σπιτι θα πάρουν 17 μόρια ανα μήνα ενώ αυτός που έχει απλή εμπειρία θα πάρει 7 μόρια ανα μήνα.Το λεει μέσα η προκήρυξη.Οσο για την πρώτη απορία σου δε το ξέρω αλλά ψαχτο γτ είναι σημαντικό και είναι λόγος απόρριψης της αίτησης.


Χμμμ κατάλαβα λοιπόν τι παίζεται...
Όσο αφορά τα αγγλικά, ο οδηγός της προκύρηξης λέει το εξής (το μεταφέρω ακριβώς):
Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής που απαιτούνται από την προκήρυξη πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένοι στην ελληνική γλώσσα.
Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται:

• από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή

•την Πρεσβεία ή

•το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή

•από δικηγόρο.

Ειδικώς οι τίτλοι γλωσσομάθειας στις γλώσσες αγγλική, γαλλική, γερμανική, ιταλική και ισπανική, γίνονται δεκτοί χωρίς να απαιτείται μετάφρασή τους (άρθρο 58, ν. 4674/2020, Φ.Ε.Κ. 53/11.3.2020, τ.Α΄).και αυτή εδώ η παράγραφος ευθύνεται για την σύγχιση μου

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα των τίτλων.

Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο. Γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, τα οποία έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο

xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Παρ Ιουν 12, 2020 8:35 am

Επανέρχομαι προς ενημέρωση και άλλων: μόλις μίλησα με ΑΣΕΠ, μου ειπαν ότι για την 4Κ/2020 δεν θελει μετάφραση το πιστοποιητικό γλωσσομάθειας,ωστόσο ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί για όλες τις προκυρήξεις του ΑΣΕΠ.

Αλλά πάνω στην βιασύνη μου,ο κυριούλης βιαζόταν λίγο, ξέχασα να ρωτήσω και κάτι άλλο που προέκυψε, οπότε μήπως ξέρετε εσείς;;; : το FCE του Cambridge δηλώνεται στο σύστημα ως Cambridge International ή ως Cambridge International Examinations;;;

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Παρ Ιουν 12, 2020 10:55 am

xrisaki23 έγραψε:
Kleos99 έγραψε:Στην δεύτερη απορία σου η ειδική εμπειρία ειναι οσοι δουλεύουν ή δούλευαν στο βοήθεια στο σπιτι θα πάρουν 17 μόρια ανα μήνα ενώ αυτός που έχει απλή εμπειρία θα πάρει 7 μόρια ανα μήνα.Το λεει μέσα η προκήρυξη.Οσο για την πρώτη απορία σου δε το ξέρω αλλά ψαχτο γτ είναι σημαντικό και είναι λόγος απόρριψης της αίτησης.


Χμμμ κατάλαβα λοιπόν τι παίζεται...
Όσο αφορά τα αγγλικά, ο οδηγός της προκύρηξης λέει το εξής (το μεταφέρω ακριβώς):
Τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις της αλλοδαπής που απαιτούνται από την προκήρυξη πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένοι στην ελληνική γλώσσα.
Η επίσημη μετάφρασή τους γίνεται:

• από αρμόδια κατά νόμο αρχή του Υπουργείου Εξωτερικών ή

•την Πρεσβεία ή

•το Προξενείο της ξένης χώρας στην Ελλάδα ή

•από δικηγόρο.

Ειδικώς οι τίτλοι γλωσσομάθειας στις γλώσσες αγγλική, γαλλική, γερμανική, ιταλική και ισπανική, γίνονται δεκτοί χωρίς να απαιτείται μετάφρασή τους (άρθρο 58, ν. 4674/2020, Φ.Ε.Κ. 53/11.3.2020, τ.Α΄).και αυτή εδώ η παράγραφος ευθύνεται για την σύγχιση μου

Σημειώνεται ότι, σύμφωνα με τη νομολογία του Συμβουλίου της Επικρατείας, προκειμένου περί τίτλων σπουδών με τους οποίους αποδεικνύεται η γνώση της ξένης γλώσσας, τίτλοι που προσκομίζονται σε απλά φωτοαντίγραφα γίνονται δεκτοί, υπό την προϋπόθεση ότι προσκομίζονται επικυρωμένες μεταφράσεις αυτών, στις οποίες γίνεται μνεία ότι στους νόμιμους μεταφραστές είχαν προσκομισθεί τα πρωτότυπα ή επικυρωμένα αντίγραφα των τίτλων.

Τα ανωτέρω (τίτλοι, πιστοποιητικά και βεβαιώσεις) γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά σε ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα εγγράφων που έχουν εκδοθεί από αλλοδαπές αρχές και έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο. Γίνονται υποχρεωτικά αποδεκτά ευκρινή φωτοαντίγραφα από αντίγραφα ιδιωτικών εγγράφων, τα οποία έχουν επικυρωθεί από δικηγόρο

Για να μην μπλέξεις καλού κακού κανε τη μετάφραση σ εναν δικηγόρο και δείξτου και τον νομο αυτο. Προσωπική μου άποψη είναι οτι χρειάζεται μετάφραση απο δικηγόρο

xrisaki23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 12:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό xrisaki23 » Παρ Ιουν 12, 2020 2:12 pm

Kleos99 έγραψε:Για να μην μπλέξεις καλού κακού κανε τη μετάφραση σ εναν δικηγόρο και δείξτου και τον νομο αυτο. Προσωπική μου άποψη είναι οτι χρειάζεται μετάφραση απο δικηγόρο


Σήμερα απο τον ΑΣΕΠ στο τηλ μου είπαν όχι οποτε απλά πηγα και επικύρωσα αντίγραφο. Ελπίζω να μην μου ειπε αρλούμπες. Μου είπε και την σελίδα της προκύρηξης (δεν το ειχα προσεξει οτι τ ελεγε κι εκει). Θα δείξει :(

tarel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Δευ Φεβ 26, 2018 8:21 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό tarel » Δευ Ιουν 15, 2020 6:10 pm

ρε παιδιά γιατί δεν μποορώ να προσθέσω το δευτερο μεταπτυχιακό στην αίτηση ; το έχει και αλλος αυτο το πρόβλημα; τι δεν κάνω καλά; πρωτη φορά μου συμβαίνει...

rozalianna
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 2:04 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό rozalianna » Δευ Ιουν 15, 2020 11:56 pm

Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους. Να ρωτήσω επικύρωση μπορούμε να κάνουμε και αργότερα αν θέλουμε, όταν και άμα μας ζητήσουν τα δικαιολογητικά έτσι;;; Επίσης αν περάσει κάποιος σε μια πόλη που δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις του γίνεται μεταγραφή;;

Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Τετ Ιουν 17, 2020 12:34 pm

rozalianna έγραψε:Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους. Να ρωτήσω επικύρωση μπορούμε να κάνουμε και αργότερα αν θέλουμε, όταν και άμα μας ζητήσουν τα δικαιολογητικά έτσι;;; Επίσης αν περάσει κάποιος σε μια πόλη που δεν είναι στις πρώτες προτιμήσεις του γίνεται μεταγραφή;;

Οι επικυρωσεις εγγράφων έχουν καταργηθεί.Διάβασε Καλά την προκήρυξη τι λέει.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες