ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

Δημοσίευσηαπό newentry » Τρί Απρ 28, 2020 10:21 am

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πότε ένας υπάλληλος του δημοσίου μπορεί να συμμετέχει σε άλλο Διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π/νέα προκύρηξη ?Αρκεί να έχει κλείσει τα δύο έτη της δόκιμης περιόδου ή απαιτείται πενταετία στη Θέση διορισμού?Ισχύει κάτι διαφορετικό για τις Ανεξάρτητες Αρχές?Συγκεκριμένα, είμαι υπάλληλος της Α.Α.Δ.Ε. Σας ευχαριστώ πολύ!!

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΔΗΜ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ ΣΕ ΝΕΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

Δημοσίευσηαπό gery » Τρί Απρ 28, 2020 2:04 pm

newentry έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πότε ένας υπάλληλος του δημοσίου μπορεί να συμμετέχει σε άλλο Διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π/νέα προκύρηξη ?Αρκεί να έχει κλείσει τα δύο έτη της δόκιμης περιόδου ή απαιτείται πενταετία στη Θέση διορισμού?Ισχύει κάτι διαφορετικό για τις Ανεξάρτητες Αρχές?Συγκεκριμένα, είμαι υπάλληλος της Α.Α.Δ.Ε. Σας ευχαριστώ πολύ!!

Από όσο έχω ρωτήσει ισχύει η πενταετία. Αυτό θα φαίνεται στη νέα προκήρυξη, η οποία θα γράφει το περιορισμό
και θα υπογράφεις την υπεύθυνη δήλωση όταν κάνεις την αίτηση. Τώρα νομίζω πως θα πρέπει να αγωνιστούμε να
αλλάξει αυτό. Μπορείς να μιλήσεις με στελέχη της ΑΔΕΔΥ ; Παλιότερα υπήρχε ανάλογη ρύθμιση για μέλη δεπ που
διορίζονταν στην επαρχία, η οποία νομίζω καταργήθηκε.

mamidakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mamidakis » Τρί Απρ 28, 2020 5:58 pm

Συγνωμη αλλά κάτι άσχετο με αυτό που ρωτάς. Είμαι σε ΔΕΚΟ και το σκέφτομαι να πάω ΑΑΔΕ με άλλη σχετική προκήρυξη. Πρέπει να προσέξω κάτι;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τρί Απρ 28, 2020 9:32 pm

newentry έγραψε:Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πότε ένας υπάλληλος του δημοσίου μπορεί να συμμετέχει σε άλλο Διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π/νέα προκύρηξη ?Αρκεί να έχει κλείσει τα δύο έτη της δόκιμης περιόδου ή απαιτείται πενταετία στη Θέση διορισμού?Ισχύει κάτι διαφορετικό για τις Ανεξάρτητες Αρχές?Συγκεκριμένα, είμαι υπάλληλος της Α.Α.Δ.Ε. Σας ευχαριστώ πολύ!!

Απ' όσο γνωρίζω, για όποιον διοριστεί με τις διατάξεις του Ν.2190/1994 (δηλαδή με ΑΣΕΠ) ισχύει ως περιορισμός για συμμετοχή σε άλλες προκηρύξεις η πενταετία (από το διορισμό νομίζω), εφόσον η θέση που καταλαμβάνεις τη στιγμή που κάνεις αίτηση είναι μόνιμου προσωπικού. Αν έχει περάσει η πενταετία ή αν είσαι υπάλληλος ΙΔΑΧ (αορίστου χρόνου δηλαδή), μπορείς να καταθέτεις ελεύθερα.

mamidakis, ισχύει το ίδιο. Αν μπήκες με ΑΣΕΠ και δεν έχει περάσει η πενταετία δεν μπορείς. Αν και στις ΔΕΚΟ λογικά οι θέσεις είναι αορίστου χρόνου (όχι μόνιμες) άρα μπορείς.

mamidakis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό mamidakis » Τετ Απρ 29, 2020 5:59 pm

Δεν είναι καλά στην ΑΑΔΕ; Υπάρχει κάπου καλύτερα;

theod75
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Μάιος 02, 2020 7:36 pm

mamidakis έγραψε:Δεν είναι καλά στην ΑΑΔΕ; Υπάρχει κάπου καλύτερα;

Τώρα όπου και να πας έχει δουλειά. Υπάρχουν παντού μεγάλες ελλείψεις προσωπικού

newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό newentry » Κυρ Μάιος 03, 2020 11:06 pm

gery έγραψε:

Από όσο έχω ρωτήσει ισχύει η πενταετία. Αυτό θα φαίνεται στη νέα προκήρυξη, η οποία θα γράφει το περιορισμό
και θα υπογράφεις την υπεύθυνη δήλωση όταν κάνεις την αίτηση. Τώρα νομίζω πως θα πρέπει να αγωνιστούμε να
αλλάξει αυτό. Μπορείς να μιλήσεις με στελέχη της ΑΔΕΔΥ ; Παλιότερα υπήρχε ανάλογη ρύθμιση για μέλη δεπ που
διορίζονταν στην επαρχία, η οποία νομίζω καταργήθηκε.

Σε ευχαριστώ πάτα πολύ θα το ψάξω κ άλλο... :)

newentry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό newentry » Κυρ Μάιος 03, 2020 11:13 pm

mamidakis έγραψε:Δεν είναι καλά στην ΑΑΔΕ; Υπάρχει κάπου καλύτερα;

Προσωπικά θα έλεγα πως δεν είναι καλά...όχι γιατί υπάρχει πολύ δουλειά.Αυτό δεν με πειράζει, δόξα το Θεό στον ιδιωτικό τομέα μάθαμε να δουλεύουμε...Εγώ έχω τοποθετηθεί στον Έλεγχο απευθείας χωρίς να έχω περάσει από κάποιο άλλο τμήμα.Είναι τεράστιο το αντικείμενο, η νομοθεσία ασαφής είμαστε εκτεθειμένοι από παντού και αφημένοι στη μοίρα μας ειδικά οι νέοι υπάλληλοι.Προσωπικά δυσκολεύομαι στη δουλειά αυτή γιατί εμπλέκομαι συναισθηματικά, αν μπορώ να το θέσω έτσι, και επηρεάζομαι πολύ από τη φύση της δουλειάς... :( Θα ήθελα μία ευκαιρία λοιπόν , να πάω σε κάτι πιο διοικητικό...Θα δούμε!

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Athina1610, fgk και 4 επισκέπτες