Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Κυρ Φεβ 23, 2020 4:18 pm

ell1 έγραψε:
angelikka έγραψε:
ell1 έγραψε:Όταν κάποιος έχει διοριστεί σε παλαιότερο διαγωνισμό και είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος, δεν μπορεί να κάνει ανά πάσα στιγμή αίτηση σε έναν νέο διαγωνισμό ώστε να αλλάξει θέση εργασίας και υπηρεσία;

Ναι βεβαίως μπορεί.
Δεν πρόκειται περί αυτού.
Όταν έχεις τόσα πολλά μόρια ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ότι μπορείς να καταλάβεις όποια θέση θέλεις.
Επίλεξε λοιπόν τη θέση που θα σου άρεσε και κάνε εκεί τα χαρτιά σου γιατί ο διορισμός είναι σίγουρος.
Και όταν έχεις διορισμό στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ, άσε εμάς με τα λιγότερα μόρια να μείνουμε τουλάχιστον στην πόλη μας.


Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας, εγώ ρώτησα γιατί είδα σε προηγούμενες σελίδες του topic το εξής "Σωστά παρατηρήσες, μην ξεχνας οτι στην 3κ 2018 που γνωρίζω ειχε ΙΔΑΧ θέσεις ειδικότερα στις ΔΕΥΑ. οποτε οποιος ειναι στους πινακες διοριστέων σε ΙΔΑΧ (ιδιωτικου δικαιου αοριστου χρονου) θέση εχει καθε δικαιωμα να κανει τα χαρτια του και σε αλλη προκήρυξη.Δεν θα ειχε το δικαιωμα αν ηταν στους δημους που ειναι Δημοσίου Δικαιου οποτε σε αυρην την περιπρωση μπορείς να τον δώσεις . Εγω θελω να ρωτήσω κατι αν γνωρίζει κάποιος ; Γνωρίζουμε χρονοδιαγραμμα για προσωρινά ; ποσο δύσκολο ειναι πια να βγούνε μασημένη τροφη έχουν
"
οπότε συμπέρανα ότι υπάρχει κάποιο κώλυμα διορισμού. Πότε δεν μπορεί να διοριστεί κανείς σε άλλη δημόσια υπηρεσία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση!


Από ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει κώλυμα διορισμού, ούτε απαγορεύεται κάποιος που είναι ήδη δημόσιος υπάλληλος να κάνει αίτηση σε οποιαδήποτε νέα προκήρυξη και αν είναι επιτυχών να διοριστεί σε νέα θέση.
Τώρα περί ΙΔΑΧ θέσεις και δήμων δεν είμαι σίγουρη. Αν γνωρίζει κάποιος άλλος σίγουρα, ας απαντήσει καλύτερα.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Φεβ 23, 2020 6:47 pm

Σημείωση: Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρ-
χών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέ-
σεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού
τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή
κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους
που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρό-
νου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Αντιγραφή οπως ακριβώς αναγράφεται στις προκηρύξεις...

ell1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Μάιος 07, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ell1 » Κυρ Φεβ 23, 2020 11:43 pm

dino77 έγραψε:Σημείωση: Τακτικοί υπάλληλοι του Δημοσίου, των ΝΠΔΔ, των ΟΤΑ α΄ και β΄ βαθμίδας και των Ανεξάρτητων Αρ-
χών οι οποίοι διορίστηκαν βάσει του ν. 2190/1994, δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε διαδικασία πλήρωσης θέ-
σεων του δημόσιου και ευρύτερου δημόσιου τομέα πριν συμπληρωθεί πενταετία από την ημερομηνία διορισμού
τους. Η απαγόρευση αυτή αφορά αποκλειστικά τους μόνιμους υπαλλήλους των ανωτέρω φορέων η υπηρεσιακή
κατάσταση των οποίων ρυθμίζεται από τον Υπαλληλικό Κώδικα. Η απαγόρευση δεν ισχύει για τους υπαλλήλους
που απασχολούνται στους ανωτέρω φορείς με σύμβαση εργασίας ιδιωτικού δικαίου αορίστου ή ορισμένου χρό-
νου, ακόμη κι αν αυτοί έχουν προσληφθεί βάσει του ν. 2190/1994 και κατέχουν οργανικές θέσεις.

Αντιγραφή οπως ακριβώς αναγράφεται στις προκηρύξεις...


Δεν το γνώριζα.. Ευχαριστώ!

Yiota13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2017 5:30 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Yiota13 » Δευ Φεβ 24, 2020 6:21 pm

Γνωρίζουμε, το πότε βγαίνουν τα προσωρινά; :?:

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό akis1 » Πέμ Φεβ 27, 2020 9:08 pm

Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Παρ Φεβ 28, 2020 10:11 am

akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.




Ίσως να είναι η περίπτωση που και οι 2 πλευρές μπορεί να έχουν δίκιο.

Ωστόσο η ''φάση'' μου θυμίζει δημοτικό που κάποια παιδάκια ζήλευαν τα άλλα παιδάκια που είχαν καλύτερο βαθμό.
και όχι είχαν καλύτερο βαθμό επειδή γνώριζαν το δάσκαλο αλλά ενδεχομένως ή γιατί διάβαζαν περισσότερο και το άξιζαν ή γιατί ήταν εξυπνότερα!
Συνήθως απορούσαν γιατί ο τάδε να είναι πάντα σημαιοφόρος ή παραστάτης.

Γιατί άλλο αυτή η περίπτωση και άλλο να ζηλεύεις ένα άλλο παιδάκι γιατί πχ μπορεί να είχε περισσότερα λεφτά ή καλύτερο γούστο σε ένα ζευγάρι sportex παπούτσια!

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Φεβ 28, 2020 11:10 am

akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.



Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο....στις θέσεις δε διοικητικών επειδη παρακολουθω προκηρυξεις τα τελευταια 5 χρόνια δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση, που το όνομά της είναι πρώτο σε όλες τις προκηρυξεις από το 2016-17 μέχρι τώρα και σίγουρα από την 5κ/2017 φερ ειπειν έχει έρθει ο διορισμος 100% και συνεχίζω και την βλέπω παντου μεχρι και στην τελευταια 9κ/2018, πολυ πιθανο να εχει κανει και στην 6κ/2019, διόλου απίθανο...στην 5κ πήρε θέση ΕΟΦ αθηνα, στην 8κ/2017 ελεγκτικο συνεδριο αθηνα...ημαρτον δηλαδη κατανταει αηδια...μέχρι δηλαδη να βρει θέση που και καλά τη συμφερει καλυτερα, ααδε που στο καλο δεν ξερω στοχευει, προκαλει κωλυσιεργιες και γραφειοκρατεία και εδω δεν υπαρχει η δικαιολογια ότι περιμενω τον διορισμο που αργει και συνεχιζω κ κανω αιτησεις....Φιλε/φιλη akis1 όμως καταλήγουμε στο Υ.Γ σου που τα λέει όλα...Αν δεν υπήρχε νομοθεσία και κράτος που να επιτρέπει αυτόν τον τακτικισμό, δεν θα βρίσκονταν κι αυτοί που επωφελούνται από αυτόν, δυστυχώς θα συνεχίζεται με κόστος και του ίδιου του δημοσίου και ολων των άλλων που διεκδικούν κι αυτοί μια θέση στον δημόσιο τομέα...Δεν υπάρχει καμία διάθεση εμπάθειας απλά είναι να απορεί κανείς...

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Φεβ 28, 2020 4:54 pm

ersilyk έγραψε:
akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.



Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο....στις θέσεις δε διοικητικών επειδη παρακολουθω προκηρυξεις τα τελευταια 5 χρόνια δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση, που το όνομά της είναι πρώτο σε όλες τις προκηρυξεις από το 2016-17 μέχρι τώρα και σίγουρα από την 5κ/2017 φερ ειπειν έχει έρθει ο διορισμος 100% και συνεχίζω και την βλέπω παντου μεχρι και στην τελευταια 9κ/2018, πολυ πιθανο να εχει κανει και στην 6κ/2019, διόλου απίθανο...στην 5κ πήρε θέση ΕΟΦ αθηνα, στην 8κ/2017 ελεγκτικο συνεδριο αθηνα...ημαρτον δηλαδη κατανταει αηδια...μέχρι δηλαδη να βρει θέση που και καλά τη συμφερει καλυτερα, ααδε που στο καλο δεν ξερω στοχευει, προκαλει κωλυσιεργιες και γραφειοκρατεία και εδω δεν υπαρχει η δικαιολογια ότι περιμενω τον διορισμο που αργει και συνεχιζω κ κανω αιτησεις....Φιλε/φιλη akis1 όμως καταλήγουμε στο Υ.Γ σου που τα λέει όλα...Αν δεν υπήρχε νομοθεσία και κράτος που να επιτρέπει αυτόν τον τακτικισμό, δεν θα βρίσκονταν κι αυτοί που επωφελούνται από αυτόν, δυστυχώς θα συνεχίζεται με κόστος και του ίδιου του δημοσίου και ολων των άλλων που διεκδικούν κι αυτοί μια θέση στον δημόσιο τομέα...Δεν υπάρχει καμία διάθεση εμπάθειας απλά είναι να απορεί κανείς...


επειδη δεν τα θυμομουν καλα γιατι δεν εχω ασχοληθει προσφατα, επικαιροποιω γιατι εχω γραψει καποιες ανακριβειες για τις προκηρυξεις και τις θεσεις που εγραψα παραπανω...5κ/2017, ΕΟΦ σίγουρα ήρθε διορισμος και προφανως απορριφθηκε, 6κ/2017 ιδαχ προφανως κι εκει δεν...., 7κ/2017 μονιμη θεση λιμενικο φθιώτιδας??? όυτε εκει, μαλλον δεν......8κ/2017 ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ και όχι ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ όπως έγραψα λάθος, που ξέρεις αν ήταν εκεί μπορεί να πήγαινε, :D ,2κ/2018, για 1κ/2018 ευδαπ δεν εχω ασχοληθει μπορει κι εκει, και πάμε ολοταχώς για 6κ/2019.....για 9κ/2018 που εγραψα πιο πάνω μάλλον δεν έκανε καν αίτηση, πως κι ετσι....ασχετα με τη μανια ή όχι του ατόμου να βλεπει το ονομα του στη λίστα διοριστεων ή το κυνήγι του να καταλάβει την "καλύτερη θέση", όλα αυτά δεν θα τα συζητάγαμε αν το κράτος κέρδιζε χρόνο και χρήμα πράττοντας τα αυτονόητα και εξαλείφοντας νομοθετικά την αέναη δυνατότητα ατόμων να διεκδικούν αιωνίως θέσεις δημοσίου απορρίπτοντας για τον ένα ή τον άλλο λόγο, χωρίς επιβολή κάποιας κύρωσης έστω μετά από απανωτές υπεύθυνες δηλώσεις παραίτησης...Αν κάποιοι επειδή τους συμφέερι θεωρούν ότι το παρόν καθεστώς είναι ηθικά ορθό και κυρίως λειτουργικό και αποτελεσματικο για το δημόσιο,επειδή καλύπτεται νομικά μέχρι σήμερα, δυστυχώς υπάρχει και αντίλογος και επιχειρηματολογία που μπορεί να στηριχτεί. Όσον αφορά ειρωνικές εκφράσεις του τύπου "δεν θα στενοχωρηθούμε", "ας πρόσεχες κλπ" χαρακτηριζουν τα άτομα που τις λένε με περισσή αλαζονεία...Ο μόνος λογος που έγραψα όλα αυτά είναι γιατι αισθάνθηκα ότι πρέπει να υπάρχει και η άλλη άποψη που στηρίζεται πιστεύω και από αλλους που διαβαζουν εδώ

kwstas1980k
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 12, 2019 11:27 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό kwstas1980k » Παρ Φεβ 28, 2020 11:22 pm

ersilyk έγραψε:
ersilyk έγραψε:
akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.



Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο....στις θέσεις δε διοικητικών επειδη παρακολουθω προκηρυξεις τα τελευταια 5 χρόνια δεν ξέρω αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση, που το όνομά της είναι πρώτο σε όλες τις προκηρυξεις από το 2016-17 μέχρι τώρα και σίγουρα από την 5κ/2017 φερ ειπειν έχει έρθει ο διορισμος 100% και συνεχίζω και την βλέπω παντου μεχρι και στην τελευταια 9κ/2018, πολυ πιθανο να εχει κανει και στην 6κ/2019, διόλου απίθανο...στην 5κ πήρε θέση ΕΟΦ αθηνα, στην 8κ/2017 ελεγκτικο συνεδριο αθηνα...ημαρτον δηλαδη κατανταει αηδια...μέχρι δηλαδη να βρει θέση που και καλά τη συμφερει καλυτερα, ααδε που στο καλο δεν ξερω στοχευει, προκαλει κωλυσιεργιες και γραφειοκρατεία και εδω δεν υπαρχει η δικαιολογια ότι περιμενω τον διορισμο που αργει και συνεχιζω κ κανω αιτησεις....Φιλε/φιλη akis1 όμως καταλήγουμε στο Υ.Γ σου που τα λέει όλα...Αν δεν υπήρχε νομοθεσία και κράτος που να επιτρέπει αυτόν τον τακτικισμό, δεν θα βρίσκονταν κι αυτοί που επωφελούνται από αυτόν, δυστυχώς θα συνεχίζεται με κόστος και του ίδιου του δημοσίου και ολων των άλλων που διεκδικούν κι αυτοί μια θέση στον δημόσιο τομέα...Δεν υπάρχει καμία διάθεση εμπάθειας απλά είναι να απορεί κανείς...


επειδη δεν τα θυμομουν καλα γιατι δεν εχω ασχοληθει προσφατα, επικαιροποιω γιατι εχω γραψει καποιες ανακριβειες για τις προκηρυξεις και τις θεσεις που εγραψα παραπανω...5κ/2017, ΕΟΦ σίγουρα ήρθε διορισμος και προφανως απορριφθηκε, 6κ/2017 ιδαχ προφανως κι εκει δεν...., 7κ/2017 μονιμη θεση λιμενικο φθιώτιδας??? όυτε εκει, μαλλον δεν......8κ/2017 ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ και όχι ΕΛΕΓΚΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ όπως έγραψα λάθος, που ξέρεις αν ήταν εκεί μπορεί να πήγαινε, :D ,2κ/2018, για 1κ/2018 ευδαπ δεν εχω ασχοληθει μπορει κι εκει, και πάμε ολοταχώς για 6κ/2019.....για 9κ/2018 που εγραψα πιο πάνω μάλλον δεν έκανε καν αίτηση, πως κι ετσι....ασχετα με τη μανια ή όχι του ατόμου να βλεπει το ονομα του στη λίστα διοριστεων ή το κυνήγι του να καταλάβει την "καλύτερη θέση", όλα αυτά δεν θα τα συζητάγαμε αν το κράτος κέρδιζε χρόνο και χρήμα πράττοντας τα αυτονόητα και εξαλείφοντας νομοθετικά την αέναη δυνατότητα ατόμων να διεκδικούν αιωνίως θέσεις δημοσίου απορρίπτοντας για τον ένα ή τον άλλο λόγο, χωρίς επιβολή κάποιας κύρωσης έστω μετά από απανωτές υπεύθυνες δηλώσεις παραίτησης...Αν κάποιοι επειδή τους συμφέερι θεωρούν ότι το παρόν καθεστώς είναι ηθικά ορθό και κυρίως λειτουργικό και αποτελεσματικο για το δημόσιο,επειδή καλύπτεται νομικά μέχρι σήμερα, δυστυχώς υπάρχει και αντίλογος και επιχειρηματολογία που μπορεί να στηριχτεί. Όσον αφορά ειρωνικές εκφράσεις του τύπου "δεν θα στενοχωρηθούμε", "ας πρόσεχες κλπ" χαρακτηριζουν τα άτομα που τις λένε με περισσή αλαζονεία...Ο μόνος λογος που έγραψα όλα αυτά είναι γιατι αισθάνθηκα ότι πρέπει να υπάρχει και η άλλη άποψη που στηρίζεται πιστεύω και από αλλους που διαβαζουν εδώ


Μην φοβάσαι... και στην 1Κ'2018 εκεί ειναι!!!!!

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Σάβ Φεβ 29, 2020 11:23 am

Μη ξεχνάμε όμως ότι τα δεδομένα αλλάζουν, (θα μιλήσω για μένα) κάπου που θα πήγαινα το 2018 που είχα 2 παιδιά, τώρα με 3 δεν πάω. Εκτός από οικογενειακούς λόγους υπάρχουν οι κοινωνικοί, οι υγείας κλπ. Δε μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει στο σπίτι του καθενός. Τώρα δε θα πήγαινα Αθήνα με τίποτα (μιλάω για την 8κ/2018) ενώ έχω κάνει αίτηση. Δε μπορείς να μου απαγορεύεις να συμμετάσχω κ σε άλλες προκηρύξεις. Επίσης το 2018 δεν ήξερα ότι θα έβγαζε προκήρυξη η ααδε που θεωρείται από τις τοπ επιλογές κατ εμέ.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Σάβ Φεβ 29, 2020 1:04 pm

nvi έγραψε:Μη ξεχνάμε όμως ότι τα δεδομένα αλλάζουν, (θα μιλήσω για μένα) κάπου που θα πήγαινα το 2018 που είχα 2 παιδιά, τώρα με 3 δεν πάω. Εκτός από οικογενειακούς λόγους υπάρχουν οι κοινωνικοί, οι υγείας κλπ. Δε μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει στο σπίτι του καθενός. Τώρα δε θα πήγαινα Αθήνα με τίποτα (μιλάω για την 8κ/2018) ενώ έχω κάνει αίτηση. Δε μπορείς να μου απαγορεύεις να συμμετάσχω κ σε άλλες προκηρύξεις. Επίσης το 2018 δεν ήξερα ότι θα έβγαζε προκήρυξη η ααδε που θεωρείται από τις τοπ επιλογές κατ εμέ.


Προφανως και δεν μιλαμε για περιπτωσεις αρνησεως μια ή δυο φορες λογω των ό ποιων λογων...μιλαμε για περιπτωση που ενω φαινεται οτι διεκδικει θεση αθηνα -δινω ενα παραδειγμα,-κανει και για θεση στη λαμια ενω τελικα αρνηθηκε θεση εοφ που δεν το λες κ αποτυχια....και ξαναλεω δεν υπαρχει κατι με το ατομο, οσο κ αν μπορει καποιους να ξενιζει η συνεχης απορριψη θεσεων, οσο με το συστημα που λειτουργει με 2 μετρα κ 2 σταθμα και αποκλεειει ας πουμε απ την διαδικασια εκπαιδευτικο γιατι αρνηθηκε απαξ ν παει λογου χαριν σε δυσπροσιτη περιοχη γιατι σου λεει γιατι το δηλωσες εξαρχης

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Σάβ Φεβ 29, 2020 4:29 pm

ersilyk έγραψε:
nvi έγραψε:Μη ξεχνάμε όμως ότι τα δεδομένα αλλάζουν, (θα μιλήσω για μένα) κάπου που θα πήγαινα το 2018 που είχα 2 παιδιά, τώρα με 3 δεν πάω. Εκτός από οικογενειακούς λόγους υπάρχουν οι κοινωνικοί, οι υγείας κλπ. Δε μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει στο σπίτι του καθενός. Τώρα δε θα πήγαινα Αθήνα με τίποτα (μιλάω για την 8κ/2018) ενώ έχω κάνει αίτηση. Δε μπορείς να μου απαγορεύεις να συμμετάσχω κ σε άλλες προκηρύξεις. Επίσης το 2018 δεν ήξερα ότι θα έβγαζε προκήρυξη η ααδε που θεωρείται από τις τοπ επιλογές κατ εμέ.


Προφανως και δεν μιλαμε για περιπτωσεις αρνησεως μια ή δυο φορες λογω των ό ποιων λογων...μιλαμε για περιπτωση που ενω φαινεται οτι διεκδικει θεση αθηνα -δινω ενα παραδειγμα,-κανει και για θεση στη λαμια ενω τελικα αρνηθηκε θεση εοφ που δεν το λες κ αποτυχια....και ξαναλεω δεν υπαρχει κατι με το ατομο, οσο κ αν μπορει καποιους να ξενιζει η συνεχης απορριψη θεσεων, οσο με το συστημα που λειτουργει με 2 μετρα κ 2 σταθμα και αποκλεειει ας πουμε απ την διαδικασια εκπαιδευτικο γιατι αρνηθηκε απαξ ν παει λογου χαριν σε δυσπροσιτη περιοχη γιατι σου λεει γιατι το δηλωσες εξαρχης


Είναι πολύ διαφορετικό, μιλάς για αναπληρωτές, όπου πρέπει άμεσα να καλυφθούν τα κενά. Εκεί δεν τους παίρνει να αρνούνται θέσεις ο ένας μετά τον άλλον γιατί θα τελειώσει η σχολική χρονιά.
Αλλά τώρα που το λες στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς πότε βγαίνει η προκήρυξη, πότε τα προσωρινά, πότε οι ενστάσεις... Σε χρόνο ρεκόρ.
Στο υπόλοιπο δημόσιο για να γίνουν όλα αυτά 2 χρόνια...

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Μαρ 01, 2020 1:53 am

kwstas1980k έγραψε:
ersilyk έγραψε:
ersilyk έγραψε:

/quote]

Μην φοβάσαι... και στην 1Κ'2018 εκεί ειναι!!!!!


:P :P Καλα, δεν υπηρχε, σιγα μην δεν ηταν, :P :roll: :D :lol:

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Κυρ Μαρ 01, 2020 1:59 am

nvi έγραψε:
ersilyk έγραψε:
nvi έγραψε:Μη ξεχνάμε όμως ότι τα δεδομένα αλλάζουν, (θα μιλήσω για μένα) κάπου που θα πήγαινα το 2018 που είχα 2 παιδιά, τώρα με 3 δεν πάω. Εκτός από οικογενειακούς λόγους υπάρχουν οι κοινωνικοί, οι υγείας κλπ. Δε μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει στο σπίτι του καθενός. Τώρα δε θα πήγαινα Αθήνα με τίποτα (μιλάω για την 8κ/2018) ενώ έχω κάνει αίτηση. Δε μπορείς να μου απαγορεύεις να συμμετάσχω κ σε άλλες προκηρύξεις. Επίσης το 2018 δεν ήξερα ότι θα έβγαζε προκήρυξη η ααδε που θεωρείται από τις τοπ επιλογές κατ εμέ.


Προφανως και δεν μιλαμε για περιπτωσεις αρνησεως μια ή δυο φορες λογω των ό ποιων λογων...μιλαμε για περιπτωση που ενω φαινεται οτι διεκδικει θεση αθηνα -δινω ενα παραδειγμα,-κανει και για θεση στη λαμια ενω τελικα αρνηθηκε θεση εοφ που δεν το λες κ αποτυχια....και ξαναλεω δεν υπαρχει κατι με το ατομο, οσο κ αν μπορει καποιους να ξενιζει η συνεχης απορριψη θεσεων, οσο με το συστημα που λειτουργει με 2 μετρα κ 2 σταθμα και αποκλεειει ας πουμε απ την διαδικασια εκπαιδευτικο γιατι αρνηθηκε απαξ ν παει λογου χαριν σε δυσπροσιτη περιοχη γιατι σου λεει γιατι το δηλωσες εξαρχης


Είναι πολύ διαφορετικό, μιλάς για αναπληρωτές, όπου πρέπει άμεσα να καλυφθούν τα κενά. Εκεί δεν τους παίρνει να αρνούνται θέσεις ο ένας μετά τον άλλον γιατί θα τελειώσει η σχολική χρονιά.
Αλλά τώρα που το λες στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς πότε βγαίνει η προκήρυξη, πότε τα προσωρινά, πότε οι ενστάσεις... Σε χρόνο ρεκόρ.
Στο υπόλοιπο δημόσιο για να γίνουν όλα αυτά 2 χρόνια...


Πολυ διαφορετικο δεν ειναι οταν για να παει καποιος σε θεση για αναπληρωση κανει σχεδον σπο μισο χρονο και πανω...επισης υπαρχουν και τα τεχνασματα της παρατασης διορισμου που πολλοι που ειναι σε διλημμα τα χρησιμοποιουν μεχρι να ξεκαθαρισει το τοπιο...αν γινεται αναπληρωση σε ικανο ποσοστο θεσεων δεν το λες και ευελικτο συστημα στελεχωσης του δημοσιου...

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Κυρ Μαρ 01, 2020 9:03 am

Mktacc έγραψε:
akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.


Ίσως να είναι η περίπτωση που και οι 2 πλευρές μπορεί να έχουν δίκιο.

Ωστόσο η ''φάση'' μου θυμίζει δημοτικό που κάποια παιδάκια ζήλευαν τα άλλα παιδάκια που είχαν καλύτερο βαθμό.
και όχι είχαν καλύτερο βαθμό επειδή γνώριζαν το δάσκαλο αλλά ενδεχομένως ή γιατί διάβαζαν περισσότερο και το άξιζαν ή γιατί ήταν εξυπνότερα!
Συνήθως απορούσαν γιατί ο τάδε να είναι πάντα σημαιοφόρος ή παραστάτης.

Γιατί άλλο αυτή η περίπτωση και άλλο να ζηλεύεις ένα άλλο παιδάκι γιατί πχ μπορεί να είχε περισσότερα λεφτά ή καλύτερο γούστο σε ένα ζευγάρι sportex παπούτσια!


Την επόμενη φορά που θα βγείτε να υπερασπιστείτε κάποιον, καλό είναι να είναι με επιχειρήματα.
Η όποια υποβάθμιση της συζήτησης σε επίπεδα δημοτικού, "φάση", "παιδάκια", ζήλιες, εξυπνότερα???? δεν είναι από τη δική μας πλευρά, αποπροσανατολίζει από το γεγονός και τα εύλογα ερωτήματα που γεννώνται και σίγουρα δεν πείθει κανέναν ακριβώς επειδή δεν έχετε να κάνετε με παιδάκια.
Η μοριοδότηση του ΑΣΕΠ δεν είναι εξυπνόμετρο.
Μπορεί, μπορεί λέω που ξέρεις!, να έχουν κι άλλοι κάποιες δεξιότητες...δεν τελείωσε το σύμπαν στα 2030 μόρια του ΑΣΕΠ για θέσεις ΔΕ!
Δεν γίνεται αναφορά ούτε λόγος για τα μόρια της. Μπράβο της και ξανα-μπράβο της και ξανα-ματα- μπράβο της, μήπως δεν το καταλάβετε και πείτε πάλι ότι ζηλεύουμε.
Αφού όμως έχετε αναλάβει το συνήγορο της, μπορείτε να απαντήσετε εσείς στο εύλογο ερώτημα, γιατί εμφανίζεται ΚΑΙ στην 6Κ/2019 ενώ έχει επιτύχει διορισμό, μεταξύ άλλων, στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ?
Όσο εκείνη λοιπόν παίζει με τους πίνακες του ΑΣΕΠ εδώ και χρόνια και αναγκάζει ανθρώπους να περιμένουν χρονοβόρες αναπληρώσεις επηρεάζοντας τα αποτελέσματα και τους πίνακες κατάταξης, εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα και να απορούμε και να αναρωτιόμαστε για τους ΛΟΓΟΥΣ και τους ΣΚΟΠΟΥΣ της συγκεκριμένης συνυποψήφιας.
Υ.Γ. Θα ήθελα πάντως να ενημερώσω το forum και τους συνυποψηφίους μου ότι η θέση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ είναι πιασμένη και δοσμένη αλλού...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες