Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Μαρ 04, 2020 6:24 pm

Τι Φωσκολιαδες διαβάζουμε Χριστέ μου :shock: :shock: :shock: :shock:

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό akis1 » Τετ Μαρ 04, 2020 9:00 pm

Mktacc αν κατάλαβα καλά.. 1) Χρησιμοποιείς τον διορισμό σου ως μοχλό πίεσης αύξησης του μισθού στον ιδιωτικό τομέα; και 2) Κάνεις αιτήσεις, ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, κλείσει η επιχείρηση που δουλεύεις να έχεις κάπου "καβάτζα"; (εδώ πρέπει να πετύχεις και το σωστό timing βέβαια)
Τι να πω παιδιά... Πραγματικά πέφτω απ' τα σύννεφα... Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάναμε αιτήσεις για να πάμε να δουλέψουμε αλήθεια...

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Μαρ 04, 2020 11:26 pm

akis1 έγραψε:Mktacc αν κατάλαβα καλά.. 1) Χρησιμοποιείς τον διορισμό σου ως μοχλό πίεσης αύξησης του μισθού στον ιδιωτικό τομέα; και 2) Κάνεις αιτήσεις, ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, κλείσει η επιχείρηση που δουλεύεις να έχεις κάπου "καβάτζα"; (εδώ πρέπει να πετύχεις και το σωστό timing βέβαια)
Τι να πω παιδιά... Πραγματικά πέφτω απ' τα σύννεφα... Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάναμε αιτήσεις για να πάμε να δουλέψουμε αλήθεια...


Ναι σε μεγάλο βαθμό ισχύει αυτό που λες. Το 1 περισσότερο θα πω έτυχε. Δεν το είχα στο μυαλό μου οτί θα γίνει έτσι αλλά έτσι προέκυψε σε εμένα. Αλλά μη το βλέπεις απαραίτητα σαν το δημόσιο. Δηλαδή θα μπορούσα να έχω πάει σε μια συνέντευξη στον ιδιωτικό τομέα παρόμοια συμφέρουσα με τη τωρινή δουλειά μου και μετά να πήγαινα στη δουλειά μου και να έλεγα ότι ξέρετε έχω και αυτό το σενάριο. Όλοι όσοι δεν θέλουν να χάσουν ένα άξιο ή και μη άξιο υπάλληλο και μπορούν προφανώς θα έκαναν μια αύξηση για να τον κρατήσουν. Έτσι γίνεται ούτως η άλλως δεν νομίζω να είμαι το πρώτο άτομο που συμβαίνει αυτό. Όσο για το 2 ναι ου ε και αλίμονο αν ένας άνθρωπος δεν είχε τις καβάντζες του. και θα ξαναπώ ότι θα μπορούσε να μην είναι το δημόσιο. πες οτι θα μπορούσα να έχω επαφές με 2-3 ή όσες επιχειρήσεις του ιδιωτικού τομέα θέλω και ενδεχομένως αν τους άρεσα θα μπορούσα να μεταπηδήσω σε αυτούς είτε γιατί μπορεί να κλείσει η εταιρία που είμαι είτε γιατί με συμφέρει περισσότερο μια άλλη δουλειά σε οποιαδήποτε χρονική στιγμή. Τώρα επίσης τυχαίνει αυτό να ισχύει με το δημόσιο. Δέχομαι και σέβομαι ότι μπορεί να σου φαίνεται παράξενο και να πέφτεις από τα σύννεφα. Εγώ πάντως το να έχω επιλογές στον εργασιακό μου και όχι μόνο τομέα το θεωρώ αυτονόητο. Πόσο μάλλον τώρα όταν εδώ τις επιλογές μου μου τις δίνουν τα πτυχία μου τα μεταπτυχιακά μου η προϋπηρεσία μου κτλ.
Να πεις ότι έγραφα ότι πάω και γλύφω έναν πολιτικό οποιουδήποτε χρώματος ή κάνω κουμπάρο ένα πολιτικό κάτι που κατά κόρον γινόταν και ενδεχομένως γίνεται σε αυτή τη χώρα σε άπειρες θέσεις του δημοσίου να πέσεις εσύ η οποιοσδήποτε άλλος από τα σύννεφα. αλλά τώρα;
όπως και να έχει ο καθένας μπορεί να πέφτει από τα σύννεφα όποτε νιώθει οτι πρέπει να πέσει. Δεν θα το κρίνω.
Που βάση των κριτηρίων του ΑΣΕΠ (που δεν θα πω αν είναι σωστά η μή σωστά αλλά αυτά είναι) μπορεί εγώ η κάποιος άλλος να το κατακαραξίζω;;

Αυτά σε γενικές γραμμές με τη δική μου περίπτωση. Τώρα αν το θεωρήσετε σωστό ή λάθος, ηθικό η ανήθικο, νόμιμο η παράνομο ή ότι άλλο δικαίωμά σας.
Ελπίζω με όσα έγραψα σε αυτό το post ή και σε προηγούμενα στην Φωσκολιάδα να έγιναν σαφή τα δικά μου κίνητρα όταν κάνω αιτήσεις.

Βοηθήστε αν θέλετε και οι υπόλοιποι συμφορουμίτες να μην συνεχιστεί η Φωσκολιάδα και να μείνει αυτό το topic καθαρά για τη προκήρυξη 6Κ 2019 που πραγματικά εύχομαι καλό διορισμό σε αυτούς που βάση των κριτηρίων του ΑΣΕΠ το αξίζουν πραγματικά.
Καλή επιτυχία ωστόσο και σε αυτούς που δεν θα είναι διοριστέοι και θα συνεχίσουν να απορούν γιατί δεν είναι και θα τους φταίνε αυτοί που είναι!!

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Πέμ Μαρ 05, 2020 12:40 am

konstantiaa έγραψε:Δυστυχώς τα πτυχία πανεπιστημίου που έχω δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να διοριστω σε θέση ΠΕ Διοικητικού γιατί είναι φιλολογίες. Αν και στο προσοντολογιο λέει ότι γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία, στις προκηρύξεις ζητούν μόνο πτυχία από οικονομικές σχολές, και επειδή έχω είκοσι χρόνια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μισθολογικά η ΔΕ κατηγορία είναι πολύ χαμηλά στο δημόσιο και δεν αναγνωρίζουν τίποτα. Χωρίς προϋπηρεσία τα χρήματα είναι 670 καθαρά. Έτσι όπως παρατήρησε αυτός που έχει κάνει την τελευταία ανάρτηση είμαι εγκλωβισμένη. Τώρα είμαι πάλι στο τέταρτο έτος και πρέπει να δω τι θα κάνω. Ενώ σε πέντε χρόνια θα έπαιρνα σύνταξη, έχοντας δουλέψει για πάνω από 20 χρόνια σε δύο δουλειές με διπλές εισφορές, και δέκα χρόνια σε μια, τώρα θα πρέπει να πάω 62 προς το παρόν, και βλέπουμε για το μέλλον. Αυτό δεν είναι αδικία; Τα πράγματα πότε δεν ήταν εύκολα και γίνονται όλο και χειρότερα. Παλιά δεν ήξερα τι ακριβώς είναι η κάθε υπηρεσία και τώρα όσες αξίζουν έχουν όριο ηλικίας, ευτυχώς που υπάρχει το ΑΣΕΠ και έτσι μπορούμε να πάρουμε καμία θέση, αλλιώς δεν θα έμπαινε κανείς μας.

Αν διοριστεις ως ΔΕ αλλά κάνεις ένα μεταπτυχιακό, αφού είσαι ΠΕ μετά από πόσο καιρό μπορείς να το καταθέσεις?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Πέμ Μαρ 05, 2020 1:09 am

akis1 έγραψε:Mktacc αν κατάλαβα καλά.. 1) Χρησιμοποιείς τον διορισμό σου ως μοχλό πίεσης αύξησης του μισθού στον ιδιωτικό τομέα; και 2) Κάνεις αιτήσεις, ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, κλείσει η επιχείρηση που δουλεύεις να έχεις κάπου "καβάτζα"; (εδώ πρέπει να πετύχεις και το σωστό timing βέβαια)
Τι να πω παιδιά... Πραγματικά πέφτω απ' τα σύννεφα... Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάναμε αιτήσεις για να πάμε να δουλέψουμε αλήθεια...


Γι αυτό και εγω έγραψα περί Φωσκολιάδας... Ούτε ο Φώσκολος τέτοια σενάρια δεν κατέστρωνε για την Λάμψη και το καλημέρα ζωή.
Ανερυθρίαστα πλέον και σε δημόσιο λόγο αναφέρουν πως απειλούν άμεσα και έμμεσα εργοδότες για αύξηση μισθού λόγω επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, οτι θα κάνουν αιτήσεις στον αιώνα των αιώνων μέχρι να επιτύχουν καλό περιβάλλον εργασίας ή μην κλείσει η εταιρεία και να έχουν καβάτζα και οτι μόνο αυτοί πήρανε και παίρνουν πτυχία και κατάρτιση μετά κόπων και βασάνων στα 30,40,60 κλπ ενώ εμείς κρίνουμε χωρίς επιχειρηματολογία. Και μέχρι να δούνε σε ποια θέση θα πέσει η μπίλια, οι δημόσιες υπηρεσίες θα σέρνονται στα γρανάζια της γραφειοκρατίας για να γίνονται αναπληρώσεις μετά απο 1 και 2 χρόνια λόγω μη αποδοχής...
Γι αυτό σα κράτος πάμε απο το κακό στο χειρότερο και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Αν σκέφτονται έτσι πριν το διορισμό φαντάσου και να μπούνε τι ραδιουργίες έχουνε να κάνουνε στις υπηρεσίες. Λυπάμαι και είναι το τελευταίο μήνυμα επι του συγκεκριμένου θέματος που γράφω. Τα γραπτά του καθενός μας μένουν και δείχνουν το σκεπτικό μας και την νοοτροπία μας. Άλλο είναι το θέμα του τοπικ αλλά εκ των λεχθέντων αναγκάστηκα να βγω εν μέρει εκτός θέματος τοπικ. Απλά λυπάμαι με ολα αυτά τα σκεπτικά που διαβάζω γιατί 2 κακά επιφέρουν. Μη άμεση στελέχωση φορέων και υπηρεσιών και μη δήλωση θέσης και θέσεων απο ανθρώπους που θέλουν 100% να δουλέψουν στην θέση εργασίας.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Μαρ 05, 2020 12:16 pm

sotinela έγραψε:
akis1 έγραψε:Mktacc αν κατάλαβα καλά.. 1) Χρησιμοποιείς τον διορισμό σου ως μοχλό πίεσης αύξησης του μισθού στον ιδιωτικό τομέα; και 2) Κάνεις αιτήσεις, ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, κλείσει η επιχείρηση που δουλεύεις να έχεις κάπου "καβάτζα"; (εδώ πρέπει να πετύχεις και το σωστό timing βέβαια)
Τι να πω παιδιά... Πραγματικά πέφτω απ' τα σύννεφα... Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάναμε αιτήσεις για να πάμε να δουλέψουμε αλήθεια...


Γι αυτό και εγω έγραψα περί Φωσκολιάδας... Ούτε ο Φώσκολος τέτοια σενάρια δεν κατέστρωνε για την Λάμψη και το καλημέρα ζωή.
Ανερυθρίαστα πλέον και σε δημόσιο λόγο αναφέρουν πως απειλούν άμεσα και έμμεσα εργοδότες για αύξηση μισθού λόγω επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, οτι θα κάνουν αιτήσεις στον αιώνα των αιώνων μέχρι να επιτύχουν καλό περιβάλλον εργασίας ή μην κλείσει η εταιρεία και να έχουν καβάτζα και οτι μόνο αυτοί πήρανε και παίρνουν πτυχία και κατάρτιση μετά κόπων και βασάνων στα 30,40,60 κλπ ενώ εμείς κρίνουμε χωρίς επιχειρηματολογία. Και μέχρι να δούνε σε ποια θέση θα πέσει η μπίλια, οι δημόσιες υπηρεσίες θα σέρνονται στα γρανάζια της γραφειοκρατίας για να γίνονται αναπληρώσεις μετά απο 1 και 2 χρόνια λόγω μη αποδοχής...
Γι αυτό σα κράτος πάμε απο το κακό στο χειρότερο και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Αν σκέφτονται έτσι πριν το διορισμό φαντάσου και να μπούνε τι ραδιουργίες έχουνε να κάνουνε στις υπηρεσίες. Λυπάμαι και είναι το τελευταίο μήνυμα επι του συγκεκριμένου θέματος που γράφω. Τα γραπτά του καθενός μας μένουν και δείχνουν το σκεπτικό μας και την νοοτροπία μας. Άλλο είναι το θέμα του τοπικ αλλά εκ των λεχθέντων αναγκάστηκα να βγω εν μέρει εκτός θέματος τοπικ. Απλά λυπάμαι με ολα αυτά τα σκεπτικά που διαβάζω γιατί 2 κακά επιφέρουν. Μη άμεση στελέχωση φορέων και υπηρεσιών και μη δήλωση θέσης και θέσεων απο ανθρώπους που θέλουν 100% να δουλέψουν στην θέση εργασίας.



και λίγα λες, εγώ και οι αντίστοιχοι μου κάνουμε τις δημόσιες υπηρεσίες να σέρνονται και να σέρνονται και να σέρνονται!
Προτείνω λοιπόν να στείλεις εσύ και οι αντίστοιχοί σου μια αναφορά, ένα έγγραφο και να απαγορεύεται να γίνεται αυτό μιας που μας έχουν ξέφραγο αμπέλι.
Επίσης θα μπορούσες να προτείνεις οτι αν κάποιος έχει μια δουλειά και σε ιδιωτικό τομέα να απαγορεύεται να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και μόνο αν χάσεις τη δουλειά να μπορείς να ψάχνεις άλλη σε ιδιωτικό ή και δημόσιο τομέα.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Μαρ 05, 2020 9:30 pm

Mktacc έγραψε:
sotinela έγραψε:
akis1 έγραψε:Mktacc αν κατάλαβα καλά.. 1) Χρησιμοποιείς τον διορισμό σου ως μοχλό πίεσης αύξησης του μισθού στον ιδιωτικό τομέα; και 2) Κάνεις αιτήσεις, ΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, κλείσει η επιχείρηση που δουλεύεις να έχεις κάπου "καβάτζα"; (εδώ πρέπει να πετύχεις και το σωστό timing βέβαια)
Τι να πω παιδιά... Πραγματικά πέφτω απ' τα σύννεφα... Εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα ότι κάναμε αιτήσεις για να πάμε να δουλέψουμε αλήθεια...


Γι αυτό και εγω έγραψα περί Φωσκολιάδας... Ούτε ο Φώσκολος τέτοια σενάρια δεν κατέστρωνε για την Λάμψη και το καλημέρα ζωή.
Ανερυθρίαστα πλέον και σε δημόσιο λόγο αναφέρουν πως απειλούν άμεσα και έμμεσα εργοδότες για αύξηση μισθού λόγω επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, οτι θα κάνουν αιτήσεις στον αιώνα των αιώνων μέχρι να επιτύχουν καλό περιβάλλον εργασίας ή μην κλείσει η εταιρεία και να έχουν καβάτζα και οτι μόνο αυτοί πήρανε και παίρνουν πτυχία και κατάρτιση μετά κόπων και βασάνων στα 30,40,60 κλπ ενώ εμείς κρίνουμε χωρίς επιχειρηματολογία. Και μέχρι να δούνε σε ποια θέση θα πέσει η μπίλια, οι δημόσιες υπηρεσίες θα σέρνονται στα γρανάζια της γραφειοκρατίας για να γίνονται αναπληρώσεις μετά απο 1 και 2 χρόνια λόγω μη αποδοχής...
Γι αυτό σα κράτος πάμε απο το κακό στο χειρότερο και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Αν σκέφτονται έτσι πριν το διορισμό φαντάσου και να μπούνε τι ραδιουργίες έχουνε να κάνουνε στις υπηρεσίες. Λυπάμαι και είναι το τελευταίο μήνυμα επι του συγκεκριμένου θέματος που γράφω. Τα γραπτά του καθενός μας μένουν και δείχνουν το σκεπτικό μας και την νοοτροπία μας. Άλλο είναι το θέμα του τοπικ αλλά εκ των λεχθέντων αναγκάστηκα να βγω εν μέρει εκτός θέματος τοπικ. Απλά λυπάμαι με ολα αυτά τα σκεπτικά που διαβάζω γιατί 2 κακά επιφέρουν. Μη άμεση στελέχωση φορέων και υπηρεσιών και μη δήλωση θέσης και θέσεων απο ανθρώπους που θέλουν 100% να δουλέψουν στην θέση εργασίας.



και λίγα λες, εγώ και οι αντίστοιχοι μου κάνουμε τις δημόσιες υπηρεσίες να σέρνονται και να σέρνονται και να σέρνονται!
Προτείνω λοιπόν να στείλεις εσύ και οι αντίστοιχοί σου μια αναφορά, ένα έγγραφο και να απαγορεύεται να γίνεται αυτό μιας που μας έχουν ξέφραγο αμπέλι.
Επίσης θα μπορούσες να προτείνεις οτι αν κάποιος έχει μια δουλειά και σε ιδιωτικό τομέα να απαγορεύεται να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και μόνο αν χάσεις τη δουλειά να μπορείς να ψάχνεις άλλη σε ιδιωτικό ή και δημόσιο τομέα.


Το να θέλει κάποιος να έχει καβάτζες είναι θεμιτό. Το να προσπαθεί, όμως, και το Δημόσιο να στελεχωθεί με μόνιμο προσωπικό (γι' αυτό και βγάζει Προκήρυξη μόνιμου προσωπικού, αλλιώς ας πάρει συμβασιούχους που τους παίρνει και άμεσα), όπως και οι νόμοι να ψηφίζονται με γνώμονα το δημόσιο συμφέρον, είναι επίσης θεμιτό.

Με δεδομένο ότι τα οριστικά κάνουν το λιγότερο ένα-ενάμισι χρόνο για να εκδοθούν σε οποιαδήποτε προκήρυξη και ότι οι αναπληρώσεις μόνο όσων δεν δέχτηκαν διορισμό (όχι αυτών που έφυγαν στην πορεία), θέλει άλλο έναν, θεωρώ παράλογο να μπορεί ο καθένας που απλά έχει μαζέψει πολλά μόρια να κάνει σωρηδόν αιτήσεις κ να μην πηγαίνει. Όπως γινόταν στους αναπληρωτές και ίσως επανήλθε, θα έπρεπε αν δεν πας 1, άντε 2 φορές σε διορισμό, να αποκλείεσαι έστω για 2 χρόνια από το δικαίωμα να καταθέτεις σε Προκήρυξη. Γιατί πρέπει κάποτε να στελεχωθούν και οι υπηρεσίες. Το θέμα δεν είναι να έχω/πάρω διδακτορικό ή πέντε γλώσσες για να μπορώ να διορίζομαι παντού αλλά και να πάω να στελεχώσω την υπηρεσία στην οποία διορίστηκα γιατί με χρειάζεται, γι αυτό και προκήρυξη θέση. Επιτέλους πρέπει να κατανοήσουμε σε αυτή τη χώρα ότι το Δημόσιο δεν είναι μόνο για να εξυπηρετεί τις ανάγκες των υπαλλήλων του αλλά και οι υπάλληλοι τις ανάγκες του Δημοσίου! Θα έπρεπε άμεσα να ψηφιστεί τέτοιος νόμος γιατί το θέμα με όσους διορίζονται σε όλες τις προκηρύξεις και δεν πάνε, έχει ξεφύγει, με άμεσο αντίκτυπο την υποστελέχωση των υπηρεσιών!

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Παρ Μαρ 06, 2020 1:47 pm

hrms33 έγραψε:
Mktacc έγραψε:
sotinela έγραψε:
Γι αυτό και εγω έγραψα περί Φωσκολιάδας... Ούτε ο Φώσκολος τέτοια σενάρια δεν κατέστρωνε για την Λάμψη και το καλημέρα ζωή.
Ανερυθρίαστα πλέον και σε δημόσιο λόγο αναφέρουν πως απειλούν άμεσα και έμμεσα εργοδότες για αύξηση μισθού λόγω επιτυχίας στο ΑΣΕΠ, οτι θα κάνουν αιτήσεις στον αιώνα των αιώνων μέχρι να επιτύχουν καλό περιβάλλον εργασίας ή μην κλείσει η εταιρεία και να έχουν καβάτζα και οτι μόνο αυτοί πήρανε και παίρνουν πτυχία και κατάρτιση μετά κόπων και βασάνων στα 30,40,60 κλπ ενώ εμείς κρίνουμε χωρίς επιχειρηματολογία. Και μέχρι να δούνε σε ποια θέση θα πέσει η μπίλια, οι δημόσιες υπηρεσίες θα σέρνονται στα γρανάζια της γραφειοκρατίας για να γίνονται αναπληρώσεις μετά απο 1 και 2 χρόνια λόγω μη αποδοχής...
Γι αυτό σα κράτος πάμε απο το κακό στο χειρότερο και δεν θα αλλάξουμε ποτέ. Αν σκέφτονται έτσι πριν το διορισμό φαντάσου και να μπούνε τι ραδιουργίες έχουνε να κάνουνε στις υπηρεσίες. Λυπάμαι και είναι το τελευταίο μήνυμα επι του συγκεκριμένου θέματος που γράφω. Τα γραπτά του καθενός μας μένουν και δείχνουν το σκεπτικό μας και την νοοτροπία μας. Άλλο είναι το θέμα του τοπικ αλλά εκ των λεχθέντων αναγκάστηκα να βγω εν μέρει εκτός θέματος τοπικ. Απλά λυπάμαι με ολα αυτά τα σκεπτικά που διαβάζω γιατί 2 κακά επιφέρουν. Μη άμεση στελέχωση φορέων και υπηρεσιών και μη δήλωση θέσης και θέσεων απο ανθρώπους που θέλουν 100% να δουλέψουν στην θέση εργασίας.



και λίγα λες, εγώ και οι αντίστοιχοι μου κάνουμε τις δημόσιες υπηρεσίες να σέρνονται και να σέρνονται και να σέρνονται!
Προτείνω λοιπόν να στείλεις εσύ και οι αντίστοιχοί σου μια αναφορά, ένα έγγραφο και να απαγορεύεται να γίνεται αυτό μιας που μας έχουν ξέφραγο αμπέλι.
Επίσης θα μπορούσες να προτείνεις οτι αν κάποιος έχει μια δουλειά και σε ιδιωτικό τομέα να απαγορεύεται να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά και μόνο αν χάσεις τη δουλειά να μπορείς να ψάχνεις άλλη σε ιδιωτικό ή και δημόσιο τομέα.


Το να θέλει κάποιος να έχει καβάτζες είναι θεμιτό. Το να προσπαθεί, όμως, και το Δημόσιο να στελεχωθεί με μόνιμο προσωπικό (γι' αυτό και βγάζει Προκήρυξη μόνιμου προσωπικού, αλλιώς ας πάρει συμβασιούχους που τους παίρνει και άμεσα), όπως και οι νόμοι να ψηφίζονται με γνώμονα το δημόσιο συμφέρον, είναι επίσης θεμιτό.

Με δεδομένο ότι τα οριστικά κάνουν το λιγότερο ένα-ενάμισι χρόνο για να εκδοθούν σε οποιαδήποτε προκήρυξη και ότι οι αναπληρώσεις μόνο όσων δεν δέχτηκαν διορισμό (όχι αυτών που έφυγαν στην πορεία), θέλει άλλο έναν, θεωρώ παράλογο να μπορεί ο καθένας που απλά έχει μαζέψει πολλά μόρια να κάνει σωρηδόν αιτήσεις κ να μην πηγαίνει. Όπως γινόταν στους αναπληρωτές και ίσως επανήλθε, θα έπρεπε αν δεν πας 1, άντε 2 φορές σε διορισμό, να αποκλείεσαι έστω για 2 χρόνια από το δικαίωμα να καταθέτεις σε Προκήρυξη. Γιατί πρέπει κάποτε να στελεχωθούν και οι υπηρεσίες. Το θέμα δεν είναι να έχω/πάρω διδακτορικό ή πέντε γλώσσες για να μπορώ να διορίζομαι παντού αλλά και να πάω να στελεχώσω την υπηρεσία στην οποία διορίστηκα γιατί με χρειάζεται, γι αυτό και προκήρυξη θέση. Επιτέλους πρέπει να κατανοήσουμε σε αυτή τη χώρα ότι το Δημόσιο δεν είναι μόνο για να εξυπηρετεί τις ανάγκες των υπαλλήλων του αλλά και οι υπάλληλοι τις ανάγκες του Δημοσίου! Θα έπρεπε άμεσα να ψηφιστεί τέτοιος νόμος γιατί το θέμα με όσους διορίζονται σε όλες τις προκηρύξεις και δεν πάνε, έχει ξεφύγει, με άμεσο αντίκτυπο την υποστελέχωση των υπηρεσιών!


hrms33 ....Πόσο μα πόσο συμφωνώ, με την τοποθέτησή σου, χωρίς μειωτικούς χαρακτηρισμούς και περιττές ειρωνείες, εξέθεσες την κατάσταση ως έχει, τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε και να διυλίζουμε τον κώνωπα...

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό knts » Σάβ Μαρ 07, 2020 2:46 pm

Επειδή έχετε ξεφύγει (από το ζητούμενο), κανένα νέο για την ανακοίνωση των προσωρινών πινάκων έχετε;

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Σάβ Μαρ 07, 2020 6:35 pm

Καλησπέρα για αρχές Ιουνίου το βλέπω να βγαίνουν τα προσωρινά αποτελέσματα..
Δεν έχω καμία πληροφόρηση ,προσωπική μου εκτίμηση είναι καθαρά...πχ στην 5κ/2019 αφου βγήκαν τα ονόματα για φάκελο μετα απο 4 μήνες βγήκαν και τα προσωρινά..
Υ.Γ. την συζήτηση που αναπτύξατε μεταξύ σας τις τελευταίες μερες την θεώρω αρκετά υψηλού επιπέδου...διαφωνούσατε αλλα αυτο είναι και λογικό και ανθρώπινο...συγχαρητήρια και για την επιχειρηματολογία σας..
και εύχομαι σ όλους σας γενικά .. καλή επιτυχία !!

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Μαρ 08, 2020 12:43 am

[quote="dino77"]Καλησπέρα για αρχές Ιουνίου το βλέπω να βγαίνουν τα προσωρινά αποτελέσματα..
Δεν έχω καμία πληροφόρηση ,προσωπική μου εκτίμηση είναι καθαρά...πχ στην 5κ/2019 αφου βγήκαν τα ονόματα για φάκελο μετα απο 4 μήνες βγήκαν και τα προσωρινά..
Υ.Γ. την συζήτηση που αναπτύξατε μεταξύ σας τις τελευταίες μερες την θεώρω αρκετά υψηλού επιπέδου...διαφωνούσατε αλλα αυτο είναι και λογικό και ανθρώπινο...συγχαρητήρια και για την επιχειρηματολογία σας..
και εύχομαι σ όλους σας γενικά .. καλή επιτυχία !![/quote

:lol:

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Μαρ 08, 2020 5:09 pm

Αγαπητέ τύπε knst knts ή κατι τέτοιο τελοσπάντων δεν υπάρχει κανένας να σχολιάζεις σε μια ανάρτηση μου με μια φατσούλα...
Αν αυτα που γράφουν τα υπόλοιπα παιδιά (που είναι σοβαρές απόψεις και προβληματισμοί) δεν σου αρέσουν ,μην μπαίνεις στον κόπο να τα διαβάζεις..
και όχι να γράφεις πως έχουν ξεφύγει..
σου επιστρέφω την ειρωνεία σου..

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Μαρ 08, 2020 7:09 pm

...δεν υπάρχει κανένας ΛΟΓΟΣ να σχολιάζεις...
ορθή επανάληψη

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Μαρ 08, 2020 8:07 pm

dino77 έγραψε:Αγαπητέ τύπε knst knts ή κατι τέτοιο τελοσπάντων δεν υπάρχει κανένας να σχολιάζεις σε μια ανάρτηση μου με μια φατσούλα...
Αν αυτα που γράφουν τα υπόλοιπα παιδιά (που είναι σοβαρές απόψεις και προβληματισμοί) δεν σου αρέσουν ,μην μπαίνεις στον κόπο να τα διαβάζεις..
και όχι να γράφεις πως έχουν ξεφύγει..κ
σου επιστρέφω την ειρωνεία σου..


Α δεν πας καλά

knts
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 1021
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 19, 2017 11:39 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό knts » Κυρ Μαρ 08, 2020 8:14 pm

dino77 έγραψε:Αγαπητέ τύπε knst knts ή κατι τέτοιο τελοσπάντων δεν υπάρχει κανένας να σχολιάζεις σε μια ανάρτηση μου με μια φατσούλα...
Αν αυτα που γράφουν τα υπόλοιπα παιδιά (που είναι σοβαρές απόψεις και προβληματισμοί) δεν σου αρέσουν ,μην μπαίνεις στον κόπο να τα διαβάζεις..
και όχι να γράφεις πως έχουν ξεφύγει..
σου επιστρέφω την ειρωνεία σου..


Άκου, λοιπόν, δικηγόρε "των άλλων παιδιών": ΑΝ διαβάσεις σωστά, συνεπώς ΑΝ διαβάσεις και τα εντός παρενθέσεως, θα δεις ότι δεν ειρωνεύομαι. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο έβαλα την παρένθεση. Εάν ήθελα να ειρωνευτω θα έγραφα απλώς ότι έχουν ξεφύγει.
Εννοείται πως δεν απολογουμαι αυτή τη στιγμή σ εσένα, σε καμία περίπτωση μην το δεις έτσι. Δεν έχω ανάγκη να κάνω κάτι τέτοιο επειδή ακριβώς δεν έκανα κάτι μεμπτό. Σου απαντώ μόνο και μόνο για να μην παραλείψεις την επόμενη φορά να διαβάζεις και τα εντός παρενθέσεως. Αυτά.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες