Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Κυρ Μαρ 01, 2020 3:29 pm

akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.


Να αγιάσει το στόμα σου. δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Δεν είναι μόνο η κοπέλα αλλά και άλλοι πολλοί που αυταρέσκονται στο να κάνουν πλάκα με το ΑΣΕΠ και τις αιτήσεις και απλά να καθυστερούν κόσμο και υπηρεσίες απο την στελέχωση. Αυτά έπρεπε να τα έβλεπε το ελληνικό κράτος και σε περίπτωση που δεν δεχτούν 2 φορές θέση αποκλεισμός για μια 5ετια για στρώσουν κορμί.
Τέτοια άτομα που 10 χρόνια κάνουν αιτήσεις, καλούνται για διορισμό και δεν πάνε απλά δεν έχουν ανάγκη για δουλειά και σπάνε πλάκα με τον υπόλοιπο κόσμο που εχει ανάγκη.

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Κυρ Μαρ 01, 2020 11:11 pm

Ακριβώς σπάνε πλάκα με το να πηγαίνουν σχολείο στα σαράντα, με το να μαθαίνουν πέντε γλώσσες για τις οποίες τους έχει βγει η πίστη να τις μάθουν και με το να δίνουν πανελλήνιες στα 50. Γιατί δεν σπάτε και εσείς λίγη τέτοια πλάκα;

Επιπρόσθετα δουλεύω τριάντα χρόνια και τα περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου έχει χαριστεί τίποτα. Ούτε νιώθω καμία ανάγκη να σας εξηγήσω τα προβλήματα μου μαζί σας. Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από ονοματάκια , για πείτε μας και τα δικά σας να κάνω και εγώ έρευνα για εσάς. Καλό θα είναι να βελτιώσετε τους εαυτούς σας και όχι να κάνετε κριτική στους άλλους.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Μαρ 02, 2020 9:34 am

konstantiaa έγραψε:Ακριβώς σπάνε πλάκα με το να πηγαίνουν σχολείο στα σαράντα, με το να μαθαίνουν πέντε γλώσσες για τις οποίες τους έχει βγει η πίστη να τις μάθουν και με το να δίνουν πανελλήνιες στα 50. Γιατί δεν σπάτε και εσείς λίγη τέτοια πλάκα;

Επιπρόσθετα δουλεύω τριάντα χρόνια και τα περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου έχει χαριστεί τίποτα. Ούτε νιώθω καμία ανάγκη να σας εξηγήσω τα προβλήματα μου μαζί σας. Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από ονοματάκια , για πείτε μας και τα δικά σας να κάνω και εγώ έρευνα για εσάς. Καλό θα είναι να βελτιώσετε τους εαυτούς σας και όχι να κάνετε κριτική στους άλλους.

Εγώ θα στο ξαναπώ, άξια. Ο καθένας μας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του κ για την οικογένεια του. Το αν καθυστερούν να στελεχωθούν οι υπηρεσίες είναι πρόβλημα δικό τους. Αν πραγματικά καίγονταν δε θα έκαναν 2 χρόνια να βγάλουν οριστικά. Θα εκαναν ένα μήνα ή κ λιγότερο, οπως με τους αναπληρωτές οπότε με αναπληρώσεις να έπαιρνε κ ένα χρόνο άντε κ 2 θα πω, διάστημα που τώρα χρειάζεται μόνο για να βγάλουν οριστικά. Δεν έχω καμία εμπάθεια με τους εκπαιδευτικούς να μην παρεξηγηθω. Πολύ καλά κάνουν κ τα βγάζουν τόσο γρήγορα έτσι θα επέτρεπε να είναι κ στο υπόλοιπο δημόσιο.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Μαρ 02, 2020 2:47 pm

konstantiaa έγραψε:Ακριβώς σπάνε πλάκα με το να πηγαίνουν σχολείο στα σαράντα, με το να μαθαίνουν πέντε γλώσσες για τις οποίες τους έχει βγει η πίστη να τις μάθουν και με το να δίνουν πανελλήνιες στα 50. Γιατί δεν σπάτε και εσείς λίγη τέτοια πλάκα;

Επιπρόσθετα δουλεύω τριάντα χρόνια και τα περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου έχει χαριστεί τίποτα. Ούτε νιώθω καμία ανάγκη να σας εξηγήσω τα προβλήματα μου μαζί σας. Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από ονοματάκια , για πείτε μας και τα δικά σας να κάνω και εγώ έρευνα για εσάς. Καλό θα είναι να βελτιώσετε τους εαυτούς σας και όχι να κάνετε κριτική στους άλλους.


Τότε κάνε και διδακτορικό και χίλια δυο πτυχία φτάσε 65 ετών και πάρε μόνιμη θέση για μόνο 2 χρόνια στο δημόσιο. Το κάνουν και αυτο πλέον πολλοί να παίρνουν θέσεις στα 65 τους και σε 2 χρόνια γεια σας. Και φυσικά η οργανική θέση χάνεται με την συνταξιοδότηση σου και η υπηρεσία μένει ακέφαλη απο προσωπικό. Δικαίωμα σου να κάνεις σπουδές, απαράδεκτο να παίζεις εσυ και ο καθένας 10 12 χρόνια με υπηρεσίες και αιτήσεις. Κάνε τις σπουδές σου και οταν βρεις θέση που σου αρέσει πραγματικά να κάνεις αίτηση και οχι να χάνει άλλος φτωχός κόσμος θέση που εσυ πετάς. Επιπλέον, επίτρεψέ μου να σου πω οτι οι πολλές σπουδές και ξένες γλώσσες δείχνουν πλούτο και ΟΧΙ βιοποριστική ανάγκη για το ψωμί σου. Αν είχες πραγματική ανάγκη για το ψωμί σου θα άρπαζες τον πρώτο διορισμό και τότε μέσω της υπηρεσίας σου θα μπορούσες και μετατάξεις να κάνεις και μεταθέσεις και οτι λαχταράς για την πραγματική σου εξέλιξη. Δεν το εχω ξανακάνει αυτό να μιλάω έτσι σε φορουμ αλλά πραγματικά πρέπει να σκεφτείς και τον αντίλογο που θα εχεις στην άποψή σου οτι σπούδασες και σπουδάζεις. Εμείς δηλαδή δεν σπουδάσαμε και δεν μάθαμε ξένες γλώσσες; Μας περάσανε χαριστικά στις πανελλήνιες και στις ξένες γλώσσες; Απλά, με το να μετέχεις σε δημόσιους διαγωνισμούς 12 χρόνια δίνεις κάθε δημόσιο δικαίωμα σε κριτική. Δεν είναι κρυφό το όνομά σου και απ τη διαύγεια φαίνονται τα πάντα μη αποδοχές σου κλπ. Όσο το ΑΣΕΠ σου επιτρέπει να παίζεις καλά κάνεις. Σπάσε πλάκα! Και εμείς πλέον ως αστείο βλέπουμε το όνομά σου τους πίνακες του ΑΣΕΠ..

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Δευ Μαρ 02, 2020 10:06 pm

konstantiaa έγραψε:Ακριβώς σπάνε πλάκα με το να πηγαίνουν σχολείο στα σαράντα, με το να μαθαίνουν πέντε γλώσσες για τις οποίες τους έχει βγει η πίστη να τις μάθουν και με το να δίνουν πανελλήνιες στα 50. Γιατί δεν σπάτε και εσείς λίγη τέτοια πλάκα;

Επιπρόσθετα δουλεύω τριάντα χρόνια και τα περισσότερα στον ιδιωτικό τομέα, δεν μου έχει χαριστεί τίποτα. Ούτε νιώθω καμία ανάγκη να σας εξηγήσω τα προβλήματα μου μαζί σας. Επίσης δεν κρύβομαι πίσω από ονοματάκια , για πείτε μας και τα δικά σας να κάνω και εγώ έρευνα για εσάς. Καλό θα είναι να βελτιώσετε τους εαυτούς σας και όχι να κάνετε κριτική στους άλλους.




Ακόμα δεν έχεις δώσει πάντως λογική εξήγηση γιατί δε δέχεσαι τόσους διορισμούς.
Εξακολουθείς να ασχολείσαι με τα μόρια σου, λες και αυτό νομιμοποιεί αυτό που κανείς.
Είναι σα να μας λες παρτε κι εσείς τόσες γλώσσες και μετά παίξτε. It's ok!
Με περίσσεια περηφάνεια από μόνη σου αποκαλυψες τα μόρια σου και άρα την ταυτότητα σου στην αρχή της συζήτησης
Προσωπικά και να σου πω την ταυτότητα μου δε θα τη δεις σίγουρα σε πίνακα διοριστέων.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τρί Μαρ 03, 2020 10:19 am

angelikka έγραψε:
Mktacc έγραψε:
akis1 έγραψε:Αρχικά θέλω να συγχαρώ την κοπέλα αυτή, η οποία είναι συνέχεια πρώτη σε όλες τις προκηρύξεις, λόγω του υψηλού αριθμού μορίων που έχει συγκεντρώσει και η οποία είναι και μέλος της παρέας μας εδώ..(όπως η ίδια είπε)
Πραγματικά όμως έχω βαρεθεί να τη βλέπω να είναι πάντα πρώτη. (Είναι βλέπεις και το επώνυμο που ακόμη κι αυτό την ευνοεί.. :))
Από το 2008 και μετά, άπειρα φεκ διορισμού, άπειρες βέβαια και οι υπεύθυνες δηλώσεις περί μη αποδοχής των θέσεων και ρωτώ.. Δεν έχεις βαρεθεί να απορρίπτεις θέσεις δημοσίου στην Ελλάδα της κρίσης?
Καμιά φορά αναρωτιέμαι μήπως αρέσκεσαι στο να βλέπεις το όνομά σου πάντα πρώτο..(ποτέ δεν ξέρεις)
Είπες, ότι δεν έχεις διοριστεί ακόμα στην 8κ/2017... Πες μας, πόσες υπεύθυνες δηλώσεις, μη αποδοχής θέσης, έχεις κάνει?
Είπες, γιατί κάποιος να μην επιλέξει την καλύτερη υπηρεσία... Πες μας, 12 ολόκληρα χρόνια, δεν βρέθηκε ακόμα αυτή η υπηρεσία?
Για να καταλάβω.... Όταν κάνεις τα χαρτιά σου, η υπηρεσία είναι καλή? Και όταν τελικά διορίζεσαι, είναι κακή?
Δουλεία με μισθό 2500Ε το μήνα και να καθόμαστε, στις μέρες μας, δεν υπάρχει πλέον.. Αυτά ίσος παλιά..

Υ.Γ. Δε φταις εσύ... Φταίει το κράτος, που με τους νόμους που έχει, σου δίνει δεκάδες θέσεις εργασίας στο δημόσιο κι εσύ ακόμα επιλέγεις.


Ίσως να είναι η περίπτωση που και οι 2 πλευρές μπορεί να έχουν δίκιο.

Ωστόσο η ''φάση'' μου θυμίζει δημοτικό που κάποια παιδάκια ζήλευαν τα άλλα παιδάκια που είχαν καλύτερο βαθμό.
και όχι είχαν καλύτερο βαθμό επειδή γνώριζαν το δάσκαλο αλλά ενδεχομένως ή γιατί διάβαζαν περισσότερο και το άξιζαν ή γιατί ήταν εξυπνότερα!
Συνήθως απορούσαν γιατί ο τάδε να είναι πάντα σημαιοφόρος ή παραστάτης.

Γιατί άλλο αυτή η περίπτωση και άλλο να ζηλεύεις ένα άλλο παιδάκι γιατί πχ μπορεί να είχε περισσότερα λεφτά ή καλύτερο γούστο σε ένα ζευγάρι sportex παπούτσια!


Την επόμενη φορά που θα βγείτε να υπερασπιστείτε κάποιον, καλό είναι να είναι με επιχειρήματα.
Η όποια υποβάθμιση της συζήτησης σε επίπεδα δημοτικού, "φάση", "παιδάκια", ζήλιες, εξυπνότερα???? δεν είναι από τη δική μας πλευρά, αποπροσανατολίζει από το γεγονός και τα εύλογα ερωτήματα που γεννώνται και σίγουρα δεν πείθει κανέναν ακριβώς επειδή δεν έχετε να κάνετε με παιδάκια.
Η μοριοδότηση του ΑΣΕΠ δεν είναι εξυπνόμετρο.
Μπορεί, μπορεί λέω που ξέρεις!, να έχουν κι άλλοι κάποιες δεξιότητες...δεν τελείωσε το σύμπαν στα 2030 μόρια του ΑΣΕΠ για θέσεις ΔΕ!
Δεν γίνεται αναφορά ούτε λόγος για τα μόρια της. Μπράβο της και ξανα-μπράβο της και ξανα-ματα- μπράβο της, μήπως δεν το καταλάβετε και πείτε πάλι ότι ζηλεύουμε.
Αφού όμως έχετε αναλάβει το συνήγορο της, μπορείτε να απαντήσετε εσείς στο εύλογο ερώτημα, γιατί εμφανίζεται ΚΑΙ στην 6Κ/2019 ενώ έχει επιτύχει διορισμό, μεταξύ άλλων, στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ?
Όσο εκείνη λοιπόν παίζει με τους πίνακες του ΑΣΕΠ εδώ και χρόνια και αναγκάζει ανθρώπους να περιμένουν χρονοβόρες αναπληρώσεις επηρεάζοντας τα αποτελέσματα και τους πίνακες κατάταξης, εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα και να απορούμε και να αναρωτιόμαστε για τους ΛΟΓΟΥΣ και τους ΣΚΟΠΟΥΣ της συγκεκριμένης συνυποψήφιας.
Υ.Γ. Θα ήθελα πάντως να ενημερώσω το forum και τους συνυποψηφίους μου ότι η θέση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ είναι πιασμένη και δοσμένη αλλού...


Άραγε θα με πιστέψεις ότι σε καμία περίπτωση δεν παίζω το συνήγορο υπερασπιστή ή οτιδήποτε άλλο της/του συγκεκριμένου ατόμου και ούτε ξέρω ποιο είναι αφού είμαι ΤΕ και δεν έχω ιδέα για τους ΔΕ συγκεκριμένα.
Να σε ενημερώσω ότι το ίδιο γίνεται και στους ΤΕ, υπάρχουν τα ίδια και τα ίδια άτομα να εμφανίζονται πάντα διοριστέοι άπειρες φορές.
Εγώ λοιπόν και εφόσον ήθελα να διεκδικήσω μια θέση διοριστέου δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια να λεώ αχχ γιατι να υπάρχουν συνυποψήφιοι με περισσότερα μόρια;; γιατί θεέ μου;; εγώ συγκεκριμένα ξεκίνησα και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό για να μαζέψω και γνώσεις και μόρια.
Το ίδιο συνιστώ και στον οποιονδήποτε.
ξέρω ότι ειναι οικονομικότερο και πιο ξεκούραστο να μην το έκανα και να καθόμουν να κατηγορούσα το καθένα πυ είχε περισσ΄οερα μόρια αλλά δεν είμαι εγώ αυτής της φιλοσοφίας.

Και θα πω οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατά τη γνώμη μου οτι ο καθένας αφού ΜΠΟΡΕΙ θα διεκδικεί το καλυτερότερο για τον ευατό του. Θα κάνει αιτήσεις μέχρι να θεωρήσει οτι δεν χρειάζεται να κάνει άλλο. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε ειναι δουλειά σου γιατι κάνει ο άλλος αιτήσεις.
Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε είναι δουλειά σου αν ο άλλος ειναι ικανοποιημένος απο την δουλειά και του και θέλει το καλύτερο.
Για τον καθένα καλύτερο μπορεί να ειναι ο μισθός, το αντικείμενο, το εργασιακό κλίμα, η περιοχή και διάφοροι άλλοι παράγοντες.
Επίσης μπορεί να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και να ειναι τρόπος να πάρει μια αύξηση η προαγωγή το να πει στη δουλειά του οτι κοιτάξτε ειμαι εδω αλλά μπορώ να πάω εκεί.
Πολλά και άπειρα μπορεί.

Δεχτείτε τις καταστάσεις όπως είναι και κοιτάξτε να κάνετε ότι καλύτερο για τον εαυτό σας χωρίς να σας φταίνει οι άλλοι.
Τέλος, δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις που ενδεχομένως σου άνοιξα τους ορίζοντες σκέψης.

angelikka
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 02, 2020 2:10 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό angelikka » Τρί Μαρ 03, 2020 1:37 pm

Mktacc έγραψε:
angelikka έγραψε:
Mktacc έγραψε:
Ίσως να είναι η περίπτωση που και οι 2 πλευρές μπορεί να έχουν δίκιο.

Ωστόσο η ''φάση'' μου θυμίζει δημοτικό που κάποια παιδάκια ζήλευαν τα άλλα παιδάκια που είχαν καλύτερο βαθμό.
και όχι είχαν καλύτερο βαθμό επειδή γνώριζαν το δάσκαλο αλλά ενδεχομένως ή γιατί διάβαζαν περισσότερο και το άξιζαν ή γιατί ήταν εξυπνότερα!
Συνήθως απορούσαν γιατί ο τάδε να είναι πάντα σημαιοφόρος ή παραστάτης.

Γιατί άλλο αυτή η περίπτωση και άλλο να ζηλεύεις ένα άλλο παιδάκι γιατί πχ μπορεί να είχε περισσότερα λεφτά ή καλύτερο γούστο σε ένα ζευγάρι sportex παπούτσια!


Την επόμενη φορά που θα βγείτε να υπερασπιστείτε κάποιον, καλό είναι να είναι με επιχειρήματα.
Η όποια υποβάθμιση της συζήτησης σε επίπεδα δημοτικού, "φάση", "παιδάκια", ζήλιες, εξυπνότερα???? δεν είναι από τη δική μας πλευρά, αποπροσανατολίζει από το γεγονός και τα εύλογα ερωτήματα που γεννώνται και σίγουρα δεν πείθει κανέναν ακριβώς επειδή δεν έχετε να κάνετε με παιδάκια.
Η μοριοδότηση του ΑΣΕΠ δεν είναι εξυπνόμετρο.
Μπορεί, μπορεί λέω που ξέρεις!, να έχουν κι άλλοι κάποιες δεξιότητες...δεν τελείωσε το σύμπαν στα 2030 μόρια του ΑΣΕΠ για θέσεις ΔΕ!
Δεν γίνεται αναφορά ούτε λόγος για τα μόρια της. Μπράβο της και ξανα-μπράβο της και ξανα-ματα- μπράβο της, μήπως δεν το καταλάβετε και πείτε πάλι ότι ζηλεύουμε.
Αφού όμως έχετε αναλάβει το συνήγορο της, μπορείτε να απαντήσετε εσείς στο εύλογο ερώτημα, γιατί εμφανίζεται ΚΑΙ στην 6Κ/2019 ενώ έχει επιτύχει διορισμό, μεταξύ άλλων, στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ?
Όσο εκείνη λοιπόν παίζει με τους πίνακες του ΑΣΕΠ εδώ και χρόνια και αναγκάζει ανθρώπους να περιμένουν χρονοβόρες αναπληρώσεις επηρεάζοντας τα αποτελέσματα και τους πίνακες κατάταξης, εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα και να απορούμε και να αναρωτιόμαστε για τους ΛΟΓΟΥΣ και τους ΣΚΟΠΟΥΣ της συγκεκριμένης συνυποψήφιας.
Υ.Γ. Θα ήθελα πάντως να ενημερώσω το forum και τους συνυποψηφίους μου ότι η θέση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ είναι πιασμένη και δοσμένη αλλού...


Άραγε θα με πιστέψεις ότι σε καμία περίπτωση δεν παίζω το συνήγορο υπερασπιστή ή οτιδήποτε άλλο της/του συγκεκριμένου ατόμου και ούτε ξέρω ποιο είναι αφού είμαι ΤΕ και δεν έχω ιδέα για τους ΔΕ συγκεκριμένα.
Να σε ενημερώσω ότι το ίδιο γίνεται και στους ΤΕ, υπάρχουν τα ίδια και τα ίδια άτομα να εμφανίζονται πάντα διοριστέοι άπειρες φορές.
Εγώ λοιπόν και εφόσον ήθελα να διεκδικήσω μια θέση διοριστέου δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια να λεώ αχχ γιατι να υπάρχουν συνυποψήφιοι με περισσότερα μόρια;; γιατί θεέ μου;; εγώ συγκεκριμένα ξεκίνησα και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό για να μαζέψω και γνώσεις και μόρια.
Το ίδιο συνιστώ και στον οποιονδήποτε.
ξέρω ότι ειναι οικονομικότερο και πιο ξεκούραστο να μην το έκανα και να καθόμουν να κατηγορούσα το καθένα πυ είχε περισσ΄οερα μόρια αλλά δεν είμαι εγώ αυτής της φιλοσοφίας.

Και θα πω οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατά τη γνώμη μου οτι ο καθένας αφού ΜΠΟΡΕΙ θα διεκδικεί το καλυτερότερο για τον ευατό του. Θα κάνει αιτήσεις μέχρι να θεωρήσει οτι δεν χρειάζεται να κάνει άλλο. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε ειναι δουλειά σου γιατι κάνει ο άλλος αιτήσεις.
Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε είναι δουλειά σου αν ο άλλος ειναι ικανοποιημένος απο την δουλειά και του και θέλει το καλύτερο.
Για τον καθένα καλύτερο μπορεί να ειναι ο μισθός, το αντικείμενο, το εργασιακό κλίμα, η περιοχή και διάφοροι άλλοι παράγοντες.
Επίσης μπορεί να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και να ειναι τρόπος να πάρει μια αύξηση η προαγωγή το να πει στη δουλειά του οτι κοιτάξτε ειμαι εδω αλλά μπορώ να πάω εκεί.
Πολλά και άπειρα μπορεί.

Δεχτείτε τις καταστάσεις όπως είναι και κοιτάξτε να κάνετε ότι καλύτερο για τον εαυτό σας χωρίς να σας φταίνει οι άλλοι.
Τέλος, δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις που ενδεχομένως σου άνοιξα τους ορίζοντες σκέψης.


Εντάξει, πάντως η γλώσσα και το ύφος που χρησιμοποιείς κάπως διορθώθηκε. Από το αρχικό "σιγά μην κλάψουμε κιόλας" περάσαμε στα "εξυπνότερα παιδάκια που ζηλεύουν σπορτεξ" για να καταλήξουμε "στα αχ θεε μου γιατί δεν έχω τόσα μόρια κι εγώ!"
Φαντασιόπληκτος ή μήπως φαντασμένος?
Από πού προκύπτει ότι συνομιλείς με ανθρώπους με λιγότερα μόρια ή προσόντα από εσένα?
Νομίζεις ότι ξυπνάμε κάθε πρωί ζηλεύουμε τα προσόντα σας και μεμψιμοιρούμε την τύχη μας?
Αν σου έλεγα ότι μπορεί να έχω παραπάνω προσόντα και από τους δυό σας μαζί και ότι η συγκεκριμένη υποψήφια εμένα προσωπικά δεν με απειλεί, θα μου επιτρεπόταν να αναφέρω ένα γεγονός που παρατήρησα και δεν είναι σωστό?

Υ.Γ. Εκεί ψηλά που σε είδα να κάθεσαι για να "ανοίγεις τους ορίζοντες των ανθρώπων"..... μου ήρθαν στο μυαλό τα λόγια του Τσαρλς Μπουκόφσκι :
"Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολία, ενώ οι ηλίθιοι γεμάτοι αυτοπεποίθηση."

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τρί Μαρ 03, 2020 4:33 pm

angelikka έγραψε:
Mktacc έγραψε:
angelikka έγραψε:
Την επόμενη φορά που θα βγείτε να υπερασπιστείτε κάποιον, καλό είναι να είναι με επιχειρήματα.
Η όποια υποβάθμιση της συζήτησης σε επίπεδα δημοτικού, "φάση", "παιδάκια", ζήλιες, εξυπνότερα???? δεν είναι από τη δική μας πλευρά, αποπροσανατολίζει από το γεγονός και τα εύλογα ερωτήματα που γεννώνται και σίγουρα δεν πείθει κανέναν ακριβώς επειδή δεν έχετε να κάνετε με παιδάκια.
Η μοριοδότηση του ΑΣΕΠ δεν είναι εξυπνόμετρο.
Μπορεί, μπορεί λέω που ξέρεις!, να έχουν κι άλλοι κάποιες δεξιότητες...δεν τελείωσε το σύμπαν στα 2030 μόρια του ΑΣΕΠ για θέσεις ΔΕ!
Δεν γίνεται αναφορά ούτε λόγος για τα μόρια της. Μπράβο της και ξανα-μπράβο της και ξανα-ματα- μπράβο της, μήπως δεν το καταλάβετε και πείτε πάλι ότι ζηλεύουμε.
Αφού όμως έχετε αναλάβει το συνήγορο της, μπορείτε να απαντήσετε εσείς στο εύλογο ερώτημα, γιατί εμφανίζεται ΚΑΙ στην 6Κ/2019 ενώ έχει επιτύχει διορισμό, μεταξύ άλλων, στο ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ?
Όσο εκείνη λοιπόν παίζει με τους πίνακες του ΑΣΕΠ εδώ και χρόνια και αναγκάζει ανθρώπους να περιμένουν χρονοβόρες αναπληρώσεις επηρεάζοντας τα αποτελέσματα και τους πίνακες κατάταξης, εμείς έχουμε κάθε δικαίωμα και να απορούμε και να αναρωτιόμαστε για τους ΛΟΓΟΥΣ και τους ΣΚΟΠΟΥΣ της συγκεκριμένης συνυποψήφιας.
Υ.Γ. Θα ήθελα πάντως να ενημερώσω το forum και τους συνυποψηφίους μου ότι η θέση του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ είναι πιασμένη και δοσμένη αλλού...


Άραγε θα με πιστέψεις ότι σε καμία περίπτωση δεν παίζω το συνήγορο υπερασπιστή ή οτιδήποτε άλλο της/του συγκεκριμένου ατόμου και ούτε ξέρω ποιο είναι αφού είμαι ΤΕ και δεν έχω ιδέα για τους ΔΕ συγκεκριμένα.
Να σε ενημερώσω ότι το ίδιο γίνεται και στους ΤΕ, υπάρχουν τα ίδια και τα ίδια άτομα να εμφανίζονται πάντα διοριστέοι άπειρες φορές.
Εγώ λοιπόν και εφόσον ήθελα να διεκδικήσω μια θέση διοριστέου δεν έκατσα με σταυρωμένα τα χέρια να λεώ αχχ γιατι να υπάρχουν συνυποψήφιοι με περισσότερα μόρια;; γιατί θεέ μου;; εγώ συγκεκριμένα ξεκίνησα και ένα δεύτερο μεταπτυχιακό για να μαζέψω και γνώσεις και μόρια.
Το ίδιο συνιστώ και στον οποιονδήποτε.
ξέρω ότι ειναι οικονομικότερο και πιο ξεκούραστο να μην το έκανα και να καθόμουν να κατηγορούσα το καθένα πυ είχε περισσ΄οερα μόρια αλλά δεν είμαι εγώ αυτής της φιλοσοφίας.

Και θα πω οτι ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ κατά τη γνώμη μου οτι ο καθένας αφού ΜΠΟΡΕΙ θα διεκδικεί το καλυτερότερο για τον ευατό του. Θα κάνει αιτήσεις μέχρι να θεωρήσει οτι δεν χρειάζεται να κάνει άλλο. Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε ειναι δουλειά σου γιατι κάνει ο άλλος αιτήσεις.
Δεν μπορείς να ξέρεις ούτε είναι δουλειά σου αν ο άλλος ειναι ικανοποιημένος απο την δουλειά και του και θέλει το καλύτερο.
Για τον καθένα καλύτερο μπορεί να ειναι ο μισθός, το αντικείμενο, το εργασιακό κλίμα, η περιοχή και διάφοροι άλλοι παράγοντες.
Επίσης μπορεί να δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα και να ειναι τρόπος να πάρει μια αύξηση η προαγωγή το να πει στη δουλειά του οτι κοιτάξτε ειμαι εδω αλλά μπορώ να πάω εκεί.
Πολλά και άπειρα μπορεί.

Δεχτείτε τις καταστάσεις όπως είναι και κοιτάξτε να κάνετε ότι καλύτερο για τον εαυτό σας χωρίς να σας φταίνει οι άλλοι.
Τέλος, δεν χρειάζεται να με ευχαριστήσεις που ενδεχομένως σου άνοιξα τους ορίζοντες σκέψης.


Εντάξει, πάντως η γλώσσα και το ύφος που χρησιμοποιείς κάπως διορθώθηκε. Από το αρχικό "σιγά μην κλάψουμε κιόλας" περάσαμε στα "εξυπνότερα παιδάκια που ζηλεύουν σπορτεξ" για να καταλήξουμε "στα αχ θεε μου γιατί δεν έχω τόσα μόρια κι εγώ!"
Φαντασιόπληκτος ή μήπως φαντασμένος?
Από πού προκύπτει ότι συνομιλείς με ανθρώπους με λιγότερα μόρια ή προσόντα από εσένα?
Νομίζεις ότι ξυπνάμε κάθε πρωί ζηλεύουμε τα προσόντα σας και μεμψιμοιρούμε την τύχη μας?
Αν σου έλεγα ότι μπορεί να έχω παραπάνω προσόντα και από τους δυό σας μαζί και ότι η συγκεκριμένη υποψήφια εμένα προσωπικά δεν με απειλεί, θα μου επιτρεπόταν να αναφέρω ένα γεγονός που παρατήρησα και δεν είναι σωστό?

Υ.Γ. Εκεί ψηλά που σε είδα να κάθεσαι για να "ανοίγεις τους ορίζοντες των ανθρώπων"..... μου ήρθαν στο μυαλό τα λόγια του Τσαρλς Μπουκόφσκι :
"Το πρόβλημα με τον κόσμο είναι ότι οι έξυπνοι άνθρωποι είναι γεμάτοι αμφιβολία, ενώ οι ηλίθιοι γεμάτοι αυτοπεποίθηση."


Λοιπόν γεμάτη αυτοπεποίθηση συνφορουμιτισα που ούτε σε σε γνωρίζω και ακόμη περισσότερο δεν θα ήθελα να σε γνωρίσω εσένα η οποιονδήποτε άλλο ας μη γεμίσουμε άλλο με εξυπνάδες το φορουμ γιατι θεωρώ ότι δεν είναι αυτός ο σκοπός του φόρουμ
Ας πω ότι κατά τη προσωπική μου γνώμη καλό θα ήταν να ασχολούμαστε περισσότερο ο καθένας με το τι έχουμε ή πως μπορούμε να αποκτήσουμε κάτι παραπάνω αν όντως θέλουμε ενα διορισμό παρά με το τι έχει ο άλλος και γιατί κάνει διάφορες αιτήσεις


καλό διορισμό σε όλους

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό akis1 » Τρί Μαρ 03, 2020 5:51 pm

Σου είπαμε χίλια μπράβο.. Σου δώσαμε πολλές φορές συγχαρητήρια.. Σου αξίζει κάθε θέση στο δημόσιο γιατί έχεις πετύχει κάτι που για πολλούς από μας φαντάζει ακατόρθωτο (αναφέρομαι στις πέντε γλώσσες).. Όμως ελπίζω να κατανοείς, έστω και λίγο, ότι αυτό πρέπει να σταματήσει.. Όχι από μέρος σου, αυτό δεν παίζει, αλλά με νόμο.
Mktacc να φανταστώ πως τα ίδια κάνεις κι εσύ στην κατηγορία ΤΕ ε;

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τρί Μαρ 03, 2020 8:01 pm

Σε αυτό έχετε δίκιο

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τρί Μαρ 03, 2020 8:25 pm

Εγώ πάντως είχα σταματήσει να κάνω αιτήσεις 6 χρόνια απλά λόγω της αναστολής προσλήψεων βγήκαν τα αποτελέσματα όλα μαζεμένα.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τρί Μαρ 03, 2020 8:59 pm

Σχετικά με την κυρία που κάνει παντού αιτήσεις και δεν αποδέχεται διορισμό, θα πω ότι πιστεύω (επειδή την έχω δει και σε ΠΕ θέσεις) ότι εκεί που είναι διορισμένη έχει γίνει ΠΕ με κτήση πτυχίου μετά το διορισμό, αφού όπως λέει έδωσε πανελλήνιες στα 40. Οπότε πηγαίνοντας σε νέα θέση ως ΔΕ, γιατί ως ΔΕ μπορεί να περάσει μόνο και το ξέρει, θα πρέπει να περάσει 8ετία για να γίνει ΠΕ. Οπότε προτιμά να μην πάει. Τώρα γιατί καταθέτει αιτήσεις σωρηδόν, αν ξέρει ότι δε θα πάει, ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω. Υποθέτω ότι το κάνει για να έχει εναλλακτική αν στραβώσει το πράγμα εκεί που είναι. Πάντως, θα συμφωνήσω στο ότι καλό είναι να σκεφτόμαστε που και που την καθυστέρηση και τις συνέπειες γενικά που μπορεί να προκαλούν σε άλλους οι πράξεις μας...

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό gery » Τρί Μαρ 03, 2020 9:11 pm

Εγώ πάντως νομίζω πως δεν μπορείς να ξέρεις πως είναι σε κάτι, κάποια υπηρεσια
μόνο από πληροφορίες. Το βασικό ζήτημα είναι η απαγόρευσης αίτησης για πέντε χρόνια
απ΄το διορισμό. κανονικά θα έπρεπε κανείς να έχει τη δυνατοτητα να πάει σε μια θέση , να
τη δοκιμάσει για ένα διάστημα και αν δε θέλει να παραιτηθεί σε εύλογο χρόνο, χωρίς συνέπειες.
Εννοείται πως οι αναπληρώσεις θα έπρεπε να γίνονται σε πολύ σύντομο χρόνο...

konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τρί Μαρ 03, 2020 11:11 pm

Δυστυχώς τα πτυχία πανεπιστημίου που έχω δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να διοριστω σε θέση ΠΕ Διοικητικού γιατί είναι φιλολογίες. Αν και στο προσοντολογιο λέει ότι γίνονται δεκτά όλα τα πτυχία, στις προκηρύξεις ζητούν μόνο πτυχία από οικονομικές σχολές, και επειδή έχω είκοσι χρόνια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα μισθολογικά η ΔΕ κατηγορία είναι πολύ χαμηλά στο δημόσιο και δεν αναγνωρίζουν τίποτα. Χωρίς προϋπηρεσία τα χρήματα είναι 670 καθαρά. Έτσι όπως παρατήρησε αυτός που έχει κάνει την τελευταία ανάρτηση είμαι εγκλωβισμένη. Τώρα είμαι πάλι στο τέταρτο έτος και πρέπει να δω τι θα κάνω. Ενώ σε πέντε χρόνια θα έπαιρνα σύνταξη, έχοντας δουλέψει για πάνω από 20 χρόνια σε δύο δουλειές με διπλές εισφορές, και δέκα χρόνια σε μια, τώρα θα πρέπει να πάω 62 προς το παρόν, και βλέπουμε για το μέλλον. Αυτό δεν είναι αδικία; Τα πράγματα πότε δεν ήταν εύκολα και γίνονται όλο και χειρότερα. Παλιά δεν ήξερα τι ακριβώς είναι η κάθε υπηρεσία και τώρα όσες αξίζουν έχουν όριο ηλικίας, ευτυχώς που υπάρχει το ΑΣΕΠ και έτσι μπορούμε να πάρουμε καμία θέση, αλλιώς δεν θα έμπαινε κανείς μας.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Μαρ 04, 2020 10:54 am

akis1 έγραψε:Σου είπαμε χίλια μπράβο.. Σου δώσαμε πολλές φορές συγχαρητήρια.. Σου αξίζει κάθε θέση στο δημόσιο γιατί έχεις πετύχει κάτι που για πολλούς από μας φαντάζει ακατόρθωτο (αναφέρομαι στις πέντε γλώσσες).. Όμως ελπίζω να κατανοείς, έστω και λίγο, ότι αυτό πρέπει να σταματήσει.. Όχι από μέρος σου, αυτό δεν παίζει, αλλά με νόμο.
Mktacc να φανταστώ πως τα ίδια κάνεις κι εσύ στην κατηγορία ΤΕ ε;


Αφού ξαναπώ ότι δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη κυρία ούτε τις γλώσσες της ούτε τα πτυχία της κτλ θα σου πω για τη δική μου περίπτωση.

όταν πρωτοέκανα αιτήσεις στη δουλειά μου στον ιδιωτικό τομέα που εργάζομαι έπαιρνα 800 ευρώ καθαρά. Πριν 3-4 χρόνια. Πέρυσι λοιπόν έφτασα στα 900 καθαρά. Εννοείται ότι πάντα είχα και έχω το δημόσιο στο μυαλό μου για πολλούς λόγους.
Αυτό το αναφέρω μήπως λέω μήπως και μπορέσουν και κατανοήσουν κάποιοι κάποιους από τους αμέτρητους λόγους που μπορεί να υπάρχουν για να κάνει κάποιος αιτήσεις εφόσον δεν είναι απαγορευτικό από κάποιο νόμο.
Μπορεί ξαφνικά διότι ιδιωτικός τομέας είμαστε η επιχείρηση να κλείσει και από τα 800 ή 900 που παίρνω τώρα να πάρω 0 (μηδέν) Δηλαδή κάποιος που του δίνεται η δυνατότητα με τα πτυχία του τα μεταπτυχιακά του τις γλώσσες του η οποιοδήποτε άλλο προσόν έχει η δεν έχει να μην δίνει στον εαυτό του να έχει επιλογές σε τέτοιο ενδεχόμενο;
Ο οικονομικός λόγος είναι μόνο ένας.
Μπορεί τώρα να είμαι παντρεμένος με 4 παιδιά και να θέλω να μείνω στα Ιωάννινα. Μπορεί βρε αδερφέ να χωρίσω και από εκεί που δεν ήθελα να πάω στην Αθήνα να θέλω μετά. Να μην κάνω αιτήσεις αφού μου δίνεται το δικαίωμα; και ακόμη περισσότερο αφού μπορώ;;
Χιλιάδες θα έλεγα οι λόγοι που μπορεί κάποιος να δώσει στον εαυτό του το δικαίωμα να έχει αφού μπορεί θα ξαναπώ.

Παρεμπιπτόντως για πρώτη φορά πρόσφατα ανέφερα στην εταιρεία που εργάζομαι για ότι σκέφτομαι σοβαρά να πάω στην τελευταία θέση που ήμουν επιτυχόντας.
Πήρα ανευ λόγου και ενώ δεν υπήρχε περίπτωση να την πάρω μια ωραιότατη αύξηση και όχι μόνο άμεσα.
Αυτό μου το έχουν πει και άλλοι ότι το έζησαν.
Αν δεν είχα κάνει δεν θα την έπαιρνα.
Αυτά που συνέβησαν σε εμένα θαρρώ δεν θα συνέβησαν μόνο σε εμένα και σε άλλους.
Θα ξαναπώ, κάτι γίνεται και κλείνει η εταιρεία που εργάζομαι. Δεν θα κάνω στο μέλλον για να έχω επιλογές;

Θα προσθέσω και κάτι άλλο.
Στη πρώτη προκύρηξη που απέρριψα θέση βρήκα τον επόμενο επιλαχόντα και τον ενημέρωσα κατευθείαν. Ξέρω ότι θα αργήσει η στιγμή που θα το μάθει και θα εργαστεί. Αλλά θα έρθει και η υπομονή είναι αρετή.
Δεν μπορώ να σας πω πόσα δώρα έστειλε σε εμένα και την οικογένειά του για τη πράξη μου.

Μέχρι να βγει ένας νόμος που πιθανώς θα απαγορεύει κάτι τέτοιο θα κάνω λοιπόν το καλύτερο για τον εαυτό μου.
Αν υπήρχε μια περίπτωση να μην το κάνω ήταν αν η θέση δεν θα αναπληρωνόταν και έμενε και η υπηρεσία χωρίς άτομο και ένα άτομο χωρίς δουλειά!

Τώρα αν κάποιοι το βρίσκουν μη ηθικό μη χριστιανικό η μή δεν ξέρω τι άλλο θα πω ότι εγώ θα θεωρούσα ανόητο να αφήσω τον ευατό μου χωρίς επιλογές.
Μπορεί και να είμαι ανόητος (αυτό θα ηθελαν πολύ να το διαβάσουν), μπορεί και να μην είμαι.
Σίγουρα όμως θα έχω επιλογές για δουλειά.
Και ευελπιστώ όχι μόνο στο δημόσιο τομέα αλλά και στον ιδιωτικό.
Το ίδιο εύχομαι για όλους.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: NinaS, Terminator και 2 επισκέπτες