Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Δευ Νοέμ 11, 2019 8:41 pm

Καλησπέρα συγγνώμη αλλά διαβάζω πράγματα που δεν ισχύουν. τα μόρια για ΔΕ σε προκηρύξεις Κ σε βασικές θέσεις ειναι στάνταρ.
Βαθμός βασικού τιτλου. επι 110 (πχ το 20 μετατρέπεται σε 10 οπότε 10×110=1100)

Δέυτερος τίτλος σπουδών.150 μόρια.

Εμπειρία βαθμολογούμενη εως 84 μήνες.ταβάνι 588 μορια.

Ξενες γλώσσες 70 μόρια άριστη γνώση, 50 μόρια πολυ καλή και 30 μόρια καλή.

Τίποτα άλλο δεν μοριοδοτείται.
Στις ειδικές κατηγοριές απλά ανταγωνίζεσαι με μικροτέρο αριθμό συμμετοχόντων..δεν μοριοδοτείσαι ομως. πχ για πολυτεκνία ή τριτεκνία.

Nana21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 07, 2019 8:01 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Nana21 » Δευ Νοέμ 11, 2019 10:15 pm

Doratom έγραψε:
Nana21 έγραψε:
ell1 έγραψε:Γεια σας,

να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τους υποψηφίους ΔΕ... Χωρίς την προσμέτρηση της εμπειρίας πώς γίνεται να συγκεντρωθούν 1800+ μόρια; Με πολλές ξένες γλώσσες;

Οι ξένες γλώσσες δεν έχουν πολλά μόρια 30 με 50 νομίζω ανάλογα με το βαθμό που έχεις το πτυχίο!απο προσωπική εμπειρία,έπιασα αυτά τα μόρια γιατί είχα την πολυτεκνία κ είναι +300 μόρια κ αν είσαι πάνω από 30 χρόνων έχεις +75 μόρια!

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί δεν καταλαβαίνω.Σε ΔΕ μοριοδοτουν την πολυτεκνια καί τήν τριτεκνια; Καί πού τό λέει ότι πάνω που 30 χρόνων έχεις+75 μόρια.Ρωταω και συγγνώμη γιατί δεν ξέρω και με ενδιαφέρει διότι είμαι τριτεκνη με τρία ανήλικα.Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει σάς παρακαλώ.
. Επειδή ούτε εγώ ξέρω ρώτησα που μπορείς να τα βρεις!στα εργασιακά νέα του ΑΣΕΠ αναγράφει αναλυτικά πως να υπολογίσεις τα μόρια για κάθε προκήρυξη μόνιμων εκτός από κάποιες προκηρύξεις που λέει ποιες είναι την 6κ/2019 δεν την έχει εκτός όποτε ισχύει!!!κατω κάτω μετά τους τίτλους έχει τα μόρια για πολύτεκνους τρίτεκνους κ για την ηλικία που από ότι είδα κ αυτοί που είναι κάτω από 30 πάλι περνούν 50 μόρια!με κάθε επιφύλαξη γιατί κ εγώ σου μεταφέρω αυτά που μου λένε για αυτό τον λόγο ρωτούσα κ εγώ γιατί έχω μπερδευτεί!!!

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Νοέμ 11, 2019 11:32 pm

Nana21 έγραψε:
Doratom έγραψε:
Nana21 έγραψε: Οι ξένες γλώσσες δεν έχουν πολλά μόρια 30 με 50 νομίζω ανάλογα με το βαθμό που έχεις το πτυχίο!απο προσωπική εμπειρία,έπιασα αυτά τα μόρια γιατί είχα την πολυτεκνία κ είναι +300 μόρια κ αν είσαι πάνω από 30 χρόνων έχεις +75 μόρια!

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί δεν καταλαβαίνω.Σε ΔΕ μοριοδοτουν την πολυτεκνια καί τήν τριτεκνια; Καί πού τό λέει ότι πάνω που 30 χρόνων έχεις+75 μόρια.Ρωταω και συγγνώμη γιατί δεν ξέρω και με ενδιαφέρει διότι είμαι τριτεκνη με τρία ανήλικα.Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει σάς παρακαλώ.
. Επειδή ούτε εγώ ξέρω ρώτησα που μπορείς να τα βρεις!στα εργασιακά νέα του ΑΣΕΠ αναγράφει αναλυτικά πως να υπολογίσεις τα μόρια για κάθε προκήρυξη μόνιμων εκτός από κάποιες προκηρύξεις που λέει ποιες είναι την 6κ/2019 δεν την έχει εκτός όποτε ισχύει!!!κατω κάτω μετά τους τίτλους έχει τα μόρια για πολύτεκνους τρίτεκνους κ για την ηλικία που από ότι είδα κ αυτοί που είναι κάτω από 30 πάλι περνούν 50 μόρια!με κάθε επιφύλαξη γιατί κ εγώ σου μεταφέρω αυτά που μου λένε για αυτό τον λόγο ρωτούσα κ εγώ γιατί έχω μπερδευτεί!!!



Αν πας στο ΦΕΚ της 6κ, σελ 14, ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ, είναι τα κριτήρια κατάταξης. Γράφει ξεκάθαρα τι μοριοδοτειται. Αυτό για τα επιπλέον μόρια λόγω ηλικίας ή πολυτέκνων ίσως να ισχύει για συμβάσεις ορισμένου χρόνου. Δεν το ξέρω. Αλλά σίγουρα όχι για μόνιμο προσωπικό.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Νοέμ 12, 2019 7:07 am

Καλημέρα..είναι επίσης σημαντικό να αφιερώνουμε λίγο χρόνο να διαβάζουμε την προκήρυξη,ενα τέταρτο της ώρας ειναι άλλωστε η ανάγνωση..
Πόσοι άραγε διαπιστώσατε πως τουλάχιστον στην 6κ/2019 το πιστοποιητικό γνωσης ηλεκτρονικών υπολογιστών δε χρειάζεται επικύρωση απο δικηγόρο ; αρκεί μονο φωτοτυπία.
Επίσης οσον αφορά τα γραφεία που αναλαμβάνουν να συμπληρώσουν αιτήσεις λίγα ειναι αξιόπιστα..σε γνωστό μου τον συμβουλευαν να βάζει σε προκηρυξεις "Κ" μεχρι και το απολυτήριο στράτου ή το δίπλωμα.

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό titig » Τρί Νοέμ 12, 2019 9:19 am

Nana21 έγραψε:
Doratom έγραψε:
Nana21 έγραψε: Οι ξένες γλώσσες δεν έχουν πολλά μόρια 30 με 50 νομίζω ανάλογα με το βαθμό που έχεις το πτυχίο!απο προσωπική εμπειρία,έπιασα αυτά τα μόρια γιατί είχα την πολυτεκνία κ είναι +300 μόρια κ αν είσαι πάνω από 30 χρόνων έχεις +75 μόρια!

Να ρωτήσω κάτι; Γιατί δεν καταλαβαίνω.Σε ΔΕ μοριοδοτουν την πολυτεκνια καί τήν τριτεκνια; Καί πού τό λέει ότι πάνω που 30 χρόνων έχεις+75 μόρια.Ρωταω και συγγνώμη γιατί δεν ξέρω και με ενδιαφέρει διότι είμαι τριτεκνη με τρία ανήλικα.Οποιος ξέρει ας μου απαντήσει σάς παρακαλώ.
. Επειδή ούτε εγώ ξέρω ρώτησα που μπορείς να τα βρεις!στα εργασιακά νέα του ΑΣΕΠ αναγράφει αναλυτικά πως να υπολογίσεις τα μόρια για κάθε προκήρυξη μόνιμων εκτός από κάποιες προκηρύξεις που λέει ποιες είναι την 6κ/2019 δεν την έχει εκτός όποτε ισχύει!!!κατω κάτω μετά τους τίτλους έχει τα μόρια για πολύτεκνους τρίτεκνους κ για την ηλικία που από ότι είδα κ αυτοί που είναι κάτω από 30 πάλι περνούν 50 μόρια!με κάθε επιφύλαξη γιατί κ εγώ σου μεταφέρω αυτά που μου λένε για αυτό τον λόγο ρωτούσα κ εγώ γιατί έχω μπερδευτεί!!!


Doratom στις θέσεις που αφορούν μόνιμο προσωπικό, όπως είναι αυτή η προκήρυξη 6κ δεν μοριοδοτείται η πολυτεκνία ή η τριτεκνία, ούτε η ηλικία με επιπλέον μόρια! Υπάρχουν όμως κάποιες θέσεις που αφορούν τρίτεκνους κ πολύτεκνους, για αυτές καταρτίζεται κ ξεχωριστός πίνακας που συναγωνίζεστε οι τρίτεκνοι μεταξύ σας. Παραπάνω έχουμε γράψει τι ακριβώς μοριοδοτεί αυτή η προκήρυξη.

zardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 2:33 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό zardim » Τρί Νοέμ 12, 2019 4:58 pm

peolinio έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να μάθω από τους έχοντες την πληροφορία σχετικά με τα καθήκοντά του τελωνιακου ΤΕ, θα είναι σε γραφείο θα φοράει στολή κτλ. Επίσης αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα με σκοπό την αύξηση του μισθολογικού κλιμακίου? Τέλος αν κάποιος γνωρίζει αποδοχές καλό θα ήταν να αναφερθούν, για να τα βάλουμε κάτω αν αξίζει τον κόπο σε περίπτωση επιτυχίας κάποιου υποψηφίου



Καλησπέρα! Η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα δεν αναγνωρίζεται για αύξηση μισθολογικού κλιμακίου. Αναγνωρίζεται μόνο για βαθμολογική εξέλιξη. Όσον αφορά τις αποδοχές ΤΕ αν λάβουμε υπόψιν το ενιαίο μισθολόγιο που ισχύει στο δημόσιο, είναι 1.037€ μικτά. Επίσης γνωρίζω από δικό μου άτομο που έχει προσληφθεί πρόσφατα με το γραπτό διαγωνισμό στην ΑΑΔΕ ως ΠΕ Τελωνειακός ότι για τα 2 πρώτα χρόνια θα πληρώνεται με 730€ καθαρά καθώς θεωρείσαι για 2 χρόνια δόκιμος υπάλληλος κ μετά εντάσσεσαι στα μισθολογικά κλιμάκια. Οπότε συμπεραίνουμε ότι για τα 2 πρώτα χρόνια ο μισθός για κάποιον ΤΕ θα είναι λιγότερο από 730€.

Yiota13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 10, 2017 5:30 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Yiota13 » Τετ Νοέμ 13, 2019 2:14 pm

Καλησπέρα και από μένα, γνωρίζει κάποιος να μου πει τα μόρια διοριστέων στην ΤΕ.
Ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλους.

Doratom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2019 11:03 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Doratom » Τετ Νοέμ 13, 2019 2:54 pm

NSSN έγραψε:
Doratom έγραψε:
NSSN έγραψε:Όποιος δεν έχει τα απαιτούμενα προσόντα απορρίπτεται όπως και να 'χει. Το σωστό ερώτημα είναι αν δεν υπάρχει άτομο και με τις 2 ιδιότητες τότε προτάσσεται ο έχων την τριτεκνία ή ο έχων την εντοπιότητα?

Έχω την εντύπωση πώς προτάσσεται ο έχων την τριτεκνια.Εχω Στείλει μύνημα στο ΑΣΕΠ και περιμένω απάντηση.

Όταν λάβεις απάντηση ενημέρωσε κι εμάς.

Μου απάντησε τό ΑΣΕΠ και μου είπε πώς αν δεν υπάρχει άτομο με τίς δύο ιδιότητες τότε προτεραιότητα έχουν οι τριτεκνοι μετά οι έχων εντοπιότητα και τέλος μετά οι γενικές θέσεις.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Τετ Νοέμ 13, 2019 10:29 pm

Doratom έγραψε:
NSSN έγραψε:
Doratom έγραψε:Έχω την εντύπωση πώς προτάσσεται ο έχων την τριτεκνια.Εχω Στείλει μύνημα στο ΑΣΕΠ και περιμένω απάντηση.

Όταν λάβεις απάντηση ενημέρωσε κι εμάς.

Μου απάντησε τό ΑΣΕΠ και μου είπε πώς αν δεν υπάρχει άτομο με τίς δύο ιδιότητες τότε προτεραιότητα έχουν οι τριτεκνοι μετά οι έχων εντοπιότητα και τέλος μετά οι γενικές θέσεις.

Καλό αυτό για εμάς τους τριτεκνους, αλλά με μια μόνο θέση, στη Φλώρινα, τι πιθανότητες υπάρχουν να μην υπάρχει τριτεκνος με εντοπιότητα???

Doratom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 31, 2019 11:03 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό Doratom » Κυρ Νοέμ 17, 2019 11:44 pm

nvi έγραψε:
Doratom έγραψε:
NSSN έγραψε:Όταν λάβεις απάντηση ενημέρωσε κι εμάς.

Μου απάντησε τό ΑΣΕΠ και μου είπε πώς αν δεν υπάρχει άτομο με τίς δύο ιδιότητες τότε προτεραιότητα έχουν οι τριτεκνοι μετά οι έχων εντοπιότητα και τέλος μετά οι γενικές θέσεις.

Καλό αυτό για εμάς τους τριτεκνους, αλλά με μια μόνο θέση, στη Φλώρινα, τι πιθανότητες υπάρχουν να μην υπάρχει τριτεκνος με εντοπιότητα???

Υπάρχουν πιθανότητες γιατί από ότι είδα στήν τελευταία μεγάλη προκήρυξη πού είχε βγεί δηλαδή τήν 3Κ είδα πως σε πολλές περιοχές με εντοπιότητα πήραν άτομα χωρίς εντοπιότητα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν βρέθηκαν υποψήφιοι, άρα υπάρχουν πιθανότητες λίγες μεν αλλά υπάρχουν.

VUNTRA13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 29, 2017 8:18 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό VUNTRA13 » Δευ Νοέμ 25, 2019 2:40 pm

Καλησπέρα σας.Ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει.Στην προκήρυξη για τα νοσοκομεία σαν Δε διοικητικος με 1880,5 μόρια δεν ήμουνα καν στους πίνακες κατάταξης.Λογικά τις ειδικής εμπειρίας θα έχουν ξεπεράσει τα 2000 μόρια.Τώρα για τα τελωνεία τα έκανα ξανα στην ίδια ειδικότητα.Πτυχίο τελ 19,6 με ειδικότητα στέλεχος λογιστηρίου και ιεκ στέλεχος λογιστηρίου με βαθμό 14 βάζω πρώτο πτυχίο το 19,6 και μετά το 14 σωστα?

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Νοέμ 25, 2019 5:01 pm

VUNTRA13 έγραψε:Καλησπέρα σας.Ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει.Στην προκήρυξη για τα νοσοκομεία σαν Δε διοικητικος με 1880,5 μόρια δεν ήμουνα καν στους πίνακες κατάταξης.Λογικά τις ειδικής εμπειρίας θα έχουν ξεπεράσει τα 2000 μόρια.Τώρα για τα τελωνεία τα έκανα ξανα στην ίδια ειδικότητα.Πτυχίο τελ 19,6 με ειδικότητα στέλεχος λογιστηρίου και ιεκ στέλεχος λογιστηρίου με βαθμό 14 βάζω πρώτο πτυχίο το 19,6 και μετά το 14 σωστα?

Σωστά, βάζεις τον τίτλο με τον υψηλότερο βαθμό ως κύριο κ δεύτερο τίτλο αυτόν με το χαμηλότερο.
Δε μπορώ να καταλάβω ομως γιατί δεν ήσουν στους πίνακες κατάταξης.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Τρί Νοέμ 26, 2019 12:15 pm

Καλησπ'ερα ετσι ακριβώς όπως το έγραψες λογω της ειδικής εμπειρίας τα μόρια φτάσαν πολύ ψηλά πάνω απο 2000 μόρια,
και επίσης πολύ καλα έκανες και έβαλες το πτυχίο με την καλύτερη βαθμολογία..Ακόμα και η εμπειρία πιάνεται κανονικά ακόμα και πριν την κτήση του πρώτου(βασικου) τίτλου σπουδών...Για παράδειγμα απολυτήριο γελ με 16 το 2000 και πτυχίο επαλ οικονομίας και διοικησης με 19,5 το 2015 και η εργασιακή εμπειρία ως υπάλληλος γραφείου ξεκινά το 2010 τότε πάντα βάζουμε το πτυχίο επαλ ως βασικό τίτλο και δευτερο το απολυτήριο γελ και δεν χάνουμε την εμπειρία..αφου και οι 2 τίτλοι γινονται δεκτοί απο την προκήρυξη για θέσεις δε διοκητικό.

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Τρί Δεκ 03, 2019 11:14 am

Καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλους.
άραγε πόσο καιρό θα πάρουν τα αποτελέσματα?
Εγω τε λογιστικής 1491 μόρια .
αν δεν βγει ένας μεγάλος διαγωνισμός τε 300 και θέσεις είναι δύσκολο να διοριστείς με λιγότερες θέσεις όπως την συγκεκριμένη.
Ισχύει αυτό που λένε για 1400 στην ΑΑΔΕ?
Υπομονή σε όλους μας και κάλο αγώνα..
μήπως θα έπρεπε να στείλουμε μια επιστολή να ζητάμε καποια στιγμή ένα μεγάλο διαγωνισμό μόνο τε όπως έχει γίνει και με πε στο παρελθόν που ζητούσαν 400 θέσεις και τε ούτε λόγος...
η ισχύς εν τη ένωση..
τι λετε?

GLog
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 04, 2019 12:05 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 6Κ/2019

Δημοσίευσηαπό GLog » Τετ Δεκ 04, 2019 10:44 pm

Σε προχθεσινά δημοσιεύματα αναφέρεται ότι συστήνονται ομάδες εργασίας στον ΑΣΕΠ "πέραν του κανονικού ωραρίου και πέραν της υπερωριακής εργασίας" για μια σειρά προκηρύξεων οι οποίες ήδη τρέχουν ή πρόκειται να εκδοθούν, μέσα στις οποίες αναφέρεται η ηλεκτρονική επεξεργασία των αιτήσεων (χωρίς δικαιολογητικά) της 6Κ 2019. Μου κάνει εντύπωση, πρώτον η μεγάλη λίστα προκηρύξεων τις οποίες πρέπει να διαχειριστούν οι υπάλληλοι του ΑΣΕΠ - υπάρχουν και ποια άραγε είναι τα κριτήρια επιλογής του ποιάς προκήρυξης εξετάζουν κάθε φορά, γιατί η λίστα όπως δημοσιεύτηκε τουλάχιστον, ημερολογιακά δεν έχει κάποια συνοχή (πιθανόν να είναι και θέμα προτεραιοτήτων των φορέων ?), και δεύτερον, στο στάδιο που βρισκόμαστε τώρα, της δημιουργίας του πίνακας κατάταξης για την αποστολή των δικαιολογητικών, θεωρώ πως η δημιούργια του πίνακα τουλάχιστον πρέπει να είναι θέμα μιας απλής εφαρμογής που σίγουρα θα διαθέτει ο ΑΣΕΠ εφόσον μιλάμε για επεξεργασία των ηλεκτρονικών αιτήσεων και μόνο. Ποιός ο λόγος να μην δίνεται προτεραιότητα σε μια αυτοματοποιημένη διαδικασία η οποία θα κερδίσει χρόνο έναντι άλλων προκηρύξεων που έχουν να επεξεργαστούν όγκο δικαιολογητικών.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες