Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό thes » Πέμ Απρ 11, 2019 7:53 am

sotinela έγραψε:
sylia έγραψε:Ελλάς το Μεγαλείο σου! Για άλλη μία φορά κοροιδεύουν όλους εμάς που περιμένουμε χρόνια μαζεύοντας μόρια για τον διορισμό μας! Είμαι 15 χρόνια εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι το 2008 είχαμε την επιπλέον μοριοδότηση των επικουρικών με αποτέλεσμα όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να μένουμε απ΄έξω.Αυτό ευτύχως άλλαξε από το 2009 αλλά όπως φαίνεται σε αυτή τη χώρα επιστρέφουμε στην παλιά καλή συνταγή των διορισμών "των δικών μας παιδιών".Οι υπόλοιποι που δεν είχαμε " μπάρμπα στην Κορώνη" δεν έχουμε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε με αξιοκρατικά,το τονίζω ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια έναν διορισμό!Δεν πειράζει.... Λυπάμαι μόνο γιατί σε αυτή τη χώρα δεν αξιολογείται τίποτε άλλο πέρα από το γνωστό σε όλους μας "μέσο"! Γι΄αυτό όλα τα λαμπρά μας μυαλά διαπρέπουν μόνο στο εξωτερικό! Εδώ δεν είχαν προφανώς κανέναν γνωστό τους πολιτικό!

πόσο συμφωνώ δεν φαντάζεσαι. τρέχαμε να μαζεύουμε με κόπο διάβασμα και χρήμα αξιοκρατικά προσόντα απο ξένες γλώσσες, μαστερ και τώρα ξαφνικά γυρνάμε σε εποχές διορισμών απο πολιτικά γραφεία. οσο τα δεχόμαστε αυτά αυτές θα είναι οι προκηρύξεις απο εδω και πέρα. ολες για βόλεμα ψηφοφόρων. Εαν δε βγει η ΝΔ τότε προκήρυξη θα ξαναδούμε σε 10 χρόνια και αν. δεν είναι τυχαίο οτι απο το 2010 μέχρι το 2014 ζήτημα να έγιναν δυο μόνιμες προκηρύξεις..

Μια χαρα υπήρχαν προσλήψεις και τότε..απλά δεν γινόντουσαν μέσω ΑΣΕΠ..

katia123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό katia123 » Πέμ Απρ 11, 2019 10:41 am

Καλημέρα. Βλέπω ότι πολλοί μέσα στο φόρουμ αναφέρετε ότι όλες οι θέσεις είναι με ειδική μοριοδότηση. Εγώ πού ενδιαφέρομαι για θέση Π.Ε φαρμακοποιού βλέπω ότι από τις 37 θέσεις μόνο 6 έχουν ειδική εμπειρία. Βλέπω κάτι λάθος?

deppie
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό deppie » Πέμ Απρ 11, 2019 5:23 pm

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο έμπειρους τα εξής:
1. Το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας εφόσον είναι και στα ελληνικά θέλει μετάφραση;
2. Στα πρόσθετα προσόντα στη γνώση Η/Υ δεν ζητάει κάπου επίκληση από το μητρώο του σκαναρισμένου τίτλου, σωστά;
3. Για την εργασιακή εμπειρία αρκεί η επίκληση από το μητρώο και η αναγραφή των μηνών στις επιδιωκόμενες θέσεις; Δεν χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση ή κάτι άλλο;
4. Στο μητρώο στην βεβαίωση ΙΚΑ της εμπειρίας επιλέγουμε ΕΦΚΑ ή ΙΚΑ ΕΤΑΜ;
Πρώτη φορά λαμβάνω μέρος σε διαγωνισμό και η συμπλήρωση της αίτησης μου φάνηκε πολύ εύκολη. Αναρωτιέμαι μήπως έχει κάποιο λάκκο η φάβα....
Καλή επιτυχία σε όλους αν και εμείς του ιδιωτικού τομέα υστερούμε πολύ σε μόρια σε σχέση με τους επικουρικούς...

ina12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ina12 » Πέμ Απρ 11, 2019 5:27 pm

[quote="sylia"]Ελλάς το Μεγαλείο σου! Για άλλη μία φορά κοροιδεύουν όλους εμάς που περιμένουμε χρόνια μαζεύοντας μόρια για τον διορισμό μας! Είμαι 15 χρόνια εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι το 2008 είχαμε την επιπλέον μοριοδότηση των επικουρικών με αποτέλεσμα όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να μένουμε απ΄έξω.Αυτό ευτύχως άλλαξε από το 2009 αλλά όπως φαίνεται σε αυτή τη χώρα επιστρέφουμε στην παλιά καλή συνταγή των διορισμών "των δικών μας παιδιών".Οι υπόλοιποι που δεν είχαμε " μπάρμπα στην Κορώνη" δεν έχουμε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε με αξιοκρατικά,το τονίζω ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια έναν διορισμό!Δεν πειράζει.... Λυπάμαι μόνο γιατί σε αυτή τη χώρα δεν αξιολογείται τίποτε άλλο πέρα από το γνωστό σε όλους μας "μέσο"! Γι΄αυτό όλα τα λαμπρά μας μυαλά διαπρέπουν μόνο στο εξωτερικό! Εδώ δεν είχαν προφανώς κανέναν γνωστό τους πολιτικό![/quote]

Ρε παιδιά κάπου διάβασα ότι στις θέσεις "χωρίς εμπειρία" προηγούνται αυτοί που έχουν ειδική εμπειρία!!! ΣΤΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑ!!!

dob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dob » Πέμ Απρ 11, 2019 8:17 pm

Γειά σας

Στην 2κ 2019 προηγούνται οι επικουρικοι και στις θέσεις με εμπειρία αλλά και στις θέσεις χωρίς εμπειρία διότι η προϋπηρεσία τους προσμετραται στα μόρια ενώ στους υπόλοιπους όχι.

Παράδειγμα
Θέσεις με εμπειρια
Επικουρικος 8 πτυχίο 4 χρόνια ειδική εμπειρία= 1840
Όχι επικουρικος 8 πτυχίο 4 χρόνια απλή εμπειρια=1216

Θέσεις χωρίς εμπειρία
Επικουρικος 8 πτυχίο 4 χρόνια ειδική εμπειρία =1840
Όχι επικουρικος 8 πτυχίο δεν μετρα η εμπειρια=880

Έχω ρωτήσει δικηγόρο και μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αγωγή και δεν κατάλαβα το γιατί. Επίσης έστειλα και στην ΕΝΕ και δεν απάντησε ποτέ αν θα πάει νομικά κατά της 2κ 2019.
Πόσοι είναι τελικά αυτοί οι επικουρικοι πχ νοσηλευτες;;;;;
Θα είναι και οι επόμενη προκυρηξη ετσι;;;;
Αρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως θα πρέπει να πάμε και εμείς ως επικουρικο προσωπικό;;;;

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Απρ 11, 2019 11:09 pm

katia123 έγραψε:Καλημέρα. Βλέπω ότι πολλοί μέσα στο φόρουμ αναφέρετε ότι όλες οι θέσεις είναι με ειδική μοριοδότηση. Εγώ πού ενδιαφέρομαι για θέση Π.Ε φαρμακοποιού βλέπω ότι από τις 37 θέσεις μόνο 6 έχουν ειδική εμπειρία. Βλέπω κάτι λάθος?

Ναι βλέπετε λάθος. Σε όλες μετράνε η ειδική εμπειρία δυστυχώς

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Απρ 11, 2019 11:11 pm

dob έγραψε:Γειά σας

Στην 2κ 2019 προηγούνται οι επικουρικοι και στις θέσεις με εμπειρία αλλά και στις θέσεις χωρίς εμπειρία διότι η προϋπηρεσία τους προσμετραται στα μόρια ενώ στους υπόλοιπους όχι.

Παράδειγμα
Θέσεις με εμπειρια

Θέσεις χωρίς εμπειρία

Έχω ρωτήσει δικηγόρο και μου είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε αγωγή και δεν κατάλαβα το γιατί. Επίσης έστειλα και στην ΕΝΕ και δεν απάντησε ποτέ αν θα πάει νομικά κατά της 2κ 2019.
Αρα οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως θα πρέπει να πάμε και εμείς ως επικουρικο προσωπικό;;;;

Άπειροι και ατελείωτοι σε όλους τους κλάδους όχι μόνο στους νοσηλευτές δυστυχώς

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Πέμ Απρ 11, 2019 11:14 pm

xana έγραψε:
Mktacc έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Δεν έχω δουλέψει ποτέ στον ΟΑΕΔ και είμαι επιτυχων ... Στον ΟΑΕΔ ήθελε εξειδικευμένη εμπειρία δεν μοριοδοτουσε stage του ΟΑΕΔ με παραπάνω μόρια ....επίσης ήθελε συγκεκριμένα πτυχία ...μη γράφουμε ότι να ναι...μη συγκρίνετε την.προκηρυξη της.15κ με τις φωτογραφικές της 1Κ της 2κ κτλπ

Δεν μοριοδοτουσε τα stage του ΟΑΕΔ, αλλαυ όσοι είχαν μπει σε αυτά τα περιβόητα stage με τους τρόπους που όλοι ξέρουμε ότι μπήκαν οι περισσότεροι απέκτησαν την εξειδικευμένη εμπειρία. Όχι Γιάννης, Γιαννάκης!!

Ακριβώς αυτό! Δεν μοριοδοτούσε έξτρα τα stage αλλά αφενός ζητούσε "οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ" (όχι συγκεκριμένα!) και αφετέρου όποιος είχε δουλέψει απλά σε stage πήρε την 'εξειδικευμένη' εμπειρία. Δεν ήταν τόσο προκλητικά φωτογραφική αλλά δεν ήταν και ανοιχτή προκήρυξη, μην τρελαθούμε.

Το λυπηρό δεν είναι που οι φορείς θέλουν να βολέψουν συγκεκριμένα άτομα. Το λυπηρό είναι που το ΑΣΕΠ, που υποτίθεται ότι υπηρετεί την αξιοκρατία και τη διαφάνεια, εκδίδει αυτές τις προκηρύξεις χωρίς να προβάλει καμία αντίσταση... Τι να πεις...

Πρώτη φορά θα συμφωνήσω μαζί σου ναι δεν ήταν και ορθανοιχτη προκήρυξη αλλά δεν ήταν και το ρεζιλικια της 2κ...όπως και την 6κ δεν μπορεί να τη θεωρήσει κάποιος φωτογραφική ήθελε συγκεκριμένα προσόντα καλό διορισμό να έχεις

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mylw » Παρ Απρ 12, 2019 10:45 am

Τις θέσεις που είναι με εντοπιότητα μπορώ να τις δηλώσω με την λογική αν δεν καλυφθούν από κάποιον που έχει εντοπιότητα;

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Απρ 12, 2019 11:22 am

Αν θέλετε τη γνώμη μου, αν κάποιος έχει αυξημένα τυπικά προσόντα αξίζει να προσπαθήσει και ότι βγει.
Όντας σε σύμβαση ορισμένου χρόνου αυτή την περίοδο έχω να σας πω ότι δεν είναι όλοι οι επικουρικοί με μεταπτυχιακά, διδακτορικά. Πολύ μπήκαν από σπόντα με ένα πτυχίο, άντε κι ένα Lower. Οπότε κάποιος με μεταπτυχιακό συναφές (200), διδακτορικό (400) κι ένα καλύτερο ξενόγλωσσο πτυχίο καλύπτει τη διαφορά των 600 και κάτι μοριών που μαζεύουν επιπλέον αυτοί με την ειδική εμπειρία.

sylia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sylia » Παρ Απρ 12, 2019 11:59 am

sotinela έγραψε:
sylia έγραψε:Ελλάς το Μεγαλείο σου! Για άλλη μία φορά κοροιδεύουν όλους εμάς που περιμένουμε χρόνια μαζεύοντας μόρια για τον διορισμό μας! Είμαι 15 χρόνια εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι το 2008 είχαμε την επιπλέον μοριοδότηση των επικουρικών με αποτέλεσμα όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να μένουμε απ΄έξω.Αυτό ευτύχως άλλαξε από το 2009 αλλά όπως φαίνεται σε αυτή τη χώρα επιστρέφουμε στην παλιά καλή συνταγή των διορισμών "των δικών μας παιδιών".Οι υπόλοιποι που δεν είχαμε " μπάρμπα στην Κορώνη" δεν έχουμε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε με αξιοκρατικά,το τονίζω ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια έναν διορισμό!Δεν πειράζει.... Λυπάμαι μόνο γιατί σε αυτή τη χώρα δεν αξιολογείται τίποτε άλλο πέρα από το γνωστό σε όλους μας "μέσο"! Γι΄αυτό όλα τα λαμπρά μας μυαλά διαπρέπουν μόνο στο εξωτερικό! Εδώ δεν είχαν προφανώς κανέναν γνωστό τους πολιτικό!

πόσο συμφωνώ δεν φαντάζεσαι. τρέχαμε να μαζεύουμε με κόπο διάβασμα και χρήμα αξιοκρατικά προσόντα απο ξένες γλώσσες, μαστερ και τώρα ξαφνικά γυρνάμε σε εποχές διορισμών απο πολιτικά γραφεία. οσο τα δεχόμαστε αυτά αυτές θα είναι οι προκηρύξεις απο εδω και πέρα. ολες για βόλεμα ψηφοφόρων. Εαν δε βγει η ΝΔ τότε προκήρυξη θα ξαναδούμε σε 10 χρόνια και αν. δεν είναι τυχαίο οτι απο το 2010 μέχρι το 2014 ζήτημα να έγιναν δυο μόνιμες προκηρύξεις..

Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο απ΄όλα είναι ότι κάποιος που το μόνο που έχει κάνει στη ζωή του εκτός από το πτυχίο του είναι να έχει δουλέψει 2-3 χρόνια σε δημόσιο νοσοκομείο ως επικουρικό προσωπικό....και χιλιάδες άλλα άτομα σαν και μένα με πτυχίο,ξένες γλώσσες,και προυπηρεσία 10 και 15 χρόνια δεν μπορούμε ούτε καν να πλησιάσουμε τα μόρια του.΄Έχω περίπτωση συμφοιτήτριας μου που τα τελευταία 15 χρόνια που έχουμε τελειώσει έχει δουλέψει μόνο 2 χρόνια συνολικά ως επικουρικό προσωπικό με οχτάμηνες συμβάσεις! Ούτε σχολήθηκε ποτέ να πάρει επιπλέον πτυχία,ούτε κυνήγησε ποτέ να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα, αργότερα παντρέυτηκε και έκατσε να μεγαλώσει τα παιδιά της και κάποιες φορές έμπαινε στα οχτάμηνα! Ε αυτή η κυρία σε 5 μήνες θα είναι διορισμένη.Ενώ έγω και πόσοι άλλοι σαν και μένα που παράλληλα με τη δουλειά μας τρέχαμε να μαζέψουμε μόρια με επιπλέον πτυχία και ξένες γλώσσες ... μένουμε απ΄έξω!Προχθές μου είπε η μεγάλη μου κόρη "μαμά πάλι διαβάζεις?" Βλέπετε φέτος έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στη νοσηλευτική....ήθελα το μήνυμα που θα περάσω στα παιδιά μου να είναι ότι ο άνθρωπος στη ζωή του δεν πρέπει να επαναπαύεται ,αλλά πρέπει να αγωνίζεται συνέχως για την εξέλιξη του και την καλυτέρευση του βιοτικού του επιπέδου...Και στο τέλος αποζημιώνεται!Τελικά ένα καλό "μέσο" να βρούμε για τα παιδιά μας όλοι και δεν χρειάζεται να κουραστούν για τίποτα στη ζωή τους!

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Απρ 12, 2019 12:33 pm

sylia έγραψε:
sotinela έγραψε:

Αυτό που με εξοργίζει περισσότερο απ΄όλα είναι ότι κάποιος που το μόνο που έχει κάνει στη ζωή του εκτός από το πτυχίο του είναι να έχει δουλέψει 2-3 χρόνια σε δημόσιο νοσοκομείο ως επικουρικό προσωπικό....και χιλιάδες άλλα άτομα σαν και μένα με πτυχίο,ξένες γλώσσες,και προυπηρεσία 10 και 15 χρόνια δεν μπορούμε ούτε καν να πλησιάσουμε τα μόρια του.΄Έχω περίπτωση συμφοιτήτριας μου που τα τελευταία 15 χρόνια που έχουμε τελειώσει έχει δουλέψει μόνο 2 χρόνια συνολικά ως επικουρικό προσωπικό με οχτάμηνες συμβάσεις! Ούτε σχολήθηκε ποτέ να πάρει επιπλέον πτυχία,ούτε κυνήγησε ποτέ να δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα, αργότερα παντρέυτηκε και έκατσε να μεγαλώσει τα παιδιά της και κάποιες φορές έμπαινε στα οχτάμηνα! Ε αυτή η κυρία σε 5 μήνες θα είναι διορισμένη.Ενώ έγω και πόσοι άλλοι σαν και μένα που παράλληλα με τη δουλειά μας τρέχαμε να μαζέψουμε μόρια με επιπλέον πτυχία και ξένες γλώσσες ... μένουμε απ΄έξω!Προχθές μου είπε η μεγάλη μου κόρη "μαμά πάλι διαβάζεις?" Βλέπετε φέτος έδωσα πανελλήνιες και πέρασα στη νοσηλευτική....ήθελα το μήνυμα που θα περάσω στα παιδιά μου να είναι ότι ο άνθρωπος στη ζωή του δεν πρέπει να επαναπαύεται ,αλλά πρέπει να αγωνίζεται συνέχως για την εξέλιξη του και την καλυτέρευση του βιοτικού του επιπέδου...Και στο τέλος αποζημιώνεται!Τελικά ένα καλό "μέσο" να βρούμε για τα παιδιά μας όλοι και δεν χρειάζεται να κουραστούν για τίποτα στη ζωή τους!

Αυτό ακριβώς λέω και παραπάνω... Αν έχεις και πλήρη προϋπηρεσία αξίζει να προσπαθήσεις με διδακτορικό και μεταπτυχιακό. Κάποιος που έχει πλήρη προϋπηρεσία "απλή" μαζεύει 588 μόρια. Κάποιος με επικουρική προϋπηρεσία 48 μηνών και 36 απλή μαζεύει 960+252=1212. Η διαφορά είναι 624 μόρια. Ένας επικουρικός μόνο με το πτυχίο του και ένα Lower είναι πολύ πιθανό να τη χάσει τη θέση... :wink:

alexisozzy1984
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό alexisozzy1984 » Παρ Απρ 12, 2019 2:06 pm

dob έγραψε:Γειά σας

Παράδειγμα
Θέσεις με εμπειρια

Θέσεις χωρίς εμπειρία

Επειδή γνωρίζω και άλλους που κινούνται για Αγωγή με ενημέρωσαν ότι ψήφισαν νόμο για να καταργήσουν τις ειδικές Κατηγορίες σε αυτή τη προκήρυξη και ότι σ αυτό με την ειδική εμπειρία πατάνε κάπου αλλού ..Για να είμαι ειλικρινής δεν το ψαξα γιατί δεν.με ενδιαφέρει αυτή η προκήρυξη απλα θεωρώ ότι γυρίσαμε 25 χρονια πίσω με αυτή την προκήρυξη

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Απρ 12, 2019 2:07 pm

melimeli έγραψε:
sylia έγραψε:
sotinela έγραψε:

Αυτό ακριβώς λέω και παραπάνω... Αν έχεις και πλήρη προϋπηρεσία αξίζει να προσπαθήσεις με διδακτορικό και μεταπτυχιακό. Κάποιος που έχει πλήρη προϋπηρεσία "απλή" μαζεύει 588 μόρια. Κάποιος με επικουρική προϋπηρεσία 48 μηνών και 36 απλή μαζεύει 960+252=1212. Η διαφορά είναι 624 μόρια. Ένας επικουρικός μόνο με το πτυχίο του και ένα Lower είναι πολύ πιθανό να τη χάσει τη θέση... :wink:

Επίσης δεν είναι σίγουρο ότι όλοι οι επικουρικοί θα έχουν και τους 36 μήνες απλής συναφούς προυπηρεσίας.Όποιος έχει συναφές μεταπτυχιακό ή και διδακτορικό δεν χάνει τίποτα να προσπαθήσει.

sotinela
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Απρ 12, 2019 2:18 pm

λέτε οι πίνακες με τα ονόματα των αρχικά διοριστέων και επιλαχόντων να εκδοθούν αμέσως μετά τη λήξη των αιτήσεων;;; δηλαδή ακόμη και μέσα στις πρώτες μέρες του Μαιου να τις έχουμε;;

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες