Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Δευ Ιουν 01, 2020 1:53 pm

titig έγραψε:
Athina1610 έγραψε:
Epanouir έγραψε:
Απ' ό,τι διαβάζω στο ίντερνετ, υπολογίζεται γύρω στις 10 Ιουλίου να βγουν τα προσωρινά αποτελέσματα και μετά θα τρέξουν λίγο τις ενστάσεις προκειμένου να βγουν τα οριστικά όσο πιο γρήγορα γίνεται, καθώς θέλουν να είναι έτοιμοι το φθινόπωρο λόγω φόβου νέου κύματος κορωνοϊού.

Εννοείται πως έγιναν λάθη στις αιτήσεις, δεδομένου ότι είχαν καλέσει σχεδόν 2000 άτομα στην πρώτη φουρνιά για 381 θέσεις ΔΕ και πάλι τους λείπουν ακόμα 100+ διοριστέοι στην ίδια κατηγορία. Γι' αυτό τώρα κάλεσαν πάλι τόσους πολλούς. Λίγη υπομονή ακόμα και θα μάθουμε!

Μήπως γνωρίζεις πως ακριβώς γίνεται η επιλογή με την σειρά προτίμησης? Αν έχω βάλει 1η επιλογή μια θέση και έχω λιγότερα μόρια από κάποιον που πχ είναι η 5η του επιλογή και δεν έχει περάσει στις παραπάνω, ποιος παίρνει τη θέση? Αυτός με τα περισσότερα μόρια?

Δεν παίζει ρόλο η σειρά προτίμησης, προηγείται αυτός με τα περισσότερα μόρια.

Ευχαριστώ πολύ!

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Δευ Ιουν 01, 2020 3:52 pm

Athina1610 έγραψε:
Καταρχήν χαλάρωσε λιγάκι! Μια ερώτηση έκανα μιας και δεν γνωρίζω καθόλου πως δουλεύει το σύστημα επιλογής!

Δίκιο έχεις Αθηνά, συγγνώμη … ήμουν λίγο απότομος… μήπως όμως τελικά θα έπρεπε να έχει κάποια σημασία η σειρά…να έχει κανείς το δικαίωμα να δηλώνει μόνο ένα αριθμό προτιμήσεων. Έτσι θα το σκέφτεται τι θα δηλώσει και δε θα παίζει προπο…γιατί σίγουρα μετά την πρώτη , δεύτερη , έστω τρίτη προτίμηση κάποιος το δηλώνει χαλαρά…

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Δευ Ιουν 01, 2020 5:14 pm

gery έγραψε:
Athina1610 έγραψε:
Καταρχήν χαλάρωσε λιγάκι! Μια ερώτηση έκανα μιας και δεν γνωρίζω καθόλου πως δουλεύει το σύστημα επιλογής!

Δίκιο έχεις Αθηνά, συγγνώμη … ήμουν λίγο απότομος… μήπως όμως τελικά θα έπρεπε να έχει κάποια σημασία η σειρά…να έχει κανείς το δικαίωμα να δηλώνει μόνο ένα αριθμό προτιμήσεων. Έτσι θα το σκέφτεται τι θα δηλώσει και δε θα παίζει προπο…γιατί σίγουρα μετά την πρώτη , δεύτερη , έστω τρίτη προτίμηση κάποιος το δηλώνει χαλαρά…

όλα καλά! :) Ναι μετά τις 2 -3 είναι όντως ΠΡΟΠΟ! Προφανώς βγάζουν μια γενική κατάταξη μορίων για όλες τις θέσεις και αρχίζουν και τοποθετούν από τον πρώτο στην πρώτη του επιλογή και πάει λέγοντας.απλα είδα σε κάποιες άλλες συζητήσεις ότι έχουν γίνει λάθη τέτοιου τύπου από τον ΑΣΕΠ,στον τρόπο δηλαδή που επέλεξε τους διοριστεους γι'αυτό μπερδεύτηκα λιγάκι!

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τρί Ιουν 02, 2020 12:19 am

Athina1610 έγραψε:
Epanouir έγραψε:
Athina1610 έγραψε:
Ελπίζω να μην μας πάνε Ιούλιο Αύγουστο...να βγουν τουλάχιστον τέλος Ιουνίου! Για να με κάλεσαν πάντως εμένα που δεν έχω και πολλά μόρια ή έγιναν πολλά λάθη στις αιτήσεις ή έτυχε στις θέσεις που επέλεξα και δεν δήλωσαν πολλοί επικουρικοί!

Απ' ό,τι διαβάζω στο ίντερνετ, υπολογίζεται γύρω στις 10 Ιουλίου να βγουν τα προσωρινά αποτελέσματα και μετά θα τρέξουν λίγο τις ενστάσεις προκειμένου να βγουν τα οριστικά όσο πιο γρήγορα γίνεται, καθώς θέλουν να είναι έτοιμοι το φθινόπωρο λόγω φόβου νέου κύματος κορωνοϊού.

Εννοείται πως έγιναν λάθη στις αιτήσεις, δεδομένου ότι είχαν καλέσει σχεδόν 2000 άτομα στην πρώτη φουρνιά για 381 θέσεις ΔΕ και πάλι τους λείπουν ακόμα 100+ διοριστέοι στην ίδια κατηγορία. Γι' αυτό τώρα κάλεσαν πάλι τόσους πολλούς. Λίγη υπομονή ακόμα και θα μάθουμε!

Μήπως γνωρίζεις πως ακριβώς γίνεται η επιλογή με την σειρά προτίμησης? Αν έχω βάλει 1η επιλογή μια θέση και έχω λιγότερα μόρια από κάποιον που πχ είναι η 5η του επιλογή και δεν έχει περάσει στις παραπάνω, ποιος παίρνει τη θέση? Αυτός με τα περισσότερα μόρια?

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι επιλέγεται αυτός που προηγείται στα μόρια, ανεξαρτήτως αν εσύ τη συγκεκριμένη θέση την έχεις ως πρώτη επιλογή ενώ ο άλλος ως πέμπτη. Άρα μετά εσύ αναγκαστικά πας στην δεύτερη επιλογή σου, ελέγχεται ξανά αν προηγείσαι στα μόρια έναντι όλων των υπολοίπων που επίσης δήλωσαν τη συγκεκριμένη θέση κοκ, μέχρι να βρεθεί η θέση στην οποία προηγείσαι. Αν δε συμβεί αυτό για καμία από τις θέσεις που έχεις δηλώσει στην αίτησή σου, τότε δυστυχώς δεν καταλαμβάνεις καμία θέση.

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τρί Ιουν 02, 2020 9:37 am

Epanouir έγραψε:
Athina1610 έγραψε:
Epanouir έγραψε:

Καλησπέρα!

Νομίζω ότι επιλέγεται αυτός που προηγείται στα μόρια, ανεξαρτήτως αν εσύ τη συγκεκριμένη θέση την έχεις ως πρώτη επιλογή ενώ ο άλλος ως πέμπτη. Άρα μετά εσύ αναγκαστικά πας στην δεύτερη επιλογή σου, ελέγχεται ξανά αν προηγείσαι στα μόρια έναντι όλων των υπολοίπων που επίσης δήλωσαν τη συγκεκριμένη θέση κοκ, μέχρι να βρεθεί η θέση στην οποία προηγείσαι. Αν δε συμβεί αυτό για καμία από τις θέσεις που έχεις δηλώσει στην αίτησή σου, τότε δυστυχώς δεν καταλαμβάνεις καμία θέση.

Ευχαριστώ πολύ!!

markoz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό markoz » Τρί Ιουν 02, 2020 5:48 pm

Καλησπέρα και απο εμένα....Ο συζυγως άραγε εχει καμία πιθανότητα με απολυτηριο ΔΕ Ηλεκτρολογων 18.8 και ειδική εμπειρια;;συνολο 1622 μορια Αν τη μετρησουν;;;Βλέπω εδώ κατι 2000 μόρια και φοβήθηκε το μάτι μου...

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τρί Ιουν 02, 2020 11:34 pm

Καλησπέρα!! Έχω μια απορία...οποίος μπορεί ας βοηθήσει!!!

Στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ έχει αναρτημένο πίνακα για το πλήθος των αιτήσεων συμμετοχής,στην κατηγορία δε διοικητικού λοιπόν γράφει τα εξής:
Δε διοικητικού - λογιστικού 38531 αιτήσεις
Δε διοικητικού λογιστικού (χωρίς παύλα!) 806 αιτήσεις

Και ερωτω λοιπόν...τι εννοεί ο ποιητής???
Λογικά πρόκειται για τυπογραφικό λάθος,αλλά ποιες θέσεις είναι οι διοικητικού γραμματέων και ποιες διοικητικού λογιστικού??

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τρί Ιουν 02, 2020 11:40 pm

Και η συνέχεια ,πιο κάτω στη λίστα έχει και διοικητικών γραμματέων 134352 αιτήσεις,τις πρόσεξα μετά.
Αλλά γιατί έχει 2 γραμμές διοικητικού λογιστικού??

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τετ Ιουν 03, 2020 12:04 am

[quote="Athina1610"]Καλησπέρα!! Έχω μια απορία...οποίος μπορεί ας βοηθήσει!!!

Στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ έχει αναρτημένο πίνακα για το πλήθος των αιτήσεων συμμετοχής,στην κατηγορία δε διοικητικού λοιπόν γράφει τα εξής:
Δε διοικητικού - λογιστικού 38531 αιτήσεις
Δε διοικητικού λογιστικού (χωρίς παύλα!) 806 αιτήσεις
Πρόκειται για τυπογραφικό λαθος?

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Τετ Ιουν 03, 2020 12:20 am

Athina1610 έγραψε:Και η συνέχεια ,πιο κάτω στη λίστα έχει και διοικητικών γραμματέων 134352 αιτήσεις,τις πρόσεξα μετά.

Αθηνά αν δεις την προκήρυξη στη σελίδα 200 υπάρχουν οι θεσεις με κωδικούς 964 έως 971 που είναι
διοικητικού - λογιστικού (με παύλα). Στη σελίδα 218 υπάρχει μια θέση , με κωδικό 1152,
που είναι διοικητικού λογιστικού (χωρίς παύλα). Είναι για τη Σκόπελο, όπως βλέπω.
Νομίζω πως οι αιτήσεις στη θέση χωρίς παύλα αναφέρονται στη μια αυτή θέση,
ενώ οι υπόλοιπες σε όλες τις άλλες (αθροιστικά). Αν είναι έτσι, τότε για τη μια αυτή θέση έχεις μια πληροφορία,
πόσοι είναι οι αιτούντες...

dob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dob » Πέμ Ιουν 04, 2020 8:03 pm

Η προκήρυξη εκδικάστηκε από το ΣτΕ. Αναμένεται κάποια στιγμή σε άγνωστο χρόνο η απάντηση του ΣτΕ.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Πέμ Ιουν 04, 2020 9:57 pm

[quote="dob"]Η προκήρυξη εκδικάστηκε από το ΣτΕ. Αναμένεται κάποια στιγμή σε άγνωστο χρόνο η απάντηση του ΣτΕ.[/quot εύχομαι να δικαιωθείτε, ίσες ευκαιρίες σε όλους.

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Παρ Ιουν 05, 2020 12:38 am

gery έγραψε:
Athina1610 έγραψε:Και η συνέχεια ,πιο κάτω στη λίστα έχει και διοικητικών γραμματέων 134352 αιτήσεις,τις πρόσεξα μετά.

Αθηνά αν δεις την προκήρυξη στη σελίδα 200 υπάρχουν οι θεσεις με κωδικούς 964 έως 971 που είναι
διοικητικού - λογιστικού (με παύλα). Στη σελίδα 218 υπάρχει μια θέση , με κωδικό 1152,
που είναι διοικητικού λογιστικού (χωρίς παύλα). Είναι για τη Σκόπελο, όπως βλέπω.
Νομίζω πως οι αιτήσεις στη θέση χωρίς παύλα αναφέρονται στη μια αυτή θέση,
ενώ οι υπόλοιπες σε όλες τις άλλες (αθροιστικά). Αν είναι έτσι, τότε για τη μια αυτή θέση έχεις μια πληροφορία,
πόσοι είναι οι αιτούντες...

:wink: ναι το πρόσεξα και εγώ πιο μετά!!! Γιαυτην είναι σίγουρα!! Ξέρεις καμιά φορά όταν βλέπεις πως κάτι δεν κολλάει ,λες λάθος έκαναν σίγουρα! Βιάστηκα κ εγώ να γράψω :oops: νομίζω δεν γίνονται τέτοια λάθη από τον ΑΣΕΠ,είναι πολύ προσεκτικοί! Σωστή σκέψη ,είναι ένα δείγμα!!!

sotinela
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Ιουν 05, 2020 1:09 am

dob έγραψε:Η προκήρυξη εκδικάστηκε από το ΣτΕ. Αναμένεται κάποια στιγμή σε άγνωστο χρόνο η απάντηση του ΣτΕ.

Τι σημαίνει σε άγνωστο χρόνο η απόφαση; Συνήθως αυτές οι αποφάσεις πόσο καιρό κάνουν να βγούν; Ειδικά οταν επικείται διορισμός υποψηφίων. Είναι θετικό που εκδικάστηκε η προκήρυξη πάντως και μπράβο στα άτομα που προσέφυγαν κατά του ΑΣΕΠ και του Υπουργείου Υγείας.

Hazel
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Hazel » Παρ Ιουν 05, 2020 10:39 am

Καλημέρα,

Αν για τις θέσεις ΔΕ ψάχνει το ΑΣΕΠ 100 υποψηφίους περίπου, όπως αναφέρθηκε σε ποστ λίγο παραπάνω, για ποιο λόγο ζητήθηκε από σχεδόν 2500 χιλιάδες άτομα να υποβάλουν εκ νέου φάκελο με δικαιολογητικά;

Εν τω μεταξύ όπως είδα στη λίστα περιλαμβάνονται πολλοί υποψήφιοι με υψηλή συγκέντρωση μορίων (κρίνοντας από παλαιότερα αποτελέσματα) οι οποίοι προφανώς και θα καλύψουν τις θέσεις.

Για ποιο λόγο λοιπόν ζητήθηκε φάκελος από υποψήφιους με χαμηλά μορια (και από εμένα) ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω!

Προσωπικά δε, είχα τόση βεβαιότητα πως δεν ήμουν μέσα, δεν έχω καθόλου ειδική εμπειρία, που σχεδόν έχασα την ημερομηνία.

Υποτίθεται πως η διαδικασία άλλαξε προκειμένου να βγαίνουν τα αποτελέσματα πιο γρήγορα, έτσι δεν είναι;

Σχετικά με την ειδική εμπειρία τώρα και το ΣτΕ υπάρχει ανάλογη περίπτωση; Επηρεάζει ή θέτει σε αμφισβήτηση την εγκυρότητα της προκήρυξης;

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες