Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sotinela
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Απρ 18, 2020 5:50 pm

klaountios έγραψε:Εχεις κάποιες πληροφορίες και το λες αυτό για τους οαεδιτες? ή το υποθέτεις?

προσωπική άποψη είναι. είναι πασιφανές οτι και οι ΟΑΕΔ θα απαιτήσουν μονιμότητα μετά απο 3χρόνια συνεχών παρατάσεων και ειδικά με το πρόσχημα της στήριξης της δημόσιας υγείας μέσα στον κορονοιο. απ οσο εχω δει 1135 είναι οι ΟΑΕΔ και 1200 λενε οι θέσεις για τη νέα προκήρυξη υγείας... αργά ή γρήγορα θα μονιμοποιηθούν και οι ΟΑΕΔ.

klaountios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό klaountios » Σάβ Απρ 18, 2020 11:04 pm

Νομίζω αν γίνει αυτό θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου και για άλλα κοινοφελή του οαεδ !! λίγο δύσκολο............

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Απρ 19, 2020 10:36 am

klaountios έγραψε:Νομίζω αν γίνει αυτό θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου και για άλλα κοινοφελή του οαεδ !! λίγο δύσκολο............

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω το θεωρώ αμφίβολο αν θα ευνοηθούν αυτοί του ΟΑΕΔ. Έχουν άλλη σύμβαση,είναι Κοινωφελής Εργασία σαν τα προγράμματα των Δήμων, με μόνη διαφορά τις παρατάσεις κι ένα καλύτερο μισθό από τα 580 που παίρνουν οι υπόλοιποι των προγραμμάτων αυτών. Επίσης, αν ήθελαν να τους μονιμοποιήσουν θα τους έδιναν ευκαιρία και με τη 2Κ, δε θα τους εξαιρούσαν.

sotinela
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Απρ 21, 2020 5:49 pm

NSSN έγραψε:
klaountios έγραψε:Νομίζω αν γίνει αυτό θα ανοίξει ο ασκός του αιόλου και για άλλα κοινοφελή του οαεδ !! λίγο δύσκολο............

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω το θεωρώ αμφίβολο αν θα ευνοηθούν αυτοί του ΟΑΕΔ. Έχουν άλλη σύμβαση,είναι Κοινωφελής Εργασία σαν τα προγράμματα των Δήμων, με μόνη διαφορά τις παρατάσεις κι ένα καλύτερο μισθό από τα 580 που παίρνουν οι υπόλοιποι των προγραμμάτων αυτών. Επίσης, αν ήθελαν να τους μονιμοποιήσουν θα τους έδιναν ευκαιρία και με τη 2Κ, δε θα τους εξαιρούσαν.

Δυστυχώς οι εργαζόμενοι ΟΑΕΔ δεν είναι κοινωφελούς εργασίας αλλά ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Υγείας. Επίσης, έχουν γίνει ειδικές νομοθετικές ρυθμίσεις για αυτό το πρόγραμμα σύμφωνα με τις οποίες χορηγούνται υπερωρίες, εξαιρέσιμα, Κυριακές, ανθυγιεινό επίδομα κλπ. Αντιμετωπίζονται μισθολογικά σαν ιδαχ ή μόνιμοι και δεν έχουν καμία σχέση με τα κοινωφελούς του μισθού 500ευρω Δευτέρα με Παρασκευή 8ωρο. Μου το δήλωσε και εργαζόμενος νοσηλευτής με τέτοιο πρόγραμμα οτι παίρνει πολλά παραπάνω απο 546 το μήνα καθώς πληρώνεται αργίες, εξαιρέσιμα, κλπ.
Εαν μπείτε στο site του ΟΑΕΔ θα δείτε αναλυτικές ολες τις νομοθετικές ρυθμίσεις γι αυτο το ειδικό πρόγραμμα. Εγω προσωπικά θεωρώ βέβαιη την μονιμοποίηση αυτών των εργαζομένων. Είναι ήδη 3 χρόνια στα νοσοκομεία και πάνε για 4. Με το πρόσχημα μονιμοποίησης επικουρικών καθώς και του κορονοιου θα δούμε πολλά στην υγεία.

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Απρ 21, 2020 10:43 pm

sotinela έγραψε:
NSSN έγραψε:

Δυστυχώς οι εργαζόμενοι ΟΑΕΔ δεν είναι κοινωφελούς εργασίας αλλά ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Υγείας. Επίσης, έχουν γίνει ειδικές νομοθετικές ρυθμίσεις για αυτό το πρόγραμμα σύμφωνα με τις οποίες χορηγούνται υπερωρίες, εξαιρέσιμα, Κυριακές, ανθυγιεινό επίδομα κλπ. Αντιμετωπίζονται μισθολογικά σαν ιδαχ ή μόνιμοι και δεν έχουν καμία σχέση με τα κοινωφελούς του μισθού 500ευρω Δευτέρα με Παρασκευή 8ωρο. Μου το δήλωσε και εργαζόμενος νοσηλευτής με τέτοιο πρόγραμμα οτι παίρνει πολλά παραπάνω απο 546 το μήνα καθώς πληρώνεται αργίες, εξαιρέσιμα, κλπ.
Εαν μπείτε στο site του ΟΑΕΔ θα δείτε αναλυτικές ολες τις νομοθετικές ρυθμίσεις γι αυτο το ειδικό πρόγραμμα. Εγω προσωπικά θεωρώ βέβαιη την μονιμοποίηση αυτών των εργαζομένων. Είναι ήδη 3 χρόνια στα νοσοκομεία και πάνε για 4. Με το πρόσχημα μονιμοποίησης επικουρικών καθώς και του κορονοιου θα δούμε πολλά στην υγεία.

Επειδή έχω ήδη διαβάσει γι' αυτό το ειδικό πρόγραμμα, επαναλαμβάνω ότι είναι το ίδιο με τα Κοινωφελή με τη διαφορά ότι είναι καλύτερα αμειβόμενοι από αυτούς των Δήμων όπως προείπα.Σε μια σύμβαση στην οποία αναφέρεσαι σε κάθε της σημείο ως ωφελούμενος και όχι εργαζόμενος, πόση ισχύ να έχει αυτή για μονιμοποίηση?Τώρα βέβαια αν θελήσουν οι κυβερνώντες μπορούν να κάνουν ότι θέλουν....Μέχρι στιγμής μόνο στους επικουρικούς έχουν αναφερθεί.Άποψή μου ότι σε αυτή την προκήρυξη που θα βγεί τώρα δε θα πάρουν έξτρα μοριοδότηση οι του ΟΑΕΔ.Θα το δούμε βέβαια όταν δημοσιευθεί.

klaountios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό klaountios » Δευ Απρ 27, 2020 11:16 pm

Είμαι πολύ περιεργος αν θα δώσουν στην επερχόμενη προκύρηξη για την υγεία ειδική εμπειρία και που? Αν δώσουν πάντως στους οαεδ θα γινει πάταγος!!!!

sotinela
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Απρ 28, 2020 5:07 pm

klaountios έγραψε:Είμαι πολύ περιεργος αν θα δώσουν στην επερχόμενη προκύρηξη για την υγεία ειδική εμπειρία και που? Αν δώσουν πάντως στους οαεδ θα γινει πάταγος!!!!

Γιατί θα γίνει πάταγος;
Είναι άτομα που υπηρετούν συνεχόμενα 3 έτη. ήδη με τη συμπλήρωση 24μηνου δικαιώνονται δικαστικά οτι καλύπτουν πάγιες ανάγκες λόγω των συνεχών παρατάσεων. Δυστυχώς αυτά έκανε η κυβέρνηση συριζα ανελ και τα συνεχίζει και η ΝΔ. Επίσης και μόνον που δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ η λέξη κοινωφελούς τους αναγάγει αυτόματα σε ειδική κατηγορία εργαζομένων απο το σύνολο των συμμετεχόντων στα υπόλοιπα κοινωφελή. Ξέρουν τι κάνουν οι υπουργοί υγείας. Αν ήταν να έλεγε κοινωφελές τότε θα άνοιγαν οι ασκοί του Αιόλου και ολα τα κοινωφελή θα απαιτούσαν ειδική εμπειρία. Με το πρόσχημα όμως του ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ επιτυγχάνουν οτι με το πρόσχημα της ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. Ξεχωρίζουν τους εργαζομένους μεταξύ τους..
Τέλος, να επισημάνω οτι δεν είναι πρώτη φορά που πρόγραμμα οαεδ θα τύχει ειδικής μοριοδότησης.. Πρίν χρόνια τα stage οαεδ έδιναν προσαύξηση 50% των μορίων σε συμμετοχή διαγωνισμού δημοσίου. Τίποτα δεν θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα δυστυχώς.

NSSN
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Απρ 29, 2020 10:32 am

sotinela έγραψε:
klaountios έγραψε:Είμαι πολύ περιεργος αν θα δώσουν στην επερχόμενη προκύρηξη για την υγεία ειδική εμπειρία και που? Αν δώσουν πάντως στους οαεδ θα γινει πάταγος!!!!

Γιατί θα γίνει πάταγος;
Είναι άτομα που υπηρετούν συνεχόμενα 3 έτη. ήδη με τη συμπλήρωση 24μηνου δικαιώνονται δικαστικά οτι καλύπτουν πάγιες ανάγκες λόγω των συνεχών παρατάσεων. Δυστυχώς αυτά έκανε η κυβέρνηση συριζα ανελ και τα συνεχίζει και η ΝΔ. Επίσης και μόνον που δεν αναφέρεται ΠΟΥΘΕΝΑ η λέξη κοινωφελούς τους αναγάγει αυτόματα σε ειδική κατηγορία εργαζομένων απο το σύνολο των συμμετεχόντων στα υπόλοιπα κοινωφελή. Ξέρουν τι κάνουν οι υπουργοί υγείας. Αν ήταν να έλεγε κοινωφελές τότε θα άνοιγαν οι ασκοί του Αιόλου και ολα τα κοινωφελή θα απαιτούσαν ειδική εμπειρία. Με το πρόσχημα όμως του ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ επιτυγχάνουν οτι με το πρόσχημα της ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ. Ξεχωρίζουν τους εργαζομένους μεταξύ τους..
Τέλος, να επισημάνω οτι δεν είναι πρώτη φορά που πρόγραμμα οαεδ θα τύχει ειδικής μοριοδότησης.. Πρίν χρόνια τα stage οαεδ έδιναν προσαύξηση 50% των μορίων σε συμμετοχή διαγωνισμού δημοσίου. Τίποτα δεν θα αλλάξει σε αυτή τη χώρα δυστυχώς.

Η σύμβαση αν τη διαβάσεις γράφει ΠΑΝΤΟΥ τη λέξη ωφελούμενος που χρησιμοποιείται και στα Κοινωφελή.Δε θεωρούνται καν εργαζόμενοι.Και καμία απολύτως σχέση δεν έχουν οι συμβάσεις τους με αυτές των επικουρικών.Τώρα αν θέλουν οι κυβερνώντες κάνουν ότι θέλουν σε αυτό συμφωνώ.

dob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dob » Τετ Απρ 29, 2020 1:58 pm

Εφόσον είπαν πως η 2κ 2019 δεν θα αυξήσει το προσωπικό των νοσοκομείων διότι η πλειοψηφία των διοριστεων δουλεύουν ήδη σε αυτα. Θα ήταν κουλό να ζητήσουν ειδική εμπειρία στη νέα προκήρυξη εφόσον θέλουν να αυξήσουν το προσωπικό των νοσοκομείων. Οι αρμόδιοι δεν χρειάζονται και διδακτορικό για να το καταλάβουν. :lol: :lol:

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό mylw » Σάβ Μάιος 02, 2020 4:01 pm

Διαβάζω πως θα ζητηθούν επιπλέον φάκελοι για πε και δε. Για τε όχι. Αραγες να είναι κοντά στην ανακοίνωση των προσωρινών για αυτή την κατηγορία;

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Κυρ Μάιος 03, 2020 12:09 pm

mylw έγραψε:Διαβάζω πως θα ζητηθούν επιπλέον φάκελοι για πε και δε. Για τε όχι. Αραγες να είναι κοντά στην ανακοίνωση των προσωρινών για αυτή την κατηγορία;
Δεν τελείωσαν τον έλεγχο ακόμα έτσι διάβασα κάπου ,νομίζω ότι θα τα βγάλουν όλα μαζί όταν θα τελειώσουν και βρουν διοριστεους και από τους επιπλέον φακέλους που θα σταλούν

gery
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Μάιος 03, 2020 5:14 pm

MARIANTSAK έγραψε:
mylw έγραψε:Διαβάζω πως θα ζητηθούν επιπλέον φάκελοι για πε και δε. Για τε όχι. Αραγες να είναι κοντά στην ανακοίνωση των προσωρινών για αυτή την κατηγορία;
Δεν τελείωσαν τον έλεγχο ακόμα έτσι διάβασα κάπου ,νομίζω ότι θα τα βγάλουν όλα μαζί όταν θα τελειώσουν και βρουν διοριστεους και από τους επιπλέον φακέλους που θα σταλούν

Για να ζητήσουν επιπλέον φακέλους προφανώς θα τους χρειάζονται, δε θα καλύφθηκαν οι θέσεις από τον έλεγχο
των φακέλλων που έχουν. Αλλά αυτό δε δείχνει περίεργο ; Έχουν ζητήσει πολλαπλάσιους φακέλους για τις θέσεις.
Τι γίνεται όμως με την προσφυγή στο ΣτΕ ; Μήπως αυτός είναι ο λόγος που θα ζητήσουν επιπλέον φακέλους ;

dob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dob » Κυρ Μάιος 03, 2020 6:35 pm

Η προσφυγή στο ΣτΕ αναβλήθηκε τον Απρίλιο και θα γίνει αρχές Ιουνίου

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Δευ Μάιος 04, 2020 10:55 am

dob έγραψε:Η προσφυγή στο ΣτΕ αναβλήθηκε τον Απρίλιο και θα γίνει αρχές Ιουνίου

Με όλα αυτά πιστεύεις ότι δεν θα ισχύει η ειδική εμπειρία το ΣΤΕ θα κάνει κάτι; Εγώ είμαι κατά της ειδικής εμπειρίας ίσα δικαιώματα σε όλους μακάρι να γίνει κάτι .Να δούμε στην καινούργια που θα βγει στην υγεία τι θα γινει

dob
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dob » Τρί Μάιος 05, 2020 10:47 am

MARIANTSAK έγραψε:
dob έγραψε:Η προσφυγή στο ΣτΕ αναβλήθηκε τον Απρίλιο και θα γίνει αρχές Ιουνίου

Με όλα αυτά πιστεύεις ότι δεν θα ισχύει η ειδική εμπειρία το ΣΤΕ θα κάνει κάτι; Εγώ είμαι κατά της ειδικής εμπειρίας ίσα δικαιώματα σε όλους μακάρι να γίνει κάτι .Να δούμε στην καινούργια που θα βγει στην υγεία τι θα γινει

Πιστεύω ότι το ΣτΕ θα κάνει σωστά την δουλειά του. Είναι η μόνη λύση εφόσον ο κόσμος δεν έκανε κινητοποιήσεις. Την κίνηση προς στο ΣτΕ την έκαναν 50 άτομα και φυσικά εάν ήταν περισσότεροι τα πράγματα θα φαινόντουσαν αλλιώς. Ελπίζω το άδικο να ακουστεί με την φωνή αυτών των 50 ατόμων και να καταφέρουν να καταργήσουν την ειδική εμπειρία ώστε να έχουμε όλοι ίσες ευκαιρίες.

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες