Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alexia2015
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 6:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό alexia2015 » Σάβ Σεπ 07, 2019 3:58 pm

Απλά και πάλι όταν αντίστοιχουν 13 άτομα για μια θέση και 13 θέσει να έχω μου φάνηκε πολύ με τόσα μορια σε σχέση με άλλες προκήρυξεις

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Σεπ 10, 2019 8:57 am

Καλημέρα....
Προς επικουρικούς με την ειδική εμπειρία αλλά και προς έχοντες αυξημένα προσόντα που τους καθιστούν ικανούς να βγάλουν εκτός τους πρώτους..

Παιδιά βλέπω ότι ΚΑΙ οι συμβασιούχοι των δήμων κινούνται δικαστικά για την μετατροπή των συμβάσεων των σε αορίστου χρόνου μια και δεν πέτυχαν στην 3Κ/2018.....

Παιδιά δεν γίνεται να γίνουμε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι... Πρέπει να παρθεί η απόφαση να αναπτυχθεί ΚΑΙ ο ιδιωτικός τομέας και να δημιουργηθούν κίνητρα για να επιλέγει κάποιος να εργάζεται ως ιδιωτικός υπάλληλος......

ela_aleko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 20, 2014 9:26 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό ela_aleko » Τρί Σεπ 10, 2019 11:50 am

Παιδιά καλημέρα κι από μένα!!
Ειλικρινά εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους και μακάρι να βγουν γρήγορα τα αποτελέσματα! Κι εγώ σαν ΤΕ Διοικητικό / Λογιστικό είμαι στον πίνακα με όσους ζητούν δικαιολογητικά και έχω πολλή αγωνία για να δω τι θα γίνει τελικά!!!

kostas123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2019 4:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό kostas123 » Τρί Σεπ 10, 2019 5:30 pm

Καλησπέρα

Αν επιτρέπετε πόσα μόρια έχεις? και εμένα με κάλεσαν για να στείλω δικαιολογητικά σαν ΤΕ Διοικητικό- Λογιστική έχω 1500 μόρια και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος με αυτά τα μόρια να πιάσω κάποια θέση.

Panoszal
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 4:27 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Panoszal » Τρί Σεπ 10, 2019 6:40 pm

Καλησπέρα παιδιά. σίγουρα πρέπει οι βεβαιώσεις και τα λοιπά έγγραφα που θα προσκομίσουμε να έχουν εκδοθεί πριν την ημερομηνία λήξης υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων; Η προκήρυξη δεν λέει κάτι τέτοιο.

sky12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Ιαν 18, 2017 12:18 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sky12 » Τρί Σεπ 10, 2019 9:04 pm

Εγώ ΠΕ διοικητικός με 1720 μόρια. να ελπιζω;

kostas123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Σεπ 10, 2019 4:34 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό kostas123 » Τετ Σεπ 11, 2019 8:27 am

sky12 έγραψε:Εγώ ΠΕ διοικητικός με 1720 μόρια. να ελπιζω;


Ε εγώ θα σου έδινα ένα ποσοστό 65% :D

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Σεπ 11, 2019 8:42 am

Panoszal έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. σίγουρα πρέπει οι βεβαιώσεις και τα λοιπά έγγραφα που θα προσκομίσουμε να έχουν εκδοθεί πριν την ημερομηνία λήξης υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων; Η προκήρυξη δεν λέει κάτι τέτοιο.


Το διάβασα κι εγώ σε κάποιο site αλλά δεν το βρίσκω σωστό να κόψουν μόρια ή υποψηφίους γι' αυτό το λόγο. Δηλαδή αν καταθέσει κάποιος βεβαίωση προϋπηρεσίας και ένσημα από το ΙΚΑ με ημερομηνία Σεπτεμβρίου, δεν αποδεικνύεται η προϋπηρεσία που είχε δηλώσει το Μάρτιο;; :roll:

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Τετ Σεπ 11, 2019 5:07 pm

Δηλαδή ένας επικουρικός που το Μάρτιο είχε π.χ. 25 μήνες ειδική εμπειρία, αλλά δήλωσε 40 για να είναι πιο πάνω στον πίνακα, τώρα θα στείλει άλλη βεβαίωση από την υπηρεσία του με 31 πλέον μήνες ειδική εμπειρία και θα λάβει 6χ20=120 μόρια περισσότερα από ό,τι πραγματικά είχε κατά την αίτησή του??? Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα...

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 11, 2019 10:53 pm

Panoszal έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. σίγουρα πρέπει οι βεβαιώσεις και τα λοιπά έγγραφα που θα προσκομίσουμε να έχουν εκδοθεί πριν την ημερομηνία λήξης υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων; Η προκήρυξη δεν λέει κάτι τέτοιο.


Το λεει όμως η κοινή λογική και το Δίκαιο που διέπει αυτές τις διαδικασίες. Οτιδήποτε επικαλείσαι σε μια αίτηση, το επικαλείσαι γιατί το κατέχεις και όχι γιατί θα το έχεις στο μέλλον. Και ξαναρχομαστε στο θέμα της αλλαγής του τρόπου ολοκλήρωσης των προκηρύξεων τύπου 'Κ' του ΑΣΕΠ.
Για τους υποψηφίους δεν άλλαξε τίποτα. Όπως όφειλαν να κατέχουν τα δικαιολογητικά σε παλαιότερες προκήρύξεις και να τα στείλουν με την αίτηση, οφείλουν να τα έχουν και τώρα με την ημερομηνία υποβολής της αίτησης. Τώρα το ΑΣΕΠ τα ζητάει μόνο απο όσους έχουν αυξημένες πιθανότητες, απλά και μόνο για να μη μαζεύει χιλιάδες χαρτιά που δε θα του χρειαστούν ποτέ.
Εκεί απο ότι φαίνεται θα παιχτεί το χειρότερο σενάριο για κάποιους. Το ΑΣΕΠ (και δικαίως για μένα) πιθανώς δε θα λάβει υπόψη κανένα ετεροχρονισμένο δικαιολογητικο. Επισήμανση απο το site του ΑΣΕΠ :

Τονίζεται ιδιαιτέρως, ότι τα προσόντα, τα κριτήρια ή οι ιδιότητες που αναγράφονται από τον υποψήφιο στην ηλεκτρονική αίτηση συμμετοχής του, πρέπει να υφίστανται κατά την ημερομηνία λήξης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων.

Από το περιεχόμενο των αποδεικτικών εγγράφων ή βεβαιώσεων πρέπει να προκύπτει ότι το συγκεκριμένο προσόν, κριτήριο ή ιδιότητα υπήρχε κατά την ημέρα λήξης της προθεσμίας υποβολής των ηλεκτρονικών αιτήσεων. Συμπλήρωση τυχόν ελλειπόντων δικαιολογητικών ή/και συμπληρωματικών ή διευκρινιστικών, επιτρέπεται μόνο μέχρι τη λήξη της προθεσμίας υποβολής των δικαιολογητικών συνοδευόμενα σε κάθε περίπτωση με την εκτυπωμένη μορφή της ηλεκτρονικής αίτησης και την ένδειξη «Αντικατάσταση Δικαιολογητικών» ή «Συμπλήρωση Δικαιολογητικών» αντιστοίχως.

Δικαιολογητικά που κατατίθενται μετά την ορισθείσα από το ΑΣΕΠ λήξη προθεσμίας υποβολής αυτών δεν λαμβάνονται υπόψη.


Εδώ υπάρχει βέβαια ένα γκρίζο σημείο. Οτί μπορεί να καταθέσεις ένα δικαιολογητικό εμπειρίας ( ενσήμων) με σημερινή ημερομηνία και να το δεχτεί, αλλά να λάβει υπόψη τους μήνες έως την ημερομηνία της αίτησης. Αλλά απο την άλλη, εφόσον υποβάλλεις αίτηση, σημαίνει ότι είχες και το αποδεικτικό, αλλιώς πως το δήλωσε κάποιος; κατα προσέγγιση;
Επομένως γιατί να βάλεις στο φάκελο νεότερο, το οποίο δεν έχει και χρηστική αξία;

ela_aleko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 20, 2014 9:26 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό ela_aleko » Πέμ Σεπ 12, 2019 9:33 am

kostas123 έγραψε:Καλησπέρα

Αν επιτρέπετε πόσα μόρια έχεις? και εμένα με κάλεσαν για να στείλω δικαιολογητικά σαν ΤΕ Διοικητικό- Λογιστική έχω 1500 μόρια και δεν είμαι πολύ αισιόδοξος με αυτά τα μόρια να πιάσω κάποια θέση.


Καλημέρα κι από μένα! Έχω 1580 μόρια σαν ΤΕ Διοικητικό- Λογιστικό αλλά πραγματικά ελπίζω να γίνει κάτι και να είμαι μέσα στην τελική λίστα των διοριστέων... (όνειρα όλοι μπορούμε να κάνουμε βέβαια..). Βέβαια έχω βάλει όλες τις θέσεις ακόμα και τις πιο απομακρυσμένες (εκτός από εκείνες που ήθελαν εντοπιότητα γιατί δεν έχει νόημα) και ελπίζω ότι κάτι μπορεί να γίνει... Απ' ότι μαθαίνω έχουν καλέσει για δικαιολογητικά μέχρι και άτομα με 1000 μόρια που σημαίνει ότι είμαστε ψηλά στη λίστα με τα 1580 αλλά.. αναμένουμε!!
Όπως και να χει εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους μας!

klaountios
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 07, 2018 11:24 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό klaountios » Παρ Σεπ 13, 2019 10:21 am

γεια σας με 2001 μόρια υπάρχουν πιθανότητες ;γιατι ακουω για 2300 ,2400 ΤΕΤΟΙΑ μεγεθη

thes
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 10:17 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό thes » Παρ Σεπ 13, 2019 1:47 pm

klaountios έγραψε:γεια σας με 2001 μόρια υπάρχουν πιθανότητες ;γιατι ακουω για 2300 ,2400 ΤΕΤΟΙΑ μεγεθη


TE ή ΠΕ?

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό kristal » Παρ Σεπ 13, 2019 2:20 pm

klaountios έγραψε:γεια σας με 2001 μόρια υπάρχουν πιθανότητες ;γιατι ακουω για 2300 ,2400 ΤΕΤΟΙΑ μεγεθη


Δυο τινά .είτε έχεις κάνει λάθος στον υπολογισμό μορίων σου ή είσαι επικουρικός :D

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό melimeli » Παρ Σεπ 13, 2019 3:15 pm

klaountios έγραψε:γεια σας με 2001 μόρια υπάρχουν πιθανότητες ;γιατι ακουω για 2300 ,2400 ΤΕΤΟΙΑ μεγεθη


2300, 2400 μόρια μαζεύει ένας επικουρικός με μεταπτυχιακό, βαθμό πτυχίου πάνω από 7 και δυο ξένες γλώσσες.
Αν είσαι σε ειδικότητα με αρκετές θέσεις θα σου έλεγα να έχεις βάσιμες ελπίδες με 2001.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες