Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Παρ Σεπ 17, 2021 6:07 pm

Darkstar10 έγραψε:Μόλις κριθεί αντισυνταγματική η ειδική εμπειρία από την Ολομέλεια του ΣτΕ, όλοι όσοι την χρησιμοποίησαν στην 2Κ, θα έχουν διοριστεί με τρόπο μη συνταγματικό και αθέμιτο έναντι των υπολοίπων. Επομένως, το Υπουργείο Υγείας οφείλει να συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ και να κινήσει τις διαδικασίες απομάκρυνσης όσων έχουν διοριστεί με μη νόμιμο τρόπο. Τα υπόλοιπα που αναφέρουν κάποιοι εδώ μέσα είναι παραμύθια της χαλιμάς.

Όποιος είναι παράνομος απολύεται. Δεν μένει στη θέση του. Τι σημαίνει "Αμα μπεις Δημοσιο, τελος. Ειναι νομος."? Επειδή το είπε κάποιος FarCry? Σοβαρευτείτε επιτέλους.

Εμείς να σοβαρευτούμε??εμείς ως υποψήφιοι δεν είμαστε πουθενά παράνομοι ούτε δηλώσαμε ψευδή δικαιολογητικά. Το αν η προκήρυξη από κει και πέρα έχει κάποιο φάουλ δεν θα έπρεπε εμένα προσωπικά ως υποψήφιο να με απασχολεί. Ας βρούνε λύση αυτοί που την έβγαλαν .επίσης αν ήθελαν να την ακυρώσουν ή να την τροποποιήσουν ας το έκαναν πριν βγούνε τα αποτελέσματα. Το γεγονός ότι έχει γίνει αυτό με το ΣτΕ ενώ εμένα με πήραν τηλέφωνο για διορισμό πριν πέντε μέρες με ξεπερνάει...δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω τώρα ??άντε με την κάθε ηλιθιότητα σε αυτό το κράτος !!!

Magmak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2021 6:53 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Magmak » Σάβ Σεπ 18, 2021 11:14 pm

Δουλεύω σε νοσοκομείο σε τεχνική ειδικότητα μέσω εργολάβου και παράλληλα δουλεύει και επικουρικος στην ίδια ειδικότητα και φυσικά κάνουμε τα ίδια ακριβώς πράγματα Γιατί εγώ να πάρω 7 μόρια το μήνα και ο επικουρικος 20 μόρια το μήνα?Κανει κάτι καλύτερο ο επικουρικος??
Ρωτάω ειδικά κάποιους που τα λένε δικηγορίστηκα εδώ μέσα και υπερασπίζουν την ειδική εμπειρία.
Ακόμα και εγώ να ήμουν επικουρικος δε θα ήθελα να μοριοδοτηθω παραπάνω.Το θεωρώ αδικία.Ολοι πρέπει να ξεκινούν απ το μηδέν.Ολα τα άλλα είναι ψηφοθυρικα

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Σεπ 19, 2021 11:48 am

Magmak έγραψε:Δουλεύω σε νοσοκομείο σε τεχνική ειδικότητα μέσω εργολάβου και παράλληλα δουλεύει και επικουρικος στην ίδια ειδικότητα και φυσικά κάνουμε τα ίδια ακριβώς πράγματα Γιατί εγώ να πάρω 7 μόρια το μήνα και ο επικουρικος 20 μόρια το μήνα?Κανει κάτι καλύτερο ο επικουρικος??
Ρωτάω ειδικά κάποιους που τα λένε δικηγορίστηκα εδώ μέσα και υπερασπίζουν την ειδική εμπειρία.
Ακόμα και εγώ να ήμουν επικουρικος δε θα ήθελα να μοριοδοτηθω παραπάνω.Το θεωρώ αδικία.Ολοι πρέπει να ξεκινούν απ το μηδέν.Ολα τα άλλα είναι ψηφοθυρικα


Να σας απαντήσω εγώ, μου δίνει αφορμή το ερώτημά σας.
Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post, ισότητα στην 'παρανομία', δεν απονέμεται. Και τι εννοώ:
Αντί να αντιδράσετε στον τρόπο εργασίας σας και στα δικαιώματα σας, θεωρείτε αδικία την ειδική εμπειρία. Ναι μπορεί να είναι άδικη και θα κριθεί.
Είναι εξίσου συνταγματική όμως η ύπαρξη εργολάβου στα νοσοκομεία και η 'υπενοικίαση' εργαζομένων; Ο τρόπος εργασίας σας, υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση εργασίας με το νοσοκομείο, αλλά εσείς δεν είστε εργαζόμενος του νοσοκομείου. Καταχρηστικά το νοσοκομείο προκηρύσσει και αγοράζει υπηρεσίες από εργολάβους, που δεν είναι υπηρεσίες, αλλά τελικά ανθρώπινο δυναμικό που καλύπτει πάγιες ανάγκες. Με ποιον τρόπο λοιπόν βρίσκεστε στο νοσοκομείο; Μέσω ενός ιδιώτη, με κριτήρια του ιδιώτη
Ο βιοπορισμός για εσάς είναι αναγκαίος όπως και το δικαίωμα στην εργασία και το κατανοώ. Δεν είστε εσείς παράνομος/η, παράνομες είναι οι αναθέσεις από τα νοσοκομεία σε εργολάβους με αυτές τις διαδικασίες (τεχνική υπηρεσία, καθαριότητα, φύλαξη, σίτιση και ποιος ξέρει που αλλού θα επεκταθεί). Κατά τη γνώμη μου, πρώτα θα πρέπει να αντιδράσετε και να διεκδικήσετε την εργατική νομιμότητα μιας υποκρύπτουσας εξαρτημένης εργασίας, την αμοιβή ως υπάλληλος και όχι ως freelancer με παροχή βαρδιών και υπηρεσιών μέσω αναδόχου που είναι η πραγματικότητα. Αν θέλουμε τη νομιμότητα, αυτή θα πρέπει να προκύπτει σε όλο το φάσμα των αιτιάσεων.

Magmak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2021 6:53 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Magmak » Κυρ Σεπ 19, 2021 5:20 pm

optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:Δουλεύω σε νοσοκομείο σε τεχνική ειδικότητα μέσω εργολάβου και παράλληλα δουλεύει και επικουρικος στην ίδια ειδικότητα και φυσικά κάνουμε τα ίδια ακριβώς πράγματα Γιατί εγώ να πάρω 7 μόρια το μήνα και ο επικουρικος 20 μόρια το μήνα?Κανει κάτι καλύτερο ο επικουρικος??
Ρωτάω ειδικά κάποιους που τα λένε δικηγορίστηκα εδώ μέσα και υπερασπίζουν την ειδική εμπειρία.
Ακόμα και εγώ να ήμουν επικουρικος δε θα ήθελα να μοριοδοτηθω παραπάνω.Το θεωρώ αδικία.Ολοι πρέπει να ξεκινούν απ το μηδέν.Ολα τα άλλα είναι ψηφοθυρικα


Να σας απαντήσω εγώ, μου δίνει αφορμή το ερώτημά σας.
Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post, ισότητα στην 'παρανομία', δεν απονέμεται. Και τι εννοώ:
Αντί να αντιδράσετε στον τρόπο εργασίας σας και στα δικαιώματα σας, θεωρείτε αδικία την ειδική εμπειρία. Ναι μπορεί να είναι άδικη και θα κριθεί.
Είναι εξίσου συνταγματική όμως η ύπαρξη εργολάβου στα νοσοκομεία και η 'υπενοικίαση' εργαζομένων; Ο τρόπος εργασίας σας, υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση εργασίας με το νοσοκομείο, αλλά εσείς δεν είστε εργαζόμενος του νοσοκομείου. Καταχρηστικά το νοσοκομείο προκηρύσσει και αγοράζει υπηρεσίες από εργολάβους, που δεν είναι υπηρεσίες, αλλά τελικά ανθρώπινο δυναμικό που καλύπτει πάγιες ανάγκες. Με ποιον τρόπο λοιπόν βρίσκεστε στο νοσοκομείο; Μέσω ενός ιδιώτη, με κριτήρια του ιδιώτη
Ο βιοπορισμός για εσάς είναι αναγκαίος όπως και το δικαίωμα στην εργασία και το κατανοώ. Δεν είστε εσείς παράνομος/η, παράνομες είναι οι αναθέσεις από τα νοσοκομεία σε εργολάβους με αυτές τις διαδικασίες (τεχνική υπηρεσία, καθαριότητα, φύλαξη, σίτιση και ποιος ξέρει που αλλού θα επεκταθεί). Κατά τη γνώμη μου, πρώτα θα πρέπει να αντιδράσετε και να διεκδικήσετε την εργατική νομιμότητα μιας υποκρύπτουσας εξαρτημένης εργασίας, την αμοιβή ως υπάλληλος και όχι ως freelancer με παροχή βαρδιών και υπηρεσιών μέσω αναδόχου που είναι η πραγματικότητα. Αν θέλουμε τη νομιμότητα, αυτή θα πρέπει να προκύπτει σε όλο το φάσμα των αιτιάσεων.

Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Σεπ 19, 2021 6:49 pm

Magmak έγραψε:
optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:Δουλεύω σε νοσοκομείο σε τεχνική ειδικότητα μέσω εργολάβου και παράλληλα δουλεύει και επικουρικος στην ίδια ειδικότητα και φυσικά κάνουμε τα ίδια ακριβώς πράγματα Γιατί εγώ να πάρω 7 μόρια το μήνα και ο επικουρικος 20 μόρια το μήνα?Κανει κάτι καλύτερο ο επικουρικος??
Ρωτάω ειδικά κάποιους που τα λένε δικηγορίστηκα εδώ μέσα και υπερασπίζουν την ειδική εμπειρία.
Ακόμα και εγώ να ήμουν επικουρικος δε θα ήθελα να μοριοδοτηθω παραπάνω.Το θεωρώ αδικία.Ολοι πρέπει να ξεκινούν απ το μηδέν.Ολα τα άλλα είναι ψηφοθυρικα


Να σας απαντήσω εγώ, μου δίνει αφορμή το ερώτημά σας.
Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post, ισότητα στην 'παρανομία', δεν απονέμεται. Και τι εννοώ:
Αντί να αντιδράσετε στον τρόπο εργασίας σας και στα δικαιώματα σας, θεωρείτε αδικία την ειδική εμπειρία. Ναι μπορεί να είναι άδικη και θα κριθεί.
Είναι εξίσου συνταγματική όμως η ύπαρξη εργολάβου στα νοσοκομεία και η 'υπενοικίαση' εργαζομένων; Ο τρόπος εργασίας σας, υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση εργασίας με το νοσοκομείο, αλλά εσείς δεν είστε εργαζόμενος του νοσοκομείου. Καταχρηστικά το νοσοκομείο προκηρύσσει και αγοράζει υπηρεσίες από εργολάβους, που δεν είναι υπηρεσίες, αλλά τελικά ανθρώπινο δυναμικό που καλύπτει πάγιες ανάγκες. Με ποιον τρόπο λοιπόν βρίσκεστε στο νοσοκομείο; Μέσω ενός ιδιώτη, με κριτήρια του ιδιώτη
Ο βιοπορισμός για εσάς είναι αναγκαίος όπως και το δικαίωμα στην εργασία και το κατανοώ. Δεν είστε εσείς παράνομος/η, παράνομες είναι οι αναθέσεις από τα νοσοκομεία σε εργολάβους με αυτές τις διαδικασίες (τεχνική υπηρεσία, καθαριότητα, φύλαξη, σίτιση και ποιος ξέρει που αλλού θα επεκταθεί). Κατά τη γνώμη μου, πρώτα θα πρέπει να αντιδράσετε και να διεκδικήσετε την εργατική νομιμότητα μιας υποκρύπτουσας εξαρτημένης εργασίας, την αμοιβή ως υπάλληλος και όχι ως freelancer με παροχή βαρδιών και υπηρεσιών μέσω αναδόχου που είναι η πραγματικότητα. Αν θέλουμε τη νομιμότητα, αυτή θα πρέπει να προκύπτει σε όλο το φάσμα των αιτιάσεων.

Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση


Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Κυρ Σεπ 19, 2021 8:54 pm

Κάποτε σε πολιτική συγκέντρωση, μια τραγουδίστρια με μεγάλο ταλέντο και εξαιρετική φωνή (μακαρίτισσα πια), με ανοιχτή υποστήριξη σε πολιτικό κόμμα, δέχτηκε ερώτηση απο δημοσιογράφο, το περιεχόμενο της οποίας δεν της άρεσε, είχε κριτική στο κομμα που υποστήριζε.
Η απάντησή της ήταν λοιπόν: ‘Και τι είσαι εσυ; Πασοκτσής;’ :D
Δεν είχε επιχειρήματα να απαντήσει, απλά αποκρίθηκε με εμπάθεια και άγνοια. Αυτό μου θυμίζουν κάποιες παραθέσεις εδώ.

Δεν είσαι λοιπόν το ίδιο με τον επικουρικό. Δεν νομιμοποιείσαι να υπογράψεις κανένα έγγραφο εντός του Νοσοκομείου, δε μπορείς να έχεις πρωτοβουλία και να υποδείξεις πως θα διεκπεραιωθεί ένα ζήτημα. Δε μπορείς να δεις το Διοικητή. Δε συμμετέχεις σε καμία εσωτερική διεργασία του Νοσοκομείου (επιτροπές, σύνταξη προδιαγραφών κ.α.). Απευθύνεσαι στον εργολάβο σου, ο οποίος έχει και την ευθύνη και απευθύνεται άτυπα στο Διευθυντή της Τεχνικής Υπηρεσίας. Ο επικουρικός νομιμοποιείται όμως να τα κάνει όλα αυτά, είναι εργαζόμενος με εξαρτημένη σχέση εργασίας και υπάγεται στο δυναμικό του Νοσοκομείου.
Κι αν δεν είναι έτσι, διάψευσέ με. Αλλά τους μεγαλομηχανικούς, τους εξυπηρετεί αυτό το καθεστώς μάλλον κι εσύ περιμένεις να αλλάξει από μόνο του ή να το αλλάξει το Υπουργείο; Παθητικός παρατηρητής θα είσαι και θα σου φταίει ο άλλος εργαζόμενος;

Magmak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 27, 2021 6:53 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Magmak » Κυρ Σεπ 19, 2021 9:22 pm

optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:
optimus έγραψε:
Να σας απαντήσω εγώ, μου δίνει αφορμή το ερώτημά σας.
Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post, ισότητα στην 'παρανομία', δεν απονέμεται. Και τι εννοώ:
Αντί να αντιδράσετε στον τρόπο εργασίας σας και στα δικαιώματα σας, θεωρείτε αδικία την ειδική εμπειρία. Ναι μπορεί να είναι άδικη και θα κριθεί.
Είναι εξίσου συνταγματική όμως η ύπαρξη εργολάβου στα νοσοκομεία και η 'υπενοικίαση' εργαζομένων; Ο τρόπος εργασίας σας, υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση εργασίας με το νοσοκομείο, αλλά εσείς δεν είστε εργαζόμενος του νοσοκομείου. Καταχρηστικά το νοσοκομείο προκηρύσσει και αγοράζει υπηρεσίες από εργολάβους, που δεν είναι υπηρεσίες, αλλά τελικά ανθρώπινο δυναμικό που καλύπτει πάγιες ανάγκες. Με ποιον τρόπο λοιπόν βρίσκεστε στο νοσοκομείο; Μέσω ενός ιδιώτη, με κριτήρια του ιδιώτη
Ο βιοπορισμός για εσάς είναι αναγκαίος όπως και το δικαίωμα στην εργασία και το κατανοώ. Δεν είστε εσείς παράνομος/η, παράνομες είναι οι αναθέσεις από τα νοσοκομεία σε εργολάβους με αυτές τις διαδικασίες (τεχνική υπηρεσία, καθαριότητα, φύλαξη, σίτιση και ποιος ξέρει που αλλού θα επεκταθεί). Κατά τη γνώμη μου, πρώτα θα πρέπει να αντιδράσετε και να διεκδικήσετε την εργατική νομιμότητα μιας υποκρύπτουσας εξαρτημένης εργασίας, την αμοιβή ως υπάλληλος και όχι ως freelancer με παροχή βαρδιών και υπηρεσιών μέσω αναδόχου που είναι η πραγματικότητα. Αν θέλουμε τη νομιμότητα, αυτή θα πρέπει να προκύπτει σε όλο το φάσμα των αιτιάσεων.

Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση


Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

Σωματεία δεν υφίσταται πλέον όπως παλιά.Τα επαγγέλματα έχουν ανοίξει.Θα στο ξαναπώ παλι γιατί δε βλέπω να το καταλαβαίνεις.Μεσω της εργολαβιας υπάρχει χαρτζιλίκι που κάποιοι επωφελούνται.Με το να αντιπαρατεθω κάπου θα χάσω τη δουλειά μου.Για αυτό θεωρητικά τα λέμε ωραία στην πράξη όμως δε βγαίνει.Τα λες ωραία πάντως.Αν θελήσω δικηγόρο θα σ έχω υπόψιν μου

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Σεπ 20, 2021 8:42 am

optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:
optimus έγραψε:
Να σας απαντήσω εγώ, μου δίνει αφορμή το ερώτημά σας.
Όπως πολύ σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post, ισότητα στην 'παρανομία', δεν απονέμεται. Και τι εννοώ:
Αντί να αντιδράσετε στον τρόπο εργασίας σας και στα δικαιώματα σας, θεωρείτε αδικία την ειδική εμπειρία. Ναι μπορεί να είναι άδικη και θα κριθεί.
Είναι εξίσου συνταγματική όμως η ύπαρξη εργολάβου στα νοσοκομεία και η 'υπενοικίαση' εργαζομένων; Ο τρόπος εργασίας σας, υποκρύπτει εξαρτημένη σχέση εργασίας με το νοσοκομείο, αλλά εσείς δεν είστε εργαζόμενος του νοσοκομείου. Καταχρηστικά το νοσοκομείο προκηρύσσει και αγοράζει υπηρεσίες από εργολάβους, που δεν είναι υπηρεσίες, αλλά τελικά ανθρώπινο δυναμικό που καλύπτει πάγιες ανάγκες. Με ποιον τρόπο λοιπόν βρίσκεστε στο νοσοκομείο; Μέσω ενός ιδιώτη, με κριτήρια του ιδιώτη
Ο βιοπορισμός για εσάς είναι αναγκαίος όπως και το δικαίωμα στην εργασία και το κατανοώ. Δεν είστε εσείς παράνομος/η, παράνομες είναι οι αναθέσεις από τα νοσοκομεία σε εργολάβους με αυτές τις διαδικασίες (τεχνική υπηρεσία, καθαριότητα, φύλαξη, σίτιση και ποιος ξέρει που αλλού θα επεκταθεί). Κατά τη γνώμη μου, πρώτα θα πρέπει να αντιδράσετε και να διεκδικήσετε την εργατική νομιμότητα μιας υποκρύπτουσας εξαρτημένης εργασίας, την αμοιβή ως υπάλληλος και όχι ως freelancer με παροχή βαρδιών και υπηρεσιών μέσω αναδόχου που είναι η πραγματικότητα. Αν θέλουμε τη νομιμότητα, αυτή θα πρέπει να προκύπτει σε όλο το φάσμα των αιτιάσεων.

Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση


Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

Η ειδική εμπειρία είναι άδικη γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτή. Σε αντίθεση με μια ξένη γλώσσα, ένα μεταπτυχιακό κλπ. Δεν ξέρω με τί κριτήρια μπαίνουν οι επικουρικοί, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Όμως το να παρέχει κάποιος την ίδια εργασία, με άλλο καθεστώς κ ο μεν να δικαιούται την προσαύξηση κ ο δε όχι είναι για μένα ο ορισμός της διάκρισης, η οποία απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Επίσης αυτό που θα πω κ πιστεύω οι περισσότεροι θα με καταλάβουν είναι ότι: αν το 40% των επικουρικών, με αυτό το απίστευτο προβάδισμα που τους δόθηκε, δεν κατάφερε να μπει μήπως καλώς δεν μπήκε? Κ επίσης αυτοί που μπήκαν οριακά λόγω αυτής της προσαύξησης μήπως δεν θα έπρεπε να μπουν? Όλα είναι θέμα προσόντων κ η ειδική εμπειρία δεν είναι προσόν. Είναι κομματικό κριτήριο κ όποιος από εμάς δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Δευ Σεπ 20, 2021 4:02 pm

nvi έγραψε:
optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση


Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

Η ειδική εμπειρία είναι άδικη γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτή. Σε αντίθεση με μια ξένη γλώσσα, ένα μεταπτυχιακό κλπ. Δεν ξέρω με τί κριτήρια μπαίνουν οι επικουρικοί, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Όμως το να παρέχει κάποιος την ίδια εργασία, με άλλο καθεστώς κ ο μεν να δικαιούται την προσαύξηση κ ο δε όχι είναι για μένα ο ορισμός της διάκρισης, η οποία απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Επίσης αυτό που θα πω κ πιστεύω οι περισσότεροι θα με καταλάβουν είναι ότι: αν το 40% των επικουρικών, με αυτό το απίστευτο προβάδισμα που τους δόθηκε, δεν κατάφερε να μπει μήπως καλώς δεν μπήκε? Κ επίσης αυτοί που μπήκαν οριακά λόγω αυτής της προσαύξησης μήπως δεν θα έπρεπε να μπουν? Όλα είναι θέμα προσόντων κ η ειδική εμπειρία δεν είναι προσόν. Είναι κομματικό κριτήριο κ όποιος από εμάς δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.

Οι προσλήψεις επικουρικών είναι εκτός ΑΣΕΠ . Στα οριστικά τις θέσεις τις πήραν οι επικουρικοί στο μεγαλύτερο ποσοστό, στα προσωρινά ήταν που είχαν βγει το 40% εκτός

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Δευ Σεπ 20, 2021 9:38 pm

nvi έγραψε:
optimus έγραψε:
Magmak έγραψε:Πολλά είναι τα νοσοκομεία που κάνουν ανάθεση σε εργολάβους.Αν είναι παράνομο δεν το ξέρω.Οταν κάποιοι επωφελούνται μέσω της εργολαβιας καταλαβαίνεις τι εννοώ, χαρτζιλίκι, ποιος είμαι εγώ για να το εμποδίσω.Μου ζητάς λοιπόν εμένα να κάνω τι?Να τα βάλω με διευθυντή?με διοικητη?Ακόμα με το υπουργείο?Εγώ θα αλλάξω το κατεστημένο?Αυτό που μου λες δεν είναι εφικτό.Το σύστημα αυτό πρέπει να το αλλάξουν από το υπουργείο.Σαφως και δε μ αρέσει να δουλεύω υπό αυτό το καθεστώς..Στα λόγια είναι εύκολο να το λέμε.Αα και δε μου απάντησες σ αυτό που ρώτησα . Προφανώς γιατί εσύ είτε θα είσαι επικουρικος είτε θα έχεις γνωστούς και το επικροτείς.Απαντησε μου υπό αυτές τις συνθήκες αν αδικουμαι έναντι του επικουρικου και μην αλλάζεις τη συζήτηση σε άλλη κατεύθυνση


Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

Η ειδική εμπειρία είναι άδικη γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτή. Σε αντίθεση με μια ξένη γλώσσα, ένα μεταπτυχιακό κλπ. Δεν ξέρω με τί κριτήρια μπαίνουν οι επικουρικοί, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Όμως το να παρέχει κάποιος την ίδια εργασία, με άλλο καθεστώς κ ο μεν να δικαιούται την προσαύξηση κ ο δε όχι είναι για μένα ο ορισμός της διάκρισης, η οποία απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Επίσης αυτό που θα πω κ πιστεύω οι περισσότεροι θα με καταλάβουν είναι ότι: αν το 40% των επικουρικών, με αυτό το απίστευτο προβάδισμα που τους δόθηκε, δεν κατάφερε να μπει μήπως καλώς δεν μπήκε? Κ επίσης αυτοί που μπήκαν οριακά λόγω αυτής της προσαύξησης μήπως δεν θα έπρεπε να μπουν? Όλα είναι θέμα προσόντων κ η ειδική εμπειρία δεν είναι προσόν. Είναι κομματικό κριτήριο κ όποιος από εμάς δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.


Πόσο συμφωνώ όμως....παλαιότερα οι επικουρικοί έμπαιναν με κριτήριο την ανεργία, την εμπειρία (απλή συναφή εμπειρία, καμία σχέση με ειδική) βαθμός τίτλου δεν μέτραγε αν δεν κάνω λάθος, και ίσως μέτραγαν και κάποια κοινωνικά κριτήρια, πολυτεκνία κλπ. Επίσης μου έκανε εντύπωση πως οι επιδοτούμενοι άνεργοι μοριοδοτούνταν 20% παραπάνω από τους μη επιδοτούμενους.Αυτο θυμάμαι ίσχυε όταν υπέβαλλες χαρτιά στις κατά τόπους υπε, πριν γίνει η ιστοσελίδα ,loipo epikouriko gov κλπ. Δεν γνωρίζω αν έπαιζε και μέσον, γιατί η αλήθεια είναι ανακοινώνονταν κάποιοι πίνακες μοριοδότησης, αλλά όχι μέσω ασεπ, τους έβγαζαν οι υπε..δεν ξέρω μήπως πήγαιναν για τυπικό έλεγχο στο ασεπ κατόπιν ενστάσεων...Αλλά και τώρα με την ηλεκτρονική υποβολή, πάλι ανεργία, εμπειρία και κοινωνικά κριτήρια, όπως αριθμός παιδιών, πολυτεκνία κλπ.....αυτά ισχύουν....αν κάπου έχω κάνει λάθος σε αυτά που λέω, ας με διορθώσει κάποιος, αλλά πάνω κάτω αυτά ίσχυαν...αγωνιστικούς χαιρετισμούς στον / στην Magmak, χαρά στην υπομονή σου να αντιπαρατίθεσαι με αυτούς που αμφισβητούν το αυτονόητο μέσα από δικηγορίστικους χαοτικούς συλλογισμούς....όχι, μπράβο τους, μας έκαψαν τον εγκέφαλο.....παρ' ολίγο να φας και ξύλο δλδ που δεν είχες την τύχη να προσληφθείς ως επικουρικός και εργάζεααι μέσω εργολάβου γιατί έτσι βρήκες τρόπο να εξασφαλίσεις τα προς το ζην.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Σεπ 21, 2021 8:26 am

Οι επικουρικοί μπαίνανε μέχρι και με κριτήριο την επιδοτούμενη ανεργία. Υπήρχαν 2 πίνακες ενας με εμπειρία και ενας χωρίς εμπειρία. Στον πίνακα χωρίς εμπειρία πρώτος στη κατάταξη έμπαινε ο επιδοτούμενος άνεργος ακόμη και με μια ημέρα ανεργίας ενώ ο άνεργος με 5 χρόνια κάρτα ανεργίας έμπαινε στον πάτο της λίστας λόγω προβαδίσματος επιδοτούμενης ανεργίας. Όπως ακριβώς έγινε με το ειδικό πρόγραμμα υγείας του οαεδ που υπηρετούν απο το 2016 με συνεχείς παρατάσεις τα άτομα στα νοσοκομεία. Με μοναδικό κριτήριο τον χρόνο ανεργίας και καμία πολυτεκνία μπήκανε σε σύμβαση 12 μηνών που έχει φτάσει 5 χρόνια και τώρα και αυτοί του ΟΑΕΔ θα απαιτήσουν μονιμοποίηση με ειδικά μόρια. Γι αυτό πρέπει άμεσα να βγεί απόφαση ΣτΕ για να πάψει αυτό το αίσχος. Αυτά τα μοναδικά κριτήρια είναι που έδωσαν συμβάσεις 5 ετών σε επικουρικούς που απαίτησαν να μονιμοποιηθούν με το πρόσχημα της ειδικής τους εμπειρίας. Άνθρωποι που μπήκαν σε σύμβαση ορισμένου χρόνου με κριτήριο την επιδοτούμενη ανεργία να θεωρούν τους εαυτούς τους μοναδικούς υπαλλήλους και μάλιστα να αναφέρουν ως άσχετους υπαλλήλους εμάς που μπορεί να δουλεύουμε 15ωρα στον ιδιωτικό τομέα. Ο κύριος/κυρία optimus ας απαντήσει στον εργολαβικά εργαζόμενο σε νοσοκομείο τι περισσότερο κάνει ο επικουρικός της ίδιας ειδικότητας στο ίδιο νοσοκομείο για να τυγχάνει ευεργετικής μοριοδότησης σε σχέση με τον εργολαβικά εργαζόμενο.

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τρί Σεπ 21, 2021 1:33 pm

theod75 έγραψε:
nvi έγραψε:
optimus έγραψε:
Εφόσον προφανώς είμαι το ένα ή το άλλο και τα επιχειρήματα σου αρχίζουν και τελειώνουν μ' αυτό, η απάντηση μου είναι ότι δεν αδικείσαι για μένα. Στοιχειωδώς θα έπρεπε να ξέρεις ότι δε θα τα βάλεις ούτε με το Διοικητή, ούτε με το Διευθυντή σε πρώτη φάση, γιατί δεν υπάγεσαι σε κανέναν εξ' αυτών. Επιμελητήριο έχετε, σωματεία έχετε, βρες που είναι το πρόβλημα και αδικείστε. Γιατί μαζί σου ήμουν σ'αυτό.
Αν το να σε αντιμετωπίζουν ως προμήθεια υπηρεσίας και υλικού δε σε θίγει, λυπάμαι.

Η ειδική εμπειρία είναι άδικη γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτή. Σε αντίθεση με μια ξένη γλώσσα, ένα μεταπτυχιακό κλπ. Δεν ξέρω με τί κριτήρια μπαίνουν οι επικουρικοί, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Όμως το να παρέχει κάποιος την ίδια εργασία, με άλλο καθεστώς κ ο μεν να δικαιούται την προσαύξηση κ ο δε όχι είναι για μένα ο ορισμός της διάκρισης, η οποία απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Επίσης αυτό που θα πω κ πιστεύω οι περισσότεροι θα με καταλάβουν είναι ότι: αν το 40% των επικουρικών, με αυτό το απίστευτο προβάδισμα που τους δόθηκε, δεν κατάφερε να μπει μήπως καλώς δεν μπήκε? Κ επίσης αυτοί που μπήκαν οριακά λόγω αυτής της προσαύξησης μήπως δεν θα έπρεπε να μπουν? Όλα είναι θέμα προσόντων κ η ειδική εμπειρία δεν είναι προσόν. Είναι κομματικό κριτήριο κ όποιος από εμάς δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.

Οι προσλήψεις επικουρικών είναι εκτός ΑΣΕΠ . Στα οριστικά τις θέσεις τις πήραν οι επικουρικοί στο μεγαλύτερο ποσοστό, στα προσωρινά ήταν που είχαν βγει το 40% εκτός

Εγώ όταν μπήκα επικουρικός το 2014 μπήκα μέσω ΑΣΕΠ δεν ισχύει αυτό που λες ,όχι για όλους τουλάχιστον

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό nvi » Τρί Σεπ 21, 2021 4:02 pm

sylviagr15 έγραψε:
theod75 έγραψε:
nvi έγραψε:Η ειδική εμπειρία είναι άδικη γιατί δεν έχουν όλοι πρόσβαση σε αυτή. Σε αντίθεση με μια ξένη γλώσσα, ένα μεταπτυχιακό κλπ. Δεν ξέρω με τί κριτήρια μπαίνουν οι επικουρικοί, αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει. Όμως το να παρέχει κάποιος την ίδια εργασία, με άλλο καθεστώς κ ο μεν να δικαιούται την προσαύξηση κ ο δε όχι είναι για μένα ο ορισμός της διάκρισης, η οποία απαγορεύεται από το Σύνταγμα. Επίσης αυτό που θα πω κ πιστεύω οι περισσότεροι θα με καταλάβουν είναι ότι: αν το 40% των επικουρικών, με αυτό το απίστευτο προβάδισμα που τους δόθηκε, δεν κατάφερε να μπει μήπως καλώς δεν μπήκε? Κ επίσης αυτοί που μπήκαν οριακά λόγω αυτής της προσαύξησης μήπως δεν θα έπρεπε να μπουν? Όλα είναι θέμα προσόντων κ η ειδική εμπειρία δεν είναι προσόν. Είναι κομματικό κριτήριο κ όποιος από εμάς δεν το παραδέχεται απλά εθελοτυφλεί.

Οι προσλήψεις επικουρικών είναι εκτός ΑΣΕΠ . Στα οριστικά τις θέσεις τις πήραν οι επικουρικοί στο μεγαλύτερο ποσοστό, στα προσωρινά ήταν που είχαν βγει το 40% εκτός

Εγώ όταν μπήκα επικουρικός το 2014 μπήκα μέσω ΑΣΕΠ δεν ισχύει αυτό που λες ,όχι για όλους τουλάχιστον

Οπότε ξέρεις από πρώτο χέρι τί μετράει για να προσληφθεί κάποιος ως επικουρικός. Θα το εκτιμούσα να με διαφωτισεις επειδή δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με το θέμα!

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Τρί Σεπ 21, 2021 4:34 pm

Το θέμα δεν είναι ότι μπήκατε μέσω ΑΣΕΠ το 2014. Το φλέγον θέμα ότι και το 2014 και το 2019 με την 2Κ προσμετρήθηκε από το ΑΣΕΠ η ειδική εμπερία σε όλες τις θέσεις και τις στήλες (στήλη 2, 3 κτλ) η οποία είναι αντισυνταγματική. Έτσι διορίστηκαν παράνομα τα άτομα που χρησιμοποίησαν την ειδική εμπειρία ενώ άλλοι έμειναν άδικα απέξω γιατί δεν την είχαν. Μάλλον ορισμένοι δεν έχετε καταλάβει ακόμα για ποιο πράγμα μιλάμε.

Από το 2007 που ισχύει η ειδική εμπειρία μέχρι και σήμερα, στις προκυρήξεις που έχουν ειδική εμπειρία (για δήμους, νοσοκομεία και αλλού) το 90-95% που διορίζονται ως μόνιμοι είναι συμβασιούχοι-παρατασιούχοι-επικουρικοί κτλ που δούλευαν με ΣΟΧ. Οι ΣΟΧ ανανεώνονταν για 5-10-15 χρόνια άρα αυτοί έπερναν πάντα τα μόρια της ειδικής εμπειρίας. Κανείς άλλος. Και πάντα διορίζονταν οι ίδιοι και οι ίδιοι. Απλά άλλαζε η σχέση εργασίας και από υπάλληλοι ορισμένου χρόνου γίνονταν μόνιμοι εν μια νυκτί.

Ουσιαστικά η ειδική εμπειρία ήταν ένας νόμιμος τρόπος μονιμοποίησης των συμβασιούχων-παρατασιούχων-επικουρικών παρακάμπτοντας νόμιμα το άρθρο 103 του Συντάγματος που απαγορεύει ρητά την μετατροπή των ΣΟΧ σε αορίστου χρόνου. Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να τους κάνουμε μόνιμους, ας τους δώσουμε μόρια στο ΑΣΕΠ. Έτσι κερδίζονται οι εκλογές.

Οι περισσότερες προκηρύξεις που βγήκαν επί ΣΥΡΙΖΑ το 2015 - 2019 όπως η 3Κ/2018 για τους δήμους, η 2Κ/2019 κτλ. είχαν ειδική εμπειρία. Μαντέψτε τον λόγο. Ειδική εμπειρία = Σίγουρα ψηφαλάκια.

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Τρί Σεπ 21, 2021 7:40 pm

Darkstar10 έγραψε:Το θέμα δεν είναι ότι μπήκατε μέσω ΑΣΕΠ το 2014. Το φλέγον θέμα ότι και το 2014 και το 2019 με την 2Κ προσμετρήθηκε από το ΑΣΕΠ η ειδική εμπερία σε όλες τις θέσεις και τις στήλες (στήλη 2, 3 κτλ) η οποία είναι αντισυνταγματική. Έτσι διορίστηκαν παράνομα τα άτομα που χρησιμοποίησαν την ειδική εμπειρία ενώ άλλοι έμειναν άδικα απέξω γιατί δεν την είχαν. Μάλλον ορισμένοι δεν έχετε καταλάβει ακόμα για ποιο πράγμα μιλάμε.

Από το 2007 που ισχύει η ειδική εμπειρία μέχρι και σήμερα, στις προκυρήξεις που έχουν ειδική εμπειρία (για δήμους, νοσοκομεία και αλλού) το 90-95% που διορίζονται ως μόνιμοι είναι συμβασιούχοι-παρατασιούχοι-επικουρικοί κτλ που δούλευαν με ΣΟΧ. Οι ΣΟΧ ανανεώνονταν για 5-10-15 χρόνια άρα αυτοί έπερναν πάντα τα μόρια της ειδικής εμπειρίας. Κανείς άλλος. Και πάντα διορίζονταν οι ίδιοι και οι ίδιοι. Απλά άλλαζε η σχέση εργασίας και από υπάλληλοι ορισμένου χρόνου γίνονταν μόνιμοι εν μια νυκτί.

Ουσιαστικά η ειδική εμπειρία ήταν ένας νόμιμος τρόπος μονιμοποίησης των συμβασιούχων-παρατασιούχων-επικουρικών παρακάμπτοντας νόμιμα το άρθρο 103 του Συντάγματος που απαγορεύει ρητά την μετατροπή των ΣΟΧ σε αορίστου χρόνου. Αφού λοιπόν δεν μπορούμε να τους κάνουμε μόνιμους, ας τους δώσουμε μόρια στο ΑΣΕΠ. Έτσι κερδίζονται οι εκλογές.

Οι περισσότερες προκηρύξεις που βγήκαν επί ΣΥΡΙΖΑ το 2015 - 2019 όπως η 3Κ/2018 για τους δήμους, η 2Κ/2019 κτλ. είχαν ειδική εμπειρία. Μαντέψτε τον λόγο. Ειδική εμπειρία = Σίγουρα ψηφαλάκια.
theod75 έγραψε:
optimus έγραψε:
theod75 έγραψε:Διαβάζοντας πρόχειρα την απόφαση του Γ΄Τμ, του ΣΤΕ αποφαίνεται ότι η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες της κατηγορίες. Αναμένουμε και την απόφαση της ολομέλειας που το πιο πιθανόν είναι να επικυρώσει την ομόφωνη απόφαση του γ΄τμηματος
.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πράγματι τη διάβασες πρόχειρα. Τόσο πρόχειρα, που διαβάζεις ότι η απόφαση είναι και ομόφωνη!
Θέλεις να βλέπεις και να ερμηνεύεις άλλα, οπότε εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό.
Το πως ερμηνεύεται η απόφαση, το παρέθεσα σε προηγούμενο post, με νομική επεξήγηση. Όποιος μπορεί, το καταλαβαίνει

Δεν σας ζήτησα τη βοήθειά σας και το τι ερμηνεύω εγώ είναι δικό μου θέμα δεν σας αφορά,και άμα δεν σας αρέσουν τα σχολιά μου μπορείτε και να τα προσπερνάτε. όταν σας προσλάβω για δικηγόρο μου τότε να μου δώσετε και τη βοήθεια σας. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σας γιατί κανένας σας δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη . Επίσης μην παραπλανήτε κανένας δεν είναι κατά της εμπειρία κατά της ειδικής εμπειρίας καταφέρονται όλοι και δικαίως .Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετράει περισσότερο η εμπειρία στο Δημόσιο περισσότερο από την εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα είναι αντισυνταγματικό και απαράδεκτο. Σε λίγο καιρό θα βγει και η απόφαση από την ολομέλεια και τότε θα δούμε ποιός έχει δίκιο, κυριακή κοντή γιορτή. Όποιοι προσπαθούν να διορισθούν με πλάγια και ρουσφετολογικά κριτήρια εις βάρος των υπολοίπων υποψηφίων θα δέχονται και την κριτική.
Η ειδική εμπειρία είναι δίκαιο προσόν η το θέλετε μερική εδώ είτε όχι. Το έχω ξανά γράψει εδώ ότι είναι προσωπικό το οποίο γνωρίζει πολύ καλά το αντικείμενο και αυτό δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν. Γιατί ας πούμε να παίρνεις 150 μόρια από δεύτερο πτυχίο σπουδών και στην πράξη να εισαι άσχετος. Γιατί όπως και να το κάνουμε η εκπαίδευση στην πράξη μετράει. Εσείς όλοι εδώ που επικρίνετε τους επικουρικούς ότι γίνονται μόνιμοι κτλπ γιατί δεν πάτε και εσείς επικουρικό προσωπικό να γίνετε μόνιμοι; Τώρα με τον govid 19 που παρακαλούσε η πολιτική ηγεσία να πιάσουν δουλειά στα νοσοκομεία με το κίνητρο να γίνετε μόνιμοι γιατί δεν πήγατε;Έχετε λυσσάξει όλοι με το επικουρικό προσωπικό αλλά δεν πειράζει θα σας περάσει.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης