Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό gery » Τετ Σεπ 15, 2021 11:28 pm

An123 έγραψε:Αλλά κυρίως να βρουν τρόπους οι αρχές να μη συμβαίνουν αυτά εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων. Πρόκειται για θέματα σοβαρά κι όχι αν θα πάμε η όχι για καφέ..


Δυστυχώς αυτό δε πρόκειται ποτέ να συμβεί. Η ιστορία επαναλαμβάνεται...Οι έκτακτοι, οι των stage , οι επικουρικοί και
έχει ο Θεός. Άλλωστε μη ξεχνάτε πως κάποιος υπουργός , που έφτιαξε και αυτή τη διάταξη, δήλωσε ευχαριστημένος
που κατάφερε να βολευτούν οι επικουρικοί. Από την άλλη η ποεδην δήλωσε προβληματισμένη που δεν καλύφθηκαν όλοι
οι επικουρικοί...

Υπάρχει το τεκμήριο της συνταγματικότητας του νόμου, μέχρι να ανατραπεί από το δικαστήριο. Και βέβαια κάποιοι μου
είπαν - γενικά , όχι για αυτή την προκήρυξη- πως δεν μπορούν να αντιμετωπίζονται το ίδιο αυτοί που είναι εκτός με αυτούς
που είναι ήδη μέσα. Οπότε ο καθένας, άνθρωποι και νομοθέτες, έχει τη δική του συνείδηση για το το τι είναι σωστό, ηθικό
και νόμιμο. άλλωστε και το πως μπήκαν κάποιοι πάλι αξιολογείται από τον καθένα διαφορετικά.

ersilyk
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 10:45 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό ersilyk » Τετ Σεπ 15, 2021 11:37 pm

Συγγνώμη, αλλά εδώ πέρα μπερδεύουμε τις έννοιες και οι λέξεις έχουν αρχίσει να χάνουν τη σημασία τους..το ότι σε κάποιους εκλεκτούς που έτυχε να δουλέψουν στη δημόσια υγεία επειδή είχαν μαζέψει πολλή ανεργία, γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτό κυρίως μέτραγε και μετράει ώστε να προσληφθεί κάποιος ως επικουρικός, εντάξει αφόύ βέβαια πληροί τα ελάχιστα τυπικά προσόντα της θέσης, τους δόθηκε εντελώς καταχρηστικά μέσω μίας (ν)τροπολογίας το προνόμιο σημαντικού προβαδίσματος έναντι των υπόλοιπων υποψηφίων, ακόμη και για τις θέσεις που με ποσόστωση αναλογούν στους χωρίς εμπειρία, αυτό λοιπόν πώς να το χαρακτηρίσουμε για να μην φανούμε ανθρωποφάγοι? Δεν είναι άδικο, άνισο, αναξιοκρατικό, και ναι φοβόμαστε τις λέξεις? Αντισυνταγματικό, ναι τι να κάνουμε τώρα? Αυτοί άλλωστε που μπήκαν χωρίς χρήση ειδικής εμπειρίας, καταλαβαίνουμε νομίζω όλοι ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, εννοείται θα παραμείνουν στις θέσεις τους....όσο για τους υπόλοιπους δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούν κάποιοι ανθρωποφαγικό, το να ανακληθεί ο διορισμός κάποιου από θέση την οποία κατέλαβε κάνοντας χρήση ειδικής εμπειρίας, τη στιγμή που δεν θεωρούν εξίσου ανθρωποφαγικό, το ότι πήρε τη θέση από άτομο που θα ήταν αυτό διοριστέο χωρίς το κριτήριο της ειδικής, και που τελικά όπως είδαμε παραπάνω έμεινε τελείως απέξω, είτε γιατί δεν πέτυχε πουθενά, είτε γιατί η θέση που κατάφερε να πετύχει είναι τόσο μακριά που αναγκάστηκε να την απορρίψει. Αν η ολομέλεια θεωρήσει συνταγματικό το κριτήριο της ειδικής εμπειρίας, ποια ανεξαρτησία της δικαιοσύνης άραγε, ειλικρινά όμως. Ένα πράγμα σωστό έγινε το 2010 με11, που καταργήθηκε η 50% προσαύξηση της εμπειρίας στο δημόσιο, και τώρα πάλι τα ίδια...και να δεχτούμε λοιπόν ότι εφόσον έχουν προχωρήσει οι διορισμοί ανθρώπων που χρησιμοποίησαν νόμιμα, εφόσον αυτό πέρασε με νόμο, το προβάδισμα που τους δόθηκε, λαμβάνοντας μέρος στην εν λόγω προκήρυξη, είναι "σκληρό" να ανακληθούν και ως είθισται, καλό είναι να πάρουν και τους καινούριους αν προκύψουν νέοι πίνακες, ως υπεράριθμους, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να μην είμαστε ανθρωποφαγικοί...οι υπόλοιποι που αναγκάζονται συνέχεια να βρίσκουν μπροστά τους τους εκλεκτούς με την ειδική εμπειρία, στην 4κ/2020, 7κ/2021 και 7κ/2019 και δεν ξέρω αν ακολουθήσουν και πόσες άλλες κι αισθάνονται σαν το σίσυφο, πρέπει να κάνουν κι αυτοί προσφυγές για να "απέχει πάλι να αποφανθεί" η όποια επιτροπή ώστε να εφαρμοστεί κι εκεί το αυτονόητο?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Πέμ Σεπ 16, 2021 8:25 am

Kαμία επίθεση δεν γίνεται στα 1116 άτομα. Άλλωστε μέσα σε αυτά είναι και άτομα που μπήκανε χωρίς ειδικά μόρια και μπράβο τους. ΟΜΩΣ οσοι έκαναν χρήση ειδικών μορίων προσπάθησαν να μονιμοποιηθούν απο το παράθυρο μέσω ευνοϊκών μορίων ειδικά κομμένα και ραμμένα γι αυτούς. Ας μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Η 2Κ 2019 έκοψε και έραψε τις θέσεις για 1116 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ που θέλανε να μονιμοποιήσουνε. Να σας θυμίσω οτι η 2κ 2019 ειχε βγει αρχικά με ΦΕΚ το 2018 με κατανομή θέσεων σε πολύτεκνους, τρίτεκνους ΑΜΕΑ κλπ όμως στραβώσανε οι επικουρικοί που είχανε καβατζώσει τις 1116 θέσεις και απαίτησαν μέσω της ΠΟΕΔΗΝ να ακυρωθεί το ΦΕΚ του 2018 και να βγει χωρίς ειδικές θέσεις. Καταλαβαίνετε λοιπόν για τι αίσχος μιλάμε;
1)κατήργησαν ειδικές θέσεις νομοθετικά κατοχυρωμένες αποκλειστικά και μόνον για την 2κ 2019
2)υπεραύξησαν την μοριοδότηση των συγκεκριμένων επικουρικών με εξωφρενικό αριθμό μορίων οταν ο νοσηλευτής ιδοχ στο ιδιο νοσοκομείο έπαιρνε μόλις 7 μόρια ανα μήνα ενω ο ίδιος επικουρικός στο ίδιο νοσοκομείο έπαιρνε τρελά μόρια.

Τι άλλο λοιπόν να πούμε;
Δε θα ξανα σχολιάσω γιατί λέω όλο τα ίδια. Ας αποφανθεί η ολομέλεια γι αυτό το αίσχος που συμβαίνει σε δημόσιες προσλήψεις.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Σεπ 16, 2021 11:35 am

ersilyk έγραψε:Συγγνώμη, αλλά εδώ πέρα μπερδεύουμε τις έννοιες και οι λέξεις έχουν αρχίσει να χάνουν τη σημασία τους..το ότι σε κάποιους εκλεκτούς που έτυχε να δουλέψουν στη δημόσια υγεία επειδή είχαν μαζέψει πολλή ανεργία, γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτό κυρίως μέτραγε και μετράει ώστε να προσληφθεί κάποιος ως επικουρικός, εντάξει αφόύ βέβαια πληροί τα ελάχιστα τυπικά προσόντα της θέσης, τους δόθηκε εντελώς καταχρηστικά μέσω μίας (ν)τροπολογίας το προνόμιο σημαντικού προβαδίσματος έναντι των υπόλοιπων υποψηφίων, ακόμη και για τις θέσεις που με ποσόστωση αναλογούν στους χωρίς εμπειρία, αυτό λοιπόν πώς να το χαρακτηρίσουμε για να μην φανούμε ανθρωποφάγοι? Δεν είναι άδικο, άνισο, αναξιοκρατικό, και ναι φοβόμαστε τις λέξεις? Αντισυνταγματικό, ναι τι να κάνουμε τώρα? Αυτοί άλλωστε που μπήκαν χωρίς χρήση ειδικής εμπειρίας, καταλαβαίνουμε νομίζω όλοι ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, εννοείται θα παραμείνουν στις θέσεις τους....όσο για τους υπόλοιπους δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούν κάποιοι ανθρωποφαγικό, το να ανακληθεί ο διορισμός κάποιου από θέση την οποία κατέλαβε κάνοντας χρήση ειδικής εμπειρίας, τη στιγμή που δεν θεωρούν εξίσου ανθρωποφαγικό, το ότι πήρε τη θέση από άτομο που θα ήταν αυτό διοριστέο χωρίς το κριτήριο της ειδικής, και που τελικά όπως είδαμε παραπάνω έμεινε τελείως απέξω, είτε γιατί δεν πέτυχε πουθενά, είτε γιατί η θέση που κατάφερε να πετύχει είναι τόσο μακριά που αναγκάστηκε να την απορρίψει. Αν η ολομέλεια θεωρήσει συνταγματικό το κριτήριο της ειδικής εμπειρίας, ποια ανεξαρτησία της δικαιοσύνης άραγε, ειλικρινά όμως. Ένα πράγμα σωστό έγινε το 2010 με11, που καταργήθηκε η 50% προσαύξηση της εμπειρίας στο δημόσιο, και τώρα πάλι τα ίδια...και να δεχτούμε λοιπόν ότι εφόσον έχουν προχωρήσει οι διορισμοί ανθρώπων που χρησιμοποίησαν νόμιμα, εφόσον αυτό πέρασε με νόμο, το προβάδισμα που τους δόθηκε, λαμβάνοντας μέρος στην εν λόγω προκήρυξη, είναι "σκληρό" να ανακληθούν και ως είθισται, καλό είναι να πάρουν και τους καινούριους αν προκύψουν νέοι πίνακες, ως υπεράριθμους, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να μην είμαστε ανθρωποφαγικοί...οι υπόλοιποι που αναγκάζονται συνέχεια να βρίσκουν μπροστά τους τους εκλεκτούς με την ειδική εμπειρία, στην 4κ/2020, 7κ/2021 και 7κ/2019 και δεν ξέρω αν ακολουθήσουν και πόσες άλλες κι αισθάνονται σαν το σίσυφο, πρέπει να κάνουν κι αυτοί προσφυγές για να "απέχει πάλι να αποφανθεί" η όποια επιτροπή ώστε να εφαρμοστεί κι εκεί το αυτονόητο?


Πάλι για 'εκλεκτούς' διαβάζω. Και πάλι για ελάχιστα τυπικά προσόντα διαβάζω. Σαρώσατε δηλαδή όλους τους πίνακες των υποψηφίων, ως αυτόκλητο ΑΣΕΠ και εντοπίσατε όλα αυτά; Θα συμφωνήσω μόνο σε ένα σημείο που έχει αδικία, το ότι η ειδική εμπειρία προσμετρήθηκε και στις θέσεις χωρίς εμπειρία (που δεν προσμετράται δηλαδή η ειδική εμπειρία).
Να σκληρύνω κι εγώ λοιπόν τη θέση μου, δε θα αρέσει σε κάποιους. Εάν για κάποιους η ειδική εμπειρία είναι 'παράνομη', 'αντισυνταγματική', 'αδικη' και όποιο άλλο επίθετο θέλετε να χρησιμοποιήσετε, τότε και για μένα είναι το ίδιο ''παράνομο', 'αντισυνταγματικο', 'αδικο' και στην ίδια φιλοσοφία:
1) τα 400 μόρια του διδακτορικού. Γιατί 400 και όχι 100 ή 200 ή 300;
2) γιατί το να ξέρω άριστα ισπανικά ως π.χ τεχνολόγος ιατρικών εργαστηρίων θα μου δώσει 70 μόρια; ποια η πραγματική σημασία και αξία του τίτλου για τη θέση; και επειδή ξέρω και άριστα ιταλικά, άλλα 70; με ποιο κριτήριο θεσμοθετήθηκαν αυτοί οι αριθμοί;
3) γιατί η εμπειρία στην ίδια θέση δεν πρέπει να υπερέχει, όταν τόσα άλλα υπερέχουν; γιατί τα 'πολλά χαρτιά' και προσόντα να υποσκελίζουν την πραγματική εργασιακή εμπειρία, που απέχει πολύ από τη θεωρία;
Πολλά μπορεί ο καθένας μας να θεωρήσει ως παράνομα και άδικα. Και υπάρχει το δικαστήριο για να το κρίνει και να κρατήσει τις ισορροπίες, εξετάζοντας όλες τις παραμέτρους.

Γιατί με τόσα τυπικά προσόντα(όπως διαβάζω), κάποιοι παλεύουν εδώ και 10 χρόνια και δεν καταλαμβάνουν θέση σε προκηρύξεις που δεν είχαν ειδική εμπειρία; Μήπως είναι απλά επαγγελματίες υποψήφιοι προκηρύξεων;

Καλά τα τυπικά προσόντα, αλλά για μένα η εργασιακή εμπειρία είναι ουσιαστικότερη. Και το γράφω έχοντας και αρκετά 'χαρτιά', όπως λέγονται και εμπειρία >15 ετών σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα. Τα πολλά χαρτιά, από τη δική μου εμπειρία, συνοδεύονταν από μηδενική εργασιακή εμπειρία. Και η θεωρία από την πράξη απέχει πολύ. Εγώ ως εργοδότης πάντως, θα ήμουν πολύ δύσπιστος για έναν εργαζόμενο που έχει να μου παρουσιάσει πολλούς τίτλους, αλλά σχεδόν μηδενική εμπειρία. Γνωρίζετε φαντάζομαι ότι στην Αμερική, ένα από τα μεγαλύτερα ατού σε βιογραφικό, είναι να φαίνεται ότι δούλεψες έστω και σε φορτοεκφόρτωση κι ας είσαι Χημικός.
Ας μη δαιμονοποιείται λοιπόν η εμπειρία και η ειδική εμπειρία.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Σεπ 16, 2021 12:37 pm

ersilyk έγραψε:Συγγνώμη, αλλά εδώ πέρα μπερδεύουμε τις έννοιες και οι λέξεις έχουν αρχίσει να χάνουν τη σημασία τους..το ότι σε κάποιους εκλεκτούς που έτυχε να δουλέψουν στη δημόσια υγεία επειδή είχαν μαζέψει πολλή ανεργία, γιατί αν δεν κάνω λάθος αυτό κυρίως μέτραγε και μετράει ώστε να προσληφθεί κάποιος ως επικουρικός, εντάξει αφόύ βέβαια πληροί τα ελάχιστα τυπικά προσόντα της θέσης, τους δόθηκε εντελώς καταχρηστικά μέσω μίας (ν)τροπολογίας το προνόμιο σημαντικού προβαδίσματος έναντι των υπόλοιπων υποψηφίων, ακόμη και για τις θέσεις που με ποσόστωση αναλογούν στους χωρίς εμπειρία, αυτό λοιπόν πώς να το χαρακτηρίσουμε για να μην φανούμε ανθρωποφάγοι? Δεν είναι άδικο, άνισο, αναξιοκρατικό, και ναι φοβόμαστε τις λέξεις? Αντισυνταγματικό, ναι τι να κάνουμε τώρα? Αυτοί άλλωστε που μπήκαν χωρίς χρήση ειδικής εμπειρίας, καταλαβαίνουμε νομίζω όλοι ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα, εννοείται θα παραμείνουν στις θέσεις τους....όσο για τους υπόλοιπους δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρούν κάποιοι ανθρωποφαγικό, το να ανακληθεί ο διορισμός κάποιου από θέση την οποία κατέλαβε κάνοντας χρήση ειδικής εμπειρίας, τη στιγμή που δεν θεωρούν εξίσου ανθρωποφαγικό, το ότι πήρε τη θέση από άτομο που θα ήταν αυτό διοριστέο χωρίς το κριτήριο της ειδικής, και που τελικά όπως είδαμε παραπάνω έμεινε τελείως απέξω, είτε γιατί δεν πέτυχε πουθενά, είτε γιατί η θέση που κατάφερε να πετύχει είναι τόσο μακριά που αναγκάστηκε να την απορρίψει. Αν η ολομέλεια θεωρήσει συνταγματικό το κριτήριο της ειδικής εμπειρίας, ποια ανεξαρτησία της δικαιοσύνης άραγε, ειλικρινά όμως. Ένα πράγμα σωστό έγινε το 2010 με11, που καταργήθηκε η 50% προσαύξηση της εμπειρίας στο δημόσιο, και τώρα πάλι τα ίδια...και να δεχτούμε λοιπόν ότι εφόσον έχουν προχωρήσει οι διορισμοί ανθρώπων που χρησιμοποίησαν νόμιμα, εφόσον αυτό πέρασε με νόμο, το προβάδισμα που τους δόθηκε, λαμβάνοντας μέρος στην εν λόγω προκήρυξη, είναι "σκληρό" να ανακληθούν και ως είθισται, καλό είναι να πάρουν και τους καινούριους αν προκύψουν νέοι πίνακες, ως υπεράριθμους, για να είναι όλοι ευχαριστημένοι και να μην είμαστε ανθρωποφαγικοί...οι υπόλοιποι που αναγκάζονται συνέχεια να βρίσκουν μπροστά τους τους εκλεκτούς με την ειδική εμπειρία, στην 4κ/2020, 7κ/2021 και 7κ/2019 και δεν ξέρω αν ακολουθήσουν και πόσες άλλες κι αισθάνονται σαν το σίσυφο, πρέπει να κάνουν κι αυτοί προσφυγές για να "απέχει πάλι να αποφανθεί" η όποια επιτροπή ώστε να εφαρμοστεί κι εκεί το αυτονόητο?

Συμφωνώ μ αυτά που γράφετε και ο ΑΣΕΠ σε ανάλογες περιπτώσεις τους δικαιωθέντες τους προσέλαβε ως υπεράριθμους και αυτό είναι το πιο σωστό να γίνει για αυτό το διαγωνισμό. Η ειδική εμπειρία δεν έπρεπε ποτέ να νομοθετηθεί και καλώς θα βγει αντισυνταγματική. Η απόφαση του τμημ. του ΣΤΕ είναι ομόφωνη και σπάνια ομόφωνες αποφάσεις αλλάζουν στην ολομέλεια από δικηγόρους που μίλησα. Η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες τις προκυρήξεις που έπονται της 2κ/2019, είναι παράλογο να τελειώνουν οι προκηρύξεις στα δικαστήρια, νομίζω και το ΑΣΕΠ θα ζητήσει να γίνει διαφορετικά ακυρώνεται και ως θεσμός και τα αποτελέσματα θα τα βγάζουν τα δικαστήρια μετά. Όλοι πρέπει να κρίνονται με τα ίδια κριτήρια, ισοτιμία για όλους.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Σεπ 16, 2021 12:48 pm

Διαβάζοντας πρόχειρα την απόφαση του Γ΄Τμ, του ΣΤΕ αποφαίνεται ότι η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες της κατηγορίες. Αναμένουμε και την απόφαση της ολομέλειας που το πιο πιθανόν είναι να επικυρώσει την ομόφωνη απόφαση του γ΄τμηματος

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Πέμ Σεπ 16, 2021 2:46 pm

theod75 έγραψε:Διαβάζοντας πρόχειρα την απόφαση του Γ΄Τμ, του ΣΤΕ αποφαίνεται ότι η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες της κατηγορίες. Αναμένουμε και την απόφαση της ολομέλειας που το πιο πιθανόν είναι να επικυρώσει την ομόφωνη απόφαση του γ΄τμηματος
.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πράγματι τη διάβασες πρόχειρα. Τόσο πρόχειρα, που διαβάζεις ότι η απόφαση είναι και ομόφωνη!
Θέλεις να βλέπεις και να ερμηνεύεις άλλα, οπότε εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό.
Το πως ερμηνεύεται η απόφαση, το παρέθεσα σε προηγούμενο post, με νομική επεξήγηση. Όποιος μπορεί, το καταλαβαίνει

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Πέμ Σεπ 16, 2021 3:40 pm

@optimus
Η ειδική εμπειρία θα καταργηθεί καθώς το τραγικό παράδειγμα της 3Κ/2018 για τους δήμους δημιουργεί ακόμα προβλήματα 3+ χρόνια μετά. Επίσης, η ειδική εμπειρία επηρεάζει και μεταγενέστερες προκηρύξεις από την 2Κ/2019 όπως την 4Κ/2020 για το Βοήθεια στο Σπίτι και την 7Κ/2021 για τα ΚΕΠ.

Επομένως η κατάργησή της θα είναι οριστική και θα αφορά ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ (ΣΤΗΛΕΣ 1, 2, 3) ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, ΥΕ) ΓΙΑ ΤΗΝ 2Κ/2019. Στις προκηρύξεις 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι και 7Κ/2021 - ΚΕΠ απλά δεν θα προσμετρηθεί η ειδική εμπερία σε όλους όσους την έβαλαν.

Δεν θα υπάρξουν υπεράριθμοι. Μόνο απολύσεις όσων έχουν διοριστεί με την παράνομη ειδική εμπειρία και νέοι αναμορφωμένοι πίνακες επιτυχόντων.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Σεπ 16, 2021 9:13 pm

optimus έγραψε:
theod75 έγραψε:Διαβάζοντας πρόχειρα την απόφαση του Γ΄Τμ, του ΣΤΕ αποφαίνεται ότι η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες της κατηγορίες. Αναμένουμε και την απόφαση της ολομέλειας που το πιο πιθανόν είναι να επικυρώσει την ομόφωνη απόφαση του γ΄τμηματος
.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πράγματι τη διάβασες πρόχειρα. Τόσο πρόχειρα, που διαβάζεις ότι η απόφαση είναι και ομόφωνη!
Θέλεις να βλέπεις και να ερμηνεύεις άλλα, οπότε εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό.
Το πως ερμηνεύεται η απόφαση, το παρέθεσα σε προηγούμενο post, με νομική επεξήγηση. Όποιος μπορεί, το καταλαβαίνει

Δεν σας ζήτησα τη βοήθειά σας και το τι ερμηνεύω εγώ είναι δικό μου θέμα δεν σας αφορά,και άμα δεν σας αρέσουν τα σχολιά μου μπορείτε και να τα προσπερνάτε. όταν σας προσλάβω για δικηγόρο μου τότε να μου δώσετε και τη βοήθεια σας. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σας γιατί κανένας σας δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη . Επίσης μην παραπλανήτε κανένας δεν είναι κατά της εμπειρία κατά της ειδικής εμπειρίας καταφέρονται όλοι και δικαίως .Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετράει περισσότερο η εμπειρία στο Δημόσιο περισσότερο από την εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα είναι αντισυνταγματικό και απαράδεκτο. Σε λίγο καιρό θα βγει και η απόφαση από την ολομέλεια και τότε θα δούμε ποιός έχει δίκιο, κυριακή κοντή γιορτή. Όποιοι προσπαθούν να διορισθούν με πλάγια και ρουσφετολογικά κριτήρια εις βάρος των υπολοίπων υποψηφίων θα δέχονται και την κριτική.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Σεπ 16, 2021 9:18 pm

sotinela έγραψε:Kαμία επίθεση δεν γίνεται στα 1116 άτομα. Άλλωστε μέσα σε αυτά είναι και άτομα που μπήκανε χωρίς ειδικά μόρια και μπράβο τους. ΟΜΩΣ οσοι έκαναν χρήση ειδικών μορίων προσπάθησαν να μονιμοποιηθούν απο το παράθυρο μέσω ευνοϊκών μορίων ειδικά κομμένα και ραμμένα γι αυτούς. Ας μην λέμε τα ίδια και τα ίδια. Η 2Κ 2019 έκοψε και έραψε τις θέσεις για 1116 ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΩΝ που θέλανε να μονιμοποιήσουνε. Να σας θυμίσω οτι η 2κ 2019 ειχε βγει αρχικά με ΦΕΚ το 2018 με κατανομή θέσεων σε πολύτεκνους, τρίτεκνους ΑΜΕΑ κλπ όμως στραβώσανε οι επικουρικοί που είχανε καβατζώσει τις 1116 θέσεις και απαίτησαν μέσω της ΠΟΕΔΗΝ να ακυρωθεί το ΦΕΚ του 2018 και να βγει χωρίς ειδικές θέσεις. Καταλαβαίνετε λοιπόν για τι αίσχος μιλάμε;
1)κατήργησαν ειδικές θέσεις νομοθετικά κατοχυρωμένες αποκλειστικά και μόνον για την 2κ 2019
2)υπεραύξησαν την μοριοδότηση των συγκεκριμένων επικουρικών με εξωφρενικό αριθμό μορίων οταν ο νοσηλευτής ιδοχ στο ιδιο νοσοκομείο έπαιρνε μόλις 7 μόρια ανα μήνα ενω ο ίδιος επικουρικός στο ίδιο νοσοκομείο έπαιρνε τρελά μόρια.

Τι άλλο λοιπόν να πούμε;
Δε θα ξανα σχολιάσω γιατί λέω όλο τα ίδια. Ας αποφανθεί η ολομέλεια γι αυτό το αίσχος που συμβαίνει σε δημόσιες προσλήψεις.

Μπράβο σας και μια χαρά τα λέτε, σε κάποιους δεν αρέσει η αξιοκρατία και η ισονομία . Προφανώς δεν περίμεναν αυτή την εξέλιξη άλλα κάποια στιγμή το αίσχος της ειδικής εμπειρίας πρέπει να σταματήσει.

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Πέμ Σεπ 16, 2021 10:31 pm

Darkstar10 έγραψε:@optimus
Η ειδική εμπειρία θα καταργηθεί καθώς το τραγικό παράδειγμα της 3Κ/2018 για τους δήμους δημιουργεί ακόμα προβλήματα 3+ χρόνια μετά. Επίσης, η ειδική εμπειρία επηρεάζει και μεταγενέστερες προκηρύξεις από την 2Κ/2019 όπως την 4Κ/2020 για το Βοήθεια στο Σπίτι και την 7Κ/2021 για τα ΚΕΠ.

Επομένως η κατάργησή της θα είναι οριστική και θα αφορά ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΚΑΝΑΝ ΧΡΗΣΗ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ (ΣΤΗΛΕΣ 1, 2, 3) ΚΑΙ ΒΑΘΜΙΔΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ, ΥΕ) ΓΙΑ ΤΗΝ 2Κ/2019. Στις προκηρύξεις 4Κ/2020 - Βοήθεια στο Σπίτι και 7Κ/2021 - ΚΕΠ απλά δεν θα προσμετρηθεί η ειδική εμπερία σε όλους όσους την έβαλαν.

Δεν θα υπάρξουν υπεράριθμοι. Μόνο απολύσεις όσων έχουν διοριστεί με την παράνομη ειδική εμπειρία και νέοι αναμορφωμένοι πίνακες επιτυχόντων.



Σοβαρά τώρα πιστεύεις ότι θα διώξουν ένα σκασμό κόσμου??δε νομίζω ότι έχει γίνει ποτέ αυτό ακόμα και για προκήρυξεις με πολύ λιγότερα άτομα !!στην τελική αυτός που έκανε τα χαρτιά του σε μια καθ'όλα νόμιμη προκήρυξη (ελέγχονται υποτίθεται πριν βγούνε) δεν φταίει σε τίποτα ,ειδικά όταν έχει παρατήσει ή αρνηθεί κάποια άλλη θέση στο δημόσιο για να προσληφθεί με την 2Κ.

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Παρ Σεπ 17, 2021 12:21 am

theod75 έγραψε:
optimus έγραψε:
theod75 έγραψε:Διαβάζοντας πρόχειρα την απόφαση του Γ΄Τμ, του ΣΤΕ αποφαίνεται ότι η ειδική εμπειρία θα πρέπει να καταργηθεί για όλες της κατηγορίες. Αναμένουμε και την απόφαση της ολομέλειας που το πιο πιθανόν είναι να επικυρώσει την ομόφωνη απόφαση του γ΄τμηματος
.

Θα συμφωνήσω μαζί σου, πράγματι τη διάβασες πρόχειρα. Τόσο πρόχειρα, που διαβάζεις ότι η απόφαση είναι και ομόφωνη!
Θέλεις να βλέπεις και να ερμηνεύεις άλλα, οπότε εγώ δε μπορώ να σε βοηθήσω σ'αυτό.
Το πως ερμηνεύεται η απόφαση, το παρέθεσα σε προηγούμενο post, με νομική επεξήγηση. Όποιος μπορεί, το καταλαβαίνει

Δεν σας ζήτησα τη βοήθειά σας και το τι ερμηνεύω εγώ είναι δικό μου θέμα δεν σας αφορά,και άμα δεν σας αρέσουν τα σχολιά μου μπορείτε και να τα προσπερνάτε. όταν σας προσλάβω για δικηγόρο μου τότε να μου δώσετε και τη βοήθεια σας. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σας γιατί κανένας σας δεν περίμενε αυτή την εξέλιξη . Επίσης μην παραπλανήτε κανένας δεν είναι κατά της εμπειρία κατά της ειδικής εμπειρίας καταφέρονται όλοι και δικαίως .Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετράει περισσότερο η εμπειρία στο Δημόσιο περισσότερο από την εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα είναι αντισυνταγματικό και απαράδεκτο. Σε λίγο καιρό θα βγει και η απόφαση από την ολομέλεια και τότε θα δούμε ποιός έχει δίκιο, κυριακή κοντή γιορτή. Όποιοι προσπαθούν να διορισθούν με πλάγια και ρουσφετολογικά κριτήρια εις βάρος των υπολοίπων υποψηφίων θα δέχονται και την κριτική.
Ποιά ειναι η εξέλιξη δεν κατάλαβα. Υπάρχει καμία εξέλιξη; υπάρχει καμία απόφαση; περίμενα λίγο και μην εισαι τόσο σίγουρος γιατί η προσγείωση θα είναι ανώμαλη. Η ειδική εμπειρία είναι το ποιο σωστό κριτήριο πρόσληψης. Προςωπικό που ξέρει το αντικείμενο πολύ καλύτερα από εσάς. Προσωπικό που κράτησε το ΕΣΥ όρθιο στα χρόνια τον μνημονίων, προσωπικό που έφαγε τον govid στην μάπα. Αυτοί είναι λοιπόν οι βυσματίες.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Παρ Σεπ 17, 2021 10:18 am

να πω ότι ήδη κυκλοφορούν έγγραφα σε διάφορα νοσοκομεία πυ αναφέρουν ότι ετοιμάζεται προκρύξη 4000 θεσεις για νοσηλευτικό προσωπικό και 1000 για διάφορο άλλο προσωπικό που βρίσκεται και στο τελικό στάδιο επεξεργασίας και που θα δοθεί αυξημένο στάδιο επεξεργασίας με ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ για επικουρικούς σοχ και οαεδ.

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Παρ Σεπ 17, 2021 12:29 pm

Οι 4000 θέσεις ήταν αποστροφή του Κικίλια σε άσχετο χρόνο σε μια απογευματινή ενημέρωση για τα κρούσματα κάπου μέσα στο Μάιο. Ο Κικίλιας έφυγε οπότε ήταν λόγια του αέρα. Με Πλεύρη μάλλον απολύσεις θα γίνουν και όχι αθρόες προσλήψεις χωρίς κανένα κριτήριο, όπως ονειρεύονται κάποιοι εδώ στο φόρουμ.

Ο νόμος 4765/2021 για το ΑΣΕΠ προβλέπει ΜΟΝΟ την κλασσική εμπειρία 84 μήνες χ 7 μόρια = 588 μόρια. Πουθενά στο νόμο δεν υπάρχει ειδική εμπειρία ή αυξημένη μοριοδότηση.

Τα έγγραφα αυτά είναι της ΠΟΕΔΗΝ και των άλλων αριστερών οργανώσεων που πωλούν ελπίδα μονιμοποίησης των επικουρικών διαδίδοντας πληροφορίες ραδιο αρβύλα. Γνωρίζουμε πολύ καλά πως δρουν αυτές οι οργανώσεις. Δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε εδώ. Εμπόριο ελπίδας λέγεται.

Και μια συμβουλή φιλε Mktacc. Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μκρό καλάθι.

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Παρ Σεπ 17, 2021 4:18 pm

Μόλις κριθεί αντισυνταγματική η ειδική εμπειρία από την Ολομέλεια του ΣτΕ, όλοι όσοι την χρησιμοποίησαν στην 2Κ, θα έχουν διοριστεί με τρόπο μη συνταγματικό και αθέμιτο έναντι των υπολοίπων. Επομένως, το Υπουργείο Υγείας οφείλει να συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ και να κινήσει τις διαδικασίες απομάκρυνσης όσων έχουν διοριστεί με μη νόμιμο τρόπο. Τα υπόλοιπα που αναφέρουν κάποιοι εδώ μέσα είναι παραμύθια της χαλιμάς.

Όποιος είναι παράνομος απολύεται. Δεν μένει στη θέση του. Τι σημαίνει "Αμα μπεις Δημοσιο, τελος. Ειναι νομος."? Επειδή το είπε κάποιος FarCry? Σοβαρευτείτε επιτέλους.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 36 επισκέπτες