Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τετ Σεπ 01, 2021 10:22 am

Darkstar10 έγραψε:Η απόφαση του ΣτΕ αφορά όσους έκαναν χρήση της ειδικής εμπειρίας στην στήλη 3. Είτε είναι 50 είτε 100 ή 500+ άτομα δεν έχει σημασία. Το ΑΣΕΠ θα πρέπει να συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ και να αφαιρέσει τα μόρια της ειδικής εμπειρίας από όσους την χρησιμοποίησαν. Το σίγουρο είναι ότι η μείωση μορίων θα φέρει νέους αναμορφωμένους πίνακες επιτυχόντων χωρίς ειδική εμπερία.

Η ειδική εμπειρία μέτρησε και στη στήλη 2 όμως ,εκεί τι παίζει ???

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 01, 2021 1:43 pm

sylviagr15 έγραψε:
Darkstar10 έγραψε:Η απόφαση του ΣτΕ αφορά όσους έκαναν χρήση της ειδικής εμπειρίας στην στήλη 3. Είτε είναι 50 είτε 100 ή 500+ άτομα δεν έχει σημασία. Το ΑΣΕΠ θα πρέπει να συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ και να αφαιρέσει τα μόρια της ειδικής εμπειρίας από όσους την χρησιμοποίησαν. Το σίγουρο είναι ότι η μείωση μορίων θα φέρει νέους αναμορφωμένους πίνακες επιτυχόντων χωρίς ειδική εμπερία.

Η ειδική εμπειρία μέτρησε και στη στήλη 2 όμως ,εκεί τι παίζει ???
.

Γίνονται παραθέσεις και διάλογοι παραπλανητικοί κατά τη γνώμη μου. Αφενός επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει επίσημα κάπου η απόφαση, ώστε να σχολιάσουμε το περιεχόμενο αφετέρου θεωρώ πρόωρο το χαρακτηρισμό 'αντισυνταγματικής' της ειδικής εμπειρίας. Αυτό που προκύπτει από τα γραφόμενα, είναι οτι μάλλον κρίνεται αντισυνταγματική, η προσμέτρηση της ειδικής εμπειρίας στις θέσεις που ΔΕΝ προσμετράται το προσόν της γενικής εμπειρίας.
Άρα η αντισυνταγματικότητα, αφορά όχι στην ύπαρξη της ειδικής εμπειρίας εν γένει, αλλά στο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν, οι πίνακες με εμπειρία δε θα μεταβληθούν.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Σεπ 01, 2021 3:25 pm

optimus έγραψε:Καμία απόφαση του ΣτΕ δεν έχει αναρτηθεί επίσημα. Παραπέμπεται στην ολομέλεια και μην προδικάζει κανένα δικηγορικό γραφείο το οτιδήποτε. Το πιθανότερο είναι ότι αφορά στις θέσεις χωρίς εμπειρία, στην οποία προσμετρηθηκε η ειδική εμπειρία, αλλά κι αυτό θα φανεί όταν αναρτηθεί η απόφαση στη νομολογία του ΣτΕ.
Εφόσον βγει λοιπόν επίσημα αντισυνταγματική (σε αρκετούς μήνες από τώρα), θα έχουν ολοκληρωθεί όλοι οι διορισμοί και των τελευταίων ΠΕ.
Εφόσον το εφαρμόσει το κράτος (που οφείλει), θα βγούνε νέοι πίνακες και όπου υπάρχουν αλλαγές και νέοι διοριστέοι, θα καταλάβουν τις θέσεις ως υπεράριθμοι (πιθανόν σε προσωποπαγείς θέσεις, εάν δεν υπάρχει οργανικό κενό). Ειδικά αν τελικά αφορά μόνο τον πίνακα χωρίς εμπειρία, οι επιπλέον διοριστέοι θα είναι ελάχιστοι, καθώς σε κάθε περίπτωση θα υπάρχουν κοινοί διοριστέοι στους πριν και μετά την αναμόρφωση πίνακες.
Κανένας διορισμός δεν πιστεύω θα ανακληθεί, καθώς δεν ήταν υπαιτιότητα ή δόλος των υποψηφίων. Χρησιμοποίησαν προσόν που περιγραφόταν στην προκήρυξη.
Έχει συμβεί σε προκήρυξη προ του 2010,αν θυμάμαι καλά αλλά δε μπορώ να θυμηθώ σε ποια.


Η ολομέλεια του ΣτΕ θα αποφανθεί. Όπως αποφάνθηκε και η 7μελης

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό theod75 » Τετ Σεπ 01, 2021 5:09 pm

optimus έγραψε:
sylviagr15 έγραψε:
Darkstar10 έγραψε:Η απόφαση του ΣτΕ αφορά όσους έκαναν χρήση της ειδικής εμπειρίας στην στήλη 3. Είτε είναι 50 είτε 100 ή 500+ άτομα δεν έχει σημασία. Το ΑΣΕΠ θα πρέπει να συμμορφωθεί με την απόφαση του ΣτΕ και να αφαιρέσει τα μόρια της ειδικής εμπειρίας από όσους την χρησιμοποίησαν. Το σίγουρο είναι ότι η μείωση μορίων θα φέρει νέους αναμορφωμένους πίνακες επιτυχόντων χωρίς ειδική εμπερία.

Η ειδική εμπειρία μέτρησε και στη στήλη 2 όμως ,εκεί τι παίζει ???
.

Γίνονται παραθέσεις και διάλογοι παραπλανητικοί κατά τη γνώμη μου. Αφενός επαναλαμβάνω ότι δεν υπάρχει επίσημα κάπου η απόφαση, ώστε να σχολιάσουμε το περιεχόμενο αφετέρου θεωρώ πρόωρο το χαρακτηρισμό 'αντισυνταγματικής' της ειδικής εμπειρίας. Αυτό που προκύπτει από τα γραφόμενα, είναι οτι μάλλον κρίνεται αντισυνταγματική, η προσμέτρηση της ειδικής εμπειρίας στις θέσεις που ΔΕΝ προσμετράται το προσόν της γενικής εμπειρίας.
Άρα η αντισυνταγματικότητα, αφορά όχι στην ύπαρξη της ειδικής εμπειρίας εν γένει, αλλά στο που μπορεί να χρησιμοποιηθεί.
Σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν, οι πίνακες με εμπειρία δε θα μεταβληθούν.

Από τα γραφόμενα πουθενά δεν προκύπτει ότι η ειδική εμπειρία αφορά μόνο τις θέσεις χωρίς εμπειρία, ακόμη δεν ξέρουμε αν αφορά όλες ή τις θέσεις χωρίς εμπειρία και είναι υποχρεωτικό για το κράτος η εφαρμογή των αποφάσεων του ΣΤΕ.

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό nvi » Δευ Σεπ 13, 2021 6:52 pm

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες διάβασα αυτό για την ειδική εμπειρία κ θέλω να ρωτήσω το εξής. Είχα δηλώσει 3 θέσεις ΔΕ διοικητικού στην εν λόγω προκήρυξη, οι 2 σε όμορο νομό κ τρίτη στη Θεσσαλονίκη κ ήμουν επιτυχούσα στην δεύτερη επιλογή μου (στις θέσεις χωρίς εμπειρία, χωρίς ειδική εμπειρία). 100 χλμ από το σπίτι μου οπότε κ αρνήθηκα την θέση. Στην πρώτη μου επιλογή (45χλμ από το σπίτι μου) πήγε κοπέλα με 20 μήνες ειδικής εμπειρίας, η οποία χωρίς την ειδική πέφτει 350 περίπου μόρια κάτω από μένα. Διάβασα ότι θα μείνουν αυτοί που διορίστηκαν ήδη κ ότι θα μπουν ως υπεράριθμοι οι πραγματικά πρώτοι κ έρχομαι κ ρωτάω: εγώ αρνήθηκα θέση στην εν λόγω προκήρυξη, αν όμως φύγει η ειδική εμπειρία κ πιάνω την πρώτη μου επιλογή με καλούν? Κ δεύτερον ανάμεσα σε μένα κ στην κοπέλα που ήδη εργάζεται υπάρχουν κ πόσοι ακόμα, αν όλοι αυτοί προσφύγουν στη δικαιοσύνη ότι έχουν περισσότερα μόρια από την διορισθείσα δεν θα έπρεπε να δικαιωθούν??? Κ όλο αυτό για πόσες θέσεις...

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό gery » Δευ Σεπ 13, 2021 11:22 pm

nvi έγραψε:Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες διάβασα αυτό για την ειδική εμπειρία κ θέλω να ρωτήσω το εξής. Είχα δηλώσει 3 θέσεις ΔΕ διοικητικού στην εν λόγω προκήρυξη, οι 2 σε όμορο νομό κ τρίτη στη Θεσσαλονίκη κ ήμουν επιτυχούσα στην δεύτερη επιλογή μου (στις θέσεις χωρίς εμπειρία, χωρίς ειδική εμπειρία). 100 χλμ από το σπίτι μου οπότε κ αρνήθηκα την θέση. Στην πρώτη μου επιλογή (45χλμ από το σπίτι μου) πήγε κοπέλα με 20 μήνες ειδικής εμπειρίας, η οποία χωρίς την ειδική πέφτει 350 περίπου μόρια κάτω από μένα. Διάβασα ότι θα μείνουν αυτοί που διορίστηκαν ήδη κ ότι θα μπουν ως υπεράριθμοι οι πραγματικά πρώτοι κ έρχομαι κ ρωτάω: εγώ αρνήθηκα θέση στην εν λόγω προκήρυξη, αν όμως φύγει η ειδική εμπειρία κ πιάνω την πρώτη μου επιλογή με καλούν? Κ δεύτερον ανάμεσα σε μένα κ στην κοπέλα που ήδη εργάζεται υπάρχουν κ πόσοι ακόμα, αν όλοι αυτοί προσφύγουν στη δικαιοσύνη ότι έχουν περισσότερα μόρια από την διορισθείσα δεν θα έπρεπε να δικαιωθούν??? Κ όλο αυτό για πόσες θέσεις...


Ήβη , σωστά θέτεις τα θέματα. Κανονικά βγαίνουν καινούριοι πίνακες. ΟΠότε εφόσον είσαι επιτυχούσα
στην 1η επιλογή σου σε καλούν. Άλλωστε εσύ δεν αρνήθηκες να πας εκεί. Θα υπαρξει πιστεύω γι' αυτό σχετική πρόνοια
και στη νομοθετική τακτοποίηση αυτών που ήδη προσλήφθηκαν "παράνομα".
Όμως αυτό δε δικαιώνει τους άλλους που δεν έχουν προσληφθεί. Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις
προσφυγή με τη δικαιολογία πως κάποιος ωφελήθηκε παράνομα. Ισότητα στην παρανομία δεν απονέμεται
από τα δικαστήρια.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Σεπ 14, 2021 6:20 pm

Βιαστικές οι αντιπαραθέσεις και οι ανεπίσημες ανακοινώσεις λοιπόν (έως παραπλανητικές).
Βγήκε στο φως της δημοσιότητας η απόφαση του Γ τμήματος, το οποίο απέχει να αποφανθεί ως προς την αντισυνταγματικότητα της ειδικής εμπειρίας και παραπέμπει το θέμα στην ολομέλεια (με ξεκάθαρα αρνητική εισήγηση, αλλά όχι αντισυνταγματικότητα).
Είχα γράψει πριν λίγες μέρες, ότι δεν γνώριζε κανείς επίσημα τι έχει αποφασιστεί και ποιος ο ρόλος του τμήματος. Εδώ συνέβη αυτό :
Το τμήμα μπορεί να παραπέμψει μια υπόθεση στην Ολομέλεια του Δικαστηρίου λόγω σπουδαιότητας.

Επομένως το θέμα έχει δρόμο, μέχρι την οριστική απόφαση. Ακόμη και στην περίπτωση αντισυνταγματικότητας, το όφελος είναι προς το σύνολο των υποψηφίων. Και κανενας δε θα απολυθεί (από τους πρώτους πίνακες) και επιπλέον θα διοριστούν υποψήφιοι με την τροποποίηση της μοριοδότησης.

Αυτό, για την ανθρωποφαγία και τη στοχοποίηση 1116 υποψηφίων, ότι ήταν όλοι κομματικός στρατός, χωρίς κανένα προσόν και μπήκανε απο το παράθυρο, λες και μιλάμε για προσλήψεις υψηλόβαθμων στελεχών υπουργείων και μισθούς χιλιάδων ευρώ. Άνθρωποι των 600 έως 1000 ευρώ, που σήκωσαν και σηκώνουν μαζί με όλους τους εργαζόμενους του ΕΣΥ μια πανδημία, με καθημερινό κίνδυνο για πολλούς μήνες μέχρι την κυκλοφορία των εμβολίων, με κάποιους από αυτούς να πεθαίνουν λόγω της εργασιακής έκθεσης τους σε υψηλό ιικο φορτίο.

Εκτιμώ την ειλικρίνεια κάποιων να γράψουν ότι κατέλαβαν θέση στη 2Κ, χωρίς χρήση ειδικής εμπειρίας, γιατί δεν είχανε όπως αυτή είχε περιγραφεί. Άρα οι άνθρωποι αυτοί είχαν και αρκετά τυπικά προσόντα και αρκετή προϋπηρεσία εκτός ΕΣΥ και αποδεικνύει ότι καμία προκήρυξη δεν είναι φτιαγμένη ονομαστικά
Αρκετοί ΥΕ και ΔΕ μείνανε εκτός. Και είναι άνθρωποι 50 και 55 ετών. Χρειάζεται μια μέριμνα και γι' αυτούς και για όποιον όμως πραγματικά θέλει να δουλέψει και βρίσκει τοίχο

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τρί Σεπ 14, 2021 8:06 pm

Και άλλη μια πληροφορία, μετά από σχετική ερώτηση σε νομικό:
Η φράση ' απέχει να αποφανθεί', ερμηνεύεται ως μη απόφαση (εξ 'ου και η παραπομπή στην ολομέλεια) και αναγράφεται και στις περιπτώσεις που η διαφορά ψήφων των μελών του τμήματος είναι πολύ μικρή. Συγκεκριμένα στην επταμελή επιτροπή μπορεί να ήταν 4-3 (δεκτή/απορριπτική προσφυγή) και δεν προδικάζει το τελικό αποτέλεσμα από την Ολομέλεια, που είναι πολύ περισσότεροι οι δικαστές.

sylviagr15
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2019 11:03 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylviagr15 » Τρί Σεπ 14, 2021 10:09 pm

optimus έγραψε:Και άλλη μια πληροφορία, μετά από σχετική ερώτηση σε νομικό:
Η φράση ' απέχει να αποφανθεί', ερμηνεύεται ως μη απόφαση (εξ 'ου και η παραπομπή στην ολομέλεια) και αναγράφεται και στις περιπτώσεις που η διαφορά ψήφων των μελών του τμήματος είναι πολύ μικρή. Συγκεκριμένα στην επταμελή επιτροπή μπορεί να ήταν 4-3 (δεκτή/απορριπτική προσφυγή) και δεν προδικάζει το τελικό αποτέλεσμα από την Ολομέλεια, που είναι πολύ περισσότεροι οι δικαστές.

Σε περίπτωση που αλλάξουν οι πίνακες και κάποιοι μείνουν έξω ,όπως εγώ πχ,τι γίνεται μετά ??μπαίνουμε σε ατέρμονη φάση δικαστηρίων να διεκδικήσουμε τις θέσεις μας ?? Εγώ αν δεχτώ τη θέση (με έχουν καλέσει και θέλω να πάω ) αφήνω άλλη μόνιμη θέση .τι γίνεται με αυτές τις περιπτώσεις??μήπως γνωρίζεις??

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Σεπ 15, 2021 10:07 am

Κύριε/κυρία optimus μην προσπαθείτε να πλέξετε το εγκώμιο των επικουρικών. Η 2Κ2019 είναι ξεκάθαρα αισχρή, αντισυνταγματική και άκρως προσβλητική προκήρυξη. Μιλάμε για το απαύγασμα της φωτογραφικής προκήρυξης για συγκεκριμένα 1.116 άτομα. Οι αναλύσεις σας δεν έχουν καμία υπόσταση γιατί απλά δεν φέρεται νομική ιδιότητα όπως και εγώ άλλωστε. Γράφετε απλά οτι σας συμφέρει υπερασπίζοντας τους επικουρικούς. Αφήστε να αποφανθεί η ολομέλεια του ΣτΕ και ολα τα άλλα λόγια σας είναι απλά εγκώμια προς του βυσματίες 1.116 επικουρικούς που με ανύπαρκτα προσόντα θέλανε και διορισμό.

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 15, 2021 5:54 pm

sotinela έγραψε:Κύριε/κυρία optimus μην προσπαθείτε να πλέξετε το εγκώμιο των επικουρικών. Η 2Κ2019 είναι ξεκάθαρα αισχρή, αντισυνταγματική και άκρως προσβλητική προκήρυξη. Μιλάμε για το απαύγασμα της φωτογραφικής προκήρυξης για συγκεκριμένα 1.116 άτομα. Οι αναλύσεις σας δεν έχουν καμία υπόσταση γιατί απλά δεν φέρεται νομική ιδιότητα όπως και εγώ άλλωστε. Γράφετε απλά οτι σας συμφέρει υπερασπίζοντας τους επικουρικούς. Αφήστε να αποφανθεί η ολομέλεια του ΣτΕ και ολα τα άλλα λόγια σας είναι απλά εγκώμια προς του βυσματίες 1.116 επικουρικούς που με ανύπαρκτα προσόντα θέλανε και διορισμό.


Το πιο εγκώμιο θα πλέξω σε ένα φόρουμ, είναι δικαίωμα μου όταν το εκφράζω πολιτισμένα, με τη δική μου κρίση και επιχειρηματολογία. Φαίνεται ότι καμία ανάρτηση ενωτικού περιεχομένου δε σας αφορά κύριε/κυρία Sotinela. Η ολομέλεια του ΣτΕ θα αποφανθεί σίγουρα και ούτε την εμπόδισα(!), ούτε την αμφισβήτησα.
Το βέβαιο πάντως είναι ότι δεν έκανα ψευδείς και παραπλανητικές αναρτήσεις όπως εσείς (σελίδες 39,40 του topic), περί 'αντισυνταγματικότητας' και κράτησα τις επιφυλάξεις μου, μέχρι την ανάγνωση της απόφασης, η οποία αναιρεί όσα αναρτήσατε.

'Απέχει να αποφανθεί', συνεπάγεται ένα και μόνο πράγμα : εκδίκαση στην ολομέλεια και αναμονή έως τότε, χωρίς απόφαση.
Μπορείτε να συνεχίσετε ελεύθερα την 'καταδίκη' των 1107 'βυσματιών', γιατί εγώ γνωρίζω 9 που δεν είχανε καμία προϋπηρεσία ως επικουρικοί και χωρίς ειδική εμπειρία και κατέλαβαν θέσεις (φυσικά θα υπάρχουν και άλλοι, που δεν γνωρίζω εγώ).

An123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Αύγ 31, 2021 12:58 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό An123 » Τετ Σεπ 15, 2021 6:27 pm

Συμφωνώ με τον optimus. Αν και έχω διοριστεί με αυτήν την προκήρυξη χωρίς ειδική εμπειρία, δε συμφωνώ με τις γενικεύσεις και τις ανθρωποφάγες διαθέσεις προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Με μια προσεκτική μελέτη της απόφασης μπορούμε να δούμε ότι πράγματι εντοπίζεται ζήτημα ως προς την αντισυνταγματικότητα των διατάξεων της ειδικής εμπειρίας, όμως η προσβολή γενικότερα όλης της προκήρυξης απερρίφθη καθώς αναφέρεται ότι νομίμως εξεδόθη και μπορούσε να συμμετέχει ο καθένας. Τώρα το να προσβάλλουμε τα άτομα που έχουν προσληφθεί συλλήβδην είναι τουλάχιστον περίεργο και άσκοπο. Έχω ψάξει αυτές τις μέρες αρκετά στο διαδίκτυο και βρήκα μέχρι και επερώτηση στη Βουλή σχετικά με το τι θα γινουν οι επικουρικοι καθώς μετά τα αποτελέσματα φάνηκε ότι ως και 40% των διοριστεων ήταν..μη επικουρικοι. Οπότε μη γενικεύουμε και η επίθεση προς οποιονδήποτε δεν οφείλει ούτε μας κάνει καλύτερους.. Όταν εκδόθηκε και συμμετείχαν επικουρικοι και μη καθώς εκδόθηκε από κρατικό φορέα και ανεξάρτητη αρχή κι όχι παράρτημα της μαφίας ούτε βουλευτικό γραφείο. Βγήκε η προκήρυξη και συμμετείχαν όσοι ήθελαν και νόμιζαν ότι έχουν πιθανότητες. Οι προσληφθεντες έχουν ίσως μετακομίσει, παραιτηθεί από άλλη εργασία κλπ μετά την κλήση τους για διορισμό.. Δεν είναι εύκολο να τους κατηγορήσεις εφόσον δεν υπήρχε προσωπικός δολος η εξαπάτηση. Το καλύτερο και δικαιότερο είναι να απορροφηθούν και οι διοριστεοι χωρίς προσμέτρηση ειδικής. Αλλά κυρίως να βρουν τρόπους οι αρχές να μη συμβαίνουν αυτά εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων. Πρόκειται για θέματα σοβαρά κι όχι αν θα πάμε η όχι για καφέ..

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 15, 2021 9:07 pm

An123 έγραψε:Συμφωνώ με τον optimus. Αν και έχω διοριστεί με αυτήν την προκήρυξη χωρίς ειδική εμπειρία, δε συμφωνώ με τις γενικεύσεις και τις ανθρωποφάγες διαθέσεις προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Με μια προσεκτική μελέτη της απόφασης μπορούμε να δούμε ότι πράγματι εντοπίζεται ζήτημα ως προς την αντισυνταγματικότητα των διατάξεων της ειδικής εμπειρίας, όμως η προσβολή γενικότερα όλης της προκήρυξης απερρίφθη καθώς αναφέρεται ότι νομίμως εξεδόθη και μπορούσε να συμμετέχει ο καθένας. Τώρα το να προσβάλλουμε τα άτομα που έχουν προσληφθεί συλλήβδην είναι τουλάχιστον περίεργο και άσκοπο. Έχω ψάξει αυτές τις μέρες αρκετά στο διαδίκτυο και βρήκα μέχρι και επερώτηση στη Βουλή σχετικά με το τι θα γινουν οι επικουρικοι καθώς μετά τα αποτελέσματα φάνηκε ότι ως και 40% των διοριστεων ήταν..μη επικουρικοι. Οπότε μη γενικεύουμε και η επίθεση προς οποιονδήποτε δεν οφείλει ούτε μας κάνει καλύτερους.. Όταν εκδόθηκε και συμμετείχαν επικουρικοι και μη καθώς εκδόθηκε από κρατικό φορέα και ανεξάρτητη αρχή κι όχι παράρτημα της μαφίας ούτε βουλευτικό γραφείο. Βγήκε η προκήρυξη και συμμετείχαν όσοι ήθελαν και νόμιζαν ότι έχουν πιθανότητες. Οι προσληφθεντες έχουν ίσως μετακομίσει, παραιτηθεί από άλλη εργασία κλπ μετά την κλήση τους για διορισμό.. Δεν είναι εύκολο να τους κατηγορήσεις εφόσον δεν υπήρχε προσωπικός δολος η εξαπάτηση. Το καλύτερο και δικαιότερο είναι να απορροφηθούν και οι διοριστεοι χωρίς προσμέτρηση ειδικής. Αλλά κυρίως να βρουν τρόπους οι αρχές να μη συμβαίνουν αυτά εκ των προτέρων και όχι εκ των υστέρων. Πρόκειται για θέματα σοβαρά κι όχι αν θα πάμε η όχι για καφέ..


Ένα ενωτικό Post, με επιχειρηματολογία και συγκροτημένο σχολιασμό. Και μάλιστα, από ένα 'βύσμα'...που τελικά δεν ήταν βύσμα. Γνώριζα 9 μη-βύσματα, έμαθα λοιπόν άλλο ένα. ( αντιλαμβάνεσαι φυσικά An123 ότι το γράφω χαριτολογώντας, το προηγούμενο post μου αναφερόταν σε εσένα, απλά δεν κατονόμασα το άτομο που έγραψε ότι διορίστηκε χωρίς χρήση ειδικής εμπειρίας).
Δεν ξέρω αν τελικά το ποσοστό αυτό είναι 40%, καμιά φορά οι επερωτήσεις έχουν και μια υπερβολή. Σίγουρα πάντως είναι ένας υπολογίσιμος αριθμός, που όμως θα μειωθεί κατά ένα βαθμό για τους εξής λόγους. Σχεδόν 3 χρόνια μετά την έκδοση της προκήρυξης, σε κάποιους οι συνθήκες άλλαξαν ή τους βγήκε διορισμός σε άλλη πόλη λόγω κατανομής και δεν αποδέχτηκαν ή βρήκαν δουλειά άλλη και δεν αποδέχτηκαν ή τους ήρθε διορισμός από αναπλήρωση προηγούμενης προκήρυξης. Πολλά τα σενάρια σίγουρα και έτσι οι αναπληρώσεις θα απορροφήσουν περισσότερους (που ήταν επικουρικοί ή δεν ήταν). Πολλώ δε μάλλον οι επιπλέον 500+ θέσεις ΤΕ Νοσηλευτών ως επιλαχόντες, αλλά και οι υπεράριθμοι που θα απορροφηθούν εφόσον το ΣτΕ μεταβάλλει το προσόν 'ειδική εμπειρία'

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό optimus » Τετ Σεπ 15, 2021 9:27 pm

sotinela έγραψε:Κύριε/κυρία optimus μην προσπαθείτε να πλέξετε το εγκώμιο των επικουρικών. Η 2Κ2019 είναι ξεκάθαρα αισχρή, αντισυνταγματική και άκρως προσβλητική προκήρυξη. Μιλάμε για το απαύγασμα της φωτογραφικής προκήρυξης για συγκεκριμένα 1.116 άτομα. Οι αναλύσεις σας δεν έχουν καμία υπόσταση γιατί απλά δεν φέρεται νομική ιδιότητα όπως και εγώ άλλωστε. Γράφετε απλά οτι σας συμφέρει υπερασπίζοντας τους επικουρικούς. Αφήστε να αποφανθεί η ολομέλεια του ΣτΕ και ολα τα άλλα λόγια σας είναι απλά εγκώμια προς του βυσματίες 1.116 επικουρικούς που με ανύπαρκτα προσόντα θέλανε και διορισμό.


Και για να το τελειώσω κάπου εδώ. Δεν υπήρξα ανακόλουθος στα λεγόμενα μου και δεν αμφισβήτησα κανένα δικαστήριο. Το δάχτυλο όμως, δεν το κουνάμε στους άλλους, όταν έχουμε κάνει παραπλανητικές και προσβλητικές αναρτήσεις , πολύ περισσότερο όταν έχεις αμφισβητήσει ευθέως το ΣτΕ.
Και για του λόγου το αληθές, επειδή ο γραπτός λόγος μένει...σας υπενθυμίζω το post σας στις 28/05/2020...

από sotinela » Πέμ Μάιος 28, 2020 12:42 am

Με τη διαφορά οτι πλέον στο 2020 υπάρχει κόσμος που θα τους τραβάει δικαστικά στο ΣτΕ κυβερνώντες και ΑΣΕΠ. Ακόμη και αρνητικές να είναι οι αποφάσεις του ΣτΕ κατόπιν πολιτικής απαίτησης (δικαιοσύνη σου λένε μετά χα χα χα), η αξιοπιστία του ΑΣΕΠ ως ανεξάρτητη αδιάβλητη αρχή ΧΑΝΕΤΑΙ με το να σέρνεται κάθε λίγο και λιγάκι στις εκδικάσεις του ΣτΕ για αντισυνταγματικές προκηρύξεις. Πάνε οι εποχές που τα διδακτορικά έψαχναν καριέρα ακαδημαική ή ερευνητική. Πλέον οι διδάκτορες κυνηγούν διορισμό διοικητικού υπαλλήλου λόγω ανεργίας και ανέχειας και όταν δουν αυτές τις προστυχιές σαν την 2κ τρέχουν στο ΣτΕ. όπως μπορεί κανείς. οι επικουρικοί τρέχουν στην ΠΟΕΔΗΝ, οι θιγμένοι πολιτές τρέχουν στο ΣτΕ.

Τότε λοιπόν το ΣτΕ, ήταν πολιτικά καθοδηγούμενο για εσάς, σήμερα είναι αίφνης αδιάβλητο για εσάς. :?

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Τετ Σεπ 15, 2021 9:53 pm

optimus έγραψε:
sotinela έγραψε:Κύριε/κυρία optimus μην προσπαθείτε να πλέξετε το εγκώμιο των επικουρικών. Η 2Κ2019 είναι ξεκάθαρα αισχρή, αντισυνταγματική και άκρως προσβλητική προκήρυξη. Μιλάμε για το απαύγασμα της φωτογραφικής προκήρυξης για συγκεκριμένα 1.116 άτομα. Οι αναλύσεις σας δεν έχουν καμία υπόσταση γιατί απλά δεν φέρεται νομική ιδιότητα όπως και εγώ άλλωστε. Γράφετε απλά οτι σας συμφέρει υπερασπίζοντας τους επικουρικούς. Αφήστε να αποφανθεί η ολομέλεια του ΣτΕ και ολα τα άλλα λόγια σας είναι απλά εγκώμια προς του βυσματίες 1.116 επικουρικούς που με ανύπαρκτα προσόντα θέλανε και διορισμό.


Το πιο εγκώμιο θα πλέξω σε ένα φόρουμ, είναι δικαίωμα μου όταν το εκφράζω πολιτισμένα, με τη δική μου κρίση και επιχειρηματολογία. Φαίνεται ότι καμία ανάρτηση ενωτικού περιεχομένου δε σας αφορά κύριε/κυρία Sotinela. Η ολομέλεια του ΣτΕ θα αποφανθεί σίγουρα και ούτε την εμπόδισα(!), ούτε την αμφισβήτησα.
Το βέβαιο πάντως είναι ότι δεν έκανα ψευδείς και παραπλανητικές αναρτήσεις όπως εσείς (σελίδες 39,40 του topic), περί 'αντισυνταγματικότητας' και κράτησα τις επιφυλάξεις μου, μέχρι την ανάγνωση της απόφασης, η οποία αναιρεί όσα αναρτήσατε.

'Απέχει να αποφανθεί', συνεπάγεται ένα και μόνο πράγμα : εκδίκαση στην ολομέλεια και αναμονή έως τότε, χωρίς απόφαση.
Μπορείτε να συνεχίσετε ελεύθερα την 'καταδίκη' των 1107 'βυσματιών', γιατί εγώ γνωρίζω 9 που δεν είχανε καμία προϋπηρεσία ως επικουρικοί και χωρίς ειδική εμπειρία και κατέλαβαν θέσεις (φυσικά θα υπάρχουν και άλλοι, που δεν γνωρίζω εγώ).
Μπράβο, πολύ σωστή τοποθέτηση. Επίσης θέλω να προσθέσω ότι και αυτοί που προσελήφθησαν με ειδική εμπειρία ούτε βυσματίες ήταν ούτε χωρίς κανένα προσόν. Είναι άδικο να στοχοποιούμε ανθρώπους χωρίς να τους ξέρουμε.Τους κράτησαν στα νοσοκομεία με συνεχείς ανανεούμενες συμβάσεις λόγω ανάγκης και έπειτα το υπουργείο υγείας θεώρησε ότι το προσωπικό αυτό έπρεπε να παραμείνει. Αυτό είναι όλο και τίποτα άλλο.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες