Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
katpant81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 2:46 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό katpant81 » Κυρ Απρ 07, 2019 8:08 am

Mktacc έγραψε:
alexisozzy1984 έγραψε:
Mktacc έγραψε:
Μη ξεχνάς και τις 355 θέσεις στον ΟΑΕΔ 15Κ 2017


Δεν έχω δουλέψει ποτέ στον ΟΑΕΔ και είμαι επιτυχων ... Στον ΟΑΕΔ ήθελε εξειδικευμένη εμπειρία δεν μοριοδοτουσε stage του ΟΑΕΔ με παραπάνω μόρια ....επίσης ήθελε συγκεκριμένα πτυχία ...μη γράφουμε ότι να ναι...μη συγκρίνετε την.προκηρυξη της.15κ με τις φωτογραφικές της 1Κ της 2κ κτλπ



Δεν μοριοδοτουσε τα stage του ΟΑΕΔ, αλλαυ όσοι είχαν μπει σε αυτά τα περιβόητα stage με τους τρόπους που όλοι ξέρουμε ότι μπήκαν οι περισσότεροι απέκτησαν την εξειδικευμένη εμπειρία. Όχι Γιάννης, Γιαννάκης!!


Καλημέρα.Το λάθος είναι ότι φτιάχνει το κράτος στρατιές συμβασιούχων πολλών ετών. Αυτοί οι υπάλληλοι χρόνια τώρα καλύπτουν πάγιες και διαρκεις ανάγκες. Στο νοσοκομείο οπου εργάζομαι εγώ το 1/3 των νοσηλευτών σε κάθε κλινική ειναι επικουρικο και προσωπικό μεσω κελπνο και οαεδ. Και δουλεύουν με συμβάσεις από 2 έως εξι μηνών που τις ανανεώνουν κάθε λίγο και λιγάκι και δεν έχουν τα δικαιώματα των δημοσίων υπαλλήλων αλλά αυτά των υπαλλήλων του ιδιωτικού τομέα. Υπάρχουν σε άλλα νοσοκομεία εργαζόμενοι επικουρικοί εδώ και εφτά χρόνια.
Από την άλλη μεριά υπάρχουν και όλοι οι υπόλοιποι που θέλουν να κάνουν αίτηση και παίρνουν λιγότερα μόρα λόγω απλής εμπειρίας, που είναι άδικο και για αυτούς η άνιση μοριοδότηση.Το θέμα ειναι ότι επαγγελματίες ίδιων κλάδων διασπώνται, τους βάζουν εσκεμμένα να τσακώνονται ποιος θα πρωτοδιοριστεί με λίγα ή πολλά μόρια, με αποτέλεσμα όλοι να μην ασχολούμαστε με το πιο σημαντικό πρόβλημα ότι δηλαδή υπάρχουν πολλά κενά (κενές οργανικές θέσεις) σε νοσοκομεία. Οι εργαζόμενοι στον κλάδο της υγείας (δημόσιοι, μόνιμοι, αορίστου και με όποια εργασιακή σχέση) τι κάνουμε για να είμαστε ενωμένοι και να απαιτούμε χιλιάδες προσλήψεις μόνιμες? Γιατί και ο αριθμός των 1.116 της προκήρυξης ειναι από μόνος του μια παρωδία. Θα έπρεπε να ειναι 11116.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Απρ 07, 2019 2:01 pm

Τα μόρια της ειδικής εμπειρίας είναι μόνο για τους επικουρικούς?Οι συμβασιούχοι του ΟΑΕΔ δε τα δικαιούνται κι αυτοί?

kristal
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 28, 2017 7:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό kristal » Κυρ Απρ 07, 2019 8:02 pm

Ο νόμος για την ειδική εμπειρία στην 2κ αφορά το λοιπό επικουρικό προσωπικό και μόνο , είναι καθαρά φωτογραφική προκήρυξη, ολες οι παρατάσεις των επικουρικών αναφέρουν τον συγκεκριμένο διαγωνισμό που τον περιμένουν πως και πως για να μονιμοποιηθούν. Οποιος δεν ανήκει σε επικουρικό προσωπικό δεν έχει ουδεμία ελπίδα να μπει, άδικος κόπος και χάσιμο χρόνου.

Mariadra
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 14, 2017 2:32 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mariadra » Κυρ Απρ 07, 2019 10:12 pm

NSSN έγραψε:Τα μόρια της ειδικής εμπειρίας είναι μόνο για τους επικουρικούς?Οι συμβασιούχοι του ΟΑΕΔ δε τα δικαιούνται κι αυτοί?


Το ΦΕΚ το λέει ξεκάθαρα.. Μόνο οι επικουρικοί θα πάρουν την μοριοδοτηση για την ειδικη εμπειρια.. Συγγνώμη και χωρίς να κάνω προσωπική επίθεση, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μοριοδοτουνται με την ειδική εμπειρία όλοι οι συμβασιούχοι αλλά ότι καταργείται κάθε έννοια ισότητας και αξιοκρατίας.. Ίση και ίδια μοριοδοτηση για όλους, συμβασιούχους ή μη, εργαζόμενους ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα..

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Δευ Απρ 08, 2019 9:48 am

Mariadra έγραψε:
NSSN έγραψε:Τα μόρια της ειδικής εμπειρίας είναι μόνο για τους επικουρικούς?Οι συμβασιούχοι του ΟΑΕΔ δε τα δικαιούνται κι αυτοί?


Το ΦΕΚ το λέει ξεκάθαρα.. Μόνο οι επικουρικοί θα πάρουν την μοριοδοτηση για την ειδικη εμπειρια.. Συγγνώμη και χωρίς να κάνω προσωπική επίθεση, αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν μοριοδοτουνται με την ειδική εμπειρία όλοι οι συμβασιούχοι αλλά ότι καταργείται κάθε έννοια ισότητας και αξιοκρατίας.. Ίση και ίδια μοριοδοτηση για όλους, συμβασιούχους ή μη, εργαζόμενους ιδιωτικού ή δημοσίου τομέα..

Εννοείται αυτό εγώ τα έχω πεί αυτά εδώ και καιρό μέσα στο forum και μάλιστα αντιδικώντας με κάποιους.Απλά το είχα σαν απορία επειδή δεν είχα ακούσει κάτι και γι' αυτούς του ΟΑΕΔ.Σωρεία προκηρύξεων φωτογραφικών ενόψει εκλογών.Ετοιμάζουν και τα ΚΕΠ τώρα.

Monosandalos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 25, 2018 8:09 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Monosandalos » Δευ Απρ 08, 2019 8:59 pm

Εγώ πιστεύω αυτή η προκήρυξη είναι παράνομη. Και ευελπιστώ να γίνει κάποια αγωγή να βγει αντισυνταγματική. Αυτά από εμένα έναν απλό άνεργο νοσηλευτή.που δεν είχε την τύχη να μπει επικουρικό προσωπικό. Γεια σας

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Απρ 09, 2019 1:05 am

Monosandalos έγραψε:Εγώ πιστεύω αυτή η προκήρυξη είναι παράνομη. Και ευελπιστώ να γίνει κάποια αγωγή να βγει αντισυνταγματική. Αυτά από εμένα έναν απλό άνεργο νοσηλευτή.που δεν είχε την τύχη να μπει επικουρικό προσωπικό. Γεια σας


Σαφως και η προκηρυξη ειναι αντισυνταγματικη και παρανομη. Μεχρι και η ενωση νοσηλευτων Ελλαδος εβγαλε ανακοινωση γι αυτη την αδικια περι μοριοδοτησης της ειδικης εμπειριας. σημασια εχει να γινει προσφυγη αν και δε βλεπω κανεναν να ενημερωνει.

sylia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2017 12:29 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylia » Τρί Απρ 09, 2019 8:00 pm

Ελλάς το Μεγαλείο σου! Για άλλη μία φορά κοροιδεύουν όλους εμάς που περιμένουμε χρόνια μαζεύοντας μόρια για τον διορισμό μας! Είμαι 15 χρόνια εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι το 2008 είχαμε την επιπλέον μοριοδότηση των επικουρικών με αποτέλεσμα όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να μένουμε απ΄έξω.Αυτό ευτύχως άλλαξε από το 2009 αλλά όπως φαίνεται σε αυτή τη χώρα επιστρέφουμε στην παλιά καλή συνταγή των διορισμών "των δικών μας παιδιών".Οι υπόλοιποι που δεν είχαμε " μπάρμπα στην Κορώνη" δεν έχουμε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε με αξιοκρατικά,το τονίζω ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια έναν διορισμό!Δεν πειράζει.... Λυπάμαι μόνο γιατί σε αυτή τη χώρα δεν αξιολογείται τίποτε άλλο πέρα από το γνωστό σε όλους μας "μέσο"! Γι΄αυτό όλα τα λαμπρά μας μυαλά διαπρέπουν μόνο στο εξωτερικό! Εδώ δεν είχαν προφανώς κανέναν γνωστό τους πολιτικό!

Monosandalos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 25, 2018 8:09 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Monosandalos » Τρί Απρ 09, 2019 9:18 pm

sotinela έγραψε:
Monosandalos έγραψε:Εγώ πιστεύω αυτή η προκήρυξη είναι παράνομη. Και ευελπιστώ να γίνει κάποια αγωγή να βγει αντισυνταγματική. Αυτά από εμένα έναν απλό άνεργο νοσηλευτή.που δεν είχε την τύχη να μπει επικουρικό προσωπικό. Γεια σας


Σαφως και η προκηρυξη ειναι αντισυνταγματικη και παρανομη. Μεχρι και η ενωση νοσηλευτων Ελλαδος εβγαλε ανακοινωση γι αυτη την αδικια περι μοριοδοτησης της ειδικης εμπειριας. σημασια εχει να γινει προσφυγη αν και δε βλεπω κανεναν να ενημερωνει.

Να μαζευτούμε καμιά δεκαριά από εδώ να κάνουμε τίποτα. Γιατί μετά τις εκλογές που θα βγει η ΝΔ δε βγαίνει προκήρυξη

Theodora12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 8:05 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Theodora12 » Τρί Απρ 09, 2019 9:54 pm

Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι... Για ΔΕ μετά την ηλεκτρονική αίτηση τα δικαιολογητικά δεν τα αποστέλλουμε αμέσως ταχυδρομικώς στον ΑΣΕΠ αλλά περιμένουμε να βγει κάποια ανακοινώση ωστε να τα στείλουμε;;; Γιατί όπως το διαβάζω αυτό κατάλαβα..

Moutsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:16 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Moutsi » Τετ Απρ 10, 2019 10:50 am

Theodora12 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι... Για ΔΕ μετά την ηλεκτρονική αίτηση τα δικαιολογητικά δεν τα αποστέλλουμε αμέσως ταχυδρομικώς στον ΑΣΕΠ αλλά περιμένουμε να βγει κάποια ανακοινώση ωστε να τα στείλουμε;;; Γιατί όπως το διαβάζω αυτό κατάλαβα..


Σωστά! Στη σελίδα 244 της προκήρυξης περιγράφεται ακριβώς αυτό. :)

sylia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: Τετ Σεπ 20, 2017 12:29 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sylia » Τετ Απρ 10, 2019 11:04 am

Theodora12 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι... Για ΔΕ μετά την ηλεκτρονική αίτηση τα δικαιολογητικά δεν τα αποστέλλουμε αμέσως ταχυδρομικώς στον ΑΣΕΠ αλλά περιμένουμε να βγει κάποια ανακοινώση ωστε να τα στείλουμε;;; Γιατί όπως το διαβάζω αυτό κατάλαβα..

'Οχι αυτή τη φορά δεν τα στέλνεις στον ΑΣΕΠ.Αργότερα μετά την ολοκλήρωση των αιτήσεων όσοι είναι στους διορισθέντες και 50% επιπλέον αυτών θα ειδοποιηθούν από τον ΑΣΕΠ να στείλουν τα δικαιολογητικά τους!

Theodora12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 8:05 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Theodora12 » Τετ Απρ 10, 2019 1:19 pm

sylia έγραψε:
Theodora12 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι... Για ΔΕ μετά την ηλεκτρονική αίτηση τα δικαιολογητικά δεν τα αποστέλλουμε αμέσως ταχυδρομικώς στον ΑΣΕΠ αλλά περιμένουμε να βγει κάποια ανακοινώση ωστε να τα στείλουμε;;; Γιατί όπως το διαβάζω αυτό κατάλαβα..

'Οχι αυτή τη φορά δεν τα στέλνεις στον ΑΣΕΠ.Αργότερα μετά την ολοκλήρωση των αιτήσεων όσοι είναι στους διορισθέντες και 50% επιπλέον αυτών θα ειδοποιηθούν από τον ΑΣΕΠ να στείλουν τα δικαιολογητικά τους!

Οπότε καλά κατάλαβα... Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις!

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τετ Απρ 10, 2019 1:21 pm

sylia έγραψε:Ελλάς το Μεγαλείο σου! Για άλλη μία φορά κοροιδεύουν όλους εμάς που περιμένουμε χρόνια μαζεύοντας μόρια για τον διορισμό μας! Είμαι 15 χρόνια εργαζόμενη στον ιδιωτικό τομέα και μέχρι το 2008 είχαμε την επιπλέον μοριοδότηση των επικουρικών με αποτέλεσμα όλοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι να μένουμε απ΄έξω.Αυτό ευτύχως άλλαξε από το 2009 αλλά όπως φαίνεται σε αυτή τη χώρα επιστρέφουμε στην παλιά καλή συνταγή των διορισμών "των δικών μας παιδιών".Οι υπόλοιποι που δεν είχαμε " μπάρμπα στην Κορώνη" δεν έχουμε το δικαίωμα να διεκδικήσουμε με αξιοκρατικά,το τονίζω ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ κριτήρια έναν διορισμό!Δεν πειράζει.... Λυπάμαι μόνο γιατί σε αυτή τη χώρα δεν αξιολογείται τίποτε άλλο πέρα από το γνωστό σε όλους μας "μέσο"! Γι΄αυτό όλα τα λαμπρά μας μυαλά διαπρέπουν μόνο στο εξωτερικό! Εδώ δεν είχαν προφανώς κανέναν γνωστό τους πολιτικό!



πόσο συμφωνώ δεν φαντάζεσαι. τρέχαμε να μαζεύουμε με κόπο διάβασμα και χρήμα αξιοκρατικά προσόντα απο ξένες γλώσσες, μαστερ και τώρα ξαφνικά γυρνάμε σε εποχές διορισμών απο πολιτικά γραφεία. οσο τα δεχόμαστε αυτά αυτές θα είναι οι προκηρύξεις απο εδω και πέρα. ολες για βόλεμα ψηφοφόρων. Εαν δε βγει η ΝΔ τότε προκήρυξη θα ξαναδούμε σε 10 χρόνια και αν. δεν είναι τυχαίο οτι απο το 2010 μέχρι το 2014 ζήτημα να έγιναν δυο μόνιμες προκηρύξεις..

Theodora12
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Απρ 02, 2018 8:05 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Theodora12 » Τετ Απρ 10, 2019 1:49 pm

Moutsi έγραψε:
Theodora12 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί λιγάκι... Για ΔΕ μετά την ηλεκτρονική αίτηση τα δικαιολογητικά δεν τα αποστέλλουμε αμέσως ταχυδρομικώς στον ΑΣΕΠ αλλά περιμένουμε να βγει κάποια ανακοινώση ωστε να τα στείλουμε;;; Γιατί όπως το διαβάζω αυτό κατάλαβα..


Σωστά! Στη σελίδα 244 της προκήρυξης περιγράφεται ακριβώς αυτό. :)

Σε ευχαριστώ πολύ! :)


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες