Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Μάιος 25, 2020 4:07 pm

Mackxxgr έγραψε:
MARIANTSAK έγραψε:νεώτερα νέα για τα αποτελέσματα δε και υε θα βγουν μαζί γιατί σχετίζονται σε κάποιες θέσεις, οι καινούριοι φάκελοι που ζήτησαν θα ανοίξουν γύρω στις 27 Μάιου και περίπου μέσα Ιουλίου τα προσωρινα , ψάχνει 120 φακέλους για προσωρινά διοριστεους και απο τις 1116 θέσεις προσωρινα διοριστεους περίπου χιλια άτομα είναι επικουρικό προσωπικό και μάλλον τον Ιουνιο θα βγει η καινούρια προκήρυξη στην υγειά χωρίς ειδική εμπειρία

Οι πληροφορίες μου θυμίζουν σελίδα που ειδικεύεται σε θέματα προκυρήξεων. Η συγκεκριμένη σελίδα προσωπικά με έχει απογοητεύσει. Μόνο click bait τίτλοι και επανάληψη πληροφοριών κάθε εβδομάδα μέχρι κάποια στιγμή να βγουν και να πουν επιβεβαιωθήκαμε. Από τέλη Οκτωβρίου έλεγε κάθε μήνα τον επόμενο μήνα θα βγουν αποτελέσματα και στο ενδιάμεσο πετούσε και μια εμπλοκή. Τη θεωρώ αναξιόπιστη.



click bait
όπως το είπες!!! η συγκεκριμένη σελίδα έχει καταντήσει αναξιόπιστη. μοναδικό της μέλημα τα κλικ και τα έσοδα απο τον καημό όλων εμάς τω ανέργων. Εδω μέχρι και κανάλι στο youtube κάνανε για να εισπράττουν και απο εκει. σου λένε μπες στην ιστοσελίδα μας (κλικ στη σελίδα=επίσκεψη) και μέσα στο κείμενο σου λένε πάτα εδω να δεις το βίντεο με τις πληροφορίες στο youtube (προβολές= διαφημίσεις = έσοδα). Απαράδεκτη η τακτική τους πλέον. Δε πιστεύω τίποτα απ ότο γράφου πλέον.

Mr.Green
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:22 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mr.Green » Δευ Μάιος 25, 2020 6:16 pm

Η "γαλάζια" ΠΟΕΔΗΝ θα "κάνει παιχνίδι", όπως φαίνεται:

"Εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες από το ΑΣΕΠ της προκήρυξης 2Κ του ΤΕ προσωπικού στο οποίο συμμετέχει το επικουρικό προσωπικό με αυξημένη μοριοδότηση.
ΑΘΗΝΑ 19/5/2020
ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 2887
ΠΡΟΣ: ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΜΕΛΗ
Συνάδελφοι,
Εκδόθηκαν οι προσωρινοί πίνακες από το ΑΣΕΠ της προκήρυξης 2Κ του ΤΕ προσωπικού στο οποίο συμμετέχει το επικουρικό προσωπικό με αυξημένη μοριοδότηση. Για να σχηματίσουμε άποψη για τις παρεμβάσεις μας, σας καλούμε να μας ενημερώσετε εάν οι ήδη υπηρετούντες επικουρικοί για τους οποίους απευθύνεται η προκήρυξη είναι επιτυχόντες ή αποτυχόντες στους προσωρινούς πίνακες."

και σήμερα:

"25.05.2020
Ο Επικουρικός υπάλληλος Χ. Α. ζητά από την Κυβέρνηση με επιστολή του να μονιμοποιηθεί το επικουρικό προσωπικό που προσλήφθηκε στην περίοδο της πανδημίας."
Υπάρχει αναρτημένη και η επισυναπτόμενη επιστολή.

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Δευ Μάιος 25, 2020 7:43 pm

Τελικά υπάρχει κάποια εικόνα από τους ΤΕ για το τι έχει συμβεί? Πήραν κυριώς από τους ήδη υπηρετούντες επικουρικούς ή έχουμε ελπίδες και οι υπόλοιποι?

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Δευ Μάιος 25, 2020 8:11 pm

Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναπαράγεις τα σχόλια άλλων σαιτ.

MARIANTSAK
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2016 7:19 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό MARIANTSAK » Τρί Μάιος 26, 2020 4:54 pm

blouk έγραψε:Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναπαράγεις τα σχόλια άλλων σαιτ.
εάν εννοείς για μένα να σου πω την αλήθεια εγώ έχω την θεσούλα μου και δεν με ενδιαφέρει άλλα μέχρι να διοριστώ βοήθησα και βοηθήθηκα από διάφορες συζητήσεις εδώ μέσα, εαν διαβάζοντας αυτό που έγραψα και είδα από άλλο σαιτ ότι θα βγει νέα προκήρυξη στην υγειά και προλάβει και πάρει πχ ένα πτυχίο αγγλικών και διοριστεί. ανεβάσει δηλαδή τα μόρια του θα χαρώ γιατί χρονιά το πάλευα και εγώ .

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Τρί Μάιος 26, 2020 8:45 pm

MARIANTSAK έγραψε:
blouk έγραψε:Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναπαράγεις τα σχόλια άλλων σαιτ.
εάν εννοείς για μένα να σου πω την αλήθεια εγώ έχω την θεσούλα μου και δεν με ενδιαφέρει άλλα μέχρι να διοριστώ βοήθησα και βοηθήθηκα από διάφορες συζητήσεις εδώ μέσα, εαν διαβάζοντας αυτό που έγραψα και είδα από άλλο σαιτ ότι θα βγει νέα προκήρυξη στην υγειά και προλάβει και πάρει πχ ένα πτυχίο αγγλικών και διοριστεί. ανεβάσει δηλαδή τα μόρια του θα χαρώ γιατί χρονιά το πάλευα και εγώ .

Δεν εννοώ εσένα. Και εγώ έχω την θεσούλα μου αλλά διακρίνω μια εμπάθεια για το επικουρικό προσωπικό από πολλούς εδώ λες και ευθύνονται αυτοί που τους ανανεώνουν τις συμβάσεις. Τους λένε κομματικούς ότι έχουν μπει με μέσον ότι αγράμματοι και πολλά άλλα. Έλεος.Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπειρία που έχουν τόσα χρόνια στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι σημαντική.

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τρί Μάιος 26, 2020 10:17 pm

blouk έγραψε:
MARIANTSAK έγραψε:
blouk έγραψε:Ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναπαράγεις τα σχόλια άλλων σαιτ.
εάν εννοείς για μένα να σου πω την αλήθεια εγώ έχω την θεσούλα μου και δεν με ενδιαφέρει άλλα μέχρι να διοριστώ βοήθησα και βοηθήθηκα από διάφορες συζητήσεις εδώ μέσα, εαν διαβάζοντας αυτό που έγραψα και είδα από άλλο σαιτ ότι θα βγει νέα προκήρυξη στην υγειά και προλάβει και πάρει πχ ένα πτυχίο αγγλικών και διοριστεί. ανεβάσει δηλαδή τα μόρια του θα χαρώ γιατί χρονιά το πάλευα και εγώ .

Δεν εννοώ εσένα. Και εγώ έχω την θεσούλα μου αλλά διακρίνω μια εμπάθεια για το επικουρικό προσωπικό από πολλούς εδώ λες και ευθύνονται αυτοί που τους ανανεώνουν τις συμβάσεις. Τους λένε κομματικούς ότι έχουν μπει με μέσον ότι αγράμματοι και πολλά άλλα. Έλεος.Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπειρία που έχουν τόσα χρόνια στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι σημαντική.

Κάποια στιγμή συνάντησα άτομο το οποίο καταφερόταν με μανία κατά των επικουρικών και μάλιστα συμμετείχε και στην προσφυγή για τη 2Κ.Το άτομο αυτό λοιπόν προσλήφθηκε πρόσφατα με 24μηνο και ακόμα δε μπήκε στη δουλειά και ζητάει μονιμοποίηση της δικιάς του φουρνιάς γιατί είναι οι covid επικουρικοί και χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης όπως λέει.Απλά τραγικό τί να πώ.....

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 12:44 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τετ Μάιος 27, 2020 12:22 am

Καλησπέρα σε όλους,πρώτη φορά γράφω,έχω διαβάσει όμως πολλά σχόλια και έχω απογοητευτεί...έκανα αίτηση για ΔΕ διοικητικών και μου έστειλαν μήνυμα για να καταθέσω δικαιολογητικά τώρα στην δεύτερη φορά.αλλα από όσα βλέπω είναι μάλλον αδύνατο να γίνει κάτι...
Έχουμε κάποια εικόνα για τα μόρια? Εχω 2154 και έχω επιλέξει αρκετές θέσεις στην Αθήνα.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τετ Μάιος 27, 2020 9:00 am

Mackxxgr έγραψε:Τελικά υπάρχει κάποια εικόνα από τους ΤΕ για το τι έχει συμβεί? Πήραν κυριώς από τους ήδη υπηρετούντες επικουρικούς ή έχουμε ελπίδες και οι υπόλοιποι?

Λίγοι με άπειρα μόρια που δεν ήταν επικουρικοί πέρασαν

Mackxxgr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 26, 2019 1:43 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Mackxxgr » Τετ Μάιος 27, 2020 9:51 am

Mktacc έγραψε:
Mackxxgr έγραψε:Τελικά υπάρχει κάποια εικόνα από τους ΤΕ για το τι έχει συμβεί? Πήραν κυριώς από τους ήδη υπηρετούντες επικουρικούς ή έχουμε ελπίδες και οι υπόλοιποι?

Λίγοι με άπειρα μόρια που δεν ήταν επικουρικοί πέρασαν

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ήμουν στην πρώτη φουρνιά φακέλων και έχω ορισμένη εμπειρία ως επικουρικός άρα μπορώ να ελπίζω ακόμα.

melimeli
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 11:21 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό melimeli » Τετ Μάιος 27, 2020 9:58 am

NSSN έγραψε:
blouk έγραψε:
MARIANTSAK έγραψε: εάν εννοείς για μένα να σου πω την αλήθεια εγώ έχω την θεσούλα μου και δεν με ενδιαφέρει άλλα μέχρι να διοριστώ βοήθησα και βοηθήθηκα από διάφορες συζητήσεις εδώ μέσα, εαν διαβάζοντας αυτό που έγραψα και είδα από άλλο σαιτ ότι θα βγει νέα προκήρυξη στην υγειά και προλάβει και πάρει πχ ένα πτυχίο αγγλικών και διοριστεί. ανεβάσει δηλαδή τα μόρια του θα χαρώ γιατί χρονιά το πάλευα και εγώ .

Δεν εννοώ εσένα. Και εγώ έχω την θεσούλα μου αλλά διακρίνω μια εμπάθεια για το επικουρικό προσωπικό από πολλούς εδώ λες και ευθύνονται αυτοί που τους ανανεώνουν τις συμβάσεις. Τους λένε κομματικούς ότι έχουν μπει με μέσον ότι αγράμματοι και πολλά άλλα. Έλεος.Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπειρία που έχουν τόσα χρόνια στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι σημαντική.

Κάποια στιγμή συνάντησα άτομο το οποίο καταφερόταν με μανία κατά των επικουρικών και μάλιστα συμμετείχε και στην προσφυγή για τη 2Κ.Το άτομο αυτό λοιπόν προσλήφθηκε πρόσφατα με 24μηνο και ακόμα δε μπήκε στη δουλειά και ζητάει μονιμοποίηση της δικιάς του φουρνιάς γιατί είναι οι covid επικουρικοί και χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης όπως λέει.Απλά τραγικό τί να πώ.....



Έτσι πάει το πράγμα δυστυχώς... Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου.
Πάντως, γίνονται αναφορές σε μονιμοποίηση επικουρικών αλλά δε διευκρινίζεται ο τρόπος. Η μετατροπή συμβάσεων σε αορίστου υποτίθεται ότι απαγορεύεται πλέον. Και με την ειδική εμπειρία είναι αμφίβολο το τι θα γίνει. Ήδη η νέα προκήρυξη του Υγείας που αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι ακούγεται ότι θα είναι χωρίς ειδική εμπερία. Αναμένεται και η εκδίκαση της προσφυγής για τη 2Κ/2019... :roll:

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό NSSN » Τετ Μάιος 27, 2020 5:48 pm

melimeli έγραψε:
NSSN έγραψε:
blouk έγραψε:Δεν εννοώ εσένα. Και εγώ έχω την θεσούλα μου αλλά διακρίνω μια εμπάθεια για το επικουρικό προσωπικό από πολλούς εδώ λες και ευθύνονται αυτοί που τους ανανεώνουν τις συμβάσεις. Τους λένε κομματικούς ότι έχουν μπει με μέσον ότι αγράμματοι και πολλά άλλα. Έλεος.Προσωπικά πιστεύω ότι η εμπειρία που έχουν τόσα χρόνια στο δημόσιο σύστημα υγείας είναι σημαντική.

Κάποια στιγμή συνάντησα άτομο το οποίο καταφερόταν με μανία κατά των επικουρικών και μάλιστα συμμετείχε και στην προσφυγή για τη 2Κ.Το άτομο αυτό λοιπόν προσλήφθηκε πρόσφατα με 24μηνο και ακόμα δε μπήκε στη δουλειά και ζητάει μονιμοποίηση της δικιάς του φουρνιάς γιατί είναι οι covid επικουρικοί και χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης όπως λέει.Απλά τραγικό τί να πώ.....



Έτσι πάει το πράγμα δυστυχώς... Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου.
Πάντως, γίνονται αναφορές σε μονιμοποίηση επικουρικών αλλά δε διευκρινίζεται ο τρόπος. Η μετατροπή συμβάσεων σε αορίστου υποτίθεται ότι απαγορεύεται πλέον. Και με την ειδική εμπειρία είναι αμφίβολο το τι θα γίνει. Ήδη η νέα προκήρυξη του Υγείας που αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι ακούγεται ότι θα είναι χωρίς ειδική εμπερία. Αναμένεται και η εκδίκαση της προσφυγής για τη 2Κ/2019... :roll:

Για τη 2Κ δε θεωρώ ότι θ' αλλάξει κάτι με το ΣΤΕ.Όμως μετά την ειδική εμπειρία έχουν δημιουργηθεί μέτωπα.Από τη μία οι απ' έξω που διαμαρτύρονται για την ειδική εμπειρία και από την άλλη οι συμβασιούχοι ακόμα και μετά τη 2Κ διαμαρτύρονται γιατί λίγοι εξ' αυτών δε θα είναι διοριστέοι και κάνουν κινήσεις γι' αυτό.Κάτι αντίστοιχο άκουσα και για το Βοήθεια στο Σπίτι.Από την άλλη ο Υπουργός έδωσε ελπίδες σε αυτούς που μπήκαν τώρα, ενώ οι συμβασιούχοι όλοι, επικουρικοί, 4000 ΟΑΕΔ, ΣΟΧ πρέπει να αγγίζουν πια τις 10000....Μπάχαλο η κατάσταση....

nvi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: Παρ Απρ 06, 2018 8:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό nvi » Τετ Μάιος 27, 2020 7:36 pm

NSSN έγραψε:
melimeli έγραψε:
NSSN έγραψε:Κάποια στιγμή συνάντησα άτομο το οποίο καταφερόταν με μανία κατά των επικουρικών και μάλιστα συμμετείχε και στην προσφυγή για τη 2Κ.Το άτομο αυτό λοιπόν προσλήφθηκε πρόσφατα με 24μηνο και ακόμα δε μπήκε στη δουλειά και ζητάει μονιμοποίηση της δικιάς του φουρνιάς γιατί είναι οι covid επικουρικοί και χρήζουν ιδιαίτερης μεταχείρισης όπως λέει.Απλά τραγικό τί να πώ.....



Έτσι πάει το πράγμα δυστυχώς... Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου.
Πάντως, γίνονται αναφορές σε μονιμοποίηση επικουρικών αλλά δε διευκρινίζεται ο τρόπος. Η μετατροπή συμβάσεων σε αορίστου υποτίθεται ότι απαγορεύεται πλέον. Και με την ειδική εμπειρία είναι αμφίβολο το τι θα γίνει. Ήδη η νέα προκήρυξη του Υγείας που αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι ακούγεται ότι θα είναι χωρίς ειδική εμπερία. Αναμένεται και η εκδίκαση της προσφυγής για τη 2Κ/2019... :roll:

Για τη 2Κ δε θεωρώ ότι θ' αλλάξει κάτι με το ΣΤΕ.Όμως μετά την ειδική εμπειρία έχουν δημιουργηθεί μέτωπα.Από τη μία οι απ' έξω που διαμαρτύρονται για την ειδική εμπειρία και από την άλλη οι συμβασιούχοι ακόμα και μετά τη 2Κ διαμαρτύρονται γιατί λίγοι εξ' αυτών δε θα είναι διοριστέοι και κάνουν κινήσεις γι' αυτό.Κάτι αντίστοιχο άκουσα και για το Βοήθεια στο Σπίτι.Από την άλλη ο Υπουργός έδωσε ελπίδες σε αυτούς που μπήκαν τώρα, ενώ οι συμβασιούχοι όλοι, επικουρικοί, 4000 ΟΑΕΔ, ΣΟΧ πρέπει να αγγίζουν πια τις 10000....Μπάχαλο η κατάσταση....

Αυτό που δεν καταλαβαίνω χρόνια τώρα είναι ότι όταν σε προσλαμβάνουν με σύμβαση ορισμένου χρόνου, ξέρεις ότι θα εργαστείς για το τάδε χρονικό διάστημα εξ αρχής. Όταν σου ανανεώνουν- παρατείνουν- πες το όπως θες, λες ή ευχαριστώ κ συνεχίζεις (γιατί ξέρεις ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι χάλια) ή όταν νιώθεις ότι είσαι "εγκλωβισμένος" λες στοπ δε θέλω άλλο κ σταματάς. Κοιτάς να μαζέψεις τα ξεκάθαρα από το ΑΣΕΠ μοριοδοτουμενα εφόδια κ δε φωνάζεις για να διεκδικήσεις το "δίκιο" σου. Σου δίνουν τέτοιο προβάδισμα με την ειδική εμπειρία κ ακόμα δε μπορείς να μπεις??? Μηπως τότε δεν πρέπει. Το να ακούω ότι είναι χρήσιμη η εμπειρία του επικουρικού προσωπικού μόνο να γελάω με κάνει. Έχω εργαστεί με συμβάσεις στο δημόσιο κ το σύστημα του απαιτεί στοιχειώδη αντίληψη κ μια-δυο μέρες να ασχοληθείς.

Athina1610
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 26, 2020 12:44 am

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό Athina1610 » Τετ Μάιος 27, 2020 10:01 pm

optimus έγραψε:
klaountios έγραψε:για δ.ε αναφέρομαι!!

Στην κατηγορία ΔΕ, το ταβάνι στη μοριοδότηση είναι κοντά στα 2400 μόρια.
1100 από τίτλο σπουδών ( με βαθμό 20)
960 από πλήρη ειδική εμπειρία
252 από πλήρη απλή εμπειρία
70-140 από 1-2 ξένες γλώσσες άριστης γνώσης ( Θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο την κατοχή πάνω απο 2 τίτλους άριστης γνώσης γλωσσών).

Άρα στο εύρος 2000-2400, θα συνωστίζεται αρκετός κόσμος με τους επικουρικούς που κατέχουν πλήρη ειδική εμπειρία, να προηγούνται σε κάθε περίπτωση. Δεν υπάρχουν μεταπτυχιακά και διδακτορικά που μπορούν να μειώσουν τη διαφορά από την ειδική εμπειρία


Με συγχωρείς διάβαζα τα σχόλια τυχαία και επειδή και εγώ για ΔΕ έχω κάνει ,έχεις κάνει ένα λάθος...από απολυτήριο με 20 παίρνεις 2200 όχι 1100,οπότε το ταβάνι είναι πολύ παραπάνω ...με όλο το σεβασμό☺️

blouk
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 16, 2019 6:20 pm

Re: Προκήρυξη 2Κ/2019 Υπουργείο Υγείας

Δημοσίευσηαπό blouk » Τετ Μάιος 27, 2020 10:14 pm

nvi έγραψε:
NSSN έγραψε:
melimeli έγραψε:

Έτσι πάει το πράγμα δυστυχώς... Τα δικά μου, δικά μου και τα δικά σου πάλι δικά μου.
Πάντως, γίνονται αναφορές σε μονιμοποίηση επικουρικών αλλά δε διευκρινίζεται ο τρόπος. Η μετατροπή συμβάσεων σε αορίστου υποτίθεται ότι απαγορεύεται πλέον. Και με την ειδική εμπειρία είναι αμφίβολο το τι θα γίνει. Ήδη η νέα προκήρυξη του Υγείας που αναμένεται μέσα στο καλοκαίρι ακούγεται ότι θα είναι χωρίς ειδική εμπερία. Αναμένεται και η εκδίκαση της προσφυγής για τη 2Κ/2019... :roll:

Για τη 2Κ δε θεωρώ ότι θ' αλλάξει κάτι με το ΣΤΕ.Όμως μετά την ειδική εμπειρία έχουν δημιουργηθεί μέτωπα.Από τη μία οι απ' έξω που διαμαρτύρονται για την ειδική εμπειρία και από την άλλη οι συμβασιούχοι ακόμα και μετά τη 2Κ διαμαρτύρονται γιατί λίγοι εξ' αυτών δε θα είναι διοριστέοι και κάνουν κινήσεις γι' αυτό.Κάτι αντίστοιχο άκουσα και για το Βοήθεια στο Σπίτι.Από την άλλη ο Υπουργός έδωσε ελπίδες σε αυτούς που μπήκαν τώρα, ενώ οι συμβασιούχοι όλοι, επικουρικοί, 4000 ΟΑΕΔ, ΣΟΧ πρέπει να αγγίζουν πια τις 10000....Μπάχαλο η κατάσταση....

Αυτό που δεν καταλαβαίνω χρόνια τώρα είναι ότι όταν σε προσλαμβάνουν με σύμβαση ορισμένου χρόνου, ξέρεις ότι θα εργαστείς για το τάδε χρονικό διάστημα εξ αρχής. Όταν σου ανανεώνουν- παρατείνουν- πες το όπως θες, λες ή ευχαριστώ κ συνεχίζεις (γιατί ξέρεις ότι ο ιδιωτικός τομέας είναι χάλια) ή όταν νιώθεις ότι είσαι "εγκλωβισμένος" λες στοπ δε θέλω άλλο κ σταματάς. Κοιτάς να μαζέψεις τα ξεκάθαρα από το ΑΣΕΠ μοριοδοτουμενα εφόδια κ δε φωνάζεις για να διεκδικήσεις το "δίκιο" σου. Σου δίνουν τέτοιο προβάδισμα με την ειδική εμπειρία κ ακόμα δε μπορείς να μπεις??? Μηπως τότε δεν πρέπει. Το να ακούω ότι είναι χρήσιμη η εμπειρία του επικουρικού προσωπικού μόνο να γελάω με κάνει. Έχω εργαστεί με συμβάσεις στο δημόσιο κ το σύστημα του απαιτεί στοιχειώδη αντίληψη κ μια-δυο μέρες να ασχοληθείς.
Εγω δεν έχω δει εδώ στο συγκεκριμένο σάιτ να φωνάζει κανένας επικουρικός.Μαλλον άλλοι φωνάζουν. Εσύ θεωρείς ότι για να μάθεις αξονικό τομ ογράφο η μαγνητικό θέλεις δυο μέρες. Ένα παράδειγμα σου αναφέρω. Το ότι έπρεπε να κάνουν πρ οσλήψεις μόνιμου προσωπικού ναι αλλά σε αυτό δεν φταίνε οι επικουρικοί που επαναλαμβάνω ότι σε πολλές ειδικότητες η εμπειρία που έχουν είναι σημαντική.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες