Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό NSSN » Παρ Σεπ 28, 2018 5:00 pm

Εστάλη για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο η προκήρυξη 10K/2018.Με ειδική εμπειρία κι αυτή άραγε?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Σεπ 28, 2018 7:45 pm

Το 99,9% των θεσεων ειναι με εντοπιοτητα... ουτε καν αξιζει τον κοπο να κανω τα χαρτια μου...

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό NSSN » Σάβ Σεπ 29, 2018 7:42 am

sotinela έγραψε:Το 99,9% των θεσεων ειναι με εντοπιοτητα... ουτε καν αξιζει τον κοπο να κανω τα χαρτια μου...

Η εντοπιότητα ισχύει σε επίπεδο Δήμου ή και σε επίπεδο Νομού?

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό sotinela » Σάβ Σεπ 29, 2018 1:07 pm

Η εντοπιότητα χωρίζεται δε συο κατηγορίες:

Κωδικός 6: Μόνιμος κάτοικος των δήμων των νομών ή νησιών

ή

Κωδικός 7: Μόνιμος κάτοικος των δήμων με πληθυσμό μικρότερο των 10.000 κατοίκων

Προσωπική εκτίμηση μου ειναι οτι σε κάθε θέση δεδομένου οτι είναι μια σε κάθε νησί σχεδόν σίγουρα θα υπάρχει έστω και ενας μόνιμος κατοικος της περιοχής που θα κάνει αίτηση. Σε κάθε περίπτωση για τέτοιες ''ιδιαιτερες'' περιοχές φρονώ οτι ορθα εφαρμόζεται το κριτήριο εντοπιότητας γιατι οι φορείς χρειάζονται άτομα που θα μείνουνε να δουλέψουνε και οχι άτομα που με την πρώτη μέρα που θα αναλαβουν υπηρεσία στον φορέα θα ζητήσουνε μετάθεση στον τόπο τους.

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό aldpn » Σάβ Σεπ 29, 2018 1:29 pm

sotinela έγραψε:Η εντοπιότητα χωρίζεται δε συο κατηγορίες:

Κωδικός 6: Μόνιμος κάτοικος των δήμων των νομών ή νησιών


Αν δέη είσαι από το νησί αυτό που προκηρύσσεται η θέση αλλά από τον ίδιο νομό, υπάρχει εντοπιότητα ;

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Σάβ Σεπ 29, 2018 7:09 pm

aldpn έγραψε:
sotinela έγραψε:Η εντοπιότητα χωρίζεται δε συο κατηγορίες:

Κωδικός 6: Μόνιμος κάτοικος των δήμων των νομών ή νησιών


Αν δέη είσαι από το νησί αυτό που προκηρύσσεται η θέση αλλά από τον ίδιο νομό, υπάρχει εντοπιότητα ;


Όχι!Αν πχ είσαι από Κάλυμνο του νομού Δωδεκανήσων και διεκδικείς θέση στην Νίσυρο που ανήκει στον ίδιο νομό ΌΧΙ δεν έχεις εντοπιότητα...Το ίδιο και με τους ακριτικούς δήμους και ας βρίσκονται στον ίδιο νομό...Από προσωπική εμπειρία γιατί έχω εργαστεί ΣΟΧ σε περιοχή με εντοπιότητα!!

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό NSSN » Σάβ Σεπ 29, 2018 9:16 pm

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
aldpn έγραψε:
sotinela έγραψε:Η εντοπιότητα χωρίζεται δε συο κατηγορίες:

Κωδικός 6: Μόνιμος κάτοικος των δήμων των νομών ή νησιών


Αν δέη είσαι από το νησί αυτό που προκηρύσσεται η θέση αλλά από τον ίδιο νομό, υπάρχει εντοπιότητα ;


Όχι!Αν πχ είσαι από Κάλυμνο του νομού Δωδεκανήσων και διεκδικείς θέση στην Νίσυρο που ανήκει στον ίδιο νομό ΌΧΙ δεν έχεις εντοπιότητα...Το ίδιο και με τους ακριτικούς δήμους και ας βρίσκονται στον ίδιο νομό...Από προσωπική εμπειρία γιατί έχω εργαστεί ΣΟΧ σε περιοχή με εντοπιότητα!!

Ευχαριστούμε!!Έτσι αλλάζει το πράγμα γενικότερα.Άλλο να πιάνεται ο νομός ολόκληρος και άλλο να πιάνεται μόνο ο Δήμος ή το νησί.....

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό aldpn » Κυρ Σεπ 30, 2018 8:56 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
aldpn έγραψε:
sotinela έγραψε:Η εντοπιότητα χωρίζεται δε συο κατηγορίες:

Κωδικός 6: Μόνιμος κάτοικος των δήμων των νομών ή νησιών


Αν δέη είσαι από το νησί αυτό που προκηρύσσεται η θέση αλλά από τον ίδιο νομό, υπάρχει εντοπιότητα ;


Όχι!Αν πχ είσαι από Κάλυμνο του νομού Δωδεκανήσων και διεκδικείς θέση στην Νίσυρο που ανήκει στον ίδιο νομό ΌΧΙ δεν έχεις εντοπιότητα...Το ίδιο και με τους ακριτικούς δήμους και ας βρίσκονται στον ίδιο νομό...Από προσωπική εμπειρία γιατί έχω εργαστεί ΣΟΧ σε περιοχή με εντοπιότητα!!


Ευχαριστούμε. Το λογικό αυτό είναι !
Αν και στα ΣΟΧ ισχύουν διαφορετικά όσον αναφορά την εντοπιότητα σε σχέση με τις "Κ". Έχω δουλέψει και εγώ σε ΣΟΧ με εντοπιότητα. Τλχστν στη ΔΕΗ που ξέρω..

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Κυρ Σεπ 30, 2018 12:08 pm

aldpn έγραψε:Ευχαριστούμε. Το λογικό αυτό είναι !
Αν και στα ΣΟΧ ισχύουν διαφορετικά όσον αναφορά την εντοπιότητα σε σχέση με τις "Κ". Έχω δουλέψει και εγώ σε ΣΟΧ με εντοπιότητα. Τλχστν στη ΔΕΗ που ξέρω..


Καλημέρα!!Οι ΣΟΧ της ΔΕΗ διαφέρουν από όλες τις υπόλοιπες ΣΟΧ που εγκρίνει ο ΑΣΕΠ αναφορικά με την εντοπιότητα!!Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε βαθμίδες εντοπιότητας!!Ά βαθμό εντοπιότητας έχουν όσοι βρίσκονται στον κοντινότερο οικισμό στις κτιριακές και λοιπές εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ ,Β βαθμό οι αμέσως κοντινότεροι οικισμοί,Γ Βαθμό νομίζω η πρωτεύουσα του νομού που ανήκει η μονάδα της ΔΕΗ , Δ βαθμό οι περιοχές του νομού που βρίσκονται στην μακρινότερη απόσταση από τις τοπικές εγκαταστάσεις της ΔΕΗ αλλά ΕΝΤΌΣ νομού όμως και Ε βαθμό οι υπόλοιποι νομοί!!Στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι θυγατρική της ΔΕΗ όμως δεν συμβαίνει αυτό!!Εκεί προτάσσονται ΠΡΏΤΑ οι έχοντες τα κύρια προσόντα και ανάμεσα στους έχοντες αυτούς τα κύρια προσόντα προτάσσονται οι ντόπιοι υποψήφιοι ανεξαρτήτως βαθμολογίας και έπειτα έπονται τα ίδια στα επικουρικά!

Πάντως η 10Κ/2018 φαίνεται εχθρική προς όσους δεν έχουν κάποια εντοπιότητα μεν , αλλά το βρίσκω σε αυτήν την περίπτωση ως το πλέον δε σωστό να συμβαίνει διότι δημιουργούνται και κάποια κίνητρα σε ντόπιους περιοχών που πιθανόν δεν έχουν εισόδημα ούτε από τουρισμό ώστε να μην εγκαταλείψουν τον τόπο τους και επιβαρυνθεί το πρόβλημα ερήμωσης σε ακριτικές περιοχές της Ελλάδας όπως οι Οινούσσες και η Τήλος πχ !!

aldpn
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 16, 2017 8:07 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό aldpn » Πέμ Οκτ 11, 2018 8:24 am

Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
aldpn έγραψε:Ευχαριστούμε. Το λογικό αυτό είναι !
Αν και στα ΣΟΧ ισχύουν διαφορετικά όσον αναφορά την εντοπιότητα σε σχέση με τις "Κ". Έχω δουλέψει και εγώ σε ΣΟΧ με εντοπιότητα. Τλχστν στη ΔΕΗ που ξέρω..


Καλημέρα!!Οι ΣΟΧ της ΔΕΗ διαφέρουν από όλες τις υπόλοιπες ΣΟΧ που εγκρίνει ο ΑΣΕΠ αναφορικά με την εντοπιότητα!!Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε βαθμίδες εντοπιότητας!!Ά βαθμό εντοπιότητας έχουν όσοι βρίσκονται στον κοντινότερο οικισμό στις κτιριακές και λοιπές εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ ,Β βαθμό οι αμέσως κοντινότεροι οικισμοί,Γ Βαθμό νομίζω η πρωτεύουσα του νομού που ανήκει η μονάδα της ΔΕΗ , Δ βαθμό οι περιοχές του νομού που βρίσκονται στην μακρινότερη απόσταση από τις τοπικές εγκαταστάσεις της ΔΕΗ αλλά ΕΝΤΌΣ νομού όμως και Ε βαθμό οι υπόλοιποι νομοί!!Στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι θυγατρική της ΔΕΗ όμως δεν συμβαίνει αυτό!!Εκεί προτάσσονται ΠΡΏΤΑ οι έχοντες τα κύρια προσόντα και ανάμεσα στους έχοντες αυτούς τα κύρια προσόντα προτάσσονται οι ντόπιοι υποψήφιοι ανεξαρτήτως βαθμολογίας και έπειτα έπονται τα ίδια στα επικουρικά!

Πάντως η 10Κ/2018 φαίνεται εχθρική προς όσους δεν έχουν κάποια εντοπιότητα μεν , αλλά το βρίσκω σε αυτήν την περίπτωση ως το πλέον δε σωστό να συμβαίνει διότι δημιουργούνται και κάποια κίνητρα σε ντόπιους περιοχών που πιθανόν δεν έχουν εισόδημα ούτε από τουρισμό ώστε να μην εγκαταλείψουν τον τόπο τους και επιβαρυνθεί το πρόβλημα ερήμωσης σε ακριτικές περιοχές της Ελλάδας όπως οι Οινούσσες και η Τήλος πχ !!


Όπως τα λες είναι για ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Όσον αναφορά το κριτήριο της εντοποιότητας, άποψη μου είναι ότι όλες οι περιοχές θα έπρεπε να το είχαν, για να υπάρχει κίνητρο να γυρίσουν όλοι στους τόπους τους... Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι μόνο στην παραμεθώριο !

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Παρ Οκτ 12, 2018 4:50 pm

Όσον αναφορά το κριτήριο της εντοποιότητας, άποψη μου είναι ότι όλες οι περιοχές θα έπρεπε να το είχαν, για να υπάρχει κίνητρο να γυρίσουν όλοι στους τόπους τους... Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι μόνο στην παραμεθώριο ![/quote]

Αναφέρεται κάπου ο ελάχιστος χρόνος έκδοσης της Βεβαίωσης Μόνιμης Κατοικίας. Πρέπει να είναι προ δημοσίευσης του Διαγωνισμού; Η απλά ένα τρίμηνο πριν;

thodoris M
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 7:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό thodoris M » Παρ Οκτ 12, 2018 6:07 pm

aldpn έγραψε:
Ιωάννης Μπάκας έγραψε:
aldpn έγραψε:Ευχαριστούμε. Το λογικό αυτό είναι !
Αν και στα ΣΟΧ ισχύουν διαφορετικά όσον αναφορά την εντοπιότητα σε σχέση με τις "Κ". Έχω δουλέψει και εγώ σε ΣΟΧ με εντοπιότητα. Τλχστν στη ΔΕΗ που ξέρω..


Καλημέρα!!Οι ΣΟΧ της ΔΕΗ διαφέρουν από όλες τις υπόλοιπες ΣΟΧ που εγκρίνει ο ΑΣΕΠ αναφορικά με την εντοπιότητα!!Στην προκειμένη περίπτωση έχουμε βαθμίδες εντοπιότητας!!Ά βαθμό εντοπιότητας έχουν όσοι βρίσκονται στον κοντινότερο οικισμό στις κτιριακές και λοιπές εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ ,Β βαθμό οι αμέσως κοντινότεροι οικισμοί,Γ Βαθμό νομίζω η πρωτεύουσα του νομού που ανήκει η μονάδα της ΔΕΗ , Δ βαθμό οι περιοχές του νομού που βρίσκονται στην μακρινότερη απόσταση από τις τοπικές εγκαταστάσεις της ΔΕΗ αλλά ΕΝΤΌΣ νομού όμως και Ε βαθμό οι υπόλοιποι νομοί!!Στον ΔΕΔΔΗΕ που είναι θυγατρική της ΔΕΗ όμως δεν συμβαίνει αυτό!!Εκεί προτάσσονται ΠΡΏΤΑ οι έχοντες τα κύρια προσόντα και ανάμεσα στους έχοντες αυτούς τα κύρια προσόντα προτάσσονται οι ντόπιοι υποψήφιοι ανεξαρτήτως βαθμολογίας και έπειτα έπονται τα ίδια στα επικουρικά!

Πάντως η 10Κ/2018 φαίνεται εχθρική προς όσους δεν έχουν κάποια εντοπιότητα μεν , αλλά το βρίσκω σε αυτήν την περίπτωση ως το πλέον δε σωστό να συμβαίνει διότι δημιουργούνται και κάποια κίνητρα σε ντόπιους περιοχών που πιθανόν δεν έχουν εισόδημα ούτε από τουρισμό ώστε να μην εγκαταλείψουν τον τόπο τους και επιβαρυνθεί το πρόβλημα ερήμωσης σε ακριτικές περιοχές της Ελλάδας όπως οι Οινούσσες και η Τήλος πχ !!


Όπως τα λες είναι για ΔΕΗ/ΔΕΔΔΗΕ.

Όσον αναφορά το κριτήριο της εντοποιότητας, άποψη μου είναι ότι όλες οι περιοχές θα έπρεπε να το είχαν, για να υπάρχει κίνητρο να γυρίσουν όλοι στους τόπους τους... Δεν καταλαβαίνω γιατί να είναι μόνο στην παραμεθώριο !

για τις ακριτικες περιοχες ειναι σωστο.στις αλλες περιοχες θα ηταν σωστο να υπαρχει 10ετης υποχρεωση παραμονης και οχι 2ετια που ειναι τωρα.δεν ειναι λογικο να υπαρχει εντοπιοτητα στην ηπειροτικη ελλαδα

thodoris M
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 20, 2010 7:40 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό thodoris M » Παρ Οκτ 12, 2018 6:10 pm

NSSN έγραψε:Εστάλη για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο η προκήρυξη 10K/2018.Με ειδική εμπειρία κι αυτή άραγε?

δεν υπαρχει ειδικη εμπειρια

CHRIS12345
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2010 10:53 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό CHRIS12345 » Παρ Οκτ 12, 2018 7:47 pm

Καλησπερα σας . Καποιος που εχει εντοπιοτητα αλλα δεν εχει ενα εκ των προσθετων προσοντων , μπορει να συμμετεχει στον διαγωνισμο?

NSSN
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 26, 2018 12:07 pm

Re: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 10Κ/2018

Δημοσίευσηαπό NSSN » Κυρ Οκτ 14, 2018 10:24 am

CHRIS12345 έγραψε:Καλησπερα σας . Καποιος που εχει εντοπιοτητα αλλα δεν εχει ενα εκ των προσθετων προσοντων , μπορει να συμμετεχει στον διαγωνισμο?

Όχι δυστυχώς δεν γίνεται.Πρέπει να έχεις όλα τα προσόντα που ζητούνται για να διεκδικήσεις την κάθε θέση.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες