Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Πέμ Οκτ 10, 2019 1:36 pm

Βγήκαν τα αποτελέσματα των ΤΕ και ΔΕ. Έχουν πετύχει δύο γνωστοί μου...Ο ένας ήδη εργάζεται ως διοριστέος της 3Κ/2014 ως Τ4/Α σε ακριτικό νησί και αν παραμείνει ο πίνακας διοριστέων ως έχει θα την κάνει για την νέα θέση που κερδίζει διότι τον συμφέρει πολύ περισσότερο...Λογικά δεν θα τον καλέσουν ξανά για 3.5 μηνών διαρκείας εκπαίδευση στην Άνοιξη Αττικής μια και την περάτωσε πριν περίπου δύο έτη.....

adon23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2018 8:56 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό adon23 » Πέμ Οκτ 10, 2019 5:10 pm

Τι ακριβώς γίνεται στην ειδική πρακτική δοκιμασία?

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Παρ Οκτ 11, 2019 8:43 am

adon23 έγραψε:Τι ακριβώς γίνεται στην ειδική πρακτική δοκιμασία?


Καλημέρα....
Όταν με το καλό υπογράψει ο επιτυχών σύμβαση αορίστου χρόνου με το ΔΕΔΔΗΕ' λίγο καιρό μετά ', η υπηρεσία τον εκπαιδεύει σε ειδικές εγκαταστάσεις ,είτε στην Άνοιξη Αττικής είτε στην Φλώρινα, ως εναερίτη πάνω στις ξύλινες κολώνες μέσης και χαμηλής τάσης για να κάνει εργασίες και ειδικούς χειρισμούς με μεγάλο ειδικό κοντάρι για ζεύξη και απόζευξη ασφαλειών τήξης μέσης τάσης, για γειώσεις στο δίκτυο μέσης τάσης και λοιπές εναέριες εργασίες.... Η πρακτική περιλαμβάνει και τα ρολόγια της ΔΕΗ ,κατασκευή ακροκιβωτίων μέσης τάσης και άλλα θεωρητικά και πρακτικά...Αυτό ισχύει μόνο για τους Τ4/Α ....Είναι λίγο μανίκι αλλά αν δεν έχεις εναλλακτική...
Αν έχεις φουλ πριν το 2012 τριετίες μαζί με το επίδομα τροφείου που είναι 2 ευρώ την εργάσιμη ημέρα και λοιπά επιδόματα τότε ο καθαρός μισθός μπορεί και πλησιάζει τα 1000 ευρώ με τον μεικτό γύρω στα 1300 ως Τ4/Α....Αν έχεις διανύσει και μερικά οκτάμηνα στο ΔΕΔΔΗΕ στην ίδια ειδικότητα τότε από ότι ξέρω ξεκινάς και με ανεβασμένο μισθολογικό κλιμάκιο...

adon23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2018 8:56 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό adon23 » Παρ Οκτ 11, 2019 6:19 pm

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Είμαι στα προσωρινά στην 7κ χωρίς εμπειρία. Δεν έχω δουλέψει ποτέ ως εναεριτης ούτε στο δεδδηε.η προϋπηρεσία που έχω είναι ως ηλεκτρολόγος.Μετράει στο μισθολογικό κλιμάκιο;

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Σάβ Οκτ 12, 2019 8:44 am

adon23 έγραψε:Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες!Είμαι στα προσωρινά στην 7κ χωρίς εμπειρία. Δεν έχω δουλέψει ποτέ ως εναεριτης ούτε στο δεδδηε.η προϋπηρεσία που έχω είναι ως ηλεκτρολόγος.Μετράει στο μισθολογικό κλιμάκιο;

Καλημέρα.....Εφόσον είσαι αρτιμελής χωρίς κάποιο πρόβλημα ,πχ στον αυχένα ή στην μέση, και κυρίως αν δεν φοβάσαι τα ύψη τότε είσαι μια χαρά....Όσον αφορά το μισθολογικό κλιμάκια θα ξεκινήσεις από το χαμηλότερο αν δεν έχεις διανύσει προϋπηρεσία έστω 5 οκτάμηνα στον ΔΕΔΔΗΕ ως Τ4/Α...Μην νομίζεις όμως ότι είναι και τόσο μεγάλη η διαφορά και να ξέρεις ο ΔΕΔΔΗΕ,ΑΔΜΗΕ και η ΔΕΗ ΔΕΝ ακολουθούν το ενιαίο μισθολόγιο των Δημοσίων Υπαλλήλων αλλά έχουν δικό τους... Αν έχεις προϋπηρεσία ως ηλεκτρολόγος από 2012 και πριν, έστω ως βοηθός τεχνίτης, μετράει ως μπόνους στον μισθό μέχρι τρεις τριετίες δηλαδή 9 χρόνια...Αυτά τα τελευταία δεν είναι και λίγα αν και δεν θυμάμαι όμως το ακριβές μέγεθος των τριετιών στον μισθό...
Είχα εργαστεί και εγώ στον ΔΕΔΔΗΕ ένα οκτάμηνο και είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι σου λέω....

FPPF
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2019 2:51 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό FPPF » Δευ Οκτ 14, 2019 11:15 am

Όχι δεν μετράει η προϋπηρεσία του ηλεκτρολόγου στα κλιμάκια δίστιχος !!!εκει που μετράει η προϋπηρεσία είναι στο χρονοεπίδομα που μετράνε ότι ένσημα έχεις μέχρι το 2012 για να καταλάβεις είναι κάτι σαν τριετίες από το 2012 και μετά δεν μετράνε τίποτα γιατί τα έχουν παγώσει δίστιχος !

FPPF
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Οκτ 09, 2019 2:51 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό FPPF » Δευ Οκτ 14, 2019 11:18 am

Και για το τι γίνεται με το μισθό σε παλιά ανάρτηση ο barbarosa τα εξηγεί πολύ αναλγητικά και το τροφειο από τον Ιανουάριο έχει πάει στα 4 ευρώ

Barbarosa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 08, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Barbarosa » Δευ Οκτ 14, 2019 11:34 am

Adon23 συγχαρητήρια για αρχή και να μην έχεις κανένα άγχος εύκολα είναι όλα και στη σχολή και στη δοκιμασία που θα σας εξετάσουν σε πια περιοχή σε πήραν ;

adon23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 01, 2018 8:56 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό adon23 » Δευ Οκτ 14, 2019 8:40 pm

Ευχαριστώ...Στην διεύθυνση ειδικών εγκαταστάσεων δικτύου στο νομο Φθιώτιδας. Βέβαια θα περιμένω τα οριστικά πρώτα..

Barbarosa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Μαρ 08, 2017 4:37 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Barbarosa » Τρί Οκτ 15, 2019 8:05 am

Καλά κανείς και περιμένεις τα ορίστηκα αλλά πολύ δύσκολο να αλλάξει κάτι γιατί και σε αυτή που είχα λάβει μέρος και εγώ στο Δεδδηε το 2014 δεν άλλαξε τίποτα όποτε κατά 99% η θέση είναι δικιά σου ότι άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις .και μια συμβουλή αν δεν ήταν η πρώτη σου επιλογή ξεκινά να ψάχνεις για αμοιβαία μετάθεση από τώρα γιατί όταν με το καλό υπογράψεις υπογράφεις για 8χρονια ότι δεν θα πάρεις μετάθεση ότι ακριβώς έχω υπογράψει και εγώ

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τρί Οκτ 15, 2019 8:32 am

adon23 έγραψε:Ευχαριστώ...Στην διεύθυνση ειδικών εγκαταστάσεων δικτύου στο νομο Φθιώτιδας. Βέβαια θα περιμένω τα οριστικά πρώτα..

Καλημέρα....Από την προσωπική εμπειρία μου ως επιτυχών της 10Κ/2017 για ΑΔΜΗΕ και τώρα εργαζόμενος , αυτά τα προσωρινά αποτελέσματα με τόσο λίγες θέσεις πολύ δύσκολα αλλάζουν στα οριστικά..Κατά 98% θα είσαι και στα οριστικά επιτυχών ....Επειδή όμως θα είσαι Ιδιωτικού Δικαίου Αορίστου Χρόνου και όχι Δημοσίου Δικαίου' ΔΕΝ θα έχεις το πενταετές κώλυμα διορισμού όταν προσληφθείς...Θα μπορείς να κάνεις αμέσως και σε άλλες προκηρύξεις τα χαρτιά σου....
Μέχρι τέλη του 2018 το τροφείο ήταν 2 ευρώ στο ΔΕΔΔΗΕ και από φέτος το έφθασαν στα 4, δεν το ήξερα...Πάντως στον ΑΔΜΗΕ είναι 6 ευρώ...
Για τα οριστικά υπολόγιζε περίπου τέσσερις μήνες από σήμερα' κάπου στο τέλος του χειμώνα με αρχές Άνοιξης το πολύ και πρόσληψη μέχρι τον Ιούνιο...Τον Σεπτέμβρη του 2020 μάλλον θα ξεκινήσεις εκπαίδευση...

Christina4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 15, 2018 3:56 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Christina4 » Τετ Οκτ 16, 2019 9:40 am

Καλημέρα, είμαι και εγώ προσληπτέα Τ3/Α στα προσωρινά της 7Κ/2018 στη Λαμία. Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται με τις μεταθέσεις, τις αμοιβαίες μεταθέσεις και τις άδειες ανατροφής πριν την διετία. Έχω 4 παιδάκια, τα 2 είναι κάτω των 4 χρονών. Μένω Αθήνα, οπότε θα πρέπει να πηγαινοέρχομαι στην περίπτωση που είμαι και στα οριστικά.

nismo99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 16, 2019 7:29 am

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό nismo99 » Τετ Οκτ 16, 2019 12:53 pm

Καλημέρα.
Θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει τι μισθό παίρνει ένας Τ3/Α μόλις προσληφθεί;
Τα χρόνια που έχει από έξω αναγνωρίζονται σαν χρονοεπίδομα μέχρι το 2012;

Υπάρχουν και άλλα επιδόματα (πχ τροφείο κτλ);

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Ιωάννης Μπάκας
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 7:23 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό Ιωάννης Μπάκας » Τετ Οκτ 16, 2019 1:53 pm

nismo99 έγραψε:Καλημέρα.
Θα ήθελα να με ενημερώσει όποιος γνωρίζει τι μισθό παίρνει ένας Τ3/Α μόλις προσληφθεί;
Τα χρόνια που έχει από έξω αναγνωρίζονται σαν χρονοεπίδομα μέχρι το 2012;

Υπάρχουν και άλλα επιδόματα (πχ τροφείο κτλ);

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Γεια σας.
Συναδέλφου μου ΤΕ Πληροφορικής(Ιδιο μισθολογικό καθεστώς με Τ3/Α) του αναγνωρίστηκαν δύο τριετίες(Προυπηρεσία μέχρι το 2012 ) χρονοεπίδομα , με ένα μεταπτυχιακό και δύο παιδιά και έτσι λαμβάνει μισθό καθαρό στην τσέπη κάπου 920 ευρώ και με το τροφείο φθάνει και πάνω από 1020 ευρώ...Υπολογίστε όμως ότι το τροφείο στο ΔΕΔΔΗΕ είναι 4 ευρώ την ημέρα διότι εγώ μιλάω για ΑΔΜΗΕ που έχει 6 ευρώ τροφείο ...Όμως πέραν του τροφείου δεν υπάρχει ΚΑΜΊΑ άλλη διαφορά στο μισθολογικό μια ΚΑΙ οι δύο υπηρεσίες είναι θυγατρικές της ΔΕΗ....
Ίσως έχετε επιδόματα βάρδιας, όποτε βγαίνετε εκτός έδρας και άλλα...
Όμως γιατί δεν παίρνετε τηλέφωνο την ίδια την υπηρεσία που πετυχαίνετε;;Εκεί θα σας κατατοπίσουν ακόμη καλύτερα....
ΥΓ
Το χρονοεπίδομα είναι μέχρι τρεις τριετίες .....Θα ξεκινήσετε από το χαμηλότερο μισθολογικό κλιμάκιο, εκτός και αν έχετε εργαστεί κάποια οκτάμηνα στο ΔΕΔΔΗΕ οπότε θα ξεκινήσετε με το αμέσως ανώτερο κλιμάκιο.... Αν κάποιος γνωρίζει καλύτερα ας σχολιάσει...

NickTheGreek321
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2019 7:24 pm

Re: Προκήρυξη 7Κ-2018 ΔΕΔΔΗΕ

Δημοσίευσηαπό NickTheGreek321 » Τρί Οκτ 22, 2019 7:11 pm

Παιδιά ξέρουμε τι γίνεται με τα προσωρινά για ΠΕ?? Καμία εκτίμηση έστω?


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες