ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dimil » Σάβ Απρ 21, 2018 6:08 pm

xana έγραψε:
Dimil έγραψε:
Gieleni έγραψε:


Ανθρωπε μου με 1640 μορια θα πρεπει να εχει βαθμο πτυχιου πανω απο 10'


Βαθμος πτυχιου 9, μεταπτυχιακο, διδακτορικο και 2 ξενες γλωσσες αριστες βγαζουν τα 1640 νομιζω... ελπιζω κι εγω να μη δουμε τα μορια των παλαιων προξηρυξεων αλλα δεδομενου πως οι διορισμοι καθυστερουν φοβαμαι πως θα τα ξαναματαδουμε... και φυσικα ολα θα κριθουν στις αναπληρωσεις... ευελπιστω σε θεση επιλαχουσας σε καλη θεση... Σε ειδικες κατηγοριες με αναπηρια γονεα ποιες πιστευετε οι προβλεψεις για θεσεις με και χωρις εμπειρια;


Τα 1640 τα θεωρώ κι εγώ πολύ ρεαλιστικό για γενική κατηγορία. Μη σας πω μπορεί να είναι και λίγα για θέση χωρίς εμπειρία γιατί οι θέσεις αυτές στη γενική κατηγορία είναι μόνο 3!! :shock: Επίσης, προκύπτουν και με βαθμό πτυχίου 7,5, δεύτερο πτυχίο, μεταπτυχιακό, διδακτορικό και 1 γλώσσα σε άριστο επίπεδο. Δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεθούν 3 τέτοιοι υποψήφιοι.

Από τη στιγμή που δεν έχουν τρέξει καθόλου διορισμοί (ούτε οριστικά δεν έχουν βγει), που γίνεται δεκτό οποιοδήποτε πτυχίο ΑΕΙ και που οι θέσεις είναι πολύ λίγες, οι βάσεις θα είναι πάρα πολύ υψηλές, μη γελιόμαστε. Ακόμα και στις ειδικές θα είναι πολύ υψηλές διότι μοριοδοτεί εμπειρία που είναι συναφής και όχι εξειδικευμένη. Είναι σαν την Προκήρυξη των δικαστηρίων και χειρότερα (λόγω των λιγότερων θέσεων και του οποιουδήποτε πτυχίου ΑΕΙ). Το παιχνίδι θα κριθεί στις αναπληρώσεις, όπως σωστά είπατε, αλλά είναι απρόβλεπτο το ποια θέση θα διαλέξει τελικά κάποιος και για ποιους λόγους. Επίσης, εδώ μιλάμε ότι χρειαζόμαστε 1,5 χρόνο για οριστικά έτσι όπως κινούνται τα πράγματα, μέχρι να γίνουν και αναπληρώσεις σε όλες αυτές τις Προκηρύξεις, καλή 3ετία, μην πω 5ετια, αν μιλάμε για δεύτερη και τρίτη αναπλήρωση... :P


Xana οπως τα λες, η τριετια ειναι σιγουρη για οποιον ελπιζει σε αναπληρωσεις. Πλεον η λογικη μου στις αιτησεις ειναι πως τις κανω και τις ξεχνω... οσο γισ την επιλογη πολλες οι μεταβλητες. Αντικειμενο, θεση κτλ οποτε απλα αναμενουμε... Ενδιαφερομαι για τις θεσεις με ειδικη κατηγορια αλλα προβλεπω κι εκει οι βασεις να αγγιξουν ταβανι...

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Σάβ Απρ 21, 2018 6:41 pm

Gieleni έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
nomikaria2 έγραψε:Ποσα μόρια εκτιμάτε οτι χρειάζονται για να εχει κανεις πιθανοτητες για ΠΕ διοικητικου-οικονομικου χωρις εμπειρία;;

Πάνω απο 1640




Ανθρωπε μου με 1640 μορια θα πρεπει να εχει βαθμο πτυχιου πανω απο 10'


Πλέον δεν μιλάμε για μεταπτυχιακά για διορισμό, δεν το έχετε καταλάβει; Τα διδακτορικά θα τα θεωρείτε δεδομένα.

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Σάβ Απρ 21, 2018 8:33 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
Gieleni έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Πάνω απο 1640




Ανθρωπε μου με 1640 μορια θα πρεπει να εχει βαθμο πτυχιου πανω απο 10'


Πλέον δεν μιλάμε για μεταπτυχιακά για διορισμό, δεν το έχετε καταλάβει; Τα διδακτορικά θα τα θεωρείτε δεδομένα.


Και πως τα πετυχαίνουν κιόλας να είναι στο γνωστικο αντικείμενο της θέσης;; :| :|

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Κυρ Απρ 22, 2018 12:08 pm

nomikaria2 έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
Gieleni έγραψε:


Ανθρωπε μου με 1640 μορια θα πρεπει να εχει βαθμο πτυχιου πανω απο 10'


Πλέον δεν μιλάμε για μεταπτυχιακά για διορισμό, δεν το έχετε καταλάβει; Τα διδακτορικά θα τα θεωρείτε δεδομένα.


Και πως τα πετυχαίνουν κιόλας να είναι στο γνωστικο αντικείμενο της θέσης;; :| :|


Αφού είναι δεκτά όλα τα πτυχία μετράνε όλα τα διδακτορικά. Η λογική λέει αυτό που είπατε αλλα το ΑΣΕΠ όπως και στην 1Κ μέτρησε τα πάντα, οπότε και τα 1640 που είπα παραπάνω μπορεί να είναι και λίγα...μάλλον θα πάμε πάνω απο 1700..για όσους δεν πιστευουν ας δουν τα αποτελέσματα της 1κ

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Απρ 22, 2018 5:26 pm

Αφού είναι δεκτά όλα τα πτυχία μετράνε όλα τα διδακτορικά. Η λογική λέει αυτό που είπατε αλλα το ΑΣΕΠ όπως και στην 1Κ μέτρησε τα πάντα, οπότε και τα 1640 που είπα παραπάνω μπορεί να είναι και λίγα...μάλλον θα πάμε πάνω απο 1700..για όσους δεν πιστευουν ας δουν τα αποτελέσματα της 1κ[/quote]


Που γνωρίζετε πως τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά ήταν όχι και τόσο συναφή ; Σε θέματα οικονομίας-διοίκησης μπορεί εύκολα
να κάνεις μεταπτυχιακό ή να φροντίσεις να είναι το θέμα κάπως σχετικό. Αν είναι όμως π.χ. στη χημεία φαίνεται να μην έχει σχέση ...

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό koufeto » Δευ Απρ 23, 2018 11:38 am

Γεια σε όλους και καλή επιτυχία!
Στα δικαιολογητικά της αίτησης εμφανίζεται σαν επιλογή το "Υπεύθυνη Δήλωση εργασιακής εμπειρίας", όπως στην 3Κ/2018, χωρίς να βρίσκω κάτι για εκτύπωση στη σελίδα της αίτησης. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να αποσταλεί και κάτι πλέον του εγγράφου από ΙΚΑ? Συμμετέχω για τις θέσεις ΠΕ.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Δευ Απρ 23, 2018 12:46 pm

gery έγραψε:Αφού είναι δεκτά όλα τα πτυχία μετράνε όλα τα διδακτορικά. Η λογική λέει αυτό που είπατε αλλα το ΑΣΕΠ όπως και στην 1Κ μέτρησε τα πάντα, οπότε και τα 1640 που είπα παραπάνω μπορεί να είναι και λίγα...μάλλον θα πάμε πάνω απο 1700..για όσους δεν πιστευουν ας δουν τα αποτελέσματα της 1κ



Που γνωρίζετε πως τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά ήταν όχι και τόσο συναφή ; Σε θέματα οικονομίας-διοίκησης μπορεί εύκολα
να κάνεις μεταπτυχιακό ή να φροντίσεις να είναι το θέμα κάπως σχετικό. Αν είναι όμως π.χ. στη χημεία φαίνεται να μην έχει σχέση ...[/quote]

Τσεκαρισμένο 100% δέχτηκαν τα πάντα στην 1Κ/2017. Το ίδιο θα γίνει και εδώ. Λογικά οι θέσεις θα καταληφθούν απο απο απελπισμένους υποψηφίους καθηγητικών σχολών που το γύρισαν στα παιδαγωγικά με μεταπτυχιακά και διδακτορικά μήπως και μπορέσουν να βολευτούν στο αντικείμενο τους σε κανα σχολείο. Οπότε μιλάμε για δύο πτυχία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό συν γλώσσες (ναι πληθυντικός)

panosvr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:07 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό panosvr » Δευ Απρ 23, 2018 1:23 pm

koufeto έγραψε:Γεια σε όλους και καλή επιτυχία!
Στα δικαιολογητικά της αίτησης εμφανίζεται σαν επιλογή το "Υπεύθυνη Δήλωση εργασιακής εμπειρίας", όπως στην 3Κ/2018, χωρίς να βρίσκω κάτι για εκτύπωση στη σελίδα της αίτησης. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να αποσταλεί και κάτι πλέον του εγγράφου από ΙΚΑ? Συμμετέχω για τις θέσεις ΠΕ.


Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dimil » Δευ Απρ 23, 2018 2:56 pm

panosvr έγραψε:
koufeto έγραψε:Γεια σε όλους και καλή επιτυχία!
Στα δικαιολογητικά της αίτησης εμφανίζεται σαν επιλογή το "Υπεύθυνη Δήλωση εργασιακής εμπειρίας", όπως στην 3Κ/2018, χωρίς να βρίσκω κάτι για εκτύπωση στη σελίδα της αίτησης. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να αποσταλεί και κάτι πλέον του εγγράφου από ΙΚΑ? Συμμετέχω για τις θέσεις ΠΕ.


Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα


Μολις κι εγω εμπαινα για να το ρωτησω. Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καν στη λιστα των δικαιολογητικων κι εχω κανει αρκετες αιτησεις. Τωρα το ειδα κι εγω. Αυτο το εντυπο υπαρχει στα εντυπα του ασεπ για downloading. Πρεπει να βαλουμε κι αυτο;

panosvr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Παρ Οκτ 19, 2007 11:07 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό panosvr » Δευ Απρ 23, 2018 6:30 pm

Dimil έγραψε:
panosvr έγραψε:
koufeto έγραψε:Γεια σε όλους και καλή επιτυχία!
Στα δικαιολογητικά της αίτησης εμφανίζεται σαν επιλογή το "Υπεύθυνη Δήλωση εργασιακής εμπειρίας", όπως στην 3Κ/2018, χωρίς να βρίσκω κάτι για εκτύπωση στη σελίδα της αίτησης. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να αποσταλεί και κάτι πλέον του εγγράφου από ΙΚΑ? Συμμετέχω για τις θέσεις ΠΕ.


Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα


Μολις κι εγω εμπαινα για να το ρωτησω. Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καν στη λιστα των δικαιολογητικων κι εχω κανει αρκετες αιτησεις. Τωρα το ειδα κι εγω. Αυτο το εντυπο υπαρχει στα εντυπα του ασεπ για downloading. Πρεπει να βαλουμε κι αυτο;



Εστειλα email να ρωτησω. Παντως μονο στην 3Κ/2018 ειχα βαλει εκτυπωμενη υπευθυνη δηλωση, σε ολες τις προηγουμενες απλα ανεβαζα στο μητρωο το χαρτι του ασφαλιστικου φορεα και το δεχονταν κανονικα. Τι να πω. Στην 3Κ το ζητουσε ρητα παντως

koufeto
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 16, 2012 4:08 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό koufeto » Δευ Απρ 23, 2018 7:07 pm

Dimil έγραψε:
panosvr έγραψε:
koufeto έγραψε:Γεια σε όλους και καλή επιτυχία!
Στα δικαιολογητικά της αίτησης εμφανίζεται σαν επιλογή το "Υπεύθυνη Δήλωση εργασιακής εμπειρίας", όπως στην 3Κ/2018, χωρίς να βρίσκω κάτι για εκτύπωση στη σελίδα της αίτησης. Γνωρίζει κανείς αν πρέπει να αποσταλεί και κάτι πλέον του εγγράφου από ΙΚΑ? Συμμετέχω για τις θέσεις ΠΕ.


Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα


Μολις κι εγω εμπαινα για να το ρωτησω. Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καν στη λιστα των δικαιολογητικων κι εχω κανει αρκετες αιτησεις. Τωρα το ειδα κι εγω. Αυτο το εντυπο υπαρχει στα εντυπα του ασεπ για downloading. Πρεπει να βαλουμε κι αυτο;


Έχω μια υποψία, ότι από δω και πέρα, θα είναι μέσα στα απαραίτητα δικαιολογητικά για θέσεις με εμπειρία.....Γιατί μάλλον είχαμε λίγα για υποβολή!!! Να δω τι άλλο θα κάνουμε για μια θέση στον ήλιο!!!

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gery » Τρί Απρ 24, 2018 9:59 am

JohnyMnemonic έγραψε:
gery έγραψε:Αφού είναι δεκτά όλα τα πτυχία μετράνε όλα τα διδακτορικά. Η λογική λέει αυτό που είπατε αλλα το ΑΣΕΠ όπως και στην 1Κ μέτρησε τα πάντα, οπότε και τα 1640 που είπα παραπάνω μπορεί να είναι και λίγα...μάλλον θα πάμε πάνω απο 1700..για όσους δεν πιστευουν ας δουν τα αποτελέσματα της 1κ



Που γνωρίζετε πως τα μεταπτυχιακά-διδακτορικά ήταν όχι και τόσο συναφή ; Σε θέματα οικονομίας-διοίκησης μπορεί εύκολα
να κάνεις μεταπτυχιακό ή να φροντίσεις να είναι το θέμα κάπως σχετικό. Αν είναι όμως π.χ. στη χημεία φαίνεται να μην έχει σχέση ...


Τσεκαρισμένο 100% δέχτηκαν τα πάντα στην 1Κ/2017. Το ίδιο θα γίνει και εδώ. Λογικά οι θέσεις θα καταληφθούν απο απο απελπισμένους υποψηφίους καθηγητικών σχολών που το γύρισαν στα παιδαγωγικά με μεταπτυχιακά και διδακτορικά μήπως και μπορέσουν να βολευτούν στο αντικείμενο τους σε κανα σχολείο. Οπότε μιλάμε για δύο πτυχία, μεταπτυχιακό και διδακτορικό συν γλώσσες (ναι πληθυντικός)[/quote]

Αν διαβάσει κανείς τα αποτελέσματα της 1Κ/2017 θα δει πως υπάρχουν αρκετοί με μη συναφές μεταπτυχιακό και διδακτορικό στην
πρώτη εκατοντάδα. Άρα πράγματι μπορεί το ασεπ να αναγνωρίζει τα παιδαγωγικά γενικά ως έχοντα σχέση με τη διοίκηση!
¨οπως κάνει και με την προυπηρεσία δικηγόρων. Υπάρχει και ρητή αναφορά στην τρέχουσα προκήρυξη.
Ποιος δεν είναι απελπισμένος ; Και το ασεπ... ψάχνει να βρει κάποια κριτήρια...
Έτσι όμως μήπως πριμοδοτεί συγκεκριμένα μεταπτυχιακά ;

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Απρ 24, 2018 11:23 am

koufeto έγραψε:
Dimil έγραψε:
panosvr έγραψε:
Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα


Μολις κι εγω εμπαινα για να το ρωτησω. Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καν στη λιστα των δικαιολογητικων κι εχω κανει αρκετες αιτησεις. Τωρα το ειδα κι εγω. Αυτο το εντυπο υπαρχει στα εντυπα του ασεπ για downloading. Πρεπει να βαλουμε κι αυτο;


Έχω μια υποψία, ότι από δω και πέρα, θα είναι μέσα στα απαραίτητα δικαιολογητικά για θέσεις με εμπειρία.....Γιατί μάλλον είχαμε λίγα για υποβολή!!! Να δω τι άλλο θα κάνουμε για μια θέση στον ήλιο!!!


Προσπαθω να πιασω γραμμη στον ασεπ αλλα ανεφικτο. Ειχατε απαντηση στο γραπτο αιτημα; Εχω στειλει κι εγω αλλα δεν εχουν απαντησει. Χρειαζεται αραγε και αυτο το δικαιολογητικο τελικα ή οχι;

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Απρ 24, 2018 12:12 pm

koufeto έγραψε:
Dimil έγραψε:
panosvr έγραψε:
Δε λέει πουθενά μέσα η προκυρηξη για εκτύπωση υπεύθυνης δήλωσης εμπειρίας. Παντού λέει για ηλεκτρονική υπεύθυνη δήλωση και μέσα έχει επίκληση από το μητρώο. Άρα ανεβάζεις στο μητρώο. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα


Μολις κι εγω εμπαινα για να το ρωτησω. Μεχρι τωρα δεν υπηρχε καν στη λιστα των δικαιολογητικων κι εχω κανει αρκετες αιτησεις. Τωρα το ειδα κι εγω. Αυτο το εντυπο υπαρχει στα εντυπα του ασεπ για downloading. Πρεπει να βαλουμε κι αυτο;


Έχω μια υποψία, ότι από δω και πέρα, θα είναι μέσα στα απαραίτητα δικαιολογητικά για θέσεις με εμπειρία.....Γιατί μάλλον είχαμε λίγα για υποβολή!!! Να δω τι άλλο θα κάνουμε για μια θέση στον ήλιο!!!


Ρε παιδιά είναι ξεχασμένη επιλογή απο την 3Κ/2018 που αφορούσε την φωτογραφική βεβαίωση.

Dimil
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 3:14 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 2Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dimil » Τρί Απρ 24, 2018 12:23 pm

Βεβαια απο οτι εισα στην 3κ δεν χρειαζοταν επικληση απο μητρωο οποτε ισως η υπευθυνη δηλωση εμπειριας να ειχε θεση του αντιστοιχου τμηματος που κανουμε πικληση απο το μητρωο. Ποια η λογικη ομως να το αλλαξουν εκει; Η λογικη μου λεει πως δε χρειαζεται αλλα... μπερδεμα μεγαλο, καθε φορα και κατι καινουριο.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 8 επισκέπτες