ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
konstantiaa
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: Τρί Φεβ 17, 2009 9:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τετ Ιούλ 22, 2020 4:45 pm

300 άτομα δεν μας λες και λίγους. Έχουμε μια δυναμική

ate-riastos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Κυρ Απρ 29, 2007 9:21 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό ate-riastos » Τετ Ιούλ 22, 2020 5:17 pm

Όσοι έχετε υπογράψει μέχρι στιγμής, έχετε τοποθετηθεί σε κοντινά περιφερειακά κέντρα; Δηλ. λαμβάνεται υπόψη η διεύθυνση κατοικίας ;

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Σάβ Ιούλ 25, 2020 7:03 pm

Έχει κανένας είκονα πόσες ημέρες αδείας θα έχουμε για το 2020; Για παράδειγμα έαν κάποιος ξεκινήσει 10 Αυγούστου, πόσες ημέρες άδειας δικαιούται; Θα μπορεί π.χ. να λείψει 3 ημέρες τον Αύγουστο (με αποδοχές);

Dio1980
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Μαρ 25, 2020 12:32 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Dio1980 » Κυρ Ιούλ 26, 2020 6:15 pm

semiramis έγραψε:Έχει κανένας είκονα πόσες ημέρες αδείας θα έχουμε για το 2020; Για παράδειγμα έαν κάποιος ξεκινήσει 10 Αυγούστου, πόσες ημέρες άδειας δικαιούται; Θα μπορεί π.χ. να λείψει 3 ημέρες τον Αύγουστο (με αποδοχές);

Για κάθε μήνα εργασίας που θα κλείνουμε θα δικαίουμαστε 2 μέρες άδεια όπως είναι παντού. Αν πιάσεις δουλειά 10 αυγούστου το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν το τμήμα που θα πας έχει σαββατοκύριακα βάρδιες να δουλέψεις 2 Σάββατα και να τα κολλήσεις σε ένα ΣΚ τέλος αυγούστου να το κάνεις τετραήμερο. Αλλιώς άνευ αποδοχών.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Κυρ Ιούλ 26, 2020 8:02 pm

Dio1980 έγραψε:
semiramis έγραψε:Έχει κανένας είκονα πόσες ημέρες αδείας θα έχουμε για το 2020; Για παράδειγμα έαν κάποιος ξεκινήσει 10 Αυγούστου, πόσες ημέρες άδειας δικαιούται; Θα μπορεί π.χ. να λείψει 3 ημέρες τον Αύγουστο (με αποδοχές);

Για κάθε μήνα εργασίας που θα κλείνουμε θα δικαίουμαστε 2 μέρες άδεια όπως είναι παντού. Αν πιάσεις δουλειά 10 αυγούστου το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι αν το τμήμα που θα πας έχει σαββατοκύριακα βάρδιες να δουλέψεις 2 Σάββατα και να τα κολλήσεις σε ένα ΣΚ τέλος αυγούστου να το κάνεις τετραήμερο. Αλλιώς άνευ αποδοχών.

Σωστά το αναφέρεις. Απλά στην πράξη θα μπορούσαν να σου έδιναν 2 - 3 ημέρες έστω προκαταβολικά και να γίνει αργότερα ο συμψηφισμός. Δεν θα "κλέψουμε" την υπηρεσία, πάμε για να μείνουμε. Ίσως πάει ανάλογα και με τον προϊστάμενο και το τμήμα. Άλλος μπορεί να το εγκρίνει, άλλος όχι.

Amidas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Μάιος 08, 2020 7:53 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Amidas » Κυρ Ιούλ 26, 2020 10:47 pm

Καλησπέρα σας. Σχετικα με τις άδειες ανατροφής τέκνου, τί ισχύει σε μας σε αυτή την περίπτωση?
Ισχύει το 9μηνο με αποδοχές?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο,δεν με ενημέρωσε κάποιος κ φυσικά εγώ δεν το ήξερα.
Επίσης, έχω ήδη δαπανήσει πολλά χρήματα για τη μετεγκατάσταση μας από άλλη πόλη.

ntalia2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 14, 2020 10:14 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό ntalia2020 » Δευ Ιούλ 27, 2020 11:36 pm

Καλησπέρα σας!Έχει υπογράψει κανένας ΔΕ Δομικών;Για να μας πει σε ποια περιοχή θα είναι...Είναι όλοι μαζί ή μοιράζονται ανάλογα σε τομείς της υπηρεσίας;Γνωρίζει κανείς;

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 502
Εγγραφή: Τρί Οκτ 17, 2017 7:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Τρί Ιούλ 28, 2020 2:33 pm

semiramis έγραψε:
Sandrenia83 έγραψε:Όσον αφορά τη σύμβαση δεν αναφέρει πόσο. Το ποσό προσαρμόζεται βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων όπως πχ αν είσαι Δε , Πε κλπ,, αν είσαι παντρεμένος, αν έχεις παιδιά , υπάρχουν κάποια επιδόματα ανάλογα τη θέση κ.α. Και στο γραφείο προσωπικού να ρωτήσεις το ίδιο σου λένε. Κι εγώ το ρώτησα.
Πάντως μισθολογικά ξέρω ότι είναι πολύ καλύτερα από τον υπόλοιπο δημοσιο τομέα.


Καλημέρα Sandrenia83 και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Από το γραφείο προσωπικού με παρέμπεψαν στον υπεύθυνο μισθοδοσίας κ. Μελάκη (2107495186) για να μου υπολογίσει τον μισθό. Προσπάθησα την Παρασκευή να τον καλέσω 3 - 4 φορές αλλά δεν τον βρήκα, υποθέτω ότι θα έχει υψηλό φόρτο εργασίας αυτές τις ημέρες. Διαβάζω ότι η σύμβαση δεν αναφέρει ποσό (ούτε καν μικτές αποδοχές) και είμαι αρκετά ανήσυχος. Θα παραιτηθούμε και θα βασιστούμε στις εκτιμήσεις ενός υπαλλήλου και μάλιστα από το τηλέφωνο; Η ΕΥΔΑΠ δεν σου απαντά εγγράφως για τις αποδοχές αλλά το να υπογράφεις σύμβαση χωρίς να φαίνονται πουθενά νούμερα είναι ένα θέμα.

Παλαιότερα ο κ. Μελάκης είχε απαντήσει ότι μετράει η προϋπηρεσία, μετά ότι δεν μετράει ή ότι δεν ήταν σίγουρος. Εδώ στο forum χρήστης είχε διαμαρτυρηθεί ότι του υπολόγισε μισθό πάνω από 1.200 € και μετά κάτω από 1.000 €. Προσωπικά θα ζητήσω να μου αναλύσει πώς υπολόγισε τον μισθό μου και ακόμα καλύτερα να συναντηθούμε για να το κάνουμε μαζί με βάση την επιχειρησιακή σύμβαση. Δεν είναι πυρηνική φυσική να υπάρχει ένα αρχείο Excel και να μπορεί ο καθένας να κάνει τον υπολογισμό ή να ζητήσει την γνώμη ενός πιο ειδικού (π.χ. εργατολόγου).

Τέλος οι περισσότεροι δεν ξέρουμε ούτε σε ποια περιοχή θα πάμε (π.χ. Γαλάτσί η αλλού) ούτε έχουμε μιλήσει με κάποιον για να έχουμε μια ακριβή εικόνα της φύσης της εργασίας. Όλα αυτά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουν και επειδή ο Αύγουστος είναι μήνας διακοπών, θα συνιστούσα στους συναδέλφους να μην βιαστούν να υπογράψουν και να συλλέξουν ότι πληροφορίες μπορούν.

Επιπλέον δεν χρειάζεται πιστοποιητικό προϋπηρεσίας από προηγούμενους εργοδότες για την αναγνώριση της προϋπηρεσίας. Όπως μου απάντησαν από το γραφείο προσωπικού, αρκεί η βεβαίωση από το ΙΚΑ.



Από 1200-1250 καθαρά είχαν γίνει γύρω στα 900 καθαρά!

diaviou180523
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Μάιος 27, 2020 1:23 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό diaviou180523 » Πέμ Ιούλ 30, 2020 1:39 pm

Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησε κάποιος να μας πει κάτι νεότερο; Όλα αυτά που είχαν αναφερθεί κατά καιρούς για επιδόματα , για χορήγηση κάρτας μηνιαίας για μεταφορικά μέσα , ισχύει τίποτα ή όχι; Και τελικά τί παίζει με μισθούς; Πού θα τα ρωτήσουμε όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που ασφάλισε και τα παιδιά του στην ΕΥΔΑΠ; Είναι καλύτερα λέτε;

Vasov
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 04, 2020 12:04 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Vasov » Πέμ Ιούλ 30, 2020 5:01 pm

diaviou180523 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησε κάποιος να μας πει κάτι νεότερο; Όλα αυτά που είχαν αναφερθεί κατά καιρούς για επιδόματα , για χορήγηση κάρτας μηνιαίας για μεταφορικά μέσα , ισχύει τίποτα ή όχι; Και τελικά τί παίζει με μισθούς; Πού θα τα ρωτήσουμε όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που ασφάλισε και τα παιδιά του στην ΕΥΔΑΠ; Είναι καλύτερα λέτε;


Εγώ υπέγραψα, δεν εχω ξεκινήσει ακόμα.
Ισχύουν αν όχι όλα τα περισσότερα. Η ευδαπ πληρώνει για παιδικό σταθμό, ποσοστό για 1 ξενη γλώσσα κάθε παιδιού, δίνει χρηματικό δωρο στα παιδιά κάθε Χριστούγεννα, κουπόνια για σουπερ μάρκετ 3 φορές το χρόνο (Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαιρι). Μου τα είπε εργαζόμενος εκεί.
Για μηνιαία κάρτα δεν ρώτησα, το ξέχασα. Και τα μισθολογικά Επίσης δεν εχω προλάβει να πάρω να ρωτήσω, γιατί στο γραφείο προσωπικού δεν ξέρουν.
Τα παιδιά επίσης τα ασφαλισα σε εμένα, μου είπαν ότι είναι πολυ Καλή ασφάλιση.
Ακόμα πληρώνει κ ιδιωτική ασφάλιση για τους εργαζόμενους.

gb331984
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: Τρί Ιαν 02, 2018 6:30 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gb331984 » Σάβ Αύγ 01, 2020 10:47 pm

Vasov έγραψε:
diaviou180523 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά. Ξεκίνησε κάποιος να μας πει κάτι νεότερο; Όλα αυτά που είχαν αναφερθεί κατά καιρούς για επιδόματα , για χορήγηση κάρτας μηνιαίας για μεταφορικά μέσα , ισχύει τίποτα ή όχι; Και τελικά τί παίζει με μισθούς; Πού θα τα ρωτήσουμε όλα αυτά; Υπάρχει κάποιος που ασφάλισε και τα παιδιά του στην ΕΥΔΑΠ; Είναι καλύτερα λέτε;


Εγώ υπέγραψα, δεν εχω ξεκινήσει ακόμα.
Ισχύουν αν όχι όλα τα περισσότερα. Η ευδαπ πληρώνει για παιδικό σταθμό, ποσοστό για 1 ξενη γλώσσα κάθε παιδιού, δίνει χρηματικό δωρο στα παιδιά κάθε Χριστούγεννα, κουπόνια για σουπερ μάρκετ 3 φορές το χρόνο (Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαιρι). Μου τα είπε εργαζόμενος εκεί.
Για μηνιαία κάρτα δεν ρώτησα, το ξέχασα. Και τα μισθολογικά Επίσης δεν εχω προλάβει να πάρω να ρωτήσω, γιατί στο γραφείο προσωπικού δεν ξέρουν.
Τα παιδιά επίσης τα ασφαλισα σε εμένα, μου είπαν ότι είναι πολυ Καλή ασφάλιση.
Ακόμα πληρώνει κ ιδιωτική ασφάλιση για τους εργαζόμενους.

Καλησπέρα παίδες.
Προσωπικά υπογράφω μεθαύριο.
Από 11.5 χρόνια εμπειρίας θα πληρώνουν για 3.5 λόγω παγώματος του χρονοεπιδοματος, από ο,τι κατάλαβα.
Τι διάβασα για ιδιωτικοποίηση της ΕΥΔΑΠ; Ισχύει ή είναι είναι fake news; Με διδάκτορικο, μεταπτυχιακό και 2 πτυχίο πανεπιστημίου, τι προσαύξηση υπάρχει; Έχετε link με τη συλλογική σύμβαση;

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2017 5:16 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό semiramis » Κυρ Αύγ 02, 2020 11:27 pm

Καλησπέρα σε όλους. Έχετε ακούσει κάτι για κάρτες απεριορίστων διαδρομών;

Κάποια στιγμή στο μέλλον είναι πιθανόν η ΕΥΔΑΠ να ιδιωτικοποιηθεί αλλά αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα. Μπορεί να είναι και καλό απο μισθολογικής πλευράς (π.χ. ξεπάγωμα δώρων). Επιτρέψτε μου να σχολιάσω ότι μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε ξεκαθαρίσει την αμοιβή σας αλλά εντούτοις ξεκινάτε άμεσα :shock:. Μπορείτε να μιλήσετε με τον κ. Μελάκη (δείτε τα τηλέφωνα σε προηγούμενες σελίδες) από το τμήμα μισθοδοσίας.

Επίσης για έναν συνοπτικό υπολογισμό του μισθού, δείτε προηγούμενο σχετικό post μου.

Sandrenia83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Τετ Ιουν 17, 2020 6:49 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Sandrenia83 » Δευ Αύγ 03, 2020 6:34 am

semiramis έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Έχετε ακούσει κάτι για κάρτες απεριορίστων διαδρομών;

Κάποια στιγμή στο μέλλον είναι πιθανόν η ΕΥΔΑΠ να ιδιωτικοποιηθεί αλλά αυτό δεν λέει και πολλά πράγματα. Μπορεί να είναι και καλό απο μισθολογικής πλευράς (π.χ. ξεπάγωμα δώρων). Επιτρέψτε μου να σχολιάσω ότι μου κάνει εντύπωση που δεν έχετε ξεκαθαρίσει την αμοιβή σας αλλά εντούτοις ξεκινάτε άμεσα :shock:. Μπορείτε να μιλήσετε με τον κ. Μελάκη (δείτε τα τηλέφωνα σε προηγούμενες σελίδες) από το τμήμα μισθοδοσίας.

Επίσης για έναν συνοπτικό υπολογισμό του μισθού, δείτε προηγούμενο σχετικό post μου.

Καλημέρα σε όλους. Όσον αφορά τις κάρτες απεριόριστων διαδρομών ισχύει μια σχετική εκπτωση για τις εξάμηνες κ για τις δώδεκαμήνες. Πχ ενώ το κόστος για την εξάμηνη είναι περίπου 180€, εφόσον προσκομίσεις βεβαίωση από την υπηρεσία, την πληρώνεις 147€ .

Damned2020
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιουν 05, 2020 2:23 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Damned2020 » Τρί Αύγ 04, 2020 9:28 am

Καλημέρα σε όλους τους φρεκο-διορισμένους!
Μια ερώτηση περί ασφάλισης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ΕΥΔΑΠ. Σε βάζουν να υπογράψεις μια αίτηση για δική τους ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κατά την πρόσληψη...(εάν το επιθυμείς!)
Αυτό αφορά ΤΗΝ περίθαλψη ΚΑΙ ΤΑ συντάξιμα ένσημα ??? Μου είπαν ότι πρέπει να γίνει διακοπή από το ΙΚΑ αν επιλέξεις τη δική τους ασφάλιση...!!

evi44
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 8:35 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό evi44 » Τρί Αύγ 04, 2020 1:13 pm

Damned2020 έγραψε:Καλημέρα σε όλους τους φρεκο-διορισμένους!
Μια ερώτηση περί ασφάλισης και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ΕΥΔΑΠ. Σε βάζουν να υπογράψεις μια αίτηση για δική τους ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κατά την πρόσληψη...(εάν το επιθυμείς!)
Αυτό αφορά ΤΗΝ περίθαλψη ΚΑΙ ΤΑ συντάξιμα ένσημα ??? Μου είπαν ότι πρέπει να γίνει διακοπή από το ΙΚΑ αν επιλέξεις τη δική τους ασφάλιση...!!


Οχι, δεν αφορά τα συντάξιμα, αυτά συνεχίζουν στο ΙΚΑ, το ίδιο γίνεται και με ΕΔΟΕΑΠ, το ταμείο των δημοσιογράφων...απλά εκεί αν και πολύ καλύτερες παροχές ιατροφαρμακευτικές από το ΙΚΑ νομίζω δεν έχεις δικαίωμα να επιλέξεις το ένα ή το άλλο...και γιατί άλλωστε? η κάλυψη η ιατρική τουλάχιστον εκεί είναι απείρως καλύτερη...το ίδιο θα ισχύει και για ευδαπ...μονο για ιατροφαρμακευτικά, για σύνταξη ένσημα παραμένεις ΙΚΑ...
Μία ερώτηση προς κάποιον καταμετρητή που ήδη άρχισε να δουλεύει...Σε στέλνουν στο πεδίο εμβέλειας του περιφερειακού γραφείου που τοποθετήθηκες, στον συγκεκριμένο δήμο δηλ. ή σε όμορους δήμους (υποθέτω), ή μπορεί τη μια μέρα να πας γλυφάδα, την άλλη κέντρο και γενικά σε διάφορα σημεία της Αθήνας? Ευχαριστώ όποιον μπορεί να πει για την εμπειρία του...


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες