ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
panosvr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ 1Κ/2018

Δημοσίευσηαπό panosvr » Τετ Απρ 22, 2020 9:04 am

Πήρα τηλ να ρωτήσω για το μισθολογικό και μου είπε ενας κύριος πως "δε μπορούμε να σας δώσουμε πληροφορίες σχετικά με το μισθολογικό, αυτό θα βγει όταν αποδεχτείτε τη θέση, αλλιώς θα πάρουμε τον επόμενο επιλαχών"

τύπου αν θες έλα, αλλιώς υπάρχουν κι άλλοι μετά από σένα

πάντως στη συνέχεια της συζήτησης μου είπε πως το χρονοεπίδομα μετράει μέχρι σήμερα και όχι μέχρι το Φεβρουάριο του 2012 όπως διάβασα κάπου εδώ μέσα, μάλιστα επέμεινα και του έιπα για Φεβρουάριο του 2012 και μου είπε όχι

Stefanos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Stefanos » Τετ Απρ 22, 2020 10:46 am

Ρωτησα και γω για μισθολογικο σημερα και δεν μου εδωσαν καμια πληροφορια. Μου ειπαν και αυτοι δεν ξερουν να μου πουν με σιγουρια. Απλα μου ειπαν οταν ερθει ο καιρος θα μας ειδοποιήσουν. Πιστευω τοτε να μπορουν να μας πουν.

Mktacc
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Mktacc » Πέμ Απρ 23, 2020 11:40 am

Διαβάστε λίγες σελίδες πιο πίσω γιατί δεν το κάνατε;

Τι δεν έχετε καταλάβει ότι αλλα είπαν αρχικά άλλα λίγο πιο μετά καθόλου μετά, μπερδεμένα μπερδεμένα αερολογίες.
Ακόμη ψάχνεστε;

Ειδικά κάποιοι που λέτε και για σίγουρους μισθούς;

Είναι κρίμα και για εσάς όσο και για κάποιον που τα διαβάζει

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό semiramis » Πέμ Απρ 23, 2020 4:12 pm

Έχουμε και λέμε: ΠΕ Αναλυτής - Προγραμματιστής ξεκινάς κλιμάκιο 5 (1.021,90 € μικτά). Ας πάρουμε την περίπτωση να σου αναγνωρίζουν μέχρι 4 (αν ισχύει η προϋπηρεσία μέχρι 02/2012) ή μέχρι 12+ χρόνια προϋπηρεσίας. Οπότε θα κερδίσεις 1 κλιμάκιο (1.047,57 € μικτά) ή 4 κλιμάκια (1.090,21 € μικτά στο κλιμάκιο 1).

Τα επιδόματα που γνωρίζω ότι ισχύουν είναι:

- 10% για μεταπτυχιακό.
- 15% για επίδομα οθόνης/ υπολογιστή; Κάποιος ας το επιβεβαιώσει.
- Ξένες γλώσσες και τέκνα δεν γνωρίζω να αυξάνουν τον μισθό. Ίσως τα τέκνα να μειώνουν λίγα Ευρώ την φορολογία.

Οπότε από τα 1.047,57 € ή 1.090,21 € μικτά άντε να πάς στα (1.047,57 + 104,75 + 157,13) ή στα (1.090,21 + 109,02 + 163,53), δηλαδή στα 1309,45 € μικτά ή 1362,76 € μικτά. Αυτά μεταφράζονται σε 999 € ή 1031 € καθαρά.

Που είναι λοιπόν οι καλοί μισθοί της ΕΥΔΑΠ;

Tsakos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Tsakos » Πέμ Απρ 23, 2020 5:54 pm

Αγαπητή μέλλουσα συνάδελφε τα παρουσιάζεις λιγο αλλιώς.Δεν αναγράφεις το επίδομα οικογενειακής καταστασης και τέκνων.Τα κλιμάκια με αναγνώριση χρόνου είναι με λάθος αντιπαραβολή και είναι εκτός συλλογικής σύμβασης.Δεν αναφέρεσαι σε υπεριωρίες που ειναι σε μηνιαία βάση.Απλά αν θέλεις πες μας αν είχες ποτέ σχέση με τον οργανισμό .Το ρωταω χωρίς υφος και με πολύ ευγένεια

konstantiaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Πέμ Απρ 23, 2020 9:16 pm

Semiramis τα χρήματα στην συλλογική σύμβαση είναι για την υποχρεωτική εκπαίδευση. Οπότε τα ποσά στα οποία υπολογίζεις τα επιπλέον επιδόματα είναι λάθος. Δεν έχεις βάλει το επίδομα του ΠΕ.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό semiramis » Πέμ Απρ 23, 2020 10:41 pm

Tsakos έγραψε:Αγαπητή μέλλουσα συνάδελφε τα παρουσιάζεις λιγο αλλιώς.Δεν αναγράφεις το επίδομα οικογενειακής καταστασης και τέκνων.

Το επίδομα οικογενειακής κατάστασης και τέκνων πόσα χρήματα επιπλέον είναι για π.χ. 2 παιδιά; Στο δημόσιο (ενιαίο μισθολόγιο) είναι επιπλέον 70 € μικτά. Πόσα παραπάνω να είναι στην ΕΥΔΑΠ; Άλλα 50 - 55 € καθαρά;

Tsakos έγραψε:Τα κλιμάκια με αναγνώριση χρόνου είναι με λάθος αντιπαραβολή και είναι εκτός συλλογικής σύμβασης.

Έχω υπόψιν μου την Συμπληρωματική Επιχειρησιακή Συλλογική Σύμβαση Εργασίας 2018 που αναφέρει τα κλιμάκια. Το κλιμάκιο 5 είναι 1.021,90 € μικτά. Υπολογίζω 10% επιπλέον για το μεταπτυχιακό κ.λ.π. Που είναι το λάθος που αναφέρεις; Τι εννοείς είναι εκτός συλλογικής σύμβασης;

Tsakos έγραψε:Δεν αναφέρεσαι σε υπεριωρίες που ειναι σε μηνιαία βάση.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε υπερωρίες, σε πρώτη φάση μας ενδιαφέρει ο μισθός του 8ώρου. Επιπλέον τυπικά τις υπερωρίες θα πρέπει να τις εγκρίνει ο προϊστάμενος σου και υποθέτω ότι θα έχουν νόημα για μια συγκεκριμένη περίοδο. Για τους νέους υπαλλήλους που δεν γνωρίζουν καλά - καλά το business τι υπερωρίες να πληρώσει η ΕΥΔΑΠ; Σε άλλες υπηρεσίες οι υπερωρίες δεν ξεπερνούν το 10% του μισθού.

Tsakos έγραψε:Απλά αν θέλεις πες μας αν είχες ποτέ σχέση με τον οργανισμό .Το ρωταω χωρίς υφος και με πολύ ευγένεια

Δεν έχω κάποια σχέση με τον οργανισμό, όπως και οι περισσότεροι επιτυχόντες που γράφουν εδώ. Προσπαθώ να κάνω υπολογισμούς με βάση τις διαθέσιμες πληροφορίες. Επιπλέον θέλω να είμαι σε θέση να επιβεβαιώσω όσα θα λεχθούν από το τμήμα Ανθρωπίνου Δυναμικού.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό semiramis » Πέμ Απρ 23, 2020 11:41 pm

konstantiaa έγραψε:Semiramis τα χρήματα στην συλλογική σύμβαση είναι για την υποχρεωτική εκπαίδευση. Οπότε τα ποσά στα οποία υπολογίζεις τα επιπλέον επιδόματα είναι λάθος. Δεν έχεις βάλει το επίδομα του ΠΕ.

Καλήσπέρα. Ποιό είναι το επίδομα του ΠΕ; Είχα την εντύπωση με βάση το παρακάτω post ότι απλά κάποιοι (π.χ. ΥΕ) ξεκινάνε από το κλιμάκιο 9, ενώ οι ΠΕ ξεκινάνε από κλιμάκιο 7 έως 5, ανάλογα με την ειδικότητα. Κάνω λάθος;

Δεν έχω βρει link για το Προεδρικό διάταγμα υπ.αριθμ. 597.

panosvr έγραψε:Πτυχιούχοι Πολυτεχνείου, εισαγωγικός βαθμός 5ος

Πτυχιούχοι Θετικών Επιστημών, εισαγωγικός βαθμός 6ος

Τεχνολόγοι Μηχανικοί, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Διοικητικόι, Οικονομικοί ΠΕ, εισαγωγικός βαθμός 7ος

Διοικητικοί, Οικονομικοί ΤΕ, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Αναλυτές Προγραμματιστές ΠΕ, εισαγωγικός βαθμός 5ος

Προγραμματιστές Η/Υ ΤΕ, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Σύμφωνα με τον Κανονισμό Προσωπικού της ΕΥΔΑΠ, Προεδρικό διάταγμα υπ.αριθμ. 597

Tsakos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Tsakos » Παρ Απρ 24, 2020 12:31 am

Εισαγωγικός βασικός μισθός ΕΥΔΑΠ 970,05 € (Σ.Σ.: Βασικός μισθός της ΕΓΣΣΕ 2009:751€, Βασικός μισθός 2019: 586,08 €)τροφεία,Με την πλήρη υλοποίηση της σύμβασης, διαμόρφωση μεικτών τακτικών αποδοχών για κάθε μισθολογικό κλιμάκιο, πάνω από τις αντίστοιχες αποδοχές που υπήρχαν πριν την εφαρμογή του ν. 4024/2011.τροφεια:90_120 ευρω το μηνα.Χορηγηση μηνιαίων καρτών ΜΜΜ.Δώρο 1000 ευρώ το χρόνο.Επισημαίνω οτι οι φορολογικές απαλλαγές εισοδήματος για τέκνα δεν έχουν σχέση με την συζήτηση που κάνουμε.

panosvr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό panosvr » Παρ Απρ 24, 2020 8:20 am

semiramis έγραψε:
konstantiaa έγραψε:Semiramis τα χρήματα στην συλλογική σύμβαση είναι για την υποχρεωτική εκπαίδευση. Οπότε τα ποσά στα οποία υπολογίζεις τα επιπλέον επιδόματα είναι λάθος. Δεν έχεις βάλει το επίδομα του ΠΕ.

Καλήσπέρα. Ποιό είναι το επίδομα του ΠΕ; Είχα την εντύπωση με βάση το παρακάτω post ότι απλά κάποιοι (π.χ. ΥΕ) ξεκινάνε από το κλιμάκιο 9, ενώ οι ΠΕ ξεκινάνε από κλιμάκιο 7 έως 5, ανάλογα με την ειδικότητα. Κάνω λάθος;

Δεν έχω βρει link για το Προεδρικό διάταγμα υπ.αριθμ. 597.

panosvr έγραψε:Πτυχιούχοι Πολυτεχνείου, εισαγωγικός βαθμός 5ος

Πτυχιούχοι Θετικών Επιστημών, εισαγωγικός βαθμός 6ος

Τεχνολόγοι Μηχανικοί, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Διοικητικόι, Οικονομικοί ΠΕ, εισαγωγικός βαθμός 7ος

Διοικητικοί, Οικονομικοί ΤΕ, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Αναλυτές Προγραμματιστές ΠΕ, εισαγωγικός βαθμός 5ος

Προγραμματιστές Η/Υ ΤΕ, εισαγωγικός βαθμός 8ος

Σύμφωνα με τον Κανονισμό Προσωπικού της ΕΥΔΑΠ, Προεδρικό διάταγμα υπ.αριθμ. 597

Το είχα βάλει αλλά τα περισσότερα λινκ τα διαγράφουν οι διαχειριστές. Αν μπεις στο site του εθνικου τυπογραφείου θα το βρεις

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό semiramis » Παρ Απρ 24, 2020 3:46 pm

Καλησπέρα. Από το site του Εθνικού Τυπογραφείου επιλέξτε "Προεδρικό Διάταγμα" και συμπληρώστε αριθμό Διατάγματος 597: http://www.et.gr/idocs-nph/search/lawForm.html.

Πράγματι επιβεβαιώνουν τα όσα έχει αναφέρει ο χρήστης panosvr για τα κλιμάκια. Επιπλέον συγκράτησα (από το διάταγμα του 1985):

- Κατασκηνώσεις για τα παιδιά των υπαλλήλων ηλικίας 7 - 14 ετών.
- Ξεχωριστή άδεια μέχρι 2 ημέρες τον χρόνο για προληπτικές ιατρικές εξετάσεις.

6. Οι εργαζόμενοι για την ιατρική περίθαλψη που τους παρέχεται καταβάλλουν τα εξής ποσοστά στο σύνολο των αποδοχών τους, τα οποία παρακρατούνται από την Εταιρεία.
α) 1% για τον εαυτό τους.
β) 1% για την σύζυγο
γ) 1% για κάθε παιδί τους

Το σύνολο των α,β,γ δεν μπορεί να υπερβεί το 4%.
Σελίδα 8 από 16. Δεν γνωρίζω αν ισχύει ακόμα αλλά τελικά την πληρώνεις την ιατρική ασφάλιση.

semiramis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό semiramis » Παρ Απρ 24, 2020 4:10 pm

Να τα πάρουμε λοιπόν με την σειρά. Ξεχωριστά μισθός και λοιπές παροχές.

Tsakos έγραψε:Εισαγωγικός βασικός μισθός ΕΥΔΑΠ 970,05 € (Σ.Σ.: Βασικός μισθός της ΕΓΣΣΕ 2009:751€, Βασικός μισθός 2019: 586,08 €)

Εντάξει, συμφωνούμε σε αυτό.

Tsakos έγραψε:Με την πλήρη υλοποίηση της σύμβασης, διαμόρφωση μεικτών τακτικών αποδοχών για κάθε μισθολογικό κλιμάκιο, πάνω από τις αντίστοιχες αποδοχές που υπήρχαν πριν την εφαρμογή του ν. 4024/2011.

Αυτό δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω. Σε δημοσιεύματα του τύπου διάβαζα ότι στόχος είναι να φτάσουν οι αποδοχές στα επίπεδα προ μνημονίου. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν φτάσει ακόμα. Τουλάχιστον σε ότι αφορά το ξεπάγωμα του χρονοεπιδόματος (τριετίες) που είναι βασικό.

Tsakos έγραψε:τροφεια:90_120 ευρω το μηνα.Χορηγηση μηνιαίων καρτών ΜΜΜ.Δώρο 1000 ευρώ το χρόνο.

Βγαίνουν 121 € τον μήνα τα τροφεία, δεν ξέρω γιατί γράφεις από 90 €. Για την χορήγηση μηνιαίων καρτών ΜΜΜ δεν γνώριζα, αν ισχύει κερδίζει ο εργαζόμενος τουλάχιστον 30 € τον μήνα. Τα 1000 € το έτος είναι μικτά και βγαίνουν κάπου 700 € καθαρά.

Tsakos έγραψε:Επισημαίνω οτι οι φορολογικές απαλλαγές εισοδήματος για τέκνα δεν έχουν σχέση με την συζήτηση που κάνουμε.

Σωστά. Ανέφερες επίδομα γάμου - τέκνων αλλά δεν είδα κάποια αναφορά κάπου.

Οπότε ο μισθός είναι στα επίπεδα των 1.000 - 1.100 € καθαρά. Φυσικά υπάρχουν οι έξτρα παροχές (κουπόνια κλπ) αλλά αναφέρομαι στον μισθό.

nikpap
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nikpap » Παρ Απρ 24, 2020 9:20 pm

Έχεις βρει καμιά πληροφορία για το επίδομα ΠΕ; Λογικά θα είναι ποσοστό επί του μισθού κλιμακίου αλλά δεν το έχω βρει πουθενά.

monoasep
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό monoasep » Δευ Απρ 27, 2020 10:54 pm

Καλησπέρα σε όλες/όλες.
Είμαι επιτυχών στην κατηγορία ΠΕ και θα ήθελα κατ' αρχάς να συγχαρώ τους επιτυχόντες. Είναι ευχάριστο που έχουμε στη διάθεση μας αυτό το forum για επικοινωνούμε και να ανταλλάσσουμε προβληματισμούς. Θεωρώ όμως ότι η συζήτηση είναι πλέον μονοδιάστατη και άχαρη καθώς περιστρέφεται μόνο γύρω από το μισθολογικό. Το αν 1000 ή 1500 ευρώ είναι πολλά ή λίγα είναι υποκειμενικό. Επιπλέον, ας σκεφτούμε ότι το site είναι ορατό δημοσίως και όχι μόνο στους διοριστέους. Αναλογιστείτε λοιπόν τι σκέφτεται κάποιος επιλαχών που θα ήθελε πολύ μία από τις πολυπόθητες θέσεις διαβάζοντας τα σχόλιά μας. Θα μας χαρακτήριζε τουλάχιστον αχάριστους.
Στο ψητό τώρα... Νομίζω ότι η ΕΥΔΑΠ καλώς πράττει και δεν ανακοινώνει τους μισθούς τηλεφωνικά στον κάθε ενδιαφερόμενο. Καμία ΑΕ δεν θα το έκανε αυτό. Επίσης μία εταιρία που ελέγχεται από το δημόσιο δεν θα ήθελε σε καμία περίπτωση να διαφημίζονται στο διαδίκτυο τα προνόμια των εργαζομένων της έναντι των υπόλοιπων δημοσίων υπαλλήλων. Ας μην ήμαστε προκλητικοί.
Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι ο μισθός είναι ένα μόνο από τα κριτήρια επιλογής μίας θέσης εργασίας. Ενδιαφέρον θα είχε να ακούσουμε πληροφορίες που έχουν να κάνουν με το περιβάλλον και τις συνθήκες εργασίας και με ευκαιρίες για επαγγελματική και μισθολογική εξέλιξη. Αν κάποιος έχει πληροφορίες θα μπορούσε να τις μοιραστεί μαζί μας.
Έχω την αίσθηση ότι το προσωπικό της ΕΥΔΑΠ είναι ευχαριστημένο από τις συνθήκες και τους μισθούς δεν μπορώ να το στηρίξω όμως κάπου.

konstantiaa
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό konstantiaa » Τρί Απρ 28, 2020 11:57 am

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες