ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Διαγωνισμοί με σειρά προτεραιότητας σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Kleos99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2020 5:24 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό Kleos99 » Κυρ Νοέμ 08, 2020 12:26 am

:D
Mktacc έγραψε:Για να μην αναρωτιόμαστε καμια φορά γιατί μπορεί να αργούν οι αναπληρώσεις και πόσο ότι νά ναι έγιναν οι δηλώσεις από μερικούς.

Σήμερα βγηκε στη διαύγεια μια αναπλήρωση για θέση ΤΕ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΩΝ
Για να καλυφθεί η θέση χρειάστηκε το εξής

Διαγράφονται από τους οικείους πίνακες κατάταξης ελλείψει πρόσθετων προσόντων

18 άτομα και

Μειώνεται η συνολική βαθμολογία σε 11 υποψηφίους.

άρα για να καλυφθει μια θέση έπρεπε να ασχοληθούν με 29 υποψηφίους!

Στην Ελλάδα είσαι ο,τι δηλώσεις μέχρι να αποδειχτεί..

gery
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 375
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 19, 2017 9:35 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό gery » Κυρ Νοέμ 08, 2020 1:04 am

ΔΕ διαφωνώ πως υπάρχει πρόβλημα με τις δηλώσεις, ειδικά στην περίφημη 3Κ/2018 όπου οι
προσωρινοί πίνακες καταρτίστηκαν με βάση μόνο τις δηλώσεις. Οπότε μπορούσε κάποιος
να κάνει δήλωση "φουσκωμένη" και να προσληφθεί προσωρινά ;
Πάντως το ασεπ ταλαιπωρήθηκε πολύ με αυτή την προκήρυξη...

Αλλά το πρόβλημα των καθυστερήσεων στις υπόλοιπες προκηρύξεις είναι διαφορετικό.
Αν είσαι λάθος στη δήλωση δε μπαίνεις πουθενά. Συνήθως στις αναπληρώσεις η καθυστέρηση
προέρχεται από αλλού...σπάνια βλέπουμε να διαγράφονται πολλοί περισσότεροι
από αυτούς που δεν αποδέχτηκαν τη θέση παραιτήθηκαν...

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Πέμ Δεκ 03, 2020 2:18 pm

Giasemi2 έγραψε:Καλησπέρα . Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με σιγουριά αν η δέσμευση παραμονής για 7 έτη με την 3κ/2018 ισχύει για όλους ή για όσους διορίστηκαν με ειδική εμπειρία . Διότι ο νόμος ξεκινάει λέγοντας : Για όσους διορίστηκαν με την ειδική διαδικασία του άρθρου ..... το οποίο μιλάει για την ειδική εμπειρία. Επίσης μήπως γνωρίζετε αν τελικά θα καταργηθεί ή θα αλλάξει ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας .

Ισχύει για όλους έχει βγει και εγκύκλιος που το διευκρινίζει

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό kristabella » Πέμ Δεκ 10, 2020 1:08 pm

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από τους ήδη διοριστέους τι ισχύει με το καθεστώς ασφάλισης (κλάδου κύριας σύνταξης και κυρίως κλάδου υγείας) των νεοδιοριζόμενων υπαλλήλων ΟΤΑ. Από πότε αρχίζει η ασφαλιστική τους ικανότητα; Ανατρέχει στο χρόνο δημοσίευσης του διορισμού ή ξεκινά από μεταγενέστερο χρόνο; Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Επίσης ποιος είναι ο φορέας ασφάλισης; Τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ που έχει ενταχθεί στον ΕΦΚΑ; Χρειάζεται να προβεί σε κάποιες ενέργειες ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος ή τα αναλαμβάνει όλα ο φορέας διορισμού (δήμος); Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Κυρ Δεκ 13, 2020 4:00 pm

kristabella έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από τους ήδη διοριστέους τι ισχύει με το καθεστώς ασφάλισης (κλάδου κύριας σύνταξης και κυρίως κλάδου υγείας) των νεοδιοριζόμενων υπαλλήλων ΟΤΑ. Από πότε αρχίζει η ασφαλιστική τους ικανότητα; Ανατρέχει στο χρόνο δημοσίευσης του διορισμού ή ξεκινά από μεταγενέστερο χρόνο; Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Επίσης ποιος είναι ο φορέας ασφάλισης; Τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ που έχει ενταχθεί στον ΕΦΚΑ; Χρειάζεται να προβεί σε κάποιες ενέργειες ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος ή τα αναλαμβάνει όλα ο φορέας διορισμού (δήμος); Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

η ασφάλιση αρχίζει από την ημέρα ορκομοσίας. Ο φορέας ασφάλισης είναι ο ΕΦΚΑ(ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ) .Ναι θα πρεπει να πας στον έφκα και το δηλώσεις μαζί με την ορκομοσία σου και βεβαίωση από το δήμο σου για τις κρατήσεις . καλύτερα να πάρεις τηλ στον έφκα της περιοχή σου

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό kristabella » Κυρ Δεκ 13, 2020 6:42 pm

theod75 έγραψε:
kristabella έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από τους ήδη διοριστέους τι ισχύει με το καθεστώς ασφάλισης (κλάδου κύριας σύνταξης και κυρίως κλάδου υγείας) των νεοδιοριζόμενων υπαλλήλων ΟΤΑ. Από πότε αρχίζει η ασφαλιστική τους ικανότητα; Ανατρέχει στο χρόνο δημοσίευσης του διορισμού ή ξεκινά από μεταγενέστερο χρόνο; Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Επίσης ποιος είναι ο φορέας ασφάλισης; Τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ που έχει ενταχθεί στον ΕΦΚΑ; Χρειάζεται να προβεί σε κάποιες ενέργειες ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος ή τα αναλαμβάνει όλα ο φορέας διορισμού (δήμος); Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

η ασφάλιση αρχίζει από την ημέρα ορκομοσίας. Ο φορέας ασφάλισης είναι ο ΕΦΚΑ(ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ) .Ναι θα πρεπει να πας στον έφκα και το δηλώσεις μαζί με την ορκομοσία σου και βεβαίωση από το δήμο σου για τις κρατήσεις . καλύτερα να πάρεις τηλ στον έφκα της περιοχή σου



Ευχαριστώ πολύ!Είναι και το λοκντάουν τώρα, άνθρωπο να σηκώσει τηλέφωνο σε δημόσια υπηρεσία δύσκολα βρίσκεις.

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τρί Δεκ 15, 2020 2:59 pm

kristabella έγραψε:
theod75 έγραψε:
kristabella έγραψε:Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος από τους ήδη διοριστέους τι ισχύει με το καθεστώς ασφάλισης (κλάδου κύριας σύνταξης και κυρίως κλάδου υγείας) των νεοδιοριζόμενων υπαλλήλων ΟΤΑ. Από πότε αρχίζει η ασφαλιστική τους ικανότητα; Ανατρέχει στο χρόνο δημοσίευσης του διορισμού ή ξεκινά από μεταγενέστερο χρόνο; Με ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης. Επίσης ποιος είναι ο φορέας ασφάλισης; Τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ που έχει ενταχθεί στον ΕΦΚΑ; Χρειάζεται να προβεί σε κάποιες ενέργειες ο νεοδιοριζόμενος υπάλληλος ή τα αναλαμβάνει όλα ο φορέας διορισμού (δήμος); Ευχαριστώ όποιον απαντήσει.

η ασφάλιση αρχίζει από την ημέρα ορκομοσίας. Ο φορέας ασφάλισης είναι ο ΕΦΚΑ(ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ) .Ναι θα πρεπει να πας στον έφκα και το δηλώσεις μαζί με την ορκομοσία σου και βεβαίωση από το δήμο σου για τις κρατήσεις . καλύτερα να πάρεις τηλ στον έφκα της περιοχή σου

Ούπς! Δεν γνωρίζω ότι έπρεπε να παω στον εφκα. Αυτά δεν γίνονται αυτόματα; Ειμουνα στο ΙΚΑ ως ιδιωτικός υπάλληλος τώρα θα ξαναπάω στο ΙΚΑ ή στο ΟΠΑΔ ή στο ΕΦΚΑ για εκνεου εγγραφή στο μητρώο (ποιανού τελικά φόρεα ασφάλισης); είμαι νέος ασφαλισμένος αν έχει σημασία αυτό.

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Τρί Δεκ 15, 2020 9:32 pm

Απο τη στιγμή που εργαστήκατε στο παρελθόν στον ιδιωτικό τομέα λογικά έχετε ΑΜΚΑ και ΑΜΑ ,δεν είστε νέος ασφαλισμένος,δεν χρειάζεται να πάτε πουθενά.

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό kristabella » Τετ Δεκ 16, 2020 1:00 pm

MATILDA έγραψε:Απο τη στιγμή που εργαστήκατε στο παρελθόν στον ιδιωτικό τομέα λογικά έχετε ΑΜΚΑ και ΑΜΑ ,δεν είστε νέος ασφαλισμένος,δεν χρειάζεται να πάτε πουθενά.


Είναι σίγουρο αυτό που λέτε; Προσωπικά διορίζομαι σε Δήμο με την 10Κ/2018 και μου είπαν από το γραφείο κοινωνικής ασφάλισης της περιοχής ότι θα πρέπει να προσκομιστεί η διαγραφή μου από το προηγούμενο ταμείο, ώστε να εγγραφώ στο νέο (ΕΦΚΑ -τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ). Βέβαια εγώ ήμουν αυτοαπασχολούμενη, αλλά τυγχάνει να έχω και ΑΜΑ. Εσείς δηλαδή αποκτήσατε αυτοδικαίως ικανότητα ασφάλισης από την ημέρα της ορκωμοσίας χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια στον νέο ασφαλιστικό σας φορέα; Μήπως ενήργησε τα δέοντα ο δήμος διορισμού; Πάσα πληροφορία θα ήταν πολύ βοηθητική :D

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τετ Δεκ 16, 2020 2:12 pm

Θα ρωτήσω αλλά με τα διάφορα που διαπβασα έχω την εντύπωση όσοι όσοι διορίζονται για πρώτη φορά σε δημόσιο μετα το 2011, στο κλάδο σύνταξης μπαίνουν υποχρεωτικά στο ΙΚΑ. Όμως στο κλάδο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (βιβλιάριο ασθενείας) ο Δήμος δίνει εισφορές υπέρ του ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ, τότε μας δίνει την σχετική βεβαίωση (έπρεπε να την δώσει κατα στην ορκωμοσία και να αναφέρει τι να κάνουμε) όπου με αυτή κάνουμε διαγραφή από ΙΚΑ και εγγραφόμαστε στο ΕΦΚΑ μόνο στο συγκεκριμένο κλάδο ασθενείας. Αυτό καταλαβαίνω εγώ θα ρωτήσω εκτενέστερα να δώ τί ισχύει τελικά.

kristabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Παρ Ιουν 01, 2018 11:38 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό kristabella » Πέμ Δεκ 17, 2020 8:09 pm

agrileza έγραψε:Θα ρωτήσω αλλά με τα διάφορα που διαπβασα έχω την εντύπωση όσοι όσοι διορίζονται για πρώτη φορά σε δημόσιο μετα το 2011, στο κλάδο σύνταξης μπαίνουν υποχρεωτικά στο ΙΚΑ. Όμως στο κλάδο ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης (βιβλιάριο ασθενείας) ο Δήμος δίνει εισφορές υπέρ του ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ, τότε μας δίνει την σχετική βεβαίωση (έπρεπε να την δώσει κατα στην ορκωμοσία και να αναφέρει τι να κάνουμε) όπου με αυτή κάνουμε διαγραφή από ΙΚΑ και εγγραφόμαστε στο ΕΦΚΑ μόνο στο συγκεκριμένο κλάδο ασθενείας. Αυτό καταλαβαίνω εγώ θα ρωτήσω εκτενέστερα να δώ τί ισχύει τελικά.


Πολύ ενδιαφέρουσες οι πληροφορίες, ευχαριστώ πολύ!

MATILDA
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2005 2:01 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό MATILDA » Παρ Δεκ 18, 2020 9:46 pm

kristabella έγραψε:
MATILDA έγραψε:Απο τη στιγμή που εργαστήκατε στο παρελθόν στον ιδιωτικό τομέα λογικά έχετε ΑΜΚΑ και ΑΜΑ ,δεν είστε νέος ασφαλισμένος,δεν χρειάζεται να πάτε πουθενά.


Είναι σίγουρο αυτό που λέτε; Προσωπικά διορίζομαι σε Δήμο με την 10Κ/2018 και μου είπαν από το γραφείο κοινωνικής ασφάλισης της περιοχής ότι θα πρέπει να προσκομιστεί η διαγραφή μου από το προηγούμενο ταμείο, ώστε να εγγραφώ στο νέο (ΕΦΚΑ -τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ). Βέβαια εγώ ήμουν αυτοαπασχολούμενη, αλλά τυγχάνει να έχω και ΑΜΑ. Εσείς δηλαδή αποκτήσατε αυτοδικαίως ικανότητα ασφάλισης από την ημέρα της ορκωμοσίας χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια στον νέο ασφαλιστικό σας φορέα; Μήπως ενήργησε τα δέοντα ο δήμος διορισμού; Πάσα πληροφορία θα ήταν πολύ βοηθητική :D



Προσωπικά όπως και η κοπέλα που ρώτησε είμουν ασφαλισμένη στο πρώην ΙΚΑ απο ιδιωτικό τομέα και δεν έκανα καμμία κίνηση ,δεν γνωρίζω και δεν θα απαντούσα για άλλο.

theod75
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: Δευ Μαρ 26, 2018 10:50 am

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό theod75 » Σάβ Δεκ 19, 2020 10:34 pm

MATILDA έγραψε:
kristabella έγραψε:
MATILDA έγραψε:Απο τη στιγμή που εργαστήκατε στο παρελθόν στον ιδιωτικό τομέα λογικά έχετε ΑΜΚΑ και ΑΜΑ ,δεν είστε νέος ασφαλισμένος,δεν χρειάζεται να πάτε πουθενά.


Είναι σίγουρο αυτό που λέτε; Προσωπικά διορίζομαι σε Δήμο με την 10Κ/2018 και μου είπαν από το γραφείο κοινωνικής ασφάλισης της περιοχής ότι θα πρέπει να προσκομιστεί η διαγραφή μου από το προηγούμενο ταμείο, ώστε να εγγραφώ στο νέο (ΕΦΚΑ -τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ). Βέβαια εγώ ήμουν αυτοαπασχολούμενη, αλλά τυγχάνει να έχω και ΑΜΑ. Εσείς δηλαδή αποκτήσατε αυτοδικαίως ικανότητα ασφάλισης από την ημέρα της ορκωμοσίας χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια στον νέο ασφαλιστικό σας φορέα; Μήπως ενήργησε τα δέοντα ο δήμος διορισμού; Πάσα πληροφορία θα ήταν πολύ βοηθητική :D



Προσωπικά όπως και η κοπέλα που ρώτησε είμουν ασφαλισμένη στο πρώην ΙΚΑ απο ιδιωτικό τομέα και δεν έκανα καμμία κίνηση ,δεν γνωρίζω και δεν θα απαντούσα για άλλο.

Πια υπάρχει μόνο έφκα. για ιατροφαρμακευτική ασφάλιση είναι ο εοππυ . θα πρέπει οι ίδιοι να το δηλώσετε στον ΕΦΚΑ της περιοχή σας για να ασφαλιστειτε στον πρωην οπαδ-τυδκυ δεν το κάνει ο δήμος αυτό.

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Κυρ Δεκ 20, 2020 9:02 pm

theod75 έγραψε:
MATILDA έγραψε:
kristabella έγραψε:
Είναι σίγουρο αυτό που λέτε; Προσωπικά διορίζομαι σε Δήμο με την 10Κ/2018 και μου είπαν από το γραφείο κοινωνικής ασφάλισης της περιοχής ότι θα πρέπει να προσκομιστεί η διαγραφή μου από το προηγούμενο ταμείο, ώστε να εγγραφώ στο νέο (ΕΦΚΑ -τέως ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ). Βέβαια εγώ ήμουν αυτοαπασχολούμενη, αλλά τυγχάνει να έχω και ΑΜΑ. Εσείς δηλαδή αποκτήσατε αυτοδικαίως ικανότητα ασφάλισης από την ημέρα της ορκωμοσίας χωρίς να χρειαστεί να κάνετε οποιαδήποτε ενέργεια στον νέο ασφαλιστικό σας φορέα; Μήπως ενήργησε τα δέοντα ο δήμος διορισμού; Πάσα πληροφορία θα ήταν πολύ βοηθητική :D



Προσωπικά όπως και η κοπέλα που ρώτησε είμουν ασφαλισμένη στο πρώην ΙΚΑ απο ιδιωτικό τομέα και δεν έκανα καμμία κίνηση ,δεν γνωρίζω και δεν θα απαντούσα για άλλο.

Πια υπάρχει μόνο έφκα. για ιατροφαρμακευτική ασφάλιση είναι ο εοππυ . θα πρέπει οι ίδιοι να το δηλώσετε στον ΕΦΚΑ της περιοχή σας για να ασφαλιστειτε στον πρωην οπαδ-τυδκυ δεν το κάνει ο δήμος αυτό.

Έχω την εντύπωση ότι δεν εξυπηρετούν όλα τα ΕΦΚΑ τους πρώην ΟΠΑΔ-ΤΥΔΚΥ (διατηρουν κατα κάποιο τρόπο την παλιά τους υπόσταση) Νομίζω υπάρχουν κάπου 5-6 σε όλη την Αττική. Οπότε τηλέφωνο προτού πάτε...

agrileza
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Πέμ Απρ 19, 2018 3:29 pm

Re: ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΣΕΠ 3Κ/2018

Δημοσίευσηαπό agrileza » Τετ Ιαν 06, 2021 8:29 pm

Καλησπέρα και καλή Χρονιά!
Αναφέρεται ότι οι δόκιμοι υπάλληλοι (στην περίοδο 2 ετών) παρακολουθούν προγράμματα εισαγωγικής εκπαίδευσης πριν την μονιμοποίησή τους.
Τί είναι αυτά τα προγράμματα; Σε καλούν για να τα παρακολουθήσεις; Αφορά για εργάτη καθαριότητας ΥΕ.


Επιστροφή σε “ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑΣ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες